Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

Εχεις δικιο...ειναι μεγαλη αρρωστια.Γι'αυτο λοιπον ή κοιταχτε να γιατρευτητε ή αποφασιστε μονοι σας για το τελος σας αλλα οχι και για το δικο μας.Οσο για το αν εφαρμοστει ποτε...ας πεσουν τσουχτερα προστιμα και θα δεις αν εφαρμοστει

den uparxei logos na fobasai gia to telos olwn mas,sou,tou,mou.den eksartatai oute apo sena,oute apo mena.oi ekselikseis exoun dromologithi kai apla eimaste theates kai perimenoume.to kalutero pou exeis na kaneis,einai na to apolambaneis oso mporeis perissotero kai na efxesai na erthi oso pio arga ginetai.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

den uparxei logos na fobasai gia to telos olwn mas,sou,tou,mou.den eksartatai oute apo sena,oute apo mena.oi ekselikseis exoun dromologithi kai apla eimaste theates kai perimenoume.to kalutero pou exeis na kaneis,einai na to apolambaneis oso mporeis perissotero kai na efxesai na erthi oso pio arga ginetai.

 

Κoιτα λοιπον να δεις φιλε μου.Αν εσυ εισαι ανθρωπος που πιστευει οτι ολα στην ζωη ειναι δρομολογημενα και εμεις απλα περιμενουμε τοτε και σε αυτο διαφερουμε .Επειδη λοιπον εγω πιστευω οτι στο βαθμο που μπορω (δεν ειμαι και θεος βλεπεις) να εχω την ζωη μου στα χερια μου , θα το κανω και θα ειμαι υπευθυνη εγω για αυτη και τις επιλογες μου σου λεω οτι δεν ειμαι διατεθειμενει να δεχτω κανεναν να μου επιβαλει τιποτα (τσιγαρο σε αυτη την περιπτωση) και να περιμενω.Αλλα οπως και να το δεις αν για εσενα το τσιγαρο ειναι απολαυση για εμενα δεν ειναι.Γί'αυτο και μονο καλο θα ηταν να κανουμε αυτο που απολαμβανουμε εκει που δεν ενοχλουμε.

Τεσπα μαλλον δεν υπαρχει καμια προθεση να καταλαβεις τι εννοουμε και οτι ασχετα απο το αν ειναι ολα προσχεδιασμενα (οπως λες εσυ) τουλαχιστον ολοι εχουμε το δικαιωμα να εχουμε μια μικρη καθημερινη επιλογη μεχρι να ερθει το τελος...και αυτη η επιλογη ειναι να μην μπουχτιζουμε με καπνα παντου. :) Αν δεν υπαρχει ο βασικος αλληλοσεβασμος μεταξυ μας τοτε οκ και ενα νομοσχεδιο καλο θα ηταν για εμας.

 

 

Α και χρονια πολλα και καλα (μην νομιζεις δηλ οτι εχω και κατι προσωπικο μαζι σου ) :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

an ipothesoume oti ena paketo tsigara exei 3 eyrw...kai kapoioC kapnizei ena paketo tin hmera--> 3 x 365 = 1095 eyrw

kai gt ayta ta lefta na figoyn se tsigara?

enw mporeiC kallista na pareiC kati pou pwtheiC i na plirwseiC to noiki sou na mazepseis lefta gia aytokinhto h mhxanh h na ta faC sta barakia me tiC pout..:X..aneC

egw eimai kata tou kapnismatoC

kapnisma=selfdestruction pou simainei aytokatastrofh gia aytouC pou den gnwrizoun

