Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6300


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και μια άλλη ερώτηση ξέρετε με ποια κινητά νόκια παίρνει τα ίδια θέματα γιατί στα σαιτς που έχουν αναφερθεί δεν υπάρχει κατηγορία για το 6300!!?

 

Με όλα τα 240Χ320 οθόνη, 6233, 6280, 6288, 6270, 6131 κλπ.

 

Ξερει καποιος πως γινεται να εγκαταστησεις παιχνιδια στο κινητο αλλα να αποθηκευθουν στην καρτα μνημης και οχι στη μνημη του κινητου?

Τα κανω εγκατασταση με αυτο το nokia application installer

 

Όταν συνδέσεις το κινητό με το PC και ρωτήσει τι σύνδεση να κάνει, επιλέγεις Αποθήκευση δεδομένων, το βλέπει σαν δίσκο, τα περνάς στην κάρτα μνήμης και τα τρέχεις από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξερει καποιος πως γινεται να εγκαταστησεις παιχνιδια στο κινητο αλλα να αποθηκευθουν στην καρτα μνημης και οχι στη μνημη του κινητου?

Τα κανω εγκατασταση με αυτο το nokia application installer

 

Αφού τα περάσεις στο κινητό πηγαίνεις στο παιχνίδι που θέλεις να αποθηκεύσεις στην κάρτα μνήμης και πατάς επιλογές -> μετακίνηση και επιλέγεις την κάρτα μνήμης. Εγώ έτσι τα μεταφέρω.....

 

Συγγνώμη για το διπλό post :O :O :O και κάποιος από τους Moderator να σβήσει το ένα από τα δύο...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

auto emociόn

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικότατα.

 

Έχεις την έκδοση 5 και σου δουλεύει κανονικά;; Εγώ μόλις την έβαλα σταμάτησε να δουλεύει. :mad:

Καινούργιο firmware καινούργια bugs ! Και δεν έχουν καν διορθώσει τα παλιά. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρέλαβα το 6300. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι ανάμικτες. Παρατήρησα ότι όταν έχεις εισερχόμενη ή εξερχόμενη κλήση καθώς και καθ' όλη τη διάρκεια της κλήσης (από όταν δηλαδή ξεκινά μια κλήση μέχρι και να τελειώσει) εμφανίζεται ένα τρέμουλο στην οθόνη (οριζόντιες γραμμές διαφορετικής φωτεινότητας ). Θέλω να ρωτήσω το παρουσιάζεται σε κάποιον άλλο αυτό. Επίσης κατά την κλήση κυρίως προς σταθερά το ακουστικό δείχνει να έχει μία παραμόρφωση όπως ήδη έχει αναφερθεί και από κάποιους άλλους συμφορμίτες, η οποία σταματά με την έναρξη του διαλόγου. Για ΒΤ δεν μπορώ να αναφέρω κάτι γιατί δεν έχω. Το λογισμικό είναι η V5.00.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει την έκδοση 5 να δοκιμάσει αν κρατώντας πατημένο το # μπαίνει στο Silent profile;

Διαβάζω σε forum του εξωτερικού οτι η λειτουργία αυτή δε δουλεύει με τη νέα έκδοση.

Μολις περασα την εκδοση 5.0 του λογισμικου. Οντως η λειτουργια αυτη δεν ειναι διαθεσιμη με την εκδοση 5.0. Πατωντας παρατεταμμενα το πληκτρο με τη διεση δεν γινεται τιποτα. Μια σημαντικοτατη (κατ εμε) λειτουργια, παει περιπατο... Αντε τωρα να μεριμενουμε την επομενη εκδοση...

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

Έχεις την έκδοση 5 και σου δουλεύει κανονικά;; Εγώ μόλις την έβαλα σταμάτησε να δουλεύει. :mad:

Καινούργιο firmware καινούργια bugs ! Και δεν έχουν καν διορθώσει τα παλιά. :wacko:

Ναι δουλεύει κανονικά και την αναβάθμιση την έκανα σε nokia club.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα την εκδοση 5.0 του λογισμικου. Οντως η λειτουργια αυτη δεν ειναι διαθεσιμη με την εκδοση 5.0. Πατωντας παρατεταμμενα το πληκτρο με τη διεση δεν γινεται τιποτα. Μια σημαντικοτατη (κατ εμε) λειτουργια, παει περιπατο... Αντε τωρα να μεριμενουμε την επομενη εκδοση...

 

Και εγώ μόνος μου την έκανα την αναβάθμιση. Λέτε να κυκλοφορούν 2 διαφορετικές v5; :confused:

 

Εν τω μεταξύ, ούτε τα προβλήματα με το bluetooth έλυσαν, ούτε το bug με τις μπλέ γραμμές στα θέματα.

