Jump to content

Είστε καπνιστές, πρώην καπνιστές ή άκαπνοι;


ecep
 Κοινοποίηση

Είστε καπνιστές, πρώην καπνιστές ή άκαπνοι?  

475 members have voted

  1. 1. Είστε καπνιστές, πρώην καπνιστές ή άκαπνοι?

    • Δεν καπνίζω
      280
    • Καπνίζω
      145
    • Το έκοψα
      50


Recommended Posts

Ακριβώς. ;)

Τώρα αν η αγωνία μεταφράζεται σε ωχαδερφισμό και αδιαφορία, τι να πω.. Μήπως κρίνουν εξ ιδίων τα αλλότρια?:wacko:

 

Είσαι λίγο επιθετική χωρίς να καταλαβαίνω το λόγο,

η αγωνία και το ενδιαφέρον μπορούν αρμονικά να συνυπάρχουν......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 402
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μα ειναι δυνατον να υπαινίσεσαι ότι δεν πήγα να καταγγείλω απο ωχαδερφισμο και αδιαφορία και εγώ να ειμαι χαμογελαστή?

'Η δεν εχεις ζήσει τετοια κατάσταση (και ευχομαι ποτε να μην έρθεις σε τετοια θέση) ή τα βλέπεις "απο μεσα" κι εχεις αποστασιοποιηθει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καπνιζα ποτε και αφου δεν το ξεκινησα ουτε στο στρατο (με ολα αυτα που περασα:worry:) δε βλεπω κανενα λογο να το ξεκινησω τωρα...
Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι δυνατον να υπαινίσεσαι ότι δεν πήγα να καταγγείλω απο ωχαδερφισμο και αδιαφορία και εγώ να ειμαι χαμογελαστή?

'Η δεν εχεις ζήσει τετοια κατάσταση (και ευχομαι ποτε να μην έρθεις σε τετοια θέση) ή τα βλέπεις "απο μεσα" κι εχεις αποστασιοποιηθει.

 

Αυτό δεν το κατάλαβα,

φυσικά και έχω ζήσει τέτοιες καταστάσεις,

και φυσικά το κατήγγειλα εκεί που έπρεπε.

Βέβαια μπορεί να μην κατάφερα πάρα πολύ σπουδαία πράγματα,

αλλά τουλάχιστον κατάφερα να μην καπνίζουν εκεί που νοσηλευόταν ο πατέρας μου.

Link to comment
Share on other sites

Από τις λίγες φορές (η μόνη ίσως; :p )που θα συμφωνήσω με τον Αντρέα.Δεν χρειάζεται ολόκληρη διαδικασία,απλά ενημερώνεις τον πρώτο γιατρό ή νοσοκόμα που θα περάσει μπροστά σου και θα τον βγάλουν σηκωτό έξω αυτόν που καπνίζει.Οτιδήποτε άλλο είναι σαν να του λες "συνέχισε να καπνίζεις δεν πειράζει"..

Link to comment
Share on other sites

Από τις λίγες φορές (η μόνη ίσως; :p )που θα συμφωνήσω με τον Αντρέα.Δεν χρειάζεται ολόκληρη διαδικασία,απλά ενημερώνεις τον πρώτο γιατρό ή νοσοκόμα που θα περάσει μπροστά σου και θα τον βγάλουν σηκωτό έξω αυτόν που καπνίζει.Οτιδήποτε άλλο είναι σαν να του λες "συνέχισε να καπνίζεις δεν πειράζει"..

 

Ναι και αυτό...

Επίσης τώρα τελευταία οι δημόσιες υπηρεσίες και ειδικά τα Νοσοκομεία, έχουν υποχρέωση να τοποθετούν κυτία παραπόνων,

αλλά και άλλα όπου ο καθένας μπορεί να γράψει ότι θέλει, από παρατηρήσεις, ευχαρηστήρια, ως και προτάσεις, υποδείξεις.

Μάλιστα στο δικό μας νοσοκομείο τέτοια κυτία και έγγραφα με την ένδειξη (Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΜΕΤΡΑΕΙ / YOUR OPINION COUNTS)

υπάρχουν παντού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Με δυο πακετα Prince ημερησιως σιγουρα κατατασσομαι στους φανατικους καπνιστες.Τωρα ομως που ερχεται μωρο στο σπιτι πρεπει παση θυσια να το κοψω.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι καπνίζω από τα 16 μου.:O Παλαιότερα έκανα και 2 πακέτα την ημέρα, τώρα το έχω περιορίσει στο μισό με 1. ;) Πάντως να το κόψω τελείως δεν προτίθεμαι... :rolleyes:

 

