Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορω να ζητησω απο forthnet για το σταθερο και απο Cosmote για το κινητο φραγη σε καποιο νουμερο που δε θελω να με καλει ουτε να μου στελνει sms?

Δε θελω με εφαρμογη android

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτή την εβδομάδα μεταναστεύω μόνιμα στο εξωτερικό (Τσεχία), θα ήθελα να με συμβουλεύσετε για το ποια είναι η πιο συμφέρουσα/φτηνή λύση για κλήσεις από το εξωτερικό στην Ελλάδα (και τούμπαλιν).

 

Ξέρω βέβαια ότι υπάρχει το skype, και εννοείται ότι θα το χρησιμοποιώ, αλλά επειδή η μάνα μου δεν τα πολυέχει καλά με την τεχνολογία, και επειδή η κοπέλα μου βρίσκεται διαρκώς στο δρόμο (λόγω δουλειάς) και δεν έχει πρόσβαση στο skype, θα ήθελα να μπορώ να παίρνω φτηνά τηλέφωνα προς Ελλάδα. Το ιδανικό θα ήταν να μπορ΄να παίρνω τηλέφωνα και προς κινητά, όχι μόνο προς σταθερά τηλέφωνα Ελλάδας, γιατί όπως είπα και πριν, η κοπέλα μου βρίσκεται πολλές ώρες εκτός σπιτιού, και άρα έχει μόνο το κινητό μαζί της.

 

ΥΓ: Μία ακόμα ερώτηση που έχω είναι αν το skype τρώει πολλά ΜΒ αν κάνεις κλήσεις μέσω αυτού. Αν όχι, τότε η κοπέλα μου θα μπορούσε να πάει σε ένα πρόγραμμα με πολλά ΜΒ, και να μιλάμε μέσω skype χρησιμοποιώντας το 3G δίκτυο της. Πιθανολογώ βέβαια ότι το skype θα καταναλώνει πάρα πολλά ΜΒ, και άρα μάλλον αυτό δεν θα γίνεται (?)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτή την εβδομάδα μεταναστεύω μόνιμα στο εξωτερικό (Τσεχία), θα ήθελα να με συμβουλεύσετε για το ποια είναι η πιο συμφέρουσα/φτηνή λύση για κλήσεις από το εξωτερικό στην Ελλάδα (και τούμπαλιν).

 

Ξέρω βέβαια ότι υπάρχει το skype, και εννοείται ότι θα το χρησιμοποιώ, αλλά επειδή η μάνα μου δεν τα πολυέχει καλά με την τεχνολογία, και επειδή η κοπέλα μου βρίσκεται διαρκώς στο δρόμο (λόγω δουλειάς) και δεν έχει πρόσβαση στο skype, θα ήθελα να μπορώ να παίρνω φτηνά τηλέφωνα προς Ελλάδα. Το ιδανικό θα ήταν να μπορ΄να παίρνω τηλέφωνα και προς κινητά, όχι μόνο προς σταθερά τηλέφωνα Ελλάδας, γιατί όπως είπα και πριν, η κοπέλα μου βρίσκεται πολλές ώρες εκτός σπιτιού, και άρα έχει μόνο το κινητό μαζί της.

 

ΥΓ: Μία ακόμα ερώτηση που έχω είναι αν το skype τρώει πολλά ΜΒ αν κάνεις κλήσεις μέσω αυτού. Αν όχι, τότε η κοπέλα μου θα μπορούσε να πάει σε ένα πρόγραμμα με πολλά ΜΒ, και να μιλάμε μέσω skype χρησιμοποιώντας το 3G δίκτυο της. Πιθανολογώ βέβαια ότι το skype θα καταναλώνει πάρα πολλά ΜΒ, και άρα μάλλον αυτό δεν θα γίνεται (?)

 

Ο αδερφός μου (που την τελευταία 5ετία βρίσκεται στο εξωτερικό σε διάφορες χώρες) χρησιμοποιεί το Skype. Στο Skype υπάρχουν πακέτα που μπορείς να αγοράσεις και ειδικές προσφορές σε πολύ καλές τιμές. Πέρσι είχε βρει προσφορά για όλα τα σταθερά της Ευρώπης για ένα χρόνο σε καλύτερη τιμή από Σταθερά Ελλάδας για ένα χρόνο. Επίσης το χρησιμοποίησα σε κλήσεις προς Αγγλία, Ιταλία. Μάλιστα για Αγγλία που είχα μία δουλειά και έπρεπε να μιλήσουμε αρκετή ώρα, πήρα πακέτο 120' με κόστος $1.37 για ένα μήνα.

