Jump to content

Ποιο είναι το ΟΛΙΚΟ κόστος για ενεργοποίηση του ADSL;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά μπορώ να βάλω 4net ISP με γραμμή της vivodi??? γιατί απ'ότι είδα οι γραμμές της vivodi είναι πιο φτηνές από της 4net :confused:

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 440
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή αν θέλω 4net πρέπει να πληρώσω 24,90(ISP)+24,99(γραμμή)=49.89 * 1.18= 58.87 euro. Κάνω λάθος ή καπού σε αυτό το forum είχα δει ότι 4net+γραμμή βγαίνει 51 euro???:confused:

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 2 Απρ. 2004 , 14:33)

 

Γιατί δε ρωτάς τη Vivodi αν σου βάζει αυτή γραμμή;

 

Giati an den kano lathos i Vivodi se periorizei na kaneis kliseis kai xrisi internet mono meso tou diktiou tis.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος filippos ( 5 Απρ. 2004 , 16:41)

 

Giati an den kano lathos i Vivodi se periorizei na kaneis kliseis kai xrisi internet mono meso tou diktiou tis.

 

 

Για κλήσεις καμία σχέση, δεν επηρεάζεται το σταθερό σου από το ADSL της Vivodi, είτε βάλεις με full είτε με shared LLU.

Για το δίκτυο έχεις δίκιο, πρέπει να έχεις συνδρομή στη Vivodi, δε συνεργάζεται με άλλες εταιρίες. Είναι όμως και η φθηνότερη από όλους τους ISPs, πχ η 384άρα σύνδεση κάνει μόνο 23,9 ευρώ (+20 η γραμμή, σύνολο με ΦΠΑ 50 ευρώ και κάτι λεπτά το μήνα).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απ'οτι έχω καταλάβει απο όλες τις συζητήσεις, η πίο ξεκάθαρη χρέωση είναι στο sDSL της TelePassport.

 

120 Ευρώ εγκατάσταση (συμπεριλ. modem)

και πάγιο απο 55 ευρώ το μήνα. Χωρίς τον ΟΤΕ στην μέση.

 

Απλά μας μπερδεψε λιγάκι με τις αναλογίες της...

Γνωρίζει κανένας αν οι άλλοι παροχείς DSL "παίζουν" με αναλογίες;

 

Καλό Πάσχα σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Revan ( 5 Απρ. 2004 , 15:46)

 

Δηλαδή αν θέλω 4net πρέπει να πληρώσω 24,90(ISP)+24,99(γραμμή)=49.89 * 1.18= 58.87 euro. Κάνω λάθος ή καπού σε αυτό το forum είχα δει ότι 4net+γραμμή βγαίνει 51 euro???:confused:

 

πρεπει να πληρωσεις αυτα που αναφερεις + το παγιο της πστν/ισδν αναλο

γως τι εχεις.....:confused: :worry:

 

edit:α!+ το ΦΠΑ :!: Εμενα μου βγαινει κοντα στη 70αρα ευρω τον μηνα με 4νετ 384/128

ALWAYS FEAR OF A GOOD SNIPER, UNLESS YOU ENCOUNTER HIM FROM BEHIND

(CS RULES)

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera se olous...

 

Telika posa xrhmata prepei na skasw mexri na egkatasthsw kai na energopoihsw ADSL (sthn perioxh mou exw dia8esimothta).

Ena apo auta ta telh, nomizw ths energopoihshs den einai na katargh8ei se ligo kairo?

 

Eyxaristw kai sygnwmmh an apanthsh sta parapanw yparxei hdh kai exei ginei post, alla den exw xrono ayth th stigmh na diabasw olo to forum (ase pou borei na mhn isxyoun akomh)...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PrivateerME45 (14 Απρ. 2004 , 13:53)

 

Kalhspera se olous...

 

Telika posa xrhmata prepei na skasw mexri na egkatasthsw kai na energopoihsw ADSL (sthn perioxh mou exw dia8esimothta).

Ena apo auta ta telh, nomizw ths energopoihshs den einai na katargh8ei se ligo kairo?

 

Eyxaristw kai sygnwmmh an apanthsh sta parapanw yparxei hdh kai exei ginei post, alla den exw xrono ayth th stigmh na diabasw olo to forum (ase pou borei na mhn isxyoun akomh)...

 

 

Εφάπαξ θα πληρώσεις το κόστος του modem/router και το τέλος ενεργοποίησης 35 νομίζω ευρώ χωρίς ΦΠΑ..

