Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6290


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια μολις το πηρα παιδια:D:D:D η συσκευη αν και φενετε λιγο πλαστικο ειναι πολυ γερη μεγαλη οθονη πανεμορφο ειναι ειναι λιγο μεγαλουτσικο αλλα ομορφο

Καλοριζικο, απο που το πηρες και ποσο;

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ευχαριστω το πηρα απο το πλαισιο του πειραια που ειχαν ενα αλλο κομματι μονο νομιζω κρατημενο,εγω πηρα κατα τις 1 και τους ειπα να μου το κρατησουν και το προλαβα 330 ειναι η τιμη του και μου βγηκε εμενα βασικα 355 με μια μνημη 1gb..παντως τωρα που δοκιμασα μουσικη απο τα ακουστικα απογοητευτικα παιζει πολυ σιγα:/
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις το πηρα παιδια:D:D:D η συσκευη αν και φενετε λιγο πλαστικο ειναι πολυ γερη η κατασκευη του μεγαλη οθονη πανεμορφο ειναι ειναι λιγο μεγαλουτσικο εχει μεγαλα πλήκτρα σχετικα...παιζει πολυ καλα και δυνατα mp3 και για τον φιλο asmodeus χτυπαει κατευθειαν στην μεγιστη δυναμη απο καμερα μετρια αναλυση βιντεο 240χ320,επισης εχει μεσα usb για τον υπολογιστη:) ως τωρα μου φενετε πολυ καλο και ειναι και αρκετα γρηγορο αυτα απο μενα οποιος θελει να ρωτησει κατι ας μου πει:)

 

Αντε καλοριζικο και thanx για την πληροφορια:)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω το πηρα απο το πλαισιο του πειραια που ειχαν ενα αλλο κομματι μονο νομιζω κρατημενο,εγω πηρα κατα τις 1 και τους ειπα να μου το κρατησουν και το προλαβα 330 ειναι η τιμη του και μου βγηκε εμενα βασικα 355 με μια μνημη 1gb..παντως τωρα που δοκιμασα μουσικη απο τα ακουστικα απογοητευτικα παιζει πολυ σιγα:/

 

Μήπως έχει κάποιον ισοσταθμιστή πολυμέσων όπως τα series 40;

Εχω να δοκιμάσω series 60 από την εποχή του SX1 :p και δεν θυμάμαι..

Αν έχει δοκίμασε να τα βάλεις όλα στο full, και ξαναπές μας σε παρακαλώ για το πως παίζει τα MP3s, αν δεν έχει, ε, τι να κάνουμε, είναι ωραίο κινητάκι πάντως!

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

και full τα εβαλα και παλι τιποτα
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

Tο πηρα και ΄γω απο το Πλαισιο Θεσσαλονικης. Δεν προλαβα να το σκαλισω αλλα το μενου του ειναι παρα πολυ γρηγορο...σε επιπεδα Series 40. Οι οθονες και οι δυο πολυ καλες. Το βιντεο οντως ειναι μεχρι 240Χ320 σε μορφη mp4 αλλα με μια προχειρη εκτιμηση νομιζω οτι πρεπει να βγαζει καμια 30 καρε ανα δυετρολεπτο πραγμα που το θεωρω πιο σημαντικο απο μια μεγαλυτερη αναλυση. Το bitrate ειναι πολυ υψηλο, γυρω στα 350 kbps και ενα βιντεο διαρκειας 8 δευρ. εφτασε τα 400 ΚΒ! ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!

 

Περισσοτερα το βραδυ! ;)

Καλοριζικο φιλε haki κανε μια συγκριση με το 6233 σε ηχο,ακουστικο,καμερα;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω το πηρα απο το πλαισιο του πειραια που ειχαν ενα αλλο κομματι μονο νομιζω κρατημενο,εγω πηρα κατα τις 1 και τους ειπα να μου το κρατησουν και το προλαβα 330 ειναι η τιμη του και μου βγηκε εμενα βασικα 355 με μια μνημη 1gb..παντως τωρα που δοκιμασα μουσικη απο τα ακουστικα απογοητευτικα παιζει πολυ σιγα:/

 

Esy file haki pou to exeis to kinhto, symfwneis oti paizei poly siga ap ta akoustika? An nai, den mporoume na xrhsimopoihsoume alla akoustika?

t18s - 3310 - 3310 - 8210 - t65 - 6510 - 7210 - n-gage - 7610 - 6290 - ks20 - tg01 - s2 & galaxy tab 10.1 - s3 - note 3 & note pro 12.2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως το είδε κανείς σε αλυσίδα vodafone? Έχω ρωτήσει 2-3 και δεν το βρίσκω πουθενά... Έχω επιδότηση vodafone και πρέπει να το πάρω αναγκαστικά από εκεί...
Link to comment
Share on other sites

1. Απιστευτα γρηρορο μενου. Το Ν73 ειναι "σαλιγκαρι" μπροστα του!