 

Τις χρεώσεις για κλήσεις προς Ελλάδα μπορείς να τις δεις εδώ http://www.skype.com/el/rates/ γράφοντας στο textbox Ελλάδα.

 

Πιστεύω πως το Skype χρειάζεται μόνιμη σύνδεση και όχι 3G όσες κλήσεις έκανα μέσω 3G ακόμη και με καλό σήμα δεν είχαν το αναμενόμενο αποτέλεσμα πάντα. :confused:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για πέταμα είναι μην ασχοληθείς καν.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Βουλγαρία, Ρουμανία πολύ φτηνότερες και πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Off-topic: Πολλά πληρώνεις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω ενα τροπο χαμηλης ρεωσεις προς προορισμο Αμερικης, ειτε απο σταθερο ειτε απο κινητο. Γνωριζετε τι λυσεις υπαρχουν?

 

για την αμερική έχει και η forthnet με 7 ευρώ τον μήνα και για σταθερά και κινητά http://www.forthnet.gr/ServicesBasketForm.aspx?a_id=7296

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας τις τελευταίες αυξήσεις της WIND στη σταθερή κοίταξα τις χρεώσεις του παρόχου που βρίσκομαι και η διαφορά είναι μεγάλη. Στα αριστερά είναι οι τιμές στην CYTA και δεξιά της WIND. Είναι τιμές τιμοκαταλόγου.

 

Τέλη ενεργοποίησης σε ενεργή γραμμή στην CYTA 30€ και στην WIND 35€

 

Τέλη ενεργοποίησης σε ανενεργή γραμμή στην CYTA 50€ και στην WIND 75€

 

Υποστήριξη εξοπλισμού στην CYTA δωρεάν και στην WIND 19,9€

 

Αστική και υπεραστική κλήση CYTA 0,029€ και στην WIND 0,0542€

 

Βήμα χρέωσης CYTA 45'' και στην WIND 60''

 

Αναγνώριση κλήσεων CYTA δωρεάν και στην WIND 0,5€

 

Ψηφιακές ευκολίες CYTA δωρεάν και στην WIND 0,5€

 

Τέλη ενεργοποίησης μετά από φραγή CYTA 2€ και στην WIND 5,17€

 

Επίσκεψη τεχνικού στην CYTA 40€ στην WIND 49,9€

 

Αλλαγή τηλεφωνικού αριθμού CYTA 20€ και στην WIND 18,08€

 

Αλλαγή πρόσθετων υπηρεσιών CYTA 2€ και στην WIND 3€.

 

Κλήση στην εξυπηρέτηση CYTA δωρεάν και στην WIND 0,25€

 

Μεταφορά γραμμής CYTA σε ανενεργό βρόχο 50€ στην WIND 75€

 

Μεταφορά γραμμής CYTA σε ενεργό βρόχο 30€ στην WIND 75€

 

Σύνδεση εξοπλισμού CYTA 40€ και στην WIND 49,9€

 

Κλήση προς κινητά CYTA 0,127€ το λεπτό και στην WIND 0,171€

Τα συμπεράσματα δικά σας.:lol::lol:

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Με πηραν τηλεφωνο και μου εκαναν προσφορα απο την Cyta στα 18 ευρω το μηνα προσφεροντας μου ιντερνετ (μεχρι 24), τηλεφωνα προς σταθερα και κινητα (Δεν θα πληρωσω τιποτα σε περιπτωση που επιλεξω να αλλαξω και θα ερθει τεχνικος να μου βαλει το μοντεμ και να μπαινουν οι υπολογιστες στο ιντερνετ)

 

Τωρα εχω forthnet και πληρωνω 25 ευρω το μηνα με τα ιδια χαρακτηριστικα με παραπανω απλα δεν εχω λεπτα προς κινητα. (Οποτε μπορει να παει και 30 ευρω το μηνα)

 

Σιγουρα η προσφορα της Cyta ειναι σαφως πιο οικονομικη εχοντας και λεπτα προς κινητα. Απλα εχω ενδοιασμους σχετικα με το ιντερνετ και κατα ποσο αξιοπιστο ειναι. Μου ειπε οτι θα εχω ταχυτητα 10 στη χειροτερη επειδη βρισκομαι στο σημειο που ειμαι.

