Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

sti california poios eipe apagoreute stous dromous?? den nomizw isxuei kati tetoio...

Ισχύει και μάλιστα σε πολλές πολιτείες.

Ενδεικτικά έτσι πρόχειρα αυτά που βρήκα

 

http://cbs2chicago.com/local/smoking.ban.beaches.2.377241.html

http://www.idph.state.il.us/smokefree/

http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?f=/c/a/2007/09/20/BAUMS8RUC.DTL

 

και για να παρακολουθείς τις εξελίξεις μαζι με άλλες ρυθμισεις

 

http://www.clubstogie.com/vb/forumdisplay.php?f=93

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταλαβαίνω το γεγονός ότι ένας μη καπνιστής ενοχλείται από τον καπνό του καπνιστή. Δεν μπορώ να καταλάβω από την άλλη το γεγονός ότι όλοι οι μη καπνιστές έχουν πέσει πάνω στους καπνιστές και τους κατακρίνουν λες και είναι το μόνο πράγμα στον πλανήτη μας που καταστρέφει την υγεία όλων.

 

Γιατί δεν γίνεται μία κινητοποίηση να απαγορεύτει το ασύρματο δίκτυο των ταξί, τα WiFi ή τα κινητά που εκπέμπουν τεράστια ποσά ακτινοβολίας; Γιατί δεν απαγορεύουμε τις εκπομπές ρύπων στα εργοστάσια, στα αυτοκίνητα, στα μηχανάκια κ.λπ.; Γιατί δεν ρίχνουμε πρόστημο σε αυτόν που θα πετάξει τα σκουπιδάκια του στην παραλία και θα την μολύνει; Γιατί δεν ρίχνουμε πρόστημο στα εργοστάσια που ρίχνουν όλα τα σκουπίδια τους στην θάλασσα; Νομίζω πως αυτό επιρεάζει την υγεία μας πολύ περισσότερο απ' ότι το τσιγάρο.

 

Ίσως επειδή δεν μας επιρεάζει άμεσα και τον καθένα από εμάς ξεχωριστά δεν μας ενδιαφέρει. Υπάρχουν πολλά ακόμη παραδείγματα εκτός από τα παραπάνω και πιστεύω ότι όταν μία χώρα κοιτά να καταπολεμήσει τέτοια προβλήματα, δείχνει το πόσο πολιτισμένη είναι. Το να απαγορεύσει μια χώρα το κάπνισμα το βλέπω πιο πολύ ως "βιτρίνα", θέλοντας να δείξει ένα επίπεδο αλλά αγνοεί άλλα σημαντικότερα πράγματα..

http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Σαν να μην υπήρχε το post μου παραπάνω... :rolleyes: Για όσα έχουν αποδειχθεί ότι είναι επιβλαβή για τη δημόσια υγεία, υπάρχουν νόμοι που τα περιορίζουν, αλλά απλά δεν εφαρμόζονται... :fool:

 

Και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, εδώ μιλάμε για την απαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους, όχι για την ρύπανση ή για τα σκουπίδια. Ένα πρόβλημα είναι το κάπνισμα και πρέπει να αντιμετωπιστεί. Σαν να μου λέει ένας δολοφόνος που με μαχαίρωσε «έλα μωρέ, και τι έπαθες, υπάρχουν και άλλοι τρόποι (και πιο εντυπωσιακοί άλλωστε) να πεθάνεις, άσε που θα πέθαινες κάποτε»... :wacko: :rolleyes: Ένα έγκλημα δεν γίνεται νόμιμο από την παρουσία άλλων, πιο «σημαντικών» κατά την γνώμη οποιουδήποτε, εγκλημάτων!

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω το γεγονός ότι ένας μη καπνιστής ενοχλείται από τον καπνό του καπνιστή. Δεν μπορώ να καταλάβω από την άλλη το γεγονός ότι όλοι οι μη καπνιστές έχουν πέσει πάνω στους καπνιστές και τους κατακρίνουν λες και είναι το μόνο πράγμα στον πλανήτη μας που καταστρέφει την υγεία όλων.

