Jump to content

Playstation 3 vs XBOX 360


dmkias_46
 Κοινοποίηση

ps3 vs xbox360  

263 members have voted

  1. 1. ps3 vs xbox360

    • ps3
      133
    • xbox360
      130


Recommended Posts

sigoura

kaneis den proeksoflei to mellon

alla oute la8os einai na krinoume to simera, me ta dedomena pou exoume sta xeria mas,, mporei egw esy kai sxedon oloi oi ellines na min exoume to PS3 sta xeria mas, alla i konsola kikloforei kai review kai fotos apo ta games tis mporoume na doume pantou, oi poliseis kai oi katastaseis episei mporoun na kri8oun gia to simera!

 

eksalou de xriazete na exoume kai tis 3 konsoles sta xeria mas agorasmenes gia na exoume dikaioma gnomis ston polemo 3hs genias!

 

ta stixeia einai edw , kai mexri stigmis ta pragmata einai etsi!

sto melon i 8a ambli8oun oi diafores i 8a siglinoun kai kanei den kserei

gia ayto kai dexomaste ta simerina gegonota kai bgazoume kapies 8eories melontos , einai anousio na leme sinexia oti einai noris na krinoume ktl. otan eixe bgei to XBOX1 stin agora apo tin proti mera kikloforias tou pesane na to kritikaroune non stop.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 455
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Fanboism...Υπήρχε και θα συνεχίσει να υπάρχει.Ελπίζω να μην δούμε τέτοια δείγματα εδώ.

1) Λοιπόν,όλοι ξέρουμε το εξείς: Το 360 είναι μία πολύ δυνατή κονσόλα σε hardware αλλά το PS3 είναι δυνατότερο= πολύ πιο ποιοτικά παιχνιδια στο PS3.

+1 στο PS3

2) Απλά XBOX Live +1 στο Xbox 360

 

3) Είναι τα γραφικά που θα καθορίσουν την μάχη? Δεν το νομίζω. Ειδηκά μετά την τολμηρή εμφάνηση της Nintendo με μια σχετικά αδύναμου σε hardware κονσόλα οι "μεγάλοι" ( Microsoft & Sony ) νομίζω πως θα πρέπει να στραφούν και δώσουν βάση ΚΑΙ στο gameplay του παιχνιδιού και πιστεύω ότι αυτό είναι που θα αναδείξει τον νικητή ανάμεσα σε αυτές τις 2 κονσόλες.

Είμαστε σε ένα τεχνολογικό επίπεδο που έχουμε εξασφαλήσει τα ποιοτικά γραφικά και τον ψηφιακό πολυκάναλο ήχο.Μπορούμε όμως να τον χρησιμοποιήσουμε αξιοπρεπώς ή θα έχουμε 1 πραγματικά ποιοτικό τίτλο στους 10?

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ανεκδοτο Τοτε!!! Πραγματικα πολυ καλο. Αν θελετε γμτ μου να σχολιαζετε κατι να ψαξετε πρωτα τα πραγματα. Πολυ πιο ποιοτικα παιχνιδια στο PS3... ΕΛΕΟΣ. Τι μας λες τωρα ρε μεγαλε; Ποιο ειναι πιο ποιοτικο; Ποιο; Το οτι τα launch games του 360 ηταν ΠΟΛΥ καλυτερα απο τα launch του PS3. Θα σου πω μονο ενα παιχνιδι Gears of War, το Resistance δεν φτανει το GoW ουτε στα ονειρα του. Και για το hardware του PS3 vs 360. Ωραια εχει τον Cell και το Blu-Ray... Αλλα μιλαμε για gaming. Ξερεις... στο gaming η GPU μετρα και το 360 εχει πολυ καλυτερη GPU και πολυ δυνατο CPU, λιγο πιο πισω απο τον φοβερο Cell, ειναι πιο efficient και το 512 ram για cpu & gpu ειναι πιο καλο απο εκεινο του PS3. Θα σου εδινα και ενα url μπας και μαθεις κατι αλλα δεν το θυμαμε αν το εχει καποιος ας του το δωσει.
Link to comment
Share on other sites

πολύ πιο ποιοτικά παιχνιδια στο PS3.

+1 στο PS3

 

Υπερβολές...ακόμα και το Resistance (που πρόκειται περί PS3 exclusive οπότε δεν μπορεί κανείς να μιλήσει για "κακό" port ή οτιδήποτε άλλο) δεν έχει καλύτερα γραφικά από το Gears of War (παράδειγμα δίνω). Και όλα τα multiplatform παιχνίδια είναι ίδια και στις δύο κονσόλες...

 

Ναι, το ps3 έχει ένα ΕΛΑΦΡΥ προβάδισμα στον τομέα του επεξεργαστή...από την άλλη υστερεί ελαφρώς στον τομέα του graphics chipset με το RSX να μην είναι τόσο ευέλικτο όσο το chipset της ΑΤΙ στο 360 και στον τομέα της μνήμης που είναι "παγιδευμένο" στα 256 megabyte system ram που έχει το ps3 (σχεδόν όλοι οι developers έχουν παραδεχθεί ότι ένα unified μοντέλο σαν του 360 είναι καλύτερο).

