Jump to content

Παγκόσμια Καρτοκινητή Τηλεφωνία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει κανει κανεις την εν λογω ανταλλαγη sim?

 

ναι βρε...το εχω ξαναγραψει....εκανα την αλλαγη και μαλιστα τους εστειλα σε εναν φακελο μια καρτα united uk και μια Lichtenstein....και μου εστειλε ο πολωνος δυο καρτες travelsim με διαδοχικα νουμερα....

 

βεβαια δεν ξερω τι παιχτηκε στην περιπτωση σου.....:confused:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 310
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια, συνεχιζω να σας αναφερω σχετικα με την προαναφερθεισα ανταλλαγη sim, μιλαμε, ενα περιεργο πραγμα!

Ειχα στειλε mail το καλοκαιρι για επιβεβαιωση οτι γινεται ανταλλαγη, μου ειχε απαντησει!

Ετοιμαζω τοτε φακελο, μαλιστα τυπωνω την (πολωνικη) διευθυνση της εταιριας απο τον εκτυπωτη και το κολαω πανω σε φακελο για να μη γινει κανενα λαθος στην αντιγραφη της δ/νσης, στελνω τη sim εντος του φακελου, και επειτα απο καποιες βδομαδες μου γυρισε πισω!!! 'Αγνωστος παραληπτης' μου ειπαν στα ΕΛΤΑ! (πολωνικα δεν ξερω να διαβασω πανω στο φακελο)

 

Και η συνεχεια της ιστοριας...

Εστειλα mail, μπλα μπλα, εν ολιγοις, 'σας εστειλα mail, μου ειπατε ναι, σας εστειλα επιστολη, μου γυρισε πισω ' κλπ(στα αγγλικα γραμμενο), και ....ΔΕΝ εχω παρει απαντηση στο mail εδω και κατι βδομαδες!

 

Ειλικρινα, δεν ξερω τι να υποθεσω.

Εχω πεσει με το ολο θεμα, εχω μεινει με την αμεταχειριστη united mobile sim στο χερι, και οι @@@ες στην πολωνικη εταιρια θα ελεγα τι κανουν!

 

Καμια ιδεα ρε παιδες;

Link to comment
Share on other sites

Ψαξτο λίγο στο ίντερνετ. Στο forum του prepaidgsm.net απ'ότι έχω δει είναι μέλος ένας από τους Πολωνούς που δουλεύουν για την εταιρεία και είναι αρκετά εξυπηρετικός. Στείλε του πμ ή γράψε το πρόβλημά σου στο κατάλληλο thread.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την Maxroam την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος;

 

Με 15ε (+3ε μεταφορικά), παίρνεις τη sim μαζί με 10ε αρχικό χρόνο ομιλίας.

 

You can also attach a local number from your home country and local numbers from multiple destination countries to your MAXROAM SIM card. This ensures that friends, family and business colleagues calling you only ever have to pay a local call charge.

με αυτό καταλαβαίνετε τι εννοεί; ότι όποιος καλεί χρεώνεται με τοπική κλήση;

Link to comment
Share on other sites

Την Maxroam την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος;

 

Με 15ε (+3ε μεταφορικά), παίρνεις τη sim μαζί με 10ε αρχικό χρόνο ομιλίας.

 

απο μια προχειρη ματια βλεπω οτι εχει πολυ ακριβες χρεωσεις.....χρεωνει εισερχομενες ακομα και στην Ελλαδα :wacko:....καμμια συγκριση με travelsim η οποια σημειωτεον αν την καλεις με voda ιντερνασιοναλ εχεις χρεωση 0,258 το λεπτο :)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχουν 2 τρόποι, εγώ θυμάμαι μόνο αυτόν που μπαίνεις στο μενού εκεί που είναι ένα μενού που είναι της κάρτας σιμ και έχει μια επιλογή για το υπόλοιπο. Και σου έρχεται μια "πληροφορία", απάντηση αιτήματος.

Δεν ήμουν και πολύ κατατοπιστική, ε; :p

Link to comment
Share on other sites

Πώς μαθαίνω το υπόλοιπό μου στην Planet SIM;

 

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΛΕΓΞΩ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ

 

 

 

Υπάρχουν διάφορες εκδοχές εξαρτόμενες από το μοντέλο του τηλεφώνου :

 

1. Καλέστε 099 και πιέστε το πλήκτρο "call".

