Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia Maps (ex. Ovi Maps/Smart2go)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα την έκδοση 3.01.2602 αλλά εδώ και ώρα παλεύω να κάνω αναζήτηση. Ενώ στο πεδίο ‘Χώρα‘ με το που πατάω το ‘Ε‘, εμφανίζονται όλα τα αποτελέσματα από ‘Ε‘, δεν συμβαίνει to ίδιο για την ‘Πόλη‘ και ¨Οδό‘.

Επίσης έχω ήδη κατεβάσει την ελληνική φωνή, γιατί δεν ήθελα να χρεωθώ με GPRS, αλλά δεν την βλέπει στις ρυθμίσεις. Σε ποιο φάκελο να βάλω το φάκελο "greek"?

 

Μεσα απο την εφαρμογη του pc nokia map loader διεγραψε τους χαρτες(delete maps νομιζω το λεει ,ειναι το αριστερο απο τα δυο ¨κουμπια") και μετα επελεξε αυτους που θες οπως και την φωνη και πατα download.Θα δεις οτι κατεβαζει στο τελος ενα αρχειο που το λεει europe index χωρις να το εχεις επιλεξει,λογικα μετα θα ειναι ενταξει.Οσες φορες δεν κατεβασε το europe index μου εκανε και εμενα το ιδιο προβλημα,συν οτι δεν μπορει να κανει αναζητηση διευθυνσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

spin τι εννοείς; Τη φωνή την κατεβάζει αυτόματα το map loader αν την επιλέξεις στο δεύτερο tab και την βάζει μόνο του στο τηλέφωνο.

 

Βασικά τη διαδικασία δεν την έκανα με το Maploader, αλλά με copy/paste τους χάρτες και τις φωνές μαζί.

Απλά βρήκα τις οδηγίες αυτές στο μαγαζάκιον.

Επομένως θα δοκιμάσω το maploader.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την τελευταία έκδοση αλλά και πάλι όπως και πριν όταν προσπαθώ να κάνω αναζήτηση με πετάει εκτός εφαρμογής. σαν να πατάω έξοδο. δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει!
Link to comment
Share on other sites

Διέγραψε το φάκελο cities από τη κάρτα μνήμης καθώς και το αρχείο qf, και πέρνα εκ νέου τους χάρτες μέσω του Map Loader.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εβαλα το ovi maps (πρωην 3) με το nokia maps updater και όλα πήγαν μια χαρα. Η εφαρμογη είναι πιο γρήγορη, οι χάρτες καλύτεροι και το Ν79 κλειδώνει σε δορυφορο πολύ πιο γρήγορα. Πολυ καλύτερη εφαρμογή απο το Maps 2 εκτος από το λάθος με το τελικό σιγμα που μας τα χαλάει λιγο.

 

Και μία μαλλον χαζή ερωτηση

Ποια είναι η εκδοση που δείχνει το maps loader η εγκατεστημενη στο τηλεφωνο ή η διαθεσιμη; Να κανω την διαδικασια να κατεβασω χαρτες με το maps loader ή το maps updater κατεβασε την τελευταία εκδοση των χαρτών;

Βαγγέλης
Link to comment
Share on other sites

Προβληματα εκτος απο το τελικο "ς",ειναι και το "drive to" που δεν εχει μεταφραστει αλλα και τον ηχο σαν παρασιτα που κανει οταν πρεπει να δωσει συνεχομενες οδηγιες πχ στην επομενη εξοδο καντε δεξια και αμεσως @#%^Υ .Επισης οταν εχεις ενεργη την πλοηγηση και συνδεσεις τον φορτιστη η οθονη μενει αναμμενη ανεξαρτητα πως την εχεις ορισει,οταν απλως θελεις να παρακολουθεις την πορεια σου και μπει η προστασια οθονης χανει τους δορυφορους,ειναι εκνευριστικο το "επανυπολογισμος διαδρομης" που λεει και δεν μπορεις να το βαλεις να το κανει αθορυβα.

Αυτα εχω εντοπισει εγω.

