Jump to content

Ποιο είναι το επάγγελμά σας; Τι κάνετε στη δουλειά σας;


jog
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

fagito2000 και γώ θέλω να πάω εξωτερικό να ξεκινήσω μιά νέα ζωή.

Έλεγα για Γερμανία όπου και θα πάω εντός λίγων ημερών να ψαχτώ.

Δεν ξέρω που θα μείνω βασικά αλλά δεν με ενοχλεί, εγώ και σε παγκάκια κοιμάμαι! θα γυρίζω εδώ και κεί..μέχρι να μου ανοίξει η τύχη.

Δεν τα πάω καλά με την Ελλάδα και έχω πολλές κακές αναμνήσεις απο δώ.:(

 

Αφού νοιώθεις έτσι και δεν έχεις κάτι να σε κρατάει εδώ, καλύτερα να προσπαθήσεις να κάνεις μια καινούρια αρχή αλλού.

 

Το σκέφτεσαι καθόλου για Αγγλία?

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 654
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

fagito2000 και γώ θέλω να πάω εξωτερικό να ξεκινήσω μιά νέα ζωή.

Έλεγα για Γερμανία όπου και θα πάω εντός λίγων ημερών να ψαχτώ.

Δεν ξέρω που θα μείνω βασικά αλλά δεν με ενοχλεί, εγώ και σε παγκάκια κοιμάμαι! θα γυρίζω εδώ και κεί..μέχρι να μου ανοίξει η τύχη.

Δεν τα πάω καλά με την Ελλάδα και έχω πολλές κακές αναμνήσεις απο δώ.:(

 

Κάθε αρχή και δύσκολη αλλά με επιμονή και πείσμα όλα είναι δυνατά. Άλλωστε τι έχεις να χάσεις αν δεν σε κρατάει τίποτα στην Ελλάδα? Συν οτι γυρίζεις πίσω αν δεν σου αρέσει. Εγώ αν και λατρεύω την Ελλάδα μιας και είναι η πατρίδα μου και πολλές φορές θα ήθελα να γυρίσω πίσω λόγω κουλτούρας και ζεστασιάς των ανθρώπων (ναι πιστέψτε με, ότι και να λέμε δεν συγκρίνεται η κουλτούρα μας με την δυτικο ευρωπαϊκή αδιαφορία και ψυχρότητα), αυτό που με σταματάει είναι το επαγγελματικό. Τώρα που έχω δει την άλλη πλευρά του νομίσματος όπου ο εργαζόμενος είναι προστατευόμενος και έχει όλα τα δικαιώματα του δεν μπορώ να φαναστώ τον εαυτό μου να δυλεύει με έναν βασικό μισθό, με απλήρωτες υπερωρίες και έναν μ....κα πάνω από το κεφάλι σου που θα σε βρίζει συνέχεια και θα σου λέει "ξέρεις ποιος είμαι εγώ?" (λέμε τώρα αλλά μου έτυχε αρκετές φορές όταν δούλευα Ελλάδα).

 

Αυτά...ελπίζω να μην σας ζάλισα παιδιά :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε αρχή και δύσκολη αλλά με επιμονή και πείσμα όλα είναι δυνατά. Άλλωστε τι έχεις να χάσεις αν δεν σε κρατάει τίποτα στην Ελλάδα? Συν οτι γυρίζεις πίσω αν δεν σου αρέσει. Εγώ αν και λατρεύω την Ελλάδα μιας και είναι η πατρίδα μου και πολλές φορές θα ήθελα να γυρίσω πίσω λόγω κουλτούρας και ζεστασιάς των ανθρώπων (ναι πιστέψτε με, ότι και να λέμε δεν συγκρίνεται η κουλτούρα μας με την δυτικο ευρωπαϊκή αδιαφορία και ψυχρότητα), αυτό που με σταματάει είναι το επαγγελματικό. Τώρα που έχω δει την άλλη πλευρά του νομίσματος όπου ο εργαζόμενος είναι προστατευόμενος και έχει όλα τα δικαιώματα του δεν μπορώ να φαναστώ τον εαυτό μου να δυλεύει με έναν βασικό μισθό, με απλήρωτες υπερωρίες και έναν μ....κα πάνω από το κεφάλι σου που θα σε βρίζει συνέχεια και θα σου λέει "ξέρεις ποιος είμαι εγώ?" (λέμε τώρα αλλά μου έτυχε αρκετές φορές όταν δούλευα Ελλάδα).

