Jump to content

Επαφή με 220V...Πόσο επικίνδυνο είναι;


Datum Processor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Says you :cool:

 

Ναι, λέω γω τώρα.

Ώστε εκεί το έχεις εντοπίσει εσύ.:shifty:

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως το σχισμένο ακλώδιο ήταν μετά το μετασχηματιστή,μετα΄λίγα watt?Δε θα τον είχε τινάξει?Εγώ είχα ακουμπήσει καλώδιο ηλεκτροφόρο του πορτατίφ στο γραφείο μου ,και θα με σκότωνε,χωρίς πλάκα αλλά ευτυχώς ακουμπούσα με το άλλο χέρι πάνω στο γραφείο.Οπότε τραντάχτηκε όλο το γραφείο μαζί με τη βιβλιοθήκη και δεν έπαθα τίποτα!Μετά έτρεμα μιση ώρα!Δε μπορούσα να συνέλθω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως το σχισμένο ακλώδιο ήταν μετά το μετασχηματιστή,μετα΄λίγα watt?Δε θα τον είχε τινάξει?Εγώ είχα ακουμπήσει καλώδιο ηλεκτροφόρο του πορτατίφ στο γραφείο μου ,και θα με σκότωνε,χωρίς πλάκα αλλά ευτυχώς ακουμπούσα με το άλλο χέρι πάνω στο γραφείο.Οπότε τραντάχτηκε όλο το γραφείο μαζί με τη βιβλιοθήκη και δεν έπαθα τίποτα!Μετά έτρεμα μιση ώρα!Δε μπορούσα να συνέλθω!

Αν είχε μετασχηματιστή δεν θα το έκανε καν θέμα γιατι δεν θα πάθαινε τιποτα με 12/24v που θα δουλευε.

Το ρευμα που τον χτύπησε ήταν 220v καθαρότατα και φρέκα απο την μπριζα. Τωρα, αν ακούμπησε φάση η ουδεύτερο ή και τα δύο(ακόμα χειρότερα) είναι άλλο θέμα.

 

Προσέξτε με το ρεύμα γιατί είναι επικίνδυνο αν δεν ξέρεις να το χρησιμοποιείς μπορεί να έχεις μοιραία αποτελέσματα.

Σε περίπτωση που θέλετε να κάνετε κάποια δοκιμή(λέμε τωρα) ή κάτι ρε παιδί μου, σε καμία περίπτωση μην ποιάνετε το ρεύμα με την παλάμη σας γιατί με θα μαζευτούν οι μυες, θα κλείσει η παλάμη και έτσι δεν θα μπορείτε να κάνετε καμία κίνηση.. Το αποτέλεσμα το ξέρετε..

Καλύτερα να το ακουμπήσετε με τα δάχτυλα, έτσι θα πεταχτεί το χέρι απο μόνο του και θα έχετε ενα μούδιασμα για λίγες ώρες.

Μην βάζετε ποτέ ρευμα σε υγρά σημεία πχ. βρεγμένα χέρια, γλώσσα(πάνω απο 15v και φυσικά με τα ανάλογα A είναι ΘΑΝΑΤΟΣ)

 

Α, και κάτι άλλο. Μην βάζετε ρεύμα πάνω σε νεύρα πχ. στην εσωτερική πλευρά του χεριού δηλ. απο το μπράτσο μέχρι τον καρπό και αυτό όχι ότι θα πάθετε κάτι εσείς αλλά κινδυνέυει όποιος βρίσκεται δίπλα σας γιατί θα πεταχτεί το χέρι και ποιός ξέρει που θα βρειθεί...

 

Τα 3 δευτερόλεπτα που λέει ο φίλος είναι πάρα πολλά και δεν υπάρχει περίπτωση να τον χτύπησαν τόσα. Όταν σε βαράει το ρεύμα δεν μπορείς σε καμία περίπτωση να σκευτείς, πόσο μάλλον να μετρήσεις γιατί ο εγκέφαλος .. βραχυκυκλώνει(να το πω?)

 

Ίσως σας φανούν αστεία όλα αυτά αλλά έτσι είναι.

