Jump to content

Sony Ericsson Κινητά: Αναβαθμίσεις & τροποποιήσεις του λειτουργικού


xamurabi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια, υπάρχει κάποιος τρόπος να δουμε ένα φυσιολογικό fw σε TIM branded P990i? Κατί για αλλαγή CMA και μετά κανονικό flash πήρε το μάτι μου αλλα απ' ότι βλέπω η δουλεια γίνεται απο ένα site τη Πολωνία που θέλει και €€...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 224
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια χαρα παιδιά!

 

Έχω πρόβλημα με ένα W800. Έκανα αναβάθμιση με το SEUS. Αρχικά είχα πρόβλημα και δεν ολοκληρωνόταν σωστά, οπότε δε λειτουργούσε η κάμερα και είχε μόνο αγγλικά σα γλώσσα τηλεφώνου. Τελικά έκανα Master reset και λειτούργησε μια χαρά. Μόνο που εξακολουθεί να έχει μόνο αγγλικά!

 

H συσκευή αγοράστηκε από Ελλάδα και έχει R1BC002, EMEA_3, CDA102425/39. Σύμφωνα με τα παραπάνω, θα έπρεπε να έχει ελληνικά!! Γιατί χάθηκαν? Δεν έχει καμία άλλη γλώσσα... μόνο αγγλικά!

 

Η ελεύθερη μνήμη στη συσκευή είναι 34ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδιά!

 

Έχω πρόβλημα με ένα W800. Έκανα αναβάθμιση με το SEUS. Αρχικά είχα πρόβλημα και δεν ολοκληρωνόταν σωστά, οπότε δε λειτουργούσε η κάμερα και είχε μόνο αγγλικά σα γλώσσα τηλεφώνου. Τελικά έκανα Master reset και λειτούργησε μια χαρά. Μόνο που εξακολουθεί να έχει μόνο αγγλικά!

 

H συσκευή αγοράστηκε από Ελλάδα και έχει R1BC002, EMEA_3, CDA102425/39. Σύμφωνα με τα παραπάνω, θα έπρεπε να έχει ελληνικά!! Γιατί χάθηκαν? Δεν έχει καμία άλλη γλώσσα... μόνο αγγλικά!

 

Η ελεύθερη μνήμη στη συσκευή είναι 34ΜΒ

Θα πρεπει να το πας σε SErvice για να σου περασουν την Ελληνικη,δεν εχει σημασια απο που αγοραστηκε.πολλοι εχουν χασει με update τα Ελληνικα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα στοιχίσει κάτι αυτό? Και πόσο? Δε νομίζω να είναι μέσα στην εγγύηση, αλλά και να ήταν έχει φάει σουτ σε κάτι τοίχους, οπότε....
Link to comment
Share on other sites

Θα στοιχίσει κάτι αυτό? Και πόσο? Δε νομίζω να είναι μέσα στην εγγύηση, αλλά και να ήταν έχει φάει σουτ σε κάτι τοίχους, οπότε....

Εαν δεν εχεις εγγυηση το κοστος ειναι αναλογα το καταστημα απο Δωρεαν μεχρι 15-20 ευρο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλά, επειδή είναι γουδιά οι developers της ΣΕ, θα πρέπει να τρέχω εγώ στα σέρβις και να πληρώνω κιόλας?? γτπ είναι...

Ας μην το πειραζες το κινητο.επεξες και εχασες :ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χρειάζομαι λίγο την βοήθειά σας. Πήρα ένα K750 VL και θέλω να το κάνω κανονικό. Ξεκίνησα λοιπόν με το Davinci Flasher 13.7 για να δω το CID αλλα.... δε βρίσκει drivers. Βρίσκει δηλαδή μια νεα συσκευή, ψάχνει για drivers αλλα τίποτα. Έχω κατεβάσει τους καινουργιους απο το site της SE αλλα δεν έχει κανένα αρχείο setup και δε ξέρω πως αλλιώς μπορώ να τους εγκαταστήσω. Καμιά ιδέα?

