Jump to content

Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν ψηφιακά αρχεία μουσικής


johner
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλά με αργά αλλά σταθερά βήματα έρχεται και σε μας αυτό που γίνεται σε τόσες χώρες.Downloading απο p2p και torrents για αρχεία που έχουν πνευματικά δικαιώματα είναι παράνομο.

Προς το παρόν κατεβάζουμε ελεύθερα,όχι όμως ανεξέλεγκτα και προκλητικά.Θα δούμε τι θα γίνει στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απλά με αργά αλλά σταθερά βήματα έρχεται και σε μας αυτό που γίνεται σε τόσες χώρες.Downloading απο p2p και torrents για αρχεία που έχουν πνευματικά δικαιώματα είναι παράνομο.

Προς το παρόν κατεβάζουμε ελεύθερα,όχι όμως ανεξέλεγκτα και προκλητικά.Θα δούμε τι θα γίνει στο μέλλον.

 

Κατεβάζουμε από ξένους servers όλη την ώρα και συγκεκριμένα ταινίες και ξένα τραγούδια!Δεν υπήρξε, όμως κάποιο πρόβλημα!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζουμε από ξένους servers όλη την ώρα και συγκεκριμένα ταινίες και ξένα τραγούδια!Δεν υπήρξε, όμως κάποιο πρόβλημα!:wacko:

 

Γιατί,είπα εγώ ότι υπήρξε;:wacko: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα ενταξει, τα official remixes κυκλοφορουν σε CDS ή 12αρι παντα.

 

Τα unofficial απο την αλλη δεν εχουν σκοπο το κερδος οποτε δεν ειναι παρανομο το κατεβασμα :O

Άσχετο αλλά τι διαφορά έχει το CDS από το 12άρι;

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά τι διαφορά έχει το CDS από το 12άρι;

 

Με το 12αρι (12 ιντσες) εννοω τα βινυλια. Βεβαια υπαρχουν και αλλοι τυποι βινυλιων (π.χ. τα 10αρια) αλλα δεν χρησιμοποιουνται τοσο πολυ.

CDS oνομαζονται τα CD Single. Υπαρχουν βεβαια και CDM δηλαδη CD Maxi αλλα το συνηθες ειναι το CDS. Με σκετο CD δηλωνονται τα Album.

Ειδικα στα βινυλια υπαρχουν κι αλλοι τυποι που δηλωνουν και αλλα χαρακτηριστηκα οπως οι στροφες και οι οψεις (LP, EP,...) :)

Link to comment
Share on other sites

Ok, got it :) Λέω κι εγώ, υπάρχουν 12άρια CD και δεν το πήρα πρέφα; :p :hypno:
Link to comment
Share on other sites

Ok, got it :) Λέω κι εγώ, υπάρχουν 12άρια CD και δεν το πήρα πρέφα; :p :hypno:

 

Φτου!

Επρεπε να σε δουλεψω οτι βγηκανε 12αρια cd με μεγαλη χωρητικοτητα :p :p

Δεν πειραζει...next time :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μια χαζή ερώτηση.

 

Όταν αγοράζουμε ένα αντιγραφικό cd drive ή άδεια cd, δεν υποτίθεται ότι ένα ποσό πηγαίνει στην όποια εταιρεία προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μια χαζή ερώτηση.

 

Όταν αγοράζουμε ένα αντιγραφικό cd drive ή άδεια cd, δεν υποτίθεται ότι ένα ποσό πηγαίνει στην όποια εταιρεία προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων;

Εγω μπορει να θελω να γραφω ΜΟΝΟ τα αρχεια μου στο word σε cd.

Δεν εχει λογικη το να πηγαινει καποιο ποσο σε εταιρια προστασιας πνευματικων δικαιωματων ;)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

kai min ksexname oti akoma kai i antigrafi ton kommation pou nomimos agorazoume

apo to internet einai paranomi, opos episeis kai se mp3 players kai ta loipa. diladi

an ego xreiasti na kano format prepei na ksana agoraso ta kommatia. episis den ksero

kai an ginete na ta antigrapseis ayta ta tragoudia mias kai prepei na exoun prostasia

egrafis (den eimai sigouros).

 

kapios eipe

Και ο νόμος είναι νόμος. Το οτι έχει διαφορετική άποψη κάποιος δε σημαίνει πως έχει το δικαίωμα να τον καταπατά.

 

diladi an o nomos einai adikos emeis prepei na ton akoume san ta provata? den prepei na dilosoume tin disareskia mas kai na polemisoume na to alaksoume?

