Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κάποιος, τι αντιπροσφορά κάνει ο ΟΤΕ για DOUBLE PLAY με απεριόριστα σταθερά, αν κάνεις αίτηση σε άλλη εταιρία φέτος;

Συνήθως σε ρωτάνε τι βρήκες στους άλλους.Τότε κάνουν ανάλογη προσφορά.Πάντως να ξέρεις ότι έχουν δυνατότητα γεναίων εκπτώσεων!Μην δεχτείς αμέσως!!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο εξής ζήτημα:

Έχω 3 msn σε μια ISDN σύνδεση με την συσκευή netmod της intracom. Αυτό που θέλω να κάνω άμεσα είναι να χρησιμοποιήσω τα 2 msn στις 2 αναλογικές θύρες (ab1 και ab2), όπου η πρώτη να απασχολεί ένα fax και η άλλη μια απλή αναλογική τηλεφωνική συσκευή. Στην ψηφιακή θύρα του netmod έχω συνδεδεμένο ένα μικρό τηλεφωνικό κέντρο. Θέλω τα 2 msn να δρομολογούνται ως προς τις εξερχόμενές τους κλήσεις από το κεφαλικό νούμερο, γιατί έχω οικονομικό πακέτο. Επίσης θέλω όταν υπάρχει εισερχόμενη κλήση για το fax ή την άλλη απλή αναλογική συσκευή να μην καλείται παράλληλα και το κεφαλικό νούμερο, αλλά αποκλειστικά η συσκευή του fax ή αντίστοιχα η άλλη αναλογική συσκευή.

Υπάρχει κάποια λύση;

Link to comment
Share on other sites

δωσε σε καθε θύρα ξεχωριστά με μια απλη αναλογική ενσύρματη τονικη συσκευη αυτες τις εντολες και θα πρεπει να παιξει. προς τα μεσα θα χτυπάει το MSN που θα βαλεις , και προς τα εξω θα βγαίνει ο κεφαλικος για να μην υπάρχουν χρεώσεις.

 

**91*MSN# (συνεχομενος τονος, κλεινεις το ακουστικο και το ξανα σηκωνεις)

**92*# (συνεχομενος τονος, κλεινεις το ακουστικο και το ξανα σηκωνεις)

**93*# (συνεχομενος τονος, κλεινεις το ακουστικο και το ξανα σηκωνεις)

**90*ΚΕΦΑΛΙΚΟΣ# (συνεχομενος τονος, κλεινεις το ακουστικο)

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω ένα τηλεφωνικό κέντρο στο γραφείο μου, ώστε να προωθούνται κλήσεις από το ένα τηλέφωνο στο άλλο να "ακούγεται μήνυμα" στον καλούντα τύπου: για το τάδε πατήστε το ένα, για το άλλο το δύο κλπ, να κρατάει μηνύματα, και να υπάρχει σταθερό μήνυμα για τις ώρες που δεν είμαστε στο γραφείο.

Ο πάροχος είναι HOL και αυτή τη στιγμή έχω μια γραμμή με μια συσκευή.

Από την αναζήτησή μου μέχρι τώρα δεν έχω καταλάβει αν χρειάζομαι και αν μπορώ να χρησιμοποιήσω VOIP τηλεφωνικό κέντρο ή κανονικό. Για το δε δεύτερο μετά από αναζήτηση στο σκρούτζ βρήκα διάφορες τιμές.

Όπως καταλάβατε είμαι τελείως ανίδεος :confused::O:!: και παρακαλώ για την βοήθειά σας.

Ευχαριστώ πολύ!

