Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα Windows XP δεν γίνεται, και είναι παράνομο να γίνει εκτός και αν η αδειά που έχεις είναι VL.
Είχα ρωτήσει αν γίνεται με κάποιο κόστος, αλλά δεν γίνεται καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο λαπτοπ που εχω περασμενα τα Ελληνικα Vista εχω βαλει ως πρωτη γλωσσα γραφης τα Ελληνικα και καθε φορα που πρεπει να γραψω μια διευθυνση,να κανω ενα φακελο στα αγγλικα πρεπει να αλλαζω συνεχεια την γλωσσα.Πως γινεται να αντιστρεψω την σειρα προτεραιοτητας ετσι ωστε οταν ανοιγω τον υπολογιστη να εχει παντα τα αγγλικα και να το αλλαζω όποτε θελω στα Ελληνικα με το Alt + Shift.Οταν ανοιγει ο υπολογιστης πριν μπει στα Windows κατω αριστερα δειχνει το EL

από τις ρυθμίσεις πληκτρολογίου (στα regional settings) βάλε το en keyboard πάνω πάνω (move up).

 

NAI, Αλλά με συγκεκριμένο τρόπο. (δες παρακάτω)

 

 

 

Στα Windows XP δεν γίνεται, και είναι παράνομο να γίνει εκτός και αν η αδειά που έχεις είναι VL. Οι VL άδειες σου δίνουν το δικαίωμα χρήσης διαφορετικής γλώσσας από αυτής που αγόρασες στην περίπτωση που η τιμή του προϊόντος της διαφορετικής γλώσσας είναι μικρότερη ή ίση από την τιμή του προϊόντος που αγόρασες. Στα Windows Vista υπάρχει διαφορετική πολιτική για τη χρήση γλώσσας μια και το λειτουργικό είναι "Language Neutral". Ανάλογα με την άδεια που έχεις αγοράσει ,με κάποια μικρή επιβάρυνση(Basic, Home, Business) ή χωρίς επιβάρυνση (Ultimate), μπορείς να προμηθευτείς το language pack που σε ενδιαφέρει και να μετατρέψεις το λειτουργικό σου στην γλώσσα της επιλλογής σου.

 

 

 

Η άδεια Vista Ultimate σου δίνει το δικαίωμα να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε γλώσσα, με το συγκεκριμένο τρόπο: Εγκαθιστάς το σύστημα στη γλώσσα που αγόρασες, λαμβάνεις από το site της Microsoft τη γλώσσα που επιθυμείς και την εγκαθιστάς στο συστημά σου. Το να εγκαταστήσεις διαφορετική γλώσσα από την αρχή νομίζω(99%) ότι είναι παραβίαση της άδειας χρήσης (δηλ είσαι παράνομος).

 

Αν έχεις ένα νόμιμο κλειδί DSP είναι νόμιμο όσο βρίσκεται στο σύστημα που το αγόρασες (οι άδειες DSP είναι φθηνότερες γιατι "κλειδώνουν" στο σύστημα που αγοράσαμε μαζί με την άδεια, για αυτό και δεν διατείθονται χωρίς ένα καινούριο υπολογιστη). Στην περίπτωση που έχεις μια DSP άδεια και προσπαθήσεις να την εγκαταστήσεις σε διαφορετικό σύστημα από αυτό που αγόρασες μαζί με την άδεια, τότε την παραβιάζεις και είσαι παράνομος.

 

Όσο για τον αν δοκιμάσεις το DSP Key σε Retail DVD (FPP), χωρίς να σε πάρω στο λαιμό μου, η Microsoft από παλιά μας έχει συνηθήσει να ξεχωρίζει τις key-engines ανάλογα τα προϊόντα, λχ το DSP κλειδί δεν παίζει σε FPP (retail) XP ούτε σε VL. Για τα Windows Vista δεν το έχω δοκιμάσει αλλά είναι πολύ πιθανό να συνεχίζει να ισχύει η πρότερη κατάσταση.

και να κατεβάσεις το αγγλικό γλωσσικό πακέτο ο πυρήνας παραμένη greek οπότε γίνεται μπάχαλο στα services...

 

η καλύτερη κίνηση είναι αγοράζεις αγγλική έκδοση ultimate και κατεβάζεις ότι γλώσσα θες. παίρνεις πρώτος τις ενημερώσεις και τις rtm χωρίς καθυστέρηση.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

επίσης αν έχεις αγγλική έκδοση και κατεβάσεις ένα γλωσσικό πακέτο που δεν υπάρχει στο sp1(ακόμα), πχ ελληνικά, δεν θα δεις το sp1 στο wu.

 

ακόμα δε μπορώ να πιστέψω πόσο γρήγορο έγινε το tablet (το desktop δε το δουλεύω για τέτοια). η μεταφορά μέσω network είναι σχεδόν 2χ.

