Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ το thread... Είμαι κι εγώ κάτοχος της υπηρεσίας forthnet 2play από τις 6 Νοεμβρίου και έχω τα εξής να αναφέρω:

 

1. Η μέγιστη ταχύτητα που έχω πιάσει (σταθερή για ένα ολόκληρο download) είναι ~800kB/s και αυτή με το Sagem F@st της Otenet (aDSL 1. Ουσιαστικά το τερμάτιζα!!!) που είχα από την προηγούμενή μου σύνδεση.

 

2. Από τότε που παρέλαβα τον εξοπλισμό της forthnet (Crypto f360) η μέγιστη ταχύτητα που έχω παρατηρήσει είναι ~500kB/s. Και αυτή την ταχύτητα σπάνια την πετυχαίνω σε torrent ή rapidshare (που εκεί είναι που θέλω την υψηλότερη ταχύτητα λόγω του όγκου των αρχείων), αλλά σε downloads από κάποιους γρήγορους servers (πχ. wikipedia κλπ).

 

3. Μερικές φορές η σύνδεση διακόπηκε και η μόνη λύση ήταν να κάνω restart το router και ενίοτε το pc. Κάτι που είναι μεγάλο πρόβλημα αν βάλω κάτι να κατεβαίνει και δεν είμαι μπροστά στο pc...

 

4. Στο τηλέφωνο από τότε που ενεργοποιήθηκε το 2play έχω παρατηρήσει μείωση της ποιότητας της φωνής. Ευτυχώς σε υποφερτά επίπεδα. Και μόνο όταν παίρνω εγώ τηλέφωνο. Όταν με παίρνουν από ΟΤΕ η ποιότητα είναι κανονική.

 

5. Η αναγνώριση κλήσης δεν λειτουργεί (έχω συσκευή philips), παρά μόνο στην αναμονή (καλό ε;; :p ).

 

6. Η επικοινωνία με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών είναι σε τραγικά επίπεδα. Τις περισσότερες φορές μου το κλείνουν ("...όλες οι γραμμές είναι κατηλημμένες, παρακαλώ δοκιμάστε αργότερα..."). Γενικά, υπομονή να'χεις!

 

7. Η επικοινωνία με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης ουσιαστικά δεν υφίσταται. 9 στις 10 δεν βγάζω καν γραμμή. Αίσχος!

 

Αυτά τα ολίγα από εμένα...

 

ΥΓ. Μένω Θεσσαλονίκη, περιοχή Ιπποκράτειο.

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Στα λεω αυτα για να μην βρεθεις μια μερα στο μελλον που η φορολογικη εκκαθαριση θα περιλαμβανει καποια ευρω χρωστουμενα.

Οι εταιριες κανουν δικαστηριο και για μισο ευρω(οχι μεμονομενα βεβαια αλλα πολλες περιπτωσεις μαζι) και μετα τα ποσα αρχιζουν και τοκιζονται.Δεν χαριζονται ομως με τιποτα...

 

Παντως ΜΗΝ τ'αφησεις στην τυχη του,ειναι εις βαρος σου.

 

Στην εφορία βεβαιώνονται αποκλειστικά χρέη προς το Δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 3 μερες, υπαρχει προβλημα και στην περιοχη Χαριλαου.. Η ταχυτητα επεσε στα 13 απο τα 17 (στο speedtest της forthnet) και εχω disconnect 3 φορες μεχρι στιγμης ενω πριν δεν υπηρχε προβλημα.

 

Line Rate 20554 Kbps 508 Kbps

Attainable Line Rate 23248 Kbps 1312 Kbps

Noise Margin 6.8 dB 30.4 dB

Line Attenuation 18.5 dB 4.8 dB

Output Power 13.1 dBm 0.0 dBm

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

toso tragikh h forthnet e? thn patisa dhladh? poiiosa akouei tous fikous mou an toys pw na 3anapame ote.. giati se idiwtikh den paizei!! pantws 8elw poly na ma8w an ekanan kai se allon oti kai se emena, dhladh prwta sta8ero kai adsl.... blepoume!! kai poso ekane meta to dsl na er8ei??
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ όλους επειδή είμαι καινούριος! (Καλωσήλθα!)

Λοιπόν όσο αφορά το 2play της Forthnet θα σας αναφέρω κι εγώ μερικά πράγματα...

 

1) Έκανα αίτηση κάπου στις 3 Μαϊου 2007. Η ενεργοποίηση έγινε στις 2 Ιουνίου 2007, ακριβής ημερομηνίας που μου είχαν πει. Το ADSL Modem (USR9112) μου είχε σταλεί 15 μέρες πριν την ενεργοποίηση.

2) Από τότε είχα μια διακοπή σύνδεσης για ένα μήνα περίπου λόγω κάποιου σφάλματος στο δίκτυο του ΟΤΕ (το οποίο προφανώς νοικιάζει η Forthnet και όλες οι εκάτοστε εταιρίες και μας το πλασάρουν ως "ιδιόκτητο"). Το ζήτησα και μου αφαίρεσαν τα πάγια για την περίοδο της διακοπής.