Δε νομίζω να καταργηθεί το τέλος ενεργοποίησης.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

akoma oi times einai panakribes tha perimenw na pesoun para polu den peirazei .... protimo na mhn exw internet para na tous ta skaw tosa kai siga ti grammes pou mas dinoun dld .... epeidh eimaste ellada mas fenontai terasties tespa ... grammh gia mena einai panw apo 10mbit :p
www.glafki.com
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pipitop@pi (12 Απρ. 2004 , 17:07)

 

πρεπει να πληρωσεις αυτα που αναφερεις + το παγιο της πστν/ισδν αναλο

γως τι εχεις.....:confused: :worry:

 

edit:α!+ το ΦΠΑ :!: Εμενα μου βγαινει κοντα στη 70αρα ευρω τον μηνα με 4νετ 384/128

 

Καλά η pstn/isdn πού κολλάει αφού adsl θα εχώ... :blink: Την παλιά μου σύνδεση θα την καταργήσω, άρα γιατι να την πληρώνω??? :wacko:

Πώς σου βγαίνει 70 αφού στους υπολογισμούς που έκανα βγαίνει ~58euro και εσύ μου λες ότι είναι σωστοί... :p :wacko:

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Ίσως γιατί η γραμμή PSTN/ISDN δεν κόβεται. ;)

:rolleyes:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (19 Απρ. 2004 , 18:39)

 

Ίσως γιατί η γραμμή PSTN/ISDN δεν κόβεται. ;)

:rolleyes:

 

Γιατί δε μπορείς να καταργήσεις τη γραμμή pstn/isdn??? :confused:

Αν κατάλαβα εννοείς ότι δεν θα έχω γραμμή τηλέφωνου... εγώ εννούσα τη σύνδεση pstn/isdn... sorry λάθος διατύπωση. πάντως αν βάλει κάποιος dsl το πιο λογικό είναι να κόψει την isdn και να βάλει pstn που είναι πιο φτηνή, αφού θα χρησιμοποιεί τη dsl για το internet.

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Revan (20 Απρ. 2004 , 18:42)

 

Γιατί δε μπορείς να καταργήσεις τη γραμμή pstn/isdn??? :confused:

Αν κατάλαβα εννοείς ότι δεν θα έχω γραμμή τηλέφωνου... εγώ εννούσα τη σύνδεση pstn/isdn... sorry λάθος διατύπωση. πάντως αν βάλει κάποιος dsl το πιο λογικό είναι να κόψει την isdn και να βάλει pstn που είναι πιο φτηνή, αφού θα χρησιμοποιεί τη dsl για το internet.

 

 

Η ADSL μπαίνει πάνω από την PSTN/ISDN και ουσιαστικά χρησιμοποιεί τις συχνότητες που οι άλλες δύο αφήνουν αχρησιμοποιήτες.

Η διαφορά τιμής ISDN & PSTN είναι αλάχιστη, άσε που με τη δεύτερη πρέπει να πληρώσεις και την αναγνώριση κλήσεων...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (20 Απρ. 2004 , 23:04)

 

Η ADSL μπαίνει πάνω από την PSTN/ISDN και ουσιαστικά χρησιμοποιεί τις συχνότητες που οι άλλες δύο αφήνουν αχρησιμοποιήτες.

Η διαφορά τιμής ISDN & PSTN είναι αλάχιστη, άσε που με τη δεύτερη πρέπει να πληρώσεις και την αναγνώριση κλήσεων...

 

 

Στην περίπτωση της ISDN, αυτό είναι λάθος.

Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος guru ( 5 Φεβ. 2004 , 16:57)

Η μετατροπή ISDN -> PSTN κοστίζει 30 € +ΦΠΑ.

Σκέφτομαι να βάλω ADSL αλλά έχω isdn

Αυτό δεν το γλιτώνω με τίποτα?

:worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone ( 9 Μάι. 2004 , 11:17)

 

Σκέφτομαι να βάλω ADSL αλλά έχω isdn

Αυτό δεν το γλιτώνω με τίποτα?

:worry:

 

 

Αν εχει πόρτες για ADSL μέσω ISDN στο κέντρο σου το γλιτώνεις.

Απλά το αναφέρουν όλοι ως στάνταρ γιατί σχεδόν πάντα δεν έχει, ενώ για PSTN βρίσκεις πιο εύκολα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 9 Μάι. 2004 , 12:37)

 

Αν εχει πόρτες για ADSL μέσω ISDN στο κέντρο σου το γλιτώνεις.

Απλά το αναφέρουν όλοι ως στάνταρ γιατί σχεδόν πάντα δεν έχει, ενώ για PSTN βρίσκεις πιο εύκολα.

 

Και που μπορώ να μάθω αν υπάρχει «πόρτα»?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone ( 9 Μάι. 2004 , 18:55)

 

Και πού μπορώ να μάθω αν υπάρχει «πόρτα»;

3 τρόποι:

α) http://www.oteshop.gr/home/adslwizard.htm

Δίνεις είδος σύνδεσης: (PSTN ή ISDN) και αριθμό τηλεφώνου και διαπιστώνεις αν υπάρχει διαθεσιμότητα.

β) τηλ. 134 (χωρίς χρέωση)

γ) στο τοπικό κατάστημα του ΟΤΕ

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 9 Μάι. 2004 , 12:37)

 

Αν εχει πόρτες για ADSL μέσω ISDN στο κέντρο σου το γλιτώνεις.

Απλά το αναφέρουν όλοι ως στάνταρ γιατί σχεδόν πάντα δεν έχει, ενώ για PSTN βρίσκεις πιο εύκολα.

