Jump to content

Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν ψηφιακά αρχεία μουσικής


johner
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν ψηφιακά αρχεία μουσικής

 

Του Γιάννη Σουλιώτη

 

Νομικές κυρώσεις κινδυνεύουν να αντιμετωπίσουν στο άμεσο μέλλον όσοι μέχρι σήμερα καμαρώνουν για τον όγκο των μουσικών αρχείων που έχουν συγκεντρώσει στον σκληρό δίσκο του υπολογιστή τους. Και τούτο διότι εάν ευδοκιμήσουν οι προσπάθειες της Ελληνικής Ένωσης Δισκογραφικών Εταιρειών (IFPI) για άρση του απορρήτου τηλεπικοινωνιών στις περιπτώσεις κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας μέσω του Διαδικτύου, τότε θα ανοίξει ο δρόμος για την άσκηση διώξεων κατά των μεμονωμένων χρηστών που «κατεβάζουν» δωρεάν μουσική!

Έτσι, όσοι σήμερα επισκέπτονται ιστοσελίδες ανταλλαγής μουσικών αρχείων (peer to peer) θα απειλούνται με νομικές κυρώσεις από τις δισκογραφικές εταιρείες της χώρας, καθώς θα θεωρείται ότι διακινούν δίχως εξουσιοδότηση ("κατεβάζουν» και θέτουν στη διάθεση των χρηστών του δικτύου) προϊόντα που προστατεύονται από τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας.

Από μια πρώτη έρευνα στις εν λόγω σελίδες του Διαδικτύου έχουν ήδη εντοπιστεί χρήστες με 3.000 έως και 5.000 τραγούδια αποθηκευμένα στον υπολογιστή τους. Αυτοί σύμφωνα με τους ανθρώπους της IFPI κινδυνεύουν να βρεθούν πρώτοι στο μάτι του κυκλώνα.

«Για να φτάσουμε στον χρήση που διαθέτει και διακινεί πειρατικά μουσικά αρχεία πρέπει να πετύχουμε την άρση του απορρήτου, κάτι που δεν προβλέπεται από τον ισχύοντα νόμο 2225/94. Σήμερα, μπορούμε να γνωρίζουμε την ηλεκτρονική διεύθυνση του χρήστη, τον πάροχο με τον οποίο συνεργάζεται, όχι όμως το ίδιο το φυσικό πρόσωπο. Πρόκειται για νομικής φύσης πρόβλημα, σύντομα όμως θα υπάρξουν εξελίξεις», εξηγεί στην «Κ» ο κ. Νίκος Στεφανάκης, υπεύθυνος για ζητήματα ψηφιακής πειρατίας της IFPI.

Ενδεικτική του τι μπορεί να επακολουθήσει είναι η εικόνα που καταγράφεται στο εξωτερικό, όπου προβλέπεται άρση του απορρήτου τηλεπικοινωνιών και για περιπτώσεις προστασίας πνευματικής ιδιοκτησίας στο διαδίκτυο. Σύμφωνα με την ετήσια έκθεση της Παγκόσμιας Ενωσης Δισκογραφικών Εταιρειών, στη διάρκεια του 2005 ασκήθηκαν περί τις 20.000 διώξεις κατά μεμονωμένων χρηστών σε 17 χώρες.

Αποτέλεσμα; Καταγράφηκε σημαντική μείωση του αριθμού μουσικόφιλων που χρησιμοποιούν τις pear to pear υπηρεσίες φοβούμενοι τις νομικές συνέπειες. Διπλασιάστηκαν ταυτόχρονα μέσα σε ένα χρόνο (από 1,5 εκατ. το 2004 σε 2,8 εκατ το 2005) οι συνδρομητές των ιστοσελίδων, που πωλούν νομίμως (με τη συγκατάθεση δηλαδή της IFPI) κάθε τραγούδι για κάτι λιγότερο από 1 ευρώ, ενώ αυξήθηκε κατά 6 (!) φορές μέσα σε ένα χρόνο ο όγκος της διαθέσιμης στο διαδίκτυο μουσικής.