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

alex21 σε ευχαριστώ πολύ, αλλά δυστυχώς το ριμάδι ΔΕΝ δουλεύει ως προς τις εισερχόμενες κλήσεις. Χτυπάει παράλληλα και το κεφαλικό. Το παράδοξο όλης της υπόθεσης είναι ότι σε παλιότερο προγραμματισμό (χωρίς να θυμάμαι ποιος το είχε προγραμματίσει) η ab2 λειτουργεί τέλεια, ενώ με τον προγραμματισμό που μου παρέθεσες το ab1 όχι. Δοκίμασα αυτό που μου έγραψες (απλά έβαλα τις εντολές: *90.. *91.. *92.. *93..), τα εξερχόμενα τέλεια, αλλά στο ab1 όταν για πχ έχω εισερχόμενη κλήση προς το msn του fax μου χτυπάει και το κεφάλικο (πράγμα κακό), ενώ όταν έχω εισερχόμενη στο κεφαλικό αριθμό το fax δεν χτυπάει (πράγμα καλό). Αντίθετα στο άλλο msn που είναι προγραμματισμένο στο ab2 λειτουργεί μια χαρά (ήταν ήδη προγραμματισμένο από πριν) και φοβάμαι να το αλλάξω μην μου χαλάσει. Τα νεύρα μου τσατάλια... 1. Λες να παίζει ρόλο που έβαλα με διαφορετική σειρά τις εντολές που μου έδωσες; 2. Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα η συγκεκριμένη ab1 αναλογική θύρα; Edited by daratmi1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό έχω παρατηρήσει πως όταν κάποιος με καλεί απο το κινητό του στο σταθερό μου και στη συνεχεια δεν πατήσει το κουμπί τερματισμού κλήσης, ακόμα και αν εγω κατεβάσω το ακουστικό, η γραμμή δεν πέφτει!

Αυτό συμβαίνει και αυτη τη στιγμή που ενώ με κάλεσε ένας ασθενής απο το κινητό του, δεν έχει κλείσει η γραμμή γιατί όποτε σηκώνω το ακουστικό για να καλέσω εγώ, τον ακούω να μιλάει, να περπατάει κτλ.

Η γραμμή επανέρχεται είτε μετά λίγα λεπτά είτε όταν το αντιληφθεί αυτός που με κάλεσε.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό έχω παρατηρήσει πως όταν κάποιος με καλεί απο το κινητό του στο σταθερό μου και στη συνεχεια δεν πατήσει το κουμπί τερματισμού κλήσης, ακόμα και αν εγω κατεβάσω το ακουστικό, η γραμμή δεν πέφτει!

Αυτό συμβαίνει και αυτη τη στιγμή που ενώ με κάλεσε ένας ασθενής απο το κινητό του, δεν έχει κλείσει η γραμμή γιατί όποτε σηκώνω το ακουστικό για να καλέσω εγώ, τον ακούω να μιλάει, να περπατάει κτλ.

Η γραμμή επανέρχεται είτε μετά λίγα λεπτά είτε όταν το αντιληφθεί αυτός που με κάλεσε.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

Φυσιολογικό είναι,πάντα έτσι γινόταν στα σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

το κεφαλικό το έχεις συνδεδεμένο σε ψηφιακή θήρα? αν ναι δεν χρειάζεται προγραμματισμός στις AB1 και AB2 αλλα στην ψηφιακή τηλεφωνική συσκευή που είναι συνδεδεμένη στην ψηφιακή θήρα. οι ψηφιακές συσκευές ρυθμίζονται ως το ποίους αριθμούς θα ακούνε. οποτε αφαιρείς τον msn και θα πρέπει να είναι ok. όσον αφορά την σειρά πληκτρολόγησης ακόμα και στον οτε οι απόψεις διίστανται....σε αλλα nt παίζει ρολο σε αλλα όχι :P οποτε δεν ξέρω τι να σου απαντήσω :P η σωστή σειρά για να είσαι σίγουρος πως έχεις δώσει σωστά τις εντολές είναι αυτή που έγραψα

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω ένα τηλεφωνικό κέντρο στο γραφείο μου, ώστε να προωθούνται κλήσεις από το ένα τηλέφωνο στο άλλο να "ακούγεται μήνυμα" στον καλούντα τύπου: για το τάδε πατήστε το ένα, για το άλλο το δύο κλπ, να κρατάει μηνύματα, και να υπάρχει σταθερό μήνυμα για τις ώρες που δεν είμαστε στο γραφείο.

Ο πάροχος είναι HOL και αυτή τη στιγμή έχω μια γραμμή με μια συσκευή.

Από την αναζήτησή μου μέχρι τώρα δεν έχω καταλάβει αν χρειάζομαι και αν μπορώ να χρησιμοποιήσω VOIP τηλεφωνικό κέντρο ή κανονικό. Για το δε δεύτερο μετά από αναζήτηση στο σκρούτζ βρήκα διάφορες τιμές.