Link to comment
Share on other sites

Προβληματα εκτος απο το τελικο "ς",ειναι και το "drive to" που δεν εχει μεταφραστει αλλα και τον ηχο σαν παρασιτα που κανει οταν πρεπει να δωσει συνεχομενες οδηγιες πχ στην επομενη εξοδο καντε δεξια και αμεσως @#%^Υ .Επισης οταν εχεις ενεργη την πλοηγηση και συνδεσεις τον φορτιστη η οθονη μενει αναμμενη ανεξαρτητα πως την εχεις ορισει,οταν απλως θελεις να παρακολουθεις την πορεια σου και μπει η προστασια οθονης χανει τους δορυφορους,ειναι εκνευριστικο το "επανυπολογισμος διαδρομης" που λεει και δεν μπορεις να το βαλεις να το κανει αθορυβα.

Αυτα εχω εντοπισει εγω.

 

Δεν πρόλαβα να το ψαξω τοσο πολύ καθως το εγκατεστησα χθες βράδυ, το χαζεψα λίγο στο μπαλκόνι και μετα επεσα για υπνο. :zzz::zzz:

Βαγγέλης
Link to comment
Share on other sites

Το OVI MAPS παίζει σε Ν95 με firmware 21?

To ρωτάω γιατί στο site της NOKIA λέει ότι πρώτα πρέπει να κάνω αναβάθμιση και μετά να το περάσω..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

πιθανον και οχι φιλε. εχει καιρο που βγηκε η εκδοση 31 και η τελευταια εκδοση του ovi maps βγηκε προσφατα.
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παίζει και μάλιστα μια χαρά.

Έβαλα την τελευταία επίσημη από ΝΟΚΙΑ για δοκιμή και έχει σωστά το στίγμα, τη στιγμή που μια παλιότερη σπασμένη που είχα περάσει με έβγαζε σε ό,τι δρόμους να ναι.

Βέβαια μια μικρή καθυστέρηση στην απόκριση υπάρχει, αλλά δεν ξέρω αν φταίει που είμαι με πιο παλιό firmware.

 

Εντελώς ενημερωτικά, αυτή η τελευταία official έχει βγει και ραγισμένη?Ή είναι παλιότερη έκδοση αυτή που κυκλοφορορεί?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παίζει και μάλιστα μια χαρά.

Έβαλα την τελευταία επίσημη από ΝΟΚΙΑ για δοκιμή και έχει σωστά το στίγμα, τη στιγμή που μια παλιότερη σπασμένη που είχα περάσει με έβγαζε σε ό,τι δρόμους να ναι.

Βέβαια μια μικρή καθυστέρηση στην απόκριση υπάρχει, αλλά δεν ξέρω αν φταίει που είμαι με πιο παλιό firmware.

 

Εντελώς ενημερωτικά, αυτή η τελευταία official έχει βγει και ραγισμένη?Ή είναι παλιότερη έκδοση αυτή που κυκλοφορορεί?

 

Εγώ δεν έχω βάλει την επίσημη, αλλά η ραγισμένη που έβαλα χτες λέει "3.01 09wk26 b02". Δουλεύει μια χαρά, χωρίς να έχω πειράξει τίποτα από χάρτες.

 

Το OVI Maps είναι τελικά ό,τι πιο σταθερό και ελαφρύ έχω δοκιμάσει σε GPS app. Και με χαρά μου βλέπω ότι με τον καιρό βελτιώνεται ολοένα και περισσότερο. Θα είναι καλό κάποια στιγμή να δούμε και πληρέστερους χάρτες. Η Nokia πάντως είναι σε καλό δρόμο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

εγώ άλλο πράγμα φοβάμαι δεν βρίσκω όγκο μετρητή gt

 

πρώτη φορα έχω τέτοιο τηλέφωνο

 

όταν ανοίγω map μου ζητάει σύνδεση και πατάω όχι αλλα δουλεύει και χωρίς σύνδεση

 

όπως και στο internet πήρα την εταιρία και μου είπε 40mb τον μηνα και αν περάσω το οριo

πάει 1mb=12 euro έλεος δηλαδή

τα έβαλα αυτά τα 40mb τον μηνα,ξέρει κανεις που έχει όγκο μετρητή σε NOKIA N79 gt έχω φάει τον κόσμο και τίποτα δεν βρίσκω μην περάσω το όριο και μου έρθει κανένα ξαφνικό...

