Jump to content

Neonode N2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 459
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλημέρα κι απο εμένα.. Ψάχνωντας για μικρό κινητό που θα μου είναι ευχρηστο στη δουλειά κατέληξα στο neonode και στο samsung p520 armani .. Σαν τελική μου επιλογή ειναι το neonode φυσικά απλά με ανησυχεί το θέμα με το sar. Βέβαια εξίσου υψηλης ακτινοβολίας κινητα περάσανε απο τα χέρια μου χωρίς να το ξερώ, κι απ'τα αυτια μου επίσης.. Αξίζει σαν τηλεφωνάκι?? Έχω μιλήσει με την αντιπροσωπεία και μου είπαν οτι το κόστος του ειναι στα 130 euro .. Βλέπω όμως τον πανικο για το sar και άρχισα να δυστάζω. Το samsung δε που έχω διαλέξει σαν 2η επιλογή έχει περισσότερο sar .. Μια βοήθεια απόψεων θα με διευκόλυνε στο δείλημα μου. Εννοείται οτι έχω διαβάσει όλα τα θέματα που γράφτηκαν εδώ μέσα κ προβληματίστηκα...

 

Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά καλημέρα κι απο εμένα.. Ψάχνωντας για μικρό κινητό που θα μου είναι ευχρηστο στη δουλειά κατέληξα στο neonode και στο samsung p520 armani .. Σαν τελική μου επιλογή ειναι το neonode φυσικά απλά με ανησυχεί το θέμα με το sar. Βέβαια εξίσου υψηλης ακτινοβολίας κινητα περάσανε απο τα χέρια μου χωρίς να το ξερώ, κι απ'τα αυτια μου επίσης.. Αξίζει σαν τηλεφωνάκι?? Έχω μιλήσει με την αντιπροσωπεία και μου είπαν οτι το κόστος του ειναι στα 130 euro .. Βλέπω όμως τον πανικο για το sar και άρχισα να δυστάζω. Το samsung δε που έχω διαλέξει σαν 2η επιλογή έχει περισσότερο sar .. Μια βοήθεια απόψεων θα με διευκόλυνε στο δείλημα μου. Εννοείται οτι έχω διαβάσει όλα τα θέματα που γράφτηκαν εδώ μέσα κ προβληματίστηκα...

 

Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά..

 

Κατά την γνώμη μου μετά από χρήση 1μιση χρόνου νομίζω ότι το κινητό είναι πολύ καλό για το μέγεθός του και τα χαρακτηριστικά του για 'μένα είναι επαρκή! Θα το προτιμούσα με 1000 αντί για το Samsung για πάρα πολλούς λόγους. Τo υψηλό SAR είναι ένας πολύ σπουδαίος λόγος για να το αποφύγεις βέβαια αλλά απ' την άλλη όταν το χρησιμοποιείς για κλήσεις διαρκείας με bluetooth ακουστικό δεν σου δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Αυτά από εμένα και ψηφίζω ΝΑΙ:D!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κατά την γνώμη μου μετά από χρήση 1μιση χρόνου νομίζω ότι το κινητό είναι πολύ καλό για το μέγεθός του και τα χαρακτηριστικά του για 'μένα είναι επαρκή! Θα το προτιμούσα με 1000 αντί για το Samsung για πάρα πολλούς λόγους. Τo υψηλό SAR είναι ένας πολύ σπουδαίος λόγος για να το αποφύγεις βέβαια αλλά απ' την άλλη όταν το χρησιμοποιείς για κλήσεις διαρκείας με bluetooth ακουστικό δεν σου δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Αυτά από εμένα και ψηφίζω ΝΑΙ:D!

 

@ Salamandra : Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Εγώ το απέκτησα πριν από κανά μήνα περίπου και πραγματικά το μόνο πρόβλημα που διαφαίνεται στον "ορίζοντα" είναι ότι ήδη από τις πρώτες φορτίσεις η διάρκεια ζωής της μπαταρίας αρχίζει να "φθίνει". Συγκεκριμένα η πρώτη φόρτιση (24 ώρες) έκανε το κινητό να κρατήσει περίπου 3 μέρες. Έκτοτε και ενώ ξέρω πολύ καλά πως για να παρατείνουμε την διάρκεια ζωής περιμένουμε να κλείσει εντελώς από μπαταρία και μετά το φορτίζουμε, αν είναι δυνατόν και κλειστό, μου κρατάει 1 - 1,5 μέρα στην καλύτερη. Μια υπόθεση είναι μήπως δεν το αφήνω αρκετά. Εννοώ πως μπορεί η μπάρα να είναι γεμάτη, αλλά μήπως θέλει να μείνει στον φορτιστή λίγο παραπάνω για να είναι οκ?

