Jump to content

Playstation 3 vs XBOX 360


dmkias_46
 Κοινοποίηση

ps3 vs xbox360  

263 members have voted

  1. 1. ps3 vs xbox360

    • ps3
      133
    • xbox360
      130


Recommended Posts

Και για να τελειώσω από την πλευρά μου αυτή την αντιπαράθεση θα πω ένα τελευταίο επιχείρημα:

μόνο και μόνο επειδή έχει το Zelda και το Metroid θα το αγοράσω το πρώτο πρωί που θα βγει!!!

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 455
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε μου στο Twilight Princess αυτό γίνεται...

 

 

 

Μην κολλάς σε αυτό το παιχνίδι. Έχει σχεδιαστεί για gamecube και απλά μεταφέρθηκε στο Wii.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στο Twilight Princess αυτό γίνεται...

 

 

Ποιος αποκλείει το καλό gameplay στις υπόλοιπες μη-wii-mote-ούχες κονσόλες; Προσωπικά από το 360 μου πρέπει να έχουν περάσει 10 και παραπάνω παιχνίδια, και από αυτά τα χάρηκα σχεδόν όλα στο έπακρο.

 

 

Δεν διαφωνώ, δεν είναι για τον μέσo gamer. Αλλά ο μικρός που θέλει να παίζει ένα Fifa και ένα ProEvo γιατί να φορτωθεί με το σκληρό δίσκο και τα υπόλοιπα extras χωρίς λόγο;

 

Όχι ακριβώς...η κίνηση υπάρχει...

 

Αλλά anyway...

 

Δεν διαφωνώ πως υπάρχουν καλά παιχνίδια και για XBOX360... Και εννοείται φυσικά πως αν έπαιρνα 360 ή Ps3 δεν υπήρχε ούτε μια στο εκατομμύριο να πάρω το Ps3. Αλλά από την άλλη στις κονσόλες αυτές τα παιχνίδια είναι λίγο πολύ τετριμμένα: Ξέρω τι θα βγει πριν βγει...χωρίς καμία έκπληξη... Fifa, Pro, NFS, GTA, Halo...όχι οτι δεν είναι αυτά καλά παιχνίδια...αλλά ειλικρινά...τι έκπληξη μπορεί να περιμένει κανείς από τα παιχνίδια των XBOX/PS3;;

 

Όσο για το τελευταίο που λες...διαφωνώ. Αν είναι για τον "μικρό", γιατί να πάει να δώσει 300 ευρώ για το XBOX360 και όχι 120 για το PS2;; ή 100 για το Gamecube ή το Xbox!! Προσωπικά δεν νομίζω πως έχει κανένα νόημα η μικρή έκδοση!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω τι θα βγει πριν βγει...χωρίς καμία έκπληξη... Fifa, Pro, NFS, GTA, Halo...όχι οτι δεν είναι αυτά καλά παιχνίδια...αλλά ειλικρινά...τι έκπληξη μπορεί να περιμένει κανείς από τα παιχνίδια των XBOX/PS3;;

Ενώ της Nintendo είναι τίγκα στο innovation; Τα παλιά της licenses λάστιχο τα έχει κάνει ρε γμτ...(βλέπε Zelda, Mario Kart κλπ κλπ)

 

Όσο για το τελευταίο που λες...διαφωνώ. Αν είναι για τον "μικρό", γιατί να πάει να δώσει 300 ευρώ για το XBOX360 και όχι 120 για το PS2;; ή 100 για το Gamecube ή το Xbox!! Προσωπικά δεν νομίζω πως έχει κανένα νόημα η μικρή έκδοση!

Αν σε πειράζει η ηλικία, γύρνα το στο "μεγάλος" ;) Πορωμένοι Fifaκηδες και PROάκηδες υπάρχουν άπειροι :)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο MIB, να περασει το hype του wiimote και θα μεινουν τα οι δυο αξιες κονσολες!:p

-Mum! Tommy's Wii is very nice!

