Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia Maps (ex. Ovi Maps/Smart2go)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Ν95 8GB δεν μπορεί να μπει το Nokia Maps 3 γιατί προς το παρόν υποστηρίζονται μόνο οι FP2 συσκευές.

 

Το λινκ έχει αλλάξει και πλέον την 7ήμερη άδεια την παίρνετε απο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και την σπασμενη 2 μπορω να την βαλω κατευθειαν στο κινητο η πρεεπ να βγαλω αυτην που εχει ηδη μεσα?

 

και το Licence 7ημερων μονο 1 φορα μπορουμε να το παρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Και να θες να βγάλεις την προηγούμενη που είναι ήδη εγκατεστημένη στο κινητό σου, δεν γίνεται. Περνας απλά απο πάνω την σπασμένη 2.0.4503 και είσαι έτοιμος.

 

Αν περάσεις την σπασμένη, δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις την 7ήμερη άδεια χρήσης. Κράτα την για κάποια νεότερη έκδοση που δεν είναι σπασμένη, όπως η 3. Και ναι, μόνο μια φορά την χρησιμοποιείς. Αν λάβεις και άλλες άδειες σε άλλα κινητά, μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις στο δικό σου τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

α δλδ οσα κινητα εχεις τοσα 7ημερα παιρνεις και τα χρησιμοποιεις οπου θες σωστα?ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

μηπως εχουμε καμια ενημερωση για το ποτε θα βγει η 3.0 και για τα υπολοιπα κινητα?

 

μολις πηγα να κανω εγκατασταση της σπασμενης εκδοσης και μου βγαζει το μηνυμα "αδυνατη η εγκατασταση της εφαρμογης απο μη αξιοπιστο προμηθευτη" καπως ετσι...γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Τροποι εισαγωγής & χειρισμού των POI μέσα στο Nokia Maps - OVI Maps (Smart2go)

 

 

Επειδή βλέπω ότι αρκετοί χρήστες αναρωτιούνται πως μπορούνε να χρησιμοποιήσουν τα διάφορα POI (σημεία ενδιαφέροντος) που υπάρχουν στο INTERNET και επειδή δεν υπάρχουν αποκλειστικά για χρήση σε Nokia.

Αποφάσισα να κάνω ενα μίνι οδηγό για το πως μπορούμε να εισάγουμε η απλά να τα χρησιμοποιήσουμε χωρίς καν εισαγωγή.

 

1. Πάμε προς αναζήτηση των POI που μας ενδιαφέρουν σε μια μια Βάση που είναι για Pocket PC στο http://index.pois.gr/

2. Αφού διαλέξουμε τα ΡΟΙ που μας ενδιαφέρουν (πχ [/url]) τα κατεβάζουμε κατά προτίμηση σε μορφή Garmin (En) csv πατωντας το αντιστοιχο κουμπι.

 

3. Τώρα θα πρέπει να τα μετατρέψουμε σε μορφή που είναι κατανοητή από το Nokia Maps (.lmx).

Πάμε λοιπόν στο http://www.poieditor.com/poi_convert/garmin-csv-to-lmx/

και στο πεδίο Αναζήτηση πάμε να βρούμε το .csv αρχείο που κατεβάσαμε πριν στο βημα 2.

Πατάμε το κουμπί Convert to LMΧ και αμεσως θα ανοιξει το παραθυρο για να κατεβασουμε το αρχειο μας σε μορφη πλεον που καταλαβαινει το Nokia Maps.

 

4. Τώρα πλέον που έχουμε τα ΡΟΙ που μας ενδιαφέρουν υπάρχουν 2 τρόποι χρήσης τους από το πρόγραμμα μας.

 

Ο 1ος τρόπος είναι να Δημιουργήσουμε ένα Φάκελο στην κάρτα μνήμης

πχ Ε:\Nokia POIs και εκει μετφερουμε το/τα αρχειο μας.

Τωρα με οποιονδηποτε File Manager ανοιγωντας το συγκεκριμενο αρχειο θα βρεθούμε μπροστά σε ενα κατάλογο απο σημεία.

Αν τώρα πατήσουμε Επιλογες - Άνοιγμα θα δούμε πληροφορίες για κάποιο σημείο.

Αν πατήσουμε Επιλογες - Εμφάνιση στο Χαρτη τοτε θα ανοιξει το Προγραμμα Πλοηγησης για δουμε το σημειο στον Χαρτη.

 

Ο 2ος Τρόπος έχει σαν αποτέλεσμα την μόνιμη αποθήκευση των σημείων στα Αγαπημένα πράγμα το οποίο μπορεί να επιφέρει κάποια επιβράδυνση στο Πρόγραμμα αν είναι πολλά τα Σημεία Ενδιαφέροντος. Η επιλογή είναι δική σας.

Για να γίνει μόνιμη η Αποθήκευση θα πρεπει να πατησουμε Αν πατήσουμε Επιλογές - Αποθήκευση - Όλα η Επιλεγμενα αναλόγως τι θέλουμε.

 

Αυτά για την Ώρα.

Θα ακολουθήσουν και άλλες οδηγίες γιατί υπάρχουν πολλά που μπορεί να κάνει κάποιος με το Nokia Maps.

