Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον Angeldust

 

Νομίζω οτι το ,,0,0 δεν χρειάζεται στα Ericsson. Τουλάχιστον εγώ το χρησιμοποιούσα μόνο στο Siemens Μe45 που είχα. Οσο για το πάγωμα της σύνδεσης, δεν ευθύνεται αποκλειστικά το κινητό, αλλα και το δίκτυο, ειδικά αν έχει πολύ φόρτο την ώρα που συνδέεσαι. Αν μένεις σε πυκνοκατοικημένη περιοχή, αυτό μάλλον φταίει, σε συνάρτηση με το γεγονός οτι πάντα οι κλήσεις φωνής έχουν προτεραιότητα και μετά όλα τα υπόλοιπα.

 

 

Ένας φίλος μου που μπαίνει με T68i και Telestet συνδέει το κινητό με bluetooth σε laptop και μου λέει ότι δεν παγώνει η σύνδεση. Εδώ είναι αρκετά πυκνοκατοικημένη η περιοχή. Αλλά και τέτοια ώρα να παγώνει η σύνδεση;;;; Μάλλον θα πάρω αύριο το πρωί στο 1231 να τους ρίξω ένα γερό ξέχεσμα. Από την πρώτη μέρα που το έβαλα άρχισε τις ιστορίες :mad: Μήπως θέλει καμιά ρύθμιση στα 98 με το Drtcp ; Θα το δοκιμάσω αύριο και στα XP proffesional και θα στείλω μήνυμα.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάθε 50 λεπτά περίπου παγώνει η σύνδεση και πρέπει να κάνω restart το T68i και καμιά φορά και το pc.

 

Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα με το 6610.

Υπάρχει κανα software που να κρατάει connection alive και να μην πέφτει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον xpuser

 

Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα με το 6610.

Υπάρχει κανα software που να κρατάει connection alive και να μην πέφτει?

 

 

Η σύνδεση δυστυχώς παγώνει ακόμα και κατά την διάρκεια ενός download :mad:

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον dimangelid

 

Η σύνδεση δυστυχώς παγώνει ακόμα και κατά την διάρκεια ενός download :mad:

 

 

Αν χρησιμοποιήσεις download manager και ενεργοποιήσεις το auto-redial των Windows απαλασσεσαι και από τα παγώματα και από τα χαμένα downloads λόγω των disconnects. Εμένα με τον Getright όταν ενεργοποιώ το segmented download η σύνδεση δεν παγώνει πότε. Επίσης με το disconnect απλά κάνει ένα redial και ξανασυνδέεται αμέσως, οπότε συνεχίζει το download.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Έκανα για δοκιμή upload ένα αρχείο jpg μεγέθους 98,86 kb στον server που είναι το site μου ( ο server είναι στην Αμερική ) και ανέβηκε σε 2 λεπτά περίπου και η ταχύτητα έφτασε τα 3,5 kb/sec!! Να δω πως θα ανεβάσω αυτές τις μέρες περίπου 50 mb στον ίδιο server...
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

Αν χρησιμοποιήσεις download manager και ενεργοποιήσεις το auto-redial των Windows απαλασσεσαι και από τα παγώματα και από τα χαμένα downloads λόγω των disconnects. Εμένα με τον Getright όταν ενεργοποιώ το segmented download η σύνδεση δεν παγώνει πότε. Επίσης με το disconnect απλά κάνει ένα redial και ξανασυνδέεται αμέσως, οπότε συνεχίζει το download.

 

 

Όταν λέω πάγωμα, δεν ενοώ ότι βγάζει μήνυμα αποσύνδεσης το pc! Οι υπολογιστές υπάρχουν δίπλα από την ώρα αλλά δεν κατεβάζει τίποτα. Αν κάνω όμως download από το cute ftp τι γίνεται που δεν κάνει resume αυτόματα; Δεν υπάρχει καμιά ρύθμιση με το Drtcp για να μην παγώνει η σύνδεση;

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ εδώ και αρκετή ώρα να ανοίξω το κεντρικό site της microsoft αλλά δεν ανοίγει με τίποτα. Το windows update όμως ανοίγει κανονικά. Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ τα αγγλικά windows xp proffesional .
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον dimangelid

 

