Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6290


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά πάντως αναφορικά με την εξοικονομηση ενέργειας σήμερα είδα ένα 6131 και έχει καί στην κύρια οθόνη προφυλαξη. Θα μου πείς είναι s40...:happy:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Handy Safe, Κάνει ακριβώς αυτό.

 

Ναι το έβαλα ήδη! Πολύ καλό!

Thnx πάντως γαι την απάντηση...

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Οταν πατάς την δίεση για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση της αθόρυβης κλήσης το μήνυμα δείχνει :προφίλ γενικό. Ξέρει κανείς γιατί δεν γυρίζει στο προεπιλεγμένο προσωπικό προφίλ;:cool:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πως αλλάζουμε τις επιλογές των εξωτερικών πλήκτρων? Το έχω ψάξει αλλά δεν τη πάλεψα να το βρω..Δηλαδή αντί για ραδιόφωνο να επιλέγει μηνύματα ή ενεργοποίηση bluetooth..

 

γνωρίζει κανείς τελικά? μάλλον δεν γίνετε επειδή δεν το έχω βρει πουθενά...:(

Link to comment
Share on other sites

με τα εξωτερικα κουμπια και εγω θα ηθελα να τα αλλαξω. το κλειδωνω γιατι πατιουνται ευκολα.

 

λοιπον εχω να πω μερικα πραγματα.

παρατηρησα να κανει κατι κουλα restart σε ασχετο χρονο χωρις να το χρησιμοποιώ. περιεργο. και ποσα θα εχει κανει χωρις να τα εχω δει.

 

με το σημα τωρα, ξαφνικα το χανει και επανέρχεται μετα απο 10-15 δευτερα... μενω δαφνη και εχω wind αλλα δεν νομιζω να φταιει κατι εδω στην δαφνη.

 

οσο για τα ηχεια. να πω την γνωμη μου δεν εντυπωσιάστηκα σχεδον καθολου. πριν ειχα w550 και el71 και νομιζω οτι επεζαν το ιδιο δυνατα αλλα πολυ μα πολυ καθαροτερα..

Link to comment
Share on other sites

 

 

παρατηρησα να κανει κατι κουλα restart σε ασχετο χρονο χωρις να το χρησιμοποιώ. περιεργο. και ποσα θα εχει κανει χωρις να τα εχω δει.

 

με το σημα τωρα, ξαφνικα το χανει και επανέρχεται μετα απο 10-15 δευτερα... μενω δαφνη και εχω wind αλλα δεν νομιζω να φταιει κατι εδω στην δαφνη.

 

οσο για τα ηχεια. να πω την γνωμη μου δεν εντυπωσιάστηκα σχεδον καθολου. πριν ειχα w550 και el71 και νομιζω οτι επεζαν το ιδιο δυνατα αλλα πολυ μα πολυ καθαροτερα..

 

περίεργο αυτό που λες με τα restart, μάλλον έχεις εγκαταστήσει κανένα πρόγραμμα και δεν ανταποκρίνεται σωστά το κινητό, μήπως κανένα explorer ο οποίος όπως ξέρεις έχει την επιλογή restart στο κινητό?

 

μάλλον φταίει η περιοχή σου για το σήμα στο κινητό σου. δεν έχω παρατηρήσει κάτι εγώ ακόμα.

 

Κρίνω ότι τα ηχεία για κινητό είναι πολύ καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ηταν ο x-plore. για το σημα μαλλον γιατι το ιδιο κανει και στους γονεις μου με αλλα κινητα.

 

για τα ηχεια δεν κοιταω το ποσο δυνατα αλλα σαν ποιοτητα κατι δεν μου κανει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

με το σημα τωρα, ξαφνικα το χανει και επανέρχεται μετα απο 10-15 δευτερα... μενω δαφνη και εχω wind αλλα δεν νομιζω να φταιει κατι εδω στην δαφνη.

 

Απενεργοποίησε τη διπλή λειτουργία δικτύου, βάλτο μόνο GSM.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Χθες αγόρασα κι εγώ ένα μαύρο 6290, οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές. Αλλά έχω δυο απορίες:

 

-1η και σημαντική: τι κάνει το πλήκτρο multimedia? Στο manual λέει ότι ανοίγει μια λίστα εφαμογών. Εγώ όσες φορές και να το πατάω (μέσα και έξω από το menu) δεν κάνει τίποτα! Σημείωση έχω απενεργοποιημένο active standby. Μήπως είναι χαλασμένο? Η απλά είμαι άσχετος από s60? :O

 

-2η: τα ηχεία κάνουν και σε σας μικρά "τσικ τσικ" σε δύσκολα κομμάτια όταν παίζουν δυνατά? Δεν θα με ενοχλούσε τόσο πολύ, αλλά το 6270 που είχα πριν δεν είχε ποτέ πρόβλημα με ότι κομμάτι και αν έβαλα, και μπαίνω σε υποψίες... :X

 

Για πείτε, μήπως κάτι τρέχει κάτι με τη συσκευή μου? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Χθες αγόρασα κι εγώ ένα μαύρο 6290, οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές. Αλλά έχω δυο απορίες:

 

-1η και σημαντική: τι κάνει το πλήκτρο multimedia? Στο manual λέει ότι ανοίγει μια λίστα εφαμογών. Εγώ όσες φορές και να το πατάω (μέσα και έξω από το menu) δεν κάνει τίποτα! Σημείωση έχω απενεργοποιημένο active standby. Μήπως είναι χαλασμένο? Η απλά είμαι άσχετος από s60? :O

Κανονικά θα πρέπει να σου εμφανίζει το multimedia μενού.

