Jump to content

Θεσσαλονίκη - Αθήνα με τρένο


Vps
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λέει όχι αυτό από Αλεξ/πουλη προφανώς γιατί είναι με κουπέ και όχι με αεροπορικές θέσεις και είναι λίγο άβολα. Αν όμως δεν έχει κόσμο ρίχνεις κάτι ύπνους εκεί μέσα...

 

Το συγκεκριμένο δρομολόγιο καταργήθηκε και όμως υπάρχει κανονικά στο βιβλιαράκι με τα δρομολόγια που βγήκε τώρα το Σεπτέμβριο... Την παλεύουν καθόλου εκεί στον ΟΣΕ?? Πάω στις 16.30 στον ΟΣΕ για να φύγω με το τρένο των 16.51 και μου λέει ο υπάλληλος δεν υπάρχει πλέον.:dizzy: Έτσι αναγκαστικά πήρα ΚΤΕΛ.:rocket:

 

Γιατι το ΚΤΕΛ κάνει ενα 6ωρο,είναι πιο κουραστικό και κοστίζει 22 το φοιτιτικό.

Τρενάρα ολέ και γυρνάμε ολοι την Ευρώπη

 

Δεν παλεύεται με τίποτα το άτιμο. 4 ώρες με λεωφορείο είναι σα να κάνεις 14 ώρες με τρένο. Και είναι και πανάκριβο.

 

 

 

να σε ρωτησω κατι που εχεις παει με καρβουνιαρη... ειναι καλα ή σου βγαινει η ψυχη; πως μπορεις και ταξιδευεις νυχτα ρε παιδι μου, εμενα με πιανει η ψυχη μου μολις νυχτωνει, θελω να παταω εδαφος! γενικα θελω εντυπωσεις απο τον καρβουνιαρη, γιατι το σκεφτομαι... το ιντερσιτυ τα εχει τα λεφτακια του!!

 

Συμφωνώ!Ταξίδι πάντα μέρα!Αλλά γιατί το λένε καρβουνιάρη?Το ίδιο τρένο με το ΙC δεν είναι?Απλώς κάνει περισσότερες στάσεις.:worry: Τουλάχιστον αυτό που παίρνω εγώ.:p

 

 

Εγώ ταξίδεψα με το τραίνο ελαχίστων σταθμεύσεων (όχι καρβουνιάρη) και πάλι ήταν πολύ στενάχωρα. Πάλι καλά που ήμουν διάδρομο, οπότε και απλωνόμουν ελεύθερα. Μέχρι να έρθει κάποιος ανώμαλος και ανάγωγος και να με συμμαζέψει γιατί εμπόδιζα

 

Α τον αχρείο!:lol: Επιτρέπεται να την πεις στην parea??http://www.laymark.com/i/m/m052.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τώρα τελευταία όταν κλείνω θέση και λέω ότι δεν θέλω τραπεζάκι, μου λένε ότι δεν μπορούν να ξέρουν ποιες είναι οι θέσεις, και λες και είναι στην τύχη μου κάθε φορά να μου κλείνουν την συγκεκριμένη και από την μέσα πλευρά!

 

 

Aυτό είναι μεγάλο ψέμα! Έχω κολλητή που σπουδάζει Θεσσαλονίκη και εδώ και 3 χρόνια, πάντα ζητάει η θέση να μην είναι τραπεζάκι και της λένε "οκ". Ταξίδεψε μόνο 2 φορές με τραπεζάκι, αλλά έμαθε το κόλπο κι από τότε ταξίδεψε σαν άνθρωπος :p

 

 

 

Α τον αχρείο!:lol: Επιτρέπεται να την πεις στην parea??http://www.laymark.com/i/m/m052.gif

 

Όχι βέβαια :lol::phttp://www.laymark.com/i/m/m182.gif

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Aυτό είναι μεγάλο ψέμα! Έχω κολλητή που σπουδάζει Θεσσαλονίκη και εδώ και 3 χρόνια, πάντα ζητάει η θέση να μην είναι τραπεζάκι και της λένε "οκ". Ταξίδεψε μόνο 2 φορές με τραπεζάκι, αλλά έμαθε το κόλπο κι από τότε ταξίδεψε σαν άνθρωπος :p

 

Επειδή δεν ταξιδεύω πλέον συχνά με τρένο, είπα μήπως άλλαξαν οι καταστάσεις και δεν το γνωρίζουν! Όταν μου λένε έτσι, τους λέω τότε να είναι στην άκρη του βαγονιού.... Αλλά είναι στην τύχη μου πάντα να είναι με το τραπεζάκι :mad:

 

Οι ώρες των δρομολογίων έχουν αλλάξει? Αν θυμάμαι καλά άλλαζαν κάθε Σεπτέμβρη?