 

ΥΓ. Υπόψιν οτι εγκατέστησα το πρόγραμμα που το συνοδεύει (PC Suite) και λειτουργεί κανονικά.

ΥΓ2. Αν κάνω την αλλαγή, θα χαθούν τα ελληνικά?

Link to comment
Share on other sites

Paides sos!!!!

 

Epixeirhsa na kanw Sony Ericsson Update sto k800i kinhto mou, kai afhsa to C kata th diarkeia ths diadikasia ths anaba8mishs. To kinhto ek tote den bootarei.

 

1) Na ypo8esw oti einai nekro?

 

2) An to paw sthn Sony Ericsson, mporoun na to episkeyasoun? Mporw na kanw kati allo egw?

 

3) Einai entos eggyhshs. Kalyptetai tetoia episkeyh sthn eggyhsh?

 

4) (to basikotero, pou me ponaei) An kanoun kapoiou eidous flash to kinhto, xanontai na ypo8esw o,ti dedomena (thlefwna, sms) htan apo8hkeymena sth mnhmh tou thlefwnou?

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώ το είχα αφήσει το κουμπί από όταν ξεκίμησε η αναβάθμηση.Το έχω κάνει 1 φορά σε w900 και 2 φορές σε w950 και δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα.Κάτι άλλο θα σου προκάλεσε το δικό σου...
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώ το είχα αφήσει το κουμπί από όταν ξεκίμησε η αναβάθμηση.Το έχω κάνει 1 φορά σε w900 και 2 φορές σε w950 και δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα.Κάτι άλλο θα σου προκάλεσε το δικό σου...

 

Twra omws re sy to kinhto mou den bootarei ka8olou... De nomizw na ftaiei kati allo, googlizontas ligo eida gia kati sxolia tou stil "early release of button c may result to a dead phone" :-(

 

Pantws ki an einai etsi ayto pou me kaiei einai an exw kamia elpida na swsw o,ti contacts eixa sth mnhmh tou thlefwnou h na arxisw oristika to pen8os :-(

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως δεν είχες κάνει αντίγραφο ασφαλίας στην κάρτα μνήμης.Αν είναι έτσι τότε,ναι,θα χαθούν αν το στείλεις για επισκευή και δεν έχεις βρει κάποιον άλλο τρόπο να το φτιάξεις...
no sig...
Link to comment
Share on other sites

To θεμα που απασχολει τον περισσότερο κοσμο με sony ειναι το πως θα βγαλει τα ανεπιθυμητα λιγοσμικα που κοτσαρουν οι εταιρίες και να περάσουν το εργοστασιακό...

Υπάρχει τέτοιος τρόπος χωρις να μπουμε στην διαδικασία του νταβιτσι που ειναι εξαιρετικά πολυπλοκο?

Link to comment
Share on other sites

Και δεν καταλαβαινω κι εγω τον λογο για να βγαλεις το μενου.αλλωστε στην αγορα υπαρχουν και unbranded συσκευες.επισης για τα κινητα της Sony ericsson μονο σε μια περιπτωση των νεοτερων κινητων θα βρεις "κλειδωμενη συσκευη" ολες οι αλλες λειτουργιες ειναι ελευθερες.ομως υπαρχουν και πολλοι που εχουν βγει κερδισμενοι απο vodafone live κινητο.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

RAVER ένας λογος για να θέλει κάποιος να βγάλει το μενου της vodafone για παράδειγμα είναι επειδή ειχε επιδότηση.Θέλει να πάρει ένα ericsson βρε αδελφέ αλλα δεν το γουστάρει με το live menu και το κουμπάκι δεξιά να σε βάζει κατευθείαν στο νετ(χρεωσεις ειναι αυτές).

