Jump to content

[Επίσημο] Nokia E90 Communicator


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το κουμπι ''Γραφείο'' - αριστερά στο εσωτερικό πληκτρολόγιο - δεν ανταποκρίνεται, δηλαδη δεν ανοιγει το Office. Λέτε να υπάρχει πρόβλημα επειδή έχω εγκαταστήσει και Office Suite (ένα άλλο πρόγραμμα office), ή μάλλον είναι χαλασμένο το κουμπί αυτό? Βέβαια το πρόβλημα αυτο το ρύθμισα κάνοντας το ''2nd my own key'' assigned με το Office (κάτω απο το κουμπί του φωτοσμού του εσωτερικού πλητρολογίου)

 

Όπως σου είπαν και τα παιδιά, το πλήκτρο γραφείο σε πηγαίνει κατευθείαν στην επιφάνεια εργασίας. Είναι ένα χαρακτηριστικό που υπήρχε πάντα στα communicator (εκεί λεγόταν desk) με την μόνη διαφορά οτι το desk σε αυτά ήταν και το μενού μιας και δεν διαθέταν οθόνη αναμονής.

 

Αυτό όμως το πλήκτρο πέρασε απο τα communicator στο Ε90 και φαίνεται οτι απο δω και στο εξής θα υιοθετηθεί απο όλα τα μελλοντικά Ε series. Η αρχή έγινε με το Ε51 στο οποίο το πλήκτρο μενού (αυτό με το σπιτάκι) λειτουργεί κυρίως σαν γραφείο αλλά και σαν μενού - multitasking.

 

Σε ευχαριστώ Itchrist86, αυτό σκεφτόμουν και εγώ, ότι δεν υπάρχει συντόμευση στο μενου όπως εχεις στα άλλα Symbian 60, π.χ όπως στο Ε51. Αρα πρέπει να ανοίξεις το κινητό για Wap/Internet surfing, και δεν μπορεις απο το εξωτερικό πλητρολόγιο.

 

Φυσικά και υπάρχει συντόμευση αλλά βρίσκεται και μέσα στο μενού. Στο Ε90 μπορείς με την εξωτερική οθόνη να κάνεις οτι κάνεις και με την εσωτερική. Και φυσικά, μπορείς να κάνεις κανονικά σερφάρισμα wap και ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πηρε κανεις αλλος το Ε90 version 2 με το διορθωμενο

το κατασκευαστικο λαθος της νοκια ?

Το version2 με το επιπεδο πληκτρολογιο κοστιζει παραπανω ?

 

Ρωτησε κανεις εαν υπαρχει η δυνατοτητα να αλλαχτει δωρεαν

σε αυτους που τα σκασανε χοντρα με την 1η εκδοση?

 

Ναι φίλε.

 

Πριν μια εβδομάδα το παρέλαβα. Δυστυχώς όμως δε γνωρίζω από ποιο κατάστημα αγοράστηκε καθώς ήταν δώρο.

 

Είναι V2 με αγγλικούς (μόνο) χαρακτήρες και όλα τα πλήκτρα βρίσκονται στην ιδία ευθεία (επίπεδο πληκτρολόγιο).

 

Πιστεύετε πως πρέπει να τοποθετήσω Screen Protector;

Link to comment
Share on other sites

Είανι μια απόφαση καθαρά δικιά σου. Εγώ πάντα απέφευγα να χρησιμοποιώ screen protectors. Ούτε στα Pocket PC μου δεν έβαλα ποτέ.

 

Επίσημα πάντως, δεν έχει ξεκινήσει ακόμα η διάθεση του E90 V2.

Link to comment
Share on other sites

ok...το θέμα λοιπόν είναι να δούμε ΑΝ μπορεί να αλλάξει το keyboard του V2 στο δικό μας το "παλιό" Ε90 (κατασκευαστικά εννοώ) και έστω να δούμε, αν μπορεί, πιο θα ήταν το κόστος όπως είπε και πιό πάνω ο nervous (για εγγύηση να πω την αλήθεια δεν το βλέπω...)
To most people, the sky is the limit. To those who love aviation, the sky is home.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενα μηνύματα, το κινητό είναι πάρα πολύ καλό και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και για την προσωπική χρήση και για την επαγγελματική.

