Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είσαι αρκετά μακριά από το κέντρο (63 line att) αλλά και πάλι...έχεις δοκιμάσει άλλο modem να δεις τι γίνεται??

πάντως μόνο με πολύ πίεση μπορεί και να βγάλεις άκρη για να δουν σοβαρά το πρόβλημα και να μην σε αφήσουν έτσι...

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποση ειναι η λογική η διαφορά ταχύτητας ανάμεσα σε ethernet και ασύρματα ?με καλώδιο πιάνει 40 mbs και ασύρματα 10.έχω forthnet vdsl

 

Στο ασύρματο πάντα έχεις λιγότερη ταχύτητα από το καλώδιο, όποια και αν είναι αυτή.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια είσαι 4.5 -5 χλμ μακριά από το αστικό κέντρο οπότε η ταχύτητα που έχεις είναι πολύ λογικη
Link to comment
Share on other sites

Τωρα οσο αφορα το router,δοκιμασα και καποιον αλλο τελικα που εχω (απλα δεν εχει ασυρματη συνδεση),και διαπιστωσα "τρελη" διαφορα στα στατιστικα της γραμμης μου.Δηλαδη:

 

Downstream Line Attenuation:52dB

Downstream SNR Margin: 17.2dB

Data Rate: 2048 kbps 509 kbps

Modulation:G.992.3 AnnexL

 

Το router ειναι το:Planet ADE-4400A.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο....Το σημαντικο στην ΟΛΗ ιστορια ειναι και θεμα τιμης !!! Δηλαδη,οι "μαγκες" στον ΟΤΕ ναι μεν αλλαξανε τα τιμολογια τους και τις ταχυτητες τους (και εξαφανισανε την 2αρα σε κοστος),και το καλυτεροτερο της υποθεσης ειναι οτι,οταν σε υποβαθμιζουν σε ονομαστικη ταχυτητα απο 4 σε 2Mbps,το τιμολογιο που πληρωνεις ειναι για 4 !!! καλο εεεεεεεεεεεε ;;;

 

ΔΕΝ εχουν προβλεψει εκει στο ΟΤΕ γι'αυτους που αναγκαστικα,πλεον,πρεπει ντε και καλα να παιξουν με 2Mbps να πληρωνουν και αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

Στο ασύρματο πάντα έχεις λιγότερη ταχύτητα από το καλώδιο, όποια και αν είναι αυτή.

 

αν κατεβάσει το margin στο 6 θα έχει τη δυνατότητα και για πιο γρήγορες ταχύτητες γτ με forthnet έχει αυτή την δυνατότητα αν το ζητήσει

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα το ZTE ZXHN H108NS(Α) v1.0.7i Firmware,που εχω βρει και εχω κατεβασει (αλλα ΔΕΝ το εχω βαλει),υπαρχει περιπτωση να διορθωνει κατι στο προβλημα που εχω ή θα μου δημιουργησει αλλα;
Link to comment
Share on other sites

αν κατεβάσει το margin στο 6 θα έχει τη δυνατότητα και για πιο γρήγορες ταχύτητες γτ με forthnet έχει αυτή την δυνατότητα αν το ζητήσει

 

Τι ακριβώς είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα το ZTE ZXHN H108NS(Α) v1.0.7i Firmware,που εχω βρει και εχω κατεβασει (αλλα ΔΕΝ το εχω βαλει),υπαρχει περιπτωση να διορθωνει κατι στο προβλημα που εχω ή θα μου δημιουργησει αλλα;

 

Αν το κάνεις με προσοχή θα αναβαθμιστεί το firmware αλλά δεν νομίζω να δώσει λύση στο πρόβλημά σου.Αν βιάζεσαι θα σου μείνει στο χέρι.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Καλα,Καλη Χρονια...μετα κοπων και βασανων,ηρθε καποιος τεχνικος απο τον ΟΤΕ και εκανε τις απαραιτητες εργασιες για καθαρισμο του θορυβου που ειχα (και ΔΕΝ το βλεπω να καθαρισε ΑΠΟΛΥΤΑ),και τους ζητησα να με γυρισουν στα 4Mpbs.Σημερα,λοιπον (1.1.14) το πρωι απο τον ΟΤΕ το εκαναν και για την ιστορια και σεβασμο του κοσμου που παρακολουθει και βοηθαει με τις γνωσεις του και την εμπειρια του το θεμα μου σας παραθετω τα στατιστικα του router:

 

Modulation:ITU G.992.3(ADSL2)

Annex Mode:ANNEX_A

Downstream Upstream

SNR Margin: 6.0 dB 7.3 dB

Line Attenuation:62.2 dB 34.0 dB

Data Rate: 3858 kbps 888 kbps

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή διαδικασία είναι να μιλήσεις απευθείας με τον πάροχο του αριθμού σου , δηλαδή στην προκειμένη περίπτωση την COSMOTE.