Link to comment
Share on other sites

Ουτε θα μου ηταν ευχαριστα επιχειρηματα του τυπου οτι ο καπνος βλαπτει τον διπλανο "μη καπνιστη", ενω το αλκοολ βλαπτει μονο τον καταναλισκοντα, απο τη στιγμη που ΑΠΕΙΡΟΙ "σουρωμενοι", παολα τα αυστηρα προβλεπομενα προστιμα, βγαινουν απο το "υγιεινο και ακαπνο" μπαρ και σκορπιζουν ΑΜΕΣΑ τον θανατο πεφτοντας σε ενα αυτοκινητο που κουβαλαει μια οικογενεια...και στις "χωρες της απαγορευσης" βεβαια!
Μα (θα το ξαναγράφω μέχρι να εμπεδωθεί ή να φτάσω στα 1 εκατομμύριο μηνύματα), η κατανάλωση αλκοόλ μαζί με την οδήγηση ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ. Ο εξαναγκασμός σε παθητικό κάπνισμα ΟΧΙ.

Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά έχει βγεί νόμος (ναι, ναι, από αυτές τις περίεργες τις "χωρες της απαγορευσης"), ο οποίος απαγορέυει να οδηγάς μεθυσμένος, και αν σε πιάσουν πας αυτόφορο και κατάσχεση αυτοκινήτου. Η μη εφαρμογή του είναι το πρόβλημα.

 

[highlight]Αλλά κι εγώ είμαι υπέρ της επιλογής - αν θέλω να οδηγάω μεθυσμένος δικαίωμα μου, έτσι δεν είναι; Αν σκοτωθώ, επιλογή μου. Όσο για το αν σκοτώσω κάποιον άλλο, ας πρόσεχε, να μην κυκλοφορούσε με αυτοκίνητο - αφού το ξέρει ότι υπάρχει τέτοιος κίνδυνος.[/highlight]

 

(Σας θυμίζει κάποιους αυτή η λογική[noparse];)[/noparse]

Διαβάζω και απαντώ τα μηνύματα με την σειρά, οπότε μετά είδα το ίδιο μήνυμα με το δικό μου. :up: Ιδίως το [highlight]τονισμένο[/highlight] κομμάτι όλα τα λεφτά... :lol: :respect:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μπορείτε να κατανοήσετε ότι το τσιγάρο για μερικούς είναι απόλαυση. Πως πχ εσύ λες να μην καπνίσω για να πάρω το τάδε κινητό τςν 500 ευρώ, ε ο καπνιστής λέει να μην πάρω το τάδε κινητό για να μπορώ να απολαμβάνω το τσιγαράκι μου. ;)

Τα πάντα είναι θέμα τύχης και ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να συνεχίσετε να μιλάτε καλό είναι να σταματήσετε τις προσωπικές προσβολές πχ σαν αυτές που γράφτηκαν στις 2 προηγούμενες σελίδες.Αν δεν μπορείτε να κάνετε διάλογο χωρίς να προσβάλλετε ο ένας τον άλλο πείτε το να το ξέρουμε :worry:

Link to comment
Share on other sites

Θα μου απαντησει ΤΕΛΙΚΑ καποιος απο αυτους που ΕΥΦΥΩΣ διακωμωδισαν τα γραφεντα μου, ποιο προβλημα θεωρουν οτι υπαρχει στην ταξινομηση καταστηματων σε 2 κατηγοριες;;;

1. ΑΜΙΓΩΣ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΩΝ

2. ΑΜΙΓΩΣ ΜΗ ΚΑΝΙΖΟΝΤΩΝ

Δύο προβλήματα:

1. (Το σημαντικότερο) Ότι στο βωμό του κέρδους η συντριπτική πλειοψηφία των ιδιοκτητών θα προτιμήσουν να κάνουν το μαγαζί τους τεκέ και τα μαγαζιά με απαγορευμένο το κάπνισμα θα είναι ελάχιστα, οπότε καταλήγουμε στα ίδια.

2. Καθώς οι μη καπνιστές δεν έχουν τον εθισμό των καπνιστών θα υποχωρούν πιο εύκολα στην μικτή παρέα για το σε τι τύπου μαγαζί θα καταλήξουν, οπότε και πάλι στα ίδια καταλήγουμε.

