Jump to content

Παγκόσμια Καρτοκινητή Τηλεφωνία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω ηθελα την travel sim, αλλα επειτα απο το 'κανονι' της united mobile, και την μη επιτυχη επικοινωνια με πολωνικο shop που υποτιθεται εκανε ανταλλαγη sim united mobile με travelsim, εχω μεινει διχως καποια λυση.

Κι αν τα 'ξανασκάσω' να παρω travel sim κι αυτη βαρεσει κανονι παλι αυριο?

 

Και με τσαντισαν κι οι πολωνοι που δεν μου εκαναν την ανταλλαγη...

 

Εχω την εντυπωση οτι αυτες οι 'παγκοσμιες καρτοκινητες' κινουνται μεταξυ φθορας και αφθαρσιας...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 310
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω την εντυπωση οτι αυτες οι 'παγκοσμιες καρτοκινητες' κινουνται μεταξυ φθορας και αφθαρσιας...

 

Ίσως είναι όντως έτσι. Μία εταιρεία που είναι στο χώρο εδώ και πολλά χρόνια είναι η ekit, δεν έχει όμως δωρεάν εισερχόμενες σε τόσο πολλές χώρες. Εϊχα πάρει μία από το ebay για 3-4 ευρώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να θελει 20 ευρω καθε 3μηνο, βρεξει χιονισει, παω-δεν παω εξωτερικο, ε τοτε, δεν ειναι καρτοκινητο, καταντάει πάγιο!

 

Δεν θέλει 20€ πας - δεν πας εξωτερικό, αυτό ακριβώς εξήγησα!

Ξαναδιάβασε τι έγραψα!

Θέλει 20€ κάθε φορά που θες να την χρησιμοποιήσεις και έχει περάσει τρίμηνο από την προηγούμενη ανανέωση.

Αν θέλεις να την έχεις "σε ύπνωση", δεν χάνεις το υπόλοιπο σου όσος καιρός κι αν περάσει και αρκεί μια ανανέωση για να την "ξυπνήσεις".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για ναυτικους εχετε να προτεινετε κατι??

 

θα σου ελεγα να κανεις οτι ειχα κανει και εγω...

 

αγοραζεις μερικες διεθνεις καρτουλες, διαφορετικων παροχων....και να τις χρησιμοποιες αναλογα...

 

δορυφορικο τηλεφωνο ηταν ακριβο

Edited by HEO
διορθωση

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Για ναυτικους εχετε να προτεινετε κατι??

 

Υπάρχουν λύσεις που αναφέρονται παραπάνω στο θέμα αυτό αλλά αφορούν χρήση σε λιμάνια κάποιων χωρών και όχι στην ανοικτή θαλασσα. Εκεί μόνο δορυφορικά δίκτυα παίζουν

Link to comment
Share on other sites

δε με ενδιαφερει για οταν θα ειμαι μεσοπελαγα...

αναφερομαι οταν θα μαι σε στερια κοντα.

Η ιδεα για καρτες καλη,αλλα αν δεν τον ψαξω ειναι μπερδεμα.

Η planetsim λετε να με καλυψει για σποραδικη επικοινωνια?(να παιρνω να λεω οτι ειμαι καλα)?

Link to comment
Share on other sites

δε με ενδιαφερει για οταν θα ειμαι μεσοπελαγα...

αναφερομαι οταν θα μαι σε στερια κοντα.

Η ιδεα για καρτες καλη,αλλα αν δεν τον ψαξω ειναι μπερδεμα.

Η planetsim λετε να με καλυψει για σποραδικη επικοινωνια?(να παιρνω να λεω οτι ειμαι καλα)?

 

η planet sim δεν εχει πολυ μεγαλη καλυψη....

 

δες τον χαρτη...

 

μονο με ψαξιμο θα κανεις δουλεια....

 

δες εδω....τους εχει ολους

 

http://www.prepaidgsm.net/en/international.html

 

η planetsim ειναι ελληνικη εκδοση της Travelsim

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

δε με ενδιαφερει για οταν θα ειμαι μεσοπελαγα...

αναφερομαι οταν θα μαι σε στερια κοντα.

Η ιδεα για καρτες καλη,αλλα αν δεν τον ψαξω ειναι μπερδεμα.

Η planetsim λετε να με καλυψει για σποραδικη επικοινωνια?(να παιρνω να λεω οτι ειμαι καλα)?

 

Στεριά σε ποιες χώρες πιάνεις;

Link to comment
Share on other sites

δε με ενδιαφερει για οταν θα ειμαι μεσοπελαγα...

αναφερομαι οταν θα μαι σε στερια κοντα.

Η ιδεα για καρτες καλη,αλλα αν δεν τον ψαξω ειναι μπερδεμα.

Η planetsim λετε να με καλυψει για σποραδικη επικοινωνια?(να παιρνω να λεω οτι ειμαι καλα)?

 

Πρέπει να δεις ποιές χώρες σε ενδιαφέρουν για να δεις τις τιμές. Ενδεχόμενα στις χώρες που θα πιάνεις στεριά να μην παίζουν κάποιες από αυτές τις κάρτες αν και η κάλυψη τους έχει αυξηθεί τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω που ασχολειστε.