Όταν λέω πάγωμα, δεν ενοώ ότι βγάζει μήνυμα αποσύνδεσης το pc! Οι υπολογιστές υπάρχουν δίπλα από την ώρα αλλά δεν κατεβάζει τίποτα. Αν κάνω όμως download από το cute ftp τι γίνεται που δεν κάνει resume αυτόματα; Δεν υπάρχει καμιά ρύθμιση με το Drtcp για να μην παγώνει η σύνδεση;

 

 

 

To ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε μένα! Η σύνδεση είναι σαν νεκρή: 0.0 kb/s downloading - 0.0 kb/s uploading και παρόλα αυτά συνεχίζει να είναι συνδεδεμένο. Δεν μπαίνει σε καμια σελίδα και δεν κατεβάζει κανένα αρχείο! :mad: Χρειάζεται είτε restart το κινητό ή το μηχάνημα ή και τα δυο. Any thoughts???

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον xpuser

 

To ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε μένα! Η σύνδεση είναι σαν νεκρή: 0.0 kb/s downloading - 0.0 kb/s uploading και παρόλα αυτά συνεχίζει να είναι συνδεδεμένο. Δεν μπαίνει σε καμια σελίδα και δεν κατεβάζει κανένα αρχείο! :mad: Χρειάζεται είτε restart το κινητό ή το μηχάνημα ή και τα δυο. Any thoughts???

 

 

Από την στιγμή που έβαλα το at+cgdcont=1,"IP","gnet.b-online.gr",,0,0 στις επιπλέον ρυθμίσεις του modem και άλλαξα τον αριθμό κλήσης σε *99# (πρώτα έβαζα *99***4# γιατί το προφίλ της Telestet είχε το ID 4 στο T68i επειδή είχε και κάτι άλλους λογαριασμούς GPRS από την Vodafone) δεν χρειάζεται restart το T68i . Βέβαια έσβησα τους λογαριασμούς της Vodafone γιατί μου ήταν άχρηστοι. Πήρα σήμερα το πρωί στο 1231 και μου είπαν ότι έτσι κάνει το gprs και ότι γίνεται ορισμένες φορές όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο κανάλι για κλήση. Πήρα και κατά τις 9 μ.μ. . Και του λέω του ηλίθιου και τις δύο φορές( έτυχε να μιλήσω με τον ίδιο που μίλησα το πρωί ) ότι δεν γίνεται ορισμένες φορές αλλά συνέχεια. Και συνέχισε να μου λέει τα ίδια. Παρατήρησα σήμερα ότι όταν δεν κατεβάζει τίποτα δεν υπάρχει στο δεξί μέρος της οθόνης του T68i ένα εικονίδιο και ότι όταν είναι συνδεδεμένο εμφανίζεται αυτό το εικονίδιο. Οπότε δεν κολάει απλά, αλλά με αποσυνδέει. Και όταν γίνεται αυτό την ώρα που βλέπω σελίδες, μιλάω στο icq ή κάνω download μου σπάει τα νεύρα :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: . Έπαιξα στα xp και στα 98 με κάτι ρυθμίσεις που έχουν δώσει στην πρώτη σελίδα αλλά δεν γίνεται τίποτα.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον dimangelid

 

Όταν λέω πάγωμα, δεν ενοώ ότι βγάζει μήνυμα αποσύνδεσης το pc! Οι υπολογιστές υπάρχουν δίπλα από την ώρα αλλά δεν κατεβάζει τίποτα. Αν κάνω όμως download από το cute ftp τι γίνεται που δεν κάνει resume αυτόματα; Δεν υπάρχει καμιά ρύθμιση με το Drtcp για να μην παγώνει η σύνδεση;

 

 

Κι εγώ αυτό εννοώ σαν πάγωμα και το κάνει και σε μένα αρκετά συχνά. Όμως όταν κάνω downloads με dl manager ή Kazaa η σύνδεση δεν παγώνει ποτέ. Όταν σερφάρω παγώνει συνέχεια... Μάλλον θέλουν να μας προτρέψουν να κατεβάζουμε αρχεία όλη τη μέρα και να μη σερφάρουμε :lol:

 

 

Πριν λίγο παίδες με ενημέρωσαν από την Telestet ότι το πρόβλημα του uploading με το GPRS διορθώθηκε οριστικά και αυτό το διαπίστωσα κι εγώ. Για κάντε κι εσείς έναν έλεγχο και πείτε πώς πάει :)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον dimangelid

...Παρατήρησα σήμερα ότι όταν δεν κατεβάζει τίποτα δεν υπάρχει στο δεξί μέρος της οθόνης του T68i ένα εικονίδιο και ότι όταν είναι συνδεδεμένο εμφανίζεται αυτό το εικονίδιο. Οπότε δεν κολάει απλά, αλλά με αποσυνδέει...

