Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6290


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μόλις το είδα σε διαφημιστικό της ΤΙΜ ως "αναμενόμενο σύντομα"

330κάτι το έχει χωρίς σύνδεση

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο site της vodafone εχει αναμενομενη ημ/νια 18/4, τοσο πολυ θα αργήσει??

Εχω ενθουσιαστει και λεω να το παρω μετα απο πολυχρονη αποχη απο την Nokia!

Μου φαινετε πολυ καλο και σε αντιθεση με αλλους το θεωρω αρκετα κομψο.

Εχω επιδοτηση vodafone ελπιζω να μην βγει vodafone live γιατι θα απογοητευτω!

Enjoy the silence ...
Link to comment
Share on other sites

Στο site της vodafone εχει αναμενομενη ημ/νια 18/4, τοσο πολυ θα αργήσει??

Εχω ενθουσιαστει και λεω να το παρω μετα απο πολυχρονη αποχη απο την Nokia!

Μου φαινετε πολυ καλο και σε αντιθεση με αλλους το θεωρω αρκετα κομψο.

Εχω επιδοτηση vodafone ελπιζω να μην βγει vodafone live γιατι θα απογοητευτω!

 

και γω το ειδα το 18/4 και μου εκανε εντυπωση. ομως το εχει σε ολα τα μοντελα οχι μονο στο 6290....ισως να ειναι μια πλασματικη ημερομηνια. το ελπιζουμε δηλαδη!

μην μελετας το vodafone live!!!!:X :p δεν νομιζω παντως να το κανουν vodafone live. μπορει καποια να βγουνε και με vodafone live αλλα ελπιζουμε να μην ειναι μονο αυτα:cry:

εγω παντως συνεχιζω να φοβαμαι για το μεγεθος του. βλεπω συνεχεια την τρισδιασταση παρουσιαση απο εδω: http://europe.nokia.com/A4254251 [δεν ξερω γιατι δεν υπαρχει στην ελληνικη ιστοσελιδα της nokia]

και προσπαθω να μαντεψω πως θα ειναι. ελπιζω να μην ειναι σαν το 6085 το οποιο στην ιστοσελιδα της νοκια ειναι πολυ κομψο και απο κοντα που το ειδα στο πλαισιο ειναι χοντροκομμενο! επισης αναρωτιεμαι πως θα ειναι το μεγεθος της γραμματοσειρας. θα ειναι ευαναγνωστο ή θα ειναι σαν του 5500 που θελεις μεγεθυντικο φακο για να δεις τι γραφει...:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πολυ ψευτικο μου φαινεται στην πρωτη φωτο του mobile review,κι εννοω τα πλαστικα του,για να το δουμε ομως κι απο κοντα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

@marion

Για το μεγεθος του και ο,τι αλλο, δες εδω:

http://www.mobile-review.com/review/nokia-6290-en.shtml

 

σε αυτο το link ειχα παει απο την αρχη αφου προτεινεται στην πρωτη σελιδα του θεματος και μαλιστα το εκτυπωσα και το μελεταω. ομως και παλι δεν μπορω να φανταστω καλα το μεγεθος του. αλλιως ειναι οταν το πιανεις στο χερι σου οπως και να το κανουμε! αλλα ας κανουμε υπομονη οπου να ναι θα ερθει!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αδερφια μετα απο πολυ πρηξιμο στη ΝΟΚΙΑ (ειχα στειλει και εγω μειλ) πλεον αναγραφεται στις σελιδες υποστηριξης του φορουμ η CPU και η RAM/ROM...

Η αρχη εγινε με τα 5700, N95 και 6290...

Για το 6290: (προσεξτε την αριστερη στηλη)

http://www.forum.nokia.com/devices/N95

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνος που επιμένει ότι οι εξωτερικές οθόνες των κινητών θα ήταν προτιμότερο να είναι άχρωμες LCD, προκειμένου να διαβάζονται χωρίς φωτισμό υπό όλες τις συνθήκες? Κάτι σαν την οθονούλα του Z710i της Sony, σε high-end κινητά σαν το 6290, θα ήταν ιδανικό κατά την γνώμη μου.
Link to comment
Share on other sites

[..]και κατι αλλο που δεν αναφερθηκε καθολου...και πιστευω ειναι σημαντικο..το κινητο εχει ΜΟΛΙΣ 0,47 sar...βρειτε μου ενα νοκια s60 με τοσο χαμηλο sar..

δεν νομιζω να υπαρχει..

Nokia N71 - SAR: 0.41W/kg (http://sar.nokia.com/sar/index.jsp) :D

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Nokia N71 - SAR: 0.41W/kg (http://sar.nokia.com/sar/index.jsp) :D

 

και όμως υπάρχει και είναι το Nokia 9300 (Type RA-4) με 0,07W/kg!!!!