ειμαι πρωτομπαρκος και λιμανια που θα πιασω δε γνωριζω ακομη.Σιγουρα Αμερικη,Ευρωπη,Αφρικη ισως και Κινα(μικρο ενδεχομενο το βλεπω)

Ο λογος που δε γνωριζω ειναι γιατι η εταιρεια δε με εχει ενημερωσει ακομα και μαλλον θα το μαθω τελευταια στιγμη.Οποτε δε θα χω χρονο να ψαξω και να παρω συγκεκριμενη καρτα ανα χωρα.Επισης υπαρχει το ενδεχομενο να μην κατεβαινω σε λιμανια,οποτε ουτε απο κει μπορω να αγοραζω καρτες.Γι αυτο ψαχνω ενα γενικο (εγω και αλλοι συναδελφοι) που να μας καλυψει τυπικα σε ενα ποσοστο 70%,με λογικες χρεωσεις ωστε να μην ειναι το δορυφορικο μονοδρομος (20€/30λεπτο).Συν οτι αν παραγγειλω απο εξω καρτα πιθανον να μην μου ερθει μεχρι την πρωτη εβδομαδα του Μαρτη...

Link to comment
Share on other sites

εχει κανείς δοκιμάσει αυτό (είναι μόνο για ίντερνετ)

http://abroadband.com/en/GR/home

λέει ότι εχει ενιαία χρέωση σε όποια χώρα και αν είσαι.

Link to comment
Share on other sites

εχει κανείς δοκιμάσει αυτό (είναι μόνο για ίντερνετ)

http://abroadband.com/en/GR/home

λέει ότι εχει ενιαία χρέωση σε όποια χώρα και αν είσαι.

 

Καλα, που το ξετρυπωσες αυτο????

Φαινεται καλο.

Αν σκεφτεις οτι για να εχω καρτοκινητο ιντερνετ παντου και παντα, εχω το vodafone mobile connect σε προπληρωμενο, και κοστιζει ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, 4,3 ευρω το mb!!!!!

Για εκτος ελλάδας παει γυρω στα 8 ευρω το mb! Μιλαμε οτι ειναι ΚΛΕΦΤΕΣ!

Μιλαω για voda mobile connect (και μαλιστα καρτοκινητη, οπως λεμε στο θεμα μας), ως κατι σχετικα σταθερο, για καποιον που θελει να εχει παντα μια λυση στο τσεπακι για mobile net.

Αλλιως οι 3 εταιριες κινητης στην ελλαδα, κατα καιρους βγαζουν διαφορα πακετα και προσφορες, αλλα ο επαγγελματιας δεν μπορει να καθεται να 'παιζει' και να αλλαζει πακετα και προσφορες καθε μηνα.

 

Αν αυτο το πακετακι που εδωσες λινκ, οντως δουλευει, ελλαδα και εξωτερικο, θα ειναι πραγματι το κατι αλλο! 0,59ε το mb! Και μαλιστα σε πολλες χωρες, οχι μονο εσωτερικο.

 

Απλα, το θεμα ειναι ...δουλευει οντως;

 

Εγω την πατησα μια φορα με την united mobile και δεν θελω να την ξαναπατησω και να χασω τα λεφτα μου, το θεωρω κοροιδια.

 

Αν ξερει κανεις κατι σχετικο ας το πει.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, που το ξετρυπωσες αυτο????

Φαινεται καλο.

Αν σκεφτεις οτι για να εχω καρτοκινητο ιντερνετ παντου και παντα, εχω το vodafone mobile connect σε προπληρωμενο, και κοστιζει ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, 4,3 ευρω το mb!!!!!

Για εκτος ελλάδας παει γυρω στα 8 ευρω το mb! Μιλαμε οτι ειναι ΚΛΕΦΤΕΣ!

Μιλαω για voda mobile connect (και μαλιστα καρτοκινητη, οπως λεμε στο θεμα μας), ως κατι σχετικα σταθερο, για καποιον που θελει να εχει παντα μια λυση στο τσεπακι για mobile net.

Αλλιως οι 3 εταιριες κινητης στην ελλαδα, κατα καιρους βγαζουν διαφορα πακετα και προσφορες, αλλα ο επαγγελματιας δεν μπορει να καθεται να 'παιζει' και να αλλαζει πακετα και προσφορες καθε μηνα.

 

Αν αυτο το πακετακι που εδωσες λινκ, οντως δουλευει, ελλαδα και εξωτερικο, θα ειναι πραγματι το κατι αλλο! 0,59ε το mb! Και μαλιστα σε πολλες χωρες, οχι μονο εσωτερικο.

 

Απλα, το θεμα ειναι ...δουλευει οντως;

 

Εγω την πατησα μια φορα με την united mobile και δεν θελω να την ξαναπατησω και να χασω τα λεφτα μου, το θεωρω κοροιδια.

 

Αν ξερει κανεις κατι σχετικο ας το πει.

 

νομίζω είναι αληθινό μιας και καλύπτετε από την austria telekom

http://www.telekomaustria.com/presse/news/2011/0216-international-data-roaming.php

Link to comment
Share on other sites

PARASwrite να σαι καλα!