3) Η ταχύτητα στην οποία είμαι συνήθως συνδεδεμένος είναι στα 15-16 Mbps. Το Download μου έχει φτάσει στα 1554 Kbps.

Δείτε ένα Screenshot. (Download από τη Microsoft)

http://img161.imageshack.us/img161/4310/15mbpspg5.jpg

4) Όσο αφορά το πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις, πρέπει να μην αφήνετε στην κεντρική σελίδα του Router να είστε Logged In. Κάθε φορά που μπαίνετε φροντίζετε να κάνετε Log Out, γιατί όποιος θέλει μπορεί να έχει πρόσβαση. Και βάλτε έναν κωδικό οπωσδήποτε. Εγώ μετά από αυτό δεν έχω κανένα πρόβλημα...

5) Το πρόβλημα με την τηλεφωνική εξυπηρέτηση είναι τεράστιο! Λες και πας να μιλήσεις με τον Ronaldinho και όχι με εκπρόσωπο της Forthnet.:ninja:

Αυτά και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος, πληρώνοντας 23 Ευρώ το μήνα συν τη χρέωση των κλήσεων που κάνω...

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή σε όσους προσπαθούν να λάβουν τηλεφωνική υποστήριξη:

ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΔΕΝ ΣΑΣ ΘΕΛΕΙ!!! Ούτε και μένα με ήθελε, γι' αυτό και αποφάσισα όποτε έχω κάποιο πρόβλημα να στέλνω από την φόρμα επικοινωνίας στο site της forthnet. Το βλέπουν ΠΑΝΤΑ και είτε το διορθώνουν αμέσως και δεν σου λένε τίποτα, είτε αν χρειάζεται χρόνο σου απαντούν με email, είτε αν δεν καταλάβουν τι ακριβώς πρόβλημα έχεις σε παίρνουν τηλέφωνο!

Από το να κάτσω να σπάω τα νεύρα μου προσπαθόντας να πιάσω γραμμή, καλύτερα από την φόρμα του site τους...

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή σε όσους προσπαθούν να λάβουν τηλεφωνική υποστήριξη:

ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΔΕΝ ΣΑΣ ΘΕΛΕΙ!!! Ούτε και μένα με ήθελε, γι' αυτό και αποφάσισα όποτε έχω κάποιο πρόβλημα να στέλνω από την φόρμα επικοινωνίας στο site της forthnet. Το βλέπουν ΠΑΝΤΑ και είτε το διορθώνουν αμέσως και δεν σου λένε τίποτα, είτε αν χρειάζεται χρόνο σου απαντούν με email, είτε αν δεν καταλάβουν τι ακριβώς πρόβλημα έχεις σε παίρνουν τηλέφωνο!

Από το να κάτσω να σπάω τα νεύρα μου προσπαθόντας να πιάσω γραμμή, καλύτερα από την φόρμα του site τους...

 

Εγω τους εχω στειλει εμαιλ εδω και εβδομαδες και ουτε απαντησαν και φυσικα ουτε το προβλημα ελυσαν. Επαιρνα χθες το βραδυ τηλεφωνο αλλα ουτε γραμμη δεν μπορουσα να βγαλω.

Αρχιζω και νευριαζω με την κατασταση.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

απο 1η Δεκεμβρη(μαλλον) δωρεαν σε 24 διεθνεις προορισμους με 2PLAY :)

σιγα σιγα θα αλλαξουν ολοι οι λογαριασμοι.

Link to comment
Share on other sites

απο 1η Δεκεμβρη(μαλλον) δωρεαν σε 24 διεθνεις προορισμους με 2PLAY :)

σιγα σιγα θα αλλαξουν ολοι οι λογαριασμοι.

 

pou to diavases afto?

Link to comment
Share on other sites

loipon paidia ftiaxthke kai to 8ema me to dsl mou, mallon eixan 3exasei na steiloun to modem kai oxi oti yphrxe provlhma me thn syndesh mou. egw leipw ektos ellados alla shmera to parelaban spiti. to 8ema einai oti toys hr8e ena siemens kai oxi crypto opws diabaza edw mesa. ti einai euto? kalo? einai adsl2????
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

kai auto me tous die8neis proorismous 8a einai poy kalo!! 8a paei me ta nea programmata 2play h 8a anava8mistoun kai oi palies syndeseis??

για ολες τις συνδεσεις θα ισχυει, παλιες και νεες.

το siemens ειναι απλο αλλα πολυ καλο ρουτερακι απ'οτι βλεπω στα φορα, ειναι adsl2+, αλοιμονο. το crypto εδιναν ενα φεγγαρι.

Link to comment
Share on other sites

για ολες τις συνδεσεις θα ισχυει, παλιες και νεες.

το siemens ειναι απλο αλλα πολυ καλο ρουτερακι απ'οτι βλεπω στα φορα, ειναι adsl2+, αλοιμονο. το crypto εδιναν ενα φεγγαρι.