Τελοσπάντων η ερώτηση είναι εσένα πόσο σου κρατάει μετά από 1,5 χρόνο? Έχεις προμηθευτεί και δεύτερη μπαταρία? Σου έχει επιζήσει μετά από τόσο καιρό η μπαταρία?

 

Γενική αποτίμηση και αφού έκανα την επιλογή αυτού του κινητού εντελώς συνειδητοποιημένα και έχοντας διαβάσει για αυτό παντού στο Internet (επίσης το είχα δει από κοντά σε Γερμανό το 2007, τότε που έκανε σχεδόν 500 ενώ το iPhone 2G υπήρχε μόνο ως παραεισαγωγή από Αμερική στην Ελλάδα), είναι ότι αν όπως εγώ έχεις καταλάβει ότι όλη αυτή η φάση με τα PPC και τα Smartphones είναι καθαρά θέμα μούρης, γοήτρου και όχι πρακτικότητας και πολλές φορές ούτε καν θέμα καλού γούστου, τότε θα εκτιμήσεις αφάνταστα το συγκεκριμένο κινητό. Το N2 είχε την δυστυχία : α) Να βγει ίδια εποχή με το iPhone β) Ήταν μπροστά από την εποχή του, δηλαδή συνέπεσε με την εποχή που τα κινητά άρχιζαν σιγά-σιγά να γίνονται παντόφλες, χωρίς αυτό να ενοχλεί τον κόσμο γιατί και καλά ήταν "κινητά-υπολογιστές" και γ) Δεν προωθήθηκε σωστά και ο κόσμος δεν το έμαθε ποτέ (ακόμα και τώρα, μετά από 2 χρόνια όταν το βγάζω στο τραπέζι με ρωτάνε αν είναι το μπρελόκ για το κλειδί του αυτοκινήτου μου και αν παίρνει και τηλέφωνο). Εγώ το θυμήθηκα μετά από 2 χρόνια μιάς και είχα κουραστεί από το Asus P535 μου, το iPhone 3G μου και τα εναλλακτικά τηλέφωνα της αγοράς. Θυμήθηκα λοιπόν το πιο cool, μικρό, αφής τηλέφωνο που είχα δει, μπήκα skroutz, και το πήρα στην φτηνότερη τιμή που έπαιζε (και ακόμα μέχρι σήμερα η ίδια είναι = 120  περίπου). Θεωρώ ότι ακόμα και σήμερα, όσοι το πήραμε ακόμα και μετά την κατάρευση της Neonode και 2 χρόνια μετά από την εμφάνιση αυτού του κινητού και πάλι είμαστε μπροστά από την εποχή μας : Η άποψή μου είναι ότι δεν αργεί η εποχή που όλοι αυτοί που προς το παρόν ενθουσιάζονται με την ιδέα ότι μπορούν να τα έχουν όλα σε μία συσκευή και εν δυνάμει να κάνουν και κάποια πιο προχωρημένα πράγματα (e-mail, im κτλ)-παρόλο που δεν τα κάνουν ποτέ-, ενώ παράλληλα δεν μπορούν, λόγω μη πρακτικότητας να χρησιμοποιήσουν ούτε τις βασικές λειτουργίες του κινητού τους, το οποίο τέλος δεν χωράει στην τσέπη τους, θα αρχίσουν να ψάχνουν πιο μικρά και εύχρηστα κινητά.

 

...Οπότε, Neonode N2 μέχρι να βγει κάτι το ίδιο αξιόλογο, μικρό και να έχει το ίδιο σύστημα αφής (gestures).