Ο panpap εγραψε:"Αλλά κι εγώ είμαι υπέρ της επιλογής - αν θέλω να οδηγάω μεθυσμένος δικαίωμα μου, έτσι δεν είναι; Αν σκοτωθώ, επιλογή μου. Όσο για το αν σκοτώσω κάποιον άλλο, ας πρόσεχε, να μην κυκλοφορούσε με αυτοκίνητο - αφού το ξέρει ότι υπάρχει τέτοιος κίνδυνος."
Υπάρχει βέβαια και η λύση δημιουργίας δρόμων αμιγώς μεθυσμένων και μη, οπού απελευθερωμένοι οι κατασκευαστές από τα «δεσμά» του νόμου, θα έφτιαχναν μόνο για μεθυσμένους και θα έλεγαν στους υπόλοιπους «αυτούς τους δρόμους έχουμε, αν θέλετε χρησιμοποιήστε τους, αλλιώς σπίτια σας» για να γλιτώσουν και την κατασκευή των δρόμων για μη μεθυσμένους. :p Ελπίζω να καταλαβαίνεις την αναλογία. :whistle:
Αυτοι που δεν κυκλοφορουν με το αυτοκινητο οντως την γλυτωνουν απο αυτους που (σε αντιθεση με τους καπνιστες) εκαναν χρηση της δικαιωματος του "μπεκρουλιαζειν", ομως εκεινα τα ΧΙΛΙΑΔΕΣ παιδακια, συζυγοι, πεθερες κ.α. που ΤΟΥΛΟΥΜΙΑΖΟΝΤΑΙ καθε βραδυ, σε ολη την υφηλιο, απο τους ασκησαντες τα δικαιωματα που τους παρεχει η ελευθερια της οινοποσιας, ΤΑ ΛΥΠΑΤΑΙ κανεις;;; :mad:
Και για αυτούς υπάρχει νόμος που τους τιμωρεί, αντίθετα με τους καπνιστές σε δημόσιους χώρους. Και πάλι (και πάλι και πάλι κ.ο.κ.) είναι παντελώς άσχετο με το θέμα μας, που είναι η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ. ;) Δεν έχεις και άδικο πάντως, και πάλι σε αναλογία, ίσως θα έπρεπε να απαγορευτεί και το κάπνισμα στο σπίτι όταν δεν καπνίζει όλη οι οικογένεια.

[highlight]Πως προστατεύεις μόνο τα θύματα ξυλοδαρμού και όχι αυτά του παθητικού καπνίσματος[/highlight]; :up:

 

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Η ελευθερία ενός ανθρώπου τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου! Είναι βασική αρχή της ελευθερίας! Όταν όμως κάποιος καπνίζει σ' ένα δημόσιο ή κλειστό χώρο τότε παραβιάζει την ελευθερία του άλλου που δεν θέλει να εισπνάει τον καπνό του! Συμφώνω κι εγώ με το μέτρο της Γαλλίας, αν και είμαι κανιστής, και πιστεύω πως πρέπει να εφαρμοστεί το δυνατό συντομότερο εδώ σε έμας. Γιατί είμαστε ΖΩΑ και δεν μπορούμε να καταλάβουμε ορισμένα πράγματα!!!
Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

den exei nohma o dialogos(an egine-ginetai) afou o kathenas leei ta dika tou,kai den uparxei kanena koino shmeio sunennohshs.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως κι εγώ αν θέλω να γκαρίζω θα βγω έξω από το χώρο γι ανα μην ενοχλήσω τους άλλους, έτσι και οι καπνιστές πρέπει να βγουν έξω αν θέλουν να καπνίσουν.-
Link to comment
Share on other sites

