Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλημερα σε ολους-ολες...

Ειμαι συνδρομητης cosmote και μολις μου εκαναν μια προσφορα απ τη wind για αλλαγη δικτυου.Θα ηθελα τη γνωμη σας αν αξιζει να μεταφερθω στη wind...

Το προγραμμα που εχω ηδη ειναι:

1500' cosmote-σταθερα, 130' σε αλλα δικτυα, 1500 μνμ cosmote, 75 μνμ σε αλλα δικτυα, 350 mb modile internet + 30gb internet on the go (το στικακι).

Το παγιο, που ποτε δε το ξεπερναω, ειναι 70 ευρω (με φπα).

Η wind μου προσφερει το ιδιο ακριβως προγραμμα (οπου 1500' δωρεαν, στη wind φυσικα) + 1gb internet on the go (δε με ενδιαφερουν τα 30 gb στο internet on the go αφου το χρησιμοποιω σπανια).Το παγιο θα ειναι 48 ευρω (με φπα)

 

Αυτο που δε γνωριζω ειναι η συγκριση στο σημα (και 3g) ιδιως στην Αθηνα αλλα και αν εχουν διατηρηθει αρκετοι πελατες στη wind η θα παει τσαμπα ο δωρεαν χρονος και η χρεωση σε αλλα δικτυα θα μου ανεβασει το λογαριασμο.

 

Ευχαριστω...

 

Αν και δεν ανηκω στη cote θα σου πω μην κανεις το λαθος και μεταφερθεις, εκτος και αν μιλας αποκλειστικα με wind πραγμα σπανιο. Επισης επιδει φαινεται οτι χρησιμοποιεις το ιντερνετ αν δοκιμασεις το δικο τους θα δεις οτι ειναι πιο αργο απ οτι ηταν πριν 12χρονια μεσω απλης τηλεφωνικης γραμμης.

Edited by manosn2
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Το σήμα 3G της Wind στην Αθήνα μια χαρά είναι όσες φορές έχω ανέβει. Το βασικό είναι οι Επαφές σου τι σύνδεση έχουν. Γιατί αν ξεπεράσεις τα λεπτά ομιλίας προς άλλους μετά ο λογαριασμός ανεβαίνει με γεωμετρική πρόοδο..!

Οπότε για μένα αυτό καλύτερα να τσεκάρεις.

 

Aυτο σκεφτομαι κι εγω αν και δε μιλαω πολυ,εκτος ομως με τη γυναικα μου που εχει κι αυτη cosmote...χμ...Μεχρι το απογευμα πρεπει να αποφασισω πριν μου φερουν το συμβολαιο να το υπογραψω...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Aυτο σκεφτομαι κι εγω αν και δε μιλαω πολυ,εκτος ομως με τη γυναικα μου που εχει κι αυτη cosmote...χμ...Μεχρι το απογευμα πρεπει να αποφασισω πριν μου φερουν το συμβολαιο να το υπογραψω...

Αν λαμβάνεις ηλεκτρονικό λογαριασμό, δες που κάνεις τις περισσότερες κλήσεις...κάνε έλεγχο που ανήκουν (εταιρία) και αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σε ολους-ολες...

Ειμαι συνδρομητης cosmote και μολις μου εκαναν μια προσφορα απ τη wind για αλλαγη δικτυου.Θα ηθελα τη γνωμη σας αν αξιζει να μεταφερθω στη wind...

Το προγραμμα που εχω ηδη ειναι:

1500' cosmote-σταθερα, 130' σε αλλα δικτυα, 1500 μνμ cosmote, 75 μνμ σε αλλα δικτυα, 350 mb modile internet + 30gb internet on the go (το στικακι).

Το παγιο, που ποτε δε το ξεπερναω, ειναι 70 ευρω (με φπα).

Η wind μου προσφερει το ιδιο ακριβως προγραμμα (οπου 1500' δωρεαν, στη wind φυσικα) + 1gb internet on the go (δε με ενδιαφερουν τα 30 gb στο internet on the go αφου το χρησιμοποιω σπανια).Το παγιο θα ειναι 48 ευρω (με φπα)

 

Αυτο που δε γνωριζω ειναι η συγκριση στο σημα (και 3g) ιδιως στην Αθηνα αλλα και αν εχουν διατηρηθει αρκετοι πελατες στη wind η θα παει τσαμπα ο δωρεαν χρονος και η χρεωση σε αλλα δικτυα θα μου ανεβασει το λογαριασμο.

