Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγνώμη, αλλά όταν διάβασα "ίντερνετ χωρίς σταθερό" θεώρησα δεδομένο ότι θέλει σύνδεση με μη γεωγραφικό αριθμό.
Link to comment
Share on other sites

Στήν Κομότηνη έχει βάλει wind το ξαδερφάκι μου και είναι πολύ ευχαριστημένος. Το είχε βάλει με 15,17 ευρώ πέρσυ, αλλά μετά το 12μηνό θα τον χρεώνει 23,67 ευρώ οπότε σκέφτεται να το γυρίσει τον δεύτερο χρόνο στην cyta με 18 ευρώ τον μήνα.

Η νέα γραμμή σε όλους τους εναλλακτικούς παρόχους θέλει 15 με 20 εργάσιμες. Εάν δεν μπορείς να κανεις υπομονή τοτε απευθύνσου στον οτε και σε λίγες μέρες θα είσαι συνδεδεμένος.

Edited by clio1400

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

είναι πάντα ένα ρίσκο η επιλογή του παρόχου. δες στη περιοχή σου τι εταιρίες έχουν βάλει και πως τρέχουν ώστε να έχει μία άποψη.

μία καλή τιμή είναι και της forthnet που έχει μόνο το internet 17€ για 12 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

μία καλή τιμή είναι και της forthnet που έχει μόνο το internet 17€ για 12 μήνες.

 

Δε χρειάζεται υπάρχουσα σταθερή γραμμή, έστω και από άλλον πάροχο;

Link to comment
Share on other sites

εγώ χρησιμοποιώ cosmote on the go από το 2009 & δεν έχω παράπονο. ενεργοποίηση νομίζω άμεση.

μεγαλύτερη σημασία έχει να δεις ποια εταιρία κινητής έχει 3g στο σπίτι που θα μένεις. αυτό θα είναι το βασικό κριτήριο επιλογής.

Επιτρέπει κλήσεις μέσω VoIP ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει πιθανοτητα μερικης εξοφλησης λογαριασμου του οτε πριν την ολοκληρωση του διμηνου. Η ηλεκτρονικη πληρωμη μπορει να γινει οποιαδηποτε στιγμη ή μονο με την εκδοση του λογαριασμου. Παρακαλω αν γμωριζετε απαντηστε μου. Ειναι σημαντικο να πληρωθει ο λογαριασμος πριν την εκδοση του.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γίνεται. Τιμολόγιο βγαίνει όπως σε όλους τους λογαριασμούς μια φορά μόνο με την έκδοση τους.
Link to comment
Share on other sites

Αν εχω παιξει απο το σταθερο σε τηλεπαιχνιδι γνωσεων ειναι δυνατον με καποιο τροπο να εξοφλησω το ποσο που αντιστοιχει σαυτες τις κλησεις και να αφαιρεθει απ τον λογαριασμο;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αποφάσισα τελικά και έβαλα forthnet. Απεριόριστο ίντερνετ στα 17,90 το μήνα. Ας ελπίσουμε ότι δε θα έχω πρόβλημα!
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι νεο μελος στην παρεα σας και πρωτοετης φοιτητης.Νοικιασα στην κατω Τουμπα ενα διαμερισμα επι της Αμφιπολεως και θα ηθελα τι γνωμη σας για τον ποιο παροχο να επιλεξω,περα απο τον ΟΤΕ που ειχα ως τωρα,ο οποιος λογω τιμων βγαινεις εκτος λιστας.

 

Με ενδιαφερει η ταχυτητα,η γενικοτερη αξιοπιστια του παροχου και οσο το δυνατον καλυτερη αναλογια τιμης με ποιοτητα.

Να σημειωσω οτι στο σπιτι δεν υπαρχει καν τηλεφωνικη γραμμη και θα πρεπει να ξεκινησω ολες τις διαδικασιες απο την αρχη.

Διαρκει πολυ αυτη η διαδικασια νεας τηλεφωνικης γραμμης;

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

δες την προσφορά της φόρθνετ με τα 17,90 το μήνα!
Link to comment
Share on other sites

καληπερα εδω και αρκετο καιρο ειμαι στο 2play του connx αλλα θεωρω τις τιμες ακριβες και σκεφτομαι να αλλαξω παροχο!απο περιστερι εχει κανεις εμπειρια!?με ενδιαφερει πολυ το internet επειδη παιζω πολυ online παιχνιδι και δεν θελω αποσυνδεσεις κτλ!

