Jump to content

[Επίσημο] Nokia E90 Communicator


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To parelava simera apo exoteriko, evala elinika ke to mono pou exo na po apla mamai....

ine apistefto...

evala ton neo xarti gia to gps to sindesa me to http://www.progps.gr ke ekana tracking, eftiaxa voip me tin "sipgate" ke sinexizo na pezo.

 

καλά ειλικρινά δεν έχει υπάρξει χειρότερο website από αυτό!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλοριζικο!!

απο που το παρελαβες φιλε??

απο nokia??

μεσα στο manual θα λεει πως λειτουργει,

που εχεις προβλημα δεν βρικσεις στιγμα??:O

Απο Κοσμοτε , τελικα στιγμα για να βρει πρεπει να ειμαι εξω απο το σπιτι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κάποιος που το έχει μπορεί να μου πεί εάν είναι εύκολη η σύνδεση του με wi-fi η θέλει πολύ κόπο γιατί πολλά τηλέφωνα το έχου και σε λίγα δουλεύει απροβλημάτιστα.

Α δουλεύει με το route66 φαντάζομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Απο Κοσμοτε , τελικα στιγμα για να βρει πρεπει να ειμαι εξω απο το σπιτι

 

μπραβο η cosmote νωρις νωρις??

ελληνικο ειναι η τα φερνει απο αλλου.

πρεπει να εισαι εξω για να βρεις στιγμα:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφωνική επικοινονία τώρα σε Πλαίσιο και Γερμανό η απάντηση είναι ότι το παρέλαβαν στην αποθήκη και αρχίζουν την διάθεσή του την ερχόμενη εβδομάδα,λογικά τα oteshop πρέπει να έσπασαν κάθε ρεκόρ.

Από μπαταρία πως πάει;

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς τους κατοχους: Η εναλλαγη απο την μικρη στην μεγαλη οθονη και αντιστροφα ,καθυστερει πολυ ?

Εχω διαβασει οτι 3 sec τουλαχιστον, τα θελει .

 

Απο ελευθερη μνημη μετα απο χρηση ,πως παει ?

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθήσω να λύσω όσες περισσότερες απορίες μπορώ.

Ερωτηση προς τους κατοχους: Η εναλλαγη απο την μικρη στην μεγαλη οθονη και αντιστροφα ,καθυστερει πολυ ?

Εχω διαβασει οτι 3 sec τουλαχιστον, τα θελει .

 

Απο ελευθερη μνημη μετα απο χρηση ,πως παει ?

Η εναλλαγή μεταξύ των 2 οθονών γίνεται απροβλημάτιστα. Ο χρόνος που μεσολαβεί είναι μεν λιγότερος απο 3" αλλα δε γίνεται ακαριαία. Το οτι όμως όλα δουλεύουν ρολόι, το θεωρώ σημαντικότερο απο το να γινόντουσαν όλα 1 κλίκ γρηγορότερα αλλά να αντιμετοπίζαμε προβλήματα αξιοπιστίας.

 

Με την ελευθερη Ram, δε νομίζω ποτέ κανένας να αντιμετοπίσει πρόβλημα. με όλες τις ενεργοβόρες εφαρμογές ανοιχτές (μουσική, ίντερνετ, πλοήγηση, έκθεση, wi-fi, A2DP), έβλεπα ελεύθερη μνήμη, 36 ολόκληρα ΜΒ. Το Ε90 είναι ικανό για τρελά πράγματα.

 

Απο την ημέρα που το πήρα δεν το έχω κλεισει ούτε 1 φορά, και όμως η ραμ, φαίνεται οτι δε πρόκειται να μειωθεί ποτέ.

 

Απο θέμα αξιοπιστίας, η συσκευή αγγίζει την κορυφή. Απολύτως κανένα κόλημμα, ούτε 1 επανεκκίνηση, ενώ και η ταχύτητα των μενού του, δε μειώνεται για κανένα λόγο. Όσες εφαρμογές και αν τρέχουν απο πίσω.

