Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aναμενομενο...:(

Οι γνησιες για παλια μοντελα ποσο κοστιζουν και που τις βρισκουμε πλεον?Οι κινεζικες απο ebay ειναι αξιοπιστες ή θα εχουμε καμια εκρηξη κατα τη φορτιση?:lol:

 

και να βρεις καμια BLB-2 γνησια μην την παρεις.. εχει σταματησει η παραγωγη τους εδω και χρονια! οπως και να το κανουμε αν ειναι αχρησιμοποιητη 2-3 χρονια θα χει χαλασει ακομα και η καινουργια.. τα παιδια εδω με συμβουλεψαν και μενα :)

Link to comment
Share on other sites

Aναμενομενο...:(

Οι γνησιες για παλια μοντελα ποσο κοστιζουν και που τις βρισκουμε πλεον?Οι κινεζικες απο ebay ειναι αξιοπιστες ή θα εχουμε καμια εκρηξη κατα τη φορτιση?:lol:

 

Οι γνήσιες μπορεί να είναι και αυτές «τέζα»,μιας και είναι και κάτι ετών...

 

Στο 8850 μου έχω μια της L Star ( κινεζούλα :lol: ),στα 860 mAh...Για να σου απαντάω,προφανώς δεν έχει σκάσει ακόμα! :lol:

 

Αν και δεν νομίζω να σκάνε...Βρες μια σε λογικά mAh,και είσαι κομπλέ!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω αυτο πιστευω, αν ειναι σε λογικα mAh εισαι κομπλε.

 

Αν παλι φοβασαι, αυτες που σκανε ειναι οι λιθιου, γιατι το λιθιο λογω των ιδιοτητων του αν εκτεθει στον αερα αντιδρα βιαια.

 

Υπαρχουν και ni-mh μπαταριες, BMC-3 για το 3310, BMS-2S για το 5510, αλλα μεχρι εκει. Αν και δεν νομιζω να εχεις προβλημα με lion μπαταριες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Xθές χειρούργησα το 7260 μου,για να θυμηθώ τι παίζει στην πλακέτα...

 

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/%20s720x720/424470_372517536094127_100000076518732_1483940_465456660_n.jpg

 

 

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/%20s720x720/428296_372517586094122_100000076518732_1483942_104508226_n.jpg

 

Aπό μπροστά όλα είναι εντάξει,σαν να μην αγγίχθηκαν ποτέ από νερό,μαζί και η οθόνη,που είναι οκ...Aπό πίσω όμως,νομίζω πως είναι χάλια(φαίνεται άλλωστε...)

 

Σύντομα,το story του ''χαμού'',γιατί μπορεί να παίζει ρόλο:H συσκευή μπήκε μαζί μου στη θάλασσα σε αδιάβροχη θήκη,η οποία δεν αποδείχθηκε και τόσο αδιάβροχη...Πήρα χαμπάρι σχεδόν αμέσως οτι ''μπάζει'' νερά,και βγήκα,έβγαλα την μπαταρία και το άφησα να στεγνώσει...Mετά από ώρα,το ξαναέπισα,κι έδειχνε το κουμπί τερματισμού κλήσης να ανάβει φως,μέχρι που νέκρωσε...

 

Aυτό που σκέφτομαι να κάνω,είναι να το ξαναβάλω σε νερό,και να το στεγνώσω.Στο E52,που έφαγε μισό πρόγραμμα στο πλυντήριο δεν είχε αποτέλεσμα,αλλά εδώ ίσως έχει...Aκούω απόψεις...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Xθές χειρούργησα το 7260 μου,για να θυμηθώ τι παίζει στην πλακέτα...

 

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/%20s720x720/424470_372517536094127_100000076518732_1483940_465456660_n.jpg

 

 

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/%20s720x720/428296_372517586094122_100000076518732_1483942_104508226_n.jpg

 

Aπό μπροστά όλα είναι εντάξει,σαν να μην αγγίχθηκαν ποτέ από νερό,μαζί και η οθόνη,που είναι οκ...Aπό πίσω όμως,νομίζω πως είναι χάλια(φαίνεται άλλωστε...)

 

Σύντομα,το story του ''χαμού'',γιατί μπορεί να παίζει ρόλο:H συσκευή μπήκε μαζί μου στη θάλασσα σε αδιάβροχη θήκη,η οποία δεν αποδείχθηκε και τόσο αδιάβροχη...Πήρα χαμπάρι σχεδόν αμέσως οτι ''μπάζει'' νερά,και βγήκα,έβγαλα την μπαταρία και το άφησα να στεγνώσει...Mετά από ώρα,το ξαναέπισα,κι έδειχνε το κουμπί τερματισμού κλήσης να ανάβει φως,μέχρι που νέκρωσε...