Παράγοντες της μουσικής βιομηχανίας άλλωστε υποστηρίζουν ότι η ποιοτική αλλαγή που συντελείται στην on- line μουσική αγορά νομιμοποιούν πλέον τις δισκογραφικές εταιρείες να κινηθούν εναντίον όσων εξακολουθούν να προτιμούν την «μαύρη αγορά». «Εφόσον συνεχώς βελτιώνεται η νόμιμη παροχή αρχείων MP3 για ποσά κάτω του 1 ευρώ έχουμε κάθε λόγο να είμαστε πιο αδιάλακτοι», λέει ο κ. Στεφανάκης.

Αυτή την περίοδο βρίσκεται σε εξέλιξη προσπάθεια συνεννόησης μεταξύ όλων των φορέων που διακινούν προϊόντα που σχετίζονται με μορφές καλλιτεχνικής και πνευματικής δημιουργίας, όπως η Ελληνική Εταιρεία Προστασίας Πνευματικής Ιδιοκτησίας, ο Οργανισμός Συλλογικής Διαχείρισης Εργων Λόγου, ο Σύνδεσμος Παραγωγών Οπτικοακουστικών Έργων κ.α. Στόχος, η από κοινού εισήγηση των τροποποιήσεων στον ισχύοντα νόμο 2225/94 (άρση απορρήτου).

Οι προτάσεις θα κατατεθούν πιθανότατα στην νομοπαρασκευαστική επιτροπή που σήμερα μελετά τροποποίηση των αρμοδιοτήτων της Αρχής Διασφάλισης Απορρήτου των Επικοινωνιών. «Πρόκειται για εμπλουτισμό και όχι αλλαγή του νόμου καθώς την εποχή που θεσπίστηκε δεν ήταν δυνατό να είχαν προβλεφθεί ζητήματα που σχετίζονταν με το διαδίκτυο. Οι αλλαγές ωστόσο δεν είναι έξω από το πνεύμα του νομοθέτη», καταλήγει ο κ. Στεφανάκης.

 

 

 

Δείτε άισχος και αλητεία ταυτόχρονα!:p

Πρέπει να αντισταθούμε!:superman:

 

Πηγή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

na meiwsoun tis times twn cd gia na mhn katebazoume paranoma...alla kai auto na ginei twra pia den pisteyw oti 8a allaksei kati!to tzampa einai glyko:O
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

nai,lefta tha xasoun.otan pernoun 7.000 kai 10.000 euros ti vradia de tous ftanoun.de mas paratane leo ego.to cd kostizei 0.50 cents kai otan ftiaxnetai sto studio kai meta kostizei 2 euros kai to poulan 20euros.ante re
michael
Link to comment
Share on other sites

Όσοι γκρινιάζετε για τις τιμές, να τα αγοράζετε από διαδικτυακά δισκοπωλεία που σαφώς είναι πιο φτηνά.
Link to comment
Share on other sites

http://img469.imageshack.us/img469/7165/peiratesyp4.jpg

 

 

Gia na to pw eygenika, 8a mas kl...n ta frydia!!!

 

 

Epishs, oloi oi sobaroi servers twn p2p (ta megala hubs sto DC++ kai oi private trackers sta torrents) xrhsimopoioun PeerGuardian h ProtoWall kai pernane apo elegxo oles tis IP pou syndeontai panw tous. Dhladh kai oi xrhstes na mhn dia8etoun kapoio apo ayta (pou pisteyw na 3erete ti kanoun), tous prostateyoun oi servers (oso mporoun perissotero, toulaxiston)...

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Όσοι γκρινιάζετε για τις τιμές, να τα αγοράζετε από διαδικτυακά δισκοπωλεία που σαφώς είναι πιο φτηνά.