Προσέξτε με το ρεύμα.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ρελέ μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος που να ξέρει;Δηλαδή αν δούλευε σωστά το ρελέ δεν θα τον χτυπούσε το ρεύμα ας πούμε;Εγώ ήξερα ότι χρησιμεύει σε περιπτώσεις διαρροής ρεύματος σε εσωτερικά καλώδια ή του πίνακα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ρελέ μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος που να ξέρει;Δηλαδή αν δούλευε σωστά το ρελέ δεν θα τον χτυπούσε το ρεύμα ας πούμε;Εγώ ήξερα ότι χρησιμεύει σε περιπτώσεις διαρροής ρεύματος σε εσωτερικά καλώδια ή του πίνακα.

Τον υπερεντατικό θα εννοείς.

Αυτός μπαίνει στον πίνακα και μόλις εντοπίσει διαρροή, κλείνει. Πως όμως?

Δουλεύει με ουδετερογείωση δηλαδή έχει γεφυρωμένα την γείωση και τον ουδέτερο. Αν γειώνεσαι καλά και ποιάσεις το ρεύμα κλείνει γιατί βλέπει ότι υπάρχει αντίσταση(αφού ακουμπάς την φάση και γειώνεσαι ταυτόχρονα) και έτσι δεν καταλαβαίνεις κάν ότι σε χτύπησε το ρεύμα. Αν πάλι δεν γειώνεσαι θα σε χτυπήσει κανονικότατα το ρευμα.

Βέβαια θα μου πεις αφού κλείνει ανάλογα με την αντίσταση, γιατί δεν κλείνει με κάποια συσκευή που τραβάει πολύ ρεύμα? Κλείνει και εκεί, ανάλογα πως θα το ρυθμίσεις βέβαια, πχ. αν τραβήξεις απότομα 5-6KW φυσικά και θα σβήσει γιαυτό και δεν το πολυ χρησιμοποιούμε στα σπίτια.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ρελέ μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος που να ξέρει;Δηλαδή αν δούλευε σωστά το ρελέ δεν θα τον χτυπούσε το ρεύμα ας πούμε;Εγώ ήξερα ότι χρησιμεύει σε περιπτώσεις διαρροής ρεύματος σε εσωτερικά καλώδια ή του πίνακα.

 

 

Ο διακόπτης διαρροής έντασης (Δ.Δ.Ε.) ή αλλιώς ηλεκτρονόμος ασφαλείας ή ρελέ διαρροής ή ρελέ διαφυγής όπως συνηθίζουν να τον αποκαλούν οι τεχνικοί, είναι μια διάταξη προστασίας διαφορικού ρεύματος. Όλες οι απαραίτητες λειτουργίες της διάταξης είναι ενσωματωμένες και επιτελούνται σε μια συσκευή, η οποία είναι κατάλληλη για στήριξη σε ράγα τυποποιημένης διατομής ή για στερέωση στην πλάτη του πίνακα διανομής της εγκατάστασης. Οι διακόπτες διαρροής έντασης είναι διπολικοί (L1, N) για εγκατάσταση σε μονοφασικό δίκτυο και τετραπολικοί (L1, L2, L3, N) για εγκατάσταση σε τριφασικό δίκτυο.

 

Στην περίπτωση του μονοφασικού δικτύου, ο διακόπτης αντιλαμβάνεται σαν ρεύμα εισόδου στο κύκλωμα το ρεύμα της φάσης και σαν ρεύμα εξόδου, το ρεύμα του ουδετέρου. Στην περίπτωση του τριφασικού δικτύου, ο διακόπτης αντιλαμβάνεται σαν ρεύμα εισόδου στο κύκλωμα, το διανυσματικό άθροισμα των ρευμάτων των τριών φάσεων και σαν ρεύμα εξόδου, το ρεύμα του ουδετέρου. Κάθε διακόπτης διαρροής είναι εφοδιασμένος με ένα μπουτόν ελέγχου (Τ), για να ελέγχεται περιοδικά η ικανότητα του διακόπτη να σταματά την τροφοδοσία του κυκλώματος, στην περίπτωση εμφάνισης ρεύματος διαρροής προς την γη. Εάν ο κατασκευαστής δεν ορίζει χρονικά διαστήματα κατά τα οποία θα πρέπει να γίνεται έλεγχος της λειτουργίας της διάταξης προστασίας διαφορικού ρεύματος, τότε ο έλεγχος θα πρέπει να εκτελείται ανά εξάμηνο.

