Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Geia sas.Molis egatestisa vista ultimate sto neo moy PC, alla den exo ixo kai episis elliniki gramatoseira.

 

Exo karta ixoy onboard, ebala ta vismatakia twn ixeiwn alla tipota..

 

Kamia idea?

 

Eyxaristo, kai sygnomi gia ta greeklish!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποια κάρτα ήχου;

Έχουμε συζητήσει αρκετές φορές για προβλήματα ασυμβατότητας σε onboard κάρτες ήχου.

Μια διαδεδομένη κάρτα που έχει προβλήματα με τα vista είναι η sound max. Το πρόβλημα πάντως λύνεται με λίγο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε φίλε αλλά αν μου λες ότι έχεις να δεις BSOD από xp χωρίς sp0 τι να πώ πρόκειται για ιδιαίτερη περίπτωση χρήστη windows.

 

Στο laptop μου με τα εξής χαρακτηριστικά:

Centrino Duo 7100 στα 1,8Ghz

2gb ram DDR2

Intel X3100 κάρτα γραφικών

και 120gb sata2 δίσκο

 

είδα BSOD και σε vista (και μάλιστα χωρίς να πειράξω drivers,είχα τους τελευταίους της HP)

είδα BSOD και σε xp media center με service pack 2...

 

Τι να πω!

να μην πειράζεις τα windows.

 

να τους έχεις τους τελευταίους OEM drivers. να κάμεις συχνά backup.

 

να μην παίζεις παιχνίδια.

 

αυτή τη λύση έχω βρει τόσα χρόνια :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

einai ONBOARD i karta moy. mporo na se voithiso perissotero mipos?

 

ta ellinika apo poy mporo na ta katevaso?

 

Δεν χρειάζομαι κεφαλαία φίλε μου. Το είδα. Μάλλον εσύ δεν είδες τι έγραψα. Το ότι είναι onboard δεν λέει τίποτα. Βρες από τις ιδιότητες ποια κάρτα ήχου "φοράει" το motherboard.

 

Ποια vista έχεις;

Αν αυτό που σου λείπει είναι απλά το πακέτο της ελληνικής γλώσσας μπορείς να το κατεβάσεις μέσα από το windows update.

Link to comment
Share on other sites

To θεμα του ηχου το ελυσα χθες το βραδυ!!

 

Το πακετο ελληνικης γλωσσας ειναι που δεν βρισκω μεχρι στιγμης. Εχω τα vista ultimate.

 

Eπισης εχω αλλη μια ερωτηση, το aero το κατεβαζει κανεις ως εξτρα, η απλα επειδη εχω μια απλη καρτα γραφικων Onboard δεν μου το εμφανιζει?

 

Επισης, παρολο που εχω intel E6750,1GB RAM,250 HD, μου βγαζει αξιολογηση στο συνολο 1.0 !!!

 

Ενω στον επεξεργαστη εχω 5.4, και στον σκληρο 5.9 !! Μνημη 4.5 !!

 

περιεργο δεν ειναι? Εχετε να μου προτεινετε καποια οικονομικη καρτα γραφικων για να εχω aero?

Link to comment
Share on other sites

Οι onboard κάρτες γραφικών είναι συνήθως για τον ...

Το aero δεν κατεβαίνει σαν extra. Η κάρτα σου φταίει.

Κατά τα άλλα το σύστημά σου είναι υπεραρκετό. Οποιαδήποτε σχετικά νέα κάρτα πάρεις, γύρω στα 80-90 ευρώ (αφού δεν θες κάτι ιδιαίτερο), θα είναι μια χαρά. Αλλωστε στην συκευασία θα αναφέρει αν είναι συμβατή με vista.

Link to comment
Share on other sites

Thanx for the reply! Εχεις να μου προτεινεις καποια καρτα, απο το πλαισιο πχ που ειναι και κοντα μου και εχει και σαιτ?

 

Με ενδιαφερουν πιο πολυ οι ταινιες, και λιγοτερο τα παιχνιδια(οχι πως δεν θα παιζω βεβαια!)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Με αυτη την καρτα, θα εχω προβλημα με το aero? Επισης επειδη θελω να βαλω και μια καρτα τηλεορασης, θα ειναι ολα ΟΚ?
Link to comment
Share on other sites

ΈΛΕΟΣ πια ρε παιδιά!

