Jump to content

Θεσσαλονίκη - Αθήνα με τρένο


Vps
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόκειται να ταξιδέψω με τρένο Θεσσαλονίκη - Αθήνα, αλλά δεν έχω ιδέα από την όλη διαδικασία (και το site του ΟΣΕ μάλλον δε βοηθάει)! :wacko: Μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Τι διαφορά έχουν οι αμαξοστοιχίες (Intercity κτλ.) και ποιες είναι οι τιμές στα φοιτητικά εισιτήρια; Τι άλλο πρέπει να ξέρω γενικά;

 

Όπως καταλαβαίνετε είμαι τελείως άσχετος, οπότε - SOS! :lol: :lol: :lol:

 

(Δεν ήξερα αν έπρεπε να χρησιμοποιήσω ένα από τα παλαιότερα θέματα που αναφέρονται στον ΟΣΕ, επειδή αφορούσαν κυρίως παράπονα. Ζητώ συγγνώμη από τους διαχειριστές αν το θέμα δεν έπρεπε να δημιουργηθεί.)

...It does not do to dwell on dreams and forget to live...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι Intercity και ICE κάνουν λιγότερες στάσεις και είναι πολύ πιο ακριβές...

 

Να προσέξεις να μπεις στο σωστό βαγόνι όπου θα βρίσκεται η θέση σου για να μην ψάχνεσαι μετά.Είναι ένα μικρό άσπρο τετράγωνο σε κάθε βαγόνι με έναν αριθμό επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να ταξιδέψω με τρένο Θεσσαλονίκη - Αθήνα, αλλά δεν έχω ιδέα από την όλη διαδικασία (και το site του ΟΣΕ μάλλον δε βοηθάει)! :wacko: Μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Τι διαφορά έχουν οι αμαξοστοιχίες (Intercity κτλ.) και ποιες είναι οι τιμές στα φοιτητικά εισιτήρια; Τι άλλο πρέπει να ξέρω γενικά;

 

Όπως καταλαβαίνετε είμαι τελείως άσχετος, οπότε - SOS! :lol: :lol: :lol:

 

(Δεν ήξερα αν έπρεπε να χρησιμοποιήσω ένα από τα παλαιότερα θέματα που αναφέρονται στον ΟΣΕ, επειδή αφορούσαν κυρίως παράπονα. Ζητώ συγγνώμη από τους διαχειριστές αν το θέμα δεν έπρεπε να δημιουργηθεί.)

Τα intercity είναι τα γρήγορα τρένα. Αθήνα θεσσαλονίκη σε 4,5ώρες αλλά έχει γύρω στα 50€ το εισητήριο.

Τα άλλα είναι τα απλά και το εισητήριο έχει γύρω στα 25€.

 

Με φοιτητικό στα intercity θα πληρώσεις 45€.

 

Πήγαινε σε έναν σταθμό του ΟΣΕ και ρώτα.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Τα άλλα είναι τα απλά και το εισητήριο έχει γύρω στα 25€.

 

Οι τιμές που αναφέρεις είναι εισιτήρια απλά ή με επιστροφή;

...It does not do to dwell on dreams and forget to live...
Link to comment
Share on other sites

γενικα εγω θα ηθελα να μαθω τιμες για τα εισιτηρια...

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

file na pareis thn ama3ostixeia 501 pou feygei apo salonika 1para...8ewreite aplh alla 1. kanei ligoteres staseis apo ton klasiko karbouniarh ftanontas se 530 anti 7 wres, 2. einai ta kainourgia an8rwpina bagonia kai 3. kostizei 10.60 to foihthtiko...apo a8hna de 8ymamai ti wra feygei to antistoixo nomizw prwi prwi..elpizw na boh8hsa!
Link to comment
Share on other sites

Ή κάλεσε το 1110

 

το οποίο είναι πανάκριβο και λίγο αγενείς...

 

Οι τιμές που αναφέρεις είναι εισιτήρια απλά ή με επιστροφή;

 

Λογικά πάντα απλή μετάβαση:)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω μόνο στον ΟΣΕ στη Σαλονίκη να μην πας να βγάλεις εισητήριο σε μια ξανθιά(βαμμένη) με κότσο γιατί σε κόβω να πηγαίνεις με χαρτόκουτο δίπλα στις τουαλέτες.:lol:

 