 

Η διαδικασία απαιτεί φαξ , όπως είπε κι ο φίλος παραπάνω στο 2102586446 με φωτοτυπία ταυτότητας - ενυπόγραφο φυσικά - και λες ότι θες την μη καταγραφή στοιχείων στον τηλεφωνικό κατάλογο της Cosmote αλλά και μη καταγραφή στον ενοποιημένο τηλεφωνικό κατάλογο του καθολικού παρόχου ή και σε τηλεφωνικούς καταλόγους τρίτων.

 

Η Cosmote αφαιρεί τα στοιχεία σου εντός 1 εργάσιμης ημέρας από τον κατάλογό της και στένει e-mail στους άλλους καταλόγους για την διαγραφή του αριθμού σου. Η όλη διαδικασία μπορεί να φτάσει και στις 20 - 25 εργάσιμες μέρες.

 

Το 11888 δεν έχεις κανένα λόγο να το καλείς μιας και είναι οι πληροφορίες καταλόγου και όχι καταχωρητικό τμήμα των πληροφοριών.

 

Έχε υπόψη σου για τον ΟΤΕ το 2106116255 για θέματα του τηλεφωνικού καταλόγου.

 

Στα γράφω όλα αυτά , διότι είχα έναν αριθμό από 6931- όπου είχε γίνει φορητότητα σε Cosmote και κάποια στιγμή τον άφησα και έληξε. Ο αριθμός ενώ όταν τον καλούσες έβγαζε ηχητικό μήνυμα της Wind ότι "ο αριθμός δεν υπάρχει" παρόλα αυτά ήταν στον τηλεφωνικό κατάλογο στα στοιχεία μου.

 

Συμπέρασμα : όταν ένας αριθμός λήγει (παύει να υφίσταται) - εκτός ΟΤΕ - ΚΑΝΕΙΣ δεν θα τον διαγράψει για σένα. Εσύ κυνηγάς για τη διαγραφή του!

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, γειά σας.

Ήθελα να ρωτήσω, τι είναι προτιμότερο αν ξέρετε, να κάνει σύνδεση κανείς με δορυφόρο ή μέσω ρούτερ ;

Κόβει ταχύτητα η σύνδεση μέσω ίντερνετ;

Τι κερδίζεις και τι χάνεις ; Έχετε καμμιά ιδέα ;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ο αγώνας της FYROM με τη Σερβία (16.10.2013) τον οποίο μετέδωσε ο ΟΤΕ TV μπαίνει σήμερα στο μικροσκόπιο του ΕΣΡ. Η συνδρομητική τηλεοπτική υπηρεσία του ΟΤΕ καλείται, σήμερα σε ακρόαση σχετικά με ενδεχόμενη παραβίαση του άρθρυ 2, παρ 33 του Προεδρικού Διατάγματος 77/2003 αναφορικά με την προβολή στοιχείων της ποδοσφαιρικής ομάδας της FYROM.

Στο πρώτο ημίχρονο το κανάλι ΟΤΕSport4 είχε αναγράψει την ονομασία FYROM, την οποία όμως και τροποποίησε σε MKD («Μακεδονία») στο δεύτερο ημίχρονο. Η συγκεκριμένη παράγραφος του ΠΔ αναφέρει πως “το Σύνταγμα και η εν γένει έννομη τάξη της χώρας πρέπει να παραμένουν σεβαστά ακόμη και όταν ασκείται κριτική σε συγκεκριμένους νόμους ή θεσμούς”.

 

http://media-industry.blogspot.gr/2014/01/tv-mkd.html

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο ημίχρονο οτε είχε fyrom ονομασία και στο δεύτερο ημίχρονο MKD (ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ) . Δηλαδή τους εξυπηρέτησε όλους ο οτε . Είναι ενα ελληνικό κανάλι που τα έχει ισοπεδώσει όλα . έχουμε κρίση και οικονομικές δυσκολίες αλλά έχουμε και κάποιες αξίες σαν έλληνες που πρέπι να της τηρούμε και να τις σεβόμαστε .
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα forthnet vdsl 50 και έχω εντυπωσιαστεί γτ πλέον πάει πολύ γρήγορα το ιντερνετ και πληρώνω πολύ λιγότερα από ότι όταν ήμουν οτε με απλή σύνδεση 24 .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω πρόβλημα με την σύνδεσή μου στην Omnivoice στα καλά καθούμενα χτυπάει η συσκευή μου χωρίς να με παίρνει κάποιος, το τσέκαρα στις κλήσεις στο μενού της Omnivoice.Adapter έχω το Grandstream Handytone 701 δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Είναι πρόβλημα της Omnivoice ή του Grandstream κάποια ρύθμιση; Τρώει κολλήματα στο άκυρο έχει από εχθές δεν έχει σταματήσει, σταματάει κάποιο διάστημα και μετά από καιρό πάλι τα ίδια. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.
Link to comment
Share on other sites