Όταν πρωτοαγόρασα το Lord of the Rings Online είχε προβλήματα με το nvlddmkm.sys και κόλλαγε. Σταμάτησα να παίζω. 6 μήνες περίπου μετά το ξαναεγκαθιστώ και πάλι το ίδιο πρόβλημα, αν και έχω κατεβάσει τους τελευταίους drivers για την Nvidia κάρτα μου!!

 

Απίστευτο χάλι!

Μου αρέσει πως θα ήταν και επικεντρωμένα στα παιχνίδια.

 

Μπορεί σε αυτό να μην ευθύνεται αποκλειστικά η Microsoft και τα Vista αλλά περισσότερο η Nvidia, όμως και πάλι το πρόβλημα είναι μόνο για τους χρήστες των Vista...

 

Έχει κανείς καμιά λύση;;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Με αυτη την καρτα, θα εχω προβλημα με το aero? Επισης επειδη θελω να βαλω και μια καρτα τηλεορασης, θα ειναι ολα ΟΚ?

 

Κανένα πρόβλημα με το aero.

Δεν έχει σχέση η κάρτα γραφικών με την κάρτα τηλεόρασης.

Link to comment
Share on other sites

Οι onboard κάρτες γραφικών είναι συνήθως για τον ...

Το aero δεν κατεβαίνει σαν extra. Η κάρτα σου φταίει.

Κατά τα άλλα το σύστημά σου είναι υπεραρκετό. Οποιαδήποτε σχετικά νέα κάρτα πάρεις, γύρω στα 80-90 ευρώ (αφού δεν θες κάτι ιδιαίτερο), θα είναι μια χαρά. Αλλωστε στην συκευασία θα αναφέρει αν είναι συμβατή με vista.

είναι για τον ... για τα παιχνίδια.

 

για το aero είναι άριστες.

 

όλα τα laptop εδώ και 1.5 χρόνο παίζουν άριστα το aero (αρκεί να έχουν 2GB μνήμη για να μην σέρνονται σε άλλες διεργασίες)

 

και μιλάω για τις κάρτες 945, 965 (X3100)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, με την υπαρχουσα καρτα μπορω να τρεξω το αερο? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΜΩΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...Σημειωση, εχω τα vista ultimate 2 μερες και εχω ασχοληθει μαζι τους 2 ωρες δυστυχως...

 

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΕΡΟ ΟΕΟ? :-)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, με την υπαρχουσα καρτα μπορω να τρεξω το αερο? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΜΩΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...Σημειωση, εχω τα vista ultimate 2 μερες και εχω ασχοληθει μαζι τους 2 ωρες δυστυχως...

 

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΕΡΟ ΟΕΟ? :-)

 

με πατημενο το start στο πληκτρολογιο πατας και το Tab για να κανεις εναλλαγη των ανοιχτων παραθυρων. αυτο δεν ειναι το aero??? κ εγω καινουριος ειμαι...

να ρωτησω κ εγω λοιπον... εγκατεστησα μια εφαρμογη και οταν πηγα να την τρεξω μου λεει οτι για την πρωτη φορα πρεπει να την εκτελεσω με δικαιωματα διαχειριστη, αλλιως... θα τερματιστει. εγω μπαινω με το λογαριασμο διαχειριστη, αρα τι παραπανω πρεπει να κανω για να τρξει το προγραμμα???

Link to comment
Share on other sites

όπως έχω γράψει...

 

ΒΑΛΤΕ OEM DRIVERS. http://www.intel.com

 

τα πισί θέλουν OEM οδηγούς. ΔΕΝ δουλεύουν ορθά αλλιώς :!:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

είναι για τον ... για τα παιχνίδια.

 

για το aero είναι άριστες.