 

Εσεις τι αποψη εχετε και προσφατες εμπειριες απο την Cyta? Αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

με τις τηλεφωνικές προσφορές χρειάζεται προσοχή γιατί αυτά που λένε είναι υπερβολικά και πληρώνεις και τέλη ενεργοποιήσης κ.τ.λ.. Αν σε ενδιαφέρουν τα κινητά με 5 ευρώ επιπλέον η forthnet δίνει 720 λεπτά προς κινητά από σταθερό . cyta δεν έχουν και πολλοί οπότε ίσως και είναι να το ξανασκεφτείς
Link to comment
Share on other sites

Από δική μου εμπειρία αλλά και φίλων με την CYTA είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Επειδή δεν έχουν πολλοί σε σχέση με την FORTHNET δεν σημαίνει οτι δεν έχει και σωστές υπηρεσίες.Βλέπε NET ONE που ήταν άψογη σε ΟΛΑ.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

μην αγορασετε τηλεφωνικα τιποτε,δεν σας βρηκαν γιατι ειστε ο μοναδικος και σας δωσαν μια φοβερη προσφορα!!!θελουν μονο να πουλησουν από το σπιτι τους και να τελειωνουν μαζι σας λεγοντας εσεις το ναι.δεν σας τηλεφωνει ουτε η cyta αλλα ουτε η Forthneτ,ουτε κανεις αλλος.τηλεφωνικες πωλησεις της κακιας ωρας είναι που επαναλαμβανουν σαν κασετοφωνακια εκατοντάδες φορες την ημερα μια προσφορα.για ρωτήστε τους π.χ ποτε παραδίδετε ο βρογχος να δειτε ότι δεν ξερουν γρι !! τι πουλανε!!πατε σε ένα κατάστημα οποιοδήποτε και εκει τουλάχιστον θα βλέπετε τα ματια του πωλητη και κρινετε μονος σας και παρεπιπτοντως ,αυτή η προσφορα που σας ειπαν δεν υφισταται
Link to comment
Share on other sites

μην αγορασετε τηλεφωνικα τιποτε,δεν σας βρηκαν γιατι ειστε ο μοναδικος και σας δωσαν μια φοβερη προσφορα!!!θελουν μονο να πουλησουν από το σπιτι τους και να τελειωνουν μαζι σας λεγοντας εσεις το ναι.δεν σας τηλεφωνει ουτε η cyta αλλα ουτε η Forthneτ,ουτε κανεις αλλος.τηλεφωνικες πωλησεις της κακιας ωρας είναι που επαναλαμβανουν σαν κασετοφωνακια εκατοντάδες φορες την ημερα μια προσφορα.για ρωτήστε τους π.χ ποτε παραδίδετε ο βρογχος να δειτε ότι δεν ξερουν γρι !! τι πουλανε!!πατε σε ένα κατάστημα οποιοδήποτε και εκει τουλάχιστον θα βλέπετε τα ματια του πωλητη και κρινετε μονος σας και παρεπιπτοντως ,αυτή η προσφορα που σας ειπαν δεν υφισταται

 

οι τηλεφωνικές εταιρείες ποσοστά παίρνουν και έτσι είναι όπως τα λες . όσο για την εταιρεία που είναι καλύτερα να παραμείνει στη forthnet αν είναι ικανοποιημένος χωρίς να έχει μπλεξίματα και να αλλάζει πάροχο με επιπλέον κόστη ενεργοποίησης κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην κοινότητα.

Γράφω για να μου φύγουν τα νεύρα αλλά και για να ενημερώσω όλους όσους κινδυνεύουν να πάθουν το ίδιο από την «κατά τα άλλα» ‘αξιότιμη’ Forthnet….

Το τελευταίο διάστημα μου πρότειναν (αφού βέβαια ζήτησα τον αρ. βρόγχου …γιατί άραγε?) να μου μειώσουν το πάγιο κατά 12 ευρώ τον μήνα, πράγμα που δέχτηκα αφού γενικά δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

Ήρθε λοιπόν ένας λογ/μος στα 50,30 ευρώ και ένας συμψηφιστικός στα 7 ευρώ.

Όταν όμως πατάω στο e-bill για τον τελευταίο λογ/μο μου βγάζει έναν που είναι στα 54,60 ευρώ…. Εγώ έκανα το λάθος και πάνω στην βιασύνη μου να τον πληρώσω δεν είδα ότι αυτός δεν ανταποκρίνεται στο σύνολο της οφειλής που τελικά ήταν 57 ευρώ και έκανα online πληρωμή το ποσό του λογ/μου δλδ 54,60.