Πιστέψτε με !!!

 

 

 

 

------------------------------

By i_o_n_g_o_r[/member]

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εξηγήστε μου κάποιος γιατί δεν έχω καταλάβει. Τελικά το Nokia Maps λέει από κάλυψη; Άλλοι λένε έτσι κι άλλοι γιουβέτσι. Ποιο έχει μεγαλύτερη (και πιο σωστή) κάλυψη, το Nokia Maps ή το Garmin;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το Garmin φυσικά.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εξηγήστε μου κάποιος γιατί δεν έχω καταλάβει. Τελικά το Nokia Maps λέει από κάλυψη; Άλλοι λένε έτσι κι άλλοι γιουβέτσι. Ποιο έχει μεγαλύτερη (και πιο σωστή) κάλυψη, το Nokia Maps ή το Garmin;

 

Ευχαριστώ!

Μακραν πληρεστερη καλυψη το Garmin, αλλα για πολλους πιο δυσχρηστο και πιο βαρυ απο το nokia maps, το οποιο ουτως η αλλως σε καθε εκδοση καλυτερευει κατα πολυ και πιθανοτατα σε λιγο να ειναι το κορυφαιο σε ολους τους τομεις.Εγω παντως χρησιμοποιω ολο και λιγοτερο το Garmin..

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως. Μετά τις βελτιώσεις που έχουν γίνει στην έκδοση 3, πρέπει οπωσδήποτε όποιος έχει συσκευή FP2 να το δοκιμάσει. Το πρόγραμμα πραγματικά απογειώθηκε. Μπορεί να υστερεί πολύ ακόμα σε κάλυψη σε σχέησ με το garmin αλλά όσον αφορά την ευχρηστία του, το παιχνίδι είναι χαμένο προ πολλού για το garmin.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως. Μετά τις βελτιώσεις που έχουν γίνει στην έκδοση 3, πρέπει οπωσδήποτε όποιος έχει συσκευή FP2 να το δοκιμάσει. Το πρόγραμμα πραγματικά απογειώθηκε. Μπορεί να υστερεί πολύ ακόμα σε κάλυψη σε σχέησ με το garmin αλλά όσον αφορά την ευχρηστία του, το παιχνίδι είναι χαμένο προ πολλού για το garmin.

Ακριβως οπως τα ειπες..Χαμενο προ πολλου το παιχνιδι για ολους αφου η nokia πηρε το θεμα πλοηγηση πλεον στα σοβαρα:clap:

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Παντως και ποσοτικα αν το δει κανεις οι νεοι χαρτες του θα ειναι κοντα 100mb οποτε η διαφορα απο destinator kai garmin δεν ειναι η χαωδης του παρελθοντος
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά προτιμώ το sygic, αυτό που περιμένω να δοκιμάσω είναι το destinator πάντως...

Το destinator δεν νομιζω οτι θα εχει να προσφερει και πολλα στο θεμα πλοηγηση στην Ελλαδα (στο symbian), αλλωστε ειναι δημοφιλες στα winmo κυριως λογω καλυψης, γιατι απο UI το tomtom και αλλα ειναι πολυ μπροστα.Εχασε και την αποκλειστικοτητα χαρτογραφησης της Gi οποτε..Μιλωντας παντα για s60 το destinator αργησε πααααρα πολυ:worry:

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Hello everyone :)

Επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλη τη συζήτηση που έχει προηγηθεί, μπορεί κάποιος να μου πεί αν υπάρχει τρόπο να χρησιμοποιείς το Nokia Maps (εγώ έχω το 3.0) χωρίς να χρειάζεται να πληρώσεις για licence ?

Αν ναι, παρακαλώ στείλτε μου ένα link με τη συγκεκριμένη λύση.

Ευχαριστώ...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Electronic Computing Systems

Link to comment
Share on other sites

Hello everyone :)

Επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλη τη συζήτηση που έχει προηγηθεί, μπορεί κάποιος να μου πεί αν υπάρχει τρόπο να χρησιμοποιείς το Nokia Maps (εγώ έχω το 3.0) χωρίς να χρειάζεται να πληρώσεις για licence ?

Αν ναι, παρακαλώ στείλτε μου ένα link με τη συγκεκριμένη λύση.

Ευχαριστώ...

Μονο 7ημερη αδεια απο http://europe.nokia.com/explore-services/maps/e-voucher-campaign

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.. Και αυτό υπολειτουργεί :(

Λάθος κωδικό μου στείλαν...

Thx :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Electronic Computing Systems

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.. Και αυτό υπολειτουργεί :(

Λάθος κωδικό μου στείλαν...

Thx :)

Anytime:cool:

Υπ'οψιν οτι εχει δηλωθει απο τη nokia οτι το n96 εχει προβληματα δυσλειτουργιας προς το παρον με το maps 3.0 οποτε δε σημαινει οτι ο κωδικος ειναι το θεμα σου

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως. Μετά τις βελτιώσεις που έχουν γίνει στην έκδοση 3, πρέπει οπωσδήποτε όποιος έχει συσκευή FP2 να το δοκιμάσει. Το πρόγραμμα πραγματικά απογειώθηκε. Μπορεί να υστερεί πολύ ακόμα σε κάλυψη σε σχέησ με το garmin αλλά όσον αφορά την ευχρηστία του, το παιχνίδι είναι χαμένο προ πολλού για το garmin.