>> http://sar.nokia.com/sar/index.jsp

 

επίσης άλλα symbian κινητά με μικρό sar είναι τα ακόλουθα:

 

6620>>0,27W/kg

Ν90>>0,29W/kg

9210>>0,34W/kg

7650>>0,35W/kg

3230>>0,39W/kg

 

:) :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΜΠΡΑΒΟ!!! ΕΤΣΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΜΑΡΩΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ!! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΝΤΡΟΜΠΑΛΟΥΔΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΩ!!!!

πάντως η δεύτερη φωτογραφία στην δεύτερη σειρά είναι καλή. δείχνει καλό υλικό τουλάχιστον έτσι όπως είναι πλαγιαστό. ωραιά υφή πρέπει να έχει...το ελπίζω...δηλ. θα μου άρεσε να είναι μαλακούλι βελούδινο όπως το 6131 ή οπως το samsung E360. :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με το Ν76.

 

Καλό είναι και το Ν76. Όμως έχει πολύ χειρότερη μπαταρία από το 6290 απ'ότι διάβασα.

 

Εγώ μέχρι στιγμής το 6290 σκέφτομαι να πάρω! Θα είναι το πρώτο μου clamshell κινητό. :D

 

Άντε να δούμε πότε θα'ρθει γιατί θα γεράσουμε!!!

Τέλη Απριλίου λένε... για να δούμε... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι και το Ν76. Όμως έχει πολύ χειρότερη μπαταρία από το 6290 απ'ότι διάβασα.

 

Εγώ μέχρι στιγμής το 6290 σκέφτομαι να πάρω! Θα είναι το πρώτο μου clamshell κινητό. :D

 

Άντε να δούμε πότε θα'ρθει γιατί θα γεράσουμε!!!

Τέλη Απριλίου λένε... για να δούμε... :worry:

 

ΤΙ???τέλη Απριλίου θα έρθει????πολύ αργεί. ελπίζω να αξίζει η υπομονή μας.

Εγώ πάντως προσπάθησα να μάθω πληροφορίες για την άφιξή του κάνοντας μερικά τηλέφωνα σε 2-3 καταστήματα ΝΟΚΙΑ αλλά δυστυχώς πήρα από όλα την ίδια απάντηση: "δεν ξέρουμε, δεν μας έχουν ενημερώσει ακόμα".

:cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΤΙ???τέλη Απριλίου θα έρθει????πολύ αργεί. ελπίζω να αξίζει η υπομονή μας.

Εγώ πάντως προσπάθησα να μάθω πληροφορίες για την άφιξή του κάνοντας μερικά τηλέφωνα σε 2-3 καταστήματα ΝΟΚΙΑ αλλά δυστυχώς πήρα από όλα την ίδια απάντηση: "δεν ξέρουμε, δεν μας έχουν ενημερώσει ακόμα".

:cry:

 

Συνήθως στα καταστήματα Nokia έρχονται λίγο νωρίτερα οι νέες συσκευές, οπότε ίσως να φτάσει νωρίτερα από τέλη Απριλίου εκεί. Εγώ όμως θέλω να κάνω χρήση της επιδότησης που έχω από Vodafone, οπότε το <<τέλη Απριλίου>> σίγουρα ισχύει για εμένα τουλάχιστον... :(

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παντως το εβαλε στον καταλογο του στο ιντερνετ το Πλαισιο με τιμη 330 ευρω.Πιστευω ειναι ελκυστικη η τιμη του:)
Link to comment
Share on other sites

Απλά θα ήθελα να επαναλάβω όσα έγραψα στο topic του Ν76 γιατί αφορούν κυρίως το 6290. Έγραψα λοιπόν ότι το Ν76 ίσως λίγο στο design να υπερέχει του 6290 αν και αυτό είναι αμφίβολο,γιατί όλα αυτά τελικά κρίνονται από κοντά όταν πιάσεις το κινητό στα χέρια σου πράγμα που το συνιστώ σ'όλους όταν είναι να πάρουν την τελική απόφαση. Εγώ για παράδειγμα είχα καταλήξει στο Ε65 μέχρι που το έπιασα στα χέρια μου στο mediamarkt και ψιλοαπογοητεύθηκα από την εργονομία των πλήκτρων (πολλά μικρά κουμπάκια μαζί),κάτι που δεν είναι καθόλου βολικό για καθημερινή χρήση,ενώ κατά τ'άλλα το κινητό ήταν super.