Είναι και θέμα εγωισμού πολλές φορές...Τους τα σκάω που τους τα σκάω, τουλάχιστον θέλω το κινητό μου όπως θα πρεπε να ειναι...Τα περισσότερα κινητά με λογισμικό εταιρίας κινητής, δεν μπορουν ας πουμε να έχουν ως ηχο κλήσης το αγαπημένο τους mp3...πρέπει να το κατεβάσουν απ το live....δεν ειναι κοροιδία;-)

Oταν κάποιος πουλάει μια συσκευή ωφείλει να την πουλάει και με τα 2 λογισμικά και να αφηνει τον πελάτη να διαλέγει...πιστεψε με...δεν θα υπηρχε πωληση κινητου με άλλο λογισμικο εκτος του εργοστασιακού...

Μέχρι προπερσι τα sharp πουλαγαν σαν τρελά..Εκπληκτικά κινητά.Μονο που ειχαν τις μισες δυνατότητες τους, οχι απλά κλειδωμένες, αλλα τις ειχαν αφαιρέσει εντελώς...

Link to comment
Share on other sites

Malista, gia na to katalabw oristika, kapou eixa dei oti h diadikasia tou firmware upgrade ypodiaireitai se flash tou main firmware kai flash tou file system. An ypo8esoume oti mporouse kaneis na kanei mono to prwto, ta ypoloipa dedomena de 8a diathrh8oun? Na ypo8esw oti oi dyo diadikasies einai adiairetes?

 

Kala, ta dedomena ta klaiw hdh, apla apo aporia 8a me endiefere an kapoios mporouse na me parapempsei se sxetika link :-)

Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτήσω κι εγώ κάτι...

 

Έχω ένα Κ800 και θέλω να αναβαθμισω την EROM. Προσπάθησα μέσω wotan αλλά ενώ έδειξε ότι έγινε αναβάθμιση, τελικά δεν κατάφερα τίποτε. Ξέρει κανένας που πρέπει να απευθυνθώ στην Β. Ελλάδα (Κατερίνη) για την αναβάθμιση;

it is a dirty job but someone has got to do it...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ta skin too media player einai siggekrimena

me kathe anavathmisi an i sony vazei kati kainourgio

 

Evala to neo firmware alla vodafone

 

eidate kati kainourgio?

 

kati stin kamera kai ta skin tou walkman eida pou den eixe prin an kai to kanoniko me aresei perisotero.

 

I java engine apo 7.1 se 7.4

kamera apo 3.2 se 3.3 kai videocall apo 2.9 se 3

 

opoios kserei parapanw na pei

 

kai ginete na valoume flash menu se vodafone w850 alla na min xanoume tin eggiisi?

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα. Έχω ένα Κ750 Vodafone Live που το έχω κάνει W800. Έβγαλε πρόβλημα όμως το joystick και πρέπει να το πάω για επισκευή. Υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω στο αρχικό vodafone live firmware? Το μόνο που έχω είναι ένα δεύτερο vodafone live Κ750 απείραχτο. Καμιά ιδέα;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι πρόβλημα hardware δεν νομίζω ότι θα καθίσουν να δουν τι λογισμικό "φοράει". Δεν έχει σχέση. Πήγαινε το για σέρβις και μην αγχώνεσαι.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα Κ750 Vodafone Live που το έχω κάνει W800. Έβγαλε πρόβλημα όμως το joystick και πρέπει να το πάω για επισκευή. Υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω στο αρχικό vodafone live firmware? Το μόνο που έχω είναι ένα δεύτερο vodafone live Κ750 απείραχτο. Καμιά ιδέα;

 

Mono me flasharisma . Alla an den exeis box tha prepei na to doseis ekso .

Filika

 

egsmhop

Unlock All Mobile Phones , Modem .

Repair Boot HTC , Samsung , LG ...

Ανάκτηση επαφών από νεκρά τηλέφωνα .

Info msn : e-gsmshop@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • The title was changed to Sony Ericsson Κινητά: Αναβαθμίσεις & τροποποιήσεις του λειτουργικού

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...