Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ μαζεύω σιγά σιγά τα μπογαλάκια μου για επιστροφή σε Ν9.

Βέβαια λατρέυω το καταπληκτικό GN όμως μου έχει λέιψει το double tap και η απίστευτη αίσθηση του Meego smartphone στο χέρι.

 

Σε κάνα δυο χρονάκια θα μου επιτρέπετε Ν9 νοσταλγίες εδώ μέσα, έτσι;

 

*Πέτρο, ήδη έχεις αρκετή μυωπία αγόρι μου : p

ωραιος πάντως, δεν έχω σερφάρει/ποστάρει ποτέ στο Internet με S60 1st/2nd edition.

 

**ΕΝΕΜΑ, πάντα το ήθελα αυτό το Ν91 pouch. Τέλειο.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa κατσε να επιτραπει να μιλαμε για Ν73 πρωτα.... :p παντως 2.1 ιντσες εχει, δεν ειναι και ασχημα (4:3 αναλογια κιολας)

 

πιο πολλη ωρα εφαγα για να φτιαξω το ιντερνετ... μην το πεις στον kalua γιατι θα βριζει :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ε! απλα ειχε "hard format" και δεν ειχε τιποτα μεσα, εγω φταιω? :p τωρα εγω μπαινω παντου και ανετος φιλε :cool:

 

εισαι πιο ανετα και απο Ν8 :ninja:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Από στοκ browser N8 σίγουρα θα είσαι πιο άνετα, όντως!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ εγώ και για όπερα μιλάω... :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάποιος βρει σε κανένα παζάρι κανένα 6230i 7370 7390 ας μου το πάρει και μου το στέλνει με courier.

Και κανένα k850 η 800 δε με χαλάει αλλά άριστα.

Λατρεύω τα παλιά

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάποιος βρει σε κανένα παζάρι κανένα 6230i 7370 7390 ας μου το πάρει και μου το στέλνει με courier.

Και κανένα k850 η 800 δε με χαλάει αλλά άριστα.

Λατρεύω τα παλιά

6230 + 7390 δες στην χρυση ευκαιρια υπαρχουν προσφατες αγγελιες. Και στο παζαρι γυρω στο 20ευρω τα βρισκεις, σπανια βρισκεις ευκαιριες. Οπως ειχα βρει το καλοκαιρι ενα 6230i στα 5 ευρω. Δεν ειναι παντα ετσι οι τιμες εκει. 7370 βρηκα χτες στα 15 ευρω, αλλα δεν μου εκανε εντυπωση σαν ροζ που ηταν.

Κ850 δυσκολα να βρεις καλο, οσες φορες βρηκα ολο και κατι ηταν σπασμενο ή εστω καποια λειτουργια του δεν ανταποκρινοταν (*,>,*,<,<,*<,*).

Κ810 15 με 20 ευρω βρισκεις καμια 5αρια οποτε πας, αλλα με φθορες κτλ σε μετρια κατασταση.

 

Οι παραπανω τιμες αντισοιχουν σε κινητα οχι αριστης καταστασης. Αν θες να ειναι σε αριστη πληρωνεις κατι παραπανω, Εμενα βασικα δεν με νοιαζουν οι φθορες κτλ αρκει να λειτουργουν σωστα. Και ουτε καταλαβαινω αυτους που θελουν κινητα 10ετιας να ειναι σε αψογη κατασταση, λες και κυκλοφορησε σημερα. Λες και ο αγοραστης απο την χρηση δεν θα του ξεβαψει λιγο και θα το εχει μια ζωη στο ντουλαπι.