 

Ευχαριστω...

Εγώ θα άλλαζα στην θέση σου μόνο αν έπεφτε και άλλο η τιμή.Ή αν έδιναν περισσότερα πράγματα.

Μπορείς ίσως να διαπραγματευτείς το πάγιο με την Cosmote που είσαι τώρα?Αν πχ στο κάνουν 55€ από 70€ γιατί να αλλάξεις?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όποιος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του στο παρακάτω....

 

Πριν μερικές μερες έκανα φορητότητα απο Cosmote σε Wind με χρήση της online αίτησης που έχει στο site της η εταιρεία εδώ:

http://www.wind.com.gr/Left-Menu/%CE%9A%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AE/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%99%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B7/%CE%88%CE%BA%CF%80%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82.aspx

Η επιλογή που έκανα ήταν το Wind S. Με τιμή (νόμιζα) 26.19 €.

 

Εκδόθηκε, όμως ο 1ος λογαριασμός με συνολικό ποσό πληρωμής 40,53€ και μόνη επιπλέον χρέωση εκτός απο την ενσωματωμένη, 0.02€ data....

Η αναλυτική χρέωση αναφέρει επακριβώς:

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΧΡΕΩΣΗ Φ.Π.Α. %

Κίνηση ΣΥΝΟΛΟ ΧΡΕΩΣΕΩΝ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΚΙΝΗΣΗΣ 0,02 23%

Πάγια Τέλη WIND-S 29,40 23%

Τέλος Κινητής 3,53 23%

ΦΠΑ 7,58

 

ΣΥΝΟΛΟ 40,53

 

Προσπαθώ να καταλάβω τώρα, πως απο τα 26.19 με ΦΠΑ φτάσαμε στα 40.

Και μια άλλη απορία, που μπορεί να σχετίζεται και με το παραπάνω.... Το συμβόλαιο που μου έστειλαν με την κουριερ, αναγραφει επιδότηση 48,78€ αντί 105. Λάθος μου ότι δεν το πρόσεξα, αλλά εκείνη την ώρα σου λεει βάλε υπογραφες να τα στείλω πίσω. Τι να πρωτοδιαβάσεις? Ενδέχεται να ευθύνεται ότι έκανα φορητότητα και όχι νεα σύνδεση ?

 

Σκέφτομαι μέχρι και να διακόψω τη σύνδεση και ας πληρώσω εφάπαξ τα 48€, προκειμένου να μην πληρώνω συνέχεια κερατιάτικα. Αλλα μάλλον με συμφέρει να το κάνω αυτό πριν έρθει το δεύτερο 40άρι, σωστά?

 

Καμιά εξήγηση ή πρόταση γενικότερα? Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Edited by Gilles27
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,το ιδιο ακριβως συνεβη και σ'εμενα,μονο που εγω εκανα αιτηση για το Μedium πακετο.

Τους πηρα τηλ για να μαθω τι συνέβη και μου ειπαν πώς επειδη ο λογαριασμος εκδοθηκε ακριβως την επομένη μέρα που έγινε η σύνδεση δεν προλαβε να μπει η εκπτωση της online προσφορας..

Μου υποσχέθηκαν πως απο τον επομενο λογαριασμο θα υπολογίζεται κανονικα η εκπτωση..

Μου κανει λιγο για λαμογια αυτο και μάλλον το εχουν σαν πάγια τακτικη να χρεώνουν τον πρωτο μηνα ετσι..αδικαιολογητο!

The sky moves on sideways
Link to comment
Share on other sites

@Gilles27

Έχει πάρει αναλογίες ο πρώτος λογαριασμός και δεν έχει μπει η έκπτωση.

Κοίτα την ημερομήνια έκδοσης και αυτή την ενεργοποίησης.

 

Προπληρώνεις ένα ολόκληρο πάγιο και πληρώνεις και την αναλογία!

Με βάση την κοινή λογική αυτά που σου λέω. Τηλεφώνησε να σου εξηγήσουν τον λογαριασμό και ρώτα το ποσό επιδότησης που δικαιούσαι κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο που μου έστειλαν με την κουριερ, αναγραφει επιδότηση 48,78€ αντί 105. Λάθος μου ότι δεν το πρόσεξα, αλλά εκείνη την ώρα σου λεει βάλε υπογραφες να τα στείλω πίσω. Τι να πρωτοδιαβάσεις? Ενδέχεται να ευθύνεται ότι έκανα φορητότητα και όχι νεα σύνδεση ?