Changelog δεν έχω βρει πουθενά και διαφορές δεν έχω παρατηρήσει. Απλώς χάλασαν τη λειτουργία του #.

Αντί να βγάζουν 150 μοντέλα το χρόνο που διαφέρουν κατά 1% καλύτερα για όλους θα ήταν να πρόσεχαν λίγο περισσότερο το firmware.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις την έκδοση 5 και σου δουλεύει κανονικά;; Εγώ μόλις την έβαλα σταμάτησε να δουλεύει. :mad:

Καινούργιο firmware καινούργια bugs ! Και δεν έχουν καν διορθώσει τα παλιά. :wacko:

 

Στο δικό μου με v 5 από τη μάνα του δουλεύει κανονικά η # και Προφίλ Αθόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Eγω αγορασα το κινητο χθες απο media markt. Εχει εγκατεστημενη τη version 5.00, made in hungary και με ελληνικους χαρακτηρες στο πληκτρολογιο.

1) Με πατημενη τη # μπαινει κανονικα το αθορυβο μενου.

2) Για μπαταρια δεν μπορω να πω γιατι εχω κανει μονο μια φορτιση.

3) Εβαλα μια καρτουλα 256mb sandisk που ειχα σ' ενα παλιο motorola και δουλευει χωρις προβλημα.

4) Χρησιμοποιω το ΒΤ ακουστικο της i-tech. Εχω κανει και δεκτει περιπου 6-7 κλησεις απο χθες το απογευμα. Ακουγα και με ακουγαν κανονικα εκτος απο μια φορα που ρωτησα ενα φιλο και μου ειπε πως σ' ολη τη συνομιλια διαρκειας περιπου 1,5' εκανε μια μικρη διακοπη. Θα το παρακολουθω συνεχως παντως..

5) Mπορει καποιος να θυμισει τι ρυθμιση κανουμε για να στελνουμε ενα μηνυμα με 160 χαρακτηρες και οχι να παιρνει δευτερο μηνυμα μετα τους 70 ?

6)και κατι τελευταιο... επειδη παλιοτερα λεγατε για διαφορες μπαταριες αν κανει το ταδε μοντελο κτλ. μπορει καποιος να μου πει αν υπαρχει καποια αλλη μπαταρια που να ειναι επισημως συμβατη με το 6300 και αν ναι, ποια ειναι αυτη ?

Link to comment
Share on other sites

5) Mπορει καποιος να θυμισει τι ρυθμιση κανουμε για να στελνουμε ενα μηνυμα με 160 χαρακτηρες και οχι να παιρνει δευτερο μηνυμα μετα τους 70 ?

 

Καλοριζικο :)

Ρυθμισεις μηνυματων -->υποστηριξη χαρακτηρων : Περιορισμενη

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ρώτησα και πιο πάνω και δεν πήρα από κανέναν σας απάντηση. Η οθόνη του 6300 τρεμοπαίζει όταν γίνεται κλήση. Παρακαλώ απαντήστε μου αν αυτό συμβαλινει και σε σας, ώστε αν είναι πρόβλημα μόνο της συσκευής μου να πάω να την αλλάξω με καινούργια άμεσα και να μην με παραπέμπουν στα service. Την συσκευή την πήρα μόλις προχθές.
Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα την εκδοση 5.0 του λογισμικου. Οντως η λειτουργια αυτη δεν ειναι διαθεσιμη με την εκδοση 5.0. Πατωντας παρατεταμμενα το πληκτρο με τη διεση δεν γινεται τιποτα. Μια σημαντικοτατη (κατ εμε) λειτουργια, παει περιπατο... Αντε τωρα να μεριμενουμε την επομενη εκδοση...

 

Επιβεβαιώνω και εγώ τα λεγόμενα του zedzeus μετά την σπιτική αναβάθμιση σε v5.0 η # δεν δουλεύει... κρίμα :(

Link to comment
Share on other sites

*Ευχαριστω Nervous για τη βοηθεια

*rhgas .....εμενα δε μου εχει συμβει αυτο που λες.

2 αλλες ερωτησεις-αποριες..

Οταν κολλας μια φωτο σε επαφη με σκοπο να εμφανιζεται οταν σε καλει το συγκεκριμενο ατομο, η φωτο ναι μεν εμφανιζεται αλλα οχι 1:1. Ειναι πιο κοντινη απο την κανονικη και χανεται ενα κομματι γυρω γυρω. Αν τη βαλεις ταπετσαρια ειναι 1:1 αλλα σε επαφη εμφανιζεται διαφορετικα. Αυτο εχει να κανει με καποια ρυθμιση ή ετσι ειναι και δεν αλλαζει?