Κλείνω την παρένθεση κι επανέρχομαι στο 6290 το οποίο τελικά για τα χαρακτηριστικά του πρέπει να είναι από τα πιό value κινητά που κυκλοφορούν και σε σχέση με το Ν76 υπερτερεί και στην αυτονομία σημαντικά και στο sar επίσης σημαντικά και στην εργονομία των πλήκτρων που ανέφερε προηγουμένως ο mirrorofsorrow και κυρίως στο θέμα της τιμής το οποίο είναι πολύ σημαντικό γιατί αν και γκατζετάκηδες πρέπει να μας απασχολεί πάντα. Ειδικά στο θέμα της τιμής έχουμε ξεφύγει και θεωρούμε φυσιολογικές τις τιμές του τύπου 750€ για παράδειγμα για το Ν95, περίπου 500€ για το Ν76 και άλλα τέτοια, δεν πρέπει να δίνουμε πάτημα στις εταιρείες για τέτοιες ψηλές τιμές,και ειδικά στην Ελλάδα είναι δυσανάλογα ακριβά τα κινητά.

Καταλήγοντας μετά από ψάξιμο 5 μηνών κι ενώ είχα αρχίσει από το 6290 μετά έκλινα προς το Ν76, κατόπιν για κάποιους λόγους στο Ε65 αλλά τελικά έκανα τον κύκλο μου και κατέληξα στο 6290 και πάλι κι ελπίζω να το πάρω το συντομότερο με την επιδότηση που έχω εδώ και 4 μήνες.

Γι αυτά όλα παιδιά όποιος έχει πληροφόρηση για το πόσο, που και πότε έρχεται ας μας το γράψει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα ήθελα να επαναλάβω όσα έγραψα στο topic του Ν76 γιατί αφορούν κυρίως το 6290. Έγραψα λοιπόν ότι το Ν76 ίσως λίγο στο design να υπερέχει του 6290 αν και αυτό είναι αμφίβολο,γιατί όλα αυτά τελικά κρίνονται από κοντά όταν πιάσεις το κινητό στα χέρια σου πράγμα που το συνιστώ σ'όλους όταν είναι να πάρουν την τελική απόφαση. Εγώ για παράδειγμα είχα καταλήξει στο Ε65 μέχρι που το έπιασα στα χέρια μου στο mediamarkt και ψιλοαπογοητεύθηκα από την εργονομία των πλήκτρων (πολλά μικρά κουμπάκια μαζί),κάτι που δεν είναι καθόλου βολικό για καθημερινή χρήση,ενώ κατά τ'άλλα το κινητό ήταν super.

Κλείνω την παρένθεση κι επανέρχομαι στο 6290 το οποίο τελικά για τα χαρακτηριστικά του πρέπει να είναι από τα πιό value κινητά που κυκλοφορούν και σε σχέση με το Ν76 υπερτερεί και στην αυτονομία σημαντικά και στο sar επίσης σημαντικά και στην εργονομία των πλήκτρων που ανέφερε προηγουμένως ο mirrorofsorrow και κυρίως στο θέμα της τιμής το οποίο είναι πολύ σημαντικό γιατί αν και γκατζετάκηδες πρέπει να μας απασχολεί πάντα. Ειδικά στο θέμα της τιμής έχουμε ξεφύγει και θεωρούμε φυσιολογικές τις τιμές του τύπου 750€ για παράδειγμα για το Ν95, περίπου 500€ για το Ν76 και άλλα τέτοια, δεν πρέπει να δίνουμε πάτημα στις εταιρείες για τέτοιες ψηλές τιμές,και ειδικά στην Ελλάδα είναι δυσανάλογα ακριβά τα κινητά.

Καταλήγοντας μετά από ψάξιμο 5 μηνών κι ενώ είχα αρχίσει από το 6290 μετά έκλινα προς το Ν76, κατόπιν για κάποιους λόγους στο Ε65 αλλά τελικά έκανα τον κύκλο μου και κατέληξα στο 6290 και πάλι κι ελπίζω να το πάρω το συντομότερο με την επιδότηση που έχω εδώ και 4 μήνες.

