Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά για να επανέλθω αυτό που εγώ θέλω είναι να γυρίσει ο υπολογιστής στη προηγούμη κατάστασή του.Δηλαδή με όλα του τα προγράμματα εγκατεστημένα και γενικά όλα όπως ήταν.Αν είναι να γυρίσει μεν στα κανονικά windows vista αλλά να είναι όπως όταν τον αγόρασα,δηλαδή με κανένα πρόγραμμα εγκατεστημένο και γενικά σαν καινούργιο τότε δεν το θέλω.Αυτό άλλωστε είναι και το πρόβλημά μου τώρα.Ότι ναι μεν δεν έχασα κανένα αρχείο αλλά πρέπει να τα εγκαταστήσω όλα από την αρχή,ακόμα και πράγματα που είχε ο υπολογιστής όταν τον αγόρασα προεγκατεστημένα(όπως πχ πρόγραμμα ασύρματου δρομολογητή γιατί τώρα δεν μπαίνει ούτε ίντερνετ-δεν αναγνωρίζει κανένα ασύρματο δίκτυο).Μπορεί να γίνει αυτό που ζητάω?Δεν θυμάμαι καθόλου αν είχε το cd των vista όταν τον αγόρασα,πάντως δεν το βρίσκω.Αν προμηθευτώ ένα μπορεί να επιστρέψει όπως ήταν?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν παιδιά για να επανέλθω αυτό που εγώ θέλω είναι να γυρίσει ο υπολογιστής στη προηγούμη κατάστασή του.Δηλαδή με όλα του τα προγράμματα εγκατεστημένα και γενικά όλα όπως ήταν.Αν είναι να γυρίσει μεν στα κανονικά windows vista αλλά να είναι όπως όταν τον αγόρασα,δηλαδή με κανένα πρόγραμμα εγκατεστημένο και γενικά σαν καινούργιο τότε δεν το θέλω.Αυτό άλλωστε είναι και το πρόβλημά μου τώρα.Ότι ναι μεν δεν έχασα κανένα αρχείο αλλά πρέπει να τα εγκαταστήσω όλα από την αρχή,ακόμα και πράγματα που είχε ο υπολογιστής όταν τον αγόρασα προεγκατεστημένα(όπως πχ πρόγραμμα ασύρματου δρομολογητή γιατί τώρα δεν μπαίνει ούτε ίντερνετ-δεν αναγνωρίζει κανένα ασύρματο δίκτυο).Μπορεί να γίνει αυτό που ζητάω?Δεν θυμάμαι καθόλου αν είχε το cd των vista όταν τον αγόρασα,πάντως δεν το βρίσκω.Αν προμηθευτώ ένα μπορεί να επιστρέψει όπως ήταν?

 

Για να τα ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα, με το Recovery CD θα φέρεις τον υπολογιστή σου όπως ήρθε από το εργοστάσιο. Δε μπορείς απλά να επιδιορθώσεις τον Explorer και ό,τι δεν δουλεύει και να έχεις και όλα σου τα προγράμματα εγκατεστημένα. Με το Recovery CD χάνεις όλες τις εγκαταστάσεις σου, αλλά θα έχεις ένα φρέσκο μηχάνημα, όπως ήρθε από το εργοστάσιο, όσον αφορά το software φυσικά. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κρατήσεις ένα backup των εγγράφων σου.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι η εγκατάσταση των νέων vista ulitmate δεν έγινε σωστά και τώρα που εκίνησα τον υπολογιστή χωρίς το cd εγκατάστασης με λέει ότι κάποιο σφάλμα παρουσιάστηκε στην φόρτωση του λειτουργικού.Δλδ χωρίς το cd εγκατάστασης δεν ξεκινούν.Μάλλον πρέπει να κάνουν boot από το cd κάθε φορά.Σε αυτή τη περίπτωση τί κάνουμε?Θα πρέπει να έχω πάντα μέσα το cd όταν ξεκινάει?
Link to comment
Share on other sites

φυσικά και όχι.