Η ελευθερία ενός ανθρώπου τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου! Είναι βασική αρχή της ελευθερίας! Όταν όμως κάποιος καπνίζει σ' ένα δημόσιο ή κλειστό χώρο τότε παραβιάζει την ελευθερία του άλλου που δεν θέλει να εισπνέει τον καπνό του! Συμφωνώ κι εγώ με το μέτρο της Γαλλίας, αν και είμαι καπνιστής, και πιστεύω πως πρέπει να εφαρμοστεί το δυνατό συντομότερο εδώ σε εμάς. Γιατί είμαστε ΖΩΑ και δεν μπορούμε να καταλάβουμε ορισμένα πράγματα!!!
:up: Μακάρι όλοι οι καπνιστές να είχαν τα δικά σου μυαλά. Αλλά βλέπεις ο εθισμός τους και οι έλλειψη σεβασμού προς τον άλλον που, δυστυχώς, όλοι (με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως η δική σου) οι Έλληνες έχουμε (και δεν μας επιτρέπει μερικές φορές να βλέπουμε τα αυτονόητα). Και πάλι μπράβο! :up:

den exei nohma o dialogos(an egine-ginetai) afou o kathenas leei ta dika tou,kai den uparxei kanena koino shmeio sunennohshs.
Δες το μήνυμα του northman για το κοινό σημείο συνεννόησης. ;)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

εγω αν το ξαναρχίσω (μάλλον για το καλοκαίρι με κόβω να ξεχαρμανίασω) θα κανω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στριφτο OLD HOLDBORN YELLOW

Δεν ξερω μου αρέσει πιο πολυ η γευση, η ιδονη, η ταλεπώρια του να στρίβεις ......

Link to comment
Share on other sites

@aimilios: Δηλαδη το κοινο σημειο συννενοησης ειναι το να επιβληθει στην-προφανεστατα-πλειοψηφια των θαμωνων "κεντρων εξοδου", αυτο που επιθυμει η-προφανεστατη-μειοψηφια, με μετρα λαμβανομενα απο μια πλειοψηφια νομοθετουντων χουφταλων που εξω ΔΕΝ βγαινουν και που οι γιατροι τους τα εχουν κομμενα ΟΛΑ!
Ας παραβλέψουμε τα περί «χούφταλων» που «οι γιατροί τα έχουν κομμένα όλα» γιατί δεν νομίζω να έχουν καμία βάση. Για την νοητική τους ικανότητα έχω και εγώ αμφιβολία, αλλά δεν νομίζω να στερούνται πολλών ικανοποιήσεων, το αντίθετο μάλιστα... ;)

 

Ναι, ο μόνος τρόπος να προστατευτεί η μειοψηφία, σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα πάντα, είναι η νομική προστασία. Ιδίως στην χώρα μας αν επαναπαυτούμε στην καλή θέληση των ιδιοκτητών και των καπνιστών, ο θάνατος αθώων παθητικών καπνιστών είναι βέβαιος.

 

Εσύ, για να καταλάβω, προτείνεις κάτι άλλο για να προστατευτεί η μειοψηφία (εκτός από τον ουτοπικό - και ελπίζω να το καταλαβαίνεις και εσύ - διαχωρισμό των μαγαζιών σε καπνιστών και μη) ή προτείνεις να μην προστατευτεί καθόλου επειδή είναι, ακριβώς, μειοψηφία και να αφεθούν να πεθάνουν όλοι; Ή μήπως πιστεύεις ότι τελικά δεν βλάπτονται;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη φορά που καταφεύγεις στην ειρωνεία. Προς το παρόν δεν απαντάω ανάλογα.

