Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

Καλό θα είναι να μην κάνεις και τσιγάρο μαζί.

Μάθε τα εργαλεία σου(διάβασε οτι μπορείς για τον ατμοποιητή σου, δες video κλπ). Οτι πρόβλημα και να προκύψει να μπορέσεις να το χειριστείς.

 

Και μην το καπνίζεις σαν τσιγάρο. Κάνε μια δυο τζουρες και άστο. Μετά από μερικά λεπτά πάλι.

 

Tapatalked

ναι θέλω να ασχοληθώ μαζί του σχετικά, να πω την αλήθεια το αγόρασα και μέχρι τώρα που το παρέλαβα δεν διάβασα τίποτα για τον τρόπο χρήση του.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ποιο προστατευτικο case κάνει για αυτό ? https://www.fasttech.com/p/5202904

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

βοηθήστε τον ΄΄τυφλό΄΄ :)

Case για το mod βρήκα εκτός fasttech.

Λέω να πάρω κανά ΄΄γυαλάκι΄΄ extra, ίσως και κανά τσιμπιδάκι για την αλλαγή της αντίστασης, τι λέτε ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

βοηθήστε τον ΄΄τυφλό΄΄ :)

Case για το mod βρήκα εκτός fasttech.

Λέω να πάρω κανά ΄΄γυαλάκι΄΄ extra, ίσως και κανά τσιμπιδάκι για την αλλαγή της αντίστασης, τι λέτε ?

 

Σαφέστατα ότι extra πάρεις αν μπορείς, καλό είναι για κάθε ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όποιος είναι απο Θεσσαλονίκη μπορεί να έρθει στα group μου σχετικά με το ηλεκτρονικό.

 

https://www.facebook.com/groups/401279253402082

 

 

https://www.facebook.com/groups/712124152220495/

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

από fasttech αγοράζουμε liqua , είναι οκ ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

από fasttech αγοράζουμε liqua , είναι οκ ?

 

Μια χαρά είναι τα liqua από fasttech, κάτι ανώνυμα ή κάποια που δεν υπάρχουν στην ευρώπη μην πάρεις γιατί θα πάθεις δηλητηρίαση ( εμπειρικά στο λέω :p )

Link to comment
Share on other sites

μα που πήγε ο φίλος μου ο baator ???

Λοιπόν το έχω ρυθμίσει στα 15 watt , μπας και είναι χαμηλά ?????

Ενα μίκρο πρόβλημα που έχω είναι ότι αραιά και που από το σημείο που ρυθμίζεις την τζούρα στάζει καμιά σταγόνα υγρό, το έχω τσεκάρει όλα είναι βιδωμένα καλά χωρίς να έχει τσακίσει καμία φλάτζα , τι μπορεί να συμβαίνει ?????

Λέω αύριο να σταματήσω στο Χαλάνδρι στο replace smoke να δοκιμάσω bebeca , διαβάζω σχεδόν παντου θετικά και μόνο σχόλια

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

μα που πήγε ο φίλος μου ο baator ???

Λοιπόν το έχω ρυθμίσει στα 15 watt , μπας και είναι χαμηλά ?????

Ενα μίκρο πρόβλημα που έχω είναι ότι αραιά και που από το σημείο που ρυθμίζεις την τζούρα στάζει καμιά σταγόνα υγρό, το έχω τσεκάρει όλα είναι βιδωμένα καλά χωρίς να έχει τσακίσει καμία φλάτζα , τι μπορεί να συμβαίνει ?????

Λέω αύριο να σταματήσω στο Χαλάνδρι στο replace smoke να δοκιμάσω bebeca , διαβάζω σχεδόν παντου θετικά και μόνο σχόλια

 

:p

 

Δεν θυμάμαι, ποιον ατμοποιητή πήρες τελικά; Ποια αντίσταση χρησιμοποιείς;

Το να στάζει καμιά σταγονίτσα λίγο μετά αφού το γεμίσεις δεν είναι και τόσο περίεργο, το να σου φεύγει όλο το υγρό

από τις τρύπες εισαγωγής αέρα θα ήταν πρόβλημα. Γι' αυτό όλοι είμαστε με χαρτοπετσέτες και χαρτομάντηλα συνεχώς μαζί.