 

Σήμερα το πρωί μπαίνω να κάνω ότι κάνω κάθε μέρα μόλις ξυπνώ, δλδ να ανανεώσω τις αγγελίες μου στο car.gr & mynextcar.gr και να δω τα mail μου…. Και τι βλέπω? Δεν έχω ιντερνέτ… και με πετάει στην σελίδα της Forthnet e-bill για να μου πει τι? Ότι λόγο οφειλής (3,34 ευρώ) μου κανανε φραγή…

Εννοείται ότι τρελάθηκα, παίρνω τηλέφωνο και μιλάω με ένα ‘κοριτσάκι’ που ήθελε να με πείσει ότι και για ένα ευρώ κάνουν φραγή, αφού τελικά φώναξα και ζήτησα τον προϊστάμενο επιτακτικά επανέρχεται η κυρία και πάλι και μου ζητάει συγγνώμη και ότι κακώς έγινε η φραγή και η ιδία της έδωσε εντολή (κουράστηκε σίγουρα) να γίνει η σύνδεση.

Αποτέλεσμα και ενώ στο ενδιάμεσο μπήκα από το κινητό μου και πλήρωσα το τεράστιο οφειλόμενο ποσό τον 3 ευρώ και ολόκληρων 34 λεπτών μέχρι τώρα που γράφω αυτό το ποστ και ενώ έχουν περάσει σχεδόν 2 ώρες, ακόμα δεν έχω ιντερνέτ και φυσικά ούτε σταθερό.

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω? Να δώσω τόπο στην οργή? Να στείλω επιστολή στην ΕΕΤΕ? (και σιγά μην κάνει κάτι) … ή απλά να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας , αφού άκρη δεν βγαίνει.

 

Σημασία πάντως έχει ότι αυτές τις εποχές, που είναι δύσκολες για όλους και πολύς κόσμος δεν τα βγάζει πέρα, υπάρχουν εταιρείες που έγιναν μεγάλες με ‘πλάτες’ της ΕΕΤΕ έρχονται και κάνουν φραγή (όπως μου είπε και το κοριτσάκι) για ένα ευρώ,,,

Αν αυτό δεν είναι ξεφτίλα, αν αυτό δεν είναι ντροπή…. Τότε βρείτε μου εσείς μια λέξη.

 

ΥΓ μόλις έγινε η σύνδεση, μετά από 2 ώρες…. Άραγε να τους πάρω τηλέφωνο να τους ευχαριστήσω? Ή να στείλω γλυκά?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα κανεις και τα μοιραζεσαι μαζι μας.το φθινοπωρο που κανω ανανεωση και σκεφτομουν να αλλαξω ΔΕΝ θα κοιταξω forthnet.απλα πραγματα.τετοιες τακτικες με εξοργιζουν απιστευτα,οπως και ο ελεγχος!!!

"Γιατι κυριε κανετε αλλαγη;"

Γιατι ετσι γουσταρω...

 

Παρεπιπτοντως σε κατι τετοιες συνομιλιες παντα ζητω ονομα υπαλληλου για οταν απευθυνθω μετα να ξερω με ποιον μιλησα.

Γιατι μπορει να βγω και τρελλος στο τελος. (Προηγουμενη εμπειρια απο wind και συμβουλες pavlitakis μου το διδαξαν.και ειναι σωστο.)

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτα πράγματα.

Δεν θα πρέπει να εξαντλούν την αυστηρότητα για τέτοια μικρα ποσά.

Εμένα στη hol ειναι πάντως πιο ευέλικτοι σε τέτοια θέματα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

το πιο αστειο (μονο ετσι μπορω να το πω για να μην θυμωνω) ειναι οτι η κοπελιτσα επεμενε οτι κοβουν και για ενα ευρω....:X
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλες οι εταιρείες έτσι λειτουργούν και κοιτάνε να μην χάνουν ούτε ένα ευρώ . καλύτερα αυτές οι συνομιλίες να γίνονται με κάποιο mail γιατί μπορεί να δημιουργούνται παρεξηγήσεις με κοπελίτσες στο τηλέφωνο κ.τ.λ.
Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας τις τελευταίες αυξήσεις της WIND στη σταθερή κοίταξα τις χρεώσεις του παρόχου που βρίσκομαι και η διαφορά είναι μεγάλη. Στα αριστερά είναι οι τιμές στην CYTA και δεξιά της WIND. Είναι τιμές τιμοκαταλόγου.

