Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από χθες το GPRS δε δουλεύει καλά. Συνδέομαι κανονικά, δε μπορώ όμως να ανοίξω καμία σύνδεση από τον υπολογιστή. Σαν να υπάρχει ένα firewall και κόβει τα πάντα. Δεν την κάνει το δικό μου τη δουλειά βέβαια, το δοκίμασα. Και από το κινητό τα ίδια. Συνδέεται αλλά δε μπορεί να ανοίξει καμία σύνδεση TCP μετά. Συγκεκριμένα η εφαρμογές java μου βγάζουν io.exception και ο wap browser βγάζει ένα μήνυμα αποτυχίας σύνδεσης με το server [ο οποίος δεν είναι βέβαια αυτός της Telestet].

 

Το έχει και κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα ή μόνο εγώ; Αν τυχόν το έχει αντιμετωπίσει παλιότερα κάποιος, πώς το διόρθωσε τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Epee (23 Ιαν. 2004 , 16:38)

 

Από χθες το GPRS δε δουλεύει καλά. Συνδέομαι κανονικά, δε μπορώ όμως να ανοίξω καμία σύνδεση από τον υπολογιστή. Σαν να υπάρχει ένα firewall και κόβει τα πάντα. Δεν την κάνει το δικό μου τη δουλειά βέβαια, το δοκίμασα. Και από το κινητό τα ίδια. Συνδέεται αλλά δε μπορεί να ανοίξει καμία σύνδεση TCP μετά. Συγκεκριμένα η εφαρμογές java μου βγάζουν io.exception και ο wap browser βγάζει ένα μήνυμα αποτυχίας σύνδεσης με το server [ο οποίος δεν είναι βέβαια αυτός της Telestet].

 

Το έχει και κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα ή μόνο εγώ; Αν τυχόν το έχει αντιμετωπίσει παλιότερα κάποιος, πώς το διόρθωσε τελικά;

 

 

Από εδώ όλα ΟΚ, τόσο με gint.b-online.gr όσο και με gwap.b-online.gr

 

Δοκίμασα και από PC αλλά και από το κινητό εφαρμογές όπως Doris, e-mail client, WorldMate, Wireless IRC κ.ά.

Όλα παίζουν μια χαρά.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Epee (23 Ιαν. 2004 , 16:38)

 

Από χθες το GPRS δε δουλεύει καλά. Συνδέομαι κανονικά, δε μπορώ όμως να ανοίξω καμία σύνδεση από τον υπολογιστή. Σαν να υπάρχει ένα firewall και κόβει τα πάντα. Δεν την κάνει το δικό μου τη δουλειά βέβαια, το δοκίμασα. Και από το κινητό τα ίδια. Συνδέεται αλλά δε μπορεί να ανοίξει καμία σύνδεση TCP μετά. Συγκεκριμένα η εφαρμογές java μου βγάζουν io.exception και ο wap browser βγάζει ένα μήνυμα αποτυχίας σύνδεσης με το server [ο οποίος δεν είναι βέβαια αυτός της Telestet].

 

Το έχει και κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα ή μόνο εγώ; Αν τυχόν το έχει αντιμετωπίσει παλιότερα κάποιος, πώς το διόρθωσε τελικά;

 

εχω και εγω το ιδιο προβλημα,αλλα οχι απο pc απο το κινητο,δειχνει οτι εχει συνδεθει αλλα δεν κατεβαζει τιποτα,εχω επικοινωνησει με το τμημα εξ πελατων και εχουν ολοι μεσανυχτα. ''ολα ειναι μια χαρα,δεν υπαρχει κανενα προβλημα κυριε'' τι θα κανουμε;
Μην ψάχνεις να αγαπήσεις κάτι τέλειο , αγάπησε κάτι που δεν είναι τέλειο και κάντο τέλειο με την αγάπη σου …
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε. Δηλαδή μάλλον με την περιοχή ήταν το πρόβλημα γιατί σήμερα που πήρα το λεωφορείο και έφυγα για Αθήνα όλα δουλεύουν ρολόι, από τον Ισθμό και πέρα που το δοκίμασα. 'Ισως με το κρύο χάλασε κάτι εκεί κάτω. :)
Link to comment
Share on other sites

an kserei kapios as me enimerosi.