-What?!?!

 

EDIT: Το GT: HD ακουρωθηκε... http://uk.gamespot.com/news/6162566.html

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια βγηκε πσ3 κ δεν το πηρα χαμπαρι?ποσο κανει?βαριεμαι να διαβαζω ολα τα ποστ τωρα!:p

παντως ψηφισα πσ3 για τον απλο λογο οτι γκραν τουρισμο δεν βγαινουν πουθενα αλλου!;)

XLVI
Link to comment
Share on other sites

8a dwseis 800 euro gia ena agapimeno sou paixnidi!?!??!!?!?!?!??

 

ayto 8a pei tifli afosiosi se konsola!

 

egw as poume 8a parw to XBOX giati kiklofroune arketoi titloi pou mou aresoun kai malisa oso pernane ta xronia metakomizoun kai titloi tou PlayStation sto XBOX , enw to antistrofo den ginete! (px. to DEAD OR ALIVE apo to PS pige sto XBOX. to PRO evolution (paixnidi pou kokoreyontousan poloi prin xronia kai legane 8a parw to PS2 giati exei PRO evolution mono kai mono gia ayto twra ti na poune ... :p any way ka8e enas me tis agapes tou :p )

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

800 ευρω κανει?αληθεια?:blink: να παει να γ@μηθει.

 

ΜΙΒ τι τυφλη αφοσιωση,μονο gt4 k tourist trophy επαιζα.αντε κ κανα προ με παρεα.

XLVI
Link to comment
Share on other sites

800 ευρω κανει?αληθεια?:blink: να παει να γ@μηθει.

 

ΜΙΒ τι τυφλη αφοσιωση,μονο gt4 k tourist trophy επαιζα.αντε κ κανα προ με παρεα.

 

 

Τσεκαρε λοιπον τωρα το Project Gotham Racing 3 και το επερχομενο Forza Motosport 2 στο Xbox 360 ...παιξε και λιγο Online με αυτα και θα το εχεις αγορασει Πριν το καταλαβεις ...

Αντε ...καλα παιχνιδια !!!:lol:

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Το ότι το HD-DVD player είναι addon για το 360 είναι θετικό για δύο λόγους. Πέρα από τον προφανή (προεραιτική επιλογή άρα και κλιμάκωση κόστους), ένα σετ XBOX360-HDDVD θα έχει τελικά δύο drives: ένα dvdrom για παιχνίδια και ένα hddvdrom για ταινίες. Έτσι δε θα έχουμε τα φαινόμενα φθοράς (και πολλές φορές αχρήστευσης) του drive από τη χρήση του για ταινίες, όπως ίσως θυμάστε οτι γινόταν με το ps2. Ακόμα και αν "τα φτύσει" το hd-dvd, αγοράζουμε άλλο με 100 ευρώ (τόσο θα έχει φτάσει να κοστίζει μέχρι να τα τινάξει το πρώτο).
Link to comment
Share on other sites

Μπααααα.Θα το στηρίξει η Sony.Aλλα και να αποτύχει πιο καλά την βολεύει την εταιρία να μην κυκλοφορούν στο εμπόριο τέτοια δισκάκια.
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το στηρίζει με νύχια και με δόντια!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Άλλο λέω.Γιατί θα πέσει έξω οικονομικά η Sony αν αποτύχει το blu-ray?

Το PSP αν θυμάστε χρησιμοποιεί UMD.Ένα πάρα πολύ λίγο διαδεδομένο μέσο αποθήκευσης. Κι όμως...

no sig...
Link to comment
Share on other sites

To UMD όμως δεν είχε ποτέ αξιώσεις να κατακλύσει την αγορά και να αντικαταστήσει το DVD, όπως το Blu-ray...