 

Aυτό που σκέφτομαι να κάνω,είναι να το ξαναβάλω σε νερό,και να το στεγνώσω.Στο E52,που έφαγε μισό πρόγραμμα στο πλυντήριο δεν είχε αποτέλεσμα,αλλά εδώ ίσως έχει...Aκούω απόψεις...

αφου μπηκε νερο και νεκρωσε, εχει βραχυκυκλωσει, αρα εχει καψει καποιον πυκνωτη ή πυκνωτες.. οχι κηδεια, μνημοσυνο!

Link to comment
Share on other sites

Τα κερατα του εχει παθει. Δεν σωζεται με τιποτα.

 

Βασικα δειτε εδω ενα πολυ καλο thread πανω στο θεμα

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52594

Edited by Enema
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα κερατα του εχει παθει. Δεν σωζεται με τιποτα.

 

Βασικα δειτε εδω ενα πολυ καλο thread πανω στο θεμα

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52594

 

'Aρα το βραχυκύκλωσα...

 

Λές να κάνω και καμιά δοκιμή με καθαριστικό για άλατα;Δεν έχω να χάσω και τίποτα,πέρα από χρόνο...(αν και diy=fun time,αλλά να έχει κι αποτέλεσμα...)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό που έχω δει να κάνουν σε service.Καθάρισμα με 100%100 καθαρό οινόπνευμα.Αν και από ότι καταλαβαίνω έχει περάσει καιρός οπότε μάλλον δύσκολο να <<αναστηθεί>> με οποιονδήποτε τρόπο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό που έχω δει να κάνουν σε service.Καθάρισμα με 100%100 καθαρό οινόπνευμα.Αν και από ότι καταλαβαίνω έχει περάσει καιρός οπότε μάλλον δύσκολο να <<αναστηθεί>> με οποιονδήποτε τρόπο.

 

Σχεδόν 2 χρόνια πέρασανε...Θα την κάνω την δοκιμή κάποια στιγμή,κι ό,τι γίνει...Aν πάρει μπρός,αλλάζω άβαταρ!!!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θυμηθηκα

 

μια θεια μου εχει αυτο

http://www.asia.ru/images/target/photo/51557545/Mobile_Phone__Nokia_7270_.jpg

 

Και μαλιστα αυτο το πραγματακι εχει clip-on θηκη! Η θηκη κουμπωνει πανω στο κινητο! Ειναι τρελα :p

 

Ομορφο, αλλα κλασσικο 'αχρηστο' 40αρι νοκια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

^ ηταν η εποχη (2003-2005) που η Νοκια ειχε ΞΕ*****ΘΕΙ στα σεμιναρια design

 

κινητα τυπου κραγιον, γυριστα σε στυλ Ιαπωνικα W900, τα πρωτα αναδιπλουμενα της κ.α.

 

ηταν τα fashion phones

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν 2 χρόνια πέρασανε...Θα την κάνω την δοκιμή κάποια στιγμή,κι ό,τι γίνει...Aν πάρει μπρός,αλλάζω άβαταρ!!!

 

Αν και είναι κάπως αργά ... εγώ αυτό που θα έκανα είναι να το διαλύσω, να αφαιρέσω την οθόνη (ΜΟΝΟ ΑΝ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ - ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΕΙΣ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙΣ) και μετά θα το έκανα μπάνιο σε καθαρό οινόπνευμα για κάποια ώρα, τρίψιμο με οδοντόβουρτσα, ξανά μπάνιο, ξανά τρίψιμο και αφού επαναλάμβανα 2-3 φορές, θα το άφηνα να στεγνώσει καλά (το οινόπνευμα είναι πτητικό και στεγνώνει εύκολα και γρήγορα μόνο του) και μετά θα το μόνταρα και ότι γίνει.

 

Εγώ αυτό κάνω και συνήθως πιάνει ! Απλά ΠΡΟΣΟΧΗ, το οινόπνευμα σου να είναι όσο ποιο κοντά στο 100% καθαρό οινόπνευμα (δεν υπάρχει παρά μόνο στα νοσοκομεία - αν έχεις "πρόσβαση" ζήτα). Τουλάχιστον, να είναι λευκό και όχι μπλε (φωτιστικό) και αν είναι λευκό να μην είναι λοσιόν (έχει προσθήκες ελαίων).

 

Αυτά.