Παρ'όλα αυτά προσέχω αρκετά τη συμπεριφορά μου σε δημόσιους χώρους απέναντι σε μη καπνίζοντες, ειδικά εκεί που δεν επιτρέπεται το κάπνισμα. Αλλά δεν ανέχομαι και υπερβολές που φτάνουν στα όρια του κόμπλεξ... Και δυστυχώς τέτοια αντιμετώπιση έχω από μία συνάδελφο στη δουλειά που μας τα έχει κάνει τσουρέκια σε όσους καπνίζουμε...:down:

 

Αυτό πάντως που δεν μου αρέσει καθόλου είναι το περπάτημα στο δρόμο μαζί με τσιγάρο... Ειδικά σε γυναίκες...:O

Link to comment
Share on other sites

Δεν καπνίζω, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ και δεν προτίθεμαι κιόλας..:happy: Το θεωρώ αντιαισθητικό (ειδικά όσοι/όσες το κάνουν με την μαγκιά διευθυντή φυλακών!!:lol: :lol: ) και βρώμικο. Κι εκνευρίζομαι τρελά κάθε φορά που βγαίνω και πρέπει να ανεχτώ παντού την κάπνα των άλλων. Γυρνάς σπίτι και τα ρούχα, για να μην πω κι εσύ ο ίδιος, θέλουν πέταμα...:X :lol: :p Έλεος βρε παιδιά!! Φιλικά πάντα!:happy:
Link to comment
Share on other sites

Γυρνάς σπίτι και τα ρούχα, για να μην πω κι εσύ ο ίδιος, θέλουν πέταμα...:X :lol: :p Έλεος βρε παιδιά!! Φιλικά πάντα!:happy:

 

Μήπως είσαι λιιιιιίγο υπερβολική?:O

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με νευριάζει αφάνταστα όταν βλέπω(ή μάλλον αντιλαμβάνομαι από την έλλειψη οξυγόνου) άτομα να καπνίζουν σε χώρους όπου απαγορεύεται για ευνόητους λόγους.Στο τρένο ή στο ΚΤΕΛ για παράδειγμα που είναι κλειστά τα παράθυρα μας ντουμανιάζουν και δυσκολεύομαι να αναπνεύσω κάθε φορά επειδή κάποια ζώα δεν μπορούν να σεβαστούν τους υπόλοιπους.Αν καμιά φορά πάρω ένα μπουκάλι νερό και τους λούσω για να σβήσω την εστία της φωτιάς εγώ θα φταίω μετά;:mad:
Link to comment
Share on other sites

Kapnizw kai polu me tsantizei pou apo 1i Iouliou tha apagoreutei se olous tous xwrous stin Agglia (stin Skwtia kai tin Oualia, opws kai sti Gallia isxuei idi nomizw).

Diladi den anagnwrizoun to dikaiwma se autous pou kapnizoun na kapnisoun? Eleos diladi!EInai aparadekto na min uparxei oute ena meros pou na min mporeis na kapniseis. Katapatisi dikaiwmatwn.

Link to comment
Share on other sites

Kapnizw kai polu me tsantizei pou apo 1i Iouliou tha apagoreutei se olous tous xwrous stin Agglia (stin Skwtia kai tin Oualia, opws kai sti Gallia isxuei idi nomizw).

Diladi den anagnwrizoun to dikaiwma se autous pou kapnizoun na kapnisoun? Eleos diladi!EInai aparadekto na min uparxei oute ena meros pou na min mporeis na kapniseis. Katapatisi dikaiwmatwn.

Δε τους απαγορεέι να καπνίζουν απλά τους λέει ότι αυτό θα πρέπει να το κάνουν μόνο εντός του σπιτιού τους όπου δεν ενοχλούν κανένα.Στην Ελλάδα τίποτα δυστυχώς δεν εφαρμόζεται...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Δε τους απαγορεέι να καπνίζουν απλά τους λέει ότι αυτό θα πρέπει να το κάνουν μόνο εντός του σπιτιού τους όπου δεν ενοχλούν κανένα.Στην Ελλάδα τίποτα δυστυχώς δεν εφαρμόζεται...:mad:

 

Άκου να δεις φίλε μου. Δεν σου λέω να καπνίζεις σε εσωτερικούς χώρους όπου υπάρχουν μη καπνίζοντες και να τους ενοχλείς, ούτε και όταν είσαι σε εξωτερικό χώρο (π.χ σε μία καφετέρια) να ενοχλείς με το τσιγάρο σου αυτόν που είναι δίπλα.;)

Αλλά μην φτάνουμε σε ακρότητες περιορισμού της ελευθερίας όπως το να υποχρεούμαστε να καπνίζουμε μόνο μέσα στο σπίτι. Δηλαδή έλεος!!! Δεν λέω να καπνίζω μες στο πρόσωπο σου, αλλά τι σε ενοχλεί να καπνίζω σε εξωτερικούς χώρους, σε δρόμο, σε χώρους για καπνίζοντες κ.λ.π??? :confused: Μήπως είμαστε λίγο υπερβολικοί πια?:mad: Δεν πρέπει σε μια ελεύθερη χώρα να υπάρχει χώρος αλλά και σεβασμός για κάποιους ανθρώπους που, εφόσον βέβαια δεν σας ενοχλούν(και το τονίζω αυτο, π.χ σε δημόσιους χώρους που απαγορεύεται το κάπνισμα να καπνίζουν), έχουν μία συνήθεια (καλή κακιά ποσώς μας και σας ενδιαφέρει)? Μήπως πρέπει δηλαδή οι καπνίζοντες να αλλάξουμε χώρα???

