Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

Bγηκαν καινουργια Davidoff ή είναι το ίδιο προιον με άλλη συσκευασια,αυτο που δειχνουν οι διαφημιστικες πινακιδες τις τελευταιες μέρες;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Bγηκαν καινουργια Davidoff ή είναι το ίδιο προιον με άλλη συσκευασια,αυτο που δειχνουν οι διαφημιστικες πινακιδες τις τελευταιες μέρες;

 

Μπούρδες είναι...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ Πολύ ενδιαφέρον...

 

 

ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΟ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗ mich@enet.gr, http://www.bavzer.blogspot.com

 

 

Οι θεριακλήδες Ιταλοί, που μας αρέσει να λέμε ότι είμαστε μ' αυτούς «ούνα φάτσα, ούνα ράτσα», πειθάρχησαν απόλυτα στην απαγόρευση του καπνίσματος, που ισχύει εδώ και περίπου 2 χρόνια σε όλα τα δημόσια κτίρια, καθώς και σε όλα τα μπαρ, εστιατόρια, κέντρα διασκέδασης και καφετέριες. Γκρίνιαξαν λίγο στην αρχή, αλλά όταν ένιωσαν πόσο ωραίο είναι να τρως μέσα σε ένα περιβάλλον καθαρό και όχι πνιγμένο στον καπνό και να γυρίζεις στο σπίτι σου χωρίς να βρωμάς από την κορυφή ώς τα νύχια, παραδέχτηκαν πως τελικά άξιζε τον κόπο. Αρκετοί το έκοψαν κιόλας και δηλώνουν πανευτυχείς.

 

Οι καλοζωι-σμένοι Γάλλοι με δυσκολία αντιμετωπίζουν τις πρώτες μέρες, φέτος, την απαγόρευση του καπνίσματος στα ίδια μέρη, αλλά το δικό τους πρόβλημα δεν είναι ότι «δεν αντέχουν χωρίς τσιγάρο», όπως λένε μερικοί μπαρουτοκαπνισμένοι, όσο ότι με την απαγόρευση αυτή αισθάνονται πως αποκόπτονται από «μια παραδοσιακή κουλτούρα»...

 

 

Κατ' αρχάς το «τσιγάρο» είναι γαλλική λέξη. Δεύτερον, «ονόματα-θηρία» της λεγόμενης «γαλλικής δημιουργικότητας», από την Κολέτ στον Κοκτώ κι από τον Καμύ στην Κοκό Σανέλ, όλοι ήταν θεριακλήδες ξακουστοί. Τρίτον, το Παρίσι θα πρέπει να είναι η μόνη ίσως πόλη στον κόσμο που έχει Μουσείο Καπνίσματος. Και τέταρτον, στην πόλη υπάρχει δρόμος με το όνομα του Ζαν Νικότ, (φωτογρ.) του Γάλλου διπλωμάτη του 16ου αιώνα που έφερε από την Αμερική φύλλα καπνού στην Αικατερίνη ντε Μεντίτσι (Αικατερίνη των Μεδίκων - φωτογρ.) ως φάρμακο κατά των ημικρανιών που τόσο την ταλαιπωρούσαν.

 

 

Η νικοτίνη, βεβαίως, πήρε το όνομά της από τον Γάλλο αυτό διπλωμάτη. Γι' αυτό λέμε, περισσότερο ιστορικώς ανθίστανται οι Γάλλοι παρά ουσιαστικώς και γρήγορα θα τους περάσει.

 

Και να, από προχθές τη σκυτάλη παίρνουν οι φίλοι μας οι Τούρκοι, αφού ψηφίστηκε στη Βουλή τους νόμος που απαγορεύει και σ' αυτούς το κάπνισμα σχεδόν παντού. «Πώς θα επιβιώσει», αναρωτιούνται πολλοί, «ο παραδοσιακός τουρκικός καφενές χωρίς τσιγάρο και ναργιλέ;». Σερβίροντας αυθεντικό και απολαυστικό τουρκικό καφέ. Απλό.

 

Καλώς σας βρίσκω στην ακόμα μπαρουτοκαπνισμένη Ελλάδα μας. Καλή χρονιά.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Όλα μπούρδες είναι και μας κάνουν κακό... :(

Tοτε πάψε να κλαίγεσαι και μην καπνίζεις:mad:. Το κάπνισμα ή το βλέπεις σαν χόμπι απολαυση και προσωπική απόφαση αρα εξακολουθεις να το καπνιζεις ή το βλέπεις σαν εθισμο και αρνητικη εξάρτηση και το κόβεις αμεσα.

Αυτα τα "Θελω αλλα δεν μπορω να το κόψω" για εμένα είναι ******ες,αν κάτι πραγματικά θελεις να το σταματησεις μπορείς να το κάνεις πανευκολα.Σου συνιστω λοιπον να το σταματησεις,άλλωστε είσαι μόλις 18 χρονών.

Link to comment
Share on other sites

Tοτε πάψε να κλαίγεσαι και μην καπνίζεις:mad:. Το κάπνισμα ή το βλέπεις σαν χόμπι απολαυση και προσωπική απόφαση αρα εξακολουθεις να το καπνιζεις ή το βλέπεις σαν εθισμο και αρνητικη εξάρτηση και το κόβεις αμεσα.