 

Ο έλεγχος γίνεται πιέζοντας το μπουτόν test και εφόσον ο διακόπτης βρίσκεται υπό τάση. Ουσιαστικά πιέζοντας το μπουτόν ελέγχου, δημιουργούμε μια κατάσταση τεχνητής διαρροής. Σε κάθε τέτοια περίπτωση δοκιμής, πρέπει να έχουμε απόζευξη του διακόπτη. Εάν αυτό δεν συμβεί, σημαίνει ότι ο διακόπτης δεν λειτουργεί σωστά και συνεπώς δεν μας προστατεύει από τον κίνδυνο της ηλεκτροπληξίας.

 

Με λίγα λόγια ακόμα και στην περίπτωση που περάσει ρεύμα με σκόπο να εισέλθει στο σώμα μας υπάρχει και τότε διαρροή. Ο Θάνατος δεν προκαλείται ακαριαία με επαφή στα 220v συνήθως, αλλά εξαρτάται και από τα Α που βέβαια αν γίνει βραχυκύκλωση γίνονται τεράστια ποσά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν προσέξατε είπα οτι με χτύπησε στο σημείο που τελιώνει η μπρίζα(βύσμα δηλαδή)και αρχίζουν τα καλώδια....άρα ποιος μετασχιματιστής? Άσε που σε φωτάκια δέντρων και όχι μόνο δεν νομίζω οτι βγαίνουν με μετασχηματιστή... ΠΟΛΥ δυστηχώς το ρεύμα με χτύπησε και απο τα 2 σύρματα. είχαν και τα 2 "αποκαλυφθεί" απο το πλαστικό και εγώ έπιασα την μπρίζα πάνω στο καλώδιο με δείκτη και αντίχειρα(αν μπορείτε να το φανταστείτε)ακριβώς εκεί που βγαίνει απο το βύσμα και τα έπιασα και τα 2. Δεν υπερβάλω για τα 3 δεύτερα, γιατί θυμάμαι χαρακτηριστικά η αδερφή μου ήταν καμιά 10 μέτρα μακριά στο βάθος του σαλονιού και εγώ στο χολ και φώναζα παρατεταμένα "α, αχ αααααα........"και μόλις έφτασε η αδερφή δίπλα μου είχα πάρει το χέρι μου. Απότι συνειδιτοποίησα(μετά) δεν μπορούσα να πάρω το χέρι μου απο την μπρίζα(δεν έδινε εντολή ο εγκέφαλος προφανώς)και τράβηξα το χέρι ολόκληρο με το βύσμα μαζί μέχρι να φύγει απο την μπρίζα και να σταματήσει το φορτίο. :cool: Πολύ το ανέλυσα ε? :lol: :what: :oops: Δεν πειράζει, υγεία :X
:)
Link to comment
Share on other sites

Αν προσέξατε είπα οτι με χτύπησε στο σημείο που τελιώνει η μπρίζα(βύσμα δηλαδή)και αρχίζουν τα καλώδια....άρα ποιος μετασχιματιστής? Άσε που σε φωτάκια δέντρων και όχι μόνο δεν νομίζω οτι βγαίνουν με μετασχηματιστή... ΠΟΛΥ δυστηχώς το ρεύμα με χτύπησε και απο τα 2 σύρματα. είχαν και τα 2 "αποκαλυφθεί" απο το πλαστικό και εγώ έπιασα την μπρίζα πάνω στο καλώδιο με δείκτη και αντίχειρα(αν μπορείτε να το φανταστείτε)ακριβώς εκεί που βγαίνει απο το βύσμα και τα έπιασα και τα 2. Δεν υπερβάλω για τα 3 δεύτερα, γιατί θυμάμαι χαρακτηριστικά η αδερφή μου ήταν καμιά 10 μέτρα μακριά στο βάθος του σαλονιού και εγώ στο χολ και φώναζα παρατεταμένα "α, αχ αααααα........"και μόλις έφτασε η αδερφή δίπλα μου είχα πάρει το χέρι μου. Απότι συνειδιτοποίησα(μετά) δεν μπορούσα να πάρω το χέρι μου απο την μπρίζα(δεν έδινε εντολή ο εγκέφαλος προφανώς)και τράβηξα το χέρι ολόκληρο με το βύσμα μαζί μέχρι να φύγει απο την μπρίζα και να σταματήσει το φορτίο. :cool: Πολύ το ανέλυσα ε? :lol: :what: :oops: Δεν πειράζει, υγεία :X