 

Θα ήθελα εαν ξέρει κανείς να διευκρινήσει 2 θέματα:

 

1) To εικονίδιο ''Wed'' δεν υπάρχει καθόλου στο μενού και καταλαβαίνω ότι ο μόνος τρόπος για να ανοιξεις το internet είναι μόνο από μέσα μέσω του κουμπιού ''Ιστος''. Είναι έτσι σωστό?

 

2) Επίσης το κουμπι ''Γραφείο'' - αριστερά στο εσωτερικό πληκτρολόγιο - δεν ανταποκρίνεται, δηλαδη δεν ανοιγει το Office. Λέτε να υπάρχει πρόβλημα επειδή έχω εγκαταστήσει και Office Suite (ένα άλλο πρόγραμμα office), ή μάλλον είναι χαλασμένο το κουμπί αυτό? Βέβαια το πρόβλημα αυτο το ρύθμισα κάνοντας το ''2nd my own key'' assigned με το Office (κάτω απο το κουμπί του φωτοσμού του εσωτερικού πλητρολογίου)

 

Σας Ευχαριστώ πολύ για οποιδήποτε απάντησή σας.

το ίδιο ακριβως πρόβλημα εχω και εγω με το κουμπί "γραφείο" στο εσωτερικό πληκτρολόγιο.Το πατάω και δεν ανοίγει τίποτα.

Αραγε εχει συμβεί και σε άλλους? Μήπως είναι κατασκευαστικό λαθος απο την εταιρεία σε κάποια συγκεκριμένη παρτίδα Ε90?

Link to comment
Share on other sites

αν θες διάβασε στην ακριβώς προηγούμενη σελίδα την απάντηση μου στην ίδα ακριβώς ερώτηση με τι δική σου....

 

CLICK ME!!!!!

To most people, the sky is the limit. To those who love aviation, the sky is home.
Link to comment
Share on other sites

παιδια βαζοντας πργραματα στο κινητο μας κ μετα τα σβηνουμε διμιουργουμε προβλημα στη συσκευη;;; αφηνουν καταληπα;;;
Link to comment
Share on other sites

16 GB MicroSD HC card is working in Nokia-phones

 

http://farm3.static.flickr.com/2386/2285900392_1b92938058.jpg?v=0

 

http://symbianworld.wordpress.com/2008/02/23/16-gb-microsd-hc-card%c2%b4s-will-work/#more-633

 

παιδια βαζοντας πργραματα στο κινητο μας κ μετα τα σβηνουμε διμιουργουμε προβλημα στη συσκευη;;; αφηνουν καταληπα;;;

 

Δεν παθαίνει τίποτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Είανι μια απόφαση καθαρά δικιά σου. Εγώ πάντα απέφευγα να χρησιμοποιώ screen protectors. Ούτε στα Pocket PC μου δεν έβαλα ποτέ.

 

Επίσημα πάντως, δεν έχει ξεκινήσει ακόμα η διάθεση του E90 V2.

 

Σ’ ευχαριστώ mirrorofsorrow.

 

Όπως σας είχα προαναφέρει παρέλαβα V2 με αγγλικούς (μόνο) χαρακτήρες και όλα τα πλήκτρα να βρίσκονται στην ιδία ευθεία (επίπεδο πληκτρολόγιο).

 

http://img108.imageshack.us/img108/6247/5589cn4.jpg http://img145.imageshack.us/img145/825/5587xl1.jpg

 

-Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια εφαρμογή για τη καταγραφή ομιλίας χωρίς χρονικό περιορισμό ΑΛΛΑ και χωρίς να ηχεί κατά τη διάρκεια της εκτέλεσης;

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα χαζό άρθρο για το Ε90 V2.

 

 

Nokia E90 successor Confirmed at WMC!

 

http://www.symbian-freak.com/images/news/08/01/e90_03.jpg

 

All specifications basically remain the same and the improved version brings only cosmetic changes, actually it fix some very well know quality issues. Nokia has changed the interior QWERTY keypad after the numerous reports that it causes the ugly and unacceptable scratches on the screen.

 

Beside the keyboard there were also lot of buzz about annoying background noise during phone calls and I truly hope that Nokia didn’t forget to fix that as well.