 

Παντως φιλε ταξιδιωτη, με συνχωρεις που στο λεω αλλα αν ξαναεβρισκα νοκια 6230ι με 5 ευρω, θα στο εδινα τουλαχιστον 10. Παντως στις αγγελιες εκτος φορουμ βρισκεις μερικες φορες (εγω τουλαχιστον) ευκαιριες, καλυτερες απ οστι θα εβρισκες στο παζαρι. Για παραδειγμα προσφατα ειδα σε ενα γνωστο site αγγελιων εναν να πουλαει ενα nokia n97 mini στα 30 ευρω! Στο παζαρι θα στο εδιναν 50 το λιγοτερο!!! Να φανταστεις το alcatel ot-706 το δινουν 25 ευρω μονο και μονο επειδη εχει οθονη αφης, και ας ειναι γενικα κινητο-βαψτο-μπλε-και-πετα-το-στη-θαλασσα.

 

Τελος να προσθεσω κατι που παρατηρω και ειναι ντροπιαστικο. Οκ, να βρισκεις κινητα στο παζαρι και να τα πουλας ακριοτερα σε αγγελιες, ειναι οκ για μενα. Αλλα να αγοραζεις απο αγγελιες και να πουλας σε αγγελιες ακριβοτερα, ειναι ακυρο.

Το nokia n97 mini εξαφανιστηκε τελικα (πριν μαζεψω χρηματα για να το παρω), και την αλλη μερα ακριβως ξαναεμφανιστηκε με αλλον πωλητη με τιμη 70 περιπου ευρω!.. Εγω προσωπικα, αν αγορασω κατι φθηνα απο αγγελια και μονο, το ξαναδινω οσο το πηρα, μονο και μονο γιατι ντρεπομαι, οπως προσφατα εδωσα ενα sony ericsson w995 στα 30 ευρω. Αλλα αν το επαιρνα απο το παζαρι 30, θα το εδινα τουλαχιστον 50, μονο καιμονο για τον κοπο μου και την βετζινα (που καιει το λεωφορειο για να παει..). :p:shifty::)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, υπαρχει αλλο κινητο με σκληρο δισκο;

 

Το κοιταγα εχτες που ειχε ησυχια το βραδυ και το εβαλα στο αυτι, και εκανε ενα βουητο. Οταν διαγραφα ενα τραγουδι, εκανε λιγο πιο πολυ θορυβο, και οταν ο φωτισμος της συσκευης εκλεινε μετα απο 10 δευτερολεπτα, σταματαγε τελειως και θορυβος. Φαση ειχε..

 

Παντως το συγκεκριμενο ειναι να μην σου πεσει κατω. Αν τυχει και πεσει ποτε, οι συνεπειες θα ειναι 50-50..

Link to comment
Share on other sites

Απανταω μονος μου, :p

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=124406

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά , ένα σωστό Ν91 δεν κάνει restart.

 

Οταν ειχα πρωτοαγορασει το sony ericsson w900,(400€) την πρωτη μερα εφαγε ενα κολληματακι. Πολλα κινητα ειναι προβληματικα, ακομα και αν τα αγορασεις καινουρια. Πρεπει να εισαι τυχερος για να μην ειναι.

Επισης το n91, διαθετει σκληρο δισκο. Αν πεσει κατω το κινητο, δεν ειναι σαν το N70 που δεν θα παθει τιποτα.

Επισης το κινητο δεν το απεκτησα ουτε 600, ουτε 400, ουτε 200, ουτε 50 ευρω. Μια χαρα λειτουργικο ειναι και καποια κολληματα που και που, δεν παιζουν ρολο. Και απ οτι βλεπω ποιο πανω ειναι ενα απο τα τρια, μοναδικα κινητα που διαθετουν σκληρο δισκο. Τελος, δεν ειναι κινητο σαν το 7610, 7650, n70 που μπορεις να βρεις καθε μερα, στην ιδια τιμη και παραπανω!.. :what:

Link to comment
Share on other sites

To N91 δεν ειναι τοσο ευθραυστο οσο νομιζεις.

http://www.engadget.com/2005/11/14/nokias-n91-drop-tested-300-times/

 

Μπορω να επιβεβαιωσω, αφου απο τα 2 Ν91 μου αυτο που ηταν σε καλη κατασταση εκανε τα απανωτα restart και το αλλο που ηταν σαν την επιφανεια της σεληνης απο τα βαθουλωματα και τα χτυπηματα δεν εκανε κιχ.

