Jump to content

Παγκόσμια Καρτοκινητή Τηλεφωνία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να πω και εγω την δικη μου εμπειρεια....ετσι ηταν και σε εμενα που εχω την original travelsim.....αλλα μια ωραια στιγμη μου ηρθε μαιλ οτι η καρτα μου εληξε (και εχασα 10 περιπου ευρω :wacko:)....ψαχνοντας ειδα οτι οι οροι ειχαν αλλαξει...

 

...οποτε προσοχη....

 

Τελικα λήγει ή δεν ληγει ποτε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 310
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοιταζω το site της travelsim αλλα εχω χαθει μες στα faq.

Μπορει καποιος επιγραμματικα να πει δυο πραγματακια να βγαλω ακρη;

 

- απο που ανανεωνω χρονο με πιστωτικη/χρεωστικη καρτα; θελει να κανω εγγραφη στο site http://www.travelsimshop.com ή καπου αλλου; δωστε ενα λινκ που κανω ανανεωση, και που μπορει να δει κανεις τις κλησεις που εκανε κλπ

 

- την εχει κανει κανείς πραγματικη χρηση στο εξωτερικο; εχει καλη ποιοτητα; αποκριση-καθυστερησεις; γενικα δουλευει, ή απορριπτει κλησεις κλπ.

 

- χρειαζεται δηλωση;

 

- ληγει; εχει απαιτηση να βαζεις χρονο/χρημα;

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται δήλωση η travel sim, αφού είναι ξένη εταιρεία με έδρα στο εξωτερικό. Δεν εφαρμόζεται εκεί ο ελληνικός νόμος. Αντίθετα ταυτοποίηση χρειάζεται η planet sim, που είναι ακριβώς το ίδιο προϊόν με την travel sim αλλά διατίθεται στην Ελλάδα από την εταιρεία Πετρουλάκης ΑΕ. Εκτός από την υποχρέωση ταυτοποίησης η panet sim έχει και ψηλότερες χρεώσεις, γεγονός που δικαιολογείται μάλλον από το περιθώριο κέρδους που έχει η ελληνική εταιρεία.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εστειλα την Δευτερα την παλια sim της united mobile σε αυτη την εταιρια στην πολωνια που κανει την ανταλλαγη με travel sim δωρεαν. Για να δουμε ποτε θα εχω απαντηση...
Link to comment
Share on other sites

- απο που ανανεωνω χρονο με πιστωτικη/χρεωστικη καρτα; θελει να κανω εγγραφη στο site http://www.travelsimshop.com ή καπου αλλου; δωστε ενα λινκ που κανω ανανεωση, και που μπορει να δει κανεις τις κλησεις που εκανε κλπ

 

σε αυτο....οταν κανεις εγγραφη εχει επιλογες

 

- την εχει κανει κανείς πραγματικη χρηση στο εξωτερικο; εχει καλη ποιοτητα; αποκριση-καθυστερησεις; γενικα δουλευει, ή απορριπτει κλησεις κλπ.

 

πολλες φορες....δουλευει μια χαρα....

 

- χρειαζεται δηλωση;

 

οχι...η travesim που αγοραζεις απο το εξωτερικο δεν χρειαζεται

 

- ληγει; εχει απαιτηση να βαζεις χρονο/χρημα;

 

ναι...πρεπει να κανεις μια ανανεωση καθε 24 μηνες

 

Εστειλα την Δευτερα την παλια sim της united mobile σε αυτη την εταιρια στην πολωνια που κανει την ανταλλαγη με travel sim δωρεαν. Για να δουμε ποτε θα εχω απαντηση...

 

στην πολωνια τις εστειλα και εγω τις δυο united που ειχα...απαντηση ηρθε σε 2 εβδομαδες αν θυμαμαι καλα :)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ποιος μπορει να με βοηθησει να παρω μια τετοια καρτα?

