Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το συζητάω με την πρώτη ευκαιρία κάνε αίτηση φορητότητας και γράφτους στα @ρχ1δ1@ σου...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια μετα απο πολλα χρονια στην forthnet πηρα την προσφορα της hol με την vodafone που εδινε 17 ευρω για ενα χρονο. Εχουμε οικογενειακο συμβολαιο και ηδη η αδερφη μου το εχει κανει χωρις προβλημα, σε συζητηση πριν αλλαξω με διαβεβαιωσαν οτι δεν υπαρχει προβλημα και ετσι αλλαξα το ονομα της γραμης του σπιτιου για να παρω την προσφορα τους. Τωρα μετα τον 2ο λογαριασμο ηρθε 25 ευρω τους πηρα και μου λενε οτι γινεται μονο μια φορα στο ιδιο ΑΦΜ. Δηλαδη σε βαζουν να κανεις ολοκληρη διαδικασια και μετα σε δουλευουν κανονικα? Πως μπορω να γυρισω στην forthnet αν δεν με ικανοποιησουν?

HTC Touch Diamond-Legend-Sensation XE-One X-M7-M8-10 SAMSUNG Galaxy S9+ S21 Ultra

Microsoft Surface pro 8

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια μετα απο πολλα χρονια στην forthnet πηρα την προσφορα της hol με την vodafone που εδινε 17 ευρω για ενα χρονο. Εχουμε οικογενειακο συμβολαιο και ηδη η αδερφη μου το εχει κανει χωρις προβλημα, σε συζητηση πριν αλλαξω με διαβεβαιωσαν οτι δεν υπαρχει προβλημα και ετσι αλλαξα το ονομα της γραμης του σπιτιου για να παρω την προσφορα τους. Τωρα μετα τον 2ο λογαριασμο ηρθε 25 ευρω τους πηρα και μου λενε οτι γινεται μονο μια φορα στο ιδιο ΑΦΜ. Δηλαδη σε βαζουν να κανεις ολοκληρη διαδικασια και μετα σε δουλευουν κανονικα? Πως μπορω να γυρισω στην forthnet αν δεν με ικανοποιησουν?

 

ποιος στα ειπε αυτα??? γιατι να γυρισεις ετσι απλα πισω??? να μιλησεις με αυτους που σου εκαναν τη συνδεση, αν σου ειπαν 17ε τοτε τοσα να πληρωσεις... τα υπολοιπα ας τα βαζουν αυτοι

Link to comment
Share on other sites

ποιος στα ειπε αυτα??? γιατι να γυρισεις ετσι απλα πισω??? να μιλησεις με αυτους που σου εκαναν τη συνδεση, αν σου ειπαν 17ε τοτε τοσα να πληρωσεις... τα υπολοιπα ας τα βαζουν αυτοι

Ολως τυχαιως αγνοειται ο πωλητης

HTC Touch Diamond-Legend-Sensation XE-One X-M7-M8-10 SAMSUNG Galaxy S9+ S21 Ultra

Microsoft Surface pro 8

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μίλα με τα κεντρικά της εταιρίας σου και πες του τι έχει συμβεί και τι πρόταση είχες εξαρχής. Αν και μετά την απομάκρυνση..

Αλλά για το κομμάτι της επαναφοράς https://www.facebook.com/Forthnet/app_482802375174799, θα σε εξυπηρετήσουν καλύτερα (έτσι για να τα έχεις και γραπτά).

Link to comment
Share on other sites

Ολως τυχαιως αγνοειται ο πωλητης

 

απο οτι καταλαβαινω τηλεφωνικα εγινε... ο κ.Παπαδοπουλος να υποθεσω ahahaha

δεν πειραζει καλεσε το call center και να το αναλαβει ο υπευθυνος, δεν ειναι αναγκη να βρεις τον ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

εκανα τη αλλαγη σε wind απο hol εκμεταλλευομενος την προσφατη πολλη καλη προσφορας τους.

το θεμα ειναι πως η ταχυτητα του ιντερνετ απο 15 επεσε στα 8,5 mbps. Μου ειπαν να αλλαξω το σπλιτερ, το καλωδιο και ολα οσα λενε

αλλα δεν εγινε τιποτα...τελικα μου ειπαν πως υπαρχει προβλημα στη γραμμη και θα ερθει τεχνικος...αλλα μπορει να υπαρξουν ΧΡΕΩΣΕΙΣ!

 

τι πρεπει να κανω αν κληθω να πληρωσω?

ειμαι σιγουρος πως το προβλημα υπαρχει απο δικη τους υπαιτιοτητα, καθως 1 χρονο τωρα με τη hol ειχα σταθερα πανω απο 14.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το σταθερό ΟΤΕ στο όνομά μου από τό όνομα του πατέρα μου και αντιμετωπίζω προβλήματα με το μόντεμ. Δεν έχω ίντερνετ από χθες. Από ΟΤΕ Doubleplay μου ήρθαν δύο μήνυματα:

 

1. To ADSL στον αριθμό ΤΑΔΕ έχει ενεργοποιηθεί. Ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σας.

2. Συνδέστε τον εξοπλισμό ADSL σύμφωνα με τις οδηγίες και μετά από 10 λεπτά μπορείτε να σερφάρετε στο Internet.