 

3) Είναι τα γραφικά που θα καθορίσουν την μάχη? Δεν το νομίζω. Ειδηκά μετά την τολμηρή εμφάνηση της Nintendo με μια σχετικά αδύναμου σε hardware κονσόλα οι "μεγάλοι" ( Microsoft & Sony ) νομίζω πως θα πρέπει να στραφούν και δώσουν βάση ΚΑΙ στο gameplay του παιχνιδιού και πιστεύω ότι αυτό είναι που θα αναδείξει τον νικητή ανάμεσα σε αυτές τις 2 κονσόλες.

 

Πιστεύω ότι τα γραφικά παίζουν τεράστιο ρόλο...Ωραίο το controller του Wii, αλλά κατά τη γνώμη μου τα 150 ευρώ παραπάνω που κάνει σε σχέση με ένα Gamecube δεν τα δικαιολογεί...χώρια που σε πολλά πιο "κλασσικά" παιχνίδια ο χειρισμός φαίνεται κάπως "gimicky"...βλέπε πχ. Zelda Twilight Princess που η μόνη διαφορά μεταξύ του χειρισμού με το Wii-mote και του κλασσικού dpad είναι ότι αντί να πατάς το A για να χτυπήσεις με το master sword, κουνάς το

χέρι σου...

 

Είμαστε σε ένα τεχνολογικό επίπεδο που έχουμε εξασφαλήσει τα ποιοτικά γραφικά και τον ψηφιακό πολυκάναλο ήχο.Μπορούμε όμως να τον χρησιμοποιήσουμε αξιοπρεπώς ή θα έχουμε 1 πραγματικά ποιοτικό τίτλο στους 10?

 

Εκ των πραγμάτων σε ΟΛΕΣ τις κονσόλες η αναλογία ΚΑΛΩΝ τίτλων σε σχέση με το σύνολο των κυκλοφοριών είναι μικρή...Δε νομίζω ότι το Wii θα αποτελέσει εξαίρεση......

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

apla den 8elw na dw to xeirotero senario gia tin sony ! na bre8ei triti!!!!!!!!!

pragmatika oso pernane oi meres to blepw na ginete olo kai pio alli8ino to fainomeno!

ali8ia ti 8a ginei otan bgalei i microsoft to HALO3????? me ti 8a apantisei i sony? me to metal gear 4 pou akougete oti 8a bgei kai se XBOX? i me kanena allo polla yposxomeno HALOkiller , opos eixan vaftisei to Killzone kai telika bgike mapa to karpouzi? telika pios kinigaei pion? pisteya oti i microsoft kinigouse tin SONY me deos , alla i SONY me tin ypervoliki sigouria na to peis , me ton ypervalonta zlio na mas ferei tin aixmi tis texnologias na to peis, tin patise!

 

giati tetio risko me nees texnologies panakrives na kaneis piramata me teties times, kai me apotelesmata se teleytaia analisi kato ton arxikwn prosdokiwn , malon ayto simenei oti i sony eixe mia anesi aytokratorias , kai eixe to peri8orio na piramatistei (stou kasidi to kefali , kai tin tsepi)

 

 

 

ASXIMA POLY TA PRAGMATA GIA TIN SONY!

Me tis pio aisiodokses maties pali den blepw 8etiko mellon gia tin SONY , ta mona 8etika pou mporei na akousei kaneis einai aoristologies apo SONYfanboys pou miloun 8ewritika (tou stil 8A BGEI to gamato tade paixni, einai poly noris , 8a girisei to klima ktl.

 

egw me antikimeniki matia , to mono pou blepw san 8etiko gia tin SONY einai oti kai kala den itan programatismeno na bgei twra to PS3 , alla se 6 mines (tote diladi pou 8a er8ei kai stin europi) alla , blepontas to XBOX na mazeyei kai na paizei mono tou kai xwris problimata PANIKOBLI8IKE! petakse stin agora loipon i sony osa PS3 prolavane kai bgikane aron aron apo to ergostasio (osoi CELLs den kaikane diladi :p ) kai me to maxeri sto lemo ton kataskeyastwn games gia na bgaloun aron aron pali kapia games na exoune na paizoune! gia ayto pisteyw oti to ksekinima tou SP3 den itan to prepon giati egine me poly biasini! fantastite na ebgene se 6 mines me pagosmio release me 20 gamatous titlous kai xwris problima dia8esimotitas konsolwn! 8a milousame gia mia poly dinamiki eisodo kai gia enan sigouro antipalo... ALLA!!! to megalo ALLA einai oti meta apo 6 mines an to ekane ayto i SONY 8a eixe afisei allous 6 mines sto XBOX!!!!! megalo doro stin MS! opote skef8ikane na bgaloun osa mporoune twra me oti games exoun kai siga siga 8a strosei kai i grami paragogis kai ta games! to problima einai oti ayto telika isos tous gyrisei boomerang! to PS3 dixnei adinamo ! kai i SONY anxomeni!!!!!!

 

ti exete na peite????

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Έχω να πω...

 

αν έγραφες και λίγο ελληνικά ρε συ MIB να μη μαςε πετάγεται το μάτι έξω σε κάθε γραμμή...τι καλά που θα ήταν τα πράγματα!!! :)

 

(Συμφωνώ σε αυτά που λες...τα οποία διάβασα με μεγάλη προσπάθεια, ομολογουμένως!)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

@sonymobby το γεγονος οτι ο εκπροσωπος της sony σε ερωτηση δημοσιογραφου για το γεγονος οτι το xbox 360 φαινεται να ειναι καλυτερη κονσολα απο το ps3 απαντησε, "Ποιος σας ειπε οτι το ps3 θα ειναι κονσολα παιχνιδιων?!", σου λεει τιποτα?