 

Thanks για το review ,και καλοριζικο :)

Αυτο ελειπε κιολας με τα 369 MHz στον επεξεργαστη του

σε σχεση με τα 201 του Ν73 ;)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω nervous! Kαλα λες...τωρα μολις εψαξα και ειδα οτι οντως εχεις δικιο...φοραει σαν επεξεργαστη τον ARM 11 στα 369 Mhz! Γι'αυτο παει ετσι το μηχανημα!!! :yahoo:

 

Οριστε και ενα ενδιαφερον link:

 

http://nokia-tuning.net/index.php?s=processor

 

Μου κανει εντυπωση παντως ,ο επεξεργαστης που εβαλαν στο 6290,

ο οποιος καθιερωνεται μαλλον , βλεπε ν76 ,5700

(το ν95,Ε90 ειναι στα 332 με επιπλεον ομως χαρακτηριστικα "Dual CPU" και "3D HW Accelerator")

η νοκια απο τωρα και στο εξης αναφερει τους επεξεργαστες για νεοτερες

συσκευες ,

εδω http://www.forum.nokia.com/devices/matrix_all_1.html

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς φίλε haki να μας πληροφορήσεις τι γίνεται όσον αφορά τα δύο σημεία στα οποία διαφοροποιείται το 6290 σε σχέση με τα μέχρι τώρα τηλέφωνα με S60, δηλαδή την έλλειψη του κουμπιού με το μολυβάκι και την έλλειψη ξεχωριστού πλήκτρου "power"???

Το έχουμε επισημάνει και στο παρελθόν, πριν έρθει το τηλέφωνο στην αγορά, και πραγματικά αναρωτιέμαι πώς κάνεις επιλογή/copy/cut/paste και αλλαγή/επιλογή γλώσσας, λειτουργίες που επιτελούνται κανονικά με το κουμπί με το μολύβι.

Επίσης, πώς συμπεριφέρεται το κουμπί με το κόκκινο ακουστικό, στο οποίο έχει μεταπηδήσει η λειτουργία του power, και πώς επιλέγονται τα προφίλ και οι υπόλοιπες λειτουργίες του κουμπιού power, όπως αυτές λειτουργούν στα υπόλοιπα κινητά με S60.

 

Έχω πολλή ανυπομονησία να μάθω πώς αντιμετωπίζονται όλα αυτά στο 6290.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

για να αλλαξεις προφιλ πατας μια φορα το κοκκινο κουμπι και σου βγαζει ολα τα προφιλ δηλ τα να παταγες το κουμπακι να κλεισει....και οσο για το μολυβακι δηλ πως κανεις copy,paste και αλλαγη/επιλογη γλωσσας.οταν γραφεις μηνημα πατας επιλογες και σου λεει μια επιλογη γλωσσα γραφεις και για το copy paste¨λεει επιλογη επεξεργασιας
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

Aναρρωτιέμαι αν αξίζει άραγε η αγορά του σε σχέση με το 7390.Δεν έχουν μεγάλη χρηματική διαφορά.Περιμένω περαιτέρω εντυπώσεις..
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο σε όσους το έχουν στα χέρια τους!

θα ήθελα να το δω ανοιχτό όμως το πλαίσιο, τουλάχιστον για την ώρα, δεν το έχει ανοιχτό.

Εμένα με απασχολεί το μέγεθός του.Είναι πολύ χοντροκομμένο? δύσκολα το καταλαβαίνω από τις φωτογραφίες. σαν ποιο κινητό μοιάζει στον όγκο?

για παράδειγμα είναι περίπου σαν το 6131 ή πιο χοντρο??:cry:

Επίσης θα ήθελα να μου πει κάποιος κάτοχος του 6290΄:

1.αν η εσωτερική του μνήμη είναι 50ΜΒ.