 

Επισης το δικο μου εχει πεσει 2-3ς φορες οσα χρονια το ειχα. Ο σκληρος δεν επαθε τιποτα. Βεβαια χαλασε το ακουστικο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επιμενω στο προηγούμενο μου ποστ.

Ενα κομπλε Ν91 δεν μασαει και σίγουρα δεν κανει ποτε restarts.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Tα κομπλε N91 εχουν και αντιστοιχη τιμη. Με ρωτησες στα προηγουμενα ποστ, ποσο το δινω..

Ποσο θα ηθελες να το παρεις;.. 5 ευρω;..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω για να το πάρω.

 

Απλα. Περιεγραψες πριν τα Ν91 ως επαυθη κινητα τα οποια καθημερινα παιζει να κανουν και restarts.

Και ειπα πως κατι τετοιο δεν ισχυει.

 

τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο. chill out και ελπιζω να το δωσεις.

και φυσικα 5 ευρω ειναι λιγα. και 25 ειναι λιγα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διαβαζοντας το τελευταιο post σου θα νομιζει κανεις πως σε πολιορκω να μου κατεβασεις την τιμη και να μου το δωσεις.

Φυσικα κατι τετοιο δεν εχει γινει.

 

ενα σχολιο εκανα για αγορα στην προηγουμενη σελιδα και αυτο ηταν!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ειπα πως το δικο μου εκανε restart, και απλως μου φανηκε πως το μεγαλοποιεις, οτι και καλα ειναι το τελειο κινητο που υπηρξε ποτε. Απλως λεω οτι ολα τα κινητα τυχαινουν να εχουν προβληματα. Το εδωσα σε ανθρωπο που ξερω οτι δεν θα το ξαναπουλησει ακριβοτερα, και αν το κανει, αυτο θα γινει σε πολλα χρονια απο σημερα.

 

Διαβαζοντας το τελευταιο post μου, θα νομιζει κανεις πως με πολιορκεις να σου κατεβασω την τιμη και να σου το δωσω. Ναι παιζει.. χαχα. Αλλα αυτο καταλαβα απο τα προηγουμενα post σου, οχι μονο για σενα(καθως δεν μου εστειλες κανενα pm), αλλα και γενικα οτι δεν τα αξιζει τα 25 ευρω, ενα κινητο που κανει μερικες φορες restart, ποσο μαλλον οταν ξερουμε τι τιμες παιζουν σε παρεμφερη κινητα n70,n90,6630 σε γνωστο site.

 

Red hot chill (out) peppers, στο ακυρο, και εχω περασει μεσα στο κινητο τραγουδια οπως Out of space, Breathe, No good. Για μια στιγμη ενιωσα (μεσω του κβαντικου συμπαντος) οτι ειμαι ο thePRODIGY!! :ninja: H τουλαχιστον εχω το χερι σου, πανω στο ιδιο κινητο, να ακουω τα ιδια τραγουδια. Χαλαρωσα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά μάλλον έχω αυτο-ανακυρηχθεί αυτόκλητος υπερασπιστής του Ν91. : p

Με μπέρτα και τα λοιπά. όλα κομπλέ.

 

Μια χαρά τα αξίζει τα 25 ευρω. Και παραπάνω όπως είπα.

*να ακούσεις και όλο το "Invaders Must Die" album.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παντως φιλε ταξιδιωτη, με συνχωρεις που στο λεω αλλα αν ξαναεβρισκα νοκια 6230ι με 5 ευρω, θα στο εδινα τουλαχιστον 10.

Μολις συνειδητοποιησα πως δεν ανηκω στην παρεα σας.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=350730

Κι απέναντι μας, όσοι το είδαν ως «χρήμα» και «κέρδος», σκεπτόμενοι πως «θα το πάρουν το σαραβαλάκι που πήραμε τσάμπα από την ανακύκλωση με κανένα 30άρι, σιγά μην το βρουν φθηνότερο».