 

επίσης η διαγραφή, αντιγραφή κλπ αρχείων στον ίδιο δίσκο αλλά και σε εξωτερικούς γίνεται άμεσα χωρίς τις μπάρες (ειδικά η διαγραφή) που στέκονται λες και μεταφέρεις τα TB...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα gadgets είναι φτιαγμένα για τη sidebar τον windows vista. Τέτοιο πράγμα στα xp δεν υπάρχει. Αν θέλεις κάτι τέτοιο, βάλε π.χ. το google desktop.
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα gadgets είναι φτιαγμένα για τη sidebar τον windows vista. Τέτοιο πράγμα στα xp δεν υπάρχει. Αν θέλεις κάτι τέτοιο, βάλε π.χ. το google desktop.

Ωραιος. Σ' ευχαριστώ πολύ.

 

Αυτά πόση μνήμη καταλαμβάνουν;

Link to comment
Share on other sites

αναλόγως. κανένα σύγχρονο πισί (με τουλάχιστον 2GB ram) δε θα έχει πρόβλημα

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

1GB ram όπως και να το κάνεις είναι λίγο.

 

η cpu είναι κάπως αδύναμη.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, όμως δεν τρέχω βαριές εφαρμογές, ένα Open Office και ένα Mozilla τρέχω. Τον πήρα σε αντικατάσταση ενός Acer Aspire 4ετίας, μόνο και μόνο για να ελαχιστοποιήσω το βάρος στην πλάτη μου.
Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει αν γίνεται με κάποιο κόστος, αλλά δεν γίνεται καθόλου.

 

Γίνεται αν το προϊόν σου είναι VL.

Περισσότερες πληροφορίες:Volume Licensing Briefs και επέλεξε το σύνδεσμο Product Cross Language Rights (Word file, 100 KB).

Wherever you go, no matter what the weather, always bring your own sunshine.....
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα gadgets είναι φτιαγμένα για τη sidebar τον windows vista. Τέτοιο πράγμα στα xp δεν υπάρχει. Αν θέλεις κάτι τέτοιο, βάλε π.χ. το google desktop.

 

τι? υπαρχει μια χαρα slidebar και για XP

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω παντως χωρις προβλημα τρεχω vista home premium με ενα γιγα μνημη και παει ρολοι

μάλλον δεν έχεις καλό ρολόι :p με 1GB ούτε το superfetch αλλά ούτε τπτ δε δουλεύει σωστά.

 

άνοιξε 3-4 παράθυρα και αν δεν κολλάει...

 

το παραδέχεται και ολόκληρη msft.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

τι? υπαρχει μια χαρα slidebar και για XP
Προφανώς εννοώ ότι το λειτουργικό από μόνο του δεν έχει sidebar. Το γράφω ότι μπορείς να βάλεις software που κάνει αυτή τη δουλειά...
Link to comment
Share on other sites

Τί λες! αν μεταφέρεις το Taskbar από κάτω στα δεξιά, μια χαρά sidebar γίνεται :lol: :lol:
Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις ειναι η thosje sidebar και την ειχα παλια ειναι ακριβως ηδια

thoosje γράφεται και όχι thosje.

 

 

 

 

 

 

 

 

όχι τπτ άλλο άλλα δεν την έβρισκε και ο Γούγλης. :O

Link to comment
Share on other sites

Help! :(

Εχω Windows Vista Premiun σε ένα VAIO VGN-FZ11S.

Απο μ@#$%!@ εσβησα το προγραμμα

bluetooth stack for windows by toshiba

Μολις ολοληρωθηκε η καταργηση, τα vista αυτοματα προσπαθησαν να εγκαταστησουν το προγραμμα UGX χωρις επιτυχια καθως μου ζητησαν το cd του... (ποιο cd οεο; τι ειναι το ugx??)

Κατεληξα λοιπον στο να μην λειτουργει το bluetooth του λαπτοτ!

Τι κάνω τώρα;;;;;;;;;;;;;; :cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Help! :(

Εχω Windows Vista Premiun σε ένα VAIO VGN-FZ11S.

Απο μ@#$%!@ εσβησα το προγραμμα

bluetooth stack for windows by toshiba

Μολις ολοληρωθηκε η καταργηση, τα vista αυτοματα προσπαθησαν να εγκαταστησουν το προγραμμα UGX χωρις επιτυχια καθως μου ζητησαν το cd του... (ποιο cd οεο; τι ειναι το ugx??)

Κατεληξα λοιπον στο να μην λειτουργει το bluetooth του λαπτοτ!

Τι κάνω τώρα;;;;;;;;;;;;;; :cry:

 

http://www.vaio-link.com/downloads/preinstalled/preinstalled.asp?site=voe_en_gb_cons&c=0&s=VGN-FZ&m=2666

Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστώ φίλε dis για την άμεση απάντηση!

Κράτησα το link για μελλοντική χρήση γιατί κατάφερα να λύσω το πρόβλημά μου με ένα απλό τρόπο, αφού πρώτα ...ηρέμησα από τον αρχικό πανικό:

Επαναφορά συστήματος :O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιά άλλαξα κάποιες ρυθμίσεις στα vista και έκανα επανεκίνηση.από τότε σε κάθε εκκίνηση τρ'εχει το windows installer χωρίς λόγο πράγμα που μου αργεί την εκκίνηση...τι να κάνω??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...