 

Οταν θα κυκλοφορησει θα δουμε..

Οπως κ να εχει παντως, ενω το xbox ειναι ανωτερο απο το ps2, ποτε δεν μπορεσα να συμβιβαστω με τα χειριστηρια του xbox (ο θεος να τα κανει!)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

otan vgike to playstation 1,egw pira saturn sega lover gia xronia

otan vgike to 2,egw pira xbox

twra gia prwti fora skeftomai na parw epitelous ps3,alla tha doume,

merikes apories:

theoritika kalyteres dynatotites grafikwn poio exei?

kai paixnidia opws to resident evil,devil may cry kai alla exclusives tis sony tha vgoun sto 360?

m aresan ta exclusives pou eixa me to xbox,halo,ninja gaiden,forza motorsport ktl,alla i sony eixe paixnidia pou ta zileva se poio megalo arithmo,den metaniwsa pote fysika gia to xbox,to eixa liwsei.ayto fenetai oti tha symvei kai se aytes tis konsoles?

Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

στην τηλεωραση του σπιτιου σου φιλε δεν προκειτε να δεις διαφορες... τα γραφικα εχουν φτασει σε τετοιο επιπεδο που ειναι ανουσιο να λεμε γι αυτα....

 

προσωπικα πιστευω οτι Wii are the winners Wii will rock και αυτο γιατι ειναι η μονη κονσολα που μπορει να τραβηξει καποιον να δοκιμασει αυτον τον καινουριο τροπο gameplay αυτο το λεω γιατι οσοι μα οσοι δοκιμασαν να παιξουν με το Wii παθαν πλακα εγω προσωπικα οπως και αλλοι που εχουν διατυπωσει το ιδιο οταν επιασα το τηλεχειρηστιριο στο χερι και επεξα λιγο σχηματιστικε στο προσωπο μου ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια και να φανταστειτε επαιζα ενα πολυ εντελως ηλιθιο game πετουσα βεντουζες και καροτοχυμο που να επαιζα κατι πιο ποροτικο. εχω να αγορασω κονσολα απο το snes και προσωπικα τα pc games δεν τα αλλαζω αλλα εχω ανακαλυψει οτι πλεον εχασα το ενδιαφερον μου και στα pc games εκτος απο τα multiplayer (σκεφτειτε ποσες φορες εγκαταστησατε καποιο παιχνιδι ειδατε το μενου και μετα delete) ετσι αυτο που θελω να πω ειναι οτι πολλοι ειναι αυτοι που θελουν να δοκιμασουν κατι νεο και αν αναλογιστουμε την τεραστια επιτυχια του DS ακριβως το ιδιο κοινο ειναι που θα αγορασει το Wii γιατι ειναι αυτοι που ψαχνουν την διασκεδαση και οχι νεραιδες σε δεντρα,,,,

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιο ποιοτικα παιχνιδια στο PS3... ΕΛΕΟΣ. Τι μας λες τωρα ρε μεγαλε;

Εννοώ για σε επίπεδο γραφικών...

 

Ναι, το ps3 έχει ένα ΕΛΑΦΡΥ προβάδισμα στον τομέα του επεξεργαστή...

Μα για αυτό το ελαφρύ προβάδισμα μιλάω.Όλοι οι fan του PS3 μας τα'χουν πρήξει εμάς τους 360άδες ότι είναι πολύ καλύτερο.Γι'αυτό και ΜΟΝΟ για'αυτό το έγραψα αυτό.Κι εγώ πιστεύω ότι το 360 Μπορεί να αποδώσει καλύτερα από το PS3 απλώς δεν ήθελα να είμαι απόλυτος.

Πιστεύω ότι τα γραφικά παίζουν τεράστιο ρόλο...Ωραίο το controller του Wii, αλλά κατά τη γνώμη μου τα 150 ευρώ παραπάνω που κάνει σε σχέση με ένα Gamecube δεν τα δικαιολογεί...χώρια που σε πολλά πιο "κλασσικά" παιχνίδια ο χειρισμός φαίνεται κάπως "gimicky"...βλέπε πχ. Zelda Twilight Princess που η μόνη διαφορά μεταξύ του χειρισμού με το Wii-mote και του κλασσικού dpad είναι ότι αντί να πατάς το A για να χτυπήσεις με το master sword, κουνάς το

χέρι σου...

Στην τεράστια τιμή του Wii έχω ξανααναφερθεί και στο παρελθόν.Είναι όντως αδικαιολόγητη.Όλοι μιλούσαν για μία φτηνή κονσόλα αλλά τελικά δεν είδαμε κάτι τέτοιο.Αυτό που ήθελα να πω όμως ήταν ότι είδατε την Nintando να βγάζει καμία δυνατή κονσόλα? Μπα. Κι όμως τα πάει ΠΑΡΑ πολύ καλά στις πωλήσεις της και ξέρεται γιατί.Χρειάζεται νομίζω να τα ξαναλέω.