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω,έχω βρει και σε φαρμακείο κάποια χρόνια πριν που έψαχνα σε <<τσουχτερή>> τιμή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι κάπως αργά ... εγώ αυτό που θα έκανα είναι να το διαλύσω, να αφαιρέσω την οθόνη (ΜΟΝΟ ΑΝ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ - ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΕΙΣ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙΣ) και μετά θα το έκανα μπάνιο σε καθαρό οινόπνευμα για κάποια ώρα, τρίψιμο με οδοντόβουρτσα, ξανά μπάνιο, ξανά τρίψιμο και αφού επαναλάμβανα 2-3 φορές, θα το άφηνα να στεγνώσει καλά (το οινόπνευμα είναι πτητικό και στεγνώνει εύκολα και γρήγορα μόνο του) και μετά θα το μόνταρα και ότι γίνει.

 

Εγώ αυτό κάνω και συνήθως πιάνει ! Απλά ΠΡΟΣΟΧΗ, το οινόπνευμα σου να είναι όσο ποιο κοντά στο 100% καθαρό οινόπνευμα (δεν υπάρχει παρά μόνο στα νοσοκομεία - αν έχεις "πρόσβαση" ζήτα). Τουλάχιστον, να είναι λευκό και όχι μπλε (φωτιστικό) και αν είναι λευκό να μην είναι λοσιόν (έχει προσθήκες ελαίων).

 

Αυτά.

 

Mμμ...Κατάλαβα τι ακριβώς χρειάζεται...H οθόνη βγαίνει πανεύκολα,μιας και είναι με τα νέα κουμπώματα,άρα θα το αφήσω μόνο πλακέτα και θα το ''μπανιάρω''!

 

Δεν νομίζω,έχω βρει και σε φαρμακείο κάποια χρόνια πριν που έψαχνα σε <<τσουχτερή>> τιμή.

 

Θα δω τι θα βρώ και θα κάνω ανάλογα...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη ρε παιδια, αλλα να πω κατι?

 

Εστω οτι φευγουν ρε παιδι μου ολες οι διαβρωσεις με το οινοπνευμα

τα κομματια μεταλλου που εχουν φαγωθει δηλαδη, και δεν υπαρχουν οι ενωσεις, περιμενετε να γινουν μονα τους?

Αν μπορουσε να λειτουργησει ετσι, θα λειτουργουσε και με μακα επανω του. Δεν νομιζω οτι θα αλλαξει κατι.

 

Μια πληγη εκτος απο το καθαρισμα πρεπει και να επουλωθει. Μονο το καθαρισμα δεν επαρκει αν πιανετε τον συλλογισμο μου.

 

Επειδη ειναι λιγος επιθετικος ο τροπος γραφης μου, να ξεκαθαρισω οτι μιλαω παντα φιλικα, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, ετσι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη ρε παιδια, αλλα να πω κατι?

 

Εστω οτι φευγουν ρε παιδι μου ολες οι διαβρωσεις με το οινοπνευμα

τα κομματια μεταλλου που εχουν φαγωθει δηλαδη, και δεν υπαρχουν οι ενωσεις, περιμενετε να γινουν μονα τους?

Αν μπορουσε να λειτουργησει ετσι, θα λειτουργουσε και με μακα επανω του. Δεν νομιζω οτι θα αλλαξει κατι.

 

Μια πληγη εκτος απο το καθαρισμα πρεπει και να επουλωθει. Μονο το καθαρισμα δεν επαρκει αν πιανετε τον συλλογισμο μου.

 

Επειδη ειναι λιγος επιθετικος ο τροπος γραφης μου, να ξεκαθαρισω οτι μιλαω παντα φιλικα, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, ετσι?

 

Eννοείται ρε συ,δεν υπάρχει θέμα...

 

Aπλά ξέρεις τι;Κατ'αρχήν γουστάρω diy,και δεύτερον,δεν έχω τίποτα να χάσω,πέρα από χρόνο...

 

'Aσε που αν δουλέψει,μου κάνω ένα απίστευτο δώρο...Κι αν δουλέψει και το E52(γιατί θα το περάσω κι αυτό ένα χεράκι...),κάνω αυτόματα ένα τέλειο δώρο και στον αδερφό μου,μπας και ξεκολλήσει από τις μ@λ@κίες που πάει και πέρνει...(Καθόλου Nokiaς,άρα εισαγωγή με τον καλύτερο τρόπο)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται μαν οτι δεν σε αποτρεπω απο το να το κανεις,

απλα βλεπω οτι το καθαρισμα αντιμετωπιζεται γενικα ως πανακεια ανεξαρτητως καταστασης της συσκευης.

 

Βεβαια καμια φορα λειτουργουν καποιες συσκευες και λες wtf? τωρα πως εγινε αυτο?

 

Ισα-ισα, εχω και γω απορια να δω τι θα γινει, και θα το εκανα και εγω αν ημουν στην θεση σου.

Αν λειτουργησει παντως θα μιλαμε για ΘΑΥΜΑ... αλλα ποτε δεν ξερεις.

