Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia Maps (ex. Ovi Maps/Smart2go)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει βάλει κανείς την έκδοση 3? Όταν κάνω αναζήτηση έχω δύο προβλήματα. Το πρώτο είναι αισθητικό καθώς στα ονόματα των πόλεων και των οδών δεν υπάρχει τελικό σίγμα (για παράδειγμα αντί για οδός Άργους γράφειο Άργουσ). Το δεύτερο περίεργο πρόβλημα είναι ότι στην αναζήτηση πόλης βάζω για παράδειγμα Αθήνα και δεν τη βρίσκει. Πρέπει να γράψω Athens ή Ateny...

 

Οσον αφορά το τελικό ς είναι θέμα του λογισμικού, έτσι τους ήρθε! Οταν αναζητάς πόλη καλό θα ήταν να μη χρησιμοποιείς τόνους. Το δοκίμασες αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας. Χθες εψαξα μπας κ υπάρχει καινούρια έκδοση του ovi maps 3.0 αλλα τίποτα...Το Nokia maps updater όμως έκανε αναβάθμιση όλους τους χάρτες που είχά στην έκδοση 01.23.110.

 

Επίσης βρήκα την προηγούμενη έκδοση του maps 3, νομίζω την 03.01 26 η οποία λειτουργεί άψογα χωρίς κολλήματα και θα την εγκαταστήσω στο Ν82 μου.

Link to comment
Share on other sites

καμία αλλαγή σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση?

 

το μόνο που πρόσεξα σαν αλλαγή είναι η νέα κατηγορία "Καταστήματα". τίποτε άλλο προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα το Ovi Maps 3 και τους χαρτες για Ελλαδα (μεσω MapLoader). Σε σχεση με ενα 6303 που ειχα (με Nokia Maps 2), αυτο εδω βρισκει πολυ λιγοτερες διευθυνσεις στο χαρτη απο το αλλο. Περιεργο...:confused:
Link to comment
Share on other sites

Τωρα κανω εγκατασταση των χαρτων και βλεπω οτι εχουν μεγαλωσει σε μεγεθος τον χαρτη της Ελλαδας.

 

Για κανε καμμια αναζητηση απο οδους στην Αθηνα και πες μας κι εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω καποιο προβλημα στις διευθύνσεις,το προβλημα με την επιλογη "πλοηγηση" ομως παραμενει:mad:

 

Τι να πω...Οδοι που στο παλιο φαινονται μια χαρα, εδω λεει οτι "δεν τους βρισκει".

Link to comment
Share on other sites

Eγω παιδια που εχω περασει την τελευταια δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.

Στην Θεσσαλονικη τουλαχιστον βρησκει οποια οδο του βαζω.

Link to comment
Share on other sites

Παραδειγμα καποια ονοματα;

 

Δοκιμαζω π.χ. την οδο Αγιας Σοφιας στη Νεα Σμυρνη. Ειτε κανω συνδεση με το internet, ειτε οχι, δεν τη βρισκει.

Επισης, καποιες αλλες οδους στην Πεντελη που το παλιο τις βρισκει, αυτο οχι. Αν δινω το ονομα τους, συνηθως δεν τις βρισκει, αν δωσω το ΤΚ τοτε καποιες απο αυτες τις φερνει στο χαρτη.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζω π.χ. την οδο Αγιας Σοφιας στη Νεα Σμυρνη. Ειτε κανω συνδεση με το internet, ειτε οχι, δεν τη βρισκει.

Σε εμενα την βρισκει παντως.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα την βρισκει παντως.

 

:blink:

Θα τρελλαθω...

Δινω:

 

Ελλάδα,

Νεα Σμυρνη (μαλιστα, το διαλεγω απο τη λιστα που μου βγαζει)

Αγιας Σοφιας

64

 

και μου λεει "Δεν βρεθηκαν αποτελεσματα"

 

Χμμμ...μολις παρατηρησα το εξης: Αν περιμενω να μου εμφανισει τη λιστα σε πολη και διευθυνση και να διαλεγω απο εκει αυτο που θελω, το βγαζει μια χαρα.

Αν οχι και το γραφω εγω ειτε με τονουμενα ειτε οχι, δεν το βγαζει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα προσπαθω να εγκαταστήσω τον Nokia Maps v.3 αλλα την ωρα της εγκαταστασης στο κινητό μου βγάζει :"Αποτυχια εγκαταστασης εγκατεστημενο μερος" ξερει κανεις τι γινεται;
Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στην διαδρομη Εφαρμογες/ Ενημερωση εφαρμογων/ Αναζητηση και δες εαν στο εμφανιζει για εγκατασταση.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στην διαδρομη Εφαρμογες/ Ενημερωση εφαρμογων/ Αναζητηση και δες εαν στο εμφανιζει για εγκατασταση.

 

Αν εννοεις στο διαχειριση εφαρμογων , πήγα κ δεν το εμφανιζει πουθενα.

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο θυμαμαι το Ν82 εχει ενα εικονιδιο που ονομαζετε Ενημερωση εφαρμογων για ψαξε καλυτερα.

 

Επειδη μηλαμε για το ιδιο θεμα καλυτερα ας συνεχισουμε εδω την συζητηση.. Δεν υπαρχει λογος να γραφουμε και στα 2 θεματα :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο θυμαμαι το Ν82 εχει ενα εικονιδιο που ονομαζετε Ενημερωση εφαρμογων για ψαξε καλυτερα.

 

Επειδη μηλαμε για το ιδιο θεμα καλυτερα ας συνεχισουμε εδω την συζητηση.. Δεν υπαρχει λογος να γραφουμε και στα 2 θεματα :)

 

ναι πηγα κ εχει τις εφαρμογες που εγραψα σε προηγουμενου post σε αλλο θεμα.