Η ένστασή μου δεν ήταν τόσο στα «χούφταλα» (αφού υπάρχουν και νέοι), αλλά στο «οι γιατροί τους τα έχουν κόψει όλα», αφού νομίζω ότι είναι γεμάτοι καταχρήσεις. Δεν τους υπερασπίζομαι αν το κατάλαβες, το αντίθετο μάλιστα... :rolleyes:

Και τι ακριβώς διαφορά έχουν τα εστιατόρια από τις καφετέριες και τα «νυχτερινά κέντρα»; Παρέχει ο καφές και το ποτό κάποια ανοσία στον καπνό και δεν το κατάλαβα; Ή αυτοί που καπνίζουν, γεμάτοι προφανώς από «μαγκιά» και σαφώς πιο «in» :lol: :fool:, είναι πλειοψηφία ενώ στα «κυριλέ» εστιατόρια μειοψηφούν; :wacko:

basika egw pistebw oti ola shkwnoun tsigaro,alla eidika pota kai kafedes.

den einai thema kurile,trendy h emo.

merika pragmata pws na to kanoume..de paizoun xwris cigarettes

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

basika egw pistebw oti ola shkwnoun tsigaro,alla eidika pota kai kafedes.

den einai thema kurile,trendy h emo.

merika pragmata pws na to kanoume..de paizoun xwris cigarettes

Γιατί δεν παίζουν;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Θα μου απαντησει ΤΕΛΙΚΑ καποιος απο αυτους που ΕΥΦΥΩΣ διακωμωδισαν τα γραφεντα μου, ποιο προβλημα θεωρουν οτι υπαρχει στην ταξινομηση καταστηματων σε 2 κατηγοριες;;;

1. ΑΜΙΓΩΣ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΩΝ

2. ΑΜΙΓΩΣ ΜΗ ΚΑΝΙΖΟΝΤΩΝ

 

την πρόταση αυτή δεν την βρίσκω ρεαλιστική. Με ποια κριτήρια θα επέλεγε ένας μαγαζάτορας σε τι κατηγορία θα κατέτασσε στην μια ή στην άλλη κατηγορία; Μα προφανώς το σε ποια θα είχε περισσότερους πελάτες. Άρα φτου και από την αρχή.

 

Προσωπικά πάντως, καφετέριες που γνωρίζω ότι εφαρμόζουν στην πράξη και με ρεαλιστικό τρόπο το μέτρο του διαχωρισμού των χώρων κερδίζουν την εκτίμηση και προτίμησή μου. Όλα τα υπόλοιπα μαγαζιά που έχουν π.χ. το τραπέζι του καπνιστή δίπλα στο τραπέζι του μη καπνιστή, με χάνουν οριστικά και αμετάκλητα και δεν χαλάμε και τις καρδιές μας. So simple.

Link to comment
Share on other sites

την πρόταση αυτή δεν την βρίσκω ρεαλιστική. Με ποια κριτήρια θα επέλεγε ένας μαγαζάτορας σε τι κατηγορία θα κατέτασσε στην μια ή στην άλλη κατηγορία; Μα προφανώς το σε ποια θα είχε περισσότερους πελάτες. Άρα φτου και από την αρχή.

 

Προσωπικά πάντως, καφετέριες που γνωρίζω ότι εφαρμόζουν στην πράξη και με ρεαλιστικό τρόπο το μέτρο του διαχωρισμού των χώρων κερδίζουν την εκτίμηση και προτίμησή μου. Όλα τα υπόλοιπα μαγαζιά που έχουν π.χ. το τραπέζι του καπνιστή δίπλα στο τραπέζι του μη καπνιστή, με χάνουν οριστικά και αμετάκλητα και δεν χαλάμε και τις καρδιές μας. So simple.

 

Βρηκες τετοιες? Μπραβο...εγω παντως δεν εχω βρει καμια δυστυχως. :( Αν υπηρχαν πολλες τετοιες καφετεριες δεν θα υπηρχε τοσο μεγαλο προβλημα (ουτε τοση γκρινια).

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα ευχαριστο νεο!!!!!

 

Τελειωσε η περιοδος γι ατην οποια η Ελλαδαρα μας ειχε πετυχει εξαιρεση απο τους ευρωπαικους κανονες για τη φορολογηση τσιγαρων...

 

Καιρος να πανε λιγο πανω οι τιμες και τα επιπλεον χρηματα να στηρηξουν το συστημα υγειας οπως γινεται και στις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες....