 

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω για να έχω Internet;

Edited by kainourgiazalh
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

εκανα τη αλλαγη σε wind απο hol εκμεταλλευομενος την προσφατη πολλη καλη προσφορας τους.

το θεμα ειναι πως η ταχυτητα του ιντερνετ απο 15 επεσε στα 8,5 mbps. Μου ειπαν να αλλαξω το σπλιτερ, το καλωδιο και ολα οσα λενε

αλλα δεν εγινε τιποτα...τελικα μου ειπαν πως υπαρχει προβλημα στη γραμμη και θα ερθει τεχνικος...αλλα μπορει να υπαρξουν ΧΡΕΩΣΕΙΣ!

 

τι πρεπει να κανω αν κληθω να πληρωσω?

ειμαι σιγουρος πως το προβλημα υπαρχει απο δικη τους υπαιτιοτητα, καθως 1 χρονο τωρα με τη hol ειχα σταθερα πανω απο 14.

 

Τα ιδια μου εκαναν και μενα απλα ημουν τυχερος και οταν παρουσιαστηκαν τα προβληματα ειχα αλλους 2 μηνες ακομα συμβολαιο.Οταν εκανα φορητοτητα σε αλλο παροχο μου κανανε προσφορα απο 15 που πληρωνα στα 11 τον μηνα για να μεινω αλλα 2 χρονια.Σουπερ τιμη δεν λεω αλλα τι να το κανω αν εχω αποσυνδεσεις καθε μερα ολη μερα? Εφυγα και το προβλημα λυθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το σταθερό ΟΤΕ στο όνομά μου από τό όνομα του πατέρα μου και αντιμετωπίζω προβλήματα με το μόντεμ. Δεν έχω ίντερνετ από χθες. Από ΟΤΕ Doubleplay μου ήρθαν δύο μήνυματα:

 

1. To ADSL στον αριθμό ΤΑΔΕ έχει ενεργοποιηθεί. Ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σας.

2. Συνδέστε τον εξοπλισμό ADSL σύμφωνα με τις οδηγίες και μετά από 10 λεπτά μπορείτε να σερφάρετε στο Internet.

 

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω για να έχω Internet;

 

Πρεπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος:δεν συγχρονίζεις ή δεν μπορείς να συνδεθείς με τα δικά σου συνθηματικά;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος:δεν συγχρονίζεις ή δεν μπορείς να συνδεθείς με τα δικά σου συνθηματικά;

 

Τα συνθηματικά είναι αποθηκευμένα απο πριν (από τοτε που ήταν στου πατέρα μου το όνομα. Δεν έχω αλλάξει κατι.

Τώρα, απο εκεί και πέρα, δεν μπορώ να μπω στο ίντερνετ καθόλου, και ένα λαμπάκι (το πάνω - έχω το linksys wag 200g, αν βοηθάει) δεν ανάβει καθόλου.

 

Όπως καταλαβαίνεις, είμαι λίγο άσχετος.

 

Αν κάνω reset, μετα θα μπορέσω να το δουλέψω εύκολα ή θέλει κάποιες ρυθμίσεις οπότε άστα να πάνε;

 

ΥΓ: Το linksys το "βλέπω" και απο το pc και από το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Τα συνθηματικά είναι αποθηκευμένα απο πριν (από τοτε που ήταν στου πατέρα μου το όνομα. Δεν έχω αλλάξει κατι.

Τώρα, απο εκεί και πέρα, δεν μπορώ να μπω στο ίντερνετ καθόλου, και ένα λαμπάκι (το πάνω - έχω το linksys wag 200g, αν βοηθάει) δεν ανάβει καθόλου.

 

Όπως καταλαβαίνεις, είμαι λίγο άσχετος.

 

Αν κάνω reset, μετα θα μπορέσω να το δουλέψω εύκολα ή θέλει κάποιες ρυθμίσεις οπότε άστα να πάνε;

 

ΥΓ: Το linksys το "βλέπω" και απο το pc και από το κινητό.

Δεν στα αλλάξαν τα συνθηματικά;Σβηστο και αναψε το παλι οπως είπε και ο προηγουμενος ή παρε τηλεφωνο τομ ΟΤΕ να σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν στα αλλάξαν τα συνθηματικά;Σβηστο και αναψε το παλι οπως είπε και ο προηγουμενος ή παρε τηλεφωνο τομ ΟΤΕ να σου πουν.

 

Ευχάριστω πολύ παιδιά. Τελικά πήρα τον ΟΤΕ και μου έδωσε τα συνθηματικά.