 

Εκ των πραγμάτων σε ΟΛΕΣ τις κονσόλες η αναλογία ΚΑΛΩΝ τίτλων σε σχέση με το σύνολο των κυκλοφοριών είναι μικρή...Δε νομίζω ότι το Wii θα αποτελέσει εξαίρεση......

Κι όμως εγώ λέω πως θα αποτελέσει εξαίρεση.Ήδη εδώ και αρκετό καιρο η Nintendo έχει αρχίσει να πειραματίζεται με παράξενα παιχνίδια μέσω του DS και ξέρει.Δεν λέω ότι θα θέλουμε να τα πάρουμε όλα, ούτε και λέω πως θα αρέσουν σε όλους ( άλλωστε το Wii και το DS ΔΕΝ απευθύνονται

σε όλους ) αλλά σίγουρα θα δούμε μεγάλο ποσοστό καλών παιχνιδιών.

Αυτά.

Πάω να φάω τώρα γιατί με τόσο γράψιμο πείνασα...

no sig...
Link to comment
Share on other sites

http://www.gamelife.gr/cPages/news.asp?id=846

 

Ο ιαπωνικός κολοσσός δημοσιοποίησε τις αλλαγές στην ιεραρχία ως προαγωγές όλων των εμπλεκόμενων, ωστόσο σύμφωνα με αναλυτές η μετατόπιση του Ken Kutaragi πιθανότατα κρύβει από πίσω μια επίπληξη για τις λανθασμένες κινήσεις, τις απώλειες και της καθυστερήσεις της Sony με το Playstation 3. Ιαπωνική εταιρία αναλύσεων ωστόσο προχώρησε ένα βήμα παρά πέρα. Οι Financial Times δημοσίευσαν δηλώσεις του Yuta Sakurai από την εταιρία αναλύσεων Nomura Securities, ο οποίος διακήρυξε ευθαρσώς πως η μετάθεση του Hirai στη θέση του Kutaragi μπορεί να σηματοδοτήσει την ολοκληρωτική μεταστροφή της Sony από τον τομέα του hardware σε αυτόν του software. «Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να φανταστώ ένα Playstation 4» δήλωσε ο Sakurai.

 

 

 

mipos epali8eyome???

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αυτο δε συμφερει κανεναν. Ο ανταγωνισμος εκανε το 360 αυτο που ειναι τωρα. Το PS4 μπορει να ειναι καλυτερο απο το επομενο Xbox λογο του ανταγωνισμου. Δλδ κανενας δεν πρεπει να χαιρεται με κατι τετοιο και anw ποιος πιστευει, ποιος μπορει μαλλον να φανταστει το Playstation να καταρεει. Για εμενα κατι τετοιο αποκλειεται, εχτως και αν η ιδια η Sony εχει "κουραστει" με τον hardware ανταγωνισμο και τα πολλα του κοστα και αποφασισει πως κατι τετοιο απλα δεν της συμφερει. Ας μου εξηγησει καποιος που καταλαβαινει περισσοτερο!:)

 

P.S. Τοτέ συγγνωμη αν σε παρεξηγησα αλλα αυτα που εγραψες μου φανηκαν γελοια!:p

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι τα γραφικά παίζουν τεράστιο ρόλο...Ωραίο το controller του Wii, αλλά κατά τη γνώμη μου τα 150 ευρώ παραπάνω που κάνει σε σχέση με ένα Gamecube δεν τα δικαιολογεί...χώρια που σε πολλά πιο "κλασσικά" παιχνίδια ο χειρισμός φαίνεται κάπως "gimicky"...βλέπε πχ. Zelda Twilight Princess που η μόνη διαφορά μεταξύ του χειρισμού με το Wii-mote και του κλασσικού dpad είναι ότι αντί να πατάς το A για να χτυπήσεις με το master sword, κουνάς το

χέρι σου...

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω,αγαπητέ shodan.

 

Και θα σε ρωτήσω το εξής: Στο στάδιο που είναι σήμερα τα PS3 και XBOX360 με τα καταπληκτικά γραφικά και τα απίστευτα ρεαλιστικά παιχνίδια που μπορείς να δεις ακόμα και τον ιδρώτα τον παικτών ή τον άνεμο στα μαλλιά τους... ειλικρινά...αν δεν σου δείχνουν την κονσόλα και βλέπεις μόνο την οθόνη, μπορείς να πεις οτι αυτό που βλέπω είναι XBOX ή PS3;; ;)

 

Θέλω να πω πως (σίγουρα) καλά είναι τα γραφικά να είναι όσο πιο ρεαλιστικά γίνεται, ωραία όλα, μαζί σου πως η Nintendo θα κάνει τις ίδιες μ...ιες με τα Mario και τα Pokemon, αλλά δεν καταλαβαίνω προς τι η ένστασή σου για το Wiimote, το οποίο έχει 10άδες διαφορετικές χρήσεις. Δηλαδή είναι καλύτερο το χειριστήριο του XBOX360 ή ακόμα χειρότερα του PS3 που με μικρές διορθώσεις δεν έχουν αλλάξει σχεδόν καθόλου από την εποχή του PSX??