 

2.στις ομάδες επαφών μπορούμε να αντιστοιχήσουμε εικόνα ήχο κτλ. όπως στο 6230 για παράδειγμα, :cool:

 

3.στις επαφές έχει πολλά πεδία και μπορείς να προσθέσεις και άλλα επιπλέον? οπως στο 6600? :D

 

4.στο μητρώο κλήσεων, κρατάει μονο τις πρόσφατες κλησεις [αναπάντητες κτλ.] ή τις κρατάει όλες με στοιχεία ώρας και ημερομηνιάς? δηλ. αν καποιος σου εχει κανει 7 αναπαντητες σου δείχνει σε παρενθεση μονο τον αριθμο 7 ή μπορεις να δεις ολες αυτες ποτε γινανε αναλυτικα?:shifty:

 

5.στην δόνηση τρίζει πολύ η συσκευή λες και αποσυναρμολογείται?:lol:

 

6.στην εξωτερική οθόνη φαίνεται μεγάλη η φωτογραφία του καλούντος?

 

αυτά προς το παρον!!!:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

lucker δεν χρειαζετε να κανεις σε οτι εχει πει η κοπελα να κανεις παρατηρισεις..εμενα μου εχει κανει 1 restart και δεν κανει τον ηχο κλικ..και να ξερεις πολλα κινητα του 2007 εχουν σοβαρες ελλειψεις.και στο ερωτημα 4 που ρωταει η κοπελα αυτο ειναι πολυ σημαντικο.marion η μνημη του ειναι 45 mb οχι 50mb και ειναι πιο χοντρο απο το 6131
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

 

ΚΑΚΟ: Η εσωτερικη οθονη των 16 εκατομμυριων χρωματων ειναι μονο ΜΕΤΡΙΑ φωτεινη και οχι αστραφτερη σαν του Ν71, Ν73.

 

 

Kι εκεί που λέω ν'αφήσω την αγορά του Ν71 για το πιο καινούριο 6290 μου λές αυτό!:(

Κάτι βασικό..από αυτονομία πάει καλά?

Link to comment
Share on other sites

χτες το πηραμε:Pακομα την πρωτη φορτιση κανουμε αλλα λογικα θα χει καλυτερη αυτονομια απο το N71
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

χτες το πηραμε:Pακομα την πρωτη φορτιση κανουμε αλλα λογικα θα χει καλυτερη αυτονομια απο το N71

 

Oυπς..sorry παίδες.Συνήθως μόλις το πάρουμε του βγάζουμε τα μάτια και θέλει γρήγορα φόρτιση,γι'αυτό ρώτησα!:p

Πολύ θετικό είναι οτι έχει χαμηλό sar 0.47 W/kg (σε σχέση με τα τρελά νούμερα που βλέπω στη Ν σειρά),όπως και το Ν71 άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Oι περισσοτερες λειτουργιες του κουμπιου "μολυβακι" βρισκονται στο "*", εκτος της "αντιγραφη/επικολληση" που ειναι στις "επιλογες".

Αυτό δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εφικτό να γίνει σε όλες τις εφαρμογές, γιατί το αριστερό softkey προσαρμόζεται κατάλληλα ανάλογα με την εφαρμογή με την οποία έχουμε ανοιχτή. Το θέμα είναι αν όλες οι καινούργιες εφαρμογές θα έχουν ενσωματωμένο το μενού αλλαγής/επιλογής γλώσσας στο μενού τους. Επίσης, όταν δουλεύεις κάποιο κείμενο και έχεις ενεργοποιημένο το T9, το * τι κάνει από τα δύο??? Cut/copy/paste ή επιλογή εναλλακτικών λέξεων??? Κείμενο πώς επιλέγεις??? Κρατώντας πατημένο το * με τα cursor keys γίνεται κάτι τέτοιο??? Θα ήθελα να μας διαφωτίσεις σε αυτό το θέμα όταν ευκαιρέσεις.

 

Το κοκκινο κουμπι που ειναι on/off συμπεριφερεται ως εξης: Οταν ΔΕΝ ειμαστε στην οθονη αναμονης, τοτε συμπεριφερεται οπως παλια, δηλαδη πατωντας το σε βγαζει στην οθονη αναμονης. Οταν ειμαστε στην οθονη αναμονης συμπεριφερεται σαν το παλιο, ξεχωριστο on/off, δηλαδη δινει επιλογη σβησιματος και προφιλ. Αν το πατησουμε κατα λαθος ενω βρισκομαστε σε οθονη αναμονης τοτε ακυρωνουμε με το δεξι soft-key.