Εγω χρεισημοποιω ενα τελειως φτηνιαρικο ανταπτορα στο μαγαζι και ειναι μια χαρα Grandstream handytone-286.Μονημα στο modem και μια συσκευη τηλεφωνου ΟΛΑ τα τηλεφωνα τα κανω απο εκει ( με freevoipdeal) και η γραμμη ητηλεφωνου παντα stand-by.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω κανει κατι παρομοιο.

Στο μαγαζι εδω και κανα 2 χρονια χρεισημοποιω το freevoipdeal. https://www.freevoipdeal.com/rates.

Βαζω 12 ευρω και εχω απεριοριστα σταθερα για τα περισσοτερα κρατη του κοσμου ( Αγγλια , Γαλλια Γερμανια εγω καλω αρκετα)

και ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΑ για κινητα 0,01 cent/min για Ελλαδα και επισης κινητα Ευρωπης.

Τελευται ανακαλυψα και αγορασα μια συσκευη η οποια κανει το εξης: συνδεεται με το freevoipdeal (το εχω ρυθμισει με τον ιδιο λογαριασμο που εχω στο μαγαζι) και επισης παιρνει και καρτα sim. H συσκευη ειναι παντα stand by στην μπριζα και στο ιντερνετ και συνδεμενη με το freevoipdeal.

Καλω απο το κινητο μου την συσκευη αυτην και μολισ καλεσει μοθ ¨ανοιγει " την γραμμη για να καλεσω οπου θελω με χρεωσεις ΠΑΡΑΠΟΛΥ ΦΘΗΝΕΣ http://www.freevoipdeal.com/rates.

Πρακτηκα λοιπον για μα καταλαβεις πληρωνα 45-50 Ευρω στο κινητο μου ( Χ2 γιατι ειμασταν 2 αριθμοι)και τωρα πληρωνω 2 εγω και αλλα 2 ο αλλος αριθμος!

Μετετρεψα το συμβολαιο μου σε Q card βαζω 1 ευρω η 2 Ευρω και μου δινει 300 - 600 λεπτα προς Q αντιστοιχα.

Η συσκευη που σου λεω την εχω βαλει και αυτη Q ετσι παιρνω την συσκευη αυτη και καλω ΟΛΟΝ τον κοσμο σχεδον τζαμπα.

Ειναι δηλαδη κατι σαν δρομολογιτης. Κατι σαν Skype αλλα ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ και επισης μπορουνε να καλουνε και αλλα ατομα ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ χωρις smartphone, 3G και ιδιαιτερες μαεστριες

Η εταιρια freevoipdeal ειναι επισης πολυ φθηνη αφου τα 12 Ευρω που βαζω μου βγαζουνε περιπου 6 μηνες με ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΝΑ ( λογω μαγαζιου)

Οτι απορια εχεις πες μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να με βοηθήσει στο παρακάτω θέμα.

Έχουμε μια γραμμή π.χ στο σπίτι η οποία έχει κάποια πλεονεκτήματα π.χ απεριόριστα προς κάποιους προορισμούς. Η γραμμή προσφέρει και internet.

Θα ήθελα να εγκαταστήσω κάποιον εξοπλισμό εκεί (στο σπίτι) π.χ voip συσκευή, υπολογιστή με ειδική κάρτα κλπ, ωστε να μπορώ απο άλλο σημείο π.χ δουλειά, μέσω ίντερνετ να μπορώ να κάνω κλήσεις μέσω του τηλεφώνου του σπιτιού. Ξέρει κανείς τί εξοπλισμός μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά;

Ξέρω ότι 2 linksys spa3102 μπορούν να προγραμματιστούν να το κάνουν αλλά το δοκίμασα και δεν δουλευει, μου βγάζει πρόβλημα στη γραμμή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Αν η σύνδεση είναι στην CYTA απλά ενεργοποιείς το communicator και καλείς και σε καλούν σαν να είσαι στο σπίτι αρκεί εκεί που θα είσαι να έχεις WIFI.

 

http://www.cyta.gr/el/ForHome/communicator

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα με τρελάνουν και οι μεν και οι δε! Πριν τα Χριστούγεννα έκανα αίτηση μεταφοράς στον ΟΤΕ από την ΟΝ τελεκομ σε νέα διεύθυνση. Μετά από δύο εβδομάδες ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ στο νέο σπίτι για την ενεργοποίηση και διαπίστωσε βλάβη καλωδίου (ένα ζεύγος καλωδίων έχει μείνει ελεύθερο στην πολυκατοικία και αυτό δεν δουλεύει), δήλωσε την βλάβη και μου είπε να περιμένω να την φτιάξουν.Έχουν περάσει άλλες δύο εβδομάδες και φυσικά τίποτα δεν έχει γίνει.