Link to comment
Share on other sites

@ Salamandra : Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Εγώ το απέκτησα πριν από κανά μήνα περίπου και πραγματικά το μόνο πρόβλημα που διαφαίνεται στον "ορίζοντα" είναι ότι ήδη από τις πρώτες φορτίσεις η διάρκεια ζωής της μπαταρίας αρχίζει να "φθίνει". Συγκεκριμένα η πρώτη φόρτιση (24 ώρες) έκανε το κινητό να κρατήσει περίπου 3 μέρες. Έκτοτε και ενώ ξέρω πολύ καλά πως για να παρατείνουμε την διάρκεια ζωής περιμένουμε να κλείσει εντελώς από μπαταρία και μετά το φορτίζουμε, αν είναι δυνατόν και κλειστό, μου κρατάει 1 - 1,5 μέρα στην καλύτερη. Μια υπόθεση είναι μήπως δεν το αφήνω αρκετά. Εννοώ πως μπορεί η μπάρα να είναι γεμάτη, αλλά μήπως θέλει να μείνει στον φορτιστή λίγο παραπάνω για να είναι οκ?

Τελοσπάντων η ερώτηση είναι εσένα πόσο σου κρατάει μετά από 1,5 χρόνο? Έχεις προμηθευτεί και δεύτερη μπαταρία? Σου έχει επιζήσει μετά από τόσο καιρό η μπαταρία?

 

Τα ίδια και σ' εμένα η μπαταρία. 1 μέρα το πολύ με αρκετή ομιλία και sms και στο χαλαρό με 2 κλήσεις την μέρα μπορεί και 2μιση μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά έχω μια απορία, η εταιρία ανέκαμψε, γιατί στο σιτε βλέπω καινούρια πράγματα, και μιλάει ακόμα για δυνατότητες service και επικοινωνίας...

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια απορία, η εταιρία ανέκαμψε, γιατί στο σιτε βλέπω καινούρια πράγματα, και μιλάει ακόμα για δυνατότητες service και επικοινωνίας...

 

Δεν το νομίζω. Το style του site της Neonode έχει αλλάξει εδώ και πάρα πολύ καιρό και δεν βλέπω κάποια αλλαγή που να δείχνει ανάκαμψη.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω μιας και με αναζητηση δε βρηκα κατι,

Υπαρχει καποιος τροπος να μεταφερουμε μηνυματα προς τον υπολογιστη ωστε να τα σωσουμε

Αναφερομαι στα απλα sms.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω μιας και με αναζητηση δε βρηκα κατι,

Υπαρχει καποιος τροπος να μεταφερουμε μηνυματα προς τον υπολογιστη ωστε να τα σωσουμε

Αναφερομαι στα απλα sms.

 

Υπάρχει μια εφαρμογή που δουλεύει από το κινητό και λέγεται sms exporter (αν την θέλεις θα ψάξω να την βρω) η οποία εξάγει τα sms σε ένα αρχείο κειμένου .txt το οποίο μετά μπορείς να το αντιγράψεις στον υπολογιστή και να τα διαβάσεις. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι τα sms πρέπει να είναι με αγγλικούς χαρακτήρες γιατί δεν υποστηρίζει τα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε salamandra πανω που διαβασα το μισο κειμενο και χαρηκα διαβαζω αυτο με τους αγγλικους και ξενερωσα.

Δυστυχως ειναι με ελληνικους χαρακτηρες οποτε δε θα κανει.

Δε νομιζω οτι χανω και να δοκιμασω βεβαια με την trial εκδοση και βλεπουμε μετα.

Σε ευχαριστω πολυ παντως

 

χμμ, λιγη βοηθεια μον αν μπορεις για το πως θα το κανω να τρεξει.

Κατεβασα το αρχειακι της εκδοσης 2.1

Τα εβαλα και τα 2 στο φακελο program files και σε κανα 2 αλλους οπως τα κοινοχροιστα αρχεια αλλα δε μου τρεχει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας:). Ψάχνομαι αυτή την περίοδο για να πάρω το μικρότερο κινητό της Ελληνικής αγοράς, προς το παρόν έχω καταλήξει στο neonode n2,έχετε εσείς να προτείνετε άλλα μοντέλα για να τσεκάρω;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας:). Ψάχνομαι αυτή την περίοδο για να πάρω το μικρότερο κινητό της Ελληνικής αγοράς, προς το παρόν έχω καταλήξει στο neonode n2,έχετε εσείς να προτείνετε άλλα μοντέλα για να τσεκάρω;

 

Καλά κάνεις και κοιτάς για το N2 αλλά δεν ξέρω αν θα το βρεις κάπου στην αγορά. Νομίζω ότι έχει σταματήσει να πωλείται πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και κοιτάς για το N2 αλλά δεν ξέρω αν θα το βρεις κάπου στην αγορά. Νομίζω ότι έχει σταματήσει να πωλείται πλέον.