exo ena P900

den mpeno poli sixna sto net apo to P900 alla tha ithela na rotiso an kserei kanenas poso einai i xreosi me wap kai poso me dialup (to gprs den me endiaferei giati den to xreiazome kathimerina)

thks

 

an kserei kanenas kapio programma gia na stelno fax apo to P900 as boithisi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή δεν το έχει αναφέρει κανείς, γράφω εδώ και πως γίνονται οι χρεώσεις στο GPRS Basic. Η χρέωση λοιπόν που αναφέρεται είναι 0.005 ευρώ/ΚΒ. Μόνο που γίνεται στρογγυλοπόιηση σε κάθε σύνδεση και μάλιστα γίνεται πάντα προς τα επάνω. Έτσι μια σύνδεση με 1.1ΚΒ χρεώνεται με 1 λεπτό, σαν να ήταν 2ΚΒ ενώ και μια σύνδεση που έχει 1.0ΚΒ παρατηρώ ότι χρεώνεται σαν 2. Ο αλγόριθμος λοιπόν που βγάζει τη χρέωση πρέπει να είναι:

Xrewsn = ( INT(<αριθμός KB>) + 1) * <χρέωση ανά KB>

και φυσικά δεν είναι σε καμία περίπτωση προς το συμφέρον του πελάτη.

 

Εγώ λοιπόν που μπαίνω στο GPRS συχνά μόνο για να κοιτάξω αν έχω νέο mail, και κάθε σύνδεση παίρνει συνήθως 1.3KB, κατέληξα στο μήνα να έχω συνολικά 100.8ΚΒKB και να πληρώνω 0.64εύρώ. Το κόστος δεν είναι τίποτα βέβαια για να κάθομαι να σκάω αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει κιόλας που έχουν αυτό τον τρόπο τιμολόγησης. Μια εταιρεία που σέβεται τον εαυτό της θα έπρεπε τουλάχιστον να αναφέρει αυτή τη στρογγυλοποίηση που κάνει στους καταλόγους της.

Link to comment
Share on other sites

όντως το κόστος είναι μικρό αλλά σε καμια περίπτωση το 1 δεν πρέπει να στρογγυλοποιείται στο 2. Στο λογαριασμό λέει 1ΚΒ και δίπλα €0.01;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dipap67 (25 Ιαν. 2004 , 20:26)

 

an kserei kapios as me enimerosi.

exo ena P900

den mpeno poli sixna sto net apo to P900 alla tha ithela na rotiso an kserei kanenas poso einai i xreosi me wap kai poso me dialup (to gprs den me endiaferei giati den to xreiazome kathimerina)

thks

 

an kserei kanenas kapio programma gia na stelno fax apo to P900 as boithisi

 

 

Η χρεωση για wap ειναι 0,0029/δευτ, ενω για dialup αναλογα το οικονομικο σου πακετο αφου χρεωνεσαι την κληση στον ΕΠΑΚ :alien:

Οσον αφορα το FAX αν δεν βρεις προγραμμα υπαρχει υπηρεσια της ΤΙΜ

καλεσε 1266(postpaid),6935601260 (prepaid) για ενημερωση :D

Try Me
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic ( 4 Φεβ. 2004 , 04:12)

 

όντως το κόστος είναι μικρό αλλά σε καμια περίπτωση το 1 δεν πρέπει να στρογγυλοποιείται στο 2. Στο λογαριασμό λέει 1ΚΒ και δίπλα €0.01;

 

 

Ναι, και όμως. Στο λογαριασμό βλέπω καταχώρηση με1,0KB και χρέωση 0,0100. Είναι γυφτιά, δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Epee ( 5 Φεβ. 2004 , 22:03)

 

Ναι, και όμως. Στο λογαριασμό βλέπω καταχώρηση με1,0KB και χρέωση 0,0100. Είναι γυφτιά, δεν είναι;

 

παράνομο, σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο τους.. θέλουν βρίσμιο;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

paidia diabasa merika posts prin alla den brika apantisi.

me ta nea programmata gprs tis tim ti ginete?

otan iperbeis ta 40MB tote sou xreonoun parapano gia kathe MB i den katebenei tipota i mporeis na ta iperbeis(apeiro orio diladi download) kai de xreonoun tipota parapano?

 

isxiei to idio gia wap over gprs kai internet wap overs gprs? an oxi ti allazei?

Πωλείται MacBook Pro 15.4 οθόνη, 120 σκληρός, 2 μνήμη. 2 μηνών. Λόγο : αδύνατον να δουλέψω το Mac OS
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sexymobile (13 Φεβ. 2004 , 16:27)

 

paidia diabasa merika posts prin alla den brika apantisi.

me ta nea programmata gprs tis tim ti ginete?

otan iperbeis ta 40MB tote sou xreonoun parapano gia kathe MB i den katebenei tipota i mporeis na ta iperbeis(apeiro orio diladi download) kai de xreonoun tipota parapano?

 

isxiei to idio gia wap over gprs kai internet wap overs gprs? an oxi ti allazei?

 

Το τι χρεωνεσαι ειναι αναλογα σε ποιο gprs οικονομικο πακετο εισαι!!