χωρις πιστωτικη και τετοια!please help!!!!:(:(

 

Μπορείς πιθανότατα και με χρεωστική κάρτα visa. Θα χρειαστείς ούτως ή άλλως ένα ηλεκτρονικό μέσο πληρωμής για να φορτώνεις χρόνο ομιλίας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς πιθανότατα και με χρεωστική κάρτα visa. Θα χρειαστείς ούτως ή άλλως ένα ηλεκτρονικό μέσο πληρωμής για να φορτώνεις χρόνο ομιλίας.

 

με χρεωστικη μεσω paypal ....προσπαθησα να ανανεωσω πριν μερικες μερες τον χρονο μου με χρεωστικη Πειραιως και το paypal δεν την δεχτηκε....ενω παλιοτερα την δεχοταν....

 

κανονας....χωρις πιστωτικη δεν μπορεις να κανεις συναλλαγες μεσω δικτυου.....:ninja:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

με χρεωστικη μεσω paypal ....προσπαθησα να ανανεωσω πριν μερικες μερες τον χρονο μου με χρεωστικη Πειραιως και το paypal δεν την δεχτηκε....ενω παλιοτερα την δεχοταν....

 

κανονας....χωρις πιστωτικη δεν μπορεις να κανεις συναλλαγες μεσω δικτυου.....:ninja:

 

Ίσως είναι θέμα τράπεζας. Έχω 6-7 χρεωστικές, ήθελα να κλείσω εισιτήριο για easy jet (για να χρεωθώ λιγότερα έξοδα συναλλαγής) και μου δέχτηκε μόνο τη μία (της τράπεζας πειραιώς). Υπάρχει πάντα και η επιλογή της προπληρωμένης κάρτας, που συμπεριφέρονται ακριβώς όπως οι πιστωτικές

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχει πάρει ο πατέρας μου μια Planet SIM. Από Planet SIM σε Planet SIM η χρέωση ποια είναι;

 

Δεν νομίζω ότι έχει ειδική χρέωση, θα πρέπει να υπολογίσεις το κόστος την κλήσης με βάση τον τόπο από τον οποίο γίνεται η κλήση (roaming) σε προορισμό Εσθονίας. Από Ελλάδα 0,43 προ τέλους συνδρομητών. Το μόνο προνόμιο που έχεις είναι ότι μπορείς να στείλεις δωρεάν sms προς planetsim μέσω της ιστοσελίδας της.

 

Δεν είναι όμως λίγο περίεργο αυτό που συμβαίνει με τις χρεώσεις, αν πάει κάποιος Εσθονία; Δηλ. αν και κράτος μέλος ΕΕ, έχει τις εξερχόμενες 1,29 το λεπτό... και χρεώνει και τις εισερχόμενες με 0,37. Δηλ. σου χρεώνει εισερχόμενη περιαγωγή, αν και είναι στην έδρα της, και μάλιστα πολύ υψηλότερα από το eurotariff... Και εξερχόμενη περιαγωγή 3 φορές πάνω... Μήπως έχει γίνει λάθος στον τιμοκατάλογο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι στην έδρα σου δεν ισχύουν οι χρεώσεις περιαγωγής

Έτσι κάνουν και οι Ελληνικές εταιρείες

όταν είσαι Ελλάδα δεν ισχύουν οι τιμές Ευρωπαϊκής Ένωσης

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι στην έδρα σου δεν ισχύουν οι χρεώσεις περιαγωγής

Έτσι κάνουν και οι Ελληνικές εταιρείες

όταν είσαι Ελλάδα δεν ισχύουν οι τιμές Ευρωπαϊκής Ένωσης

 

Το περίεργο δεν είναι αυτό, αλλά ότι

 

α) χρεώνει τις εισερχόμενες κλήσεις, πράγμα που δεν επιτρέπεται από το κοινοτικό δίκαιο, παρά μόνο όταν είσαι σε κατάσταση περιαγωγής εκτός της έδρας σου

 

β) χρεώνει τις εξερχόμενες ακόμα και στις εθνικές κλήσεις εντός της έδρας του το ίδιο με τις κλήσεις προς ξένους προορισμούς και πάντως πολύ ακριβότερα από τα τοπικά προγράμματα χρήσης

 