 

Στην εξυπηρέτηση του ΟΤΕ δε με βλέπουν σαν πελάτη τους και δε μου λένε τίποτα. Ούτε μπορούν να μιλήσουν με τους τεχνικούς εκ μέρους μου γιατί ακόμα δεν είμαι πελάτης τους. Επίσης η ΟΝ με έχει ακόμα σαν πελάτη τους και χρεώνει κανονικά για την παλιά διεύθυνση. Σε επικοινωνία με την ΟΝ μου είπαν ότι δεν έχουν ενημερωθεί για τίποτα (λογικό από τη μία αφού δεν έγινε με επιτυχία η ενεργοποίηση) και ότι θα έπρεπε να τους ενημερώσω και να πληρώσω 20 ευρώ!!! για να διακόψουν το συμβόλαιο - βρόγχο (ασχέτως ότι εγώ τους μίλησα για μεταφορά του αριθμού και όχι κατάργηση)

 

Αποτέλεσμα;;;

1 μήνα χωρίς τηλ και ιντερνετ... (αυτό το δέχομαι αν και πήγα στον ΟΤΕ για να το αποφύγω)

1 μήνα χρέωση παγίου ΟΝ (μέσα ΔΕΚ με μέσα ΙΑΝ) μέχρι τώρα για το ιντερνετ στο παλιό σπίτι

+έχει ξεκινήσει να γράφει και δεύτερο πάγιο (μέσα ΙΑΝ με μέσα ΦΕΒ)

+1 πάγιο ακόμα ΑΝ βάλω ότι θα το φτιάξουν σε δυο εβδομάδες από τώρα και μερικές μέρες ακόμα για το ραντεβού του τεχνικού για ενεργοποίηση.

+20 ευρώ για διακοπή στην ΟΝ

+το κόστος επιστροφής του router στην ΟΝ

 

Δηλαδή άμα φτιάξει ο ΟΤΕ την γραμμή σε 3 μήνες θα πληρώνω μέχρι τότε τη ΟΝ για ένα αριθμό στο παλιό σπίτι από το οποίο έφυγα;

Πως μπορώ να επικοινωνήσω με τους τεχνικούς του ΟΤΕ; Σε αυτό υπάρχει μία ασάφεια στις πληροφορίες και δεν βγάζω άκρη.

Καμία συμβουλή; Έπεσα σε περίπτωση ή μου φαίνεται;

Edited by sotsot4
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το ΟΤΕ My WiFi;

 

Το OTE My WiFi ήρθε για να αλλάξει την καθημερινότητα σου!

 

Ο ΟΤΕ σε συνεργασία με το παγκόσμιο WiFi δίκτυο της Fon, φέρνει στην Ελλάδα και στους συνδρομητές των προγραμμάτων OTE Double Play, τη δυνατότητα να συνδέονται δωρεάν στο Internet και έξω από το σπίτι τους, χρησιμοποιώντας απλά τη σύνδεσή τους.

 

Με το ΟΤΕ My WiFi δημιουργείται ένα δίκτυο φτιαγμένο από τους ίδιους τους χρήστες, οι οποίοι παρέχουν ένα μικρό μέρος της σύνδεσής τους στο παγκόσμιο δίκτυο των WiFi FonSpots, με αντάλλαγμα την πρόσβαση σε αυτό εντελώς δωρεάν, σε περισσότερα από 12.000.000 σημεία σε όλον τον κόσμο!

 

Περισσότερα εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Θέλω και εγω να χρησιμοποιησω voip απο το σπιτι. Λεω να παρω την linksys spa3102. Μπορεί να δουλεψει με λογαριασμό στο skype που εχω και πως? Αν οχι αλλοι αξιοπιστοι voip providers με χαμηλες τιμες σε κινητα Ελλάδα?

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περιμένω τους τεχνικούς 3 εβδομάδες!!! :ninja:και καλώ σε ένα τηλέφωνο που βρήκα (φυσικά χωρίς απάντηση) τους τεχνικούς του ΟΤΕ της περιοχής! "Παράλογοοο.." Καλά τόσηηη δουλειά έχουν..." ή μήπως πολύ φαγούρα... :X
Link to comment
Share on other sites

Το πόσοι τεχνικοί του ΟΤΕ βγήκαν με εθελουσία δεν λέγετε, λογικό να μην βρίσκεις κανένα :( τώρα το τι θα κάνεις με την περίπτωση σου δεν γνωρίζω...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...