 

"Φωτιά" στα τσιγάρα με ρύθμιση - χαράτσι

 

3/1/2008

09:19

 

 

Του Θανάση Παναγόπουλου

 

Με νέα αύξηση στις τιμές των τσιγάρων και του καπνού απειλούνται εκατομμύρια καπνιστές, μετά τις οδηγίες της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για άμεση αύξηση του Ελάχιστου Ειδικού Φόρου στα 64 ευρώ, από 60,375 ευρώ ως τώρα.

 

Στο πλαίσιο της εναρμόνισης των φόρων που προωθεί η Κομισιόν για τα τσιγάρα και τα προϊόντα καπνού στα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, η Ελλάδα υποχρεούται και αυτή να αναπροσαρμόσει τον ελάχιστο ειδικό φόρο, όπως ορίζει κοινοτική οδηγία του 2002, από της εφαρμογή της οποίας είχε κατόρθωσε να επιτύχει εξαίρεση έως τις 31 Δεκεμβρίου 2007.

 

Με βάση τη σχετική διάταξη, η Ελλάδα υποχρεούται να αναπροσαρμόσει τον Ελάχιστο Ειδικό Φόρο, δεδομένου ότι έχει ήδη εξαντλήσει το δικαίωμα εξαίρεσης για ένα έτος που προβλεπόταν.

 

Αναλυτικότερα, ο ειδικός φόρος κατανάλωσης δεν επιτρέπεται με βάση τη νομοθεσία να είναι ούτε κατώτερος του 5% αλλά ούτε και ανώτερος του 55% του ποσού της συνολικής επιβάρυνσης, που προκύπτει από το άθροισμα:

 

* του αναλογικού φόρου κατανάλωσης.

 

* του πάγιου φόρου κατανάλωσης και

 

* του φόρου κύκλου εργασιών (και συγκεκριμένα, των επιβαλλομένων επί των τσιγάρων της «περισσότερο ζητούμενης κατηγορίας», σύμφωνα με τα στοιχεία τα γνωστά κατά την 1η Ιανουαρίου κάθε έτους. Όπως σημειώνεται στη σχετική διάταξη, «κατά παρέκκλιση των παραπάνω, εφόσον, μεταβληθεί η λιανική τιμή των τσιγάρων που ανήκουν στην πλέον ζητούμενη κατηγορία τιμής σε ένα κράτος- μέλος με αποτέλεσμα το πάγιο στοιχείο του ειδικού φόρου κατανάλωσης, εκφρασμένο ως ποσοστό της συνολικής φορολογικής επιβάρυνσης, να είναι μικρότερο του 5% ή μεγαλύτερο του 55% της συνολικής φορολογικής επιβάρυνσης, το κράτος-μέλος έχει το δικαίωμα να μην προσαρμόσει το ποσό του πάγιου στοιχείου του ειδικού φόρου κατανάλωσης το αργότερο μέχρι την 1η Ιανουαρίου του δεύτερου έτους που έπεται αυτού κατά τη διάρκεια του οποίου πραγματοποιήθηκε η μεταβολή». Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι κάθε φορά που οι καπνοβιομηχανίες αναπροσαρμόζουν τις τιμές των τσιγάρων, το υπουργείο Οικονομικών της Ελλάδας (αλλά και οποιασδήποτε άλλης χώρας της Ε.Ε.) υποχρεούται να αναπροσαρμόζει τον ειδικό φόρο ούτως ώστε να μην είναι μικρότερος του 5% της νέας τιμής που προκύπτει. Βέβαια, η Ελλάδα πληρούσε τις παραπάνω προϋποθέσεις φορολόγησης των τσιγάρων, αλλά από 1ης Ιανουαρίου 2008, είναι υποχρεωμένη πλέον να αναπροσαρμόσει και αυτή τον Ελάχιστον Ειδικό Φόρο, αφού είχε ήδη λάβει εξαίρεση για ένα έτος.