Αν το πρόβλημα δηλαδή είναι μικρό και λύνεται με ένα σκουπισματάκι, δεν τρέχει κάτι. Αν χάνεις τόσο υγρό που να λες κάτι δεν πάει καλά εδώ, βλέπουμε.

 

Για τα κινέζικα υγρά σου απάντησαν και τα παιδιά, γενικά λέμε ότι καλό είναι να αποφεύγουμε αγορές υγρών από εκεί γιατί είναι ένα μικρό ρίσκο, τώρα για τα Liqua συγκεκριμένα, λογικά τα ίδια με εδώ θα είναι, ξέρω 'γω...

 

Με το Bebeca οι περισσότεροι είναι ξετρελαμένοι, είναι τρομερά δημοφιλές υγρό, προσωπικά δεν μ' αρέσει, αλλά γενικά δεν κάνω καπνικά υγρά οπότε...

Link to comment
Share on other sites

:p

 

Δεν θυμάμαι, ποιον ατμοποιητή πήρες τελικά; Ποια αντίσταση χρησιμοποιείς;

Το να στάζει καμιά σταγονίτσα λίγο μετά αφού το γεμίσεις δεν είναι και τόσο περίεργο, το να σου φεύγει όλο το υγρό

από τις τρύπες εισαγωγής αέρα θα ήταν πρόβλημα. Γι' αυτό όλοι είμαστε με χαρτοπετσέτες και χαρτομάντηλα συνεχώς μαζί.

Αν το πρόβλημα δηλαδή είναι μικρό και λύνεται με ένα σκουπισματάκι, δεν τρέχει κάτι. Αν χάνεις τόσο υγρό που να λες κάτι δεν πάει καλά εδώ, βλέπουμε.

 

Για τα κινέζικα υγρά σου απάντησαν και τα παιδιά, γενικά λέμε ότι καλό είναι να αποφεύγουμε αγορές υγρών από εκεί γιατί είναι ένα μικρό ρίσκο, τώρα για τα Liqua συγκεκριμένα, λογικά τα ίδια με εδώ θα είναι, ξέρω 'γω...

 

Με το Bebeca οι περισσότεροι είναι ξετρελαμένοι, είναι τρομερά δημοφιλές υγρό, προσωπικά δεν μ' αρέσει, αλλά γενικά δεν κάνω καπνικά υγρά οπότε...

Αυτό πήρα https://m.fasttech.com/p/4086100 Και από αντιστάσεις αυτές https://m.fasttech.com/p/3848001

Η διαρροή είναι μικρή, τίποτα το ανησυχητικό από ότι καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις

 

Sent from my 1+1

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανησυχητικό τα έχουν αυτά σχεδόν όλοι οι ατμοποιητές, ειδικά με εργοστασιακές αντιστάσεις. Αν μπεις σε κάποιες σελίδες ή blogs για ατμιστές θα δεις ότι παίζει το φαινόμενο ακόμα αν και έχει ελαττωθεί από παλιά αρκετά.

Όσο για το bebeca είναι hate it or love it, ξέρω ξετρελαμένουν και άτομα που δεν το μπορούν. Γι'αυτό είναι οι δοκιμές :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πήρα https://m.fasttech.com/p/4086100 Και από αντιστάσεις αυτές https://m.fasttech.com/p/3848001

Η διαρροή είναι μικρή, τίποτα το ανησυχητικό από ότι καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις

 

Sent from my 1+1

 

Δοκίμασε όταν γεμίζεις το υγρό να κλείνεις πρώτα τις τρύπες του αέρα και πάντα άφηνε και λίγο χώρο επάνω άδειο,

μην το γεμίζεις μέχρι εκεί που πάει. Όχι πολύ, 1-1.5 χιλιοστό απλά. Μετά, αφού τελειώσεις και βιδώσεις το καπάκι, ανοίγεις σιγά σιγά τις τρύπες του αέρα.

