Jump to content

[Επίσημο] HTC S730


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προς τους κατόχους του s730: τι γλώσσες υποστηρίζει βρε παιδια εκτός απο ελληνικά και αγγλικά για sms και e-mail? Μπορώ να προσθέσω πληκτρολογιο αλλης γλώσσας? σορρυ, δεν εχω την παραμικρή εμπειρία από smartphones :(
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χρόνια πολλά κι από εμένα!

 

Λέω να κάνω το μεγάλο βήμα αλλαγής από Symbian σε Windows Mobile, οπότε έχω μερικές ερωτήσεις για τους κατόχους:

 

- Το slide δουλεύει καλά ή έχει "τζόγο"; (μέρες που είναι :lol:)

- Σύνταξη SMS μπορούμε να κάνουμε από το αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο;

- Αναζήτηση επαφών με εισαγωγή των πρώτων γραμμάτων γίνεται;

- Η μπαταρία πόσο περίπου κρατάει;

- Τι περιλαμβάνεται στη συσκευασία;

- Το ηχείο παίζει δυνατά ήχους κλήσης; (ΜΡ3 κλπ)

- Ηχογράφηση συνομιλίας μπορεί να κάνει;

- Συντομεύσεις αριθμών επαφών στο πάνω πληκτρολόγιο έχει;

 

Αυτά τα ολίγα μέχρι στιγμής!

 

Καλή Χρονιά σε όλους μας και πάντα με υγεία και καινούργια κινητά! :D

1. To slide δουλεύει άψογα. "κουμπώνει" και δεν δειχνει να ανοιγει εύκολα

2. Σύνταξη sms μπορεις να κάνεις από το αλφαριθμητικο πληκτρολογιο

3. Εδω μας τα χαλάει. Πχ αν πατήσεις το 5 θα σου εμφανίσει όλες τις επαφες όπου το όνομα ή το επωνυμο αρχίζει από Κ,Λ,Μ... μαζι. Αν θες πχ να σου εμφανίζει πιο γρηγορα την επαφή με όνομα Μάνος τότε πρέπει να πατήσεις 5>2>6 και μαζί με το Μάνο θα δεις τη Μανα τον Μανάβη και φυσικά τον Μαντούβαλο.

4. Μετρια μπαταρια αλλα ειναι ακομα στην εκπαιδευση. Μια μερα διαρκεια με αρκετη χρήση και wifi περι τις 3-4 ώρες ημερησίως (σε συνδεση με wifi η μπαταρια πέφτει σχετικά γρήγορα όχι όμως ανορθόδοξα γρήγορα)

5. Ακουστικά στερεοφωνικά (δε τα έχω βγάλει ακομα από ζελατίνα), καλώδιο mini USB-USB, καταπληκτικa manuals GR-EN και CD.

6. Δυνατό καθαρό ηχείο

7. Δεν το έχω ψάξει αλλά έχει καλή ηχογράφηση ομιλίας (δημοσιογραφική)

8. Στο αρχικό menu μπορείς να βάλεις μέχρι και 8 επαφές συχνής χρήσης που στις εμφανίζει με φωτογραφία (προερετικά) σε 4χ2 τετραγωνίδια.

 

Αγόρασε το!

Να είστε πάντοτε ικανοί να νιώσετε όσο πιο βαθιά γίνεται οποιαδήποτε αδικία που διαπράττεται κατά του οποιουδήποτε σ'οποιοδήποτε μέρος του κόσμου. Είναι η πιο όμορφη αρετή ενός επαναστάτη

 

Ερνέστο Γκεβάρα:this:

Link to comment
Share on other sites

Efthimios, εγώ το αγόρασα και περιμένω κανένα update για να δω τους δορυφόρους... Αν γίνει αυτό, θα είναι μια εξαιρετική επιλογή στην κατηγορία του...
Link to comment
Share on other sites