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!μπορει να μου πει καποιος ποσο κοστιζει το φοιτητικο εισητηριο για λαρισα με το intercity??και αν ειναι καλυτερα να παρω λεωφορειο η τρενο??δεν εχω ιδεα!!!!!:p:p !!

 

Γύρω στα 20 γιούροζ είναι το κανονικό.Βασικά με το ΙC βγαίνει και φοιτητικό?Ένα ολόκληρο δε βγαίνει μόνο?Δεν ταξιδεύω ποτέ με IC οπότε μπορεί να λέω και βλακείες.:D Πάντως όπως και να έχει είναι πιο φτηνό και πιο ξεκούραστο από το λεωφορείο.:happy:

 

 

Οι ώρες των δρομολογίων έχουν αλλάξει? Αν θυμάμαι καλά άλλαζαν κάθε Σεπτέμβρη?

 

Εκτός από το δρομολόγιο των 16.51 που καταργήθηκε δεν εντόπισα κάποια άλλη αλλαγή. :)

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος του ΟΣΕ στην Αθήνα πώς είναι;

 

Σαν τα άθλια τα ΚΤΕΛ ή μπορείς να καθίσεις χωρίς να χρειαστείς αντιτετανικό;

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Mιλάμε για χλείδα σε σχέση με τα ΚΤΕΛ.:p Καλό είναι βέβαια να έχεις και ένα αντιτετανικό μαζί σου για παν ενδεχόμενο.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Mιλάμε για χλείδα σε σχέση με τα ΚΤΕΛ.:p Καλό είναι βέβαια να έχεις και ένα αντιτετανικό μαζί σου για παν ενδεχόμενο.:lol:

lol, και μια χλωρίνη την είχα άνετα μαζί.

Κοίτα, φαντάζομαι ακόμη και οι δημόσιες τουαλέτες της Ομόνοιας (αν υπάρχουν) είναι χλίδα σε σχέση με αυτό το πράγμα στα ΚΤΕΛ (ή το πώς ήταν μέχρι πριν 2 χρόνια).

 

Απλά σε σχέση με το ΚΤΕΛ Μακεδονίας απ'όπου είχαμε ξεκινήσει, ε, ένα πολιτισμικό σοκ το παθαίνεις!

 

Σκέφτομαι για να γλιτώσω τα λεφτά του ξενοδοχείου να το κάνω το πήγαιν-έλα αυθημερόν (αν μπορείς να κάτσεις -χωρίς να πάθεις λοίμωξη- μερικές ώρες στον ΟΣΕ.)

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

πωπω τοσο χαλια ειναι οι θεσεις με τραπεζακι????

χαχα παλι καλα που μου το ειπατε!!!

σας ευχαριστωω!!

Link to comment
Share on other sites

lol, και μια χλωρίνη την είχα άνετα μαζί.

Κοίτα, φαντάζομαι ακόμη και οι δημόσιες τουαλέτες της Ομόνοιας (αν υπάρχουν) είναι χλίδα σε σχέση με αυτό το πράγμα στα ΚΤΕΛ (ή το πώς ήταν μέχρι πριν 2 χρόνια).

 

Απλά σε σχέση με το ΚΤΕΛ Μακεδονίας απ'όπου είχαμε ξεκινήσει, ε, ένα πολιτισμικό σοκ το παθαίνεις!

 

Σκέφτομαι για να γλιτώσω τα λεφτά του ξενοδοχείου να το κάνω το πήγαιν-έλα αυθημερόν (αν μπορείς να κάτσεις -χωρίς να πάθεις λοίμωξη- μερικές ώρες στον ΟΣΕ.)

 

Επειδή έχω πρόσφατη την εικόνα των ΚΤΕΛ ,μια που ελλείψη τρένου πέρασα από εκεί την Παρασκευή, πρέπει να ομολογήσω ότι υπήρχε μια βελτίωση σε σχέση με την τελευταία φορά που είχα περάσει πριν 3 χρόνια.Μην περιμένεις βέβαια να συναντήσεις την χλιδή των ΚΤΕΛ Θεσσαλονίκης.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ζήσει το απίστευτο με τον καρβουνιάρη ήταν να φύγει στις 12 απο Θεσ/νίκη και ήρθε στις 4 από Αλεξανδρούπολη επειδή λέει είχε χαλάσει και έφτασα Αθήνα αν θυμάμαι καλά κατά τις 9 ή 10 το πρωί...