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι η μόνη διαφορά με πριν είναι ότι δε μπορείς να αλλάξεις έχεις τις επιλογές του κουμπιού power (επιλογή/αλλαγή προφίλ/αφαίρεση κάρτας κλπ) με μια κίνηση όσο είσαι μέσα σε κάποια εφαρμογή, αλλά αντ' αυτού θα πρέπει να βγεις στην οθόνη αναμονής, να κάνεις όποια αλλαγή θέλεις και μετά να ξαναεπιστρέψεις. Κανένα ουσιαστικό πρόβλημα εν ολίγοις, απλά λίγα πατήματα κουμπιών παραπάνω.

 

Πολύ θετικό είναι οτι έχει χαμηλό sar 0.47 W/kg (σε σχέση με τα τρελά νούμερα που βλέπω στη Ν σειρά),όπως και το Ν71 άλλωστε.

Έχεις απόλυτο δίκιο εδώ και καλά κάνεις που το επισημαίνεις, γιατί προσωπικά πιστεύω ότι ο δείκτης SAR θα πρέπει να αποτελεί ένας από τους 2-3 πιο σημαντικούς παράγοντες προκειμένου να αγοράσει κάποιος καινούργιο κινητό.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Oυπς..sorry παίδες.Συνήθως μόλις το πάρουμε του βγάζουμε τα μάτια και θέλει γρήγορα φόρτιση,γι'αυτό ρώτησα!:p

Πολύ θετικό είναι οτι έχει χαμηλό sar 0.47 W/kg (σε σχέση με τα τρελά νούμερα που βλέπω στη Ν σειρά),όπως και το Ν71 άλλωστε.

δεν χρειαζετε να λες σορρυ παντως εγω που ειχα και το n71 πιστευω οτι ειναι πιο μουρη το 6290 γενικα οτι απορια εχεις πες μου

Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

Καποιος που συγχρονιζει γενικα το κινητο του με το Outlook μπορει να μου αναφερει εαν συγχρονιζονται και οι "σημειωσεις";;

Στο site της Nokia οι αποψεις διιστανται.

Link to comment
Share on other sites

lucker δεν χρειαζετε να κανεις σε οτι εχει πει η κοπελα να κανεις παρατηρισεις..εμενα μου εχει κανει 1 restart και δεν κανει τον ηχο κλικ..και να ξερεις πολλα κινητα του 2007 εχουν σοβαρες ελλειψεις.και στο ερωτημα 4 που ρωταει η κοπελα αυτο ειναι πολυ σημαντικο.marion η μνημη του ειναι 45 mb οχι 50mb και ειναι πιο χοντρο απο το 6131

 

σε ευχαριστώ για την υποστηριξη VEGETTO. πρωτη φορα καποιος στο forum κανει τοσες πολλες παρατηρησεις [lurker] και μαλιστα με ειρωνικο υφος [ειδικά το τελευταίο σχόλιό του για τις δηθεν σοβαρες αποριες που πρεπει να κανουμε]. νομιζω ο καθενας ειναι ελευθερος να ρωταει ο,τι θελει [θα ηθελα καποιος moderator να επεμβει παντως διοτι νιωθω προσβεβλημενη]. υπαρχει λογος που ρωταω καποια πραγματα και το κανω μετα απο αρκετο ψαξιμο αλλα δεν θα το συνεχισω αλλο. ευχαριστω τους υπολοιπους για τις απαντησεις. τελικα η μνημη δεν ειναι 50ΜΒ ε? παρολο που το γραφουν παντου οτι ειναι 50....ε ενταξει μαλλον θα κραταει ενα μερος για αρχεια συστηματος κτλ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παντως Marion εγω που το ειδα και το επιασα στα χερια μου, ΔΕΝ μπορω να πω οτι ειναι χοντρο και ογκωδες. Μια χαρα μου φανηκε.
Link to comment
Share on other sites

Παντως Marion εγω που το ειδα και το επιασα στα χερια μου, ΔΕΝ μπορω να πω οτι ειναι χοντρο και ογκωδες. Μια χαρα μου φανηκε.

 

ναι αλλα τα δικα σου τα χερια απο τα δικα μου διαφερουν υποθετω λογω φυλου!!τελοσπαντων ελπιζω το πλαισιο να το βγαλει καποια στιγμη ανοιχτο για να το δω απο κοντα πριν το παρω.απλως ειχα απογοητευτει παλιοτερα με το 6600, που ενω ηταν πολυ λειτουργικο κτλ. ειχε φοβερο ογκο για μενα και οταν το πηρα και το δουλεψα λιγακι καταλαβα οτι δεν μπορουσα να το χειριστω ανετα και το πουλησα μετα απο 1 μηνα περιπου.:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...