 

Τέλη ενεργοποίησης σε ενεργή γραμμή στην CYTA 30€ και στην WIND 35€

 

Τέλη ενεργοποίησης σε ανενεργή γραμμή στην CYTA 50€ και στην WIND 75€

 

Υποστήριξη εξοπλισμού στην CYTA δωρεάν και στην WIND 19,9€

 

Αστική και υπεραστική κλήση CYTA 0,029€ και στην WIND 0,0542€

 

Βήμα χρέωσης CYTA 45'' και στην WIND 60''

 

Αναγνώριση κλήσεων CYTA δωρεάν και στην WIND 0,5€

 

Ψηφιακές ευκολίες CYTA δωρεάν και στην WIND 0,5€

 

Τέλη ενεργοποίησης μετά από φραγή CYTA 2€ και στην WIND 5,17€

 

Επίσκεψη τεχνικού στην CYTA 40€ στην WIND 49,9€

 

Αλλαγή τηλεφωνικού αριθμού CYTA 20€ και στην WIND 18,08€

 

Αλλαγή πρόσθετων υπηρεσιών CYTA 2€ και στην WIND 3€.

 

Κλήση στην εξυπηρέτηση CYTA δωρεάν και στην WIND 0,25€

 

Μεταφορά γραμμής CYTA σε ανενεργό βρόχο 50€ στην WIND 75€

 

Μεταφορά γραμμής CYTA σε ενεργό βρόχο 30€ στην WIND 75€

 

Σύνδεση εξοπλισμού CYTA 40€ και στην WIND 49,9€

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.:lol::lol:

 

Στην περιοχή μου η Cyta δεν προσφέρει καν κάλυψη. Επίσης τα όσα αναφέρεις δεν μου λένε κάτι, εφόσον προσωπικά με 50 ευρώ το μήνα έχω το πακέτο W με 1.500 λεπτά, 1500 SMS και 1,5GB data, ενώ το σταθερό μου το δίνουν τσάμπα. Cyta; Ποια Cyta; Μου ακούγεται σαν ανέκδοτο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να ζητησω απο forthnet για το σταθερο και απο Cosmote για το κινητο φραγη σε καποιο νουμερο που δε θελω να με καλει ουτε να μου στελνει sms?

Δε θελω με εφαρμογη android

Μόνο αν έχει λειτουργία το κινητό σου ή αν βάλεις extra εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι.

Όπως όλες οι "επιτυχίες" έτσι και αυτό το σίριαλ, έχει "δεύτερο κύκλο".

μετά από όσα, λοιπόν, έγιναν την Παρασκευή και αφοί για 2 ώρες δεν είχα ούτε τηλέφωνο ούτε ίντερνετ λόγο της τεράστιας οφειλής μου, επανέρχεται η Forthnet σήμερα το πρωί και ...ναι καλά καταλάβατε, ξανακοβει τηλέφωνο και ίντερνετ, γιατί όπως μου είπε ο υπάλληλος.... φαίνεται ακόμα το "χρέος" (αν και το είχα πληρώσει την παρασκευή).... εννοείται ότι μετά τα καλοκαιρινά και πρωινά ...μπινελίκια που άκουσε, μέσα σε 5 λεπτά (μπορεί να λέω και πολλά) συνέδεσαν την γραμμή κανονικά....

το θέμα είναι ότι αυτό όλο το σκηνικό, με έχει εκνευρίσει αφάνταστα και κατά 99% θα κάνω φορητοτητα, γιατί και η βλακεία (κάποιων) πρέπει να έχει όριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι.

Όπως όλες οι "επιτυχίες" έτσι και αυτό το σίριαλ, έχει "δεύτερο κύκλο".

μετά από όσα, λοιπόν, έγιναν την Παρασκευή και αφοί για 2 ώρες δεν είχα ούτε τηλέφωνο ούτε ίντερνετ λόγο της τεράστιας οφειλής μου, επανέρχεται η Forthnet σήμερα το πρωί και ...ναι καλά καταλάβατε, ξανακοβει τηλέφωνο και ίντερνετ, γιατί όπως μου είπε ο υπάλληλος.... φαίνεται ακόμα το "χρέος" (αν και το είχα πληρώσει την παρασκευή).... εννοείται ότι μετά τα καλοκαιρινά και πρωινά ...μπινελίκια που άκουσε, μέσα σε 5 λεπτά (μπορεί να λέω και πολλά) συνέδεσαν την γραμμή κανονικά....