Δεν έχει σχέση η ενεργή οθόνη αναμονής.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτό υποψιαζόμουν... Δηλαδή όπως είμαι σε standby άμα το πατήσω θα έπρεπε να μου βγάζει κάποιο menu, σωστά? Εμένα δεν το κάνει αυτό...

 

Πάω για αντικατάσταση λοιπόν... Ευτυχώς το πήρα από Πλαίσιο και έχουν αντικατάσταση στις πρώτες 7 μέρες. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατηρώ τώρα και με προβληματίζει, είναι ότι το κουμπί "δείχνει" να δουλεύει, δηλαδή όταν έχει σβήσει ο φωτισμός στα πλήκτρα και το πατάω, ο φωτισμός επανέρχεται. Ωστόσο το κουμπί εξακολουθεί να μην κάνει τίποτα... Μήπως απλά πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση? :dizzy:

 

Σχετικά με τα ηχεία, το κάνει και σε σας αυτό που περιγράφω? Ειδικά όταν έχει λόγια το τραγούδι, έχει πολύ θόρυβο... Τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον πρέπει να παρακαλάω να είναι ελαττωματική η συσκευή μου, γιατί αλλιώς η ποιότητα των ηχείων είναι πολύ μέτρια (ΠΟΛΥ χειρότερη από του 6270...) :down:

 

Edit: έκανα επαναφορά εργοστασιακών και τώρα το κουμπί λειτουργεί. Περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατηρώ τώρα και με προβληματίζει, είναι ότι το κουμπί "δείχνει" να δουλεύει, δηλαδή όταν έχει σβήσει ο φωτισμός στα πλήκτρα και το πατάω, ο φωτισμός επανέρχεται. Ωστόσο το κουμπί εξακολουθεί να μην κάνει τίποτα... Μήπως απλά πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση? :dizzy:

 

Σχετικά με τα ηχεία, το κάνει και σε σας αυτό που περιγράφω? Ειδικά όταν έχει λόγια το τραγούδι, έχει πολύ θόρυβο... Τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον πρέπει να παρακαλάω να είναι ελαττωματική η συσκευή μου, γιατί αλλιώς η ποιότητα των ηχείων είναι πολύ μέτρια (ΠΟΛΥ χειρότερη από του 6270...) :down:

 

Edit: έκανα επαναφορά εργοστασιακών και τώρα το κουμπί λειτουργεί. Περίεργο...

 

Με το πάτημα του κουμπιού μπαίνεις στο multimedia menu ακόμη και αν τρέχεις κάποια εφαρμογή. Όταν το ξαναπατάς το multimedia menu κλείνει και ξαναπερνάς στην οθόνη που ήσουν. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται καμιά ρύθμιση, μάλλον είναι πρόβλημα της συγκεκριμένης συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Χθες αγόρασα κι εγώ ένα μαύρο 6290, οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές. Αλλά έχω δυο απορίες:

 

-1η και σημαντική: τι κάνει το πλήκτρο multimedia? Στο manual λέει ότι ανοίγει μια λίστα εφαμογών. Εγώ όσες φορές και να το πατάω (μέσα και έξω από το menu) δεν κάνει τίποτα! Σημείωση έχω απενεργοποιημένο active standby. Μήπως είναι χαλασμένο? Η απλά είμαι άσχετος από s60? :O

Πολλα 6290 εχουν προβλημα μ' αυτο το κουμπι! Οταν ανοιγεις το κινητο δουλευει μια χαρα αλλα μετα απο καποιες ενεργειες(πιθανον μετα απο κληση ή κατι αλλο, δεν ασχοληθηκα γιατι εχω βαρεθει με τα διαφορα bugs που εχουν ακομα και σημερα τα S60) σταματαει να λειτουργει μεχρι να το σβησεις και να το ξανα ενεργοποιησεις! Πιθανον με καποια μελλοντικη αναβαθμιση λογισμικου να διορθωθει....

 

Παντως θεωρω απαραδεκτη σ' αυτο την Nokia γιατι δεν εχει βγαλει ακομα αναβαθμιση, και μην "πεταχτει" κανεις και μου πει οτι περιμενει να εντοπισει και να διορθωσει και αλλα bugs, γιατι τα ωραια μας λεφτα τα παιρνει αλλα να κανει σοβαρη δουλεια πριν βγαλει ενα προιον στην αγορα δεν....... Εχουν ξεφτιλισει, ξεφτισει τα παντα πλεον στην εποχη μας.....!