 

Εντάξει, θα το βρω. Σ’ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια αναζήτηση στο skroutz.gr θα σε βοηθήσει... και υπάρχει και σε χαμηλές τιμές!!!

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

το καλοκαιρι που μας περασε το Ν2 εφαγε μια φρικη κ δεν ηθελε να ξαναφορτισει

αν κ αγορασμενο απο cosmote σκέφτηκα να επικοινωνήσω απυεθειας με την εταιρα που το εισαγει για αμεσότερη ανταποκριση -ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ-

πηρα τηλ στη Myphonesa κ απαντησε μια κυρια με αρκετες γνωσει γυρω απο τη συσκευη μου ανεφερε οτι ειναι γνωστο το θεμα με εσωτερικο συστημα φόρτισης -μου το ανεφερε με καποια ορολογια που δε θυμαμε- κ εδειξε αληθινό ενδιαφερον για την αμεση επισκευη της.

το στελνω κ περιμενω νεα της

συντομα με περνει κ μου λεει οντως υπαρχει προβλημα στο εσωτερικο συστημα φορτισης οπως μου ειχε αναφερει αρχικα κ θελει αλλαγη η μητρικη πανω στην οποια ειναι κολλημενο το ε.σ.φ.

το ηταν καπου στα 180€ αλλα σε περιπτωση που θα προχωρουσαμε σε επισκευη θα μου το εδινε μονο 90€... (!)

εναλλακτικα μου προτεινε να αγορασω ενα νεο Ν2 ετσι ωστε να εχω ολα τα ανταλλακτικα διαθεσιμα σε περιπτωση που τα χρειαζομουν...(!!!!)

 

στην αναφορα της εγγυησης, ισχυρίστηκε οτι ειναι αποτελεσμα κακης χρησης.

οταν ανεφερα πως συμπεραίνει οτι ειναι κακη χρηση στο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ κυκλωμα φορτισης οταν η συσκυεη ειναι σε αψογη κατασταση χωρις το παραμικρο σημαδι φθορας εξωτερικα συνεχισε να επικαλείτε κακη χρηση με αυξανομενο τονο φωνης καθε φορα

.....

ζητησα να μαθω το τηλ του σερβις το οποιο εντοπισε τη βλαβη μπας κ μπορουν να υποστηριξουν τη κακη χρηση, φυσικα δεν μου εδωσε καποιο τετοιο τηλ με χαζες -στη καλυτερη- δικαιολογιες.

 

μετα πολλα μου εκανε προταση να μου το στειλει πισω -ειμαι σαλονικα- κ να το παω στο γερμανο μπας κ το καλύψει αυτος, τελικα δέχτηκα,

το πηγα στο γερμανο κ το πηρα μεσα σε 10μερες χωρις ΚΑΜΙΑ χρεωση!

στην ερωτηση μου τι επισκευες εγιναν................αναβαθιση λογισμικου!!!

 

τα συμπερασματα δικα σας κ συγνωμη αν σας κουρασα.

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο. -------Oscar Wilde
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
μετα πολλα μου εκανε προταση να μου το στειλει πισω -ειμαι σαλονικα- κ να το παω στο γερμανο μπας κ το καλύψει αυτος, τελικα δέχτηκα,

το πηγα στο γερμανο κ το πηρα μεσα σε 10μερες χωρις ΚΑΜΙΑ χρεωση!

στην ερωτηση μου τι επισκευες εγιναν................αναβαθιση λογισμικου!!!

Και δεν στο λένε απ' την αρχή να το πας σε έναν Γερμανό. Είχα κι εγώ ένα πρόβλημα παλιότερα και το τηλέφωνο δεν άνοιγε καν. Στον Γερμανό που το πήγα για service η απάντηση για το τι πρόβλημα είχε και τι επισκευές έγιναν ήταν αναβάθμιση λογισμικού. Επομένως δεν σου λένε κάτι περαιτέρω. Πάντως η ταλαιπωρία σου τελείωσε και τώρα ξέρεις ότι αν ξαναέχεις πρόβλημα με το κινητό που να μην μπορείς να το λύσεις μόνος σου το πας κατευθείαν στον Γερμανό ή σε κάποιο αντίστοιχο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σου σαλαμανδρα!!!σε παρακαλω μπορεις να μ στειλεις αν σου ειναι ευκολο μεσω εμαιλ το λογισμικο!απο τη σελιδα τησ νεονοντ δεν μποω να το κατεβασω!!σε παρακαλω θα με σωσεις!