 

Φίλε Woca, όχι, το κάπνισμα δεν είναι το μόνο που καταστρέφει την υγεία όλων μας. Η διαφορά όμως είναι ότι το κάπνισμα είναι κάτι που γίνεται συνειδητά, και δεν επηρεάζει μόνο τον καπνιστή, αλλά και τους γύρω του.

 

Και εμπάσει περιπτώσει, ενώ δεν είναι το μόνο που μας βλάπτει, σε αυτό το θέμα για το κάπνισμα και την απαγόρευσή του μιλάμε. Όχι για τι μας βλάπτει γενικά.

 

Το κάπνισμα βλάπτει. Βλάπτει και αυτόν που καπνίζει και τους γύρω του. Αυτό είναι αναμφισβήτητο γεγονός, όχι υποκειμενική άποψη.

 

Χρέος της πολιτείας είναι τουλάχιστον να αποθαρρύνει την βλαβερή αυτήν συνήθεια, για το καλό όλων, καπνιστών και μη.

 

Αυτά από έναν πρώην καπνιστή.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν προσπαθώ να σας πείσω πως έχετε άδικο, ίσως αυτό δεν έχετε καταλάβει. Εγώ είμαι καπνιστής αλλά συμφωνώ στην απαγόρευση του καπνίσματος στους δημοσίους χώρους. Καταλαβαίνω τα δικαιώματα του άλλου και γι' αυτό και γώ προσπαθώ να μην τα καταπατώ. Απλώς ανέφερα πως υπάρχουν και άλλα πράγματα που ίσως είναι σημαντικότερα. Και Αιμίλιε, το να υπάρχει κάποιος νόμος δεν μου λέει κάτι. Το θέμα είναι και να εφαρμόζεται.. ;)
http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Και στο κάτω-κάτω, αν και θεωρώ σημαντικό το θέμα, δεν με απασχολεί αν θα αντιμετωπιστεί πρώτο-πρώτο το κάπνισμα στους δημόσιους χώρους ή μετά από άλλες αποδεδειγμένα βλαβερές πρός την κοινωνία συμπεριφορές, αρκεί να αντιμετωπιστεί. Θέλετε να γίνει μετά από σημαντικότερα ή «σημαντικότερα» θέματα, να γίνει όμως. ;)

 

Και η λογική «υπάρχουν και άλλα που μας βλάπτουν» μου θυμίζει την λογική της εκάστοτε κυβέρνησης όταν κάνει την λαμογιά: «μα τα ίδια έκαναν και οι προηγούμενοι». :fool:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Και η λογική «υπάρχουν και άλλα που μας βλάπτουν» μου θυμίζει την λογική της εκάστοτε κυβέρνησης όταν κάνει την λαμογιά: «μα τα ίδια έκαναν και οι προηγούμενοι». :fool:

Είναι η λογική "έκανε ότι κάνει ο μέσος Έλληνας". ;)

Αηδία σκέτη να σκεφτόμαστε μ'αυτόν τον τρόπο. Παράλογα και καταστροφικά.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν προσπαθώ να σας πείσω πως έχετε άδικο, ίσως αυτό δεν έχετε καταλάβει. Εγώ είμαι καπνιστής αλλά συμφωνώ στην απαγόρευση του καπνίσματος στους δημοσίους χώρους. Καταλαβαίνω τα δικαιώματα του άλλου και γι' αυτό και γώ προσπαθώ να μην τα καταπατώ. Απλώς ανέφερα πως υπάρχουν και άλλα πράγματα που ίσως είναι σημαντικότερα. Και Αιμίλιε, το να υπάρχει κάποιος νόμος δεν μου λέει κάτι. Το θέμα είναι και [highlight]να εφαρμόζεται[/highlight].. ;)
Και εγώ τι γράφω τόση ώρα; :worry: :blink:

 

Σαν να μην υπήρχε το post μου παραπάνω... :rolleyes: Για όσα έχουν αποδειχθεί ότι είναι επιβλαβή για τη δημόσια υγεία, υπάρχουν νόμοι που τα περιορίζουν, αλλά απλά δεν εφαρμόζονται... :fool:

 

Όλες οι αντικοινωνικές συμπεριφορές απαγορεύονται με νόμο, Άλλο εντελώς το ότι οι νόμοι δεν εφαρμόζονται σε αυτή την χώρα οίκο ανοχής... :mad: Έτσι πήγε να γίνει με το διαχωρισμό στα μαγαζιά για καπνιστές και μη και το θέμα γελοιοποιήθηκε. :fool: Έτσι πρέπει να γίνει και με καθολική απαγόρευση του τσιγάρου (σε δημόσιους χώρους πάντα), αλλά επιτέλους να εφαρμοστεί ο νόμος και όχι να μείνει στα χαρτιά... :!:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί είσαι τόσο επιθετικός ένω είμαι από την πλευρά σου.. :wacko:
http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί είσαι τόσο επιθετικός ένω είμαι από την πλευρά σου.. :wacko:
Γιατί Woca ξεκινάς να λες για άσχετα που μας βλάπτουν (δεν εξετάζω το σωστά ή λάθος, γιατί π.χ. τα ασύρματα δίκτυα δεν νομίζω ότι βλάπτουν τόσο πολύ, αλλά και δεν είναι θέμα αυτού του thread) και καταλήγεις τελικά να μου λές αυτό που έχω πει δύο-τρείς φορές πιο πάνω. ;)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Απλώς ανέφερα πως υπάρχουν και άλλα πράγματα που ίσως είναι σημαντικότερα. Και Αιμίλιε, το να υπάρχει κάποιος νόμος δεν μου λέει κάτι. Το θέμα είναι και να εφαρμόζεται.. ;)

 

Και εγώ σου λέω το εξής απλό: Ναι, είναι αλήθεια ότι και το φαινόμενο του θερμοκηπίου μας βλάπτει π.χ. αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

 

Με το να πεις ότι να το κάπνισμα μας βλάπτει, αλλά και τόσα άλλα μας βλάπτουν, χάνεις το νόημα της συζήτησης.

 

Χωρίς παρεξήγηση φυσικά. :)

 

Τα solid facts είναι τα εξής:

 

Το κάπνισμα βλάπτει.

 

Το κάπνισμα βλάπτει όχι μόνο τους καπνιστές, αλλά και τους γύρω τους.

 

Εφόσον οι καπνιστές είναι ανίκανοι να το καταλάβουν αυτό, ορθώς η πολιτεία πρέπει να λαμβάνει μέτρα για να προστατέψει τουλάχιστον τους μη καπνιστές.

 

Τόσο απλά και ξάστερα. Εγώ όταν κάπνιζα θεωρούσα αυτονόητο ότι δεν πρέπει να ενοχλώ τους άλλους με την δικιά μου συνήθεια. Δεν καταλαβαίνω γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των υπόλοιπων καπνιστών (όπως πολλοί εδώ στο φόρουμ π.χ.)θεωρούν αυτονόητο το ακριβώς αντίθετο. Αυτό δεν είναι πολιτισμός, είναι μπανανία.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις μια αλλαγή στα γεγονότα σου, φίλε Trobo:

Τα solid facts είναι τα εξής:

 

Το κάπνισμα βλάπτει.

 

Το κάπνισμα βλάπτει όχι μόνο τους καπνιστές, αλλά και τους γύρω τους.

 

Εφόσον οι καπνιστές είναι ανίκανοι να το καταλάβουν αυτό δεν ενδιαφέρει τους καπνιστές το παραπάνω γεγονός (κοινώς χ___καν για τους άλλους), ορθώς η πολιτεία πρέπει να λαμβάνει μέτρα για να προστατέψει τουλάχιστον τους μη καπνιστές.