 

Και ξαναλέω πως θεωρώ ανεπίτρεπτο για κάποιους καπνιστές να αγνοούν τους κανόνες ευπρεπούς και ευγενικής συμπεριφοράς και σε κοινόχρηστους χώρους που απαγορεύεται το κάπνισμα αυτοί να είναι με το τσιγάρο στο χέρι. Ή ακόμα και σε εξωτερικούς χώρους που το κάπνισμα επιτρέπεται, να βλέπουν πως δίπλα τους κάθεται κάποιος μη καπνίζων, ειδικά παιδί ή ηλικιωμένος, και να φέρονται με τέτοια αγένεια. Ή το παράδειγμα με τους ταξιτζήδες...

 

Μην φτάνουμε όμως σε ακρότητες και κομπλεξικές συμπεριφορές.

 

Εγώ έχω να καταγγείλω το εξής περιστατικό. Το προηγούμενο σαββατοκύριακο γυρνούσα με το πλοίο από Μύκονο. Άνέβηκα λοπόν κάποια στιγμή στο κατάστρωμα να κάνω ένα τσιγάρο. Το κατάστρωμα ήταν τεράστιο και σχεδόν άδειο!!! ΄Κάθομουνα λοιπόν αμέριμνος και κάπνιζα. Σε κάποια φάση ανεβαίνει μία κυρία, σχετικά μεγάλη σε ηλικία, με τα παιδιά της, εγγόνια της δεν ξέρω και εγώ τι ήταν (μάλλον το 2ο).Και τι κάνει? Από όλο το άδειο και τεράστιο κατάστρωμα επιλέγει να έρθει μαζί με τα παιδάκια που κουβαλούσε στο σημείο που καθόμουν εγώ!!!:mad: :lol: Και γυρνάει και μου κάνει :"Μπορείτε να σβήσετε το τσιγάρο σας, έχουμε και μικρά παιδιά!!!":lol: :p Τα παίρνω και εγώ βέβαια και της ρίχνω ένα βρισίδι. "Από όλο το κατάστρωμα, το άδειο, εδώ που καθόμουν εγώ βρήκες να φέρεις τα παιδιά σου? Τι σε ενοχλούσα εγώ???" Και μου απαντάει "Αμάν πια με αυτά τα τσιγαράκια σας δεν μπορείτε ούτε ένα λεπτό χωρίς αυτά!" "Βρε αντε μου στο διάολο" της κάνω, έβαλα το ipod στα αυτιά και την έγραψα κανονικότατα...:cool: Αλλά θέλω να πω πως μερικοί άνθρωποι, θέλετε από κόμπλεξ, θέλετε επειδή δεν έχουν τίποτε άλλο να κάνουν, θα κάνουν κάτι για να σου τη σπάσουν και ας μην τους ενοχλείς...:X

Link to comment
Share on other sites

Οπως πρεπει να σεβομαστε και εμεις αυτους που δεν καπνιζουν, ετσι πρεπει και αυτοι να καταλαβαινουν την αναγκη μας για τσιγαρο.

Μεχρι στιγμης δεν μου εχει τυχει περιστατικο, στο οποιο να μου απαγορευσουν να καπνιζω.:)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Οπως πρεπει να σεβομαστε και εμεις αυτους που δεν καπνιζουν, ετσι πρεπει και αυτοι να καταλαβαινουν την αναγκη μας για τσιγαρο.

Μεχρι στιγμης δεν μου εχει τυχει περιστατικο, στο οποιο να μου απαγορευσουν να καπνιζω.:)

Άσχετο, αλλά νομίζω ότι είσαι στην πιο κατάλληλη ηλικία για να κόψεις το κάπνισμα!;)

Link to comment
Share on other sites

Kapnizw kai polu me tsantizei pou apo 1i Iouliou tha apagoreutei se olous tous xwrous stin Agglia (stin Skwtia kai tin Oualia, opws kai sti Gallia isxuei idi nomizw).

Diladi den anagnwrizoun to dikaiwma se autous pou kapnizoun na kapnisoun? Eleos diladi!EInai aparadekto na min uparxei oute ena meros pou na min mporeis na kapniseis. Katapatisi dikaiwmatwn.