 

Όπως τόνισα και σε προηγούμενο ποστ στο θέμα το ρεύμα έχει την ιδιότητα να συστέλνει τους μυς, εξαναγκάζοντας το άκρο να μείνει σε επαφή με το βραχυκυκλώμενο κύκλωμα.

 

Πρακτικά αν μαγκώσεις ένα καλώδιο με το χέρι είναι αδύνατον να το τραβήξεις χωρίς σταματήσει το ρεύμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε σχετικά καινούργιο πίνακα (πενταετίας ΤΟ ΠΟΛΥ) και έχει εναν αυτόματο διακόπτη που πέφτει σε διάφορες περιπτώσεις(δεν ξέρω ακριβώς ποιες)

 

Μάλλον πρέπει να γυρίσεις το διακόπτη από το "Well done" στο "raw". :D

Link to comment
Share on other sites

Και να φανταστείς οτι απο πίσω μου ακριβώς είχα καθρέφτη!!! Αν μπορούσα να με δω εκείνη την ώρα σίγουρα θα είχα ανασηκωθεί κάπως! :yahoo: Πάντως σίγουρα δεν έπαθα κάτι, γιατί τόσες ώρες μετά.............

Έχουμε σχετικά καινούργιο πίνακα (πενταετίας ΤΟ ΠΟΛΥ) και έχει εναν αυτόματο διακόπτη που πέφτει σε διάφορες περιπτώσεις(δεν ξέρω ακριβώς ποιες). Είναι ένα κουτάκι αν μπορώ να το πω που προεξέχει μέσα στον πίνακα απο τους άλλους διακόπτες και έχει έναν μεγαλύτερο διακόπτη που είναι σαν Τ με 2 όμως πόδια ή αλλιώς Π με προεκτάμενες άκρες αριστερά και δεξιά :heat: και μια μόνο ασφάλεια...άρα λογικά θα πρέπει να είναι αυτο που λέτε. Μια φορά που θυμάμαι να έπεσε αυτός ο διακόπτης, ήταν όταν άνοιξαμε το φως της τουαλέτας και η λάμπα σα να έβγαλε σπίθες(κάτι με το ντουί προφανώς..)και μετά που το σήκωσα ήταν καμμένη. Αυτά!!!! Ζήτο ο ΔΙΑΣ, με έσωσε απο τους κεραυνούς :X

 

Υ.Γ. Χ.Ο. είμαι για να μην παρεξηγούμε κιόλας :O

αυτό που λες με τα 2 πόδια είναι ο γενικός. το ρελέ συνήθως είναι ακριβώς δίπλα του, είναι σαν όλους τους άλλους διακόπτες του πίνακα αλλά έχει και ένα κουμπάκι δίπλα του.

γιατί έπεσε ο γενικός... ίσως επειδή ήταν καιρός της τής λάμπας και πήρε μεγάλο peak, μεγαλύτερο απ το επιτρεπτό.