 

kapios alos eipe

Ας ξεκινήσουν πρώτα με τους μαύρους που πουλάνε πειρατικά cd και βγάζουν εκατομμύρια χωρίς να τους ενοχλεί κανένας και μετά ας έρθουν να πιάσουν και μας.

 

ta parales. oi mayroi den vgazoun ekatomuria, merokamatiarides anthropoi einai pou palevoun gia to psomi tous. anthropoi pou den theloun na pesoun stin ekmetaleysi tou kathenos gia ena kserokommato psomi.

 

episis kapios alos eipe

...Mporei twra na sas aresei na katevazete Free mp3s(Pou kai egw auto kanw).

Alla ean sto mellon ginei kapoios epagkelmatias mousikos tha katalavei

ti tha pei peiratia otan tha kuklothorei to Album tou sto internet prin kala kala

to vgelei o idios sthn agora!!!Kai pano ap'ola tha katalavete ti shmainei

peiratia epeidh tha vlepei to tameio sxedon adeio kai to Album tou se ola ta forum...kai se olous tous pagkous ton filwn mas ton mauron...xax..alla mexri na ginoun olla auta Long Live Free Downloading!!!!

 

ta tamia tous pote den adiazoun kai sigoura pote den xanoun oute 1 eyro epidei esy katevazeis tzampa to tragoudi kai den to agorazeis, ama gineis "kalitexnis" tha katalaveis. episis an vlepei to album tou se ola ta forum den yparxei mia sto ekatomirio na exei adio tamio.

 

o sealover egrapse sta post tou.

 

tsekarete kai afto to link....EDOOOOOOOOO:P:P

Link to comment
Share on other sites

kai min ksexname oti akoma kai i antigrafi ton kommation pou nomimos agorazoume

apo to internet einai paranomi, opos episeis kai se mp3 players kai ta loipa. diladi

an ego xreiasti na kano format prepei na ksana agoraso ta kommatia. episis den ksero

kai an ginete na ta antigrapseis ayta ta tragoudia mias kai prepei na exoun prostasia

egrafis (den eimai sigouros).

 

kapios eipe

 

diladi an o nomos einai adikos emeis prepei na ton akoume san ta provata? den prepei na dilosoume tin disareskia mas kai na polemisoume na to alaksoume?

 

kapios alos eipe

 

ta parales. oi mayroi den vgazoun ekatomuria, merokamatiarides anthropoi einai pou palevoun gia to psomi tous. anthropoi pou den theloun na pesoun stin ekmetaleysi tou kathenos gia ena kserokommato psomi.

 

episis kapios alos eipe

 

ta tamia tous pote den adiazoun kai sigoura pote den xanoun oute 1 eyro epidei esy katevazeis tzampa to tragoudi kai den to agorazeis, ama gineis "kalitexnis" tha katalaveis. episis an vlepei to album tou se ola ta forum den yparxei mia sto ekatomirio na exei adio tamio.

 

o sealover egrapse sta post tou.

 

tsekarete kai afto to link....EDOOOOOOOOO:P:P

 

+++1 καλά τα λες. Όπως είπε και ο Μαργαρίτης δημόσια, ευχαριστεί τους μάυρος γιατί μέσω της πειρατίας έγινε αυτό που είναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

diladi an o nomos einai adikos emeis prepei na ton akoume san ta provata? den prepei na dilosoume tin disareskia mas kai na polemisoume na to alaksoume?

 

Να διαματυρηθείς φυσικά και μπορείς.

Να δηλώσεις την όποια δυσαρέσκιά σου επίσης.

Αυτό που δεν μπορείς είναι να τον παραβιάζεις.

Γιατί αλοίμονο αν ο καθένας ακολοθούσε μόνο όσους νόμους θεωρούσε σωστούς.Ζούγκλα θα είμασταν(χειρότερη από τη σημερινή:p)

Σε όλα τα άλλα με βρίσκεις και εμένα σύμφωνο:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Bougatsas κι εμένα μου φαίνεται ακριβό το ψωμί, αλλά δεν σπάω τους φούρνους να το κλέψω... Δεν ειναι λογική αυτή όπως καταλαβαίνεις.
Link to comment
Share on other sites

Bougatsas κι εμένα μου φαίνεται ακριβό το ψωμί, αλλά δεν σπάω τους φούρνους να το κλέψω... Δεν ειναι λογική αυτή όπως καταλαβαίνεις.