Γι αυτά όλα παιδιά όποιος έχει πληροφόρηση για το πόσο, που και πότε έρχεται ας μας το γράψει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=10&category=69975716&product=932205

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι στο 6290 το οποίο τελικά για τα χαρακτηριστικά του πρέπει να είναι από τα πιό value κινητά που κυκλοφορούν και σε σχέση με το Ν76 υπερτερεί και στην αυτονομία σημαντικά και στο sar επίσης σημαντικά και στην εργονομία των πλήκτρων που ανέφερε προηγουμένως ο mirrorofsorrow και κυρίως στο θέμα της τιμής το οποίο είναι πολύ σημαντικό γιατί αν και γκατζετάκηδες πρέπει να μας απασχολεί πάντα. Ειδικά στο θέμα της τιμής έχουμε ξεφύγει και θεωρούμε φυσιολογικές τις τιμές του τύπου 750€ για παράδειγμα για το Ν95, περίπου 500€ για το Ν76 και άλλα τέτοια, δεν πρέπει να δίνουμε πάτημα στις εταιρείες για τέτοιες ψηλές τιμές,και ειδικά στην Ελλάδα είναι δυσανάλογα ακριβά τα κινητά.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου και ευχομαι καποτε να "ξυπνησουν" ολοι για να σταματησουν οι εταιρειες να μας θεωρουν κορόιδα και να μας πωλουν υπερτιμολογημενα τα προϊόντα τους.

 

Το 6290 οντως εχει απο τα χαμηλοτερα "sar" και ειδικα οσο αναφορα τα συγχρονα Symbian.

(sar.nokia.com Nokia 6290 RM-176 SAR:0.47 W/kg)

(phonearena.com Nokia 6290 LJPRM-176 SAR:Head = 0.33, Body = 0.28, Measured in 1900 MHz)

 

Και εγω κατεληξα σε αυτο το κινητο μετα απο ερευνα μηνων αν και δεν μου αρεσουν τα αναδιπλουμενα κινητα!

 

ΥΓ:Ισως το αλλαξω μονο με το Nokia 5700XM εαν εχει και εκεινο χαμηλο sar και "λογικη" τιμη.

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τους gjimmys και jimgag για τις άμεσες απαντήσεις τους, το 5700XM όντως φαίνεται όμορφο και πολύ καλό για όποιον τον βολεύει το περιστρεφόμενο κάτω μέρος,αλλά κι εγώ λίγο που έψαξα δεν βρήκα στοιχεία για το sar του.
Link to comment
Share on other sites

Λίγο λεπτομέρειες αλλά αν κάποιος το έχει μπορεί να μας πει αν έχει

1.χρονόμετρο

2.ώρες άλλων πόλεων

3.πολλαπλές κι εύκολες για τον χρήστη υπενθυμίσεις

4.καλά υλικά,στιβαρότητα

5.καλή αυτονομία

6.εύχρηστο μενού

7. καλούς ήχους γενικότερα

 

Ευχαριστώ πολύ από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο λεπτομέρειες αλλά αν κάποιος το έχει μπορεί να μας πει αν έχει

1.χρονόμετρο

Δεν έχει. Του βάζεις όμως χρονόμετρο, αντίστροφη και ότι άλλο θέλεις με εφαρμογές όπως το world clock.

2.ώρες άλλων πόλεων
Αυτή η λειτουργία υπάρχει ήδη.

3.πολλαπλές κι εύκολες για τον χρήστη υπενθυμίσεις
Αυτή η λειτουργία προστέθηκε στο feature pack 1

4.καλά υλικά,στιβαρότητα
Αυτό θα το κρίνεις μόνο σου όταν πιάσεις το κινητό στα χέρα σου

5.καλή αυτονομία
Φοράει την ίδια μπαταρία με το Ν95. Όμως το 6290 έχει σαφώς λιγότερες ενεργειακές απαιτήσεις και πιστεύω οτι με κανονική χρήση θα σε βγάζει 2 μέρες.

6.εύχρηστο μενού
Κατά την άποψή μου το series 60 είναι το πιο εύχρηστο inteface που υπάρχει αυτή την στιγμή στην αγορά. Αξίζει να σημειωθεί οτι τα series 60 3rd edtion feature pack 1 έχουν κατά πολύ αυξημένη ταχύτητα πλοήγησης.

7. καλούς ήχους γενικότερα
Έχει 3D effects για τους ήχουν κλήσεις. Αυτό πιστεύω θα σε καλύπτει. Του βάζεις όμως ότιι ήχους επιθυμείς. Αναγνωρίζει σχεδόν όλα τα φορμά ήχου. Οι πρώτες εντυπώσεις λένε οτι τα 2 στερεοφωνικά του ηχεία αποδίδουν πάρα πολύ καλά.
Link to comment
Share on other sites

to oti to plaisio to evale sto site tou, me dia8esimothta se 24 wres ti shmainei..?

oti mporoume na to paraggeiloume thn trith p.x. k thn tetarth na to exoume sta xeria mas?

t18s - 3310 - 3310 - 8210 - t65 - 6510 - 7210 - n-gage - 7610 - 6290 - ks20 - tg01 - s2 & galaxy tab 10.1 - s3 - note 3 & note pro 12.2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...