σε ποιο τομεα ειναι πιο ευχρηστο το νοκια μαπς απο το garmin?

Link to comment
Share on other sites

Στα πάντα. Στο nokia maps είναι όλα μπροστά σου. Πιο απλό δεν γίνεται. Το garmin πρέπει να καθίσεις να το μάθεις για να αποθηκεύσεις πχ ένα σημείο ως αγαπημένο.
Link to comment
Share on other sites

Στα πάντα. Στο nokia maps είναι όλα μπροστά σου. Πιο απλό δεν γίνεται. Το garmin πρέπει να καθίσεις να το μάθεις για να αποθηκεύσεις πχ ένα σημείο ως αγαπημένο.

γιατι εμενα μου φαινεται απλο το garmin:lol: ?

εγω το θεωρω το πιο κομπλε προγραμμα gps απο ολα:O

Link to comment
Share on other sites

γιατι εμενα μου φαινεται απλο το garmin:lol: ?

εγω το θεωρω το πιο κομπλε προγραμμα gps απο ολα:O

Οι χαρτες ειναι πιο κομπλε, το UI οχι πιστευω.Για μετακινησου στο χαρτη εχοντας βαλει πολλα POI να εμφανιζονται και πες μου ποιο απο τα δυο κανει ταχυτερο scrolling..το Garmin ειναι αυτο που λενε resource hog, γονατιζει το κινητο για να δουλεψει.Ποσες φορες εχω δεχτει κληση εν μεσω πλοηγησης με το maps και η αποκριση του τηλεφωνου ειναι αστραπιαια:happy:

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Οι χαρτες ειναι πιο κομπλε, το UI οχι πιστευω.Για μετακινησου στο χαρτη εχοντας βαλει πολλα POI να εμφανιζονται και πες μου ποιο απο τα δυο κανει ταχυτερο scrolling..το Garmin ειναι αυτο που λενε resource hog, γονατιζει το κινητο για να δουλεψει.Ποσες φορες εχω δεχτει κληση εν μεσω πλοηγησης με το maps και η αποκριση του τηλεφωνου ειναι αστραπιαια:happy:

καλα εγω οποτε λαμβανω κληση με garmin ποτε δεν εχει κολλησει.μια χαρα καλει και απανταω..αλλα ναι στο scrolling αργει λιγο να δειξει ολο τον χαρτη

Link to comment
Share on other sites

καλα εγω οποτε λαμβανω κληση με garmin ποτε δεν εχει κολλησει.μια χαρα καλει και απανταω..αλλα ναι στο scrolling αργει λιγο να δειξει ολο τον χαρτη

 

Εκτός αυτού, που υπάρχει τεράστια διαφορά, είναι τα δεδαλώδη μενού του που σε κάνουν να τα χάνεις. Αν δεν ξέρεις ακριβώς την διαδικασία σου απαιτείται για μια ενέργεια, πολύ πιθανόν να μην καταφέρεις να την πραγματοποιήσεις.

 

Αντιθέτως, στους Χάρτες, τα πάντα εμφανίζονται με την πίεση του πληκτρου επιλογές.

 

Και το μεγαλύτερο ατού είναι για μένα η απίστευτη ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αυτού, που υπάρχει τεράστια διαφορά, είναι τα δεδαλώδη μενού του που σε κάνουν να τα χάνεις. Αν δεν ξέρεις ακριβώς την διαδικασία σου απαιτείται για μια ενέργεια, πολύ πιθανόν να μην καταφέρεις να την πραγματοποιήσεις.

 

Αντιθέτως, στους Χάρτες, τα πάντα εμφανίζονται με την πίεση του πληκτρου επιλογές.

 

Και το μεγαλύτερο ατού είναι για μένα η απίστευτη ακρίβεια.

 

Oταν λες ακριβεια τι εννοεις?γιατι δοκιμαζω καθημερινα 5 προγραμματα(igo8,navigon,destinator,miomap και garmin) και ΟΛΑ δεν εχουν 100% ακριβεια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα καταφερα να διορθωσω το προβλημα με την φωνητικη πλοηγηση.

 

Για καποιο περιεργο λογο, χρειαζεται συνδεση με internet!!!! Ετσι συνδεσα το Ν85 με το WiFi router μου, και μετα πατησα Go Online.

Στις ρυθμισεις - Navigation, εκει που λεει για την φωνητικη πλοηγηση εγραφε ακομη "Χωρις δεδομενα", αλλα μολισ το ξαναπατησα με ρωτησε αν θελω να κατεβασει την λιστα!

Πατησα ΟΚ, κατεβασε ολη τη λιστα με ολες τις διαθεσιμες φωνες και εγω επελεξα αυτη που ειχα ηδη εγκαταστησει (ελληνικη).

 

Το έλυσα και' γω το πρόβλημα της καθοδήγησης! :lol::)

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...