 

Read More...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.Ειδα την βαση στηριξης με ανοικτο πληκτρολογιο την εχει δοκιμασει κανεις????γιατι η συγκεκριμενη εταιρια η expansys ειναι μουφα και την φοβαμαι.ειχα παραγγειλει την θηκη που ειχατε δειξει και μου ηρθε σκισμενη:!!!μετα η exspansys δεν ηξερε τιποτα μου ειπε να στειλω mail στον κατασκευαστη αλλα και εκει τιποτα ουτε μπηκαν στον κοπο να απαντησουν στα mail μου.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στην Ελληνική αγορά το V2; Που; Πως μπορώ να το ξεχωρίσω; Υπάρχει κάποιος κωδικός στη συσκευασία; Η διαφορά στο πληκτρολόγιο είναι εμφανής; Βοηθήστε γιατί ενδιαφέρομε για άμεση αγορά.

 

Τόνους πως βάζεις στα Ε90 όταν γράφεις Ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Για τη βάση μιλάς ή για ολόκληρη τη συσκευή;

 

το expansys ειναι το μοναδικο που εχει τετοια βαση, ακομα δεν εχω παρει γιατι με απασχολει το ιδιο πραγμα..
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στην Ελληνική αγορά το V2; Που; Πως μπορώ να το ξεχωρίσω; Υπάρχει κάποιος κωδικός στη συσκευασία; Η διαφορά στο πληκτρολόγιο είναι εμφανής; Βοηθήστε γιατί ενδιαφέρομε για άμεση αγορά.

 

Τόνους πως βάζεις στα Ε90 όταν γράφεις Ελληνικά;

 

Ο τόνος είναι κάτω απο το Χ και ανάμεσα στα πλήκτρα Chr και [ ]

 

Το E90 V2 υποτίθεται δεν έχει ξεκινήσει να δατίθεται ακόμα.

 

Η διαφορά του απο το κανονικό εκτός απο το flat πληκτρολόγιο, είναι στο χρώμα. Το απλό μόκκα ενώ το νέο μαύρο. Οπότε, θα μπορείς να ξεχωρίσεις, αν δεις κάποιο Ε90, αν είναι V2 ή απλό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ακριβής απάντηση. Ευχαριστώ πολύ.

 

Βρήκα και αυτό

http://farm3.static.flickr.com/2153/2220390627_d430b5b9d0.jpg

 

http://farm3.static.flickr.com/2153/2220390627_d430b5b9d0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, βρήκα πολύ ωραίες θήκες για Νοκια στο Τούρκικο site http://www.beyzacases.com.

Αγόρασα ήδη μέσω κάρτας σε USD που συμφέρει με το rate σε ευρώ. Μόλις τις παραλάβω ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Το smartmovie σε εσας ανοιγει κανονικα στην εξωτερικη οθονη του κινητου?:confused:

Στο δικο μου e90 ανοιγει μονο στην εσωτερικη.

Αν για παραδειγμα πατησω να ανοιξει ενω ειμαι στην εξωτερικη, θα μου κανει ενα "πεταρισμα" σν να παει να ανοιξει και δεν θα γινει τιποτα.

Μεσα ανοιγει οκ, αλλα εχω παρατηρησει οτι ειναι πολυ καλυτερη η αναπαραγωγη video με αναλυση 800Χ352 με τον real player και σαν MP4 παρα με το smartmovie.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το smartmovie σε εσας ανοιγει κανονικα στην εξωτερικη οθονη του κινητου?:confused:

Στο δικο μου e90 ανοιγει μονο στην εσωτερικη.

Αν για παραδειγμα πατησω να ανοιξει ενω ειμαι στην εξωτερικη, θα μου κανει ενα "πεταρισμα" σν να παει να ανοιξει και δεν θα γινει τιποτα.

Μεσα ανοιγει οκ

 

Μου ανοίγει κανονικά και στην εσωτερική και στην εσωτερική. Έχω την έκδοση 3.41 και την έχω εγκαταστήσει στην εσωτερική μνήμη.

 

Δοκίμασε να κάνεις το εξής. Στην εξωτερική οθόνη, ανοιξε την εφαρμογή, αν δεις οτι δεν ξεκινάει πάτα μενού, και ξαναπάτα πάνω στο εικονίδιο του smartmovie. Έτσι μου δούλεψε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Μου ανοίγει κανονικά και στην εσωτερική και στην εσωτερική. Έχω την έκδοση 3.41 και την έχω εγκαταστήσει στην εσωτερική μνήμη.