Έχουνε πάθει διχασμό προσωπικότητας εις βάρος των καταναλωτών απ' ότι φαίνεται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κανένα απολύτως κοινοτικο δίκαιο το οποίο να επιβάλει ότι οι εισερχόμενες κλήσεις είναι δωρεάν . ( Η συνήθεια δεν αποτελεί δίκαιο )
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κανένα απολύτως κοινοτικο δίκαιο το οποίο να επιβάλει ότι οι εισερχόμενες κλήσεις είναι δωρεάν . ( Η συνήθεια δεν αποτελεί δίκαιο )

 

Τόσο η συνήθεια όσο και το έθιμο μπορούν να αποτελούν δίκαιο (πρβ άρθρο 1 του Αστικού Κώδικα «Οι κανόνες του δικαίου περιλαμβάνονται στους νόμους και στα έθιμα.»)

 

Πέραν τούτου στην ευρωπαϊκή ένωση δεν επιτρέπεται χρέωση για εισερχόμενες κλήσεις. Εξαιρούνται ορισμένες υπηρεσίες όπως το collect call, οι ειδικοί αριθμοί freephone (800...) και φυσικά οι κλήσεις σε περιαγωγή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο αστικός κώδικας Αποτελεί Κοινοτικό δίκαιο ?

Πραγματικά ενδιαφέρουσα συζήτηση. Μήπως γνωρίζετε και την κοινοτική νομοθεσία που λέει ότι απαγορεύεται η χρέωση στις εισερχόμενες κλήσεις ?

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει ειδική χρέωση

 

και ομως εχει, απο οτι θυμαμαι...κοιταχτε τον καταλογο....δεν μπορω να το δω απο εδω.....

 

και κατι αλλο...

 

ολες αυτες οι καρτες στις χωρες τους εχουν μεγαλυτερη τιμη....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

( Η συνήθεια δεν αποτελεί δίκαιο )

 

Ο αστικός κώδικας Αποτελεί Κοινοτικό δίκαιο ?

Πραγματικά ενδιαφέρουσα συζήτηση. Μήπως γνωρίζετε και την κοινοτική νομοθεσία που λέει ότι απαγορεύεται η χρέωση στις εισερχόμενες κλήσεις ?

 

Αναφέρθηκα στην συνήθεια ως πηγή του δικαίου γενικότερα, όπως κάνατε και εσείς (είπατε η συνήθεια δεν αποτελεί δίκαιο). Το έθιμο και η συνήθεια ώς μορφή εθίμου αποτελούν πηγή του δικαίου, και το άρθρο 1 του αστικού κώδικα είναι απλώς μία ένδειξη γι αυτό (αυτό υποδηλώνει και η συντομογραφία πρβ=παράβαλε).

 

Πιθανόν να υπάρχει και συγκεκριμένος γραπτός κανόνας γι αυτό το ζήτημα, αλλά δεν είμαι σε θέση να το ψάξω αυτή τη στιγμή. Εσείς γνωρίζετε κάποια διάταξη που να επιτρέπει την χρέωση των εισερχομένων κλήσεων πέραν των ειδικών τρόπων χρέωσης που αναφέρθηκαν;

 

και ομως εχει, απο οτι θυμαμαι...κοιταχτε τον καταλογο....δεν μπορω να το δω απο εδω.....

 

και κατι αλλο...

 

ολες αυτες οι καρτες στις χωρες τους εχουν μεγαλυτερη τιμη....

 

H καρτοκινητή της ΕΜΤ (της εταιρείας πάνω στο δίκτυο της οποίας πατάει η travelsim και όλες οι παραλλαγές της) χρεώνει μόλις 0,19 τις ώρες αιχμής προς εθνικούς προορισμούς και φυσικά δεν χρεώνει τίποτα για εισερχόμενες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας νόμος που να ορίζει ότι απαγορεύεται η χρεωση στις εισερχόμενες κλήσεις. Απλά η Ευρωπαική επιτροπή προσπαθεί να μειώσει τις χρεώσεις σε λογικά επίπεδα όταν κάποιος είναι σε περιαγωγή μέσα στην ΕΕ.

