Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

o paralogismos kai h paraplhroforhsh se olo tou to megaleio.profanws exei parameinei polu kairo sthn agglia ki exeis arxisei na ginesai san aftous.

h agglia kai h kathe politismenh agglia pou ksekinane polemous,katastrefoun to periballon me kathe dunato tropo,einai euaisthitopoihmenh koinwnika kai prostatebei tous polites ths apo thn terastia apeilh tou tsigarou.

giati den anafereis kai paromoies meletes pou exoun kanei oi aggloi gia to poto,kai to posoi pethenoun kathe xrono eidika sthn agglia (pou apagorebetai h katanalwsh se anhlikous,kai h pwlhsh meta tis 11?).ki oxi mono gia to poto,pes mas k meletes pou exoun kanei oi aggloi gia to ti drugs kukloforoun (polu pio fthna apo to tsigaro).

 

Όπως είπα, δεν πρόκειται να ασχοληθώ με αερολογίες. Ούτε θα το γυρίσω στο προσωπικό.

 

Παραθέτω στοιχεια (με links) και έχουν παρατεθεί και κάποια επιχειρήματα και από μένα και από άλλους. Το αν η Αγγλία ξεκινάει πολέμους και έχει υψηλή χρήση αλκοόλ, θα συμφωνούσα μαζί σου αλλα δε βλέπω τι σχέση έχει με το παρόν θέμα. Αν αυτοί θέλουν να καταστρέφουν το συκώτι τους, δε βλέπω γιατί θα πρέπει εγώ να καταστρέφω τα πνευμονια μου.

 

Πάντως το αλκοόλ και τα ναρκωτικά, πέρα από τις γενικότερες κοινωνικές επιπτώσεις που έχουν, από τη χρήση τους επηρεάζεται AΜΕΣΑ μονο ο χρηστης. Αν εσύ πίνεις, δε χαλάει τη δίκια μου υγεία. Αν snifareis, ποσώς με επηρεάζει. Αν καπνίζεις σπίτι σου η στο δρόμο, πάλι δε με ενοχλεί. Αν όμως καπνίζεις στο διπλανό τραπέζι κι έρχεται στη μούρη μου, τότε καταστρέφει την υγεία μου. Νομίζω πως ο διαχωρισμός είναι σαφής.

 

PS: Αν οι διαφορες δυτικές χώρες έχουν κάνει και πολλά στραβά, αυτό δε σημαίνει ότι θα αρνηθώ να τις ακολουθήσω σε κάποια πράγματα τα οποια θεωρώ σωστά. Το να μου αποδείξεις γιατί στο συγκεκριμένο θέμα έχουν (κι έχω) άδικο, να το δεχτώ. Το να μου λες για τους πολέμους είναι επιεικώς ηλίθιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ki egw sumfwnw me ton dataman.opoion ton enoxlei to tsigaro as mhn bgainei eksw sthn telikh - na mh blapsei kai thn ugeia tou,kai as afhsei tous kapnistes na mh trwne kai xarmanes.

 

Με τέτοια μυαλά δε μου κάνει καθόλου εντύπωση που πάμε κατά διαόλου σα χώρα...

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Άντε και στα δικά μας! :up: Αλήθεια, υπάρχει κανένας σύλλογος αντικαπνιστών; Θα με ενδιέφερε να οργανωθώ ώστε να υλοποιηθεί το μέτρο και στα μέρη μας. Ας αυτοκτονήσει όποιος θέλει στον προσωπικό του χώρο καπνίζοντας και ας μην πάρει μαζί του και εμένα! Σα να πηδάει ο Ζαχόπουλος στο κεφάλι ενός αθώου ένα πράγμα... :p

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα, δεν πρόκειται να ασχοληθώ με αερολογίες. Ούτε θα το γυρίσω στο προσωπικό.

 

Παραθέτω στοιχεια (με links) και έχουν παρατεθεί και κάποια επιχειρήματα και από μένα και από άλλους. Το αν η Αγγλία ξεκινάει πολέμους και έχει υψηλή χρήση αλκοόλ, θα συμφωνούσα μαζί σου αλλα δε βλέπω τι σχέση έχει με το παρόν θέμα. Αν αυτοί θέλουν να καταστρέφουν το συκώτι τους, δε βλέπω γιατί θα πρέπει εγώ να καταστρέφω τα πνευμονια μου.