Όπως καταλάβατε είμαι τελείως ανίδεος :confused::O:!: και παρακαλώ για την βοήθειά σας.

Ευχαριστώ πολύ!

 

Παιδιά κάποιος;:)

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα καλούσαμε τις βλάβες από ένα άλλο τηλέφωνο και το κλείναν.
Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει το ασυρματο τηλ.PanasonicKX-PRW120 και εχει οδηγιες χρησης μονο στα Γερμανικα

μηπως ξερει κανεις που θα βρω οδηγιες στα Ελληνικα γιατι στα Αγγλικα δεν τα παω και τοσο καλα

Ευχαριστω εκ των προτερων σε οποιον φιλο βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει το ασυρματο τηλ.PanasonicKX-PRW120 και εχει οδηγιες χρησης μονο στα Γερμανικα

μηπως ξερει κανεις που θα βρω οδηγιες στα Ελληνικα γιατι στα Αγγλικα δεν τα παω και τοσο καλα

Ευχαριστω εκ των προτερων σε οποιον φιλο βοηθησει

Για δες εδω μαλλον αυτο ψαχνεις http://csj.psn-web.net/tel_net/air/Smartphone_Connect_App_Guide_Greek_ZA.pdf

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου για την καλη διαθεση να βοηθήσεις αλλα δεν είναι αυτό,το εχω κατεβασει.Αυτο είναι για να συνδεσεις το σταθερο

σε δικτυο με smartphone μεσω WiFi.Εγω θελω το απλο manual λειτουργιας της συσκευης.

Link to comment
Share on other sites

Ελατε παιδια δεν σας βλεπω ζωηρους.Ειναι λογω του καυσωνα ή με εχετε γειωσει;

Αν καποιος φιλος το εχει στην κατοχη του και δεν το χρειαζετε μπορω και να το αγορασω ακομα.

Ευχαριστω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ελατε παιδια δεν σας βλεπω ζωηρους.Ειναι λογω του καυσωνα ή με εχετε γειωσει;

Αν καποιος φιλος το εχει στην κατοχη του και δεν το χρειαζετε μπορω και να το αγορασω ακομα.

Ευχαριστω.

 

Πρεπει να είναι το ιδιο με το ΚΧ-PRW110 απλως δεν εχει τον τηλεφωνητη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δημιουργήθηκε πρόβλημα στην σύνδεση μου με την μορφή συχνών αλλα μικρών αποσυνδέσεων.το router μου συμπεριφέρεται σαν να γίνεται restart δηλαδή δεν φαίνεται να 'πέφτει' η σύνδεση του ίντερνετ μόνο.Πλέον μετά απο 2 ημέρες οι αποσυνδέσεις μειώθηκαν αλλα η σύνδεση μου έχει μειωθεί απο 5mbps σε 2mbps και συνέχως αυξομειώνεται σε σημείο σχεδόν ανύπαρκτης σύνδεσης. Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήθηκε πρόβλημα στην σύνδεση μου με την μορφή συχνών αλλα μικρών αποσυνδέσεων.το router μου συμπεριφέρεται σαν να γίνεται restart δηλαδή δεν φαίνεται να 'πέφτει' η σύνδεση του ίντερνετ μόνο.Πλέον μετά απο 2 ημέρες οι αποσυνδέσεις μειώθηκαν αλλα η σύνδεση μου έχει μειωθεί απο 5mbps σε 2mbps και συνέχως αυξομειώνεται σε σημείο σχεδόν ανύπαρκτης σύνδεσης. Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Αν θες ανέβασε τα στοιχεία τις γραμμής σου να σε βοηθήσουν όποιοι ξέρουν.Πάντως αν δεν έχεις αλλάξει κάτι στην εσωτερική καλωδίοση τότε πάρε τις βλάβες και δήλωσέ τη.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!Θα ήθελα μια συζήτηση για το ποιός είναι ο πιο οικονομικός και καλύτερος τρόπος για πρόσβαση στο ιντερνετ από το εξοχικό.Θα ήθελα να αναφαίρετε πώς έχετε ιντερνετ στο εξοχικό σας , πόσα πληρώνετε και αν είστε ικανοποιημένοι.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