 

Δοκίμασε να κάνεις το εξής. Στην εξωτερική οθόνη, ανοιξε την εφαρμογή, αν δεις οτι δεν ξεκινάει πάτα μενού, και ξαναπάτα πάνω στο εικονίδιο του smartmovie. Έτσι μου δούλεψε εμένα.

 

Οχι δυστυχως...αλλα ξερεις τι γινεται?

Γενικα το smartmovie (κι εγω την ιδια εκδοση εχω) οταν παιζω μια ταινια σε full screen (800Χ352) δεν εχει ομαλη ροη..σαν να λαγκαρει βρε παιδι μου.

Και σκεφτομαι τωρα μιας και το ανεφερες μηπως φταιει οτι ειναι στην καρτα μνημης...Θα το βγαλω και θα το βαλω στην κεντρικη μνημη να δω.

Δεν το ειχα σκεφτει καθολου.

 

 

 

Εdit:Τελικα mirror το εβαλα στην βασικη μνημη και πλεον ανοιγει κανονικα και απο την εξωτερικη οθονη και μαλιστα με την πρωτη!:D

Σ'ευχαριστω πολυ!

 

Αυτο που μου κανει εντυπωση μονο, ειναι πως ενω εχω περασει στο pc τον smartmovie converter 3.45, δεν εχει επιλογη για να κανει convert στην αναλυση οθονης του e90.

εχει μονο μεχρι των series 80 fullscreen.(640x200 αν δεν κανω λαθος)

Ποτε θα το βαλουν?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εδώ κ μερικές ημέρεςτο Ε90 στο άσχετο ανοίγει μόνο του το wifi και μένει ανοικτό χωρίς να μπορώ να το κλείσω. Δλδ βλέπω το σηματάκι του wifi ανοικτό σε άσχετες φάσεις. Ενεργοποιώ το wifi και μετά πάλι off αλλά το σήμα παραμένει.Έχει κάποιος άλλος ανάλογο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μου το κάνει και μένα τώρα τελευταία. Επειδή σχεδόν πάντα αφήνω ανοιχτές σελίδες, για να τις διαβάζω όποτε έχω χρόνο, νόμιζα οτι ε΄φταιγε αυτό. Όμως το σηματάκι πετιέται μόνο του.

 

Επίσης, αρκετά συχνά, κάνει αναζήτηση ασύρματων δικτύων παρόλο που το έχω βάλει να μην κάνει ποτέ αυτόματη αναζήτηση.

 

Τίποτα απο αυτά δεν είναι τόσο ενοχλητικά αλλά όποτε βρώ χρόνο, θα του κάνω ένα φορμάτ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Διάβασα όλο το thread, :cry: είδα και videos στο youtube, αλλά ακόμα δεν κατάλαβα με ποιον τρόπο τρέχουν στην εσωτερική οθόνη οι εφαρμογές για s60.

Δεν είναι για ανάλυση 240x320; Έστω ότι του βάζουμε ένα παιχνίδι *.sis, θα το τρέξει σε ολόκληρη την οθόνη ή θα ανοίξει ένα παράθυρο διαστάσεων 240x320; Αν ισχύει το πρώτο, η παραμόρφωση είναι εμφανής και ενοχλητική;

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

οι εφαρμογες τρεχουνε κανονικα και στην

εξωτερικη/εσωτερικη οθονη.

οσα για τα games μερικα παιζουνε σε ολη την οθονη

και αλλα οχι.:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Διάβασα όλο το thread, :cry: είδα και videos στο youtube, αλλά ακόμα δεν κατάλαβα με ποιον τρόπο τρέχουν στην εσωτερική οθόνη οι εφαρμογές για s60.

Δεν είναι για ανάλυση 240x320; Έστω ότι του βάζουμε ένα παιχνίδι *.sis, θα το τρέξει σε ολόκληρη την οθόνη ή θα ανοίξει ένα παράθυρο διαστάσεων 240x320; Αν ισχύει το πρώτο, η παραμόρφωση είναι εμφανής και ενοχλητική;

Αν και σε κάλυψε ο φίλος aris_21, θα ήθελα να προσθέσω πως εφόσον τα γραφικά είναι διανυσματικά δεν εξαρτώνται από την ανάλυση της οθόνης και προσαρμόζονται αναλόγως.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...