Jump to content

Αποκριά στην Κοζάνη


mmingos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

ήθελα απλά να κάνω μια αναφορά στο καρναβάλι της Κοζάνης. Όποιος θέλει να δεί κάτι διαφορετικό απο τα τετριμμένα την περίοδο της Αποκριάς, μπορεί να επισκεφτεί την Κοζάνη. Στην Κοζάνη που λέτε, υπάρχει ένα δέσιμο του παλαιού εθίμου το οποίο κρατάει απο το 1600 με το σημερινό μοντέρνο καρναβάλι. Η Κοζάνη την περίοδο της Αποκριάς αποτελεί προορισμό για αρκετούς ανθρώπους απο όλη την Ελλάδα.

 

Μπορείτε να βρείτε πληροφορίες στα εξής Web Sites :

 

1. http://apokries.giapraki.com

2. http://www.apokries-kozanis.gr

 

Φέτος η προσέλευση του κόσμου έχει ήδη αρχίσει και το τι γίνεται στο κέντρο της πόλης τα βράδια δεν περιγράφεται :-) Σας περιμένουμε όλους ;-)

Συνεργάτης των : texnikoi.com / aktoweb.com / adsnet.gr
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το μεσημερι που τα περισοτερα μαγαζια ψηνανε και ειχανε και οργανα ηταν απλα κορυφεο. ατελιοτο ποτο και χορος ασταματητος.
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει πέρισυ στην Κοζάνη... Πολύ ωραία χωρίς να υπάρχει τεράστειο χάος όπως της Πάτρας ή της Ξάνθης.

 

+1 Προτείνεται ;)

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ απολύτως. Πραγματικό ελληνικό καρναβάλι. Αν ήθελα ευρωπαικό θα πήγαινα Βενετία και όχι στην δήθεν Πάτρα.

 

Καλά γιαπράκια για όλους

Link to comment
Share on other sites

Εγω δυστυχώς φέτος δεν θα μπορεσω να παω... :(

Ολοι οι φίλοι μου θα είναι εκει και θα διασκεδάζουν...

Να δω τι θα κάνω εδω στην Αθήνα μόνος μου... :(

My Galaxy S4 Unboxing ->

- My Galaxy S4 review ->

Galaxy Note tablets in School ->

- Samsung UE50HU6900 Unboxing ->
Link to comment
Share on other sites

είναι από τις λίγες περιοχές που κράτησαν το παραδοσιακό καρναβάλι χωρίς να επιρεαστούν από αλλού πχ brazil. το καλό είναι ότι αυτές τις μέρες κάθε βράδυ υπάρχει ένας φανός στην κεντρική πλατεία.οι φοιτητές πρέπει να περνάνε καλά...

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

''Φιλοκαλούμεν'' τε γάρ μετ' ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μ@λ@κι@ς...

Link to comment
Share on other sites

no comments .απλα μην κατηγορειτε αλλα καρναβαλια για προσελκυση κοσμου.

στο rio dejaneiro paei ολη η Βραζιλια ενωμενη...τι σχεση εχει το ντε τζανειρο με τα ελληνικα,αλλη κλαση εκει κατεβαινουν για promo της χωρας καθε στολη παει toyl.100ε κ κανουν κ προβες για να βγουν παρελασεις...στην ελλαδα ειναι χυμα παιρνεις την στολη σ κ διασκεδαζεις οπως θες μεσα στο group.

εδω μεχρι κ στην αθηνα ειναι χωρισμενα σε τουλ 3 καρναβαλια..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι έμμεση διαφήμιση!Όλοι στην Έδεσσα για καρναβάλι,με τη μεγάλη παρέλαση αύριο στις 17:00!

Link to comment
Share on other sites

no comments .απλα μην κατηγορειτε αλλα καρναβαλια για προσελκυση κοσμου.

 

πρωσοπικα δεν κατηγορισα κανενα καρναβαλι. Ειμαι απο κοζανη εχω μεγαλωσει με το καρναβαλη της κοζανης και τα εθιμα της. μια πλατεια με 100 ηχεια να πεζουν 10 τραγουδια ξανα και ξανα δεν μου λεει τιποτα. πιστεψε με το καρναβαλι της κοζανης δεν εχει αναγκη να κατηγορησει κανενα αλλο για να προσελκυσει κοσμο.

Φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

πρωσοπικα δεν κατηγορισα κανενα καρναβαλι. Ειμαι απο κοζανη εχω μεγαλωσει με το καρναβαλη της κοζανης και τα εθιμα της. μια πλατεια με 100 ηχεια να πεζουν 10 τραγουδια ξανα και ξανα δεν μου λεει τιποτα. πιστεψε με το καρναβαλι της κοζανης δεν εχει αναγκη να κατηγορησει κανενα αλλο για να προσελκυσει κοσμο.

Φιλικα.

 

Αν θεωρείς πως το Πατρινό Καρναβάλι ειναι μια πλατεία με 100 ηχεία και 10 τραγούδια τότε είναι σίγουρο πως δεν έχεις έρθει ποτέ εδω για να ζήσεις αυτό το απερίγραπτο καρναβαλικό συναίσθημα. :P

Το καρναβάλι δεν έχει Ελλάδα, Ευρώπη κλπ

Το καρναβάλι ειναι ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ. Διασκέδαση, χορός και τρέλλα. :p

 

Γι' αυτό ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΕ και άσε τις αναλύσεις !!!! Καλό Καρναβάλι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...