Μην μου πεις οτί δεν το παραβίαζεις τον εν λόγω νόμο:p :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μην μου πεις οτί δεν το παραβίαζεις τον εν λόγω νόμο:p :happy:

Αν λες για το κατέβασμα mp3, φυσικά και τον παραβιάζω. Δεν το διατυμπανίζω όμως, από δω κι από εκεί με καμάρι, ούτε πιστεύω φυσικά πως είναι σωστή λύση. Και παίρνω και κανά CD πότε-πότε, από καλλιτέχνες που πιστεύω πως αξίζει η μουσική τους.

 

Αν μιλάς για το ψωμί, όχι δεν το έχω ρίξει στις κλεψιές (ακόμα :p).

Link to comment
Share on other sites

Αν λες για το κατέβασμα mp3, φυσικά και τον παραβιάζω. Δεν το διατυμπανίζω όμως, από δω κι από εκεί με καμάρι, ούτε πιστεύω φυσικά πως είναι σωστή λύση. Και παίρνω και κανά CD πότε-πότε, από καλλιτέχνες που πιστεύω πως αξίζει η μουσική τους.

 

Ε, ναι, έτσι είναι.

Έτσι και αλλιώς έχω μεγάλη συλλογή από cd(αυθεντικά) γιατί όπως και να το κάνουμε τα original είναι άλλο πράγμα.

Και αν δεν μπορούσα να κατεβάσω free από το internet, πολύ απλά δεν θα κατέβαζα.Δεν θα πλήρωνα για να κατεβάσω όμως.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

"... Και όποια ταινία πάρω από το DVD club, την αντιγράφω και έχω φτιάξει μία απίστευτη ταινιοθήκη."

 

Την παραπάνω πρωτάκουστη δήλωση (και κυρίως για επώνυμο και άνθρωπο της τηλεόρασης) έκανε σε συνέντευξή της στο σημερινό τεύχος του περιοδικού "Down Town" η συμπαρουσιάστρια του Γρηγόρη Αρναούτογλου, Σίσσυ Χρηστίδου, παραδεχόμενη πως πρωτοστατεί στην πειρατεία οπτικοακουστικών έργων σε μια εποχή που οι εταιρίες παραγωγής διώκουν στο μέγιστο την αξιόποινη αυτή πράξη !

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

"... Και όποια ταινία πάρω από το DVD club, την αντιγράφω και έχω φτιάξει μία απίστευτη ταινιοθήκη."

 

Την παραπάνω πρωτάκουστη δήλωση (και κυρίως για επώνυμο και άνθρωπο της τηλεόρασης) έκανε σε συνέντευξή της στο σημερινό τεύχος του περιοδικού "Down Town" η συμπαρουσιάστρια του Γρηγόρη Αρναούτογλου, Σίσσυ Χρηστίδου, παραδεχόμενη πως πρωτοστατεί στην πειρατεία οπτικοακουστικών έργων σε μια εποχή που οι εταιρίες παραγωγής διώκουν στο μέγιστο την αξιόποινη αυτή πράξη !

 

Η σωστή γυναίκα για τον άντρα τον ανατολίτη. Ωραία και χαζή :p

 

Πέρα από την πλάκα, τίθεται ένα ζήτημα: πόσα χρήματα χάνουν οι εταιρείες από αυτήν την πρακτική; Αν η ωραία Σίσσυ αντιγράψει την ταινία σε δεκάδες DVD και τα δώσει στον φίλο της τον Ντικέμπε από το Ζαϊρ για να τα πουλάει στο δρόμο υπάρχει προφανώς διαφυγόν κέρδος των νομίμων δικαιούχων.

Αν όμως η ωραία Σίσσυ, αφού έχει ήδη πληρώσει το κόστος για την ενοικίαση και προβολή της ταινίας, την αντιγράψει και την ξαναδεί αλλες 2,3 φορές στα επόμενα χρόνια, υπάρχει διαφυγόν κέρδος για την εταιρεία παραγωγής; Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα την αγόραζε και μπορεί να την ξαναέβλεπε πάλι δωρεάν στην τηλεόραση.

Το θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρον και πολύ διαφορετικό από τη μουσική (που ο καθένας έχει την απαίτηση να ακούει κάθε τραγούδι που θέλει από δεκάδες εώς χιλιάδες φορές). Στις ταινίες οι περισσότεροι ικανοποιούνται με μια θέαση. Το να αντιγράφεις κάθε DVD που περνάει από τα χέρια σου επειδή μπορεί και να σου έρθει η επιθυμία να το ξαναδείς κάποια στιγμή είναι κάτι που όσοι το κάνουν, το κάνουν εκ του περισσού, επειδή μπορούν και τους είναι εύκολο. Αν δεν τους ήταν εύκολο, απλά δεν θα το έκαναν χωρίς να το πολυσκεφθούν ή να τους λείψει ιδιαίτερα.