 

Πάντως το αλκοόλ και τα ναρκωτικά, πέρα από τις γενικότερες κοινωνικές επιπτώσεις που έχουν, από τη χρήση τους επηρεάζεται AΜΕΣΑ μονο ο χρηστης. Αν εσύ πίνεις, δε χαλάει τη δίκια μου υγεία. Αν snifareis, ποσώς με επηρεάζει. Αν καπνίζεις σπίτι σου η στο δρόμο, πάλι δε με ενοχλεί. Αν όμως καπνίζεις στο διπλανό τραπέζι κι έρχεται στη μούρη μου, τότε καταστρέφει την υγεία μου. Νομίζω πως ο διαχωρισμός είναι σαφής.

 

PS: Αν οι διαφορες δυτικές χώρες έχουν κάνει και πολλά στραβά, αυτό δε σημαίνει ότι θα αρνηθώ να τις ακολουθήσω σε κάποια πράγματα τα οποια θεωρώ σωστά. Το να μου αποδείξεις γιατί στο συγκεκριμένο θέμα έχουν (κι έχω) άδικο, να το δεχτώ. Το να μου λες για τους πολέμους είναι επιεικώς ηλίθιο.

giati lew aerologies?egw to mono pou prospathw na pw einai oti to metro apagorefshs (oti ki an afora) pistebw oti de fernei to epithimito apotelesma,alla akribws to antitheto.gia afto sou lew na anafereis kai statistikes,erebnes pou aforoun alcohol,drugs,ktl pou einai apagorebmena hdh,kai na katalhksoume se kapoio sumperasma.

kai basika afto pou thelw na katalhksw edw kai tosh wra einai oti opou uparxoun metra kai mesa epibolhs den uparxei dhmokratia,kai etsi thewrw oti upotimatai h nohmosunh mou.

otan prepei na kanw kati me to zori dhladh.

epishs me enoxlei h antilhpsh oti opoudhpote uparxoun apagorefseis kai dia ths bias epibolh(eite oikonomikh,eite otidhpote allo) thewreitai proodeftiko kai politismeno.

eixa thn entupwsh oti gurname pisw etsi se alles epoxes kai idanika,alla opws fainetai eimai ektos topou kai xronou.ta trends tou kairou einai kameres,metra apagorefshs,prostima,roufianies,ktl ktl

erxetai kai h epibolh apagorefshs kukloforias meta tis 7 ,kai oxi omades megaluteres twn triwn.

politismos kai proodos gar.ti na peis????

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για να καταλάβω, αν απαγορευτεί δηλαδή το κάπνισμα στους δημόσιους χώρους, κάτι θα γίνει και θα κινδυνεύουν περισσότερο οι παθητικοί καπνιστές; :lol: :wacko: :rotfl:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για να καταλάβω, αν απαγορευτεί δηλαδή το κάπνισμα στους δημόσιους χώρους, κάτι θα γίνει και θα κινδυνεύουν περισσότερο οι παθητικοί καπνιστές; :lol: :wacko: :rotfl:

oxi,alla tha skane kati xarmanes stous kapnistes kai de leei.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

giati lew aerologies?egw to mono pou prospathw na pw einai oti to metro apagorefshs (oti ki an afora) pistebw oti de fernei to epithimito apotelesma,alla akribws to antitheto.gia afto sou lew na anafereis kai statistikes,erebnes pou aforoun alcohol,drugs,ktl pou einai apagorebmena hdh,kai na katalhksoume se kapoio sumperasma.

 

Το αερολογίες αφορούσε τα περί πολέμων κυρίως. Όπως είπα, τα drugs και το αλκοόλ επηρεάζουν τη δικη σου υγεία. Όχι τη δικη μου. Ο καπνός του τσιγάρου σου επηρεάζει ΚΑΙ εμενα. Δεκτόν η όχι;;

 

Τώρα γιατί θέλεις να σου αναφέρω έρευνες για το αλκοόλ (που εξηγώ στην από πάνω παράγραφο γιατί είναι εντελώς άλλο θέμα) και τα ναρκωτικά, και δε σου κάνουν οι έρευνες για το τσιγάρο που είναι το θέμα μας, αδυνατώ να το καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Το αερολογίες αφορούσε τα περί πολέμων κυρίως. Όπως είπα, τα drugs και το αλκοόλ επηρεάζουν τη δικη σου υγεία. Όχι τη δικη μου. Ο καπνός του τσιγάρου σου επηρεάζει ΚΑΙ εμενα. Δεκτόν η όχι;;