 

όλα τα laptop εδώ και 1.5 χρόνο παίζουν άριστα το aero (αρκεί να έχουν 2GB μνήμη για να μην σέρνονται σε άλλες διεργασίες)

 

και μιλάω για τις κάρτες 945, 965 (X3100)

 

Είναι για τον... για οποιαδήποτε βαριά εργασία. Ειδικά δε για τα παιχνίδια. Προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ τέτοιο pc. Αν έχεις pc μόνο για το office τότε είσαι δικαιολογημένος.

Και δεν μιλούσαμε για laptop που εδώ και ένα χρόνο σχεδόν όλα υποστηρίζουν aero.

Μιλούσαμε για 1-2 χρονών desktop που τα περισσότερα από αυτά που είχαν φτηνές κάρτες onboard δεν υποστήριζαν aero. Μην λέμε ότι θέλουμε. Έχω βάλει αρκετές κάρτες γραφικών σε υπολογιστές μόνο και μόνο για να έχουν aero. Μπορεί για αρκετούς το aero να μην σημαίνει τίποτα, για άλλους είναι σημαντικό. Για μένα ούτε κρύο ούτε ζέστη.

Link to comment
Share on other sites

τα παιχνίδια δεν είναι για τα Pc είναι για τις κονσόλες.(προσωπική άποψη)

 

επίσης όποιος αγοράσει laptop με μη Intel κάρτα θα ζημιώσει αρκετά την αυτονομία του.

 

Υ.Γ. όταν η αγορά των laptops είναι μεγαλύτερη από αυτή των desktops δεν δικαιούται κάποιος να αφήνει απέξω τους φορητούς ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

παιδα μια βοηθεια , εχω vista ultimate (*****ed) και μετα απο 2μηνες αριστης χρησης ξαφνικα δεν μου βλεπει τα 2 dvd rw που εχω , τα βλεπει σαν cd !!!!! ΑΝΥ HELP ????

ΑΣΧΕΤΟ ΤΟ ΕΙΔΑΤΕ ΤΟ PSE 8 !!!!!!!! ΑΠΙΘΑΝΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΑΚΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ REAL ΜΠΑΛΛΑ !!!!!!!!!!!!!!!

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα έβαλες κάποιο πρόγραμμα που θα μπέρδεψε τα πράγματα.

 

δοκίμασε system restore σε κάποιο valid checkpoint.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

παιδα μια βοηθεια , εχω vista ultimate (*****ed) και μετα απο 2μηνες αριστης χρησης ξαφνικα δεν μου βλεπει τα 2 dvd rw που εχω , τα βλεπει σαν cd !!!!! ΑΝΥ HELP ????

 

Τα δισκάκια DVD στα διαβάζει? Δοκίμασες να γράψεις κανένα DVD?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα δισκάκια DVD στα διαβάζει? Δοκίμασες να γράψεις κανένα DVD?

 

 

ταινιες παιζει κανονικα !!!!! να αντιγραψει δεν μπορει

 

παιδια ακυρο με το που εβαλα μια ταινια dvd μετα τα βλεπει κανονικα και στο προγραμμα αντιγραφης !!!!! τι να πω ευχαριστω

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

τα παιχνίδια δεν είναι για τα Pc είναι για τις κονσόλες.(προσωπική άποψη)

 

επίσης όποιος αγοράσει laptop με μη Intel κάρτα θα ζημιώσει αρκετά την αυτονομία του.

 

Υ.Γ. όταν η αγορά των laptops είναι μεγαλύτερη από αυτή των desktops δεν δικαιούται κάποιος να αφήνει απέξω τους φορητούς ;)

 

 

Τα παιχνίδια είναι για τις κονσόλες ΚΑΙ για τα pc. Προσωπική άποψη κάποιου που δεν παίζει παιχνίδια. Δεν είναι (συνήθως) για το laptop. Δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση κανείς δεν μίλησε για laptop εκτός από σένα.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιχνίδια είναι για τις κονσόλες ΚΑΙ για τα pc. Προσωπική άποψη κάποιου που δεν παίζει παιχνίδια. Δεν είναι (συνήθως) για το laptop. Δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση κανείς δεν μίλησε για laptop εκτός από σένα.

αναφερθήκατε για κάρτες Intel είτε αυτές είναι φορητά είτε για επιτραπέζια συστήματα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...