Xeretw tous axiotimous idioktites tou neou HTC.eime asistolos xristis tou WindWap, me ena qtek 9000 pros to paron.meta apo 6 kai mines xriseis, xriazome kati pio mikro,kai evelikto,kai to s730 dixnei na eine i lisi.edw omws sas exw ta diskola,exei fortwsei kaneis sas kapion-ious allous browsers ektos tou paliou,kalou,grigorou,axiopistou IE?opera mini,i,minimo,I,netfront as poume?Kai apo rithmiseis isxioun aftes gia ta WM5?kai apo mms video poso vgazei?to 9000 travaei 4 sec,ta 2 xwris kan ixo!!!!doulevoun kai oi 2 cameres, opws kai sto Kaizer?lene oti ypostirizei mikro sd high capacity,exei valei kapios megaliteri apo 2 giga?afta ta oliga, efxaristw ek twn proterwn gia tin opia apandisi-voithia
.redhotjazz. 4 E V E R :)
Link to comment
Share on other sites

Για άλλο browser δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Τώρα για mms video τραβάει μέχρι και 8 sec, αλλά λειτουργεί μονάχα η κανονική κάμερα για σύλληψη. Στο δικό μου έχω πάνω 4 gb, αλλά δοκίμασα και 8 και 16 και δεν είχε πρόβλημα και όταν ήταν γεμάτη η κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα,

Μετά απο το s100 - s200 -TyTN περιμένω την άλλη(δυστηχος..) Πέμπτη το S730.

 

Πιστευω οτι θα είναι απο τις καλύτερες επιλογές έστω και χωρίς GPS...

Link to comment
Share on other sites

Efthimios, εγώ το αγόρασα και περιμένω κανένα update για να δω τους δορυφόρους... Αν γίνει αυτό, θα είναι μια εξαιρετική επιλογή στην κατηγορία του...

 

Φίλε μου Agosoft στο Youtube δείχνει κάποιον στο Ισραήλ να κάνει επίδειξη στο s730 και να πιάνει 6! δορυφόρους gps. Δεν ανέφερε τίποτα για patch όμως υποθετω ότι θα βγει στο μέλλον (βλ HTC P3600). Πιθανολογώ χωρίς όμως να βάζω και το χέρι μου στη φωτιά ότι ήταν fake το videάκι.

 

Θέλω εδώ να πω ότι η τηλεφωνική εξυπηρέτηση της HTC είναι άψογη.

Ξέρω ότι τα παιδιά εκεί σίγουρα θα διαβάζουν το forum αυτό και θα ήθελα να τους πω ένα μεγάλο bravo και ευχαριστώ :)

Να είστε πάντοτε ικανοί να νιώσετε όσο πιο βαθιά γίνεται οποιαδήποτε αδικία που διαπράττεται κατά του οποιουδήποτε σ'οποιοδήποτε μέρος του κόσμου. Είναι η πιο όμορφη αρετή ενός επαναστάτη

 

Ερνέστο Γκεβάρα:this:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια άλλη απορία

:O Καθότι δεν εμπιστεύομαι την ποιότητα ήχου από τα παρεχόμενα ακουστικά (στο άκουσμα μουσικής αναφέρομαι), και δεδομένου ότι δεν υπάρχει το κλασικό βύσμα 3.5 mm που θα επέτρεπε να χρησιμοποιούμε τα δικά μας...

Είναι δυνατό να χρησιμοποιήσει κανεις bluetooth ακουστικά όπως για παράδειγμα τα παρακάτω

http://www.audiocubes.com/category/Headphones_Earphones/product/Sony_DR-BT25NX_Bluetooth_NeckStrap_Stereo_Earphones.html

Θα ήταν συμβατά με το s730 πιστεύετε?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια άλλη απορία

:O Καθότι δεν εμπιστεύομαι την ποιότητα ήχου από τα παρεχόμενα ακουστικά (στο άκουσμα μουσικής αναφέρομαι), και δεδομένου ότι δεν υπάρχει το κλασικό βύσμα 3.5 mm που θα επέτρεπε να χρησιμοποιούμε τα δικά μας...