 

Ναι,οτι ειναι πιο φθηνα,ειναι.Αλλα απο την αλλη από διαδικτυακά δισκοπωλεία δεν εχεις τα προνομια της κατοχης ενος αυθεντικου cd,βασικα δεν εχεις το cd του καλλιτεχνη που θες να ακους,οποτε αν ειναι να μην εχεις τιποτα παρα μονο τα αρχεια ηχου και να τα κανεις μονος σου εγγραφη σε cd-r δεν ξερω κατα ποσο ειναι ικανοποιητικο,αν ειχαν ομως μια λογικη τιμη ~10+ ευρω καποιοι θα προτιμουσαν την αγορα των cd.Αλλωστε μην ξεχναμε οτι δυσκολα πλεον θα δεχτει καποιος να χρεωνεται διαδικτυακα για μουσικη,ενω γινεται πανικος με ανεβοκαταβασματα(βλ. torrentz,p2p,rapidshare,κτλ)

Βασικα για να ειμαι ειλικρινης,συμφωνω μαζι σου,θα προτιμουσα να αγορασω εστω και διαδικτυακά κατι λογω καλης ποιοτητας.(οχι μονο για τη νομιμοτητα δλδ.)

Πανω απο ολα ειναι ομως τα cd's και αυτα τα ατιμα δεν λενε να φθηνηνουν...

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,οτι ειναι πιο φθηνα,ειναι.Αλλα απο την αλλη από διαδικτυακά δισκοπωλεία δεν εχεις τα προνομια της κατοχης ενος αυθεντικου cd,βασικα δεν εχεις το cd του καλλιτεχνη που θες να ακους,οποτε αν ειναι να μην εχεις τιποτα παρα μονο τα αρχεια ηχου και να τα κανεις μονος σου εγγραφη σε cd-r δεν ξερω κατα ποσο ειναι ικανοποιητικο,αν ειχαν ομως μια λογικη τιμη ~10+ ευρω καποιοι θα προτιμουσαν την αγορα των cd.Αλλωστε μην ξεχναμε οτι δυσκολα πλεον θα δεχτει καποιος να χρεωνεται διαδικτυακα για μουσικη,ενω γινεται πανικος με ανεβοκαταβασματα(βλ. torrentz,p2p,rapidshare,κτλ)

Βασικα για να ειμαι ειλικρινης,συμφωνω μαζι σου,θα προτιμουσα να αγορασω εστω και διαδικτυακά κατι λογω καλης ποιοτητας.(οχι μονο για τη νομιμοτητα δλδ.)

Πανω απο ολα ειναι ομως τα cd's και αυτα τα ατιμα δεν λενε να φθηνηνουν...

Ναι έχεις δίκιο. Απλά θέλω να πως δεν είναι ανάγκη να γκρινιάζουμε για τα παντα, υπάρχουν ενναλακτικές λύσεις αν θέλουμε. Οι περισσότεροι από εμας κατεβάζουμε χωρίς να ενδιαφερόμαστε για εξώφυλλα, ποιότητες κτλ, οπότε δε νομίζω να μας πολυνοιάζουν οι συγκεκριμένες "ελλείψεις".

Καλό το κατέβασμα, αλλά όπως και να το κάνουμε είναι παράνομο. Οκ, δε φτάνει που το κάνοτμε, πάνω μην πηγαίνουμε να βγούμε κι από πάνω συνέχεια :p

Link to comment
Share on other sites

Καλά...

Περάστε τα τραγουδάκια σας σε μερικά dvdάκια να τελειώνει η ιστορία...

Όχι ότι θα γίνει τίποτα, αλλά για να σας φύγει και η ιδέα...

 

Επίσης είμαι πολύ περίεργος να δώ πώς θα αντιμετωπίσουν πρακτικά ζητήματα, όπως πχ της παραγραφής του αδικήματος, αφού δεν ξέρω αν μπορούν να προσδιορίσουν πότε κατέβασες και τί

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

όταν και αν το κάνουν αυτό ο κόσμος θα μοιάζει με αυτόν του δικαστή Ντρεντ!!