 

Kαι η Sony μετρά ήδη μια πολύ μεγάλη αποτυχία με την προσπάθεια που είχε κάνει παλιότερα στον χώρο τον discman... Προσπάθησε τότε (και δεν πέτυχε) να αντικαταστήσει το (αρκετά) καινούργιο στην τότε αγορά mp3 με ένα δικό της τύπο συμπίεσης αρχείων ήχου -το γνωστό Atrac3... Δεν την παίρνει για άλλες αποτυχίες...

 

Και λες και τα ζητάει ο οργανισμός της, φέραιτε σαν να είναι μόνη της στην αγορά: αλλαζονικά, εγωιστικά και απίστευτα εκνευριστικά!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κρέμεται οικονομικά από το Blu-Ray? Μου φαίνεται αρκετά υπερβολικό. Και τώρα δεν παίρνει royalties από τα DVD και επιβιώνει μια χαρά.

Αυτό που θα πληγωθεί πάρα πολύ είναι το γόητρό της, το status της σαν πρωτοπόρος - καινοτόμος εταιρεία, ηγέτης που οδηγεί την αγορά σε νέα formats αντί να ακολουθεί. Παρά τη συμμετοχή της στη δημιουργία του CD και του DVD η ρετσινιά του betamax την ακολουθεί ακόμα.

Το φιάσκο του atrac3 είναι μάλλον απόρροια του διπλού ρόλου της Sony σαν εταιρείας ηλεκτρονικών αλλά και περιεχομένου. Για την apple & τις Microsoft, Creative κλπ. δεν κοστίζει τίποτα το παράνομο filesharing, ίσα ίσα τους βοηθάει να πουλάνε περισσότερο hardware, για μια δισκογραφική όμως σαν τη Sony BMG είναι καταστροφικό. Η στρατηγική εξαγορών δισκογραφικών (& κινηματογραφικών studio στο μέλλον; ) αποδείχθηκε παγίδα για την εταιρεία, είναι τόσο απλό κατά τη γνώμη μου.

Τέλος πάντων, το ενδιαφέρον ερώτημα εδώ είναι αν μπορεί να επιζήσει το PS3 εφόσον αποτύχει το Blu-Ray και το ανάποδο. Το πρώτο το θεωρώ περίπου βέβαιο, άλλωστε πριν μερικά χρόνια όλες οι κονσόλες είχαν proprietary formats αποθήκευσης. Το θέμα είναι αν μπορεί να αντέξει το blu-ray ενδεχόμενη αποτυχία του PS3. Το μεγάλο του τεχνολογικό πλεονέκτημα (από πλευράς προδιαγραφών τουλάχιστον, γιατί στην πράξη ως τώρα το HD-DVD αποδεικνύεται απολύτως επαρκές), η υποστήριξη όλων των studio του Hollywood πλην Universal και όλων των κατασκευαστών πλην Toshiba λένε πως μάλλον μπορεί, αλλά επειδή στο launch έχουν πάει όλα (μα όλα! ) λάθος - κακές κωδικοποιήσεις, καθυστερήσεις και πολύ προβληματικό πρώτο player από τη Samsung (επίσης τεράστιο λάθος της Sony να επιτρέψει σε άλλη εταιρεία, και μάλιστα χαμηλότερων standards από τα δικά της να ρίξει στην αγορά το πρώτο player)- νομίζω ότι αν και το PS3 δεν πάει καλά το Blu-Ray θα το αποχαιρετήσουμε πριν καλά καλά το γνωρίσουμε. Που θα είναι κρίμα γιατί σαν τεχνολογία έχει μεγαλύτερο περιθώριο ζωής από το HD-DVD.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα αποτυχία τους PS3! Το οτι το PS3 θα ξεπουλήσει είναι σίγουρο...πιο σίγουρο από το οτι ο ήλιος θα βγει από την Ανατολή! (τι λέω ο Θεός πρωί-πρωί!)