Είναι δυνατό να χρησιμοποιήσει κανεις bluetooth ακουστικά όπως για παράδειγμα τα παρακάτω

http://www.audiocubes.com/category/Headphones_Earphones/product/Sony_DR-BT25NX_Bluetooth_NeckStrap_Stereo_Earphones.html

Θα ήταν συμβατά με το s730 πιστεύετε?Ευχαριστώ

 

Χωρίς να ξέρω τις απαιτήσεις σου σε ποιότητα ήχου μπορώ να πω ότι τα ακουστικά της HTC είναι αρκετά καλά (για handsfree) οπότε πιθανότατα σε καλυπτούν.Σίγουρα τα ακουστικά που δείχνεις στο Link θα είναι κατά πολύ ανώτερα, αλλά είναι και αρκετά ακριβά.Ισώς θα σε συνέφερε καλύτερα να πάρεις ένα πιο φτηνό bt handsfree στο οποίο να αλλάζουν τα ακουστικά και να του προσθέσεις κάποιο καλύτερο ζευγάρι.Το οτι θα είναι συμβατό είναι σίγουρο αφου το κινητό εχει bt 2.0 άρα και a2dp.

 

Α όσο και για το gps, επειδή το έχω δεί το θέμα έκατσα και το έψαξα λίγο... στην παρούσα κατάσταση και με το fw που έχει τώρα το τηλ. είναι ζήτημα αν θα πιάσει ένα δορυφόρο, κι αυτό άμα έχει όρεξη.

 

Έχω ένα nokia bt gps και όταν το συνδεσω στο τηλ πιάνει 6-8 δορυφόρους εύκολα.... θα μπορούσα να πάρω κανα δυο screenshots και μετά να δείχνω βίντεο στο youtube οτι κ καλά έχω ενεργοποιήσει το gps... Εαν δεν το ενεργοποιήσει το gps η HTC ότι και να λέμε είναι λίγο.

Αλλά νομίζω πως και το HTC shift ενώ έχει το συγκεκριμένο cpu δεν έχει ενεργοποιημένο gps,οπότε αυτό μπορεί να σημαίνει κάτι π.χ. για θέματα κατανάλωσης ή για να μην κόψει πωλήσεις από μελλοντικά μοντέλα...

 

*ΒΤW όσοι έχετε s730 και θέλετε να δείτε τι παίζει με το gps βάλτε κάποιο πρόγραμμα του τύπου "gps utilities" ή ακόμα καλύτερα το destinator και κοιτάξτε στο com4 με baud rate 9600.Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι όντως συμβαίνει, αλλά δεν είναι και τόσο σοβαρή η κατάσταση...

 

Με ένα καλό task manager δεν 8α αντιμετωπίσεις ιδιαίτερο πρόβλημα(δυστυχώς ο task manager της Htc είναι για τα μπάζα).Το δικό μου s730 στο ξεκίνημα έχει περίπου 15mb ελεύθερα, που είναι λίγα μεν σε σχέση με άλλα wm smartphone αλλά αρκετά για χρήση αρκετών προγραμμάτων.Εγώ χρησιμοποιώ το celetask και κλείνω όσα process δεν κλείνουν αυτόματα (πχ msn messenger, comm manager, sms/mms viewer, κλπ) με αποτέλεσμα να έχω συνέχεια ελεύθερη μνήμη γύρω στα 12-14 mb.Επίσης κερδίζω και σε αυτονομία γιατί αν απασχολείται ο επεξεργαστής αρκετά η αυτονομία πάει στη μια μέρα!

 

Btw για όσους ενδιαφέρονται,εγκατέστησα το garmin mobile xt στο htc και δουλεύει τέλεια (με εξωτερικό gps receiver - δεν έκανα κάνενα κόλπο να ενεργοποιήσω το ενσωματωμένο).Γρήγορη σχεδίαση στην οθόνη,γρήγορη απόκριση στις αλλαγές πορείας, αρκετά δυνατή η ένταση στις φωνητικές οδηγίες.Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να εγκαταστησω πολλά προγράμματα πλοήγησης αλλά κανένα είτε δεν μπορεί να εγκατασταθεί είτε δεν λειτουργεί. Το μόνο που λειτουργεί είναι το GPS TEST αλλά και αυτό μετά βίας βρίσκει 1 -2 δορυφόρους. Έχει εγκαταστήσει κανείς επιτυχώς κάποιο GPS πρόγραμμα και αν ποιό? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να εγκαταστησω πολλά προγράμματα πλοήγησης αλλά κανένα είτε δεν μπορεί να εγκατασταθεί είτε δεν λειτουργεί. Το μόνο που λειτουργεί είναι το GPS TEST αλλά και αυτό μετά βίας βρίσκει 1 -2 δορυφόρους. Έχει εγκαταστήσει κανείς επιτυχώς κάποιο GPS πρόγραμμα και αν ποιό? Ευχαριστώ!

