Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia Maps (ex. Ovi Maps/Smart2go)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από εκτενέστατη μελέτη των τελευταίων 150 σελίδων, το μόνο σίγουρο είναι, ότι μπερδεύτηκα τελείως ! :O

 

Έχω το 6120 navigator με licence για 6 μήνες.

 

Map Loader version 3.0.24.0

Map version 0.0.13h

'Εχω κάνει download τον χάρτη της Ελλάδας, αφού έκανα "Delete maps from storage" (32mb. ούτε 41, ούτε 91)

Στο "about" section των χαρτών βλέπω έκδοση 20.30.42

 

Το Nokia software Updater μου δείχνει " Το λογισμικό της συσκευής σας είναι ήδη ενημερωμένο" (Έκδοση 3.25)

Το PC Suite είναι ανανεωμένο.

 

Οι δρόμοι είναι μόνα στα αγγλικά, το μενού είναι δίγλωσσο, η αναζήτηση δουλεύει και στις 2 γλώσσες (με κανονικό "ς" τελικό) και η πλοήγηση δουλεύει ικανοποιητικά (αν και βλέπω μια καθυστέρηση όταν η φωνή είναι στα ελληνικά)

 

Δεν μπορώ καν να βρω το Maps Updater που λέτε όλοι !!

Δεν βλέπω τους τελευταίους χάρτες που λέτε όλοι !!

Όταν βάζω στην αναζήτηση οποιοδήποτε μέρος απο τα "πόδια" της Χαλκιδικής μου τα δείχνει στον νομό "Imathia". π.χ. Παλιούρι, Σάρτη, κλπ κλπ

 

Οποιαδήποτε βοήθεια και συμβουλή δεκτή !

 

ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΜΟΥ ΚΟΛΗΣΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ ¨ΕΠΑΝΑΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ" ΚΑΙ

ΦΕΥΓΩ ΓΙΑ NOKIA care point

http://www.google.gr/#hl=el&source=hp&q=Maps+Updater+Nokia&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7+Google&meta=&aq=f&oq=Maps+Updater+Nokia&fp=85ce45c6328699a8

http://europe.nokia.com/get-support-and-software/product-support/maps-support/how-to/how-to--use-maps-3.0/update-maps-software

 

Εχεις ακουστά το Google:confused:? Τρίτο αποτέλεσμα,κατέβασε το από΄κει και μετα συνεχίζεις με το Maploader.......;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Ευχαριστώ για την ειρωνία rostopol.

Kαι για να σου δικαιολογηθώ, αφού φαίνεται να το έχεις ανάγκη:

1) Το μύνημα στο οποίο απαντάς είναι 2 μηνών

2) Είμαι σε μac με safari kαι όποιο link για download του MAPS UPDATER και να δοκίμαζα, σε μένα απλώς δεν φαινόταν. Αυτό άλλαξε πριν κανέναν μήνα με την προσθήκη του: "It looks like you're on a Mac? Unfortunately, the Maps Updater software that upgrades the Maps application is currently only available for Windows. Mac support coming soon.

 

Για τους υπόλοιπους σε mac:

Δεν υπάρχει ούτε καν maploader για mac ακόμα, αν και στο dowload link του Maploader λέει:

"Map Loader is free to download for Windows or Mac. Save time and money by downloading country maps through your computer rather than over the air direct to your mobile. Add and update country maps and navigator voices on your mobile before you travel. "

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ειρωνία rostopol.

Kαι για να σου δικαιολογηθώ, αφού φαίνεται να το έχεις ανάγκη:

1) Το μύνημα στο οποίο απαντάς είναι 2 μηνών

2) Είμαι σε μac με safari kαι όποιο link για download του MAPS UPDATER και να δοκίμαζα, σε μένα απλώς δεν φαινόταν. Αυτό άλλαξε πριν κανέναν μήνα με την προσθήκη του: "It looks like you're on a Mac? Unfortunately, the Maps Updater software that upgrades the Maps application is currently only available for Windows. Mac support coming soon.