 

2. Επιλέξτε "check balance " από το μενού της

 

3. Καλέστε *146*099#.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Από PlanetSim:

Απο 1/11/10 το βήμα χρέωσης της PlanetSim για κλήσεις εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης διαμορφώνεται ως εξής:

 

 

 

Κλήσεις εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης.

 

Εισερχόμενες κλήσεις: χρέωση ανά δευτερόλεπτο.

Εξερχόμενες κλήσεις: χρέωση ανά δευτερόλεπτο μετά τα πρώτα 30 δευτερόλεπτα.

 

 

 

Κλήσεις εκτός Ευρωπαικής Ένωσης : Χρέωση ανά λεπτό για όλες τις κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια planet sim την οποία ούτε την έχω δηλώσει, ούτε έχω δοκιμάσει να την χρησιμοποιήσω από τότε που ισχύει η φραγή λόγω μη ταυτοποίησης. (Την έχω μόνο για ταξίδια).

Αν δεν πάω ως 31/1/2011 θα τον χάσω και τον αριθμό και το υπόλοιπο;

Εσείς τις δηλώσατε κανονικά τις σιμ σας;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια planet sim την οποία ούτε την έχω δηλώσει, ούτε έχω δοκιμάσει να την χρησιμοποιήσω από τότε που ισχύει η φραγή λόγω μη ταυτοποίησης. (Την έχω μόνο για ταξίδια).

Αν δεν πάω ως 31/1/2011 θα τον χάσω και τον αριθμό και το υπόλοιπο;

Εσείς τις δηλώσατε κανονικά τις σιμ σας;

 

tin dilosa kanonika kai meta mou irthe minima oti an den valo 25 euro /trimino tha mou kanoun fragi opos kai mou kanane diladi theli apo edo kai pera kathe 3 mines 25 euro gia na litourgi kanonika h grammi sou.

Link to comment
Share on other sites

tin dilosa kanonika kai meta mou irthe minima oti an den valo 25 euro /trimino tha mou kanoun fragi opos kai mou kanane diladi theli apo edo kai pera kathe 3 mines 25 euro gia na litourgi kanonika h grammi sou.

 

σοβαρά;

Στο site δεν είδα να λέει κάτι σχετικό, λέει ότι δεν λήγει ποτέ!

Έχει συμβεί σε όλες τις planet sim αυτό;

Αν είναι να μην πάω καν να την δηλώσω.

Και έχω και 15€ μέσα...

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτες οι travelsim δεν δηλωνονται; πως γινεται ανταλλαγη;

 

Oi travelsim δε θελουν δηλωση. Οι planetsim θέλουν (είναι Ελληνικής εταιρίας)

Link to comment
Share on other sites

tin dilosa kanonika kai meta mou irthe minima oti an den valo 25 euro /trimino tha mou kanoun fragi opos kai mou kanane diladi theli apo edo kai pera kathe 3 mines 25 euro gia na litourgi kanonika h grammi sou.

Τελειώνω τα 15€ που μου έχουν μείνει και ΤΕΛΟΣ. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω τα 15€ που μου έχουν μείνει και ΤΕΛΟΣ. :mad:

 

to idio ekana kai ego !tora tha paragilo kapias allis eterias ! eftixos iparxoun dekades xoris foro kartokinitis kai treximo gia taftopiisis .

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πως μπορω αλλιως να βρω

 

δεν μπορεις....

 

μονο απο internet... http://www.travelsimshop.com/

 

και με πιστωτικη καρτα

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Tελικα υπαρχει καμια προσφορα πουθενα ρε παιδια, να ανταλλαξω την 'παλια'(εντελως αχρησιμοποιητη) united mobile, δωρεαν με καποια αλλη?

Ουτε απο την μεγαλη πλαστικη καρτα(σχημα τηλεκαρτας) δεν εχω κοψει τη sim! Εντελως καινουρια, μου εμεινε! Δεν προλαβα να την χρησιμοποιησω.

Στην πολωνια που την ειχα στειλει για ανταλλαγη μου επεστραφη πισω το γραμμα, και στα email που εστειλα δεν μου απαντησαν.