 

Τώρα γιατί θέλεις να σου αναφέρω έρευνες για το αλκοόλ (που εξηγώ στην από πάνω παράγραφο γιατί είναι εντελώς άλλο θέμα) και τα ναρκωτικά, και δε σου κάνουν οι έρευνες για το τσιγάρο που είναι το θέμα μας, αδυνατώ να το καταλάβω.

ta drugs,to alcohol,ta tsigara ephreazoun thn ugeia olwn mas ki oxi mono twn xrhstwn h twn ethismenwn.1o lathos pou exeis.aneferomaste se epipedo zwhs,ugieinhs,kai oti perilambanei afto to polisintheto sumplegma.alla as to afhsoume afto parapera.

sou ekshgw edw kai tosh wra oti ws metro sugkrishs ,se kathe epibolh,tha xrhsimopoiithi ena allo antistoixo metro epibolhs gia na ginei sugkrish kai na eksaxthoun apotelesmata.

ti akribws den katalabaineis apo afto?psakse na breis meletes kai erebnes pou eginan gia epiboles opws sto alcohol ,sta drugs,h opoudhpote allou kai des an eixan h oxi to epithimito apotelesma h oxi.kai meta tha eisai se thesh na epikaleisai stoixeia,erebnes,meletes prokeimenou na tekmhriwseis ta legomena sou.ti meletes exoun ginei gia ta tsigara akribws opws epikaleisai?

kai mia allh parathrhsh giati apantas se epilegmena kommatia twn mhnumatwn mou?kai den ekfereis gnwmh gia to sunolo........

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντήσω επί του συνόλου, πρέπει πρώτα να μιλάμε σε κοινά αποδεκτη βάση. Πράγμα το οποιο προς το παρόν δε γίνεται, άρα προσπαθώ πρώτα να ξεκαθαρίσω 1-2 επιμέρους στοιχεια. Το αλκοόλ, τα ναρκωτικά και το τσιγάρο έχουν επιπτώσεις σε 2 επίπεδα:

 

1) σε ατομικό επίπεδο για οποιον τα χρησιμοποιεί

 

2) σε κοινωνικό επίπεδο, αφενός γιατί η υγεία του ατόμου επηρεάζει το κοινωνικό σύνολο, αφετέρου γιατί κάποιες καταχρήσεις προκαλούν αντικοινωνικές συμπεριφορές

 

Επιπρόσθετα, το τσιγάρο προκαλεί AΜΕΣΕΣ επιπτώσεις στην υγεία όσων περιβάλλουν τον καπνιστή. Η απαγόρευση του καπνίσματος έχει ως σκοπό ΚΥΡΊΩΣ την προστασία των μη καπνιστών. Aρα το κομμάτι που αφορά την απαγόρευση ποτων, ναρκωτικών κτλ και τι αποτελέσματα φέρνει αυτό για μειωμένη χρήση, δεν έχουν σχέση με το παρόν ζήτημα. Aλλωστε γενική απαγόρευση του αλκοόλ πχ δεν υπάρχει σήμερα, όπως και γενική απαγόρευση του τσιγάρου δεν πρόκειται να υπάρξει. Το τσιγάρο συζητάμε να απαγορευτεί στους δημοσιους χώρους. Αντίστοιχα, το αλκοόλ απαγορεύεται να καταναλωθεί αν έχεις σκοπό να οδηγήσεις. Αυτό δε γίνεται για να προστατευτεί η υγεία του οδηγού από το αλκοόλ, αλλα για να προστατευτούν οι πεζοί, άλλοι οδηγοί και ο ίδιος ο οδηγός από ΑΤΎΧΗΜΑ. Έτσι και η απαγόρευση του καπνίσματος ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΧΏΡΟΥΣ, δεν έχει σκοπό να μειωθεί ο αριθμός των καπνιστών (αν και αυτό ΊΣΩΣ να ήταν μια χρήσιμη παρενέργεια) αλλα να προστατευτούν οι ΜΗ καπνίζοντες στους ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ χώρους.