Στα 2 πακετα που εχει δωρεαν MB,δηλ gprs 10 και gprs 40 με 10 και 40 λεπτα αντιστοιχα αναλογουν μονο για χρηση στο INTERNET μεσω Η/Υ!!!

Αποκει και περα χρεωνεσαι ανα Kb!! ;)

Try Me
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος EVIAN (14 Φεβ. 2004 , 04:11)

 

Το τι χρεωνεσαι ειναι αναλογα σε ποιο gprs οικονομικο πακετο εισαι!!

Στα 2 πακετα που εχει δωρεαν MB,δηλ gprs 10 και gprs 40 με 10 και 40 λεπτα αντιστοιχα αναλογουν μονο για χρηση στο INTERNET μεσω Η/Υ!!!

Αποκει και περα χρεωνεσαι ανα Kb!! ;)

 

 

Oxi lepta, alla Megabytes [Total Traffic kai Uploading kai Downloading] :)

Link to comment
Share on other sites

paidia as milame ellinika kai oxi kinezika kai as eimaste analitikoi gia na mi grafoume ta idia kai ta idia

STO WAP OVER GPRS TOTE TIIIIII GINETAIIIIIIIIII???

Πωλείται MacBook Pro 15.4 οθόνη, 120 σκληρός, 2 μνήμη. 2 μηνών. Λόγο : αδύνατον να δουλέψω το Mac OS
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μου πει πως θα ενεργοποιήσω το GPRS γιατί με την χρονοχρέωση χρεώνεται 1ευρω τα 5 λεπτά?

 

sorry που ανοίγω νέο θέμα άλλά δεν βρήκα πουθενά πως θα το ενεργοποιήσω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sexymobile (14 Φεβ. 2004 , 12:59)

 

paidia as milame ellinika kai oxi kinezika kai as eimaste analitikoi gia na mi grafoume ta idia kai ta idia

STO WAP OVER GPRS TOTE TIIIIII GINETAIIIIIIIIII???

 

 

ΤΑ ΣΤΑΖΕΙΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΙ ΑΔΙΑΚΟΠΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sexymobile (14 Φεβ. 2004 , 12:59)

 

paidia as milame ellinika kai oxi kinezika kai as eimaste analitikoi gia na mi grafoume ta idia kai ta idia

STO WAP OVER GPRS TOTE TIIIIII GINETAIIIIIIIIII???

 

 

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΡΕΩΣΕΙΣ:

 

GPRS BASIC /KANENA ΔΩΡΕΑΝ MB/XΩΡΙΣ ΠΑΓΙΟ/0,005(ΙΝΤΕRNET) 0,025(WAP) ANA KB

 

GPRS 10 /10 ΔΩΡΕΑΝ MB/15 EURO PAGIO/0.0012(ΙΝΤΕRNET) -0,025(WAP) ANA KB

 

GPRS 40 /40 ΔΩΡΕΑΝ MB/30 EURO PAGIO/0.0003(ΙΝΤΕRNET) -0,025(WAP) ANA KB

:)

Try Me
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος EVIAN (15 Φεβ. 2004 , 04:23)

 

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΡΕΩΣΕΙΣ:

 

GPRS BASIC /KANENA ΔΩΡΕΑΝ MB/XΩΡΙΣ ΠΑΓΙΟ/0,005(ΙΝΤΕRNET) 0,025(WAP) ANA KB

 

GPRS 10 /10 ΔΩΡΕΑΝ MB/15 EURO PAGIO/0.0012(ΙΝΤΕRNET) -0,025(WAP) ANA KB

 

GPRS 40 /40 ΔΩΡΕΑΝ MB/30 EURO PAGIO/0.0003(ΙΝΤΕRNET) -0,025(WAP) ANA KB

:)

 

 

0,0006 einai :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος EVIAN (15 Φεβ. 2004 , 04:28)

 

Α ΞΕΧΑΣΑ Η ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΔΩΡΕΑΝ ΜΒ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΙΝΤΕRΝΕΤ ΜΕΣΩ Η/Υ!!! :!:

 

 

H meso kinhtou me efarmoges Internet (p.x. Opera, IRC, Instant Messaging klp.) genika OLES oi efarmoges EKTOS apo W@P Surfing ...meso toy Gateway ths TIM :) :whistle:

Link to comment
Share on other sites

po pooooooooooo kai skeftomoun na antalakso to kinito mou me to 7650. paidia akriba den einai???? ti na to kano? kalitera me to 8310 pou den exei dinatotites polles wap i internet gia na min deleazomai!!
Πωλείται MacBook Pro 15.4 οθόνη, 120 σκληρός, 2 μνήμη. 2 μηνών. Λόγο : αδύνατον να δουλέψω το Mac OS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...