 

What I am trying to say, είναι οτι σε μια κονσόλα ναι μεν καλό είναι να είναι ωραία τα γραφικά...αλλά αν δεν υπάρχει η πρωτοτυπία (έστω και με αυτή τη μορφή!), πόσο μπορεί να σε κρατήσει "καθηλωμένο" ένα παιχνίδι με τέλεια γραφικά αλλά βαρετό gameplay;;; Όπως πολύ σωστά έχει λεχθεί οι κατασκευαστές έχουν πλέον ξεχάσει την έννοια "fun"... Δεν έχουν πλάκα πια οι παιχνιδομηχανές, όπως παλιότερα τα Nintendo και το PSX.

 

Πλακώνεται η MS με την Sony για το Blu-Ray και το HD-DVD και ξεχνάνε πως ο περισσότερος κόσμος δεν θα ασχοληθεί ΠΟΤΕ με την κονσόλα του όπως ασχολείται με τον υπολογιστή του...

 

Γιατί...ειλικρινά...πόσοι συνδέσατε σκληρό και πληκτρολόγιο στο PS2 σας ή κάνατε media center το Xbox σας;;;;) ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι καλύτερο το χειριστήριο του XBOX360 ή ακόμα χειρότερα του PS3 που με μικρές διορθώσεις δεν έχουν αλλάξει σχεδόν καθόλου από την εποχή του PSX??

 

Malon poli ksexnate oti to control tou ps3 einai idio sto eksoteriko simio tou...

omos exei alaksi poli...einai asirmato poli pio elafri kai exei es8itira kinisis...pou to x360 den exei...:cool:

(sorry gia ta greeklish alla grafo apo kin)

Link to comment
Share on other sites

Που είναι η ακριβή τιμή του Wii;;; 249Ε έχει με ένα παιχνίδι δώρο.

Το 360 πόσο έχει;

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

 

Θέλω να πω πως (σίγουρα) καλά είναι τα γραφικά να είναι όσο πιο ρεαλιστικά γίνεται, ωραία όλα, μαζί σου πως η Nintendo θα κάνει τις ίδιες μ...ιες με τα Mario και τα Pokemon, αλλά δεν καταλαβαίνω προς τι η ένστασή σου για το Wiimote, το οποίο έχει 10άδες διαφορετικές χρήσεις. Δηλαδή είναι καλύτερο το χειριστήριο του XBOX360 ή ακόμα χειρότερα του PS3 που με μικρές διορθώσεις δεν έχουν αλλάξει σχεδόν καθόλου από την εποχή του PSX??

 

Η ένστασή μου εντοπίζεται στο ότι το Wii-Mote είναι overrated...μέχρι στιγμής αυτό που κάνει στα περισσότερα παιχνίδια, μπορεί να γίνει και με ένα joypad...(βλέπε πχ. Call of Duty/Red Steel/Twilight Princess/Excite Truck κλπ). Πολύ καλό το wiimote, αλλά να χρησιμοποιείται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...ΔΕΝ θέλω τα παιχνίδια του wii να είναι ports με ένα απλό remapping του control scheme...(όπου το button A μεταφράζεται σε Forward Slash) γιατί αυτό και περιττό είναι και unintiuitive για όσους έχουν συνηθίσει σε joypads είναι, και κουράζει...

 

Το χειριστήριο του ΧΒΟΧ 360 με αυτό του Wii δεν είναι άμεσα συγκρίσιμα...η φιλοσοφία τους είναι διαφορετική...για την ιστορία απλά να πω ότι θεωρώ το controller του 360 ως το ΚΑΛΥΤΕΡΟ joypad που έχει βγει ποτέ...τώρα για αυτό του PS2 ας μην σχολιάσω...όταν αξιωθεί η Sony να ανεβάσει το ένα από τα 2 analogue sticks στην πάνω πλευρά του χειριστηρίου, τότε το ξανασυζητάμε...

 

What I am trying to say, είναι οτι σε μια κονσόλα ναι μεν καλό είναι να είναι ωραία τα γραφικά...αλλά αν δεν υπάρχει η πρωτοτυπία (έστω και με αυτή τη μορφή!), πόσο μπορεί να σε κρατήσει "καθηλωμένο" ένα παιχνίδι με τέλεια γραφικά αλλά βαρετό gameplay;;;

Μα δεν μιλάμε για πρωτοτυπία...Αυτό που έγινε στα περισσότερα games δεν είναι πρωτοτυπία...να βρουν κάτι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καινούργιο να κάνουν με το wii-mote...Και επίσης πιστεύω ότι το Gameplay ΔΕΝ εξαρτάται τόσο πολύ Control System...Αλλίως τις δύο τελευταίες γενιές θα μας είχε πάρει ο ύπνος από την βαρεμάρα.

 

Όπως πολύ σωστά έχει λεχθεί οι κατασκευαστές έχουν πλέον ξεχάσει την έννοια "fun"... Δεν έχουν πλάκα πια οι παιχνιδομηχανές, όπως παλιότερα τα Nintendo και το PSX.

Υπάρχουν πολλές έννοιες της λέξης fun. Fun είναι να είσαι μαζεμένος με παρέα και να παίζεις Mario Party. Fun είναι να είσαι μόνος στο σπίτι και να κόβεις Locust στα δύο με το chainsaw στο Gears. Fun είναι να παιδεύεσαι με τις ώρες να λύσεις ένα γρίφο στο Syberia ή να σκοτώσεις ένα boss στο Baldur's Gate...Fun είναι να κάθεσαι και να λιώνεις με το Pac-Man προσπαθώντας να σπάσεις το τελευταίο σου record...όπως την βρίσκει κανείς...