 

Το βίντεο που τραβάει είναι ισάξιο με του Ν95. Τόσο στην ανανέωση εικόνας όσο και στην ανάλυση. αυτό είναι φαινόμενο αν αναλογιστούμε την ταυτότητα της εκάστοτε συσκευής.

 

Οι χάρτες λειτουργούν χωρίς κανένα πρόβλημα και στις 2 οθόνες και η εναλλαγή γίνεται ταχύτατα. Στην εσωτερική οθόνη, οι πληροφορίες που βλέπεις είναι πάρα πάρα πολύ περισσότερες.

 

Το wi-fi λειτουργεί απροβλημάτιστα. Με το που του βάλεις μια διεύθυνση, βρίσκει τα διαθέσιμα σημεία πρόσβασης και συνδέεται χωρίς να χρειάζεται να κάνεις οποιαδήποτε άλλη κίνηση.

 

Tom tom δεν έχω βάλει για τον φίλο που ρώτησε. μέχρι στιγμής δουλεύω το ενσωματωμένο πρόγραμμα πλοήγησης χωρίς κανένα πρόβλημα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

 

Οτι εφαρμογή και αν εχω εγκαταστήσει, δουλεύει άψογα και στις 2 οθόνες. μπορεί να καθυστέρησε λίγο να μας έρθει η συσκευή, αλλά πιστεύω οτι αξιζε η αναμονή. η Νοκια έχει κάνει πραγματικά αψογη δουλειά.

 

Τέλος, η μπαταρία του, με έχει αφήσει άφωνο. 7 μέρες σκληρής χρήσης, το έχω φορτίσει μόνο 2 φορές. τώρα είμαι στα τελειώματα (άρα 3φορτίσεις σε 7 μέρες). Με αντίστοιχη χρήση, το Ν95 με έβγαζε μάξιμουμ 8 ώρες (μιλάμε για διαρκής χρήση ασύρματου ίντερνετ και ακροαση μουσικής).

 

Με διαφορά, το Ε90 είναι η καλύτερη συσκευή που έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου. θα μπορούσα να γράφω ωρες ατελείωτες για τις δυνατότητές της.

 

Δηλώνω μαγεμένος.

Link to comment
Share on other sites

μας καλυψες πληρως.

αυτο με την εναλλαγη οθονης οτι δεν αργει

πολυ και με την μπαταρια ειναι πολυ καλα νεα.:)

 

Υ.Γ.μεσα στο πακετο υπαρχει θηκη??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οκ μιά χαρά την άλλη εβδομάδα ο Γερμανός και Πλαίσιο... αλλά μηπως είναι από Ουγκάντα τα τηλέφωνα όπως το Ν95??????
To most people, the sky is the limit. To those who love aviation, the sky is home.
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα κι εγώ επιτέλους! :happy: ( από την αποθήκη της Cosmote...)

Αυτή τη στιγμή φορτίζει...

Θήκη δεν υπάρχει μέσα στη συσκευασία πώλησης...:(

 

Αγόρασα από γνωστό ηλεκτρονικό κατάστημα την Nokia CP-181 , η οποία είναι η original θήκη της Νokia για το Ε90...Είμαι λίγο δυσαρεστημένος από την θήκη διότι: 1) Είναι στενή αρκετάάά και το κινητό χωράει με δυσκολία. Ακόμη δυσκολότερο είναι το να το βγάλεις από την θήκη!!! (ελπίζω να ανοίξει με τη χρηση...) & 2) Πρέπει να περάσεις τη ζώνη μέσα από τη θήκη, δεν είναι clip-ακι... (νομίζω καταλάβατε τί εννοώ!)

 

Είμαι σίγουρος όμως πως το κινητό είναι πολύύύ καλύτερο από τη θήκη!:p

 

Και μία ερώτηση προς τους κατόχους του... Το SPACE πατιέται από την αριστερή και από τη δεξιά μερία, αλλά όχι από τα πλάγια ε?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς απο τα πλάγια. Απο οποιαδήποτε θέση και αν το πίεσα, αυτό υπάκουσε. Το πληκτρολόγιο γενικώς είναι υπεράνω κριτικής. Μέσα σε ελάχιστα λεπτά χρήσης το χέρι μου προσαρμόστηκε και πλέον συντάσσω αρκετά γρήγορα μακροσκελή κείμενα.