 

To εικονίδιο που λες μήπως είναι μια σφαίρα (της γής);

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ariadgr

 

To εικονίδιο που λες μήπωε είναι μια σφαίρα (της γής);

 

 

Ναι αυτό είναι! Εκείνη την ώρα που έγραφα το μήνυμα ξεχάστηκα και δεν το έγραψα ότι είναι αυτό.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

Κι εγώ αυτό εννοώ σαν πάγωμα και το κάνει και σε μένα αρκετά συχνά. Όμως όταν κάνω downloads με dl manager ή Kazaa η σύνδεση δεν παγώνει ποτέ. Όταν σερφάρω παγώνει συνέχεια... Μάλλον θέλουν να μας προτρέψουν να κατεβάζουμε αρχεία όλη τη μέρα και να μη σερφάρουμε :lol:

 

 

Πριν λίγο παίδες με ενημέρωσαν από την Telestet ότι το πρόβλημα του uploading με το GPRS διορθώθηκε οριστικά και αυτό το διαπίστωσα κι εγώ. Για κάντε κι εσείς έναν έλεγχο και πείτε πώς πάει :)

 

 

Χτες έστειλα ένα e-mail με αρχείο που ήταν 40 kb και το έστειλε σε 1 λεπτό. Και ένα upload 98,86 kb έγινε κανονικά μέσα σε 2 λεπτά.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Όντως το πρόβλημα έχει διορθωθεί. Στέλνω αρκετά μεγάλα mail χωρίς πρόβλημα. Σήμερα το μεσημέρι τους πήρα τηλέφωνο (1231) και μου είπε τα εξής:

Το πάγωμα οφείλεται στο ότι το δίκτυο εκείνη τη στιγμή είναι αρκετά φορτωμένο και προκειμένου να εξυπηρετήσουν το δίκτυο φωνής αυτόματα "ζορίζουν" το gprs ακόμα και αν το κινητό έχει full σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Epidi yparxoun parapona apo arketous xrhstes, alla kai epidi h oli sizitisi exei arxisei na katantaei anousia kai xoris apotelesma, 8a parakalousa 8erma olous sas, ta post sas na exoun periexomeno kai ousia, oste oi xrhstes na epofelountai apo ayta, kai oxi sizitate sinexeia an to GPRS kolise simera gia 1 ora, h ex8es gia 5 lepta, h an katevazei simera me tosa kb kai ayrio me tosa, h an an an...

 

As prospa8isoume oloi mas na diksoume katanoisi se ena provlima pou h idia h Stet gnorizei, alla den einai apolita ypef8ini ayth mias kai to systima exei sti8ei apo thn Ericsson, alla to After Sales Service einai anyparkto kai tous texnikous akoma tous perimenoune...

 

Sto kato kato, to pagio einai € 15, gia osous den tous kanei h ypiresia, boroun na pane sth Cosmote (kala gia Vodafone oute pou na to sizitame, se gdernoun).

 

An koitaksete prosektika stis selides aytou tou Thread, 8a paratirisete pos epanalanvanontai ta idia kai ta idia, gia na mhn anagkasto na kano aferesi post's parakalo oles tis pleyres na postaroun MONO ousiodi 8emata, kai pano ap'ola na einai antikimenikoi.