 

Γενικά αν γεμίζουμε τους ατμοποιητές με ανοικτές τις τρύπες του αέρα, πάντα μια μικρή διαρροή υπάρχει, ειδικά σ' αυτούς που γεμίζουν από πάνω. Με τον τρόπο που σου είπα άντε μια μικρή σταγονίτσα να φύγει μετά και αν...

 

Θα μπορούσες επίσης να ανέβεις λίγο στα βατ, πάνω στις αντιστάσεις πρέπει να λέει μέχρι που πάνε, αν ανέβεις 1-1 τα βατς θα καταλάβεις μέχρι που σε παίρνει (μην του κοπανήσεις με την μία 25 π.χ. και πάρεις καμένο).

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα την διαδικασία, τι εννοείς νδ κλείνω τις τρύπες? Την ρύθμιση της τζουρας να έχω κλειστή;

Η αντίσταση είναι 1,5 ohm και την μπαταρία την Έχω στα 15w και δίπλα γράφει 0,59 ohm.

Κάνω κάτι λάθος;

 

Sent from my 1+1

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα την διαδικασία, τι εννοείς νδ κλείνω τις τρύπες? Την ρύθμιση της τζουρας να έχω κλειστή;

Η αντίσταση είναι 1,5 ohm και την μπαταρία την Έχω στα 15w και δίπλα γράφει 0,59 ohm.

Κάνω κάτι λάθος;

 

Sent from my 1+1

 

Τι εννοείς με "ρύθμιση τζούρας"; Οι τρύπες στην βάση του ατμοποιητή είναι οι τρύπες εισαγωγής αέρα, όσο το ανοίγεις, τόσο πιο αεράτη τζούρα, αυτό εννοείς; Αυτό πάντως πρέπει να κλείνεις όταν γεμίζεις με υγρό, αλλιώς θα έχεις διαρροές από εκεί.

 

Τις κλείνεις εντελώς, ανοίγεις το πάνω μέρος, γεμίζεις υγρό, κλείνεις πάλι το πάνω μέρος, ανοίγεις τις τρύπες αέρα.

 

Επίσης, αν η αντίσταση σου είναι 1.5 ohm, 1.5 θα πρέπει να γράφει ή τέλος πάντως κάτι εκεί κοντά (1.48, 1.53, κτλ.), το 0.59 από που βγαίνει; Αποκλείεται να σου την διαβάζει τόσο αν είναι όντως 1.5, κάτι δεν πάει σίγουρα καλά.

 

Volts & Amperes τί λέει, 3 και 5 αντίστοιχα;

 

Μήπως πήρες τις 0.5 ohm αντιστάσεις και όχι τις 1.5; (https://www.fasttech.com/p/4725000)

Τότε τα 15 watt που το έχεις είναι λίγα, όπως γράφουν και πάνω στα 35-60 δουλεύονται αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα απο 2 διαφορετικά ατομα οτι λογω της αύξησης του φόρου στον καπνό , ολοι οι καπνοί θα είναι πλέον 30 γραμμάρια κ θα κοστίζουν περίπου 7€.. Έχει ακουστεί όντως αυτο ;

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Άκουσα απο 2 διαφορετικά ατομα οτι λογω της αύξησης του φόρου στον καπνό , ολοι οι καπνοί θα είναι πλέον 30 γραμμάρια κ θα κοστίζουν περίπου 7€.. Έχει ακουστεί όντως αυτο ;

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ισχύει αυτό.

 

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με "ρύθμιση τζούρας"; Οι τρύπες στην βάση του ατμοποιητή είναι οι τρύπες εισαγωγής αέρα, όσο το ανοίγεις, τόσο πιο αεράτη τζούρα, αυτό εννοείς; Αυτό πάντως πρέπει να κλείνεις όταν γεμίζεις με υγρό, αλλιώς θα έχεις διαρροές από εκεί.