Μαλλον για hard format βλεπω.

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι μου!

 

Προσπαθώ να περάσω μέσω του Map Loader στο κινητό μου 5320 xressmusic τον χάρτη της Ελλάδος και εκεί που βγαίνει το πινακάκι με την πάροδο του χρόνου σταματάει και μου βγάζει το εξής μήνυμα "An unexpected error occurred. Try again. Sorry for the inconvenience". Γιατί άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Από τις λίγες μέρες που έχω το n900 έχω καταλάβει πως έχει ήδη περασμένους κάτι χάρτες. Οπότε δεν χρειάζεται να εγκαταστήσω κανένα πρόγραμμα μέσω του Maploader σωστά ?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα!

Εχω το Νοκια Ε52 και αφού έκανα update με το Nokia Maps updater και Nokia Map Loader, έλαβα και την δωρεάν δοκιμή των 7ημερών απο την Νοκια και μπορώ να πω οτι είναι πολύ καλό πρόγραμμα. Μάλιστα σκεύτομαι σοβαρά να αγοράσω την άδεια χρήσης 1χρόνου!

Αλλά έχω κάποιες απορίες...

στις μεθόδους εντοπισμού θέσης έχει :

bluetooth GPS

Υποβοηθούμενο GPS

Ενσωματωμένο GPS

Βάσει δικτύου

τι κάνουν όλα αυτά? και κάθε φορά που ξεκινάω το πρόγραμμα μου ζητά να συνδεθεί στο INTERNET γιατί αυτό? και τέλος αξίζει την χρέωση (σύνδεσης στο internet) αυτή? γιατί θα δώσω 60e για την άδεια και δεν θα ήθελα να χρεώνομαι και καθημερινά...

Η μόνη εμπειρία που έχω με GPS είναι ενός MIO PDA με MLS Dastinator που έχω δυο χρόνια.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

είναι:

- παίρνει το σήμα του gps απο εξωτερική συσκευή με σύνδεση bluetooth

 

- εδώ διαβάζεις τι σημαίνει υποβοηθούμενο (τραβάει λίγα data)

 

- το προφανές, εσωτερικό gps

 

- σαν το υποβοηθούμενο, χρεώνει αλλά θα πρέπει και η εκάστοτε υπηρεσία κινητής να παρέχει υπηρεσίες εντοπισμού με τη μέθοδο της τριγωνοποίησης. ( για Ελλάδα δε νομίζω να παρέχεται!)

 

με το Ν86 μου έχω μόνο το ενσωματομένο επιλεγμένο και πάει μια χαρά με garmin, κ τα ovi maps δουλεύουν σαν σήμα όχι διαδρομή.

Link to comment
Share on other sites

με το Ν86 μου έχω μόνο το ενσωματομένο επιλεγμένο και πάει μια χαρά με garmin, κ ovi maps τα δουλεύουν σαν σήμα όχι διαδρομή.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

"κ ovi maps τα δουλεύουν σαν σήμα όχι διαδρομή" τι εννοείς?

και να υποθέσω οτι δεν συμφέρει ή δεν είναι τόσο καλό το υποβοηθούμενο GPS για να μην το ''έχεις'' και εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ :)

Τα ovi maps είναι πιο γρήγορα σχεδιαστικα κ γενικότερα για browsing του χάρτη (σχετικά ενήμερο για το Αγρίνιο που βρίσκομαι) γιατί είναι build-in στο λειτουργικό. Απο την άλλη όμως επειδή θέλουν και λίγα δεδομένα απο δίκτυο δεν είναι να τα δουλεύεις αν δεν έχεις κάποιο πρόγραμμα που να δίνει μερικά ΜΒ το μήνα.

Τα προγράμματα που μπορείς να βάλεις αντί του ovi maps (βλέπε garmin, ngo, papago κ.α.) μερικές φορές δεν είναι γρήγορα για περιήγηση στον χάρτη, αλλά θα σου βγάλουν διαδρομή απο το σημείο Α στο Β χωρίς να χρειαστούν να μπούν δίκτυο.

Το υποβοηθούμενο το είχα ενεργοποιημένο αλλά ποτέ δε το χρησιμοποίησε η εφαρμογή του Garmin οπότε γιαυτο το απενεργοποίησα. Γενικότερα είναι νέα τεχνολογία που δεν το είχε το Ν95 για παράδειγμα, οπότε καλό πρέπει να είναι στη χρήση του.

Μερικές φορές μόνο επειδή έχω βάλει 2-3 χάρτες μέσα μπερδεύεται και μια ψάχνει οδό με ελληνικά και μια με greeklish, πέρα απο αυτό αν είχα κάποιο πρόγραμμα με μερικά ΜΒ το μήνα δε θα το λυπόμουν να το χρησιμοποιώ με υποβοηθούμενο γιατί ο όγκος των δεδομένων δεν είναι μεγαλος, μόνο κάτι ΚΒ, εκτός και αν ενεργοποιήσεις και το geotagging που διαβάζει google maps οπότε αναγκαστικά κατεβάζει λιγο περισσότερα. Ο βασικός λόγος που το απενεργοποίησα πάντως είναι για να μη με πρήζει κάθε λίγο όταν ήθελε να μπει δίκτυο αν περνούσα κάτω απο καμια γέφυρα στην Αθήνα ή όταν έχανε το σήμα σιγμιαία απο τις πολυκατοικίες που είχα γύρω μου.

πχ όταν το έβαζα δίκτυο επειδή είχα δώρο μερικά ΜΒ για 1 μήνα δε κατάφερα να γεμίσω ούτε 3ΜΒ κίνηση στο λογαριασμό μου, άρα και το δώρο να μην είχα θα ήταν αμελητέο ποσό χρέωσης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...