To CSS, το σύστημα προστασίας του DVD είχε σπάσει από το 1999, πολύ πριν το DVD σαν τεχνολογία περάσει στις μάζες. Αυτό όμως δεν το εμπόδισε να εξελιχθεί (με σταθερή ετήσια αύξηση πωλήσεων, τα πρώτα χρόνια σε διψήφια νούμερα αλλά ακόμα και σήμερα αξιόλογη) σε μια τερατώδη εμπορική επιτυχία που συνεισφέρει πάνω από το 50% των εσόδων των στούντιο παραγωγής στο Hollywood και αλλού, παρά την πειρατεία (και εννοώ την πραγματική πειρατεία, όχι την "αρχειοθέτηση" της αγαπητής Σίσσυς). Προφανώς υπάρχει ένα πολύ μεγάλο ποσό που αντιστοιχεί σε διαφυγόν κέρδος αν κοιτάξουμε το θέμα στατικά, σαν zero-sum game (κάθε πειρατικό αντίγραφο ισοδυναμεί με μία χαμένη πώληση, ή εισιτήριο ή έστω ενοικίαση). Δεν νομίζω όμως ότι ισχύει κάτι τέτοιο.

Άνθρωποι που καταλαβαίνουν τα τεχνικά ζητήματα πολύ καλύτερα από εμένα, σε forum όπως το Ars Technica και αλλού ισχυρίζονται πως αν οι εταιρείες ήθελαν να κάνουν τα διάφορα formats άτρωτα θα μπορούσαν να το κάνουν πανεύκολα. Η διάδοση του περιεχομένου έστω και χωρίς να αποφέρει άμεσα κέρδη στα στούντιο φαίνεται ότι συνεισφέρει στην επέκταση των εργασιών τους και στην άυξηση του εν δυνάμει κοινού τους.

 

Με όλα αυτά δεν εννοώ ότι δεν πρέπει να σεβόμαστε τα πνευματικά δικαιώματα, κάθε άλλο. Απλά σαν κάποιος που τακτικά αγοράζει για την ίδια ταινία και εισιτήριο στον κινηματογράφο, και το DVD αν μου αρέσει ιδιαίτερα αλλα και δικαιώματα μέσω της συνδρομής μου στη Nova, αδυνατώ να αγανακτήσω για την "απρέπεια" της αγαπητής Σίσσυς. Τα οικονομικά στοιχεία των πωλήσεων δείχνουν πως, μέχρι σήμερα τουλάχιστον όσοι είναι να αγοράσουν αγοράζουν, και όσοι είναι να αντιγράψουν αντιγράφουν.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Όπως κάθε επανάσταση, γιατί τέτοια θεωρώ την αντιγραφή και ανταλλαγή αρχείων μαζικά από τους χρήστες του internet, είναι παράνομη... Όσο για το μέλλον της... ίδωμεν.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Συφωνώ με τον marvin, άλλωστε "ο θρύλος" λέει ότι το σπάσιμο για τα windows 95 (θυμάστε εκείνες τις δισκέτες των 2 ΜΒ που δεν τις διάβαζε κανένα λειτουργικό; ) βγήκε από μέσα για να "σπρώξει" τις πωλήσεις τους μέσω της έμμεσης διαφήμισης. Κι εγώ έχω αγοράσει πρωτότυπο CD επειδή άκουσα στο σπίτι ενός φίλου ένα παράνομο αντίγραφο.

 

Αν κάτι μ'αρέσει πολύ θα το αγοράσω, αν όχι δεν θα το αγοράσω.

 

Το πρόβλημα είναι με την υπέρμετρη διάδοση της "πειρατείας" και το ότι έχει γίνει εύκολη, γρήγορη και δεν υστερεί ποιοτικά από το πρωτότυπο. Οπότε όλοι μας σκεφτόμαστε ότι δεν αξίζει τον κόπο να το πάρεις original. Και γιατί άλλωστε; Δείτε στην μουσική. Πλέον οι εταιρίες προτιμούν αστεράκια μιας χρήσης που τους κάνουν ότι θέλουν. Αν όμως δεν πορωθεί ο καταναλωτής με κάποιο μεγάλο και διαχρονικό όνομα (Pink Floyd ας πούμε) δεν θα δώσει λεφτά. Το ίδιο και στο software. Αξίζει τον κόπο να πληρώσω αυτά που ζητάνε για κάποια μεγάλη εφαρμογή όταν ξέρω ότι σε 1-2 χρόνια θα βγει η επόμενη έκδοση; Ο καταναλωτής θα πληρώσει μόνο αν αξίζει τον κόπο .