 

Δράμα...

 

Όλο το βράδυ να περνάει κόσμος (θέση διαδρόμου) να με σπρώχνει άλλοι να βρίζουν για την καθυστέρη, να τσακώνονται, να φωνάζει ελεγκτής, γύφτοι μέσα ούτε να το θυμάμαι δεν θέλω...

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxaxax :lol: ρε παιδια με κανετε και γελαω ετσι που μου τα λετε!!!!!:lol::lol::lol: να στε καλα!!!;)σας ευχαριστω και για τις πληροφοριες και για το γελιο!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχει απεργία αυτή την εβδομάδα ο ΟΣΕ?

Κανένα δρομολόγιο δεν θα πραγματοποιηθεί?

 

την τεταρτη θα γινει ενα δρομολογιο για αθηνα. αυτο στις 12.40 γιατι εχουν απεργια. το ξερω γιατι εβγαλα εισητηριο χθες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
Mηπως γνωριζει κανεις ποσο κοστιζει η μεταφορα αυτοκινητου με τρενο απο Αθηνα προς θεσσαλονικη?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει δύο κατηγορίες, ανάλογα με το μέγεθος. Πέρσι για δύο άτομα κλινάμαξα + αυτοκίνητο μικρό έδωσα 100€ περίπου one way, θυμάμαι ότι είναι πιο φθηνό από οδήγηση (βενζίνη + διόδια).
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Eίναι τόσο μεγάλο το συνολικό κόστος (βενζίνη και διόδια) για να κάνεις τη διαδρομή οδικώς;

 

Σωστά, δεν το έγραψα καλά, στα δύο άτομα φυσικά και δεν είναι μικρότερο το κόστος. Αν υποθέσουμε κάνα40άρι τα καύσιμα και περίπου 20€ διόδια + 1 καφές. Βέβαια χάνεις τον ύπνο (όσο μπορείς να κοιμηθείς στα υπερπολυτελή κουπέ του ΟΣΕ) οπότε αν υπολογίσεις τις ώρες οδήγησης σαν ημερομίσθιο τελικά καλύτερα με τρένο... :hypno::lost::rotfl::tease: γλυτώνεις και τα έκτακτα (κάμερες κτλ.)

 

Btw γιατί είναι πεσμένη η σελίδα του ΟΣΕ; Κάνει κι αυτή απεργία; :whip::dash:

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Btw γιατί είναι πεσμένη η σελίδα του ΟΣΕ; Κάνει κι αυτή απεργία; :whip::dash:

 

E ναι στο πνεύμα της ημέρας και αυτή. :D

Link to comment
Share on other sites

Ετσι πως το υπολογιζω με συμφερει παρα πολυ η μεταφορα του με τρενο.

Αν το φερω οδικως θα θελει 3 φορες γεμισμα full το αυτοκινητο για να φτασω μεχρι θεσσαλονικη.Kαι αυτο εαν κραταω μια σταθερη ταχυτητα 120/130khm την ωρα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ετσι πως το υπολογιζω με συμφερει παρα πολυ η μεταφορα του με τρενο.

Αν το φερω οδικως θα θελει 3 φορες γεμισμα full το αυτοκινητο για να φτασω μεχρι θεσσαλονικη.Kαι αυτο εαν κραταω μια σταθερη ταχυτητα 120/130khm την ωρα.

 

Τί αυτοκίνητο είναι αυτό βρε συ?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Eνα mitsubishi evo ix full 2o σταδιο.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eνα mitsubishi evo ix full 2o σταδιο.

 

Χαχαχα! respect!

 

Πιστεύω πάντως πως αν κρατηθείς συνέχεια ατούρμπιστος και με ταχύτητα ~100χλμ. θα βγάλεις τη διαδρομή με ένα μόνο ενδιάμεσο γέμισμα.

Σαφώς και συμφέρει το τρένο βέβαια...αλλά είναι ευκαιρία να δεις και τί ελάχιστη κατανάλωση μπορείς να πετύχεις με το "θηρίο"!:p

Πόσα άλογα είναι και τί τουρμπίνα φοράει?

Link to comment
Share on other sites

E ποση υπομονη να κανεις με τετοιο αμαξι στον δρομο?

Για πληροφοριες σου στελνω pm.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...