 

ΕΠΙΠΡΟΣΘEΤΩΣ ΚΑΙ ΚΥΡIΩΣ (έστω ότι ξεχνάμε όλα τα παραπάνω), θα κοιτούσα τις έρευνες μελέτες για τα ποτά και τα ναρκωτικά ΑΝ δεν υπήρχαν μελέτες για τα τσιγάρα. Για ποιο λόγο να κοιτάξω προς τα εκεί, τη στιγμή που υπάρχουν ήδη μελέτες που αποδεικνύουν τα θετικά αποτελέσματα της απαγόρευσης του καπνίσματος σε δημοσιους χώρους;

 

Οι μελέτες αυτές αναφέρονται (και με links) στο link που έδωσα στο πρώτο post μου σε αυτό το θέμα. Και αφορούν αυτό ΑΚΡΙΒΏΣ για το οποιο συζητάμε. Υπάρχει άραγε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜEΝΟΣ αντίλογος στα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜEΝΑ στοιχεια που παρατίθενται; Η θα συνεχίσουμε να μιλάμε με αόριστα στοιχεια;;

 

 

edit: Oriste kai pali to link: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2141330#post2141330

Link to comment
Share on other sites

makari na ginei kai sthn Ellada auto kai as to theoroun kapioi fasistiko!

tha prepe prota apo olla na skeftoun ta paidia tous osoi exoun kai osoi tha kanoun kai meta na vgaloun simperasmata!

apo ekei kai pera den mporoume na alaksoume gnwmh se kanenan oute kai na tous pisoume gia kati pou den pisteuoun!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα :) Όχι όμως εις βάρος μου. Όπως δεν σε ενοχλώ, δεν θέλω να με ενοχλείς και συ ;)

Δεν σε ενοχλώ γιατί δεν καπνίζω πλέον :)

Αλλά καθότι έχω ζήσει την υστερία διαφόρων στο εξωτερικό από πολύ μικρός και έχω δει πως εξελίσσεται ο παραλογισμός λέω τις εντυπώσεις μου.

Άλλο η προστασία του μη καπνιστή και άλλο ο παραλογισμός.

Στην Αμερική απαγορεύεται σε κάποιες πόλεις να καπνίζεις ακόμα και σε απόσταση μερικών μέτρων από την είσοδο του bar.

Όσο για τις ενέσεις που δεν σε ενοχλούν ας έχει πιεί ο άλλος κάνα 2 ή καμιά 50ρια μπύρες και να περάσει το κεφάλι σου για σάκο και σου λέω αν σε νοιάζει.

Απλώς δε σου έχει τύχει ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ενοχλώ γιατί δεν καπνίζω πλέον :)

Αλλά καθότι έχω ζήσει την υστερία διαφόρων στο εξωτερικό από πολύ μικρός και έχω δει πως εξελίσσεται ο παραλογισμός λέω τις εντυπώσεις μου.

Άλλο η προστασία του μη καπνιστή και άλλο ο παραλογισμός.

Στην Αμερική απαγορεύεται σε κάποιες πόλεις να καπνίζεις ακόμα και σε απόσταση μερικών μέτρων από την είσοδο του bar.

Όσο για τις ενέσεις που δεν σε ενοχλούν ας έχει πιεί ο άλλος κάνα 2 ή καμιά 50ρια μπύρες και να περάσει το κεφάλι σου για σάκο και σου λέω αν σε νοιάζει.

Απλώς δε σου έχει τύχει ακόμα

 

Χαίρομαι που δεν καπνίζεις πλέον! :)

Είμαι οπαδός της λογικής (όσο μπορώ σε αυτό τον παράλογο κόσμο). Δεν υιοθετώ υστερικές συμπεριφορές... και η αμερική είναι η χώρα των άκρων και της υπερβολής. Παράδειγμα προς αποφυγήν στις περισσότερες περιπτώσεις.

Το τι κάνει ο καθένας με το σώμα του, όχι δεν με αφορά. Ας βαρέσει όσες ενέσεις θέλει και ας πιεί όσες τεκίλες θέλει. Αν πάει να παραφερθεί υπό την επήρρεια ενέσεων και αλκοόλ, υπάρχουν ήδη νόμοι που προβλέπουν τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις.

Για το τσιγάρο όμως δεν υπάρχει τίποτα. Ο καθένας μπορεί να ενοχλεί...ανενόχλητος :p Καιρός να μπει ένα τέλος σε αυτό.

 

ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΕΙΣ; ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΛΕΜΕ :rocket:

(δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά επ' αυτού tomgr)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υιοθετώ υστερικές συμπεριφορές... και η αμερική είναι η χώρα των άκρων και της υπερβολής. Παράδειγμα προς αποφυγήν στις περισσότερες περιπτώσεις.