 

Πλακώνεται η MS με την Sony για το Blu-Ray και το HD-DVD και ξεχνάνε πως ο περισσότερος κόσμος δεν θα ασχοληθεί ΠΟΤΕ με την κονσόλα του όπως ασχολείται με τον υπολογιστή του...

 

Ας μην εθελοτυφλούμε (spelling?) το PS2 υπήρξε μεγάλος παράγοντας στην προωθησή του DVD format (και δεν νομίζω ότι κανένας πέραν από τον Mr. Kutaragi έβλεπε το Ps2 σαν υπολογιστή...)...και επρόκειτω για ένα format χωρίς ανταγωνισμό...Τώρα που υπάρχουν δύο στρατόπεδα λογικό είναι να καίγονται και οι δύο εταιρίες (περισσότερο η sony, λιγότερο η microsoft) για να προωθήσουν τα format τους...

 

 

Γιατί...ειλικρινά...πόσοι συνδέσατε σκληρό και πληκτρολόγιο στο PS2 σας ή κάνατε media center το Xbox σας;;;;) ;)

/me σηκώνει χέρι...

 

Xecuter v2 solderless με 20άρη σκληρό HDD και Xbox Media Center :)

Μακάρι να γινόταν και στο 360....

 

 

 

 

Που είναι η ακριβή τιμή του Wii;;; 249Ε έχει με ένα παιχνίδι δώρο.

Το 360 πόσο έχει;

 

249 ευρώ για hardware παρόμοιο με αυτό του Gamecube...Περίπου δηλαδή 150 ευρώ διαφορά για το Controller, το Wireless και την flash μνήμη...Στα 300 ευρώ παίρνεις το 360 core που τεχνολογικά είναι μία σκάλα παραπάνω...Και όχι το Wiisports δεν είναι παιχνίδι με την κλασσική έννοια του όρου...Περισσότερο σαν "Guide to the Wii-Remote" πλασάρεται...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Το hardware είναι αρκετά ανώτερο από του GameCube και αυτό θα φανεί στην πορεία. Αυτή είναι η αρχική τιμή με πολύ μεγάλο κέρδος. Σύντομα θα πέσει. Ακόμα και έτσι όμως είναι η φθηνότερη.

Όσο απλό και να είναι το παιχνίδι που έχει μέσα είναι κάτι. Μπορείς να παίξεις κάτι χωρίς άλλα έξοδα.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Το hardware είναι αρκετά ανώτερο από του GameCube και αυτό θα φανεί στην πορεία.

Το "αρκετά ανώτερο" προφανώς είναι υποκειμενικό...Το να βγει Gamecube*1.5 δεν είναι "αρκετά ανώτερο" για μένα ;) Και σίγουρα δεν είναι ανώτερο κατά 150 ευρώ...

 

Αυτή είναι η αρχική τιμή με πολύ μεγάλο κέρδος. Σύντομα θα πέσει. Ακόμα και έτσι όμως είναι η φθηνότερη.

Όπως επίσης και το "σύντομα" είναι υποκειμενικό...γιατί σύντομα μπορεί να σημαίνει σε 3 μήνες (όπως το price drop του ΧΒΟΧ λίγο αφότου βγήκε) ή σε 1 χρόνο (όπως το Price Drop του DS Phat κατά 20-30 ευρώ λίγο πριν βγει το Lite).

 

Όσο απλό και να είναι το παιχνίδι που έχει μέσα είναι κάτι. Μπορείς να παίξεις κάτι χωρίς άλλα έξοδα.

 

Και τα demos από το Xbox live marketplace ή το Playstation Store δεν χρεώνονται ;)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά δεν είναι 150Ε. Τώρα έχει 100 το Gamecube. Όταν είχε βγει είχε 200. Χωρίς κάρτα μνήμης χωρίς κανένα παιχνίδι ή κάποιο demo μέσα. Άρα η διαφορά τους είναι 50Ε.

Το σύντομα δεν εξαρτάται από τη Ninty αλλά από τον ανταγωνισμό. Μόλις πέσει η τιμή του 360 θα πέσει και του Wii.

Αν τα παιχνίδια του Wii έχουν το γνωστό gameplay που έχω μάθει από τα διαμάντια της Ν με 1.5 φορά καλύτερα γραφικά από το RE4 εμένα μου φτάνει.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

shodanjr_gr sorry που θα στο πω αλλα εισαι τελειως προκατελημενος και το ολο θεμα δεν εχει να κανει με τις κονσολες αλλα με τους υπολογιστες οπως ημουν και γω μεχρι που διασκεδασα με το wii mote αυτο που σου δινει το wii δεν ειναι ενα απλο παιχνιδι αλλα ενα πιο ολοκληρωμενο τροπο αλληλεπιδρασης με το παιχνιδι δεν ειναι απλα κουναω το χερι μου και σκεψου το εξεις τι ειναι καλυτερο να δινεις πληροφορια απο τον εγκεφαλο στα δαχτυλα η σε ολοκληρο το χερι... αυτο που θελω να πω ειναι οτι κονσολα με αυτον τον τροπο σου αλλαζει τη διαθεση και θα αναφερθω μονο στα περι multiplaying at home games πιστευω οτι σε μια υλικια πανω απο τα 20++ δεν εχουμε χρονο για να λυνουμε γρυφους και να τρωμε ωρες πανω σε παιχνιδια αλλα μπορουμε ανετα να χρησημοποιησουμε κατι για να μας χαλαρωσει και αυτο εχει το ονομα wii και παιδια επιτελους το wii εχει εντελως διαφορετικο hardware απο το gamecube πιο καλο επεξεργαστη καινουρια καρτα γραφικων ολα δλδ ειναι εντελως πιο διαφορετικα και περιμενετε να δειτε τα γραφικα στους επομενους τιτλους που θα βγουν και θα διαπιστωσουμε ολοι τι ειναι
Link to comment
Share on other sites