περιμενω τις απαντησεις σας!ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

κοίτα προσφορές που έχει η forthnet. έχει καλές τιμές για internet.

όσον αφορά τη ποιότητα του δικτύου, είναι και λίγο τύχη. εγώ που έχω δουλέψει πάντως forthnet σε περιστέρι δεν έχει αποσυνδέσεις

Link to comment
Share on other sites

Και εγω να σου πω λόγο κ της προσφοράς που έχει αυτήν σκέφτομαι!μακαρι να είναι καλη γιατι δεν την παλεύω άλλο με τον οτε!
Link to comment
Share on other sites

αν βάλεις και μόνο adsl τότε με forthnet θα σε πάει μόνο 17ευρώ. δες όμως μήπως βγαίνει να βάλεις και nova μαζί (μικρό πακέτο) που μπορεί να σου βγει ψιλοδωρεάν
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παίδες.

 

Για πολύ καιρό (τουλάχιστον από τα μέσα 2005) είχε η παλιά καλή μας φόρθνετ μια ωραία ιστοσελίδα για να βλέπει κανείς μια επιβεβαίωση πότε λήγει η συνδρομή adsl.

 

Ιδού η παλιά διεύθυνση:

 

http://www.forthnet.gr/templates/viewcontentTmCh.aspx?c=10004287

 

, η οποία επέστρεφε κάτι που έμοιαζε με το εξής:

 

08 Φεβ 2012, 09:56, Είστε συνδεμένος/η ως: χχχ.ATH.FORTHNET.GR
Παρακάτω μπορείτε να δείτε τα στοιχεία του λογαριασμού σας.
Στοιχεία Λογαριασμού
Username: χχχ
POP (Σημείο Παρουσίας): ATH
Τύπος Συνδρομής: FORTHNET ADSL 1BILL 2048 DYNAMIC
Roaming (Περιαγωγή): Μη ενεργή
IP Διεύθυνση: Δυναμική
Ημερομηνία Έναρξης Συνδρομής: 11 Αυγ 2005
Ημερομηνία Λήξης Συνδρομής: 11 Αυγ 2012

 

Κάπου μεταξύ 8.02.2012 (το παραπάνω copy/paste) και σήμερα η φόρθνετ έφερε ανάποδα την ιστοσελίδα της και άντε να βρεις τώρα την ίδια πληροφορία.

 

Σε μια πρώτη φάση νόμιζα ότι θα έβρισκα την ίδια σελίδα κάτω από:

«http://www.forthnetgroup.gr/»

Αρχική Σελίδα > ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ > Εξυπηρέτηση Πελατών > Προνόμια > My Αccount > Μy Forthnet > Forthnet Account > Στατιστικά Χρήσης >

 

αλλά αυτό σαν να έχει σχέση με "My NetKey", το οποίο ΔΕΝ είναι αυτό που ψάχνω.

 

Εχει κανείς καμια ιδέα που υπάρχει η σελίδα που παλιά υπήρχε στο http://www.forthnet.gr/templates/viewcontentTmCh.aspx?c=10004287 ;

 

Χαιρετώ!

There is no host like http://localhost .

 

Σύνθημά μας: "Try SCE to AUX!". Αν δε πιάσει, δοκιμάστε SCE2AUX @ danaus .NET

Link to comment
Share on other sites

Και εγω να σου πω λόγο κ της προσφοράς που έχει αυτήν σκέφτομαι!μακαρι να είναι καλη γιατι δεν την παλεύω άλλο με τον οτε!

