Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το βάλα στην πρίζα και θα γίνει η 2η συσκευή μου πλέον :D

 

Και μπρίζωσες εμένα ξανά να το συνεφέρω...:lol:

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Γινεται συχνα λογος εδω για το απολυτο νοσταλγικο Νοκια.

Για ενα κινητο με εμφανιση (υποκειμενικο), δυνατοτητες και το αυλο αυτο που λεμε geek factor.

Να πω την αποψη μου;

 

Επειδη ειμαστε πλεον στο 2012 , βαζω (προσωπικα) ως οριο στα νοσταλγικα παλιομοδιτικα κινητα το 2006.

 

Δηλαδη αφηνω το Ν95 απ'εξω (αλλιως η επιλογη θα ηταν No-brainer για εμενα και θα πηγαινα σε αυτο).

Το φτανω βαρια μεχρι και το Ν93.

 

Πολυ βαρια ομως... στην ουσια πριν το Ν93 το αμεσως προηγουμενο τεχνολογικο επιτευγμα ηταν το Ν91/8GB

 

Ασχετα αν ποτε δεν εφτιαξε νεα κατηγορια με HDD Built-in κινητα τηλεφωνα.

Τοτε ο σκληρος στα κινητα ηταν υποτιθεται το μελλον .. αλλα δεν..

 

anyway, απο τις γενιες των παλιων (και παλιοτερων) τηλεφωνων της Νοκια θεωρω ως πιο ενδιαφερουσα την γενια της Symbian OS9.1 3rd editon και μετα

(με πρωτο χρονικα νομιζω το 3250XM και στη συνεχεια τα πρωτα Ν-Series και παει λεγοντας)

 

Ειναι κινητα που ειναι μεν οld school (3250, N80, N70 κλπ) χωρις ομως να υπολοιπονται σε δυνατοτητες.

Προσωπικα αυτες τις συσκευες δυσκολα τις βαριεμαι.. σε αντιθεση με τα 7610, 6600, 3650 που πλεον ειναι μονο για μηνυματα. (καλα ντε μη βαρατε!!)

 

Τα νοσταλγικα (εως και το 2006) S60 3rd editιοn εχουν στα ματια μου κορυφαιο εκπροσωπο το Ν91 και το Ν918GB.

 

Σε ενα κοσμο χωρις το Ν95 (και μετεπειτα τα Ν86, Ε71, Ε52 κλπ) το Ν91 ειναι απλα το τελειο.

Ειναι η επιλογη μου ως το πιο ικανο , περιεργο, πρωτοποριακο Νοκια παλαιας κοπης.

 

2mp καμερα, video 450x316 (καπου εκει) pixels--> καλο βιντεο για την εποχη, πολυ καλο.

ραδιοφωνο, 8gb σκληρος δισκος, τελειος ηχος απο ακουστικα (χωρις υπερβολη ο,τι καλυτερο εχω ακουσει ποτε)

φοβερα υλικα κατασκευης... και πανω απ'ολα --> wifi!! wifi εν ετη 2005.

 

αποψη μου επισης ειναι πως σαν σχεδιο το Ν91 ειναι ο πραγματικος απογονος του 7110. (εχουν αρκετες ομοιοτητες)

 

οποτε, για εμενα μεχρι και το 2006, διαλεγω Ν91.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

@thePRODIGY εχω λιιιγο διαφορετικη αποψη γιατι αναφερεις ως νοσταλγικα μονο smartphones.. οπως και να το κανουμε ειναι μεν νοσταλγικα, αλλα ξεπερασμενα και δεν νομιζω να τα χρησιμοποιει κανεις για τις εφαρμογες τους.. το λεω αυτο γιατι θελω να δωσω πασα και στα feature phones του 1999-2003.. για μενα το πιο nostalgic ειναι το 8210! διοτι εδεικε στα τηλεφωνα οτι υπαρχει το design, η αποψη, το μικρο μεγεθος και η λειτουργικοτητα στην καθημερινη ζωη..
Link to comment
Share on other sites

τα καλούδια μου

http://www.freeimagehosting.net/t/68hgp.jpg

 

 

Έλα ρε! Ένας ΧΩΡΙΣ 6600! :D :lol:

 

 

@imprezza_sti

Ε λογικό δεν μπορούμε να το κανονίσουμε με την μία. ;) Εγώ δεν θα μπορέσω το ΣΚ... :(

 

Βασίλη ωραία αυτ'που γράφεις! :) Διαφονώ στο κομμάτι του 6600 :p Αν και το Ν95 το βάζω στα νοστλγικά, όπως και το Ν96 ;)

Edited by Zisis1992
Link to comment
Share on other sites

και γω σ/κ ΔΕ μπορώ

 

 

παραλίγο θα ήμουν κάτοχος ΥΠΕΡλειτουργικότατου 6600 το οποίο και αυτό ήταν σε μηχανουργείο αλλά στην πένα!!!