 

Για τους υπόλοιπους σε mac:

Δεν υπάρχει ούτε καν maploader για mac ακόμα, αν και στο dowload link του Maploader λέει:

"Map Loader is free to download for Windows or Mac. Save time and money by downloading country maps through your computer rather than over the air direct to your mobile. Add and update country maps and navigator voices on your mobile before you travel. "

 

Αμα είχες πει εξ΄αρχής ότι γράφεις από mac δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να σου απαντήσω,προφανώς το προβλημα σου είναι μεγαλύτερο και δεν σχετίζεται με το 6210(όχι 6120 όπως γράφεις) αλλά με το PC σου.;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια απο οποιον ξερει. Κατεβασα το Νokia Maps Updater για να περασω την καινουρια εκδοση αλλα οταν κανει η εφαρμογη στο pc το download τοτε μου πεταει ενα μηνυμα το κινητο "Ενεργεια αδυνατη. Η εφαρμογη εγκαταστασης χρησιμοποιειται ηδη".

Καμια λυση?

Link to comment
Share on other sites

Tελικα οντως το πρωι που ανοιξα την συσκευη και ξαναδοκιμασα μπηκε κανονικα.

Και τωρα μπορω να παρω οσες 7ημερες θελω αρκει να δινω αλλον αριθμο?

Link to comment
Share on other sites

Tελικα οντως το πρωι που ανοιξα την συσκευη και ξαναδοκιμασα μπηκε κανονικα.

Και τωρα μπορω να παρω οσες 7ημερες θελω αρκει να δινω αλλον αριθμο?

 

Ναι μπορείς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό το maps 3.0 παιδιά αλλά παρατήρησα ότι το στίγμα στον χάρτη έχει διαφορά με την πραγματικότητα, δηλαδή πάντα δείχνει μια διαφορά περίπου 50-100μ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν έχω παρατηρήσει να έχει τέτοια διαφορά, χτες πχ που παίζαμε με το Maps ψάχνοντας μιά διαδρομή μας έπιασε ακριβώς στην καφετέρια. Στις Σέρρες που μπήκα πίστα, την έγραψε κανονικά. Με τι το σύγκρινες και σου έβγαλε τέτοιες αποκλίσεις;

 

 

Έχοντας δει το GPS σε SE να μας βγάζει επάνω σε κτίρια και όχι στον δρόμο... Αυτό δεν έχει συμβεί ποτέ με το Ν79.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει να έχει τέτοια διαφορά, χτες πχ που παίζαμε με το Maps ψάχνοντας μιά διαδρομή μας έπιασε ακριβώς στην καφετέρια. Στις Σέρρες που μπήκα πίστα, την έγραψε κανονικά. Με τι το σύγκρινες και σου έβγαλε τέτοιες αποκλίσεις;

 

 

Έχοντας δει το GPS σε SE να μας βγάζει επάνω σε κτίρια και όχι στον δρόμο... Αυτό δεν έχει συμβεί ποτέ με το Ν79.

 

Ήμουν στο πεζοδρόμιο σε συγκεκριμένο αριθμό μιας οδου (π.χ. 21) και μου εβγαζε ότι ήμουν στο 25!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Άργησα να το δω αυτό... Γεωγραφικά, σας έβγαζε στο σωστό σημείο; Έχω παρατηρήσει και εγώ αποκλίσεις σε αριθμούς οδών, αλλά αυτό δεν έχει σχέση με την ακρίβεια του σήματος του GPS, έχει σχέση με το πως είναι περασμένοι οι αριθμοί στο χάρτη. Ότι και αν λέει σαν νούμερο, αν σε δείχνει στο σωστό σημείο του τετραγώνου, μικρό το κακό. Η δική μου παρατήρηση είναι ότι πάντα δείχνει το σωστό σημείο στο δρόμο, ακόμα και αν βγάζει μερικές φορές λάθος νούμερο. Εξάλλου η ακρίβεια των πολιτικών GPS είναι κάποια μέτρα, μόνο τα πολύ ακριβά γεωδαιτικά έχουν ακρίβεια εκατοστών ή χιλιοστών.
Link to comment
Share on other sites