<<akis_stekas@hotmail.com>> ειναι το email μου!!Σ ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

SOSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS

Ρε παιδιά τι κουλό είναι αυτό

Κοιτάξτε τι λέει στηξν ιστοσελίδα της myphone

http://www.myphonesa.gr/index.cfm?Action=Products&id=19

 

Image: 2 Megapixel Fixed Focus Camera, Still pictures, Video play-back (MPEG, WMV), Video Recording (MPEG4)

 

Exει δικιο η σελιδα. Υπαρχουν γυρω στα 70 κομματια ακομη στα γραφεια της εταιρειας, με τιμη στα 120 ευρω και μπορεις και να τα παραγγειλεις και με το τηλεφωνο. Επισης υπαρχει στοκ απο τα παρελκομενα του κινητου (καλωδια, φορτιστες, μπαταριες)

 

Παιδιά να ρωτήσω κάτι;

 

Έχει νόημα να αποκτήσει κάποιος σήμερα το Ν2; Και βασικά υπάρχει διαθέσιμο κάπου κ σε τι τιμή περίπου;

 

Το είχα δει παλιότερα απο κοντά κ μου άρεσε πολύ αλλά τώρα βρέθηκε ανάγκη για νέο κινητό...

Επειδή γενικά στο κινητό δε με ενδιαφέρουν πράγματα όπως η κάμερα, να βλέπω βιντεο / ακούω μουσική, games κλπ αλλά θέλω κάτι όμορφο, γρήγορο, μικρό σε μέγεθος αλλά κ πρακτικό ως προς sms, σημειώσεις, reminders κλπ θα το προτείνατε;

 

Thanks! :)

Οχι απλα αξιζει... Ειναι καταπληκτικο. Ηδη εχω παρει και δευτερο σε περιπτωση που το πρωτο φαει τα ψωμια του

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης"
Με τα λεφτά αγοράζεις πάντα φτηνα πράγματα
Link to comment
Share on other sites

Exει δικιο η σελιδα. Υπαρχουν γυρω στα 70 κομματια ακομη στα γραφεια της εταιρειας, με τιμη στα 120 ευρω και μπορεις και να τα παραγγειλεις και με το τηλεφωνο. Επισης υπαρχει στοκ απο τα παρελκομενα του κινητου (καλωδια, φορτιστες, μπαταριες)

 

Αλήθεια υπάρχουν ακόμα ε;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν... Τι κανεις ρε ψυχη? :)

 

Όλα καλά! Χαθήκαμε ε; Τέλος τα προβλήματα με την τελευταία αναβάθμιση κι αυτό ήταν! :lol::lol: Το σκέφτομαι να πάρω ακόμα ένα για να το έχω μήπως φάει τα ψωμιά του αυτό που έχω (όπως είπες κι εσύ). Η τιμή είναι πολύ πιο λογική πλέον απ' τα 350 που έδωσα πριν 2 χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά! Χαθήκαμε ε; Τέλος τα προβλήματα με την τελευταία αναβάθμιση κι αυτό ήταν! :lol::lol: Το σκέφτομαι να πάρω ακόμα ένα για να το έχω μήπως φάει τα ψωμιά του αυτό που έχω (όπως είπες κι εσύ). Η τιμή είναι πολύ πιο λογική πλέον απ' τα 350 που έδωσα πριν 2 χρόνια!

 

Tελικα το ερωτευτηκες κι εσυ. Ειναι κριμα που δεν προχωρησε. Δεν εχω δει πιο βολικο κινητο!

Με τα λεφτά αγοράζεις πάντα φτηνα πράγματα
Link to comment
Share on other sites

Tελικα το ερωτευτηκες κι εσυ. Ειναι κριμα που δεν προχωρησε. Δεν εχω δει πιο βολικο κινητο!

 

Συμφωνώ! Είναι άδικο να μην το συγκρίνει κάποιος με κινητά που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στην αγορά και κάνουν θραύση. Δυστυχώς η εταιρεία ήταν άσημη απ' όσο φάνηκε και γι' αυτό δεν κατάφερε να το προωθήσει σωστά. Τι να κάνεις! Οι ιδέες πάντως που έδωσε βοήθησαν πολύ νομίζω στην εξέλιξη τόσο του hardware όσο και του software των σημερινών κινητών.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...