Αυτα τα "Θελω αλλα δεν μπορω να το κόψω" για εμένα είναι ******ες,αν κάτι πραγματικά θελεις να το σταματησεις μπορείς να το κάνεις πανευκολα.Σου συνιστω λοιπον να το σταματησεις,άλλωστε είσαι μόλις 18 χρονών.

 

+1

 

Ακριβώς.Αφού ξέρεις πως σου κάνει κακό,έκανες το πρώτο βήμα και μπορείς να το κόψεις.

 

Μια απόφαση είναι.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα black devil εχουν απαγορευτει ?

Aπαγορευτηκε η διαφημιση τους που εγραφε "ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ",σαν μάρκα εξακολουθούν να υπάρχουν,μάλιστα κυκλοφορουν και σε καπνο για στριφτο.

Link to comment
Share on other sites

Aπαγορευτηκε η διαφημιση τους που εγραφε "ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ",σαν μάρκα εξακολουθούν να υπάρχουν,μάλιστα κυκλοφορουν και σε καπνο για στριφτο.

 

Πολύ σωστά...

Γιατί τα ζήτησες και σου είπαν δεν υπάρχουν; :blink:

Εγώ προχτές πήρα καπνό Black Devil για ένα φίλο μου... :O

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προχτές πήρα καπνό Black Devil για ένα φίλο μου... :O

Τον έχεις δοκιμάσει;Εγω δεν έτυχε απλά τον πήρε κανα δυο φορες το μάτι μου.

Link to comment
Share on other sites

μου ειχαν πει οτι απαγορευτηκαν επειδη ειχαν πολλες καρκινογονες ουσιες μεσα !(οχι πως τα αλλα τσιγαρα δεν εχουν αλλα αυτα λενε ειχαν περισσοτερες)
Link to comment
Share on other sites

μου ειχαν πει οτι απαγορευτηκαν επειδη ειχαν πολλες καρκινογονες ουσιες μεσα !(οχι πως τα αλλα τσιγαρα δεν εχουν αλλα αυτα λενε ειχαν περισσοτερες)

μα δεν εχουν απαγορευτει! κυκλοφορουν κανονικα,απλα δεν εχουν καλο χαρμανι.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά σε αυτό το βιντεάκι παιδιά... αξίζει

http://www.metacafe.com/watch/914475/still_smoking_watch_this/

 

Νομίζω πως έχι ξαναμπεί... :(

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonW610i//R6BC Browser/NetFront/3.3 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Simera phra ta davidoff ta kainouria to mauro to paketo.. 4 eurw! An einai dunaton.. Telos pantwn lew as doume ti einai.. Kamia diafora me ta kafe ta davidoff.. Skopeuoun nakrivinoun ola ta davidoff tooso poli? H mono tin kainouria seira? Eleoos pia! :-)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonW610i//R6BC Browser/NetFront/3.3 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Simera phra ta davidoff ta kainouria to mauro to paketo.. 4 eurw! An einai dunaton.. Telos pantwn lew as doume ti einai.. Kamia diafora me ta kafe ta davidoff.. Skopeuoun nakrivinoun ola ta davidoff tooso poli? H mono tin kainouria seira? Eleoos pia! :-)

 

Exoun kalutero kapno apo ta kafe. Ta kafe ta kanw duo xronia konta

xwris alles markes endoiamesa kai katalabainw thn diafora. Einai akriba alla ap oti akousa kai mou pan den 8a kukloforoun gia polu kairo akoma ta maura maura.. Kati san sullektika..

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Τα Davidoff των 4ων Ευρω είναι εντελώς μούφα,μου φάνηκαν κατώτερα των κανονικών.

Φοβερο είναι το Davidoff Magnum που είναι πλακε,για τη τιμή του όμως δεν αξίζει (6,5Ε!!!!!).

Link to comment
Share on other sites

Τα Davidoff των 4ων Ευρω είναι εντελώς μούφα,μου φάνηκαν κατώτερα των κανονικών.

Φοβερο είναι το Davidoff Magnum που είναι πλακε,για τη τιμή του όμως δεν αξίζει (6,5Ε!!!!!).

 

E kala den to suzhtw gia ta magnum.. Pragmatika para polu kala.. Alla akriba re filarako opws eipes ki esu..:(

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

E kala den to suzhtw gia ta magnum.. Pragmatika para polu kala.. Alla akriba re filarako opws eipes ki esu..:(

 

Σιγά μην πληρώσω 6,5 ευρώ για τσιγάρα! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην πληρώσω 6,5 ευρώ για τσιγάρα! :blink:

Στο εξωτερικο ομως τοσο εχουν κανονικα... Στην Ελλαδα ομως τα πληρωνουμε 3€.

Ποτε θα γινουν οι αυξησεις που λεγανε απο την καινουργια χρονια??

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικο ομως τοσο εχουν κανονικα... Στην Ελλαδα ομως τα πληρωνουμε 3€.

Ποτε θα γινουν οι αυξησεις που λεγανε απο την καινουργια χρονια??

Στο εξωτερικό παίρνουν και πολύ μεγαλυτερους μισθους,μην το ψάχνεις ίδιο πράγμα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...