 

Καμια αλλη επιλογη για ανταλλαγη με κατι αλλο για παγκοσμια καρτοκινητη? Υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τηλεφώνησα χτες στην εξυπηρέτηση πελατών της planet sim.

Ο άνθρωπος που μίλησα ήταν ο πιο ενημερωμένος CC που έχω μιλήσει ποτέ για κινητό!

Τα ήξερε όλα απ' έξω!

Μου επιβεβαίωσε ότι έχει γίνει η ταυτοποίηση της planet sim μου (την οποία χρησιμοποιώ μόνο όταν βρίσκομαι στο εξωτερικό).

Τελευταία ανανέωση έχω κάνει Ιούλιο του 2009.

Μου είπε τα εξής, αν τα κατάλαβα καλά:

Η κάρτα μου δεν λήγει, με την έννοια ότι δεν θα χάσω το υπόλοιπο μου.

Αλλά, όταν θα πάω να χρησιμοποιήσω την κάρτα μου την επόμενη φορά, θα μου έρθει ένα sms που θα λέει ότι θα πρέπει να κάνω μια ανανέωση των 20€ αλλιώς θα μπει φραγή στον αριθμό μου. Και η κάθε ανανέωση, ανανεώνει την περίοδο χρήσης κατά 3 μήνες.

Άρα, αν χρησιμοποιηείς συνεχώς την planet sim, πρέπει να κάνεις μία ανανέωση των 20€ ανά τρίμηνο, δηλαδή 4 το χρόνο, δηλαδή 80€ το χρόνο.

Αν, κάνεις χρήση μόνο για 10-15 συνεχώμενες μέρες το χρόνο [όπως εγώ που κάνω ένα 15ήμερο ταξίδι στο εξωτερικό κάθε έτος], τότε απαιτείται μία ανανέωση των 20€ κατ' έτος.

Δεν είναι παράλογο αυτό που ζητάνε, αλλά δεν ξέρω αν είναι και συμφέρον. Ο καθένας το κρίνει ανάλογα με τις ανάγκες του, υποθέτω.

Πολύ διασκεδαστική ήταν η συνομιλία μας σχετικά με το αν στο περσινό μου ταξίδι στην Αίγυπτο θα με βόλευε να χρησιμοποιώ την planet sim ή το αιγυπτιακό vodafone καρτοκινητό που εγώ αγόρασα και χρησιμοποίησα! :rolleyes:

 

Επίσης, ενημερώθηκα και για αυτό

"

Επιτέλους τώρα και οι Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής με δωρεάν εισερχόμενες κλήσεις!. Μετά από αίτημα πολλών πελατών μας, μπορούμε πλέον με την νέα PLANETSIM–Free USA να σας προσφέρουμε απίστευτες χρεώσεις στις ΗΠΑ, δηλαδή δωρεάν εισερχόμενες κλήσεις και εξερχόμενες κλήσεις με μόλις 0,48 €/λεπτό προς όλο τον κόσμο, σταθερά ή κινητά!. Για να απολαύσετε τις νέες χρεώσεις μας στις ΗΠΑ πρέπει να προμηθευτείτε την νέα PlanetSim – Free USA.

Πλέον διαθέσιμο!

"

αλλά δεν βρήκα καμία επιπλέον πληροφορία στην ιστοσελίδα τους.

 

Προσωπικά, δεν ξέρω τι θα κάνω, αν θα την διατηρήσω ή όχι την planetsim. Την ήθελα για να έχω την ασφάλεια, σε κάθε ξένη χώρα ,ότι θα έχω κινητό με καλές χρεώσεις για μια ώρα ανάγκης. Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

^

-και ελάχιστη ανανέωση 80 ευρώ το χρόνο

-και φόρος καρτοκινητής 12%

-και ακριβότερες χρεώσεις από την ορίτζιναλ travel sim

-και φπα 23%

....

 

μπορεί κάποιος να μου πει ένα λόγο να παραμείνω;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, υπαρχει μια μεριδα ανθρωπων που θα ηθελε καρτοκινητο ειδικα για εξωτερικο, αλλα περιστασιακη χρηση.

Εξαλλου, γι αυτο το λενε 'καρτοκινητο'.

Αν ειναι να θελει 20 ευρω καθε 3μηνο, βρεξει χιονισει, παω-δεν παω εξωτερικο, ε τοτε, δεν ειναι καρτοκινητο, καταντάει πάγιο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...