Επισης οταν καποιος σε καλει γινεται να ανοβοσβηνουν τα πλαϊνα λαμπακια?

Link to comment
Share on other sites

Πηρα και εγω το 6300, κυριως λογω εμφανισης. Τα 2 πλαινα leds δεν αναβουν ουτε στις αναπαντητες ουτε στα sms,υπαρχει καμια ρυθμιση για αυτο? Αλλα εαν ειναι να τρωει εξτρα μπαταρια, ας το αφησουμε καλυτερα...:lol: Επειδη δεν βλεπω η μπαταρια να κρατα πανω απο 2 μερες μετριας χρησης, 8α μπορουσε καποιος που εχει το κινητο παραπανω καιρο απο μενα και που γνωριζει το menu της nokia, (εμενα ειναι η δευτερη επαφη με nokia μετα απο το 2110...και τα αλλα κινητα μου δεν ειχαν themes, λειτουργια ναρκης, προστασια ο8ονης, κτλ), να γραψει οσες ρυθμισεις ξερει που να αφορουν αυτο μονο, δηλ τροποι εξοικονομισης ενεργειας? Για εμας που δεν τα πολυκατεχουμε 8α ηταν ευπροσδεκτο!! Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ανακάλυψα και κάτι που διόρθωσαν στην έκδοση 5. Η φωνητική κλήση αναγνωρίζει κανονικά όλα τα ονόματα απο τον τηλεφωνικό κατάλογο με μεγάλο ποσοστό επιτυχίας (πάνω απο 90%). Καιρός ήταν γιατί στα υπόλοιπα s40v3 αυτό δούλευε κανονικά απο την αρχή.

 

Επίσης ίσως (δεν είμαι και πολύ σίγουρος) ο άθλιος ήχος που είχε στα videaκια δείχνει να έχει κάπως βελτιωθεί.

 

Τώρα να περιμένουμε πότε θα φτιάξουν και το # ...

Link to comment
Share on other sites

Πηρα και εγω το 6300, κυριως λογω εμφανισης. Τα 2 πλαινα leds δεν αναβουν ουτε στις αναπαντητες ουτε στα sms,υπαρχει καμια ρυθμιση για αυτο? Αλλα εαν ειναι να τρωει εξτρα μπαταρια, ας το αφησουμε καλυτερα...:lol: Επειδη δεν βλεπω η μπαταρια να κρατα πανω απο 2 μερες μετριας χρησης, 8α μπορουσε καποιος που εχει το κινητο παραπανω καιρο απο μενα και που γνωριζει το menu της nokia, (εμενα ειναι η δευτερη επαφη με nokia μετα απο το 2110...και τα αλλα κινητα μου δεν ειχαν themes, λειτουργια ναρκης, προστασια ο8ονης, κτλ), να γραψει οσες ρυθμισεις ξερει που να αφορουν αυτο μονο, δηλ τροποι εξοικονομισης ενεργειας? Για εμας που δεν τα πολυκατεχουμε 8α ηταν ευπροσδεκτο!! Ευχαριστω

 

Για μένα τα πλαϊνά ledάκια είναι πολύ μεγάλη επιτυχία και δεν νομίζω να τρώει τόση μπαταρία. Μενού - Ρυθμίσεις - Προφίλ - Επιλογή - Διαμόρφωση - Εφέ φωτισμού - Ενεργοποίηση.

Για εξοικονόνηση ενέργειας ενεργοποιείς Εξοικον. ενέργειας (λογικό) και Λειτουργία νάρκης. Επίσης όταν τελειώσεις τη χρήση του, το κλειδώνεις και πατάς το πλήκτρο τερματισμού κλήσης για να σβήσει ο φωτισμός του.

 

Παιδιά ρώτησα και πιο πάνω και δεν πήρα από κανέναν σας απάντηση. Η οθόνη του 6300 τρεμοπαίζει όταν γίνεται κλήση. Παρακαλώ απαντήστε μου αν αυτό συμβαλινει και σε σας, ώστε αν είναι πρόβλημα μόνο της συσκευής μου να πάω να την αλλάξω με καινούργια άμεσα και να μην με παραπέμπουν στα service. Την συσκευή την πήρα μόλις προχθές.

 

Δεν συμβαίνει στο δικό μου αυτό που λες. Μάλλον πρέπει να το πας για αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ρώτησα και πιο πάνω και δεν πήρα από κανέναν σας απάντηση. Η οθόνη του 6300 τρεμοπαίζει όταν γίνεται κλήση. Παρακαλώ απαντήστε μου αν αυτό συμβαλινει και σε σας, ώστε αν είναι πρόβλημα μόνο της συσκευής μου να πάω να την αλλάξω με καινούργια άμεσα και να μην με παραπέμπουν στα service. Την συσκευή την πήρα μόλις προχθές.