 

εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής: στο δικό μου σπίτι, λόγω παλαιότητας του κτιρίου, έχουμε πρίζες χωρίς γείωση και πρίζες με γείωση. σε αυτές με γείωση δουλεύει στάνταρ το ρελέ. αυτό σημαίνει ότι θα δουλεύει και σε αυτές χωρίς γείωση? ή αμα δεν έχουν γείωση δεν δουλεύει?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...
Παιδιά κάποιος που πρόσεχε πιο πολύ στα θεωρητικά.. Δούλευα σε μια γραμμή και ενώ είχα κόψει το γενικό όταν έπιασα το άκρο να το πλέξω ένιωσα ένα μικρό τσίμπημα χτύπημα στο χέρι.. Μετά αντιλήφθηκα ότι στη γραμμή υπήρχε ένας μετασχηματιστής για το κυπρι της εξωτερικής πόρτας και κάτι έκανε εκκένωση εκεί μέσα. Πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος που πρόσεχε πιο πολύ στα θεωρητικά.. Δούλευα σε μια γραμμή και ενώ είχα κόψει το γενικό όταν έπιασα το άκρο να το πλέξω ένιωσα ένα μικρό τσίμπημα χτύπημα στο χέρι.. Μετά αντιλήφθηκα ότι στη γραμμή υπήρχε ένας μετασχηματιστής για το κυπρι της εξωτερικής πόρτας και κάτι έκανε εκκένωση εκεί μέσα. Πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι αυτό;

αφού ζεις και γράφεις στο φόρουμ δεν έχεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λες με τα 2 πόδια είναι ο γενικός. το ρελέ συνήθως είναι ακριβώς δίπλα του, είναι σαν όλους τους άλλους διακόπτες του πίνακα αλλά έχει και ένα κουμπάκι δίπλα του.

γιατί έπεσε ο γενικός... ίσως επειδή ήταν καιρός της τής λάμπας και πήρε μεγάλο peak, μεγαλύτερο απ το επιτρεπτό.

 

εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής: στο δικό μου σπίτι, λόγω παλαιότητας του κτιρίου, έχουμε πρίζες χωρίς γείωση και πρίζες με γείωση. σε αυτές με γείωση δουλεύει στάνταρ το ρελέ. αυτό σημαίνει ότι θα δουλεύει και σε αυτές χωρίς γείωση? ή αμα δεν έχουν γείωση δεν δουλεύει?

Εφοσον δεν εχει γραμμη γειωσης,οταν υπαρξει διαρροη σε μια συσκευη τοτε δεν θα γινει απολυτως τιποτα,ουτε καν διαρροη.

Θα περιμενει ομως το θυμα να ακουμπησει τα μεταλικα μερη της συσκευης και να κλεισει το κυκλωμα με την γη με αλλο τροπο(καποια μπαλκονοπορτα,μεταλικη πόρτα,βρυση κλπ).

Παιδιά κάποιος που πρόσεχε πιο πολύ στα θεωρητικά.. Δούλευα σε μια γραμμή και ενώ είχα κόψει το γενικό όταν έπιασα το άκρο να το πλέξω ένιωσα ένα μικρό τσίμπημα χτύπημα στο χέρι.. Μετά αντιλήφθηκα ότι στη γραμμή υπήρχε ένας μετασχηματιστής για το κυπρι της εξωτερικής πόρτας και κάτι έκανε εκκένωση εκεί μέσα. Πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι αυτό;
Αν ειχες κλεισει τον γενικο και δεν ειχε ρευμα το σπίτι δεν υπαρχει φοβος.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
On 26/12/2006 at 7:26 ΜΜ, FREAK_OF_NATURE said:

μην ανησυχεις....νορμαλ αντιδραση του οργανισμου ειναι και το μουδιασμα και η ενδεχομενη ζαλαδα που ειχες,,

ωσπου να παντρευτεις θα σου περασει!:lol: 😛

Το ότι έρχομαι το 2023, διαβάζω σχετικά με το συμβάν που μόλις έπαθα και γω πριν 2 λεπτά, αλλά αυτό που με χτύπησε περισσότερο δεν ήταν τα 220V, αλλά τα χρόνια του 2007 και πως τότε τα κινητά τηλέφωνα δεν ήταν στην ζωή τόσο όσο και σήμερα αλλά επίσης διαβάζω παντού εκφράσεις στις οποίες πλέον διαδίδονται μέσω emoji πράγμα που τότε ίσως δεν υπήρχε 🥹.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...