Όταν βγήκε το Gamecube το hardware ήταν καινούργιο...(εν έτει 2001-2002)...

5 Χρόνια μετά βγαίνει το Wii με πρακτικά την ίδια CPU και GPU (ελάχιστες διαφορές και κατασκευή σε χαμηλότερη κλίμακα = μικρότερο κόστος)...Για αυτό και συγκρίνω με το gamecube των 100 ευρώ...Όταν πρωτοβγήκε το gamecube η Ninty έκανε απόσβεση στην έρευνά της...τώρα όμως πάει να βγάλει μεγάλο κέρδος...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

shodanjr_gr sorry που θα στο πω αλλα εισαι τελειως προκατελημενος και το ολο θεμα δεν εχει να κανει με τις κονσολες αλλα με τους υπολογιστες οπως ημουν και γω μεχρι που διασκεδασα με το wii mote αυτο που σου δινει το wii δεν ειναι ενα απλο παιχνιδι αλλα ενα πιο ολοκληρωμενο τροπο αλληλεπιδρασης με το παιχνιδι δεν ειναι απλα κουναω το χερι μου και σκεψου το εξεις τι ειναι καλυτερο να δινεις πληροφορια απο τον εγκεφαλο στα δαχτυλα η σε ολοκληρο το χερι... αυτο που θελω να πω ειναι οτι κονσολα με αυτον τον τροπο σου αλλαζει τη διαθεση και θα αναφερθω μονο στα περι multiplaying at home games πιστευω οτι σε μια υλικια πανω απο τα 20++ δεν εχουμε χρονο για να λυνουμε γρυφους και να τρωμε ωρες πανω σε παιχνιδια αλλα μπορουμε ανετα να χρησημοποιησουμε κατι για να μας χαλαρωσει και αυτο εχει το ονομα wii και παιδια επιτελους το wii εχει εντελως διαφορετικο hardware απο το gamecube πιο καλο επεξεργαστη καινουρια καρτα γραφικων ολα δλδ ειναι εντελως πιο διαφορετικα και περιμενετε να δειτε τα γραφικα στους επομενους τιτλους που θα βγουν και θα διαπιστωσουμε ολοι τι ειναι

 

Καταρχάς κάνω quote το σύνολο του post για να δούμε ποιος πραγματικά είναι προκατηλημένος...με bold το κομμάτι που φαίνετια λες και είναι βγαλμένο από Press Release της nIntendo για το Wii...

 

Πριν ξεκινήσω θέλω να σου γνωρίσω και τους φίλους μου, τα σημεία στίξης:

Τελεία .

Κόμμα ,

και τους γνωστούς μου τα κεφαλαία γράμματα, καθώς και το πλήκτρο Enter ή Return.

 

 

το ολο θεμα δεν εχει να κανει με τις κονσολες αλλα με τους υπολογιστες

 

Ε;

 

αυτο που σου δινει το wii δεν ειναι ενα απλο παιχνιδι αλλα ενα πιο ολοκληρωμενο τροπο αλληλεπιδρασης με το παιχνιδι δεν ειναι απλα κουναω το χερι μου και σκεψου το εξεις τι ειναι καλυτερο να δινεις πληροφορια απο τον εγκεφαλο στα δαχτυλα η σε ολοκληρο το χερι...

 

Έχεις την εντύπωση ότι το Wii-Mote κάνει ακριβές "motion-mapping" των κινήσεων του χεριού σου; Νομίζεις ότι θα κάνεις χτύπημα στο Wii Baseball και ο χαρακτήρας σου θα κάνει ακριβώς την ίδια κίνηση; Ψιλολάθος κάνεις...

 

αυτο που θελω να πω ειναι οτι κονσολα με αυτον τον τροπο σου αλλαζει τη διαθεση και θα αναφερθω μονο στα περι multiplaying at home games πιστευω οτι σε μια υλικια πανω απο τα 20++ δεν εχουμε χρονο για να λυνουμε γρυφους και να τρωμε ωρες πανω σε παιχνιδια

 

Πέραν από το γεγονός ότι όποιος θέλει να βρει χρόνο, βρίσκει...νομίζεις ότι στο Wii τα παιχνίδια δεν θα απαιτούν χρόνο; Νομίζεις ότι όλα τα games θα είναι minigame based; Όπως πχ το Warioware; Ψιλολάθος κάνεις...