 

Οπότε νομίζω πως είναι μονομερές το ερώτημα: Αν το blu-ray αποτύχει, το PS3 και γενικότερα η Sony που το υποστηρίζει κραυγαλέα τι θα γίνει;; Και να σου θυμίσω πως στην αρχή του PSP πολλά studios του Hollywood το υποστηρίζανε. Πλέον όμως πολύ λίγες ταινίες UMD κυκλοφορούν - και αυτές από ταινίες μεγαθήρια π.χ. King Kong, Da Vinci Code...

 

Η δική μου απορία είναι η εξής: Αν το Blu-ray στην γενικότερη αγορά αποτύχει, τι θα σημαίνει αυτό για τη Sony?? Αν δηλαδή καταφέρει να νικήσει το HD-DVD, πώς θα πείσει η Sony τα κινηματογραφικά studios να βγάζουν Blu-Ray εκδόσεις των ταινιών τους ΜΟΝΟ για περιορισμένο κοινό;; (που δεν θα τους συμφέρει και καθόλου γιατί - τουλάχιστον σε πρώτη φάση - το Blu-Ray είναι πανάκριβο...)

 

Εκτός δηλαδή του οτι το PS3 θα έχει τη δυνατότητα να μας δίνει απίστευτα σε ποιότητα γραφικών και μέγεθος παιχνίδια...τι θα γίνει;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα αποτυχία τους PS3! Το οτι το PS3 θα ξεπουλήσει είναι σίγουρο...πιο σίγουρο από το οτι ο ήλιος θα βγει από την Ανατολή! (τι λέω ο Θεός πρωί-πρωί!)

 

 

Θεωρητικά μιλούσα. Ούτε εγώ το πιστεύω αλλά αν προσπαθήσει λίγο ακόμα η Sony μπορεί και να τα καταφέρει. :p Η ουσία είναι βέβαια σχεδόν όλες οι κριτικές μιλούν για εξαιρετικό προϊόν αλλά πρέπει να προσέξουν τα προβλήματα της αρχής γιατί έχουν μαζευτεί πολλά.

 

Οπότε νομίζω πως είναι μονομερές το ερώτημα: Αν το blu-ray αποτύχει, το PS3 και γενικότερα η Sony που το υποστηρίζει κραυγαλέα τι θα γίνει;; Και να σου θυμίσω πως στην αρχή του PSP πολλά studios του Hollywood το υποστηρίζανε. Πλέον όμως πολύ λίγες ταινίες UMD κυκλοφορούν - και αυτές από ταινίες μεγαθήρια π.χ. King Kong, Da Vinci Code...

 

Δεν νομίζω ότι μπορείς να τα συγκρίνεις. Αν η Sony και τα studios βάσιζαν πολλά στο UMD σαν κινηματογραφικό format τότε απλά ζουν στον κόσμο τους. Η έννοια φορητό βίντεο ακούγεται ελκυστική αλλά στην πράξη δε δουλεύει. Ούτε στο PSP ούτε πουθενά: πριν λίγες μέρες διάβαζα για το iPod ότι δεν το χρησιμοποιεί σχεδόν κανείς για video. Μα δεν γίνεται, η εμπειρία στην πράξη είναι εντελώς απογοητευτική. Οπότε δεν υπάρχει παραλληλισμός με το UMD κατά τη γνώμη μου.

Τώρα τί εννοείς τί θα γίνει η Sony αν αποτύχει το Blu-Ray; Είτε θα βγουν υβριδικά players που θα μας λύσουν το πρόβλημα, είτε θα αναγκαστεί η Sony να βγάζει HD-DVDs όπως και οι υπόλοιποι.

Το PS3 θα περιορισθεί στη βασική του λειτουργία ως παιχνιδομηχανής, δεν πιστεύω ότι θα επηρεασθεί ιδιαίτερα.

 

Η δική μου απορία είναι η εξής: Αν το Blu-ray στην γενικότερη αγορά αποτύχει, τι θα σημαίνει αυτό για τη Sony?? Αν δηλαδή καταφέρει να νικήσει το HD-DVD, πώς θα πείσει η Sony τα κινηματογραφικά studios να βγάζουν Blu-Ray εκδόσεις των ταινιών τους ΜΟΝΟ για περιορισμένο κοινό;; (που δεν θα τους συμφέρει και καθόλου γιατί - τουλάχιστον σε πρώτη φάση - το Blu-Ray είναι πανάκριβο...)