το θέμα είναι ότι αυτό όλο το σκηνικό, με έχει εκνευρίσει αφάνταστα και κατά 99% θα κάνω φορητοτητα, γιατί και η βλακεία (κάποιων) πρέπει να έχει όριο.

 

καλύτερα να τους έστελνες τα παραπάνω σε μήνυμα στο https://www.facebook.com/Forthnet/app_482802375174799 . Θα είχαν λυθεί όλα πιο γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας τις τελευταίες αυξήσεις της WIND στη σταθερή κοίταξα τις χρεώσεις του παρόχου που βρίσκομαι και η διαφορά είναι μεγάλη. Στα αριστερά είναι οι τιμές στην CYTA και δεξιά της WIND. Είναι τιμές τιμοκαταλόγου.

 

Τέλη ενεργοποίησης σε ενεργή γραμμή στην CYTA 30€ και στην WIND 35€

 

Τέλη ενεργοποίησης σε ανενεργή γραμμή στην CYTA 50€ και στην WIND 75€

 

Υποστήριξη εξοπλισμού στην CYTA δωρεάν και στην WIND 19,9€

 

Αστική και υπεραστική κλήση CYTA 0,029€ και στην WIND 0,0542€

 

Βήμα χρέωσης CYTA 45'' και στην WIND 60''

 

Αναγνώριση κλήσεων CYTA δωρεάν και στην WIND 0,5€

 

Ψηφιακές ευκολίες CYTA δωρεάν και στην WIND 0,5€

 

Τέλη ενεργοποίησης μετά από φραγή CYTA 2€ και στην WIND 5,17€

 

Επίσκεψη τεχνικού στην CYTA 40€ στην WIND 49,9€

 

Αλλαγή τηλεφωνικού αριθμού CYTA 20€ και στην WIND 18,08€

 

Αλλαγή πρόσθετων υπηρεσιών CYTA 2€ και στην WIND 3€.

 

Κλήση στην εξυπηρέτηση CYTA δωρεάν και στην WIND 0,25€

 

Μεταφορά γραμμής CYTA σε ανενεργό βρόχο 50€ στην WIND 75€

 

Μεταφορά γραμμής CYTA σε ενεργό βρόχο 30€ στην WIND 75€

 

Σύνδεση εξοπλισμού CYTA 40€ και στην WIND 49,9€

 

Κλήση προς κινητά CYTA 0,127€ το λεπτό και στην WIND 0,171€

Τα συμπεράσματα δικά σας.:lol::lol:

 

Κατ'αρχάς η χρέωση αναγνώρισης (ψηφιακές ευκολίες) 0,5e που αναφέρεις είναι χρεώσιμη μόνο στα μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα, οι περισσότεροι εύκολα μεταφέρονται σε νέο πρόγραμμα.

Εγώ τις σημαντικές διαφορές που παρατηρώ είναι η διαφορά στα τέλη ενεργοποίησης (50e CYTA / 75e WIND) και τη χρέωση στην εξυπηρέτηση πελατών που έβαλε η WIND 0,25e

 

Κατά τα άλλα δεν ανέφερες πως η CYTA είναι VOIP με ό,τι κι αν επακολουθεί αυτό...

 

PS: Μου θυμίζεις call center που με κάλεσε (από τα κεντρικά της VODAFONE) να με ενημερώσει πως η WIND έκανε αυξήσεις και μπορώ να καταγγείλω τη σύμβαση και να πάω σε αυτούς. Τόμπολα όμως όταν του είπα πως βρίσκομαι σε εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα και δεν θα έχω κάποιες αλλαγές (to all-40 και σπίτι douple play) βγάζει μια ανακοίνωση ούτε που την διαβάζετε μέχρι το τέλος.

Είπαμε να τους κράξουμε για τις αυξήσεις, μα θα ακολουθήσουν κι άλλοι... ο Έλληνας δεν αλλάζει!

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω ενα τροπο χαμηλης ρεωσεις προς προορισμο Αμερικης, ειτε απο σταθερο ειτε απο κινητο. Γνωριζετε τι λυσεις υπαρχουν?

 

Γνωρίζω , αλλά για να σου τους πώ θέλω να μου πεις πόσα λεπτά τον μήνα θέλεις να μιλάς , αν θα είναι κάθε μήνα και αν σε ενδιαφέρουν κλήσεις μέσω internet .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...