Άργησα να το δω αυτό... Γεωγραφικά, σας έβγαζε στο σωστό σημείο; Έχω παρατηρήσει και εγώ αποκλίσεις σε αριθμούς οδών, αλλά αυτό δεν έχει σχέση με την ακρίβεια του σήματος του GPS, έχει σχέση με το πως είναι περασμένοι οι αριθμοί στο χάρτη. Ότι και αν λέει σαν νούμερο, αν σε δείχνει στο σωστό σημείο του τετραγώνου, μικρό το κακό. Η δική μου παρατήρηση είναι ότι πάντα δείχνει το σωστό σημείο στο δρόμο, ακόμα και αν βγάζει μερικές φορές λάθος νούμερο. Εξάλλου η ακρίβεια των πολιτικών GPS είναι κάποια μέτρα, μόνο τα πολύ ακριβά γεωδαιτικά έχουν ακρίβεια εκατοστών ή χιλιοστών.

 

Γεωγραφικά ναι, απλά υπήρχε μια μικρή απόκλιση...

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω να το τρέξω το πρόγραμμα στο N78 μου λέει "Not enough memory to start the application". Δεν τρέχω καμιά άλλη εφαρμογή, τι μπορεί να φταίει;
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα έχω τους χάρτες της Νοκια στο κινητό σε ένα 6710 που πήρα γνωρίζει κάποιος γιατί μου βγάζει τους δρόμους με τελικό σ και όχι ς ; διορθώνεται αυτό ή όχι ;
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό. Ούτε για τον τονισμό. Ίσως σε κάποια νεότερη έκδοση το διορθώσουν.
Link to comment
Share on other sites

hard format στην συσκευη - format την καρτα μνημης (μεσα απο την συσκευη) μετα εγκατασταση τα παντα απο την αρχη οπως και την παρουσα εφαρμογη.. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Nokia Ovi Maps will take you inside buildings

 

http://blogs.forum.nokia.com//data/blogs/resources/300119/previews-med/Ovi%20Maps%203D%20capture%2004%20Michael%20Halbherr.jpg

 

At the Web 2.0 Summit, Michael unveiled that Nokia Maps will in the near future include the insides of buildings such as shopping malls, airports, hotels and other facilities. This will expose mobile consumers to a whole new range of services that can include the mixed realities and augmented realities of real internal maps, metadata about the sites seen, and realtime interaction from the user.

 

http://blogs.forum.nokia.com/blog/forum-nokia-web-developer-alert/2009/11/03/nokia-ovi-maps-will-take-you-inside-buildings

Link to comment
Share on other sites

Θελω να δω ατομο μεσα στο mall με συσκευη στο χερι να του φωνάζει: "στο επομενο μαγαζι μπες μεσα και ψωνισε μια μπλουζα"!!!:lol: Μιλαμε για πολυ γελιο!

 

Ας βελτιστοποιησουν την καλυψη σε δρομους και ας προσθεσουν συμαντικοτατα μικροπραγματα οπως κινηση στους δρομους κλπ και τα mall τα φτιαχνουν πιο μετά!!! Δεν ειμαστε κι Αμερικη εδω να χανομαστε σε τεραστια mall.:p

 