α, επίσης υπάρχει και ένα 6300 στην οικογενεια σε άριστη κατάσταση και τούτο

Link to comment
Share on other sites

@thePRODIGY εχω λιιιγο διαφορετικη αποψη γιατι αναφερεις ως νοσταλγικα μονο smartphones...

 

ναι ειναι αληθεια, αχολουμαι πιο πολυ με smartphones

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Άη νόου. Και μετά δεν θα το έβρισκες το 6600. Θα στο έκλεβαν! :lol:
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θεωρω κατα καποιο τροπο νοσταλγικα ολα τα smartphones με κουμπακια :p δεν εχει μεινει και κανενα στις μερες μας :(

 

παντως εγω θα πω το Ε70 το οποιο για καποιο λογο εχω ερωτευτει :D α, και wifi, 2005 :lol:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

@imprezza_sti

Ε λογικό δεν μπορούμε να το κανονίσουμε με την μία. ;) Εγώ δεν θα μπορέσω το ΣΚ... :(

 

και γω σ/κ ΔΕ μπορώ

 

Καμία αντίρρηση.Τυχαίο ήταν το Σ.Κ. που ανέφερα.

Stay tuned.Ετοιμάζεται κάτι.;) Περισσότερα από τον plankton69 πολύ σύντομα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

τι να περιμένουμε; :worry: ενα hint, κατι:shifty:

 

Θα μάθετε σύντομα....:)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, έτσι γιατί ούτε εγώ μπορούσα αυτό το Σ/Κ! :rolleyes:

Εν αναμονή λοιπόν!:)

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το 6510! και με καλυτερη αναλυση απο τον εσωτερικο αντιπαλο 8310! αν και προτειμω τον λευκο φωτισμο του 8310 παρα τον μπλε του 6510.. σε ποιο χρωμα το χεις? μοβ η μπεζ??

αυτο που λες για τα μικρα κουμπια το αντιμετωπιζω στο 8910! οδοντογλυφιδα θες για να τα πατησεις! αλλα χαλαλι..

 

νομιζω καποια μαγαζια αλλαζαν το χρωμα του φωτισμου σε αυτα τα παλια νοκια. το θυμαμαι σιγουρα σε 8210 που το εκαναν μπλε ή ασπρο.

το 6510 το εχω σε μπεζ x2 και σε μπλε/μωβ x2 και τα 2 απο τα τρια με τα κουτια τους κιολας!

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

νομιζω καποια μαγαζια αλλαζαν το χρωμα του φωτισμου σε αυτα τα παλια νοκια. το θυμαμαι σιγουρα σε 8210 που το εκαναν μπλε ή ασπρο.

το 6510 το εχω σε μπεζ x2 και σε μπλε/μωβ x2 και τα 2 απο τα τρια με τα κουτια τους κιολας!

 

Ναι ... το έκανα κι εγώ μόνος μου ... κι ας μου έβγαιναν τα μάτια για να κολλήσω τα μικρά SMD leds στην πλακέτα του κινητού ανάμεσα στα πλήκτρα ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

νομιζω καποια μαγαζια αλλαζαν το χρωμα του φωτισμου σε αυτα τα παλια νοκια. το θυμαμαι σιγουρα σε 8210 που το εκαναν μπλε ή ασπρο.

το 6510 το εχω σε μπεζ x2 και σε μπλε/μωβ x2 και τα 2 απο τα τρια με τα κουτια τους κιολας!

 

οο μπολικα... εγω ειχα ενα μπεζ 6510 οταν κυκλοφορουσε και το πουλησα για να παρω το 6230 (ευτυχως αυτο δεν το πουλησα), αλλα συντομα θ αποκτησω ενα μοβ :happy:

fail ν αλλαξεις τον φωτισμο.. θα δειχνει μουφα το κινητο.. ασε που καταστρεφεις και την αξια του..

Edited by Architekt
Link to comment
Share on other sites

To δικο μου 6510 ειναι μαυρο. Νια νια νια νια :p

 

Παντως προτεινω οταν γινει η συναντηση να μην φερουμε ολοι ιδιες συσκευες.