 

Η μοναδική μου ένσταση αφορά την θέση του τόνου. Δεν βρίσκεται δίπλα στο λάμδα όπως έχουμε συνηθίσει σε ολα τα qwerty πληκτρολόγια αλλά είναι κάτω απο το χι (παραδίπλα δηλαδή του αριστερού μέρος του space.

 

Συνήθεια είναι βέβαια και αυτό. Στην αρχή το έψαχνα, τώρα το χέρι πάει μόνο του.

 

Όλα μου τα πόστ γίνονται απο το Ε90. :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ μιά χαρά την άλλη εβδομάδα ο Γερμανός και Πλαίσιο... αλλά μηπως είναι από Ουγκάντα τα τηλέφωνα όπως το Ν95??????

 

 

Παντως απο γνωστο Νοκια shop που ρωτησα αναμενονται

νεα κομματια σε 2 εβδομαδες ..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Φίλε :ninja: mirrorofsorrow :ninja: κέντρο ήθελα να πω, όχι πλάγια! Είδες τι παρενέργειες δημιουργεί αυτό το κατασκεύασμα?!:p

Είχα την εντύπωση πως δεν μπορούσα να το πατήσω στο κέντρο, αλλά έκανα λάθος. Μια χαρά είναι !

 

Αν και δεν έχω ψάξει ποια έκδοση έχω, είδα πως έχει βγει update στο site της Nokia ( όχι στο ελληνικό site ). Το έκανες update?

 

Υ.Γ. Έχει φορτίσει σχεδόν 2 ώρες...Φτάνει?!?!?!Χαχαχα!:happy:

Ναι,ναι, το ξέρω...είμαι ανυπόμονος!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν ξέρω ρε παιδιά.. σκεφτόμουν να το πάρω (αν και γίνομαι θρασύς, και n95 και e90 :lol:) αλλά δεν μου φαίνεται πολύ 'communicator'! Μου φαίνεται σαν ένα series60 με ωραία οθόνη! Επίσης πως τρέχουν οι εφαρμογές του series60 στη μεγάλη οθόνη? Απροβλημάτιστα? Που είναι το φαξ??

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν ξέρω ρε παιδιά.. σκεφτόμουν να το πάρω (αν και γίνομαι θρασύς, και n95 και e90 :lol:) αλλά δεν μου φαίνεται πολύ 'communicator'! Μου φαίνεται σαν ένα series60 με ωραία οθόνη! Επίσης πως τρέχουν οι εφαρμογές του series60 στη μεγάλη οθόνη? Απροβλημάτιστα? Που είναι το φαξ??

 

Οι εφαρμογες τρεχουν μια χαρα.Φαξ δεν εχει μαλλον

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παλι,οπως καταλαβατε εχω 3 βραδια να κοιμηθω γιατι παιζω με το Ε90.

Μηπως μπορεσε κανεις να κανει install to ROUTE66 ή καποιο αλλο map software για να δουλέψει με το internal gps?

Μηπως ξέρει κανεις πως κανω copy τα contacts απο την μνημη του Ε90 στην 512μb ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι ακριβώς παίζει με το GPS?

Πέρασα τον χάρτη της Ελλάδας στην κάρτα μνήμης...Αυτό!

Στην εσωτερική οθόνη, όταν ανοίγω τους χάρτες μου εμφανίζει έναν δορυφόρο και ένα κόκκινο Χ . Είναι λογικό?

 

Υ.Γ. Πώς αλλάζω γλώσσα όταν είμαι στον Ιστό?! Ο μόνος τρόπος που έχω βρει είναι να ανοίγω τα Μηνύματα και να αλλάζω από εκεί από Ελληνικά σε Αγγλικά και αντιστροφα.

 

Και είναι φυσιολογικό να ΜΗΝ μπορώ να video π.χ. από το Yo*tube?