 

Όπως υποστηρίζει η Κομισιόν, «μια μεγαλύτερη σύγκλιση μεταξύ των φορολογικών συντελεστών τους οποίους εφαρμόζουν τα κράτη- μέλη θα βοηθούσε στη μείωση της φοροδιαφυγής και του λαθρεμπορίου στην Κοινότητα. Η καθιέρωση ελάχιστου πάγιου ποσού σε ευρώ επιπλέον της ελάχιστης επίπτωσης του ελάχιστου ειδικού φόρου κατανάλωσης ύψους 57% της τιμής λιανικής πώλησης των τσιγάρων της πλέον ζητούμενης κατηγορίας τιμών, θα διασφαλίσει ότι στα τσιγάρα αυτά επιβάλλεται ένα ελάχιστο επίπεδο ειδικών φόρων κατανάλωσης». Έτσι, κάθε κράτος- μέλος υποχρεούτο ήδη από το 2002 να επιβάλει συνολικό ελάχιστο ειδικό φόρο κατανάλωσης (πάγιο και αναλογικό ειδικό φόρο κατανάλωσης εξαιρουμένου του ΦΠΑ) η επίπτωση του οποίου καθορίζεται στο 57% της τιμής λιανικής πώλησης (συμπεριλαμβανομένων όλων των φόρων) και ο οποίος θα ανέρχεται σε τουλάχιστον 60 ευρώ (ανά 1000 τσιγάρα) για τα τσιγάρα της πλέον ζητούμενης κατηγορίας τιμών, με την επιπλέον υποχρέωση ότι από την 1ης Ιουλίου 2002 ο ελάχιστον φόρος θα έπρεπε να αναπροσαρμοστεί στα 64 ευρώ.

 

Η Ελλάδα, όμως (όπως και η Ισπανία) επέτυχαν εξαίρεση για τη νέα αναπροσαρμογή έως την 31η Δεκεμβρίου 2007 και έτσι, αφού σήμερα προβλέπεται Ελάχιστος Ειδικός Φόρος 60,375 ευρώ ανά 1.000 τσιγάρα, από τη 1η Ιανουαρίου η ελληνική κυβέρνηση θα πρέπει να προχωρήσει αυτομάτως στην αύξηση του κατά 4 ευρώ, προκειμένου να φτάσει στα 64 ευρώ, όπως δηλαδή ορίζει η σχετική Οδηγία.

 

Οι αυξήσεις όμως δεν σταματούν εδώ. Η Κομισιόν προτίθεται να επανεξετάζει ανά τακτά χρονικά διαστήματα το ισχύον πλαίσιο υπολογισμού των ειδικών φόρων στα τσιγάρα και στα είδη καπνού. Όπως προβλέπεται εν προκειμένω, ανά τετραετία, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή θα υποβάλλει έκθεση σχετικά με τους καθοριζόμενους συντελεστές των ειδικών φόρων κατανάλωσης αλλά και τη διάρθρωση τους, λαμβάνοντας υπόψη και τα τρέχοντα επίπεδα του πληθωρισμού, η οποία προφανώς θα οδηγήσει σε περαιτέρω επιβαρύνσεις για τους καπνιστές.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

εγω αν το ξαναρχίσω (μάλλον για το καλοκαίρι με κόβω να ξεχαρμανίασω) θα κανω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στριφτο OLD HOLDBORN YELLOW

Δεν ξερω μου αρέσει πιο πολυ η γευση, η ιδονη, η ταλεπώρια του να στρίβεις ......

Ενταξει βρε! σιγα την ταλαιπωρια! 30''-1' :)

Μονο στριφτο παιδια!! Τοσο καιρο που καπνιζω σχεδον ολο αυτο το διαστημα μονο στριφο! Εχω κολησει εδω και κανα μηνα με τον marlboro κιτρινο και την εχω καταβρει! Πολυ καλυτερος σε ποιοτητα πιστευω απο τον old holborn κιτρινο ;)

O old holborn ειναι πολυ εμπορικος καπνος. Ολοι αυτον καπνιζουν.