 

Τόσο απλά και ξάστερα.

Δεν νομίζω ότι είναι χαζοί οι καπνιστές (τουλάχιστον του νόμιμου «χόρτου» :p). ;)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να μην τηρηθούν ούτε τα προσχήματα; Εννοείς όπως με το σημερινό νομο (για τις θέσεις μη καπνιστών) που δεν εφαρμόζεται;

 

Για τις θέσεις μη καπνιστών εφαρμόζεται κανονικά.

Στο κυλικείο όμως και στα διαχωριστικά ή στα κουπέ κατόπιν συνεννόησης όποιος θέλει μπορεί να καπνίσει και ας απαγορεύεται.

Βέβαια για το τυπικό κάνουν κάποιες συστάσεις οι υπάλληλοι ή κάνουν πως δεν βλέπουν.

Είναι μλκ να απαγορεύεται στα τραίνα μεγάλων αποστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις μια αλλαγή στα γεγονότα σου, φίλε Trobo:

Δεν νομίζω ότι είναι χαζοί οι καπνιστές (τουλάχιστον του νόμιμου «χόρτου» :p). ;)

 

Είναι θέμα οπτικής γωνίας. Εγώ θεωρώ ότι εφόσον

 

α) το κάπνισμα είναι βλαβερό όχι μόνο για τους ίδιους (γούστο τους καπέλο τους να κάνουν ό,τι γουστάρουν με την ΔΙΚΙΑ τους υγεία) αλλά και για τους γύρω τους και

 

β) παρόλαυτά θεωρούν ότι οι μη καπνιστές καλύτερα να μην βγαίνουν καθόλου και άλλα κουλά όπως διαβάζουμε εδώ π.χ. (αλλά και έχουμε ακούσει και σε πραγματικές συζητήσεις).

 

τότε θεωρώ ότι είναι ΑΝΙΚΑΝΟΙ να το καταλάβουν. Όχι ότι δεν ενδιαφέρονται. Δεν χρειάζεται και τρομερό ενδιαφέρον για να καταλάβεις ότι ένα και ένα κάνει δυο. Και ορθώς η πολιτεία παίρνει μέτρα προκειμένου να τους βοηθήσει προς αυτήν την κατεύθυνση. Όπως ακριβώς π.χ. παίρνει μέτρα για άλλους συμπολίτες μας π.χ. φτιάχνει ράμπες για τους ανάπηρους στα δημόσια κτήρια.

 

Τόσο απλά.

 

Αν κάποιος έχει διαφορετική άποψη, με χαρά να ακούσω και να συζητήσω τα επιχειρήματα του, αλλά το «άμα δεν σου αρέσει κάτσε σπίτι» δεν είναι άποψη, είναι άναρθρες κραυγές καθυστερημένου τετράποδου όντος.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν γουσταρουν οι καπνιστες να το κοψουν,

ΑΣ ΚΟΨΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.

 

ΤΟ ΝΑ ΠΕΤΑΝΕ ΤΑ ΑΠΟΤΣΙΓΑΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ, ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ ΚΛΠ.

ελληνες ειστε κ φαινεστε

Link to comment
Share on other sites

αν δεν γουσταρουν οι καπνιστες να το κοψουν,

 

Οι καπνιστές μπορούν να καπνίζουν και να καπνίζουν όσο γουστάρουν, μέχρι το σημείο όμως που δεν γίνονται ενοχλητικοί στους άλλους.

 

ΑΣ ΚΟΨΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.

 

ΤΟ ΝΑ ΠΕΤΑΝΕ ΤΑ ΑΠΟΤΣΙΓΑΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ, ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ ΚΛΠ.