Κι ειχα κανει ενα search στο google και δεν ειχα βρει τιποτε!

Οπωσδηποτε με τετοιες 'πλατες', φαινεται καλο εγχειρημα.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ταξιδεύουν στην ευρώπη (EE) υπάρχει δυνατότητα για roaming με 0,49/ΜΒ (0,24/MB στη Γερμανία) και βήμα χρέωσης ανά 10ΚΒ. Το μόνο που χρειάζεστε είναι ένα πακέτο καρτοκινητής e-plus (ή εικονικού παρόχου του δικτύου αυτού, πχ simyo, blau.de, nettokom κ.ο.κ)

Το πακέτο σύνδεσης κοστίζει 10 ή 5 ευρώ και χρειάζεται μία ανανέωση τουλάχιστον 10 ευρώ το χρόνο για να διατηρηθεί στη ζωή.

Η εταιρεία επίσημα δεν κάνει παράδοση στην Ελλάδα, όμως στο ebay υπάρχουν συχνά πωλητές που στέλνουν και σε μας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εννοεί κάρτα σιμ αυτής της εταιρίας (ή κάποιας θυγατρικής της)

είναι κανονική κάρτα σιμ για τηλέφωνα και σμσ και ίντερνετ.

η αλήθεια είναι ότι στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες η τιμή είναι 0.49/mb

http://www.simyo.de/tarif/im-ausland-telefonieren.html

 

εγώ σκεφτόμουν να πάρω από την abroadband.com και να δηλώσω το κινητό σαν εταιρικό ώστε να εχω 0.48/mb, το καλό είναι ότι καλύπτει περισσότερες χώρες.

Edited by PARASwrite
Link to comment
Share on other sites

εννοεί κάρτα σιμ αυτής της εταιρίας (ή κάποιας θυγατρικής της)

είναι κανονική κάρτα σιμ για τηλέφωνα και σμσ και ίντερνετ.

η αλήθεια είναι ότι στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες η τιμή είναι 0.49/mb

http://www.simyo.de/tarif/im-ausland-telefonieren.html

 

Ακριβώς αυτό. Ήδη χρησιμοποιώ μία κάρτα της nettokom (5 ευρώ κόστος με 5 ευρώ αρχική αξία συνδιαλέξεων) σε ένα κινητό νόκια που χρησιμοποιώ κυρίως για το gps.

Κάθε φορά που ανοίγει το πρόγραμμα πλοήγησης καταναλώνει μόλις 0,01 ευρώ για να λοκάρει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Ήδη χρησιμοποιώ μία κάρτα της nettokom (5 ευρώ κόστος με 5 ευρώ αρχική αξία συνδιαλέξεων) σε ένα κινητό νόκια που χρησιμοποιώ κυρίως για το gps.

Κάθε φορά που ανοίγει το πρόγραμμα πλοήγησης καταναλώνει μόλις 0,01 ευρώ για να λοκάρει.

 

κάρτες ανανέωσης πως προμηθεύεσαι?

Link to comment
Share on other sites

εννοεί κάρτα σιμ αυτής της εταιρίας (ή κάποιας θυγατρικής της)

είναι κανονική κάρτα σιμ για τηλέφωνα και σμσ και ίντερνετ.

η αλήθεια είναι ότι στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες η τιμή είναι 0.49/mb

http://www.simyo.de/tarif/im-ausland-telefonieren.html

 

εγώ σκεφτόμουν να πάρω από την abroadband.com και να δηλώσω το κινητό σαν εταιρικό ώστε να εχω 0.48/mb, το καλό είναι ότι καλύπτει περισσότερες χώρες.

 

Τελικα μονο μεσω ebay μπορει να την προμηθευτει κανεις στην ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Ήδη χρησιμοποιώ μία κάρτα της nettokom (5 ευρώ κόστος με 5 ευρώ αρχική αξία συνδιαλέξεων) σε ένα κινητό νόκια που χρησιμοποιώ κυρίως για το gps.

Κάθε φορά που ανοίγει το πρόγραμμα πλοήγησης καταναλώνει μόλις 0,01 ευρώ για να λοκάρει.

 

Στο Ebay τις πουλάνε ενεργοποιημένες; Γιατί στη Γερμανία πρέπει να δηλωθεί διευθυνση τουλάχιστον....

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως μέσω ebay.de αν δεν έχετε κάποιο γνωστό να σας εξυπηρετήσει. Στο τελευταίο μου ταξίδι πήρα 2 κάρτες των 15 ευρώ με ημερομηνία λήξης, αν δεν απατώμαι, το 2015. Σχετικά με θέματα ταυτοποίησης ενεργοποίησης θα πρέπει να το δείτε κατά περίπτωση (να επικοινωνήσετε με τον πωλητή). Προσωπικά, έχω ενεργοποιήσει γερμανικές κάρτες στην Ελλάδα μέσω ίντερνετ (είναι ο πιο κοινός τρόπος) χρησιμοποιώντας όμως την γερμανική μου διεύθυνση.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...