 

Οι κάρτες αυτές διεθνών κλήσεων αποτελούν ειδικές πλατφορμες που βασίζονται σε κάποιο δίκτυο λόγω κάποιας συμφωνίας.

Οι κάρτες που βασίζονται στο Εσθονικό δίκτυο χρεώνουν εισερχόμενες για κάποιο λόγο στην Εσθονία. Παλιότερα οι κάρτες 09 που βασίζονταν στη swisscom δε μπορούσαν καν να έχουν περιαγωγή στην Ελβετία για κάποιο λόγο!

 

Υπάρχουν πάντως κάρτες διεθνείς που δε χρεώνουν εισερχόμενες στη χώρα προέλευσης της κάρτας

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λογικό να χρεώνει τις εισερχόμενες στην έδρα της τη στιγμή που δεν τις χρεώνει σχεδόν σε όλη την ενωμένη ευρώπη. Πάντως οι χρεώσεις της «μητρικής» travelsim στην Εσθονία απ' ότι ειδα στο travelsim.com είναι 0,39 για εξερχόμενες και 0,15 για εισερχόμενες. Στο travelsimshop.com που πουλάει το ίδιο προϊόν αναφέρονται άλλες χρεώσεις 1,05 για εξερχόμενες και 0,30 για εισερχόμενες. Τί ισχύει τελικά;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λογικό να χρεώνει τις εισερχόμενες στην έδρα της τη στιγμή που δεν τις χρεώνει σχεδόν σε όλη την ενωμένη ευρώπη. Πάντως οι χρεώσεις της «μητρικής» travelsim στην Εσθονία απ' ότι ειδα στο travelsim.com είναι 0,39 για εξερχόμενες και 0,15 για εισερχόμενες. Στο travelsimshop.com που πουλάει το ίδιο προϊόν αναφέρονται άλλες χρεώσεις 1,05 για εξερχόμενες και 0,30 για εισερχόμενες. Τί ισχύει τελικά;

 

Ειναι διαφορετικές εταιριες οπότε η κάθε μια χρεωνει διαφορετικά σε κάποιες περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω στειλει την παλια μου sim united-mobile σε εκεινο την εταιρια στην πολωνια, που εκανε ανταλλαγη με travelsim.

Ακομη περιμενω να μου την στειλουν...

Link to comment
Share on other sites

H καρτοκινητή της ΕΜΤ (της εταιρείας πάνω στο δίκτυο της οποίας πατάει η travelsim και όλες οι παραλλαγές της) χρεώνει μόλις 0,19 τις ώρες αιχμής προς εθνικούς προορισμούς και φυσικά δεν χρεώνει τίποτα για εισερχόμενες.

 

E και;;;....ειναι διαφορετικες εταιρειες....δεν εχουν καμμια σχεση....

αν και η travelsim ειχε τις ιδιες χρεωσεις με την ΕΜΤ, η ΕΜΤ θα δημιουργουσε μονη της εναν αντιπαλο της στην ιδια της την αγορα....:wacko:...

 

 

Εχω στειλει την παλια μου sim united-mobile σε εκεινο την εταιρια στην πολωνια, που εκανε ανταλλαγη με travelsim.

Ακομη περιμενω να μου την στειλουν...

 

υπομονη....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω στειλει την παλια μου sim united-mobile σε εκεινο την εταιρια στην πολωνια, που εκανε ανταλλαγη με travelsim.

Ακομη περιμενω να μου την στειλουν...

 

Τελικα μου γυρισε πισω η επιστολη με την ενδειξη για 'αγνωστη διευθυνση'!!!!!!!!!!

Δεν μπορω να καταλαβω ειλικρινα.

Ειχα στειλει mail να ρωτησω αν ισχυει η προσφορα και μου ειχαν πει ναι.

Και τυπωσα την διευθυνση με τον εκτυπωτη για να μην γινει κανενα λαθος.

Και γυρισε πισω.

Τι να συνεβη?

 

Εχει κανει κανεις την εν λογω ανταλλαγη sim?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...