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο. Απλά θέλω να πως δεν είναι ανάγκη να γκρινιάζουμε για τα παντα, υπάρχουν ενναλακτικές λύσεις αν θέλουμε. Οι περισσότεροι από εμας κατεβάζουμε χωρίς να ενδιαφερόμαστε για εξώφυλλα, ποιότητες κτλ, οπότε δε νομίζω να μας πολυνοιάζουν οι συγκεκριμένες "ελλείψεις".

Καλό το κατέβασμα, αλλά όπως και να το κάνουμε είναι παράνομο. Οκ, δε φτάνει που το κάνοτμε, πάνω μην πηγαίνουμε να βγούμε κι από πάνω συνέχεια :p

 

Δεν θέλουμε να βγούμε και από πάνω, αλλά πρακτικά ο νόμος είναι φτιαγμένος και ραμμένος στα μέτρα των δισκογραφικών...

Όσοι κατεβάζουν peer to peer τραγούδια το κάνουν κυρίως για τη δική τους πάρτυ, δηλαδή για να έχουν οι ίδιοι τα τραγούδια.Δεν τα πουλάνε ούτε τα εκμεταλλεύονται εμπορικά.Αυτό θα μπορούσε να μην απαγορεύεται κατά τη γνώμη μου.

Δηλαδή έλεος, αν εγώ αγοράσω ένα βιβλίο πχ, δεν μπορώ να στο δώσω να το διαβάσεις και εσύ??:dizzy: Πρέπει να ξαναπληρώσω??

Είμαι εγώ παράνομος ή κάποιοι άλλοι είναι πλεονέκτες??:ρ

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε το part που αναφέρει ότι σε διαδικτυακές σελίδες το κόστος είναι πολύ χαμηλό , 1ευρώ το κάθε τραγούδι!! Ουάο! Εγώ γιατί δεν βλέπω το χαμηλό κόστος; Ίσως γιατί κάθε φορά που αγοράζω ένα cd με 20 songs, το πληρώνω 20 ευρώ!
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε το part που αναφέρει ότι σε διαδικτυακές σελίδες το κόστος είναι πολύ χαμηλό , 1ευρώ το κάθε τραγούδι!! Ουάο! Εγώ γιατί δεν βλέπω το χαμηλό κόστος; Ίσως γιατί κάθε φορά που αγοράζω ένα cd με 20 songs, το πληρώνω 20 ευρώ!

 

με 20 τραγούδια το CD? τα διπλά ίσως αλλά ένα απλό cd κατά μέσο όρο έχει 12-15 τραγούδια το πολύ αν δεν κάνω λάθος!

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική βιομηχανία!! ;)

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

με 20 τραγούδια το CD? τα διπλά ίσως αλλά ένα απλό cd κατά μέσο όρο έχει 12-15 τραγούδια το πολύ αν δεν κάνω λάθος!

 

nai eheis dikio, mporei kai ligotera tragoudia. omos xehnas pos mazi agorazeis ti thiki tou CD, to exofullo me vivliaraki kai photos kathos kai to CD to opoio einai tupomeno k.l.p. opote vazontas kai ti dianomi tou sta diskopoleia pano kato to kostos einai to idio me to 1 euro pou hreiazetai gia na to agoraseis meso internet.

alla tora den pisteuo pos oloi emeis tha odigithoume sta dikastiria, i toulahiston eimaste akomi makria apo auti tin mera.

pantos prepei kalou kakou na zvistoun ta posts apot o thema posa giga mp3 ehete :lol: :lol: :lol: pote den xereis, min mas do olous emas sto keli 33 :lol:

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλουμε να βγούμε και από πάνω, αλλά πρακτικά ο νόμος είναι φτιαγμένος και ραμμένος στα μέτρα των δισκογραφικών...

Όσοι κατεβάζουν peer to peer τραγούδια το κάνουν κυρίως για τη δική τους πάρτυ, δηλαδή για να έχουν οι ίδιοι τα τραγούδια.Δεν τα πουλάνε ούτε τα εκμεταλλεύονται εμπορικά.Αυτό θα μπορούσε να μην απαγορεύεται κατά τη γνώμη μου.