Καλού κακού όταν θα βγάλεις εισητήριο δες επί τόπου αν σου έχουν δώσει θέση(αν όχι ζήτα αν μπορούν να κάνουν κάτι) γιατί σε βλέπω στα όρθια μέχρι Αθήνα.Επίσημα αν τους ρωτήσεις αν συμβαίνει αυτό θα σου πουν όχι,αλλά μόλις τελειώσουν οι θέσεις σου βγάζουν εισητήριο χωρίς να σε ενημερώσουν και όταν το παίρνεις πρέφα είναι πλέον αργά!Αυτό ίσχυε τουλαχιστον πέρυσι για τις απλές αμαξοστοιχίες.Στο λέει κάποιος που πήγε μέχρι τη Λάρισα όρθιος.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που αναφέρεις είναι εισιτήρια απλά ή με επιστροφή;

Χα, καλή ερώτηση.. :p

Θα σε γελάσω φίλε, δεν ξέρω..

Λογικά θα είναι μόνο για να πας αλλά δεν είμαι σίγουρος.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν σας βοηθάει μέχρι Βόλο είναι γύρω στα 5 ευρώ με απλή αμαξοστοιχία και γύρω στα 18 με IC
Link to comment
Share on other sites

Γιατι το ΚΤΕΛ κάνει ενα 6ωρο,είναι πιο κουραστικό και κοστίζει 22 το φοιτιτικό.

Τρενάρα ολέ και γυρνάμε ολοι την Ευρώπη :P

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το ΚΤΕΛ κάνει ενα 6ωρο,είναι πιο κουραστικό και κοστίζει 22 το φοιτιτικό.

Τρενάρα ολέ και γυρνάμε ολοι την Ευρώπη :P

 

 

ενα πολυ μεγαλο δικιο το εχεις αν και εγω προτιμω ΚΤΕΛ μη δινωντας εμφαση σε αυτα που ειπες απλα και μονο επειδη ειναι πιο αθορυβο και πιο καθαρο;)

τωρα με τρενακι αν παρεις IC express ολα καλα...καρβουνιαρης με τιποτα!!!

(εκτος αν σε πιεζει το οικονομικο-εκει παω πασο...;) )

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπαθειο κιολας αλλα απο ποτε το κτελ εγινε ακριβοτερο απο το τρενο ?

Πριν δυο χρονια ανεβηκα Ξανθη κ με τρενο ( για ΙΣ μιλωντας παντα) ηταν διπλασια τα λεφτα απο οτι το κτελ απο Κηφισο .

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπαθειο κιολας αλλα απο ποτε το κτελ εγινε ακριβοτερο απο το τρενο ?

Πριν δυο χρονια ανεβηκα Ξανθη κ με τρενο ( για ΙΣ μιλωντας παντα) ηταν διπλασια τα λεφτα απο οτι το κτελ απο Κηφισο .

 

Χωρίς το συμπάθειο? :P

 

Συγκρίνουμε τρένο με λεοφωρείο.Όχι τις υπηρεσίες του τρένου με αυτές του λεοφωρειου.Απο τη στιγμή που υπάρχει τρένο που κοστίζει 15.10 στην Β Θέση τότε μπορούμε να μιλάμε για φθηνότερη μετάβαση με το τρένο.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πριν δυο χρονια ανεβηκα Ξανθη κ με τρενο ( για ΙΣ μιλωντας παντα) ηταν διπλασια τα λεφτα απο οτι το κτελ απο Κηφισο .

 

Και απ το site του ΟΣΕ:

Στις τιμές δεν συμπεριλαμβάνονται συμπληρώματα ειδικών υπηρεσιών (InterCity, Κλινάμαξες, κλινοθέσια κλπ.)

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί θέλω να καταλήξω.Ότι το IC δεν είναι στάνταρ υπηρεσία αλλά συμπλήρωμα.

Γι αυτό και σύγκρινα απλό τρένο με κλασσική λεοφωρειακή γραμμή του ΚΤΕΛ

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να ταξιδέψω με τρένο Θεσσαλονίκη - Αθήνα, αλλά δεν έχω ιδέα από την όλη διαδικασία (και το site του ΟΣΕ μάλλον δε βοηθάει)! :wacko: Μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Τι διαφορά έχουν οι αμαξοστοιχίες (Intercity κτλ.) και ποιες είναι οι τιμές στα φοιτητικά εισιτήρια; Τι άλλο πρέπει να ξέρω γενικά;

 

Όπως καταλαβαίνετε είμαι τελείως άσχετος, οπότε - SOS! :lol: :lol: :lol:

 

(Δεν ήξερα αν έπρεπε να χρησιμοποιήσω ένα από τα παλαιότερα θέματα που αναφέρονται στον ΟΣΕ, επειδή αφορούσαν κυρίως παράπονα. Ζητώ συγγνώμη από τους διαχειριστές αν το θέμα δεν έπρεπε να δημιουργηθεί.)