 

απλώς ο οτε πλέον δεν νομίζω πως είναι καλύτερος από τους άλλους και με τις τιμές που προσφέρει τις υπηρεσίες του, δεν αξίζει καθόλου τη προσπάθεια

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι μόνο στις τιμές. ο οτε στο περιστέρι είναι λίγο μπάχαλο. πρέπει να κάνεις τάμα για να έχεις καλή σύνδεση
Link to comment
Share on other sites

Τιμες Νεας αριθμοδοτησης + Εγκατασταση τηλεφωνικης γραμμης

 

Cyta : 52,00

Forthnet : 52,00

Wind: 71

OTE: 32

HOL: 86

 

O OTE της ΤΟΥΜΠΑΣ ειναι παραπολυ δυνατος και η περιοχη σε ολους τους παροχους παει καλα. Για HOL που γνωριζω η περιοχη συχρονιζει απο 10 -16Μbps. Τωρα συγκεκριμενα για την Αμφιπολεων γυρω στο 14 αν δεν κανω λαθος. Παγιο 20,00€ τον μηνα τελικο.

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο ρόλο παίζει η απόσταση σου από το dslam του ΟΤΕ. Φίλος μου στην κάτω τούμπα πάντως μου μένει κοντά στην αμφιπόλεως με forthnet πιάνει 12 περίπου και είναι ευχαριστημένος.
Link to comment
Share on other sites

Guest braincell

Καλημέρα σας,

 

έχω γραμμή adsl over isdn στην οποία θέλω να συνδέσω συσκευή fax.

Πρίν καταπιαστώ με το εγχείρημα θέλω να ρωτήσω αν το παρακάτω σενάριο θα δουλέψει και αν όχι ποιά είναι η σωστή συνδεσμολογία.

Λοιπόν,η γραμμή adsl πάει στο line του isdn splitter όπου και συνδέω το adsl modem στην υποδοχή adsl και το isdn modem (netmod) στην υποδοχή phone.

 

Σενάριο πρώτο: Στο netmod (δεν έχω αριθμό msn) συνδέω στην πρώτη αναλογική θύρα το fax και τη τηλεφωνική συσκευή που έχω δίπλα στο fax (μέσω ενός απλού διακλαδωτή) και στην δεύτερη αναλογική θύρα συνδέω την επιστροφή της τηλεφωνικής γραμμής προκειμένου να δώσω σήμα στις υπόλοιπες συσκευές του διαμερίσματος.

 

Δεύτερο σενάριο: Στην πρώτη αναλογική το τηλέφωνο που έχω στο γραφείο και στην δεύτερη το fax και την επιστροφή.

 

Τρίτο σενάριο: Συνδέω στην πρώτη αναλογική (μέσω του διακλαδωτή) το τηλέφωνο που έχω στο γραφείο και την επιστροφή και στην δεύτερη αναλογική συνδέω to FAX.

 

Τέλος, ρυθμίζω το fax να απαντάει μετά απο 5 χτύπους.

 

Θα δουλέψει κάτι από τα παραπάνω ή πρέπει να πάρω msn.

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα δουλέψουν, απλά με διαφορετικό τρόπο. Γενικά θα σου πρότεινα να βάλεις το fax σε θέση ανάλογη με τη χρήση που κάνεις. Αν π.χ. λαμβάνεις και στέλνεις πολλά fax, ενώ δεν έχεις πολλά τηλέφωνα από τις άλλες συσκευές τότε μπορείς να το βάλεις στην ίδια αναλογική θύρα. Το επιπλέον msn σίγουρα βολεύει (και δεν είναι ακριβό) αν χρησιμοποιείς πολύ το fax. Μπορείς ας πούμε να ρυθμίσεις το επιπλέον msn να χτυπάει μόνο στη δεύτερη αναλογική θύρα (και να βάλεις εκεί το fax) ενώ τον κεφαλικό αριθμό να χτυπάει μόνο στην πρώτη. Με αυτό τον τρόπο είσαι σίγουρος ότι αν έρθει fax θα το μπορείς να το λάβεις σίγουρα. Μπορείς να κάνεις πολλούς συνδυασμούς, εξαρτάται πάντα από τη χρήση που κάνεις και τη συχνότητα με την οποία κάνεις τηλεφωνήματα και χρησιμοποιείς το fax.
Link to comment
Share on other sites

Guest braincell

Καλημέρα,

το fax δεν χρησιμοποιείται πολύ, οπότε σύμφωνα με τη πρόταση σου το ιδανικό θα ήταν να μπεί χωριστά.

Τηλεφωνική συσκευή και επιστροφή μαζι στην πρώτη αναλογική και το fax στην δεύτερη.

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...