 

Δε τους απαγορεέι να καπνίζουν απλά τους λέει ότι αυτό θα πρέπει να το κάνουν μόνο εντός του σπιτιού τους όπου δεν ενοχλούν κανένα.Στην Ελλάδα τίποτα δυστυχώς δεν εφαρμόζεται...:mad:

 

Δεν τους λέει να το κάνουν μόνο εντός του σπιτιού τους. Όποιος θέλει μπορεί άνετα να καπνίσει στο δρόμο. Το κάπνισμα πλέον απαγορεύεται σε κλειστούς χώρους οποιουδήποτε είδους (καφετέριες, εστιατόρια, pub κλπ). Φυσικά, αν το κατάστημα διαθέτει ανοιχτό χώρο, μπορεί όποιος θέλει να καπνίσει εκεί. (Τουλάχιστον έτσι ισχύουν τα πράγματα στην Ουαλία). :)

 

 

ΥΓ. Πάντως η αίσθηση του να είσαι στο club και να μπορείς να αναπνέεις ή να γυρνάς σπίτι σου μετά από διασκέδαση και να μη ζέχνουν τα ρούχα σου καπνό είναι ανυπέρβλητη! Κρίμα που από Σεπτέμβριο επιστρέφω στην πραγματικότητα... :(

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είσαι λιιιιιίγο υπερβολική?:O

 

Είναι κακό που δεν μου αρέσει να μυρίζουν τα ρούχα μου και τα μαλλιά μου καπνίλα από την στιγμή που δεν είμαι η ίδια καπνίστρια;;;;:confused: :cry: Πάντως συμφωνώ με όσα λες παρακάτω για το δικαίωμα των καπνιστών να καπνίζουν στους ανοιχτούς χώρους κι όχι αποκλειστικά σπίτι τους.. Είδες που δεν είμαι τόσο υπερβολικός άνθρωπος τελικά;;;;:O :O Πάντως εδώ στην Ρώμη μου έχει τύχει το κορυφαίο να περπατάω σε κάποιο από τα δεκάδες στενά σοκάκια κι επειδή το κάπνισμα απαγορεύεται στους κλειστούς χώρους, ήταν οι υπάλληλοι των μαγαζιών στις πόρτες και καπνίζαν σαν τρελοί (προφανώς ήταν ώρα διαλειμματος..) με αποτέλεσμα να περνάς από το στενό και να μυρίζει μόνο καπνός!!!!:lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Είναι κακό που δεν μου αρέσει να μυρίζουν τα ρούχα μου και τα μαλλιά μου καπνίλα από την στιγμή που δεν είμαι η ίδια καπνίστρια;;;

 

αυτό είναι το λιγότερο!!!!!

 

το πραγματικά σπαστικό είναι να κάθονται δίπλα σου,να ανάβουν το τσιγάρο τους και να φυσάνε και τον καπνό πάνω σου!

 

οκ καπνίζεις αλλά και λιγο σεβασμός δε βλάπτει.μετά απορούν γιατί ενοχλούμαστε..

Link to comment
Share on other sites

Το κάπνισμα είναι πολλές φορές ενοχλητικό ακόμα και σε εξωτερικούς χώρους.

 

Εξηγούμαι:

 

(καφρίλα νούμερο 1)

 

χθες ήμουν σε μία συναυλία, και την ώρα που τελείωνε και ήταν πατείς με πατώ σε να βγούν όλοι από τον περίκλειστο μεν, ασκεπή δε συναυλιακό χώρο, ήταν δίπλα μου ακριβώς ένας κυριούλης που άναβε τσιγάρο.

Πόση καφρίλα, σκέφτηκα, όχι μόνο έπρεπε να ανεχόμαστε τον καπνό του αλλουνού μέσα στο συνωστισμό, υπήρχε και άμεσος κίνδυνος να κάψει κάποιον έτσι όπως σπρώχνονταν όλοι προς την έξοδο.

 

(καφρίλα νούμερο 2)

 

Κάτι παρόμοιο μου είχε τύχει και στο στρατό: στο πρώτο επισκεπτήριο έπιασε ξαφνικά βροχή και μαζευτήκαμε όλοι σε κάτι υπόστεγα, με αποτέλεσμα να είμαστε κυριολεκτικά ο ένας πάνω στον άλλο. Απάντηση του τυπάκου στις προτροπές να το σβήσει: Τί θε ρε φίλε; Εξωτερικός χώρος δεν είναι; (απάντηση του γράφοντος: Τσα-πρρρρρρρρρρρρρρρ....!)

 

Σημειωτέον ότι στο εξωτερικό, ιδίως σε χώρες με συχνές βροχοπτώσεις, εσωτερικός χώρος θεωρείται κάθε στεγασμένος χώρος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...