ελληνες ειστε κ φαινεστε

 

Αυτό είναι πράγματι μια ενοχλητική όσο και αηδιαστική συνήθεια. Το να σβήνουν τις γόπες οπουδήποτε, ακόμα και μέσα στο πιάτο που πριν λίγο έφαγαν. Τέλος πάντων, αυτό είναι προσωπικό ζήτημα και έχει να κάνει αποκλειστικά με την παιδεία και την ανατροφή του καθενός. Άλλωστε, σκουπίδια δεν πετάνε μόνο οι καπνιστές αφού σκουπίδια δεν είναι μόνο οι γόπες.

 

Η αλήθεια όμως είναι ότι η... χαλαρότητα με την οποία πολλές φορές βλέπουμε κάποιους καπνιστές να... εκσφενδονίζουν (κυριολεκτικά) γόπες είναι εντυπωσιακή!!! Λες και υπάρχει βραβείο για όποιον την πετάξει πιο μακριά... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Trobocop, δεν λέω ότι δεν ενδιαφέρονται να μάθουν ότι βλάπτουν τους γύρω τους, αλλά έχοντάς το καταλάβει απόλυτα δεν τους ενδιαφέρει η ζημιά που προκαλούν γύρω τους και θεωρούν ότι μπορούν να το επιβάλλουν κιόλας και «όποιος δεν γουστάρει σπίτι του». Δεν φαντάζομαι να υπάρχει καπνιστής που να αρνείται ότι το κάπνισμά του βλάπτει και τους παθητικούς καπνιστές... :fool: :wacko: :worry:

Μετονομάσαμε τον φασισμό σε πολιτισμό...

Πολύ ωραία ιδέα.

 

Kαι όπως είχε πει και η Valerie στο V for Vendetta:

 

"I remember how the meaning of words began to change..."

Αυτό το «επαναστατικό» :rolleyes: μήνυμα είχα ξεχάσει να το σχολιάσω. Φαντάζομαι δεν θα σε πείραζε να ασκήσω το «δικαίωμά» μου να βλάψω την υγεία σου με οποιοδήποτε τρόπο βρω έτσι; Και ελπίζω να καταλαβαίνεις πόσο «φασιστικό» θα ήταν να βγεί κάποιος νόμος που θα με εμποδίσει να το κάνω, έτσι δεν είναι; :whistle:

 

Μια και έχεις δει το "V for Vendetta" και το παίρνεις και σαν παράδειγμα, μήπως θα μπορούσες να μου πεις κάτι από αυτά που είχαν απαγορέψει οι πραγματικοί (στην ταινία) φασίστες έβλαπτε αντικειμενικά και αποδεδειγμένα τους υπόλοιπους; Η μουσική; :worry: Η τέχνη γενικότερα; :blink: Η μήπως η ομοφυλοφιλία; :wacko: Εδώ αμφισβητείται αν τα παραπάνω έβλαπταν και τους εαυτούς τους, οπότε τέτοιες παντελώς άσχετες συγκρίσεις καλό ήταν να λοίπουν. Εκτός αν εννοείς ότι αντικειμενικά το κάπνισμα δεν βλάπτει τους παθητικούς καπνιστές και ότι «φασιστικά» έχει πλασαριστεί αυτή η αντίληψη. :X

 

Και καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιείτε και ερμηνεύετε τις λέξεις όπως σας βολεύει την κάθε στιγμή... ;)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ε γι' αυτό ακριβώς πιο πριν λέω:

 

 

 

Για να καλύπτομαι από κάθε άποψη

:p:p:p:p

Θέλω να πως το να λες "ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΕΙΣ; ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΛΕΜΕ", είναι ο ορισμός της υπερβολής και της υστερίας :p

 

 