Δεν εχω κρατησει κανενα Νokia κινητο στην συλλογη μου. Και επειδη δεν ειχα λεφτα, και επειδη ηξερα οτι θα βγαλω λεφτα.

Μακαρι να τα ξαναειχα και τα 27 νοκια που περασαν απο τα χερια μου, αλλα μακαρι να ειχα και δουλεια.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην σκας, δεν εγινε και τιποτα. Κανενα πιστολι δεν ειναι σε κανενος κροταφο για να αναγκαστει να αγορασει οτι πουλησες (ή οτι πουλησε οποιοσδηποτε νοσταλγος σε υψηλοτερη τιμη). Αλλωστε για να πηραν τα δικα σου κινητα παει να πει οτι δεν υπηρχαν καλυτερες εναλλακτικες.

 

Σκεψου τα λεφτα που βγηκαν σαν.... ευρετρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Toυλαχιστον ανεβαζω και καμια φωτογραφια να ανεβαινει η διαθεση..

 

Νοκια 8310 σε καλουπι 7210 ειδικα φτιαγμενο για αυτο σε γνωστο μαγαζι στην Ομονοια, φωτογραφια μου σημερινη:

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=40815&stc=1&d=1391285287

 

Κοστος, ρωτωντας, 35 ευρω. Τι κ αν λιγα μετρα πιο κατω το βρισκεις με 5, χωρις με την προσοψη.. :love:

Link to comment
Share on other sites

Ημέρα συγκίνησης η σημερινή: Ο κόκκινος φρουρός μετακόμισε σε τσίλικο γκρί καβούκι που είχα καβάτζα και μετά από χρόνια απραξίας, απέκτησε ξανά λειτουργικό ρόλο ως κύριο κινητό στα χέρια του πατέρα (που του σπάσανε το παράθυρο στο αμάξι και μαζί με πορτοφόλι του αρπάξανε και το κινητό. Λυπηρό το γεγονός, αλλά το 3310 δεν στεναχωρήθηκε καθόλου :p). Rebirth and a new beginning in life :lol:
Link to comment
Share on other sites

Kαι πανω που ξενερωσα με τα μοντελα της Nokia θυμηθηκα την NewGen. Η εν λογω εταιρια κατασκευαζε παντα, μαζι με την νοκια και την αλκατελ, καποια απο τα μικροτερα και απο τα πιο παραξενα σχεδια σε κινητα τηλεφωνα. Εχουν κυκλοφορησει καμια δεκαρια μονο στην αγορα, και στο gsmareana σαν εταιρια, δεν υπαρχει. Φανταζουν σπανια μοντελα, αλλα εχω πετυχει πολλα απο αυτα σε διαφορες αγγελιες και αλλου, μη λειτουργικα ομως. Αν δεν ειχαν θεμα με την μπαταρια γενικα, θα ηταν ομορφα εναλλακτικα κινητα. :)

 

http://farm1.staticflickr.com/36/104694415_7d88a510e8_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά και άκρως συλλεκτικά. Έχω το πρώτο και το τρίτο από την πρώτη σειρά καθώς και το τρίτο από τη δεύτερη σειρά. Νομίζω ότι αυτά είχαν κυκλοφορήσει ΚΑΙ στην Ελλάδα, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Εγώ πάντως τα απέκτησα από το ebay. Κατάσταση άριστη. Εμφανισιακή και λειτουργική. Μπαταρία άγνωστης διάρκειας, αλλά λειτουργική. Πραγματικά είναι όμορφα, αλλά κυρίως είναι "διαφορετικά" !

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να θυμηθώ ποια εταιρία από Ελλάδα έφερνε το 3ο (ροζ στρόγγυλο) από την τελευταία σειρά. Πρέπει να το είχα δει κι από κοντά σε μαγαζί...

 

Edit: Καλά θυμόμουν... Γερμανός!

Edited by plankton69

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...