Στο DSLAM της περιοχής μου (Πετρούπολη) πάλι, και σε πολλά άλλα που είναι Siemens, συμβαίνει το αντίθετο. Αυτό γιατί οι πόρτες για ISDN τελείωσαν πολύ γρήγορα, οπότε έβαλαν καινούριες (με κάρτες επέκτασης), ενώ οι PSTN πόρτες τελείωσαν μετά.

Είδος σύνδεσης: ISDN

 

Αριθμός τηλεφώνου: 2105050500

 

Υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL στην περιοχή σας.

Παρακαλούμε συνεχίστε την παραγγελία σας. [...]

--------

Είδος σύνδεσης: PSTN

 

Αριθμός τηλεφώνου: 2105050χχχ

 

Στη περιοχή σας, υπάρχει εγκατεστημένη τεχνολογία ADSL αλλά προς το παρόν δεν υπάρχουν διαθέσιμες προσβάσεις (πόρτες ADSL). [...]

Για τα DSLAM των άλλων εταιρειών πάντως (Intracom, Alcatel): την τελευταία φορά που κοίταξα σχεδόν κανένα δεν είχε διαθεσιμότητα (στην Αθήνα τουλάχιστον)...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Είδος σύνδεσης: ISDN

 

Αριθμός τηλεφώνου: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

 

Στη περιοχή σας, υπάρχει εγκατεστημένη τεχνολογία ADSL αλλά προς το παρόν δεν υπάρχουν διαθέσιμες προσβάσεις (πόρτες ADSL). Εφόσον επιθυμείτε, μπορείτε να υποβάλλετε το αίτημα σας online και να είστε σε σειρά προτεραιότητας ώστε το αίτημα σας να ικανοποιηθεί όταν υπάρξει διαθεσιμότητα προσβάσεων.

 

 

προτιμώ να περιμένω λίγο καιρό και βλέπω τι θα κάνω :eek:

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ ρε παίδες, λύστε μου μία απορία... :confused:

Αμα βάλω μία σύνδεση aDSL στα 384 τι ταχύτητες download θα πιάνω;

Μιλάω για kb/sec

Παίζει σημαντικό ρόλο η εταιρία ISP ή όλες είναι το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος telePS ( 9 Μάι. 2004 , 20:50)

 

α) Σας παρακαλώ ρε παίδες, λύστε μου μία απορία... :confused:

Αμα βάλω μία σύνδεση aDSL στα 384 τι ταχύτητες download θα πιάνω;

Μιλάω για kb/sec

β) Παίζει σημαντικό ρόλο η εταιρία ISP ή όλες είναι το ίδιο;

α)

* 1 kbit = 10^3 bit = 1.000 bit

* 1 kbps = 1.000 bps (bits per second) = 1.000 bit/s

* 1 Byte = 8 bit

* 1KByte = 2^10 Byte = 1024 Byte

 

Άρα:

(384.000 bit/s) / (8 bit/Byte) = 48.000 Byte/s =~ 47 KB/s

 

β) Οι ταχύτητες εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες: πόσοι χρήστες είναι στο DSLAM που συνδέεσαι, τι δυνατότητες έχει ο ISP, τι είδους είναι το DSLAM κ.ά. Και φυσικά όλοι οι ISP δεν είναι το ίδιο!!!

 

Δες κι αυτά:

* FAQ: Χαμηλή ταχύτητα σε ADSL, τι φταίει;

* Info: Μέγιστη ταχύτητα σε σχέση με DSLAM/πρωτόκολλο σύνδεσης

Στο http://adslgr.com μπορείς να βρεις και πολλά άλλα βέβαια περί ADSL...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone ( 9 Μάι. 2004 , 19:40)

 

προτιμώ να περιμένω λίγο καιρό και βλέπω τι θα κάνω :eek:

Έκανες αυτό που λέει; (Εφόσον επιθυμείτε, μπορείτε να υποβάλλετε το αίτημα σας online και να είστε σε σειρά προτεραιότητας ώστε το αίτημά σας να ικανοποιηθεί όταν υπάρξει διαθεσιμότητα προσβάσεων.)

 

Μπορεί μετά (την τοποθέτηση νέων θυρών - επέκταση) να είναι αργά!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος guru ( 9 Μάι. 2004 , 21:20)

 

α)

* 1 kbit = 10^3 bit = 1.000 bit

.....

Άρα:

(384.000 bit/s) / (8 bit/Byte) = 48.000 Byte/s =~ 47 KB/s

 

β) Οι ταχύτητες εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες: πόσοι χρήστες είναι στο DSLAM που συνδέεσαι, τι δυνατότητες έχει ο ISP, τι είδους είναι το DSLAM κ.ά. Και φυσικά όλοι οι ISP δεν είναι το ίδιο!!!

 

 

Τα νούμερα αυτά είναι θεωρητικά ή ισχύουν και στην πράξη;

Δηλ αν επιλέξω μία otenet 384 θα κατεβάζω αρχεία με ταχύτητα τουλάχιστον 40 kb/sec;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...