 

EDIT: Οπως εγραψε πολυ καλα και ο φιλος @kax παραπανω, μπαίνεις στο multimedia menu και εκει μπορεις να ορισεις 4 συντομευσεις(αριστερα-δεξια-πανω-κεντρο) και εχεις και αλλη μια, πατωντας παρατεταμενα "ανοιγεις" την εκθεση!

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα δεν εχει παρουσιασει ποτε αυτο το προβλημα..

Το μονο προβλημα ειναι οτι παταω καποιες φορες καταλαθος το multimedia key :p

Οσο για τη nokia.. εχουμε σηκωσει τα χερια ψηλα εδω και πολυ καιρο σε καποια θεματα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να μείνει μόνιμα ανοιχτό το led, σαν φακός? Με κάποια εφαρμογή?

 

δες εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1583882&highlight=lite#post1583882

post #1382

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άψογος, ευχαριστώ πολύ!

 

Κρίμα που το thread με τις εφαρμογές είναι τόσο χαοτικά μεγάλο, δεν είναι πολύ λειτουργικό έτσι... Αλλά και πάλι τι να γίνει... Εδώ και στα xxxxxxxxxxx που είναι categorized χάνεσαι...

 

edit: δυστυχώς το Ntorch lite (όπως και το παρόμοιο S60SpotOn) δεν δουλεύει κανονικά με το 6290 (και άλλα μοντέλα), ανάβει πορτοκαλί το led, και δε χρησιμεύει για φακός... Ελπίζω να βγει καμιά νέα έκδοση, είναι πολύ πρακτικό...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το κακό με την κάρτα (kingston 1gb) παραέγινε. Απο χθες μου εμφανίζει εξαφανισμένες τις εφαρμογές, δεν επανερχοντραι όσες φορές και να βάλω την κάρτα... Επίσης και το όνομα πλεον της κάρτας (οπως και τον εξαφανισμένων εφαρμογών) μου το βγάζει με ακαταλαβιστικα... Οπως όταν χτυπάει η γραμματοσειρά... Το αντιμετωπισε κάποιος άτυχος κάτοχος kingston αυτό το (νέο) πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Οταν πατάς την δίεση για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση της αθόρυβης κλήσης το μήνυμα δείχνει :προφίλ γενικό. Ξέρει κανείς γιατί δεν γυρίζει στο προεπιλεγμένο προσωπικό προφίλ;:cool:

 

Έτσι είναι ρυθμισμένο. Εναλλάσει μεταξύ αθόρυβου και γενικού. Δεν αλλάζει αυτή η ρύθμηση.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή σκεφτομαι σοβαρα να αλλάξω το τωρινό μου κινητό(6230) και να πάρω το 6290 θέλω να μου πειτε κατι. Σε ολους τους τομεις το 6290 με ικανοποιεί,αλλα υπάρχει κατι που δεν μου αρεσε. Αυτο ειναι οτι ο ήχος απο τα ακουστικά είναι χαμηλός. Δηλαδή πόσο χαμηλος ειναι(για χρηση μεσα στο τρενο η στον δρομο??). Με αλλαγή ακουστικών θα μπορούσε να βελτιωθεί?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή σκεφτομαι σοβαρα να αλλάξω το τωρινό μου κινητό(6230) και να πάρω το 6290 θέλω να μου πειτε κατι. Σε ολους τους τομεις το 6290 με ικανοποιεί,αλλα υπάρχει κατι που δεν μου αρεσε. Αυτο ειναι οτι ο ήχος απο τα ακουστικά είναι χαμηλός. Δηλαδή πόσο χαμηλος ειναι(για χρηση μεσα στο τρενο η στον δρομο??). Με αλλαγή ακουστικών θα μπορούσε να βελτιωθεί?

 

Η αλήθεια είναι πως σε εξωτερικούς χώρους, η ένταση του ήχου με τα παρεχώμεα ακουστικά είναι οριακή. Αν είσαι δηλαδή στον δρόμο και παιρνάνε δίπλα σου αυτοκίνητα εγώ προσωπικά οριακά ακούω την μουσική από το κινητό. Ορισμένα παιδιά ανέφεραν ότι με χρήση άλλων ακουστικών (και τον κατάλληλο αντάπτορα ασφαλώς) η ένταση ανεβαίνει κατακόρυφα. Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει, οπότε απλά το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

τα ακουστικα ειναι μαπα... δεν το περιμενα να πω την αληθεια, ισως ειχα καλομαθει με το w550 και τα sony971, παντως και τα μαμα του 550 ηταν αρκετα καλα.

 

παντως η αναπαραγωγη απο τα ενσ. ηχεια αρχιζει να με εκνευριζει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...