 

Δεν θα τα πείσει, είναι τόσο απλό. Πάντως για να μην υπερβάλλουμε, το Blu-ray forum αποτελείται από δεκάδες μέλη, κατασκευαστές και studio, όχι μόνο τη Sony. Οπότε κάποια studio έχουν δικό τους συμφέρον να κερδίσει το Blu-ray και θα το στηρίξουν.

Πανάκριβο είναι όπως και όλες οι τεχνολογίες στην αρχή, σε λίγο καιρό δεν θα είναι πανάκριβο. Άλλωστε τον εξοπλισμό θα τον έχουν πληρώσει ήδη, σταματώντας την παραγωγή το μόνο που θα πετύχουν θα είναι να κάνουν τη ζημιά τους αναπόφευκτη.

Είμαστε κατά 90% περίπου off topic. :p

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Kαι η Sony μετρά ήδη μια πολύ μεγάλη αποτυχία με την προσπάθεια που είχε κάνει παλιότερα στον χώρο τον discman... Προσπάθησε τότε (και δεν πέτυχε) να αντικαταστήσει το (αρκετά) καινούργιο στην τότε αγορά mp3 με ένα δικό της τύπο συμπίεσης αρχείων ήχου -το γνωστό Atrac3...
[Μια σύντομη παρένθεση, γιατί δεν είναι ακριβώς έτσι]

 

Ο αλγόριθμος atrac και το MD ως αποθηκευτικό μέσο εμφανίστηκαν στην αγορά αρκετά πριν γίνει η έκρηξη με το mp3. Ήταν τότε που προσπαθούσαν να βγάλουν κάτι για να αντικαταστήσει τις κασέτες... Απλά η Sony επέλεξε -όπως πάντα- λάθος μεθόδους να το προωθήσει και δεν κέρδισε ποτέ κάποιο σοβαρό μερίδιο της αγοράς παρά τα καλά τεχνολογικά χαρακτηριστικά που είχε. Ούτε βέβαια κατάφερε να δει τον κατακλυσμό που ερχόταν με το mp3 και να το εκμεταλλευτεί προς όφελος της. Ακόμα και τότε που είχε αρχίσει ο χαμός, αυτοί προσπαθούσαν να πείσουν ότι είναι καλύτερα να μετατρέπεις τα mp3 σου σε atrac για να τα βάλεις στο minidisc (και με περιορισμούς). Αυτό που κάνει τώρα με το PS3 είναι να προσπαθεί να επιβάλει το Blu-ray με αυτό τον έμμεσο τρόπο. Δεν πρόκειται να μάθουν ποτέ αυτοί οι άνθρωποι...

Link to comment
Share on other sites

http://www.gamespot.com/features/6162742/index.html -> Σχολιαστε. Εγω εν θα πω, η GPU μετραει παααρα πολυ, ειδικα αν μπορεις να εχεις και HDR συγχρονος σε αντιθεση με τον ανταγωνισμο!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το θεμα ειναι πολυ απλο το xbox ειχει καλυτερη καρτα γραφικων απο το ps3 οτι και να κανουμε δεν γινεται ειναι το hardware εκτος οσοι παρουν ps3 νομιζουν οτι με καποιο μαγικο τροπο θα αλλαξει

αν κοιταξουμε αυτη τη στιγμη τις καρτες γραφικων η ατι δεν εχει καποια καρτα να συγκρηθει με τον nvidia 8800 οτι και να λετε αυτοι του ps3 δεν γινεται να αλλαξει

το μονο που εχει μεινει ειναι το blue ray player τιποτα αλλο οποιος θελει blue ray να παρει το ps3 γιατι αυτη τη στιγμη ενας blue ray player κανει πανω απο 1200ε

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...