 

 

ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΕΙΣ; ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΛΕΜΕ :rocket:

:worry: :p

Link to comment
Share on other sites

θα γινει 100% οπως γινεται και στα τρενα αλλα και στα λεοφωρεια μεγαλων διαδρομων.Και ειναι το σωστο,δεν ειναι δυνατον να μας επιβαλει κανενας την εξαρτηση του απο ουσιες ειται λεγεται χασις ειται καπνος......ειται αλκολ...ειται οτιδηποτε αλλο.Οσο για την παιδεια πειτε μου εσεις ποιος καποιος να διδαξει παιδεια ενω ο ιδιος δεν εχει.... πως ενας καθηγητης πχ γυμναστικης θα πει στα παιδια για το καπνισμα οταν ο ιδιος καπνιζει... τραγικες στιγμες ζουμε και ας λενε καποιοι οτι θελουν...οταν ομως σας χτυπησει ο καρκινος την πορτα μην πειτε γιατι και πως...
iphone happy owner
Link to comment
Share on other sites

ki egw sumfwnw me ton dataman.opoion ton enoxlei to tsigaro as mhn bgainei eksw sthn telikh - na mh blapsei kai thn ugeia tou,kai as afhsei tous kapnistes na mh trwne kai xarmanes.

 

 

Οταν καποιος βλεπει τετοιες αποψεις τι σχολιο να κανει? :X Οκ παιδια αφου η αποψη σας ειναι ο καθενας να κανει οτι γουσταρει (και οποιος εχει αλλη αποψη ας καθησει σπιτι του) τοτε ας αρχισουμε να συμπεριφερομαστε σαν ζωα.Ας πεταμε και τα σκουπιδια μας λοιπον οπου θελουμε και οποιος ενοχλητε απο την μυρωδια ή απο τις επιπτωσεις στην υγεια του ας μεινει στο σπιτι του ...:!::!::!:

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για τα χρωματιστά τσιγάρα που κάπνιζε η Κορίνα στα εγκλήματα δε γνωρίζει κανείς????:worry:

iN seArch of a brAin...

http://img215.imageshack.us/img215/9290/maltesedogsmallyr6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς συμφωνώ και 'γω με την άποψη ότι κάτι πρέπει να γίνει με το κάπνισμα και με την προστασία των ανθρώπων που δεν καπνίζουνε. Τα πράγματα στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολα γιατί έχουμε μεγάλο ποσοστό καπνιστών και το χειρότερο είναι ότι πολλοί απ' αυτούς είναι "Ελληνάρες" και μπροστά στα δικά τους "δικαιώματα" δεν σέβονται τα δικαιώματα των άλλων, κάτι που κάνει δύσκολη την εφαρμογή μέτρων. Παρ' όλα αυτά πρέπει κάποια πράγματα να γίνουν, ίσως σταδιακά, π.χ. το κάπνισμα στο αυτοκίνητο θα έπρεπε να απαγορεύεται, γιατί είναι δύσκολο να οδηγείς με το ένα χέρι (ή 1 1/2), αποσπάει την προσοχή (έχεις μια μικρή φωτιά μέσα στο αμάξι σου να διαχειριστείς την ώρα που πρέπει να είσαι προσηλωμένος στην οδήγηση) και επίσης οι περισσότεροι πετάνε τα αποτσίγαρα έξω από το αυτοκίνητο και δημιουργούν το καλοκαίρι ειδικά τρομερά προβλήματα. Εξάλλου ένας καπνιστής δεν μπορεί να αντέξει 10-30 λεπτά κατά μέσο όρο που είναι μια διαδρομή χωρίς να καπνίσει? Εάν μιλάμε για περισσότερη όρα πρέπει έτσι και αλλιώς να κάνει κάποιο διάλυμα.

Το ξέρω ότι αυτά δεν έχουν άμεση σχέση ίσως με αυτό που λέμε, αλλά είναι κάποιες σκέψεις μου εδώ και καιρό και ήθελα να τις εκφράσω. Ευχαριστώ όποιον κατάφερε να διαβάσει έως εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν καποιος βλεπει τετοιες αποψεις τι σχολιο να κανει? :X Οκ παιδια αφου η αποψη σας ειναι ο καθενας να κανει οτι γουσταρει (και οποιος εχει αλλη αποψη ας καθησει σπιτι του) τοτε ας αρχισουμε να συμπεριφερομαστε σαν ζωα.Ας πεταμε και τα σκουπιδια μας λοιπον οπου θελουμε και οποιος ενοχλητε απο την μυρωδια ή απο τις επιπτωσεις στην υγεια του ας μεινει στο σπιτι του ...:!::!::!:

 

 

Δεν είναι το ίδιο…

Αναλύσαμε πιο είναι το σωστό και τι πρέπει να γίνει αν θεωρούμαστε πολιτισμένη χώρα.