 

Φίλε μου στο δικό μου s730 το ενσωματωμένο gps μπορεί να βρεθεί από τα προγράμματα πλοήγησης αλλά μέχρι εκεί.Βρίσκει ένα με δυο δορυφόρους άλλα η πλοήγηση δε ξεκινάει γιατί βγάζει μήνυμα "Σήμα gps χαμηλό".

Το garmin και το route66 τα χρησιμοποιώ με εξωτερικό bt gps της νόκια (LD-3W με Sirfstar III) και δουλεύουν πολύ καλά.

 

Έχω κατεβάσει από το http://www.xda-developers.com/ το προγραμματάκι HTC GPS tool (αυτό που φαίνεται στα γνωστά βίντεο του youtube) και όντως βρίσκει και το εσωτερικό και το bt gps, αλλά βέβαια το εσωτερικό δε δουλεύει.Για την ώρα, γιατί τα παληκάρια εκεί παιδεύουν ενα s730 προπαραγωγής ώστε να βρουν τι διαφορά σε software και hardware έχει με ένα του εμπορίου ώστε να μπορέσουν με κάποιο τρόπο (πιθανότατα "μαγειρεμένη" rom) να ενεργοποιήσουν το gps.

Βέβαια έχουμε και άλλα θέματα αφημένα στη μέση από την htc, φυσικά μιλάω για το θέμα της μη υποστήριξης 3d & video acceleration στα τελευταία μοντέλα της συμπεριλαμβανομένου και του s730.Οι επεξεργαστές ή μάλλον τα chipset Qualcomm έχουν ενσωματωμένο ενα κύκλωμα ati imageon - δείτε το λινκ εδώ : http://www.htcclassaction.org/ για περισσότερα και πιο τεχνικά.

 

*Υπόψιν το θέμα βίντεο δεν είναι και τόσο τραγικό αλλά έχεις που έχεις το τσιπάκι, να μη το δουλεύεις;;; :lol:

 

Δε νομίζω να έχουμε συνταρακτικές εξελίξεις στο θέμα gps, δεδομένου ότι η απάντηση της htc ήταν στο στυλ "περιμένετε τα καινούργια μας μοντέλα".Αν και απαράδεκτο για μένα, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχει εγκαταστήσει κανεις εφαρμογή για VoIP στο HTC S730 του? Αν ναι και όλα λειτουργούν εντάξει ποιά είναι και που μπορώ να την βρώ? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

http://www.skype.com το γνωστό skype για smartphone. Δουλεύει πολύ καλα, μόνο που δε χρησιμοποιεί ακόμα τις κάμερες...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γειά χαρά! Στο S730 μου έχω πακέτο wind f2g και δεν μπορώ να δεχτώ mms. Δοκίμασα να κάνω τις χειροκίνητες ρυθμίσεις της wind αφού αυτόματες δεν υπάρχουν για την εν λόγω συσκευή, αλλά τίποτα. Καμία βοήθεια κανείς? Ευχαριστώ:D
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Έχω εδώ και λίγες ημέρες το HTC S 730

αγορασμένο από αναβάθμιση Cosmote.

θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις κάποιος

να μου πει για τα mms.

Δεν έχω πρόβλημα στις ρυθμίσεις,

λαμβάνω κανονικά αλλά όταν πάω να στείλω

μου λέει ότι το αρχείο είναι μεγάλο, πάνω από 100kb

και δεν μπορεί να αποσταλεί παρά μόνο με e-mail

και με παραπέμπει στον οδηγό δημιουργίας λογαριασμού e-mail.

Υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε να στέλνει

όλα τα αρχεία ανεξαρτήτως μεγέθους?