 

Αυτά...ελπίζω να μην σας ζάλισα παιδιά :wacko:

 

Προσωπικά βρήκα πολύ ενδιαφέροντα αυτά που έγραψες. Δυστυχώς στην Ελλάδα ο ιδιωτικός τομέας είναι άθλιος. Ελάχιστες εξαιρέσεις υπάρχουν αφεντικών που πληρώνουν και σέβονται τα δικαιώματα του υπαλλήλου. Οι περισσότεροι απαιτούν να δουλεύεις ωράρια πέρα των κανονικών, με ψίχουλα, ανασφάλιστος και να είσαι και υποτελής. Τι λέμε τώρα...

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

καλα κρασια...

ελλαδα και ιδιωτικος τομεας ειναι κατι συν πλην αν τον δρακουμελ τον δικο μου.:mad:

δε βαριεστε...καλη καρδια να χουμε και εχει και για εμας...

εγω μετα απο ενα κουραστικο 3ημερο νιωθω σουπερ διοτι την χειραψια την εισεπραξα εγω απο ολους και οχι ο δρακουμελ...

μαλιστα μου ειπε:shifty:

''θα νομιζουνε οτι εσυ εισαι τ αφεντικο,ετσι που σε συμπεριφερονται''

εμ ποιος ειναι ?επρεπε να του πω!στην τελικη εγω και η ομαδα μου-βαρδια τα βγαζουμε περα και οχι αυτος που καθε οταν εμφανιζεται τα κανει μπαχαλο

κοιταξτε ρε κατι αφενταδες:mad: :X :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλα κρασια...

ελλαδα και ιδιωτικος τομεας ειναι κατι συν πλην αν τον δρακουμελ τον δικο μου.:mad:

δε βαριεστε...καλη καρδια να χουμε και εχει και για εμας...

εγω μετα απο ενα κουραστικο 3ημερο νιωθω σουπερ διοτι την χειραψια την εισεπραξα εγω απο ολους και οχι ο δρακουμελ...

μαλιστα μου ειπε:shifty:

''θα νομιζουνε οτι εσυ εισαι τ αφεντικο,ετσι που σε συμπεριφερονται''

εμ ποιος ειναι ?επρεπε να του πω!στην τελικη εγω και η ομαδα μου-βαρδια τα βγαζουμε περα και οχι αυτος που καθε οταν εμφανιζεται τα κανει μπαχαλο

κοιταξτε ρε κατι αφενταδες:mad: :X :lol:

 

:lol: Good for you, όπως λένε και οι Άγγλοι.

 

Δυστυχώς, πολλές φορές τα αφεντικά δεν έχουν καμία σχέση με το επάγγελμα - απλά είχαν το παραδάκι να στήσουν την επιχείρηση.

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

:lol: Good for you, όπως λένε και οι Άγγλοι.

 

Δυστυχώς, πολλές φορές τα αφεντικά δεν έχουν καμία σχέση με το επάγγελμα - απλά είχαν το παραδάκι να στήσουν την επιχείρηση.

 

ΑΝΑ ΓΕΙΑ ΣΟΥ!:mad: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι όταν έχουνε σχέση με το επάγγελμα, δεν είναι απαραίτητα και ότι καλύτερο...:whistle:
Link to comment
Share on other sites

Κι όταν έχουνε σχέση με το επάγγελμα, δεν είναι απαραίτητα και ότι καλύτερο...:whistle:

 

:lol:

 

Το καλύτερο είναι όταν έχεις αφεντικό "εξ αποστάσεως". :rolleyes:

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

Το καλύτερο είναι όταν έχεις αφεντικό "εξ αποστάσεως". :rolleyes:

οπως στην δικη μου δουλεια! :) :happy:

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω να πω οτι μερικές φορές οι Έλληνες δεν παιζόμαστε με την μ.....α μας! Τα χρόνια που ζω στην Ολλανδία έχω δει τρελλές καταστάσεις από τους Έλληνες που έκαναν δική τους δουλειά εδώ. Ενώ η Ολλανδία έχει ένα καθεστώς προστασίας των δικαιωμάτων των εργαζομένων και όλα γίνονται νόμιμα, συστηματικά και χωρίς πρόβλημα (άμεση πρόσληψη, ασφάλιση και μηνιαία τακτική πληρωμή μισθού, πληρωμένες υπερωρίες), οι Έλληνες εδώ είναι από τους λίγους εργοδότες που σε γ..... κανονικά. Το χειρότερο είναι οτι έχω παρατηρήσει από γνωστούς που έχουν δουλέψει για Έλληνες, οτι αυτά τα κάνουν κυρίως στους συμπατριώτες τους που προσπαθούν να καταφέρουν κάτι στο εξωτερικό και στους Ολλανδούς στέκονται ΣΟΥΖΑ.

 

Το βρίσκω απαράδεκτο και εξευτελιστικό :mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω να πω οτι μερικές φορές οι Έλληνες δεν παιζόμαστε με την μ.....α μας! Τα χρόνια που ζω στην Ολλανδία έχω δει τρελλές καταστάσεις από τους Έλληνες που έκαναν δική τους δουλειά εδώ. Ενώ η Ολλανδία έχει ένα καθεστώς προστασίας των δικαιωμάτων των εργαζομένων και όλα γίνονται νόμιμα, συστηματικά και χωρίς πρόβλημα (άμεση πρόσληψη, ασφάλιση και μηνιαία τακτική πληρωμή μισθού, πληρωμένες υπερωρίες), οι Έλληνες εδώ είναι από τους λίγους εργοδότες που σε γ..... κανονικά. Το χειρότερο είναι οτι έχω παρατηρήσει από γνωστούς που έχουν δουλέψει για Έλληνες, οτι αυτά τα κάνουν κυρίως στους συμπατριώτες τους που προσπαθούν να καταφέρουν κάτι στο εξωτερικό και στους Ολλανδούς στέκονται ΣΟΥΖΑ.

 

Το βρίσκω απαράδεκτο και εξευτελιστικό :mad:

 

Εντό , όκι Ελλαντα - Ευγώπη.

 

Εντό είναι Μπανανία!!!

 

ΟΥΓΚ!!!

:p

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: συμφωνώ και όπου και Έλληνας φέρνει μαζί του και την Μπανανία χα χα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

... Το χειρότερο είναι οτι έχω παρατηρήσει από γνωστούς που έχουν δουλέψει για Έλληνες, οτι αυτά τα κάνουν κυρίως στους συμπατριώτες τους που προσπαθούν να καταφέρουν κάτι στο εξωτερικό και στους Ολλανδούς στέκονται ΣΟΥΖΑ.

 

Το βρίσκω απαράδεκτο και εξευτελιστικό :mad:

 

Δυστυχώς δε μας τιμά καθόλου, αλλά είναι γεγονός.

 

Εργαζόμουνα σε μία υπηρεσία της Ε.Ε. με πληθώρα συναδέλφων από διάφορες Ευρωπαϊκές χώρες, συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας. Ήταν πραγματικότητα πως οι χειρότεροι συνάδελφοι ήταν οι Έλληνες προς τους Έλληνες. Αυτοί που τύχαιναν να πάρουν λίγη εξουσία στα χέρια τους μέσω κάποιου υψηλόβαθμου πόστου. Αντιθέτω, προς τους "ξένους" συναδέλφους τους έβγαινε ένα απίστευτο κόμπλεξ κατωτερότητας.

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

Το καλύτερο είναι όταν έχεις αφεντικό "εξ αποστάσεως". :rolleyes:

 

Ακόμα καλύτερα, είναι όταν το αφεντικό είναι αόρατο ή ανύπαρκτο.....:) :)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα καλύτερα, είναι όταν το αφεντικό είναι αόρατο ή ανύπαρκτο.....:) :)

 

Σ' αυτήν την περίπτωση προφανώς είσαι εσύ το αφεντικό (του εαυτού σου ή και άλλων), οπότε έχεις άλλα προβλήματα. :worry:

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι θέση κρατάει ο ανώτερος σου. Μου έχει τύχει να έχω σούπερ κομπλεξικούς προϊσταμένους που δεν ξέρουν τίποτα και ανακατεύονται παντού και προίσταμένους που είναι αστέρια γνώσεων και εμπειρίας και δεν ανακατεύονται καθόλου στη δουλειά σου, εφόσον φυσικά έχεις αποδείξει οτι κάνεις σωστά τη δουλειά σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι θέση κρατάει ο ανώτερος σου. Μου έχει τύχει να έχω σούπερ κομπλεξικούς προϊσταμένους που δεν ξέρουν τίποτα και ανακατεύονται παντού και προίσταμένους που είναι αστέρια γνώσεων και εμπειρίας και δεν ανακατεύονται καθόλου στη δουλειά σου, εφόσον φυσικά έχεις αποδείξει οτι κάνεις σωστά τη δουλειά σου.

 

Κι αυτό ισχύει. Ο προϊστάμενός μου, στην προηγούμενη μου δουλειά ήταν και ο μέντορας μου. Είναι ένα χαρισματικό κι ευφυέστατο άτομο από το οποίο έμαθα πολλά.

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αορατους ορατους ηλιθιους τουβλα γενικα καθε καρυδιας καρυδι πανω και κατω απο το κεφαλι μου ενα γελιο καθημερινα ειναι παλι καλα..
Link to comment
Share on other sites

Μμμμμμ, όχι,

βασικά εννοούσα το δημόσιο.......:) :) :)

 

 

Αυτό εννοούσα εγώ με το "αφεντικό εξ αποστάσεως". :lol:

 

Καθ' ότι στο Δημόσιο, κάτι γνωρίζω :p

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναρωτιέμαι μιας και έχουμ σπουδές εξ αποστάσεως γιατί να μην νομιμοποιήσουνε και επισήμως τη δουλειά εξ αποστάσεως? Εφόσον είναι δυνατόν γιατί να μην εφαρμοστεί? Σκεφτείτε μόνο όλα τα έξοδα ενοικίασης γραφείων που θα γλυτώνανε οι εταιρίες και τη μείωση των καυσαερίων μιας και ο κόσμος δεν θα χρειάζεται να μετακινείται για να πάει στη δουλειά! :lol: :lol:

 

Καλά έγραψα??? :lol: :p :p :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναρωτιέμαι μιας και έχουμ σπουδές εξ αποστάσεως γιατί να μην νομιμοποιήσουνε και επισήμως τη δουλειά εξ αποστάσεως? Εφόσον είναι δυνατόν γιατί να μην εφαρμοστεί? Σκεφτείτε μόνο όλα τα έξοδα ενοικίασης γραφείων που θα γλυτώνανε οι εταιρίες και τη μείωση των καυσαερίων μιας και ο κόσμος δεν θα χρειάζεται να μετακινείται για να πάει στη δουλειά! :lol: :lol:

 

Καλά έγραψα??? :lol: :p :p :lol:

 

Υπάρχει και στο εξωτερικό είναι αρκετά διαδεδομένο. Ένα διάστημα έκανα μεταφράσεις εξ αποστάσεως για εταιρία που εδρεύει στην Αγγλία. Όλη η δουλειά γινόταν μέσω e-mail.

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ επειδή είμαι στο εξωτερικό μπορώ και εργάζομαι από το σπίτι αλλά μιας στις τόσες όταν πραγματικά χρειάζεται να είμαι σπίτι. Το δέχονται αρκεί να μην το κάνεις συστηματικά μιας και στις μέρες μας μπαίνεις στο σύστημα της εταιρίας (όπως σχέδον όλες οι εταιρίες) έχουν μέσω VPN και έχουμε τα κινητά και παρεκτροπή γραμμών για επικοινωνία.

 

Απλά θα μπορούσε να εφαρμοστεί και να εργάζεσαι πλήρως από το σπίτι και να επισκέφτεσαι το γραφείο μια στις τόσες για meetings ή οτιδήποτε άλλο. Ίσως σκέφτομαι πολύ μελλοντικά :lol: :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σε όλους!

Ποιο θεωρείτε το ιδανικό/καλύτερο επάγγελμα που μπορεί να κάνει κάποιος εδώ στην Ελλάδα ή τι επάγγελμα θα θέλατε να κάνετε(μην αρχίσουν οι μπούρδες pls);

Το τι είναι καλό και τι κακό το ορίζει ο καθένας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...