παίζει μεγάλο ρόλο η συχνότητα επίσκεψης. Για παράδειγμα στο σπίτι της κοπέλας μου στη Νάξο πηγαίνουμε 15 μέρες το χρόνο οπότε με F2G 18€ 5+1GB ειμαστε μια χαρα με ενα εξοπλισμο mifi.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε και ο @Demetrekre , πες μας πόσες φορές πας το χρόνο και πόσο κάθεσαι.
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Πάντα το mobile internet είναι ο πιο οικονομικός τρόπος να έχεις ίντερνετ στο εξοχικό αν πηγαίνεις 1 ή 2 φορές το χρόνο. Εφόσον έχεις σήμα, μπορείς είτε μέσω κάρτας είτε μέσω σύνδεσης να αγοράσεις ένα πακέτο δεδομένων και να το χρησιμοποιείς όχι μόνο στο εξοχικό, αλλά και γενικότερα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω ένα Mifi και κάνω την δουλειά μου μια χαρά .το πέρνω και μαζί μου καμία φορά και ειμαι online συνέχεια .δες ποια εταιρία στην περιοχή σου έχει καλό σήμα και γρήγορο Ίντερνετ και πάρε αντίστοιχη κάρτα .
Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα συμβόλαιο με τη χριστουγεννιάτικη προσφροά της forthnet-nova στο συμβόλαιο ήταν ο όρος να βλέπω τους 4 καλύτερους αγώνες της αγωνιστικής της superleague.. μάλιστα η προσφορά ήταν για πάντα στα 29,90 ευρώ

 

Σιγά σιγά άρχισαν να δείχνουν αδιάφορους αγώνες και να μειώνουν τους αγώνες σε 3. Αυτό το Σ/Κ, οι 4 καλύτερες αγώνες που μου δείχνουν είναι οι εξής 3:

 

Πανθρακικός-Βέροια

Γιάννινα-ΠΑΟΚ

Πλατανιάς-Ατρόμητος

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Nova Christmas Offer 2012:

 

Δώρο τηλέφωνο και Internet και θέαμα από τη Nova μόνο με 29,90? το μήνα! ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!

 

Φέτος τα Χριστούγεννα η Nova προσφέρει δωρεάν τηλέφωνο και internet για πάντα! Με μόνο 29,90? το μήνα κάθε οικογένεια μπορεί να απολαύσει το πλούσιο αθλητικό πρόγραμμα του Novasports 1 με όλα τα derby και 4 από τους 8 αγώνες κάθε αγωνιστικής της Superleague, βραβευμένες ξένες σειρές, τα καλύτερα ντοκιμαντέρ, φανταστικά παιδικά, κανάλια μόδας, μουσικής και lifestyle, όλα τα μεγάλα ελληνικά κανάλια ελεύθερης λήψης και για μια ζωή απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις & γρήγορο internet έως 24Mbps από τη Forthnet.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες ημέρες θα μετακομίσω σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, στον τέταρτο όροφο.

 

Στο δεύτερο όροφο της ίδιας πολυκατοικίας μένουν οι γονείς μου.

 

Για οικονομικούς λόγους σκέφτομαι να μπει στην υπάρχουσα τηλεφωνική γραμμή στο σπίτι των γωνιών μου, VDSL 50 (υπάρχει δυνατότητα) και με κάποιο τρόπο να «ανεβάσω» το internet στον τέταρτο. Το τηλέφωνο δεν με ενδιαφέρει.

 

Στο επάνω διαμέρισμα θα πρέπει να υπάρχει WIFI γιατί θα συνδέονται 2 smart τηλεοράσεις, 1 laptop και φυσικά 1-2 κινητά τηλέφωνα.

 

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος με τις λιγότερες απώλειες?

 

Τηλεφωνικό καλώδιο από τον δεύτερο όροφο στον τέταρτο και WIFI modem/router εκεί?

 

Το modem/router στον δεύτερο όροφο και με Ethernet cable στον τέταρτο όροφο σε WIFI router?

Κάτι άλλο?

SAMSUNG GALAXY S7 EDGE GOLD

SONY Xperia Z white LOLLIPOP

Link to comment
Share on other sites

Τί σε μπερδεύει? Βάζεις τηλέφωνο στο διαμέρισμα στον 4ο, και ενεργοποιείς εκεί τη vdsl. Απλά πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...