Οφειλω να ομολογησω οτι οι χαρτες της Nokia ειναι απο τους καλυτερους στην αγορα τοσο σε αξιοπιστια όσο και σε καλυψη οδων (τουλαχιστον στην Αττικη)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Χθες το maps updater ενημέρωσε την εφαρμογή ovi maps στο κινητό μου Ν82. Η έκδοση που εγκαταστάθηκε είναι η v3.01 09wk44 b01. Ανακάλυψα βέβαια (α, ρε αθάνατη Νοκια!) το πρώτο Bug. Πηγαίνοντας στην επιλογή εργαλεία->ρυθμίσεις->πλοήγηση η εφαρμογή τερματίζεται! Οσες φορές και αν το προσπάθησα συμβαίνει το ίδιο! Και ξαναλέω εκεί στη Νοκια δε δοκιμάζουν τις εφαρμογές και τα firmware πριν τα διαθέσουν στους καταναλωτές; Καλά θα καει χρόνια να με ξαναδει η Νοκια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Χθες το maps updater ενημέρωσε την εφαρμογή ovi maps στο κινητό μου Ν82. Η έκδοση που εγκαταστάθηκε είναι η v3.01 09wk44 b01. Ανακάλυψα βέβαια (α, ρε αθάνατη Νοκια!) το πρώτο Bug. Πηγαίνοντας στην επιλογή εργαλεία->ρυθμίσεις->πλοήγηση η εφαρμογή τερματίζεται! Οσες φορές και αν το προσπάθησα συμβαίνει το ίδιο! Και ξαναλέω εκεί στη Νοκια δε δοκιμάζουν τις εφαρμογές και τα firmware πριν τα διαθέσουν στους καταναλωτές; Καλά θα καει χρόνια να με ξαναδει η Νοκια!!

Το ιδιο και σε εμενα.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν αυτό που θα ρωτήσω να έχει απαντηθεί πολλές σελίδες πριν, αλλά με λίγο ψάξιμο δεν βρήκα κάτι. Εγκατέστησα πρόσφατα τη νέα έκδοση χαρτών της Nokia (OVI Maps 3.0), και πλέον, με το ξεκίνημα της εφαρμογής χαρτών, η εφαρμογή παγώνει. Εχω δοκιμάσει πάνω από μια παραλλαγές της 3.0 (τώρα έβαλα την τελευταία, νομίζω είναι η 3.032 αν θυμάμαι καλά κατά την ώρα της εγκατάστασης). Εχει κανείς αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα???
Link to comment
Share on other sites

Όταν πέρασες την καινούργια έκδοση του ovi maps πέρασες και τους τελευταίους χάρτες? Δεν ανταποκρίνεται καθόλου η εφαρμογή?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Όταν πέρασες την καινούργια έκδοση του ovi maps πέρασες και τους τελευταίους χάρτες? Δεν ανταποκρίνεται καθόλου η εφαρμογή?

 

ναι, έβαλα και νέους χάρτες. Μάλιστα, σήμερα, προτού κάνω οτιδήποτε, διέγραψα τους τρέχοντες χάρτες (πάντα μέσω του map loader), μετά εγκατέστησα τη νέα έκδοση μέσω του map updater, και τέλος ξαναπέρασα τους νέους χάρτες μέσα από το map loader. Την ίδια διαδικασία την έκανα και στο 5800, εκεί όλα πήγαν ρολόι!

 

 

εν τω μεταξύ, έκανα format το τηλέφωνο, έκανα format την κάρτα μνήμης, με το που κάνω εγκατάσταση το Nokia OVI maps, και πηγαίνοντας να το τρέξω πρώτη φορά, πάλι τα ίδια...

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει βάλει κανείς την έκδοση 3? Όταν κάνω αναζήτηση έχω δύο προβλήματα. Το πρώτο είναι αισθητικό καθώς στα ονόματα των πόλεων και των οδών δεν υπάρχει τελικό σίγμα (για παράδειγμα αντί για οδός Άργους γράφειο Άργουσ). Το δεύτερο περίεργο πρόβλημα είναι ότι στην αναζήτηση πόλης βάζω για παράδειγμα Αθήνα και δεν τη βρίσκει. Πρέπει να γράψω Athens ή Ateny...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...