Στο δικό μου οχι δεν τρεμοπαίζει κατα την διάρκεια της κλήσης

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σε μένα που έχει από την αγορά την έκδοση 5 δουλεύει κανονικά το αθόρυβο με τη #. Επίσης ήθελα να ρωτήσω το εξής. Όταν με καλεί κάποιος που το νούμερό του το έχω αποθηκευμένο στο τηλέφωνο δεν το αναγνωρίζει όταν με καλεί για παράδειγμα από το εξωτερικό οπότε μπαίνει και ο κωδικός της χώρας(δηλαδή αν είναι αποθηκευμένο ως 69****** και με καλεί ως 003069****** ΄+03069*******δεν αναγνωρίζει την κλήση}. Αντιμετωπίζεται με κάποια ρύθμιση αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω πως μετά από αναβάθμιση μέσω του updater της Nokia η δίεση (#) δε λειτουργεί για την επιλογή του Αθόρυβου προφίλ.
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα ένα από το Πλαίσιο στα 227 και μια καρτούλα 1 γίγα στα 12 ευρώ.

Ελπίζω να έχω απροβλημάτιστη συμβίωση μαζί του!

 

:)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... με κίνδυνο να ρωτήσω μεγάλη βλακεία λέω τα εξής: Το κινητό το έχει πάρει η κοπέλα μου και δεν έχω άμεση εποπτεια του θέματος. Λέει λοιπόν ότι δεν στέλενει σμσ πάνω απο 70 χαρακτήρες και αυτό το βασίζει στο ότι από τους χίλιους χαρακτήρες που ξεκινάει το μήνυμα όταν φτάσει στους 930 αρχίζει ένα δεύτερο. Ξέρει κανείς τι ισχύει γιατί φοβάται μήπως χρεώνεται διπλά και τριπλά μηνύματα. Αξίζει να σημειωθεί ότι πήρε στο πλάισιο που το είχε αγοράσει για να ρωτήσει σχετικά και της είπε ο υπάλληλος να το φέρει πίσω και να το αλλάξει αφού μάλλον είναι πρόβλημα με το σοφτγουεαρ.. Εμένα άλι αυτό που της είπε μου ακούστηκε τουλάχιστον κουφό και επειδή τον κόβω για άμπαλο τον υπάλληλο προβλέπω ότι θα παει μέχρι εκεί και θα φάει ένα μεγαλοπρεπές άκυρο.. Αυτά περιμένω βοήθεια

 

 

πρόβλημα software? :lol:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1967709#post1967709

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

θυμαμαι οτι καποιοι ειχατε αγορασει μεσω e-bay δερματινες θήκες. Αυτες σας βγηκαν καλες τελικα? Τις χρησιμοποιειται ή τις αφησατε στην ακρη? Υπαρχουν τιποτα δερματινες σαν και εκεινες εδω στην Ελλαδα ή πρεπει μονο μεσω e-bay να την παραγγειλω?

Υπαρχει τελικα καποιος τροπος να εμφανιζεται η φωτο καποιου που σε καλει αλλα να ειναι 1:1 με την κανονικη που εχεις μεσα αποθηκευμενη και οχι πιο κοντινη και καπως δηλαδη κομμενη? οπως την ταπετσαρια δηλαδη..

Και σε μενα με νεα αγορα η εγκατεστημενη version 5.00 δουλευει κανονικα.Με τη # γινεται αθορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και το changelog. Αν ισχύει τότε η nokia δεν άλλαξε τίποτα σημαντικό. Το περίεργο είναι οτι δεν βλέπω καμία αλλαγή για τις φωνητικές εντολές ενώ στο δικό μου με την έκδοση 5 η διαφορά είναι τεράστια. Άρα ίσως να υπάρχουν και διαφορετικές αλλαγές στο firmware ανάλογα με το region.

 

 

Changes/improvements made from MCU SW v 4.71 to v 5.00:

- DRM protected content bigger than 600 kB is possible to download via

Java

- WAP browsing over CSD improved

- Viewfinder in video mode improved

- It is possible to login to sites with passwords that start with a number

- Improved playing of MP4 and video/3gpp video files wrapped in DRM

MIME type

- “NoResp” command handling improved with SyncML

- Streaming improved when MMS received at the same time

- Playing svg-file improved

- Quality of Nokia tune ringing tone improved on volume level 5

- Preinstalled MIDlet versions updated

- Operator name list updated

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...