Link to comment
Share on other sites

η αμερικη ειναι free(1500 λεπτα) σε ολες τις εταιριες σταθερης τηλ.(εκτος οτε)

17ε voda με νετ+φρεε εξωτερικο εσωτερικο

και κανα 20ε στην wind παιζει αυτο τον καιρο

Link to comment
Share on other sites

Αν πετύχεις καλη προσφορά απο τη γουιντ οπως του φιλου επανω απλα δεν θα συγκρινεται με των αλλων;)

 

Ναι οπως και αν εχεις προβληματα ουτε αυτα συγκρινονται... φαντασου οτι μου προσφερανε 11 ευρω απο 15 ευρω τηλεφωνο ιντερνετ και απεριοριστα σταθερα για να μεινω και εφυγα... (1/6/14)

Link to comment
Share on other sites

Ναι οπως και αν εχεις προβληματα ουτε αυτα συγκρινονται... φαντασου οτι μου προσφερανε 11 ευρω απο 15 ευρω τηλεφωνο ιντερνετ και απεριοριστα σταθερα για να μεινω και εφυγα... (1/6/14)

 

Στη hol μου έδωσαν και το "βρακί" τους για να μείνω και έφυγα... Ευτυχώς που πήγα Wind.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια με αφορμη τη χρεωση της wind στο τμημα εξυπηρετησης πελατων, δεν υπηρχε νομος στη σταθερη τηλεφωνια επειδη θεωρειται βασικο αγαθο οι κλησεις προς τμηματα να ειναι δωρεαν η εγω κανω λαθος;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω ο ΟΤΕ βγάζει προσφορές για το ΟΤΕ-tv, χωρίς 2play πακέτο ?
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια με αφορμη τη χρεωση της wind στο τμημα εξυπηρετησης πελατων, δεν υπηρχε νομος στη σταθερη τηλεφωνια επειδη θεωρειται βασικο αγαθο οι κλησεις προς τμηματα να ειναι δωρεαν η εγω κανω λαθος;

 

Η κληση για τεχνικο ειναι δωρεαν 1212

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο καιρό, τοσο εμενα οσο και δικους μου ανθρωπους, μας εχουν στην κυριολεξία ‘ταράξει’ στα ανεπιθυμητα τηλέφωνα για διάφορες προσφορές!

 

Ότι ωρα τους καπνίσει, τηλεφωνούν, για ότι βαλει νους ανθρωπου: από πωλήσεις ‘σπιρουλίνα’, μέχρι τηλεφωνικες δημοσκοπήσεις και προσφορές σε τηλεπικοινωνιακά πακέτα.

Μπορεί ανέκαθεν να υπήρχαν τα αυτόκλητα τηλεφωνήματα, αλλα πλέον το κακό παράγινε.

Δεν μπορει επειδή οι τηλεφωνικες κλησεις σε σταθερά κοστίζουν σχεδον τίποτε, καποιοι να τηλεφωνουν απο το πρωι ως το βραδυ σε ανυποψιαστους πολιτες με το ετσι θελω.

Στην αρχη απλα οταν εβλεπα αγνωστους αριθμους δεν το σηκωνα το τηλεφωνο.

Ομως, και αυτο δεν ειναι λυση, γιατι ετσι εχασα σημαντικα τηλεφωνηματα, πχ απο φιλο που με καλουσε απο το Skype απο αμερικη (η αναγνωριση κλησης δεν εδειχνε τιποτε), ή από δικούς μου που με κάλεσα απο καρτοτηλεφωνο (πάλι δεν εδειχνε τιποτε) κλπ.

 

Ισως πληρη εξαλειψη ειναι αδυνατη, αλλα υπαρχει τροπος να απαγορευσω ή εστω να περιορισω αυτές τις ανεπιθύμητες κλήσεις;

Link to comment
Share on other sites

http://techmaniacs.gr/panasonic-android-home-phone/

Αν το συγκεκριμένο Android τηλέφωνο έχει τη δυνατότητα να φιλτράρει τις κλήσεις, να δημιουργεί black/white lists, και να έχει τη δυνατότητα της "λειτουργίας αποκλεισμού" τότε σώθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ζητήσεις την εξαίρεση του αριθμού σου από διαφημιστικές τηλεφωνικές κλήσεις. Την αίτηση την κάνεις στον πάροχο σου.

Τώρα για το αποτέλεσμα τα πράγματα είναι λίγο περίεργα. Μπορεί κάποιοι να καλούν με παλιούς καταλόγους ή να τηλεφωνεί στην τύχη μηχανή και μετά προωθεί σε τηλεφωνητή.

Σε κάθε περίπτωση μπορείς να καλέσεις τον πάροχο σου και να ζητήσεις εξαίρεση σύμφωνα με το νόμο 3471/2006.

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσεις με τον πάροχο σου και θα ζητήσεις να ενταχθείς στο μητρώο 11 για να μην λαμβάνεις προωθητικές ενέργειες.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Παροχο εχω τον οτε. Στο 13888 πρεπει να καλεσω, και να ζητήσω να ενταχθω στο μητρωο 11? Απλα τηλεφωνικα το ζηταω, διχως να χρειαζεται να κανω κατι αλλο;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...