Αν κάποτε αλλάξουν και εδώ τα πράγματα και δεν τηρηθούν ούτε τα προσχήματα απλά δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ο νέος νόμος όπως δεν εφαρμόζεται και ο τωρινός στα τραίνα.

Link to comment
Share on other sites

:worry: :p

 

Ε γι' αυτό ακριβώς πιο πριν λέω:

 

Είμαι οπαδός της λογικής (όσο μπορώ σε αυτό τον παράλογο κόσμο).

 

Για να καλύπτομαι από κάθε άποψη

:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την απαγόρευση.

Προτείνω να απαγορεύσουμε και εμείς το κάπνισμα δια νόμου, αλλά για να πρωτοτυπήσουμε ως τιμωρία να μην έχουμε κάποιο πρόστιμο.

 

Μπορούμε για παράδειγμα να τους σβήνουμε τα τσιγάρα που ανάβουν πάνω στο σώμα τους!:lol:

Μπορούμε επίσης να σβήνουμε τα τσιγάρα κατουρώντας τους!!!:happy:

 

Ναι στην επαναφορά του corporal punishment!!!:p

(ελπίζω να αντιλαμβάνεστε, ότι από αυτά που λέω παραπάνω, πρέπει να πιστεύετε ότι εννοώ τα μισά )

Link to comment
Share on other sites

ti mpourdes lete oloi (oi perisoteroi) to kapnisma se dhmosio xwro de tha apagoreutei kai oute prepei na apagoreutei. toso kausaerio pou trwne h athinaioi pws kai den apagoreute? olh h rhpansh? ta skoupidia stous dromous? ta mhxanakia me tis trupies eksatmiseis? oi vrisies kathe tupou pou peftoun se dhmosious xwrous kai prepei h mana na kleinei ta autia tou paidiou yia na perasei...uparxoun polles enoxlhseis guro mas kai prepei na sumvivastoume de mporoume me to etsi thelw na apagoreuoume kati pou apolamvanei kapoios allos h exei sunithisei an kanei....

aloimono an de mporoume na pame se mia kafeteria kai na apolausoume to kafe me ena tsigaro. me to na uparxei non smoking area sumfwnw alla oxi kai na ginei nomos na mi kapnizoume!

sti california poios eipe apagoreute stous dromous?? den nomizw isxuei kati tetoio...

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποτε αλλάξουν και εδώ τα πράγματα και δεν τηρηθούν ούτε τα προσχήματα απλά δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ο νέος νόμος όπως δεν εφαρμόζεται και ο τωρινός στα τραίνα.

 

Τι εννοείς να μην τηρηθούν ούτε τα προσχήματα; Εννοείς όπως με το σημερινό νομο (για τις θέσεις μη καπνιστών) που δεν εφαρμόζεται;

 

ti mpourdes lete oloi :down: :protest: (oi perisoteroi)

 

Ευχαριστούμε για την εποικοδομητική σου συμμετοχη στη συζήτηση μας και τους χρήσιμους χαρακτηρισμούς όλων των αντιθετων απόψεων ως μπούρδες. :down: Κι εγώ θα μπορούσα να χαρακτηρίσω τις απόψεις σου αηδίες και να σου πω να πάρεις το κουβαδάκι σου και να πας να παίξεις σε κάποια άλλη παραλια, δε θα το κάνω όμως.

 

Τουλάχιστον είμαι ευτυχής που δε ζήτησες την παραδειγματική τιμωρία (εγκλεισμός στο Γκουαντάναμο η βομβαρδισμός) όσων διαφωνούν μαζί σου (λέγοντας μπούρδες).

 

Το υπόλοιπο μήνυμα σου δεν μπήκα καν στον κόπο να το διαβάσω, κυρίως γιατί απαξιώ να δώσω σημασία στην άποψη κάποιου :stupid:που ξεκινάει λέγοντας ότι όλοι λέμε μπούρδες.