είμαι νέος εδώ δικαιολογήστε με αν γράφω σε λάθος section λάθος topic και τέτοια.Οποιαδήποτε βοήθεια παιδιά για το πως μπορώ να δω ποσα mb έχω κάνει?......:)

Link to comment
Share on other sites

Στο Μητρώο υπάρχει μετρητής όγκου δεδομένων.

Επίσης για πιο αναλυτικά, ανοίγοντας το Μητρώο μεταβαίνεις στη δεξιά καρτέλα όπου παρουσιάζονται όλα τα γεγονότα με αρκετές λεπτομέρειες.

 

 

ΥΓ: Θα μεταφέρω το μήνυμα στο θέμα του N79, όπου είναι και το πιο σωστό για την ερώτησή σου.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο nokia maps updater to κουμπι που λεει donwload και cancel δεν πατιουνται οποτε δε μπορω να κανω τιποτα. συνεβει σε κανεναν? μου συμβαινει σε ολα τα pc!

 

ενταξει παιδια το ελυσα...στο laptop δουλεψε....δε μπορω να καταλαβω τι κολλημα εφαγε στα αλλα...τελος παντων ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

Πως φαινεται ποιον χαρτι εχουμε στο κινητο? (εχω ενα Ε90)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

Πως φαινεται ποιον χαρτι εχουμε στο κινητο? (εχω ενα Ε90)

 

Επιλογες ---> Σχετικα

 

Το δικο μου παντως μετα την αναβαθμιση γραφει

v.30109wk26b02

map version 0.1.22.103 με χαρτες της Navteq

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να ενεργοποιήσω τη φωνητική καθοδήγηση αλλά κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Μέσω του Map Loader (τελευταία έκδοση) υποτίθεται πως έχω προσθέσει την Ελληνική φωνή αλλά όταν στο μενού του κινητού πάω να την επιλέξω, δίπλα από τη γλώσσα μου βγάζει ένα σύμβολο κινητού με κόκκινο αστεράκι και μου ζητά να μπει στο internet για να φορτώσει τη φωνή (που πιο πριν κατέβασα μέσω του Map Loader) :wacko:

 

Ενώ εκτελεί κανονικά τον υπολογισμό της διαδρομής από το ένα σημείο σε άλλο, κατά την έναρξη της διαδικασίας αλλά και μετά δεν μπορώ να ακούσω κάποια φωνή. Έχω ελέγξει και την ένταση και είναι οκ. Φαίνεται πως αν και δείχνει να έχει κατεβάσει τη φωνή μέσω Map Loader, τελικά αυτό δεν ισχύει. Η έκδοση του χάρτη στο κινητό μου (Ν79) είναι η 0.1.18.0 Τι μπορεί να φταίει; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να ενεργοποιήσω τη φωνητική καθοδήγηση αλλά κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Μέσω του Map Loader (τελευταία έκδοση) υποτίθεται πως έχω προσθέσει την Ελληνική φωνή αλλά όταν στο μενού του κινητού πάω να την επιλέξω, δίπλα από τη γλώσσα μου βγάζει ένα σύμβολο κινητού με κόκκινο αστεράκι και μου ζητά να μπει στο internet για να φορτώσει τη φωνή (που πιο πριν κατέβασα μέσω του Map Loader) :wacko:

 

Ενώ εκτελεί κανονικά τον υπολογισμό της διαδρομής από το ένα σημείο σε άλλο, κατά την έναρξη της διαδικασίας αλλά και μετά δεν μπορώ να ακούσω κάποια φωνή. Έχω ελέγξει και την ένταση και είναι οκ. Φαίνεται πως αν και δείχνει να έχει κατεβάσει τη φωνή μέσω Map Loader, τελικά αυτό δεν ισχύει. Η έκδοση του χάρτη στο κινητό μου (Ν79) είναι η 0.1.18.0 Τι μπορεί να φταίει; :worry:

Υπαρχει και πιο καινουργια εκδοση χαρτων ,η 0,1,22,103.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και πιο καινουργια εκδοση χαρτων ,η 0,1,22,103.
Ναι αλλά δεν είναι "ραγισμένη".... Αυτή που έχω εγώ είναι από τον Illusion και πριν προχωρήσω σε αναβάθμιση των χαρτών, μου έδινε πλήρη πλοήγηση. Το πρόβλημα δημιουργήθηκε από τις αναβαθμίσεις σοτυς χάρτες...
Link to comment
Share on other sites

Μετά από εκτενέστατη μελέτη των τελευταίων 150 σελίδων, το μόνο σίγουρο είναι, ότι μπερδεύτηκα τελείως ! :O

 

Έχω το 6120 navigator με licence για 6 μήνες.

 

Map Loader version 3.0.24.0

Map version 0.0.13h

'Εχω κάνει download τον χάρτη της Ελλάδας, αφού έκανα "Delete maps from storage" (32mb. ούτε 41, ούτε 91)

Στο "about" section των χαρτών βλέπω έκδοση 20.30.42

 

Το Nokia software Updater μου δείχνει " Το λογισμικό της συσκευής σας είναι ήδη ενημερωμένο" (Έκδοση 3.25)

Το PC Suite είναι ανανεωμένο.

 

Οι δρόμοι είναι μόνα στα αγγλικά, το μενού είναι δίγλωσσο, η αναζήτηση δουλεύει και στις 2 γλώσσες (με κανονικό "ς" τελικό) και η πλοήγηση δουλεύει ικανοποιητικά (αν και βλέπω μια καθυστέρηση όταν η φωνή είναι στα ελληνικά)

 

Δεν μπορώ καν να βρω το Maps Updater που λέτε όλοι !!

Δεν βλέπω τους τελευταίους χάρτες που λέτε όλοι !!

Όταν βάζω στην αναζήτηση οποιοδήποτε μέρος απο τα "πόδια" της Χαλκιδικής μου τα δείχνει στον νομό "Imathia". π.χ. Παλιούρι, Σάρτη, κλπ κλπ

 

Οποιαδήποτε βοήθεια και συμβουλή δεκτή !

 

ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΜΟΥ ΚΟΛΗΣΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ ¨ΕΠΑΝΑΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ" ΚΑΙ

ΦΕΥΓΩ ΓΙΑ NOKIA care point

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΝΟΚΙΑ Ν79(ΦΟΒΕΡΟ ΚΙΝΗΤΟ!:D)ΑΛΛΑΞΑ ΤΟ ΝΟΚIΑ MAPS 2.0 ME TO NOKIA MAPS 3.0 .ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΓΡΑΦΙΚΑ..... ΑΛΛΑ 1) ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΣΗΜΑ ΤΟ GPS. 2)ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ (ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ 3 ΦΟΡΕΣ)ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΝΟΚΙΑ MAPS 3.0 MOY ZHTAEI NA ΚΑΝΩ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣTO INTERNET ΠΑΤΑΩ ΑΚΥΡΩΣΗ ΚΑΙ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ.ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΕΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΠΑΤΑΡΙΑ Κ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ ΠΑΛΙ. ΓΙΑΤΙ ΚΟΛΛΑΕΙ ΕΤΣΙ????:cool:

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ερώτηση. Το Ν73 ξέρει κανείς γιατί δεν είναι συμβατό με την υπηρεσία; Σε πολλά Site βλέπω πως θα έπρεπε να είναι αλλά όταν πηγαίνω να τσεκάρω, δεν το βγάζει στην λίστα. Ξέρει κανείς τον λόγο;

 

Δλδ εμείς στο πηγάδι κατουρήσαμε :X

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...