 

παιδια επιτελους το wii εχει εντελως διαφορετικο hardware απο το gamecube πιο καλο επεξεργαστη καινουρια καρτα γραφικων [/b]ολα δλδ ειναι εντελως πιο διαφορετικα

 

Βαθιά νυχτωμένος φίλε μου...γιατί νομίζεις ότι η Ninty δεν έχει ανακοινώσει επίσημα τα specifications της CPU και GPU του Wii;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω shodan πως το χειριστήριο του Wii είναι απλά "πατάς το A"...ίσα ίσα... είναι πολύ πιο διασκεδαστικό το να κινείσαι ο ίδιος από το να πατάς απλά το A,X,Y κτλ. πλήκτρο και να κάνεις επίθεση με το ξίφος...

 

Επίσης ναι, ΣΙΓΟΥΡΑ τα παιχνίδια του Wii ΔΕΝ θα έχουν τα γραφικά του 360 και δεν θα πλησιάζουν ούτε στο χιλιόμετρο του PS3 αλλά για μένα...και στο λέω σαν πρώην fan της Sony...αυτό έπαψε να έχει τόσο μεγάλη σημασία. Καλά είναι τα γραφικά αλλά το gameplay είναι αυτό που για μένα έχει σημασία.

 

Και ελπίζω(γιατί φυσικά είναι τελείως λάθος να πει κανείς "είμαι σίγουρος") πως η Nintendo θα εκμεταλλευτεί πλήρως τις απίστευτες δυνατότητες που της δίνει το Wiimote...

 

Να σου πω την αλήθεια;; Παλιά όταν ανακοινωνόταν Harry Potter τίτλος γέλαγα...τώρα δεν μπορώ να περιμένω να αρχίσω να χρησιμοποιώ το Wiimote ως magic wand...

 

That's what I'm talking about! ;)

 

Όσο για την τιμή με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. Είναι λάθος που το κοστολογούν τόσο ακριβά... Αλλά ακόμα και έτσι και πάλι είναι φτηνότερο των Xbox360 και Ps3...Και μην αναφέρεις καν την core έκδοση του Xbox ρε συ... Δεν συμφέρει από ΚΑΜΙΑ άποψη να την πάρει κανείς! Πάντως για το Wii Sports που λες "guide for wiimote" και πάλι δεν διαφωνώ...απλά να σου θυμίσω πως το παιχνίδι έχει πάρει και βραβείο στην E3: Game Critics Award: Best Sports Game... Εννοείται φυσικά πως δεν το θεωρώ ότι καλύτερο αλλά για πακέτο με την κονσόλα (που ας μη γελιόμαστε...χρεώνεται κανονικά) μια χαρά είναι :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ηθελα να πω στο πρωτο σου ερωτημα ειναι οτι οπως πολλοι επισης πιστευω οτι ισως εισαι και c μεσα σε αυτους, οταν αγορασαμε το πρωτο pc σταματησαμε να ασχολουμαστε με τα παιχνιδια στις κονσολες και για να αναφερεις παιχνιδια που ειναι rpg στο ποστ σου σημαινει οτι εχεις χασει το ενδιαφερον σου για αυτον τον τροπο παιχνιδιου με το περιοριστικο κοντρολερ

εγω προσωπικα πιστευω οτι σαν το ποντικι και το πληκτρολογιο δεν ειναι τυποτα...

ναι εχω παιξει με το wii mote και αισθανθηκα κατι διαφορετικο που το ειχα χασει για τις κονσολες εδω και χρονια πραγμα που το εχουν παθει παρα πολλα ατομα

αν θελει καποιος να χαλαρωσει ανετα μπορει να παιξει με το wii mini gamew και οχι με το Baldur's Gate (ex)

δεν λεω οτι το hardware ειναι το καλυτερο που θα μπορουσε και γενικα ειναι low mid ranged αλλα σε μια κονσολα που σε λιγο καιρο με 250 θα εχεις και ενα παιχνιδι ή 200 και την κονσολα σκετη ειναι μια χαρα

 

επισης να ξερεις οτι αυτο που λειπει απο την κονσολα και το βλεπουμε ολοι θα ερθει εν καιρο και δεν νομιζω οτι θα περασει καιρος για να δεις το Wii2 οπως επισης πιστευω οτι θα εξαρτηθουν ολα απο την πορεια της κονσολας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω shodan πως το χειριστήριο του Wii είναι απλά "πατάς το A"...ίσα ίσα... είναι πολύ πιο διασκεδαστικό το να κινείσαι ο ίδιος από το να πατάς απλά το A,X,Y κτλ. πλήκτρο και να κάνεις επίθεση με το ξίφος...

Φίλε μου στο Twilight Princess αυτό γίνεται...

 

Καλά είναι τα γραφικά αλλά το gameplay είναι αυτό που για μένα έχει σημασία.

Ποιος αποκλείει το καλό gameplay στις υπόλοιπες μη-wii-mote-ούχες κονσόλες; Προσωπικά από το 360 μου πρέπει να έχουν περάσει 10 και παραπάνω παιχνίδια, και από αυτά τα χάρηκα σχεδόν όλα στο έπακρο.

 

Δεν συμφέρει από ΚΑΜΙΑ άποψη να την πάρει κανείς!

Δεν διαφωνώ, δεν είναι για τον μέσo gamer. Αλλά ο μικρός που θέλει να παίζει ένα Fifa και ένα ProEvo γιατί να φορτωθεί με το σκληρό δίσκο και τα υπόλοιπα extras χωρίς λόγο;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...