Link to comment
Share on other sites

ti mpourdes lete oloi (oi perisoteroi) to kapnisma se dhmosio xwro de tha apagoreutei kai oute prepei na apagoreutei. toso kausaerio pou trwne h athinaioi pws kai den apagoreute? olh h rhpansh? ta skoupidia stous dromous? ta mhxanakia me tis trupies eksatmiseis? oi vrisies kathe tupou pou peftoun se dhmosious xwrous kai prepei h mana na kleinei ta autia tou paidiou yia na perasei...uparxoun polles enoxlhseis guro mas kai prepei na sumvivastoume de mporoume me to etsi thelw na apagoreuoume kati pou apolamvanei kapoios allos h exei sunithisei an kanei....

 

Καταρχάς, οι αφορισμοί (λέτε μπούρδες) δεν οδηγούν πουθενά. Το πιθανότερο είναι να προκαλέσουν, δικαιολογημένα μάλιστα, εκνευρισμό και ένταση στη συζήτηση.

 

Από εκεί και πέρα, η απαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους είναι μία καλή αρχή. Σε καμία περίπτωση δε σχετίζεται με τα υπόλοιπα προβλήματα των μεγάλων πόλεων. Επειδή έχουμε μηχανάκια με τρύπιες εξατμίσεις να μην απαγορευτεί το κάπνισμα στους δημόσιους χώρους :confused:; Είναι φανερό πως δεν ευσταθεί το σκεπτικό αυτό.

Μπορείς να απολαύσεις το τσιγάρο σου στο σπίτι ή στο δρόμο και όχι σε έναν κλειστό χώρο όπου βρίσκονται πολλά άτομα τα οποία ενοχλούνται από τον καπνό που δημιουργείς.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για τα χρωματιστά τσιγάρα που κάπνιζε η Κορίνα στα εγκλήματα δε γνωρίζει κανείς????:worry:

Αν είναι αυτα που νομίζω λεγονται "Sobranie cocktail", είναι απο τα πιο ακριβα τσιγαρα στον κόσμο και δεν κυκλοφορουν στην Ελλάδα αλλά μπορεις να τα βρεις μέσω internet

Link to comment
Share on other sites

ti mpourdes lete oloi (oi perisoteroi) to kapnisma se dhmosio xwro de tha apagoreutei kai oute prepei na apagoreutei. toso kausaerio pou trwne h athinaioi pws kai den apagoreute? olh h rhpansh? ta skoupidia stous dromous? ta mhxanakia me tis trupies eksatmiseis? oi vrisies kathe tupou pou peftoun se dhmosious xwrous kai prepei h mana na kleinei ta autia tou paidiou yia na perasei...uparxoun polles enoxlhseis guro mas kai prepei na sumvivastoume de mporoume me to etsi thelw na apagoreuoume kati pou apolamvanei kapoios allos h exei sunithisei an kanei....

aloimono an de mporoume na pame se mia kafeteria kai na apolausoume to kafe me ena tsigaro. me to na uparxei non smoking area sumfwnw alla oxi kai na ginei nomos na mi kapnizoume!

Θες να σου δείξω ποιός λέει μπούρδες (μάντεψε ποιός); Το καυσαέριο απαγορεύεται γιατί υπάρχει η κάρτα ελέγχου καυσαερίων. ;) Η ρήπανση από βιομηχανίες - βιοτεχνίες απαγορεύεται. ;) Τα σκουπίδια απαγορεύεται να τα πετάς όπου θες. ;) Οι βρισιές απαγορεύονται επίσης σε δημόσιο χώρο. ;) Για τις τρύπιες εξατμίσεις δεν το συζητώ ότι απαγορεύονται και αυτές, καθώς ορίζονται όρια ηχορύπανσης. ;) Όλες οι αντικοινωνικές συμπεριφορές απαγορεύονται με νόμο, Άλλο εντελώς το ότι οι νόμοι δεν εφαρμόζονται σε αυτή την χώρα οίκο ανοχής... :mad: Έτσι πήγε να γίνει με το διαχωρισμό στα μαγαζιά για καπνιστές και μη και το θέμα γελοιοποιήθηκε. :fool: Έτσι πρέπει να γίνει και με καθολική απαγόρευση του τσιγάρου (σε δημόσιους χώρους πάντα), αλλά επιτέλους να εφαρμοστεί ο νόμος και όχι να μείνει στα χαρτιά... :!:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...