 

απλά βάλε το cd μέσα και κάνε πάλι εγκατάσταση. θα σου φτιάξει το πισί όπως ήταν στην αρχή.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και όχι.

 

απλά βάλε το cd μέσα και κάνε πάλι εγκατάσταση. θα σου φτιάξει το πισί όπως ήταν στην αρχή.

Να βάλω το cd των vista ultimate?Αν τα εγκαταστήσει πάλι από την αρχή θα είναι όπως πριν τα εγκαταστήσω ή όπως είναι τώρα(δλδ χωρίς κανένα πρόγραμμα εγκατεστημένο κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

βάλε το cd που σου έδωσαν με το πισί.

 

θα στο επαναφέρει όπως όταν το αγόρασες.

 

οι εφαρμογές που έχει ένας κλασικός χρήστης παίρνουν το πολύ 1-2 ώρες να μπουν. θες 3ις? οκ 3ις. τόσο δύσκολο είναι?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

βάλε το cd που σου έδωσαν με το πισί.

 

θα στο επαναφέρει όπως όταν το αγόρασες.

 

οι εφαρμογές που έχει ένας κλασικός χρήστης παίρνουν το πολύ 1-2 ώρες να μπουν. θες 3ις? οκ 3ις. τόσο δύσκολο είναι?

Το πρόβλημά μου είναι ότι πρέπει να τα εγκαταστήσω όλα από την αρχή.Γι αυτό ρώτησα αν μπορούσα να επαναφέρω τον υπολογιστή στη προηγούμενη κατάσταση,δλδ με όλα τα προγράμματα εγκατεστημένα.Με το πρόγραμμα του ασύρματου δρομολογητή τί μπορεί να γίνει?Λέει ότι δεν έχω εγκατεστημένο τέτοιο πρόγραμμα.Εξαφανίστηκε κατά την αναβάθμιση?Δεν αναγνωρίζει κανένα ασύρματο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

άλλη μια φορά.

 

αν θες τα προγράμματά σου πέρνα τα από την αρχή.

 

αν το cd δεν έχει έτοιμους τους οδηγούς (πρέπει να τους έχει). τότε κατέβασέ τους από το σάιτ του κατασκευαστή.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Σας ενημερώνω ότι σήμερα 1 Ιουλίου το Service Pack 2 είναι πλέον διαθέσιμο μέσω του Windows Update. Όσοι δεν επιθυμούν να "κατεβάσουν" το πακέτο με αυτόν τον τρόπο ή αντιμετωπίζουν προβλήματα στην εγκατάστασή του, μπορούν να το κατεβάσουν από εδώ: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=el&FamilyID=049c9dbe-3b8e-4f30-8245-9e368d3cdb5a
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σας ενημερώνω ότι σήμερα 1 Ιουλίου το Service Pack 2 είναι πλέον διαθέσιμο μέσω του Windows Update. Όσοι δεν επιθυμούν να "κατεβάσουν" το πακέτο με αυτόν τον τρόπο ή αντιμετωπίζουν προβλήματα στην εγκατάστασή του, μπορούν να το κατεβάσουν από εδώ: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=el&FamilyID=049c9dbe-3b8e-4f30-8245-9e368d3cdb5a

Η διεύθυνση που δίνεις αφορά το Service Pack 2 για τα Windows XP.

Η σωστή διεύθυνση, που αφορά το Service Pack 2 των Windows Server 2008 και των Windows Vista, είναι αυτή. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το pc μου δουλευει με xp home edition SP3.(dual core sta 2.33GHz,3gb ram,512mb καρτα γραφικων(την οποια βλεπει ως 1gb!)

Eχω τα vista premium(τα οποια συνοδευαν το pc,αλλα ειχα προβληματα και περασα τα παραπανω xp).Ενα χρονο μετα λεω να περασω τα vista.

Περνοντας τα vista πανω απο τα xp λεει οτι δεν θα χαθουν αρχεια,απλα θα χρειαστω drivers για καποιες συσκευες(τους οποιους εχω).