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Pedia pira to HTC S730.Ego omos imoun me aplo kinito gia xronia , kai telika dne mou teriazi.ine gia autous pou tous aresi na asxoloude me polla.emena telika mou pigenoun ta apla kinita.gia auto to poulao.

to kinito to xrisimopiisa gia 1 evdomada.meta to ksanaevala sto kouti.to agorasa apo katastima tis WIND stis 17/3/2008 peripou.

exo kai tin apodiksi agoras .to kinito ine agratzounisto , apla den mou teriazi.exi kai 2GB karta SD .kai epidi ksero oti me to pou to pernis amesos xanis lefta leo na to pouliso 270 euro.to pira 400 euro .opios endiaferete mpori na mou grapsi sto vagvag007@yahoo.com. thanks

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

 

είμαι νέος με τα smartphones και ενώ προσπαθούσα να διορθώσω ένα άλλο πρόβλημα, διέγραψα κατά λάθος ένα registry key από το:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Comm\ConnMgr\Providers

 

Είχε να κάνει προφανώς με την σύνδεση στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, γιατί έκτοτε δεν συνδέεται σε αυτό με κανένα τρόπο (δοκίμασα, αυτόματο δικτυο, χειροκίνητο, τα πάντα).

 

Το κλειδί έμοιαζε με αυτό που υπάρχει στο ίδιο σημέιο για την GPRS σύνδεση μου:

{7C4B7A38-5FF7.....

 

Από ό,τι θυμάμαι περιείχε ένα κλειδί "Connections" και ένα (Default) χωρίς τιμή.

Μήπως μπορεί κάποιος να κοιτάξει τι ακριβώς πρέπει να υπάρχει εκεί;

 

Αν όχι, πως μπορώ να κάνω πλήρες reset σε εργοστασιακές ρυθμίσεις το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε παιδιά δεν υπάρχει κίνηση στο συγκεκριμένο θέμα? Δεν παει καλα το κινητο?Καποιος που το εχει αρκετο διαστημα(ενταξει ειναι και φρεσκο) ας πει τα αρνητικα του!!!Το video playback ειναι καλο ή με σπασιματα?Στο video recording πως τα παει?Σκεφτομαι μηπως παρουσιαζει τα ιδια προβληματα με το καιζερ!!Ελπιζω με το επερχομενο update των video drivers του καιζερ να γινει κατι και για το s730, μιας και ειναι γενικο το θεμα με τις κλειδωμενες καρτες γραφικων!
Link to comment
Share on other sites

Αν ρίξεις μια ματία στην αρχή του θρεντ θα δεις οτι αναφέρω τα αρνητικά του τηλεφώνου σε προηγούμενα ποστ...

 

Βίντεο παίζει αρκετά καλά με τον coreplayer αλλά παίζει μεγάλο ρόλο τι ανάλυση και τι codec χρησιμοποίεις. Π.χ. τα wmv όπως είναι λογικό τα παίζει αέρα αλλά τα divx με μεγάλο bitrate τα ψιλοκολλάει. Η κάμερα του κινητού είναι μετρια προς απαράδεκτη, και τα ίδια λίγο πολύ είναι και στο βίντεο. Για τις κάρτες γραφικών που δουλευουν χωρίς drivers το πιο πιθανόν είναι να μη γίνει τίποτα γιατί δεν έχει άδεια χρήσης του SDK τους η HTC (!!!), οπότε αν γίνει κάτι μάλλον από μόντερς θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα καλά παιδιά εκεί στο XDA-developers.com μαγείρεψαν μια ρομ με wm6.1 για το s730... Πρώτες εντυπώσεις : θετικότατες, το τηλέφωνο μπουτάρει και λειτουργεί αισθητά πιο γρήγορα, επίσης το καινούργιο λειτουργίκο έχει κάποιες βελτιώσεις όπως π.χ. copy - paste, scrollbars στο start menu και άλλα που δε τα χω δει ακόμα...

Για το gps τελικά μάλλον δε γίνεται τίποτα ενώ για τους drivers που λείπουν πιθανότατα σε μελλοντικά μαγειρέματα να τους προσθέσουν απο συσκευή που τους έχει στη ρομ από το εργοστάσιο!!

Αυτό το update έπρεπε να το διαθέσει η ίδια η ΗΤC και να μην βγάζει ανακοινώσεις τύπου του στυλ : "Θέλετε hardware video acceleration? πάρτε τα καινούργια μοντέλα μας!"!!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...