 

Πριν 20 μέρες πάντως crypto παρέλαβα εγώ! Έχει καινούριο φεγγάρι από τότε;;; Μπορεί :O

 

Για πείτε καμιά λεπτομέρεια ρε παιδιά για τις διεθνείς κλήσεις... Θα'ναι προσφορά δωρεάν για κάποιο διάστημα και μετά επί πληρωμή, ή θα είναι δωρεάν για πάντα; Μιλάμε για ΕΕ, ΗΠΑ κ.λπ. ή δεν ξέρουμε ακόμα; :)

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Πριν 20 μέρες πάντως crypto παρέλαβα εγώ! Έχει καινούριο φεγγάρι από τότε;;; Μπορεί :O

 

Για πείτε καμιά λεπτομέρεια ρε παιδιά για τις διεθνείς κλήσεις... Θα'ναι προσφορά δωρεάν για κάποιο διάστημα και μετά επί πληρωμή, ή θα είναι δωρεάν για πάντα; Μιλάμε για ΕΕ, ΗΠΑ κ.λπ. ή δεν ξέρουμε ακόμα; :)

crypto usb modem? οχι router; ησουν ατυχος, τι να σου πω :O

για παντα τσαμπα, τωρα αν σε 5 χρονια εχει διαφορα δεν ξερω, παντως δεν ειναι προσφορα, ειναι αλλαγη του προγραμματος. ΕΕ, ΗΠΑ, Καναδα κλπ..

 

 

επισης στο πλαισιο σαν προσφορα, το box θα εχει 69 ευρω αλλα μονο στο πλαισιο και μονο με usb modem, ητοι μεχρι 8mbit.

Link to comment
Share on other sites

file ego pou exo router apo tin torini mou sindesi ama paro to box apo to plaisio tha mporo na piaso pano apo 8mb?

φυσικα, αν το ρουτερ που εχεις τωρα τα πιανει. απλα στο box της προσφορας εχει αλλο εξοπλισμο, η αιτηση/υπηρεσια δεν αλλαζει.

Link to comment
Share on other sites

δεν το διαβασα, το εμαθα :p

 

Το "εμαθα" και εγω !:D

Θα γινει μεσα στο Δεκεμβριο !

Link to comment
Share on other sites

Το "εμαθα" και εγω !:D

Θα γινει μεσα στο Δεκεμβριο !

 

ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ, τώρα αναρωτιόμαστε πως το "μάθατε". Υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση, ή ράδιο-αρβύλα?

 

Επί της ευκαιρίας ξέρει κανείς εάν στο 2play ισχύει το σύστημα της VIVA -phone (διεθνείς κλήσεις με τιμή αστικής μονάδας). Ήμουν πολύ ευχαριστημένος με αυτό όσο ήμουν στον ΟΤΕ, αλλά δεν ξέρω εάν η forthnet επιτρέπει την κλήση στο 801 3003535

Link to comment
Share on other sites

Επί της ευκαιρίας ξέρει κανείς εάν στο 2play ισχύει το σύστημα της VIVA -phone (διεθνείς κλήσεις με τιμή αστικής μονάδας). Ήμουν πολύ ευχαριστημένος με αυτό όσο ήμουν στον ΟΤΕ, αλλά δεν ξέρω εάν η forthnet επιτρέπει την κλήση στο 801 3003535

 

 

Ειχες χρησιμοποιησει viva-phone? το σκεφτομουν κι εγω αλλα φοβομουν τιποτα κρυφες χρεωσεις..

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

τι κρυφες χρεωσεις?

το πολυ-πολυ ασχετα αν εχεις δωρεαν αστικα , να σε χρεωση (αν γίνετε) σαν αστική χρέωση, αφου ειναι 801 !

αλλα μαλλον δεν μπορεις να καλεσεις σε ''τετεια'' 801

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ, τώρα αναρωτιόμαστε πως το "μάθατε". Υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση, ή ράδιο-αρβύλα?

 

Επί της ευκαιρίας ξέρει κανείς εάν στο 2play ισχύει το σύστημα της VIVA -phone (διεθνείς κλήσεις με τιμή αστικής μονάδας). Ήμουν πολύ ευχαριστημένος με αυτό όσο ήμουν στον ΟΤΕ, αλλά δεν ξέρω εάν η forthnet επιτρέπει την κλήση στο 801 3003535

 

Wait and see άπιστε Θωμα !:D

Link to comment
Share on other sites

crypto usb modem? οχι router; ησουν ατυχος, τι να σου πω :O

για παντα τσαμπα, τωρα αν σε 5 χρονια εχει διαφορα δεν ξερω, παντως δεν ειναι προσφορα, ειναι αλλαγη του προγραμματος. ΕΕ, ΗΠΑ, Καναδα κλπ..

 

 

επισης στο πλαισιο σαν προσφορα, το box θα εχει 69 ευρω αλλα μονο στο πλαισιο και μονο με usb modem, ητοι μεχρι 8mbit.

 

Ωπ! Όχι, sorry, δεν είχα καταλάβει ότι μιλούσατε για usb device... Crypto router παρέλαβα! :O

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...