Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

Απο πουρακια(cigarillos)τι προτειτετε al capone εχω ακουσει οτι ειναι καλα, εχω κανει που και που και μου αρεσαν αλλα δεν θυμαμε μαρκες τωρα.Σκετα η με βανιλια απο γευσεις με ενδιφερουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια θελω να προτεινετε εναν ελαφρυ καπνο τωρα καπνιζω καρελια το λευκο!

golden virginia ο κιτρινος, πολυ ελαφρυς

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θελω να μου προτεινεται ελαφρυ συνδυασμο απο καπνο,χαρτακια,φιλτρακια γιατι ενδιαφερεται ενας φιλος μου

 

Απο καπνοι golden virginia τον κιτρινο,karelia light,marlboro gold φιλτρακια δεν νομιζω να εχουν ιδιαιτερη σημασια (αρα swan extra slim η old) χαρτακια πρασινα αμα ειναι αρχαριος,γαλαζια για μετριους στο στριψιμο,τα γκρι, τα λεπτα, τα αδιαφανη για εμπειρους, οσο πιο λεπτα τοσο καλυτερη απολαυση

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια πρόταση για ελαφρύ μια για κανονικό και μια για βαρύ....

 

ελαφρυ:karelia light,golden virginia πρασινο

κανονικο:marlboro gold

βαρυ:old κιτρινο,golden virginia πρασινο,marboro red

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
ρε παιδιά ξέρετε αν υπάρχει κάποιος καπνός ή ακόμα και συνδιασμός χαρτάκια με καπνό που να είναι κοντά στην γεύση των Davidoff Gold? Θέλω να αλλάξω σε στριφτά αλλά δεν θέλω να αγοράσω και όλους τους καπνούς για να δω ποιός μου κάνει
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ξέρετε αν υπάρχει κάποιος καπνός ή ακόμα και συνδιασμός χαρτάκια με καπνό που να είναι κοντά στην γεύση των Davidoff Gold? Θέλω να αλλάξω σε στριφτά αλλά δεν θέλω να αγοράσω και όλους τους καπνούς για να δω ποιός μου κάνει

 

Καπνίζω Davidoff σχεδόν 8 χρόνια (δυστηχώς από μικρός αλλά τεσπα)... Επειδή για χρόνια η οικογενεια μου διατηρούσε πρατήριο με τσιγάρα, είνια από τις καλύτερες σε ποιότητα μάρκες (για μένα η καλύτερη)... Πολλές φορές έψαχνα κάτι πιο φθηνό είτε σε καπνό είτε σε πακέτο που να έχει την ίδια αίσθηση αλλά και το μικρότερο κακό για το λαιμό αλλά ποτέ δεν βρήκα κάτι ανάλογο...

 

Τελευταία χρόνια καπνίζω το μαύρο το ενδιάμεσο (που είναι το μάυρο μαύρο το πακέτο) παλιότερα το βυσινί... Στο χωριό μου που πήγα πρόσφατα δεν το βρήκα και δοκίμασα το Μάλμπορο touch το οποίο είναι στα ίδια επίπεδα με το Gold που λες αλλά μου έκανε χάλια το λαιμό...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

οπότε μένω σε αυτό ή το γυρνάω σε άτμισμα :-p

 

Για μένα μένεις σε αυτό... Για το ηλεκτρονικό δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει τα χειρότερα από 2-3 φίλους + ότι για να το αρχίσεις πρέπει να πάρεις απόφαση να το κόψεις... Το ηλεκτρονικό όπως συστήνουν οι γιατροί δεν πρέπει να γίνεται χρήση πάνω από 3 μήνες... Είναι ουσιαστικά κάτι που θα σε βοηθίσει στο "κόψιμο" του τσιγάρου και όχι μια μόνιμη κατάσταση..

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εδω και 7 μηνες(εκτος απο μια περιοδο,σχετικα μεγαλη) καπνιζω που και που κανα τσιγαρο,αν βρισκομαι με περεα η οταν βγαινω και τα κλασσικα. Ζητημα ειναι αν εχω καπνισει 50 τσιγαρα στο συνολο. Μεχρι στιγμης δεν ενιωσα εθισμενος ουτε μια μερα και ανετα μενω χωρις να καπνισω και μηνα. Πιστευεται οφειλεται στο οτι δεν καπνιζω πολυ και συστηματικα; Μπορει κατα την γνωμη σας καποιος να καπνιζει 1-2 τσιγαρα που και που χωρις πραγματικα αν εθιστει?
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα θα ήταν αδύνατον. Τα 2 τσιγάρα μέσα σε λίγο καιρό θα τα έκανα 4.. Μετά 6 και μετά πακέτο.