 

Να ρωτήσω πως σου έδωσαν επιδότηση αφού online λέει χωρίς επιδότηση;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω πως σου έδωσαν επιδότηση αφού online λέει χωρίς επιδότηση;

Για την επιδότηση παγίου μιλούσα εγώ. Τι άλλο να εννοεί? Αφού συσκευή δεν πήρα...

Link to comment
Share on other sites

Χθες με ειδοποίησαν από την Wind για την επιδότησή μου. Είμαι στο Wind Medium, με λογαριασμούς 52-60 ευρώ κάθε μήνα. Η επιδότηση που μου έδωσαν είναι 80 ευρώ.

Απογοητευτικά λίγο (σε σχέση με παλιότερα τουλάχιστον). Για μένα τα συμβόλαια τέλος. Θα περιμένω να τελειώσει το συμβόλαιο και θα βάλω κάποια κάρτα. What's Up ή κάτι παρεμφερές. Πιθανώς θα κοιτάξω και το καρτοσυμβόλαιο, με πάγιο εκεί γύρω στα 20 ευρώ..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

@babis200sx

Κάνε το Wind to All 150 και βάλε το ποσό της αναβάθμισης έκπτωση να πληρώνεις 21€

Δεν τα βρίσκεις αυτά με καρτοκινητό!

 

Καλά τα καρτοκινητά να μιλάς με ίδιο δίκτυο αλλά για τρίτους οι χρεώσεις είναι ληστρικές...

Link to comment
Share on other sites

η επιδότηση που αναγράφεται στο συμβόλαιο είναι κοινή για όλα τα καναλια πωλησης της Wind.

Η online προσφορά/εκπτωση θα σου περαστει και θα φανει στον 2ο λογαριασμό σου μαζί με την πσιτωση για την διαφορα που πληρωσες στον 1ο.

Στειλε ενα μηνυμα στο Eshop της Wind να στο επιβεβαιωσουν.

https://www.wind.com.gr/eShop-Form.aspx

Link to comment
Share on other sites

@babis200sx

Κάνε το Wind to All 150 και βάλε το ποσό της αναβάθμισης έκπτωση να πληρώνεις 21€

Δεν τα βρίσκεις αυτά με καρτοκινητό!

 

Καλά τα καρτοκινητά να μιλάς με ίδιο δίκτυο αλλά για τρίτους οι χρεώσεις είναι ληστρικές...

 

Ευχαριστώ για την πρόταση, θα το κοιτάξω. Εν τω μεταξύ βλέπω ότι στο site τους έχουν στο Wind To All 250,

ONLINE ΠΡΟΣΦΟΡΑ

26,59€ χωρίς επιδότηση

(24% έκπτωση στο

μηνιαίο πάγιο τον 1o χρόνο)

 

Άρα μήπως συμφέρει να κάνω νέα σύνδεση? :confused:

Το κακό με τα Wind To All όμως είναι ότι δεν έχουν καθόλου SMS, κι εγώ στέλνω περίπου 100-150 τον μήνα..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Άρα μήπως συμφέρει να κάνω νέα σύνδεση? :confused:

Το κακό με τα Wind To All όμως είναι ότι δεν έχουν καθόλου SMS, κι εγώ στέλνω περίπου 100-150 τον μήνα..

 

Πήγαινε σε ένα μαγαζί και θα βρεις λύση... Πες τους τη χρήση κάνεις...

Απλώς να ξέρεις αν αλλάξεις το παλιό MEDIUM δεν θα μπορείς να γυρίσεις (δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο)

 

Υπάρχει επιλογή να βάλεις και SMS

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πρόταση, θα το κοιτάξω. Εν τω μεταξύ βλέπω ότι στο site τους έχουν στο Wind To All 250,

 

 

Άρα μήπως συμφέρει να κάνω νέα σύνδεση? :confused:

Το κακό με τα Wind To All όμως είναι ότι δεν έχουν καθόλου SMS, κι εγώ στέλνω περίπου 100-150 τον μήνα..