 

Τις κλείνεις εντελώς, ανοίγεις το πάνω μέρος, γεμίζεις υγρό, κλείνεις πάλι το πάνω μέρος, ανοίγεις τις τρύπες αέρα.

 

Επίσης, αν η αντίσταση σου είναι 1.5 ohm, 1.5 θα πρέπει να γράφει ή τέλος πάντως κάτι εκεί κοντά (1.48, 1.53, κτλ.), το 0.59 από που βγαίνει; Αποκλείεται να σου την διαβάζει τόσο αν είναι όντως 1.5, κάτι δεν πάει σίγουρα καλά.

 

Volts & Amperes τί λέει, 3 και 5 αντίστοιχα;

 

Μήπως πήρες τις 0.5 ohm αντιστάσεις και όχι τις 1.5; (https://www.fasttech.com/p/4725000)

Τότε τα 15 watt που το έχεις είναι λίγα, όπως γράφουν και πάνω στα 35-60 δουλεύονται αυτές.

 

είχες δίκιο για την μικρή διαροή, το γέμιζα με ανοικτό τον αέρα, τώρα που γέμισα με κλειστό δεν έχει καθόλου διαροή :)

Είναι σίγουρα 1,5 πριν από 2-3 ποστ έχω βάλει το link και σίγουρα στην οθόνη γράφει 0,59 , το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρω την ρύθμιση να ανεβάσω την ένδειξη :(

Edit

Βλακείες γράφω, αυτή που έχω μέσα είναι 0,5 ,είναι αυτή που είχε η συσκευασία. Αυτές που πήρα είναι 1,5.

Οπότε το mod την διαβάζει κανονικά.

Ανέβασα τα w σε 20, είναι οκ?

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

είχες δίκιο για την μικρή διαροή, το γέμιζα με ανοικτό τον αέρα, τώρα που γέμισα με κλειστό δεν έχει καθόλου διαροή :)

Είναι σίγουρα 1,5 πριν από 2-3 ποστ έχω βάλει το link και σίγουρα στην οθόνη γράφει 0,59 , το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρω την ρύθμιση να ανεβάσω την ένδειξη :(

Edit

Βλακείες γράφω, αυτή που έχω μέσα είναι 0,5 ,είναι αυτή που είχε η συσκευασία. Αυτές που πήρα είναι 1,5.

Οπότε το mod την διαβάζει κανονικά.

Ανέβασα τα w σε 20, είναι οκ?

 

Μια χαρά, αν εσύ είσαι ικανοποιημένος, όλα καλά. Δεν έχει σωστό και λάθος, όπου τον βολεύει τον καθένα καλύτερα, απλά δεν θέλουμε να πάμε κατά λάθος τόσο ψηλά που να κάψουμε την αντίσταση, μέχρι κάποιο όριο αντέχουν όλες.

 

Τα 20 σίγουρα δεν είναι το όριο για τις 0.5, οπότε αν εσύ είσαι ικανοποιημένος από την ποιότητα της τζούρας και την παραγωγή ατμού, μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω το Kangertech topbox με 4ml tank το οποιο κραταει μια μερα απο το πρωι μεχρι την αλλη μερα το μεσημερι με αυτονομια μπαταριας κατι παραπανω απο ικανοποιητικη οκ το ειχα πληρωσει ολο το κιτ περιπου 75 ευρω οταν πρωτοβγηκε μεχρι στιγμης δεν εχω ουτε ειχα κανενα προβλημα με διαρροες ι κατι αλλο και απο το ebay αγοραζω τα Clapton coil 0.5 το κουτι με 5 αντιστασεις 14 ευρω και τα υγρα που μου αρεσουν 10 ευρω τα 50ml...

Εγω το εχω στα 45w και ειναι μια χαρα και η γευση και το ατμισμα ευχαριστο.