 

Τέλος, πώς ακριβώς δουλεύει o Γραμμωτός Κώδικας?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι ακριβώς παίζει με το GPS?

Πέρασα τον χάρτη της Ελλάδας στην κάρτα μνήμης...Αυτό!

Στην εσωτερική οθόνη, όταν ανοίγω τους χάρτες μου εμφανίζει έναν δορυφόρο και ένα κόκκινο Χ . Είναι λογικό?

 

θα βγεις εξω απο το σπιτι να βλεπεις ουρανο

μεχρι να βρεις δορυφορους.αμα δεν βρεις

θα εχει το κοκκινο Χ.μολις βρεις θα φυγει και να εχεις μια

κεραια με 3 γραμμες σαν σημα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι ακριβώς παίζει με το GPS?

Πέρασα τον χάρτη της Ελλάδας στην κάρτα μνήμης...Αυτό!

Στην εσωτερική οθόνη, όταν ανοίγω τους χάρτες μου εμφανίζει έναν δορυφόρο και ένα κόκκινο Χ . Είναι λογικό?

 

Υ.Γ. Πώς αλλάζω γλώσσα όταν είμαι στον Ιστό?! Ο μόνος τρόπος που έχω βρει είναι να ανοίγω τα Μηνύματα και να αλλάζω από εκεί από Ελληνικά σε Αγγλικά και αντιστροφα.

 

Και είναι φυσιολογικό να ΜΗΝ μπορώ να video π.χ. από το Yo*tube?

 

Τέλος, πώς ακριβώς δουλεύει o Γραμμωτός Κώδικας?

 

Οπως ειπε και ο προηγουμενος , πρεπει να βγεις εξω απο το σπιτι.

Για το video δεν το εψαξα ακομα.

Προσπαθησε να αλλαξεις γλωσσα με chr + shift

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειτα απο ολη την σειρα των communicator που εχω στην κατοχη μου.Απο το 9110ι,9210,9210ι και Νοκια 9500 πιστευω οτι το Ε90 ειναι η τελειοτητα! Και σαν ντιζαιν και σαν λειτουργικοτητα και σαν απ' ολα!! Εχω σπασμενους τουσ χαρτες Route 66 For Symbian 3rd Edition και τους χαρτες TomTom Navigator 6 For Symbian 3rd οποιος θελει μπορω να τοn βοηθησω και να τους ανεβασω καπου για να κανει Download. επειδη δεν ασχοληθηκα να τους περασω στο νεο μου κινητο αλλα οπως διαβασα κανουν πολυ καλη δουλεια

 

Eυχαριστω!

 

Στειλτε μου Pm

 

Πιστευω οτι μεχρι την τριτη θα σας εχω σιγουρη απαντηση για τον παιζουν οι χαρτες κανονικα !

Evangelos Themeliotis

 

Υποστήριξη ηλεκτρονικών υπολογιστών και υπολογιστών δικτύων.

 

Τηλ: +306948222333 email:evangelos_themeliotis@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

 

Κατόπιν παραγγελίας... Δεν μου αρέσει αυτό, προτιμάω να έχει διαθέσιμα κάποια κομμάτια για τους βιαστικούς...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατοι...Σας διάβασα εδώ και με πείσατε για το Ε90. Ετσι λοιπόν το αγόρασα από την Cosmote Ηρακλείου (Κρήτης) Είναι καλό. Όμορφο, πλήρες, λειτουργικό και γρήγορο. (μακάρι να ήταν έτσι και η εδώ αντιπροσωπία του)

Εχω 2 ερωτησούλες: 1)Τι γίνεται με τις φωνητικές κλήσεις (Πως δηλαδή αποθηκεύουμε στις επαφές την φωνητική εντολή). Το βιβλιαράκη δεν διαφωτίζει.. και 2) Πως συνδεόμαστε στο Διαδίκτυο μέσω του Nokia PC Suite, μέσω του PC δηλαδή που είναι ήδη συνδεδεμένο κτλ.

Καλές διακοπές για όσους ...εποιμάζονται να τις κάνουν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...