Στην προσθαφαιρεση προγραμματων θα βλεπω ολα τα εγκατεστημενα προγραματα μετα?

Επισης εχω 1gb ram στην....ακρη,θα τα βλεπει τα συνολικα 4 gb?

Ειναι 32bit τα vista.....

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Η διεύθυνση που δίνεις αφορά το Service Pack 2 για τα Windows XP.

Η σωστή διεύθυνση, που αφορά το Service Pack 2 των Windows Server 2008 και των Windows Vista, είναι αυτή. ;)

 

lol δεν το πρόσξεξα, sorry! :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το pc μου δουλευει με xp home edition SP3.(dual core sta 2.33GHz,3gb ram,512mb καρτα γραφικων(την οποια βλεπει ως 1gb!)

Eχω τα vista premium(τα οποια συνοδευαν το pc,αλλα ειχα προβληματα και περασα τα παραπανω xp).Ενα χρονο μετα λεω να περασω τα vista.

Περνοντας τα vista πανω απο τα xp λεει οτι δεν θα χαθουν αρχεια,απλα θα χρειαστω drivers για καποιες συσκευες(τους οποιους εχω).

Στην προσθαφαιρεση προγραμματων θα βλεπω ολα τα εγκατεστημενα προγραματα μετα?

Επισης εχω 1gb ram στην....ακρη,θα τα βλεπει τα συνολικα 4 gb?

Ειναι 32bit τα vista.....

Για να αναγνωρίζονται σωστά πάνω από 3GB RAM, χρειάζεται 64bit λειτουργικό. Το έχουμε γράψει πολλές φορές στο forum. Άρα θα πρέπει να κάνεις clean install.
Link to comment
Share on other sites

Σας ενημερώνω ότι σήμερα 1 Ιουλίου το Service Pack 2 είναι πλέον διαθέσιμο μέσω του Windows Update. Όσοι δεν επιθυμούν να "κατεβάσουν" το πακέτο με αυτόν τον τρόπο ή αντιμετωπίζουν προβλήματα στην εγκατάστασή του, μπορούν να το κατεβάσουν από εδώ: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=el&FamilyID=049c9dbe-3b8e-4f30-8245-9e368d3cdb5a

 

εχει κατεβασει κανεις το service pack 2 για τα vista ; αξιζει τον κοπο;

Link to comment
Share on other sites

εχει κατεβασει κανεις το service pack 2 για τα vista ; αξιζει τον κοπο;

 

Κατεβηκε μονο του(κατι λιγοτερο απο 90ΜΒ) και δεν ειδα καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πως κανεις εναν φακελο ''κρυφο'' στα βιστα??:confused:

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

όπως σε όλα τα windows...

 

δεξί κλικ: properties

 

Οχι θυμαμαι στα xp απλα τικαρες το κουτακι που ελεγε ''κρυφο'' εδω δν εχει τπτ τετοιο..μηπως κανεις τιποτα στην καρτελα ''ασφαλεια'' οταν πηγαινεις στα properties του φακελου??

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

τότε απλά δεν μπορείς.

 

ίσως δε σου επιτρέπει να κρύψεις αυτόν τον φάκελο ή απλά έχεις κολλήσεις κάτι.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Nα αυτες τις επιλογες μου βγαζει στην εικονα κατω οταν παταω δεξι κλικ ιδιοτητες σε εναν φακελο..

 

http://img39.imageshack.us/img39/5552/58461545.th.jpg

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Nα αυτες τις επιλογες μου βγαζει στην εικονα κατω οταν παταω δεξι κλικ ιδιοτητες σε εναν φακελο..

 

http://img39.imageshack.us/img39/5552/58461545.th.jpg

 

Λείπει η πρώτη καρτέλα General με τα γενικά στοιχεία του φακέλου (μέγεθος κτλ)

εκεί υπάρχει η επιλογή για κρυφό φάκελο

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...