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Συφωνώ με τον marvin, άλλωστε "ο θρύλος" λέει ότι το σπάσιμο για τα windows 95 (θυμάστε εκείνες τις δισκέτες των 2 ΜΒ που δεν τις διάβαζε κανένα λειτουργικό; ) βγήκε από μέσα για να "σπρώξει" τις πωλήσεις τους μέσω της έμμεσης διαφήμισης. Κι εγώ έχω αγοράσει πρωτότυπο CD επειδή άκουσα στο σπίτι ενός φίλου ένα παράνομο αντίγραφο.

 

Αν κάτι μ'αρέσει πολύ θα το αγοράσω, αν όχι δεν θα το αγοράσω.

 

Το πρόβλημα είναι με την υπέρμετρη διάδοση της "πειρατείας" και το ότι έχει γίνει εύκολη, γρήγορη και δεν υστερεί ποιοτικά από το πρωτότυπο. Οπότε όλοι μας σκεφτόμαστε ότι δεν αξίζει τον κόπο να το πάρεις original. Και γιατί άλλωστε; Δείτε στην μουσική. Πλέον οι εταιρίες προτιμούν αστεράκια μιας χρήσης που τους κάνουν ότι θέλουν. Αν όμως δεν πορωθεί ο καταναλωτής με κάποιο μεγάλο και διαχρονικό όνομα (Pink Floyd ας πούμε) δεν θα δώσει λεφτά. Το ίδιο και στο software. Αξίζει τον κόπο να πληρώσω αυτά που ζητάνε για κάποια μεγάλη εφαρμογή όταν ξέρω ότι σε 1-2 χρόνια θα βγει η επόμενη έκδοση; Ο καταναλωτής θα πληρώσει μόνο αν αξίζει τον κόπο .

Στο συγκεκριμένο σημείο δε συμφωνώ γιατί όταν συνηθίζουμε στο κλεψιμέικο μετά και να αξοίζει κάτι πάλι στο σπασμένο-κλεμμένο θα μείνουμε!Είναι σαν τους κλεπτομανείς!Κλεβουν κάτι χωρίς καν να τους χρειάζεται!:wacko:;)

Link to comment
Share on other sites

Συφωνώ με τον marvin, άλλωστε "ο θρύλος" λέει ότι το σπάσιμο για τα windows 95 (θυμάστε εκείνες τις δισκέτες των 2 ΜΒ που δεν τις διάβαζε κανένα λειτουργικό; ) βγήκε από μέσα για να "σπρώξει" τις πωλήσεις τους μέσω της έμμεσης διαφήμισης. Κι εγώ έχω αγοράσει πρωτότυπο CD επειδή άκουσα στο σπίτι ενός φίλου ένα παράνομο αντίγραφο.

 

Αν κάτι μ'αρέσει πολύ θα το αγοράσω, αν όχι δεν θα το αγοράσω.

 

Το πρόβλημα είναι με την υπέρμετρη διάδοση της "πειρατείας" και το ότι έχει γίνει εύκολη, γρήγορη και δεν υστερεί ποιοτικά από το πρωτότυπο. Οπότε όλοι μας σκεφτόμαστε ότι δεν αξίζει τον κόπο να το πάρεις original. Και γιατί άλλωστε; Δείτε στην μουσική. Πλέον οι εταιρίες προτιμούν αστεράκια μιας χρήσης που τους κάνουν ότι θέλουν. Αν όμως δεν πορωθεί ο καταναλωτής με κάποιο μεγάλο και διαχρονικό όνομα (Pink Floyd ας πούμε) δεν θα δώσει λεφτά. Το ίδιο και στο software. Αξίζει τον κόπο να πληρώσω αυτά που ζητάνε για κάποια μεγάλη εφαρμογή όταν ξέρω ότι σε 1-2 χρόνια θα βγει η επόμενη έκδοση; Ο καταναλωτής θα πληρώσει μόνο αν αξίζει τον κόπο .

 

 

Βεβαια ενα original cd δεν ειναι εγγραμμενο απο αντιγραφικο σαν αυτα που εχουμε σπιτι μας οποτε και εχει και αλλη διαρκεια ζωης. Οπως και το βινυλιο :O

Επισης μια κοπια δεν ερχεται μαζι με το artwork. Και αν ερχεται δεν ειναι στην ποιοτητα του artwork που συνοδευει το original.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...