 

Πιστεύω είναι πολύ δύσκολο να κρατηθεις. Όχι ακατόρθωτο βέβαια.

Όλα είναι στον άνθρωπο.

Μπράβο σου που το κρατας σε τόσο χαμηλά επίπεδα!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

έχω ακούσει τα χειρότερα από 2-3 φίλους + ότι για να το αρχίσεις πρέπει να πάρεις απόφαση να το κόψεις... Το ηλεκτρονικό όπως συστήνουν οι γιατροί δεν πρέπει να γίνεται χρήση πάνω από 3 μήνες... Είναι ουσιαστικά κάτι που θα σε βοηθίσει στο "κόψιμο" του τσιγάρου και όχι μια μόνιμη κατάσταση..

 

100% ανακρίβεια. Χωρίς κακία πάντα, είναι απλά η αλήθεια.

Ρίξε μια ματιά σε επιστημονικές έρευνες από παγκόσμια γνωστούς επιστήμονες (πχ Κ. Φαρσαλινος) και όχι σε 2 3 φίλους και γιατρούς κατά λάθος.

Καλύτερα να μην συνεχίσουμε αυτή τη συζήτηση εδώ βέβαια αλλά στο άλλο θέμα (για την διακοπή).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ποιό θα λέγατε πως ειναι το πιο ελαφρύ τσιγάρο;Μου ειπαν για τα καρελια μπλε και τα cooper lights...

 

Αν εννοείς λιγότερο βλαβερό, άστο. Πάνω κάτω όλα την ίδια ζημιά θα κάνουν. Η πίσσα και η νικοτίνη είναι μέρος της εξίσωσης.

 

Τώρα άμα ρωτάς πιο είναι περισσότερο αερας παρά τισγάρο, έχει νόημα να δεις τις τιμές στο πακέτο που λένε τα επίπεδα πίσσας και νικοτίνης.

 

Υπάρχουν κάποια που έχουν 0.1 και 1. Νομίζω κάτι "one" ή κάτι τέτοιο.

 

Αλλά άμα ψάχνεις μάρκα για να αρχίσεις, απλά μην αρχίσεις ;) κάνε τράκα από φίλους που και που καλύτερα!

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επίσης είναι αποδεδειγμένο ότι όσο χαμηλότερα τα ποσοστά νικοτίνης που περιέχονται τόσο υψηλότερης συγκέντρωσης μεγαλύτερου αριθμού είναι τα χημικά που προστίθενται, για να φτάνει η νικοτίνη στον εγκέφαλο και να "κλειδώνει" στους νευρώνες ώστε να συντηρείται ο εθισμός.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σας...Καπνιζω απο τα 16 και ειμαι τωρα 24...Το ξεκινησα για να δω μονο πως ειναι,ποιος να μου το λεγε ομως οτι θα μου αρεσε τοσο πολυ...Εκεινη την μερα καπνισα ενα πακετο...Απο τοτε μια φορα προσπαθησα να το κοψω κ αυτο ηταν για μια ωρα περιπου...

Εχω φτασει πλεον να καπνιζω δυο πακετα την ημερα...Εχω αρχισει κ φοβαμαι,καθε βραδυ νοιωθω οτι δεν αναπνεω σωστα...Ο θωρακας μου καθε πρωι με καιει..κ την ωρα που εργαζομαι και κανω μασαζ εχω την εντυπωσει οτι παθαινω ασφυξια..Η μαρκα μου ειναι LM αν και δεν με νοιαζει τοσο η μαρκα,φτανει να ναι οσο πιο δυνατα γινεται..

Οσοι δεν καπνιζεται μην το αρχιζεται..

Και οσοι καπνιζουμε πολυ λυπαμαι..

Link to comment
Share on other sites

Για μένα μένεις σε αυτό... Για το ηλεκτρονικό δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει τα χειρότερα από 2-3 φίλους + ότι για να το αρχίσεις πρέπει να πάρεις απόφαση να το κόψεις... Το ηλεκτρονικό όπως συστήνουν οι γιατροί δεν πρέπει να γίνεται χρήση πάνω από 3 μήνες... Είναι ουσιαστικά κάτι που θα σε βοηθίσει στο "κόψιμο" του τσιγάρου και όχι μια μόνιμη κατάσταση..