Δηλαδή έλεος, αν εγώ αγοράσω ένα βιβλίο πχ, δεν μπορώ να στο δώσω να το διαβάσεις και εσύ??:dizzy: Πρέπει να ξαναπληρώσω??

Είμαι εγώ παράνομος ή κάποιοι άλλοι είναι πλεονέκτες??:ρ

Εγώ είπα οτι θεωρείται παράνομο, δεν έκρινα το κατα πόσο είναι σωστός ο νόμος ή οχι :)

 

Προσωπικά πιστεύω πως και 5 ευρώ να πάει το CD, η συντριπτική πλειοψηφία θα συνεχίσει να τα κατεβάζει, οπότε για το θεαθήναι είναι κυρίως η συγκεκριμένη γκρίνια...

Οι υπόλοιποι που γουστάρουν πολύ κάτι και πιστεύουν οτι αξίζει, θα τα σκάνε έτσι κι αλλίως είτε 5 κάνει, 20 κάνει, είτε 30.

Link to comment
Share on other sites

δεν φταιμε εμεις που τα κατεβαζουμε,ας κυνηγανε αλλους,εμεις απο την στιγμη που τα βρισκουμε free γιατι να μην τα κατεβασουμε,η αλητεια και το συμφερον σε ολο της το μεγαλειο.επειδη τωρα δεν πουλανε ψαχνουν τροπους να κανουν κατι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δεν φταιμε εμεις που τα κατεβαζουμε,ας κυνηγανε αλλους,εμεις απο την στιγμη που τα βρισκουμε free γιατι να μην τα κατεβασουμε,η αλητεια και το συμφερον σε ολο της το μεγαλειο.

 

Κι εσύ το συμφέρον σου εξυπηρετείς,κατεβάζοντας δωρεάν τραγούδια από το διαδίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εσύ το συμφέρον σου εξυπηρετείς,κατεβάζοντας δωρεάν τραγούδια από το διαδίκτυο.

 

ειπα εγω το αντιθετο?ναι εννοειται οτι κοιταζω την τσεπη μου γιατι δεν γουσταρω να τα δινω σε αυτους που καθοντε πισω απο ενα γραφειο και σαχλαμαριζουνε περιμενωντας τα cash να πεσουν,ε οχι,οχι ομως οτι θα κανουν διωξεις στους χρηστες που κατεβαζουν,δηλαδη τι νομιζουν οτι αυτη ειναι απειλη???ας βρουνε αυτους που εχουν αυτα τα sites κι ας τα κλεισουν,μα και να τα κλεισουν παλι κατι καινουριο θα βγει στην επιφανεια γιατι ο κοσμος ξυπναει:mad:

και δεν λεω οτι δεν αγοραζω και cd,αγοραζω εννοειται κι αρκετα συχνα οταν υπαρχουν albums που με ενδιαφερουν.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν δεν ριξουν τις τιμες στα CD ολο και περισσοτερο θα τα κατεβαζουν οι χρηστες μεσω ιντερνετ.;)

 

 

Τα DENIOR εξαπλωνονται παντου σαν την κοντιτιδα.:p

Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εφόσον πραγματοποιηθεί το άνωθεν νέο και ασκούνται ποινικές διώξεις και στην ημετέρα να δείτε πως θα παύσουν να αιτούνται οι έλληνες για ευρυζωνικότητα
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μην τρελένεστε.:)

Άλλωστε κανείς δεν κατεβάζει τα αυθεντικά τραγούδια αλλά κάτι που τους μοιάζει:p :p :p

Αν ήταν βιβλίο, θα λέγαμε πως πρόκειται για εκτεταμένη περίληψη;) .

Και στην τελική, το ψηφιακό αρχείο που κατεβάζετε είναι άλλου τύπου, με άλλες ιδιότητες και άλλη χωρητικότητα από το κανονικό.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...