Αν προτιθεται καποιος δηλαδη να φερει μονο 1-2 κινητα, ας μην φερει 3310 και 3330 (παραδειγμα) αν εχουμε ηδη ατομα που θα φερουν τα ιδια.

Γιατι βλεπω εχουμε πανω-κατω ολοι 6510-8850-8310 κτλ, αλλα -προσωπικο παραδειγμα- δεν βλεπω κανεις να εχει n-gage. Οποτε θα εφερνα το n-gage για την ποικιλια. Και το Ν91 :p

Edited by Enema
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To δικο μου 6510 ειναι μαυρο. Νια νια νια νια :p

 

ποιο? εκεινο εκει το ασχημο?!? :p το χρυσαφι ηταν το πιο ωραιο..

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω, αλλα αντε βρες προσοψη :(

Δυστηχως ουτε οι κινεζοι βγαζουν refurb 6510. Στο πηγαδι κατουρησε? :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω, αλλα αντε βρες προσοψη :(

Δυστηχως ουτε οι κινεζοι βγαζουν refurb 6510. Στο πηγαδι κατουρησε? :confused:

 

γι αυτο και τα γνησια εχουν αξια ;) ...σε κανενα μαγαζι με μεταχειρισμενα εψαξες?? ...θυμηθηκα τωρα ενα μαγαζι με μεταχειρισμενα που εχει γνησια προσοψη 8850! και την εχει εδω και 6-7 χρονια στην βιτρινα και το πλαστικο εχει κιτρινισει! 90ε την πουλαει λεει :blink: ο ιδιος πουλαει 8850 στα 80ε και 8910 στα 200 :wacko:

Link to comment
Share on other sites

θυμηθηκα τωρα ενα μαγαζι με μεταχειρισμενα που εχει γνησια προσοψη 8850! και την εχει εδω και 6-7 χρονια στην βιτρινα και το πλαστικο εχει κιτρινισει! 90ε την πουλαει λεει :blink:

 

Γι'αυτό είναι εκεί ακόμα...Tόσο που την δίνει...Και θα παραμείνει εκεί...90 δεν κάνει ολόκληρο OYTE refurb,που και ''τσίλικο'' θα είναι,και ολόκληρο...!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό είναι εκεί ακόμα...Tόσο που την δίνει...Και θα παραμείνει εκεί...90 δεν κάνει ολόκληρο OYTE refurb,που και ''τσίλικο'' θα είναι,και ολόκληρο...!

 

πραγματικα! ελεος.. με 40 ευρουλακια εχεις σχεδον καινουργιο 8850 της κουτας.. σε λιγους μηνες θα παω φανταρος και θα με ψηνε να παρω ενα για εκει!

Link to comment
Share on other sites

To δικο μου 6510 ειναι μαυρο. Νια νια νια νια :p

 

Παντως προτεινω οταν γινει η συναντηση να μην φερουμε ολοι ιδιες συσκευες.

Αν προτιθεται καποιος δηλαδη να φερει μονο 1-2 κινητα, ας μην φερει 3310 και 3330 (παραδειγμα) αν εχουμε ηδη ατομα που θα φερουν τα ιδια.

Γιατι βλεπω εχουμε πανω-κατω ολοι 6510-8850-8310 κτλ, αλλα -προσωπικο παραδειγμα- δεν βλεπω κανεις να εχει n-gage. Οποτε θα εφερνα το n-gage για την ποικιλια. Και το Ν91 :p

 

Εγώ να φέρω μισό 5700; :p αφού δεν το χει κάνεις :lol: σοβαρά τώρα, εγώ μάλλον θα φέρω το τούβλο. Για το οποίο παρεπιπτόντως δεν βρίσκεις πρόσωψη ούτε για πλάκα. Με βρήκε ο Δημήτρης μια ορίτζιναλ αλλά δεν ξέρω το μαγαζί...

Link to comment
Share on other sites

E κοιτα αμα ειναι να σκορπισει και μην δουλευει τοτε προσωπικα δεν θα το εφερνα.

Το ειπα απλα για οσους τυχαινει να εχουν μονο αυτοι, καποια συσκευη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

να δωσεις τοσα λεφτα για να παρεις refurb?

 

παιζει να σου χαλασει η οθονη μεσα σε λιγο καιρο.. ή καποιο αλλο εξαρτημα.

πολλα λεφτα για μη γνησιο κινητο

 

Στην Κρητη αν ψαχτεις με καποιο καταστημα με παλια κινητα... υπαρχει?

Αθηνα παντως γινεται χαμος

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...