 

Eyxaristo :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλέον εδώ και μερικές μέρες στέλνω αρχεία 400ΚΒ μια χαρά χωρίς διακοπή. Το πρόβλημα μου είναι ότι από χτες το gprs όλη την ημέρα είναι στην χειρότερη κατάσταση που το έχω δει, η σύνδεση κολάει συχνά, ή δεν συνδέεται καν. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος, ή είναι τοπικό πρόβλημα;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Εγώ πλέον εδώ και μερικές μέρες στέλνω αρχεία 400ΚΒ μια χαρά χωρίς διακοπή. Το πρόβλημα μου είναι ότι από χτες το gprs όλη την ημέρα είναι στην χειρότερη κατάσταση που το έχω δει, η σύνδεση κολάει συχνά, ή δεν συνδέεται καν. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος, ή είναι τοπικό πρόβλημα;

 

 

Σε ποια περιοχή; Ψυχικό;

 

Στο Μαρούσι πάντως τις τελευταίες 15 μέρες πετάει, αλλά ακόμα είμαι επιφυλακτικός μέχρι να γυρίσουν όλοι από τις διακοπές και να ξαναφορτωθεί το δίκτυο.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Για παραδειγμα, εμενα ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ολα τα παγωματα της συνδεσης απο τοτε που αντι για το C55 χρησιμοποιω το S55 σαν μοντεμ!!!

 

Δηλαδη αλλο modem το c55 και αλλο το s55 ???Δεν το καταλαβαινω...Εγω περασα για το c55 τους drivers απο το cd του S55 που μου δανεισαν απο τον Γερμανο που πηρα το c55 για να μην τους κατεβαζω απο το internet και δολευει μια χαρα!!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον strofakias

 

Δεν ξερω αν εχουν διαφορετικο μοντεμ (το πιο πιθανο ειναι να ειναι το ιδιο). Αυτο που αναφερω παντως ειναι γεγονος! :)

 

 

 

Δηλαδη η ποιοτητα της συνδεσης δεν ειναι μονο θεμα δικτυου, ρυθμισεων και modem του κινητου ????Χλωμο δεν φαινεται???

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον akaloith

 

Paidia na rwthsw kati?Mporeite na mou peite th diey8insh tou wap portal mycosmos kai thn ip pou prepei na exw wste na mpainw apo stet gprs kai na stelnw free sms?

 

 

Σαν WAP gateway χρησιμοποίησε το 193.113.200.195 (αντί του 192.168.200.10 που είναι το default της Telestet). Μετά μπαίνεις στο WAP site του MyCosmos (από όπου στέλνεις και δωρεάν SMS) ανοίγοντας στον WAP browser του κινητού σου τη διεύθυνση http://mail.mycosmos.gr ή http://195.167.65.248/wis/index.asp :)

 

Το gateway 193.113.200.195 μπορείς να το χρησιμοποιείς και για να μπαίνεις σε οποιοδήποτε άλλο WAP site, είναι πολύ γρηγορότερο από αυτό της Telestet και το μοναδικό του μειονέκτημα είναι ότι δεν σε αφήνει να μπείς στο site της Telestet (σε αυτό μπορείς να μπείς μόνο μέσω του 192.168.200.10)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Kai allh mia erwthsh:αφού λοιπόν χρησιμοποιήσω αυτή τη μαγικη ip διεύθυνση πως θα μπω στο mycοsmοs view και στο vοdα lιve?Ποιες οι διευθύνσεις τους;
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον akaloith

 

Kai allh mia erwthsh:αφού λοιπόν χρησιμοποιήσω αυτή τη μαγικη ip διεύθυνση πως θα μπω στο mycοsmοs view και στο vοdα lιve?Ποιες οι διευθύνσεις τους;

 

 

Όπως είπα η διεύθυνση αυτή επιτρέπει την είσοδο στο MyCosmos mail μόνο.

 

Δεν υπάρχει τρόπος να μπείτε στο MyCosmos View και Vodafone Live με Telestet WAP/GPRS

 

Το γράφω έντονα για να το βλέπουν όλοι και να μην επαναλαμβάνονται οι ίδιες ερωτήσεις

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Προσθεστε αλλον ενα χρηστη telestet gprs :p

Μπαινω με s55 τωρα και βλεπω ελαχιστη διαφορα με την panafonet που χρησιμοποιουσα ως τωρα.

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν χρειαζεται να αλλαξω κατι στον SMTP server για τα εξερχομενα mails της panafonet που εχω στο Outlook Express για να μπορω να στελνω κανονικα τα mail μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...