 

ταξιδεψα πριν τρεις μηνες με ιντερσιτυ για θεσσαλονικη, αν θες να σου πω και συγκεκριμενα τα δρομολογια... αν δεν προλαβαινεις να πας στο σταθμο λαρισης να βγαλεις εισιτηριο, υπαρχει υποκαταστημα του οσε στο κεντρο, αν το χρειαζεσαι πες μου να σου πω που ειναι. εβγαλα φοιτητικο εισιτηριο για ιντερσιτυ με επιστροφη, συνολικα 60 ευρω. στο υποκαταστημα που πηγαινω ειναι μια πολυ καλη κυρια που την πετυχαινω συνεχεια και ειναι πολυ εξυπηρετικη. πριν λιγες μερες που ξαναπηγα, ανακαλυψα το ιντερσιτυ εξπρες που με πηγε στη θεσσαλονικη σε 4 ωρες και 15 λεπτα... τελειο!! πολυ χλιδα μεσα, ανετοτατο... λιγο η τιμη τσιμπηθηκε, καθως πληρωσα φοιτητικο με επιστροφη στο ιντερσιτυ εξπρες, 73 ευρω, αλλα αξιζε. εξπρες ηταν μονο αυτο που με πηγε. θα μπορουσα να το κανω και στην επιστροφη, αλλα δε με βολευε το δρομολογιο, εφευγε πολυ πρωι, και θα πληρωνα 33 ευρω και για την επιστροφη. επειδη στην αρχη δεν το ειχα πολυ καταλαβει, το εισιτηριο που βγαζω εγω, επειδη εχει και την επιστροφη, ειναι τρια αποκομματα. το ενα που φευγεις, το αλλο που επαληθευει οτι ειναι μετ' επιστροφής, και το τριτο που γυρνας. η αξια τους....

1)20 ευρω

2)20 ευρω

3)20 ευρω αυτά στην πρωτη φορα με κανονικο ιντερσιτυ, που κανει 5 ωρες

 

1)33 ευρω

2)20 ευρω

3)20 ευρω αυτα στη δευτερη που πηρα για να παω το εξπρες...

 

 

σορρυ για το μεγαλο μνμ... ελπιζω να σε βοηθησα

ο,τι αλλη απορια εχεις... πες μου...:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο για μένα είναι να πηγαίνεις με τρένο και να επιστρέφεις με κτελ ή το αντίστροφο.

 

Βέβαια σου μένει δωρεάν επιστροφή με το κτελ αλλά μέσα σε 3 μήνες μπορείς να την χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις...

 

Από το site του ΟΣΕ κατέληξα ότι βολεύουν τα δρομολόγια

605 και 505. Ποια πιστεύετε ότι είναι καλύτερη και τι διαφορά έχουν;

 

Κάτι άλλο: Είναι καλύτερα να πάρω από τώρα το εισιτήριο; Επειδή θα ξαναγυρίσω σε 1 εβδομάδα να πάρω εισιτήριο με επιστροφή; Στο εισιτήριο με επιστροφή θα πρέπει να χρησιμοποιήσω την ίδια γραμμή;

 

Αν ναι, μάλλον θα γυρίσω με λεωφορείο, όπως είπατε, επειδή δε με πολυβολεύουν οι ώρες (δε θα μείνω στην Αθήνα, όπως καταλάβατε).

 

Χίλια ευχαριστώ!

...It does not do to dwell on dreams and forget to live...
Link to comment
Share on other sites

δεν τα εχω παρει τα δρομολογια που λες, οποτε δεν μπορω να ξερω... ομως για μενα καλυτερα να βγαλεις τα εισιτηρια οσο πιο νωρις μπορεις, να εχεις την επιλογη για τα παντα. εγω την πρωτη φορα τα εβγαλα τρεις μερες πριν και δεν βρηκα για το δρομολογιο που ηθελα για την επιστροφη, ηταν ολα κλεισμενα και πηρα τελικα το αμεσως προηγουμενο. δεν υπαρχει απο ό,τι ξερω κανενας περιορισμος να παρεις την ιδια γραμμη στην επιστροφη... γνωμη μου ειναι το εισιτηριο να το βγαλεις με επιστροφη, αν ξερεις ακριβως ποτε θελεις να γυρισεις, να μην εχεις προβληματα και δεν βρισκεις... ολο λεω σιγα μην εχει κοσμο, αλλα παντοτε εχει...

καλα να περασεις!!! ελπιζω να βοηθησα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...