 

βαλε με 9 ευρώ add-on υπηρεσία μηνυμάτων (120sms) και είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Έχω το wind s (το παλιό με τα 100mb) το πάγιο ήταν 25,21€ χωρίς το φπα. Σήμερα που εκδόθηκε ο λογαριασμός είδα οτι το πάγιο πήγε στα 26,58€ (χωρίς φπα)!!! Έγινε αύξηση και στα πάγια των παλιών προγραμμάτων??Υπάρχει κάπου σχετική ανακοίνωση εδώ στο forum ή στο site της wind?
Link to comment
Share on other sites

Έχω το wind s (το παλιό με τα 100mb) το πάγιο ήταν 25,21€ χωρίς το φπα. Σήμερα που εκδόθηκε ο λογαριασμός είδα οτι το πάγιο πήγε στα 26,58€ (χωρίς φπα)!!! Έγινε αύξηση και στα πάγια των παλιών προγραμμάτων??Υπάρχει κάπου σχετική ανακοίνωση εδώ στο forum ή στο site της wind?

 

http://www.wind.com.gr/TopMenu/Για-την-Εταιρεία/Ανακοινώσεις/WIND--Τροποποίηση-Μηνιαίων-Παγίων.aspx

Έγινε αλλαγή και στο μη εμπορικά διαθέσιμο Small

 

Από 31,01 € πήγε στα 32,50 € με ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Εαν κάνω online αίτηση με την έκπτωση χωρίς συσκευή. Μπορώ να προσθέσω και την έκπτωση λόγω του σταθερού που είναι wind;
Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα πάω για καρτοκινητό και μεταφορά σε άλλη εταιρεία!

Η αύξηση στο S είναι 1,5€....

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα το 1,5€ αλλά το ότι κάνουν αυξήσεις σε περίοδο οικονομικής κρίσης και οι συνεχείς αλλαγές που κάνει αυτή η εταιρία.
Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ: Γνωριζει κανεις με ποιον τροπο μπορω να μαθω το υπολοιπο των δεδομενων απο το εχτρα προγραμμα Mobile Internet 350MB που εχω ενεργοποιησει (http://www.wind.com.gr/LeftMenu/kinhth/for_individual/uphresies-wind/mobile-internet.aspx)?

 

Υπαρχει καποιος αριθμος να στειλω μηνυμα? Θελω να αποφυγω να παρω στο 1260 και να χρεωθω.

...Ν73➡Nokia5800➡N900(one mobile-one love!)➡S3➡G2➡Note Edge➡G4➡Xiaomi Mi6
Link to comment
Share on other sites

Εαν κάνω online αίτηση με την έκπτωση χωρίς συσκευή. Μπορώ να προσθέσω και την έκπτωση λόγω του σταθερού που είναι wind;

 

ναι κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα το 1,5€ αλλά το ότι κάνουν αυξήσεις σε περίοδο οικονομικής κρίσης και οι συνεχείς αλλαγές που κάνει αυτή η εταιρία.

 

Αυτή ακριβώς είναι η λαμογιά των δικτύων, έχουν βγάλει τα κερατά τους τόσα χρόνια, τεράστια κέρδη, έχουν κάνει τις αποσβέσεις τους και τώρα αντί να στηρίξουν και τους καταναλωτές λόγω περιόδου έχουν ξεχυθεί σε ένα κυνήγι αυξήσεων σε όλες τις υπηρεσίες, πάγια παντού αλλά αν κάποια στιγμή τους γυρίσουν οι καταναλωτές τη πλάτη και στραφούν σε εναλλακτικές μορφές περισσότερο ιντερνετ, σταθερό κλπ τότε θα δουν τη γλύκα. Ειδικά η wind σαν οικονομικό δίκτυο δεν έπρεπε να ακολουθει τους άλλους και θα χε κερδίσει κατά πολύ κόσμο σε αυτη τη φάση

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πρόταση, θα το κοιτάξω. Εν τω μεταξύ βλέπω ότι στο site τους έχουν στο Wind To All 250,

 

 

Άρα μήπως συμφέρει να κάνω νέα σύνδεση? :confused:

Το κακό με τα Wind To All όμως είναι ότι δεν έχουν καθόλου SMS, κι εγώ στέλνω περίπου 100-150 τον μήνα..

 

Σου θυμίζω sms με 0.03 ανά sms σε όλα τα δίκτυα (+φαίνεται ο αριθμός σου, +δεν λήγουν ποτέ) μπορείς να στέλνεις και μέσω smartvoip. Ψάξε το.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...