Link to comment
Share on other sites

Ατμίζεις καθημερινά με clapton και σε αυτά τα watt; Πολύς ο ατμός φίλε μου για καθημερινή χρήση, θα πάθουν τα πνευμόνια σου.
Link to comment
Share on other sites

Ατμίζεις καθημερινά με clapton και σε αυτά τα watt; Πολύς ο ατμός φίλε μου για καθημερινή χρήση, θα πάθουν τα πνευμόνια σου.

 

Καθημερινά με clapton 0.3ohm στα 49-50 watt εδώ και λίγους μήνες, πολύ καλύτερα τα πνευμόνια μου από την εποχή που έκανα τσιγάρα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω ότι είναι καλύτερα από το τσιγάρο αλλά ο ατμός είναι υπερβολικός για καθημερινή χρήση. Όλοι κάποια στιγμή περάσαμε από αυτό το στάδιο αλλά η συντριπτική πλειοψηφία γύρισε σε αρκετά χαμηλότερη ισχύ. Clapton πλέον μόνο σε driper και όχι για πολλή ώρα. Βέβαια αν σου αρέσει εσένα αυτός ο τρόπος ατμίσματος ουδέν σχόλιο, γούστα είναι αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω ότι είναι καλύτερα από το τσιγάρο αλλά ο ατμός είναι υπερβολικός για καθημερινή χρήση. Όλοι κάποια στιγμή περάσαμε από αυτό το στάδιο αλλά η συντριπτική πλειοψηφία γύρισε σε αρκετά χαμηλότερη ισχύ. Clapton πλέον μόνο σε driper και όχι για πολλή ώρα. Βέβαια αν σου αρέσει εσένα αυτός ο τρόπος ατμίσματος ουδέν σχόλιο, γούστα είναι αυτά.

 

Είναι βασικά τι θες, άλλοι θέλουν την τσιγαρίσια τζούρα κι άλλοι την ντουμανάτη.

Link to comment
Share on other sites

Πάω καλά :) ελάχιστες διαρροές αφού πλέον γεμίζω με κλειστό τον αέρα.

Στα λάδια έχω μπλέξει κάπως, το British tobacco στα 4mg μου έκανε κλικ, δοκίμασα bebeces και tribeces αλλά απογοητεύτηκα, τελικά πήρα atmos αλλά στο δικό μου δεν μου αρέσει όπως στο μαγαζί που το δοκίμασα......

Άλλο θέμα, σήμερα άλλαξα αντίσταση μετά από 7 ημέρες χρήση, όλα ok, έβαλα του 1,5 Ω και κατέβασα τα w στα 15. Χρειάζεται να τσεκάρω και τίποτα άλλο στο mod εκτός των , w , κάποια άλλη ρύθμιση?

 

Edit

βλέπω ότι οι αντιστάσεις που έχω είναι αυτές https://www.fasttech.com/p/3848001 οπότε εκτός από watt πρέπει να ρυθμίσω και θερμοκρασία ?????

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Πάω καλά :) ελάχιστες διαρροές αφού πλέον γεμίζω με κλειστό τον αέρα.

 

Edit

βλέπω ότι οι αντιστάσεις που έχω είναι αυτές https://www.fasttech.com/p/3848001 οπότε εκτός από watt πρέπει να ρυθμίσω και θερμοκρασία ?????

 

Όχι. Οι αντιστάσεις από stainless steel, όπως αυτές που πήρες, δουλεύουν είτε στο απλό mode (watts), είτε στον έλεγχο θερμοκρασίας. Δούλευε τις στο απλό mode για να μην έχεις μπελάδες στο κεφάλι σου, ρυθμίζεις watts και τέλος. Δεν χάνεις και τίποτα εξάλου.

 

Επίσης, για την ιστορία, αν ποτέ πάρεις αντιστάσεις από νικέλιο ή τιτάνιο, να ξέρεις ότι μπορείς να τις δουλέψεις ΜΟΝΟ με έλεγχο θερμοκρασίας, σε αντίθεση με αυτές από stainless steel (ss).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...