 

Anyway, κρατα μας ενημερους!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό που έχω δει να κάνουν σε service.Καθάρισμα με 100%100 καθαρό οινόπνευμα.Αν και από ότι καταλαβαίνω έχει περάσει καιρός οπότε μάλλον δύσκολο να <<αναστηθεί>> με οποιονδήποτε τρόπο.

 

 

οχι οινοπνευμα! ισοπροπυλικη αλκοολη να παρεις!!

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Aπορια:

 

κανεις δεν νοσταλγει αυτο εδω?

http://www.lordpercy.com/nokia6230.jpg

 

Κυκλοφορησε μαζι με το 6600, και αν εξαιρεσουμε το smart της υποθεσης το ΚΑΤΕΣΤΡΕΦΕ σε οτιδηποτε.

Mp3, aac κτλ με equalizer, pop-port με ο,τι συνεπαγεται οπως USB και φυσικα fully loaded.

 

Η wikipedia αναφερει μαλιστα οτι εχει εξαιρετικο ηχο...? Χμμμμμμμ.

Ακομα ενα παραδειγμα του πως η νοκια ευνουχιζε τις συσκευες της και ευλογουσε το market fragmentation με πολλες ημιτελεις συσκευες κτλ που τα εχω ξαναπει.

 

Μετα αναρωτιομαστε γιατι το iphone πουλαει σαν τρελο... αφου ειναι μονο ΕΝΑ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aπορια:

 

κανεις δεν νοσταλγει αυτο εδω?

http://www.lordpercy.com/nokia6230.jpg

 

Κυκλοφορησε μαζι με το 6600, και αν εξαιρεσουμε το smart της υποθεσης το ΚΑΤΕΣΤΡΕΦΕ σε οτιδηποτε.

Mp3, aac κτλ με equalizer, pop-port με ο,τι συνεπαγεται οπως USB και φυσικα fully loaded.

 

Η wikipedia αναφερει μαλιστα οτι εχει εξαιρετικο ηχο...? Χμμμμμμμ.

Ακομα ενα παραδειγμα του πως η νοκια ευνουχιζε τις συσκευες της και ευλογουσε το market fragmentation με πολλες ημιτελεις συσκευες κτλ που τα εχω ξαναπει.

 

Μετα αναρωτιομαστε γιατι το iphone πουλαει σαν τρελο... αφου ειναι μονο ΕΝΑ.

 

αμε! και εχω ενα πληρες λειτουργικο 6230! Vodafone Branded ομως ρε γμτ.. αλλα δεν πειραζει.. εμενα με ξενερωνε η μικρη οθονη διπλα στο 6600...

Link to comment
Share on other sites

Και δεν πρεπει να ηταν και τοσο καλη αν θυμαμαι καλα.

Το 6230ι ειχε παντως παρα πολυ ωραια οθονη, και καλης αναλυσης as well.

 

Θα ηθελα να παρω καποια στιγμη ενα. Ειναι πολυ τιμιο κινητο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Tο θυμάμαι αυτό...Aπό τις πιο πετυχημένες Nokia συσκευές,ίσως επειδή τα είχε όλα...Και όμορφος σχεδιασμός,κλασσικός μεν,αλλά όμορφος...

 

Aν και να πω την αλήθεια,δεν θα το προτιμούσα...'Oντως του λείπει το smart στοιχείο...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Και δεν πρεπει να ηταν και τοσο καλη αν θυμαμαι καλα.

Το 6230ι ειχε παντως παρα πολυ ωραια οθονη, και καλης αναλυσης as well.

 

Θα ηθελα να παρω καποια στιγμη ενα. Ειναι πολυ τιμιο κινητο.

 

ειναι.. ειναι χαρακτηριστικο δειγμα Νοκια του 2004..

 

..εχετε καταλαβει οτι ο κολοσσος εχει ξυπνησει μετα απο λυθαργο 3 ετων?!? ..αρχισε σιγα σιγα με Ν8, απογειωθηκε με Ν9, 800 και τωρα ξεκινησε να επανα-καινοτομει με 808..!! :D

Link to comment
Share on other sites

ειναι.. ειναι χαρακτηριστικο δειγμα Νοκια του 2004..

 

..εχετε καταλαβει οτι ο κολοσσος εχει ξυπνησει μετα απο λυθαργο 3 ετων?!? ..αρχισε σιγα σιγα με Ν8, απογειωθηκε με Ν9, 800 και τωρα ξεκινησε να επανα-καινοτομει με 808..!! :D

 

'Oντως κλασσική Nokia εκείνης της εποχής...

 

[πανυγύρια mode] Καιρός ήταν!!!'Oλο κλάψες μας έλεγαν εμάς τους Nokia-hardcore users...'Ωρα να δουν τι εστί Nokia! [/πανυγύρια mode]

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...