Σχετικά με τις γόπες πάντως, υπάρχουν περιπτώσεις που δεν υπάρχει κάδος να τις πετάξεις, γι' αυτό και αναγκαστικά πάνε στο έδαφος... Είναι πολύ άσχημο φαινόμενο, αλλά δικαιολογείται εν μέρει.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις γόπες πάντως, υπάρχουν περιπτώσεις που δεν υπάρχει κάδος να τις πετάξεις, γι' αυτό και αναγκαστικά πάνε στο έδαφος... Είναι πολύ άσχημο φαινόμενο, αλλά δικαιολογείται εν μέρει.
Λογικό μου ακούγεται. Αφού καπνίζουν στα πιο απίθανα σημεία και ο εθισμός τους δεν τους αφήνει να περιμένουν να φτάσουν κοντά σε κάδο... :rolleyes: :whistle:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Από πότε είναι απίθανο σημείο το να καπνίζεις στο δρόμο ή στη στάση δηλαδή;
Link to comment
Share on other sites

Ε ναί ο κάδος είναι η καλύτερη λύση, βοηθάμε και στην πιθανή καύση των σκουπιδιών.:lol:
Έχεις δίκιο. Ο δρόμος-τασάκι είναι σαφώς καλύτερη λύση. :rolleyes:

Από πότε είναι απίθανο σημείο το να καπνίζεις στο δρόμο ή στη στάση δηλαδή;
Αναγνωρίζω ότι δεν έχει σε όλους τους δρόμους και σε όλες τις στάσεις κάπου να πετάξεις το τσιγάρο. Άλλο αυτό και άλλο το να μην μπορείς να περιμένεις μέχρι να φτάσεις σε κάποιο σημείο που να υπάρχει τέτοια... υποδομή λόγω (το επαναλαμβάνω) εθισμού. ;)

 

ΥΓ: Παρεπιπτόντως, να που αλλού θα ήταν χρήσιμη μια απαγόρευση καπνίσματος σε δημόσιους χώρους, αλλά και σε χώρους που δεν υπάρχουν οι γνωστοί κάδοι για τσιγάρα (με το τασάκι από πάνω για να τα σβήνεις).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι σε θέση να κρίνεις το κατά πόσο είναι εθισμένος κάποιος που θέλει να καπνίσει στο δρόμο. Σα να μου λες οτι κάποιος που τρώει ένα κρουασάν περπατώντας και πετάει το χαρτί στο έδαφος είναι εθισμένος και δε μπορεί να περιμένει μέχρι να το φάει στο σπίτι του για να το πετάξει εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι σε θέση να κρίνεις το κατά πόσο είναι εθισμένος κάποιος που θέλει να καπνίσει στο δρόμο. Σα να μου λες οτι κάποιος που τρώει ένα κρουασάν περπατώντας και πετάει το χαρτί στο έδαφος είναι εθισμένος και δε μπορεί να περιμένει μέχρι να το φάει στο σπίτι του για να το πετάξει εκεί.

Θα έλεγα, το φυσιολογικό είναι να θέλει να καπνίσει στον δρόμο, αφού είναι ανοιχτός χώρος και από τα λίγα σημεία που δεν ενοχλεί κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι σε θέση να κρίνεις το κατά πόσο είναι εθισμένος κάποιος που θέλει να καπνίσει στο δρόμο. Σα να μου λες οτι κάποιος που τρώει ένα κρουασάν περπατώντας και πετάει το χαρτί στο έδαφος είναι εθισμένος και δε μπορεί να περιμένει μέχρι να το φάει στο σπίτι του για να το πετάξει εκεί.
Ακριβώς αυτό λέω! :!: Είναι αρρώστια και εθισμός το να πρέπει σώνει και καλά να καπνίσεις, να φας το κρουασάν σου, να πιείς το χυμό σου κάπου και κάποτε που ξέρεις ότι δεν θα βρείς να πετάξεις το παραπροϊόν σου κάπου σωστά και δεν μπορείς να περιμένεις να συμπεριφερθείς σαν πολιτισμένος άνθρωπος και όχι σαν τριτοκοσμικός, πετώντας το τελικά όπου βρεις.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...