 

Το ηλεκτρονικό δεν είναι κάπνισμα, είναι άτμισμα. Άρα είναι παντελός ακίνδυνο. Αρκεί φυσικά να υπάγεται στις προδιαγραφές. Γιατί κυκλοφορούν και μαιμού.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν το λες και παντελώς ακίνδυνο, μόνο σε σύγκριση με το συμβατικό. Και πάλι εισπνέουμε κάτι που δεν θα έπρεπε να εισπνέουμε. Σε σχέση με το κανονικό πάντως οι μέχρι τώρα έρευνες έχουν δείξει ότι επηρεάζει μεν τον οργανισμό, αλλά σε «κλινικά ασήμαντο» βαθμό, για να παραθέσω το πόρισμα του κ. Φαρσαλινού (αν θυμάμαι καλά) και

 

Άλεξ, αυτό με τους τρεις μήνες πάντως δεν το έχω ακούσει από κανέναν και ατμιζω on and off από το '07, μάλλον σε ουρμπανιά μου φέρνει.

 

Το θέμα στο ηλεκτρονικό είναι να έχεις την υπομονή να καταλήξεις στο μοντέλο και (το σημαντικότερο) στο υγρό που σου ταιριάζει. Αλλιώς το πετάς, ακόμα και αν το πάρεις για εναλλακτικό κάπνισμα και όχι για διακοπή του κανονικού. Προσωπικά έκανα να βρω τη γεύση που μου ταίριαζε αρκετό καιρό :p

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται κόπος για να βρεις αυτό που σου ταιριάζει όταν βρίσκεσαι στο 2014 βεβαια.

Τα ανέλυσα πιο πίσω, τα λέει και ο akpe.

Και φυσικά τα τρίμηνα και τα εξάμηνα δεν ισχύουν.

 

Γενικά δεν αρμόζει εδώ να αναφέρουμε τίποτα για το ατμισμα γιατί δεν έχει καμία σχέση με το κάπνισμα.

Έχει όσα κοινά έχει η φασολάδα με τα καπνά :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας...Καπνιζω απο τα 16 και ειμαι τωρα 24...Το ξεκινησα για να δω μονο πως ειναι,ποιος να μου το λεγε ομως οτι θα μου αρεσε τοσο πολυ...Εκεινη την μερα καπνισα ενα πακετο...Απο τοτε μια φορα προσπαθησα να το κοψω κ αυτο ηταν για μια ωρα περιπου...

Εχω φτασει πλεον να καπνιζω δυο πακετα την ημερα...Εχω αρχισει κ φοβαμαι,καθε βραδυ νοιωθω οτι δεν αναπνεω σωστα...Ο θωρακας μου καθε πρωι με καιει..κ την ωρα που εργαζομαι και κανω μασαζ εχω την εντυπωσει οτι παθαινω ασφυξια..Η μαρκα μου ειναι LM αν και δεν με νοιαζει τοσο η μαρκα,φτανει να ναι οσο πιο δυνατα γινεται..

Οσοι δεν καπνιζεται μην το αρχιζεται..

Και οσοι καπνιζουμε πολυ λυπαμαι..

ε αφου νιωθεις τοσο χαλια γιατι δεν το περνεις αποφαση να το κοψεις?

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Αν δε μπορείς να το κόψεις, είναι αρκετά δύσκολο, παρόλο που όλα είναι στο μυαλό, μείωσε το οσο γίνεται.

Θα αισθανθείς πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε μπορείς να το κόψεις, είναι αρκετά δύσκολο, παρόλο που όλα είναι στο μυαλό, μείωσε το οσο γίνεται.

Θα αισθανθείς πολύ καλύτερα.

Πότε δεν θα το καταλαβω. Γιατί είναι τόσο δύσκολο? Απλά μην καπνιζεις...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις εθιστεί σε κάτι, πόσο εύκολο είναι να το κόψεις?

Είτε έιναι ελαφριας μορφης, είτε είναι βαριάς.

Δεν είναι λύση το απλά μην καπνίζεις στην προκειμένη περίπτωση. :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μέχρι τα 12 αυτό έλεγα :lol:

Θα το καταλάβεις αν κάποια στιγμή το αρχίσεις (για να σε προλάβω, ναι κι εμείς λέγαμε πως δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να αρχίσουμε κάπνισμα γιατί μπλα μπλα μπλα :p )

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μέχρι τα 12 αυτό έλεγα :lol:

Θα το καταλάβεις αν κάποια στιγμή το αρχίσεις (για να σε προλάβω, ναι κι εμείς λέγαμε πως δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να αρχίσουμε κάπνισμα γιατί μπλα μπλα μπλα :p )

Εγώ είμαι στα 16 και δεν έχω ακόμα... Και πραγματικά δεν σκοπευω(από αυτό πήγε ο μακαριτης ο παππους μου οπότε...). Απλά αν το θέμα είναι τόσο σοβαρο, απλά το κόβεις...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...