και χαρτακια marlboro - φιλτρακια swan κιτρινα!:)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα ευχαριστο νεο!!!!!

 

Τελειωσε η περιοδος γι ατην οποια η Ελλαδαρα μας ειχε πετυχει εξαιρεση απο τους ευρωπαικους κανονες για τη φορολογηση τσιγαρων...

 

Καιρος να πανε λιγο πανω οι τιμες και τα επιπλεον χρηματα να στηρηξουν το συστημα υγειας οπως γινεται και στις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες....

 

OFF TOPIC MODE ON:

Κώστα φίλε μου ξέρεις ότι σε αγαπώ και σε σέβομαι αλλά αν πραγματικά πιστεύεις αυτό που γράφεις μάλλον δεν έχεις καταλάβει σε ποιά χώρα ζεις. Ειλικρινά πιστεύεις ότι τα παραπάνω λεφτά από τους φόρους θα πάνε στο σύστημα υγείας και όχι στις τσέπες των "δικών" μας ανθρώπων? :blink:

OFF TOPIC MODE OFF.

 

 

PS

Μόνο στο σπίτι σου έχεις το εθιμικό και (ταυτόχρονα) νομικό δικαίωμα να το πεις αυτό. Μάλιστα αν όντως απάντησες έτσι με τέτοιο θράσσος, εγώ προσωπικά δεν θα το άφηνα να περάσει έτσι και ας με έκανες ban μετά :p

Μπορεί να είσαι νομικά κατοχυρωμένος, αλλά εθιμικά έχεις λάθος δεδομένου ότι είσαι αυτός που ενοχλεί.

Ανάλογο "εθιμικό" παράδειγμα είναι όταν περιμένεις να βγει κάποιος που ξεπαρκάρει για να μπεις εσύ και έρχεται κάποιος τρίτος και χώνεται και σε βρίζει και από πάνω όταν εσύ αντιδράς. Δεν υπάρχει νόμος που να τον απαγορεύει να χωθεί, αλλά είναι αρκίδι ο τύπος. :D

 

Καταλαβαίνεις νομίζω (και ελπίζω) γιατί έχεις λάθος, έτσι; :)

 

Πλέον δεν στηρίζω το μέτρο της απαγόρευσης, στηρίζω την αλλαγή της νοοτροπίας. ;)

 

Και τι το πολιτισμένο ακριβώς είχε η αντίδραση σου;; :what:

 

+1

(ίσως επειδή είναι εξωτερικός χώρος στην περίπτωση του vampyre και όχι εσωτερικός)

 

Μα δε σχολιάζω αν είχε δίκιο η όχι, απλά μου έκανε εντύπωση το ύφος της αντίδρασης. Βεβαια δεν ξέρω και ο άλλος με τι ύφος του μίλησε αρχικά ...

 

Βρίσκομαι στον κήπο ενός μπαρ στο Χαλάνδρι.

Κάθομαι στο μπαρ και όχι σε τραπεζάκι.

Πίσω από την πλάτη μου είναι ένας τυπάκος με ένα φίλο του.

Καπνίζω.

Γυρίζει ο τυπάκος με κοιτάει με ύφος.

Τον γράφω. (Μη ξέροντας και τι θέλει άλλωστε).

Με ξανακοιτάει με ύφος.

Σκέφτομαι α) Είναι gay, β) Κάπου με ξέρει και μου κάνει πλάκα, γ) θα παίξουμε ξύλο γιατί καπου κάτι του έχω κάνει και δεν το θυμάμαι.

Σε κάποια φάση γυρίζει και μου λέει : "Δε πας πιο πέρα Χριστιανέ μου , γιατί μας έχεις ζαλίσει με τον καπνό σου?"

Του απαντώ. Δεν μπορώ να γράψω την απάντηση γιατί εμπίπτει στους Ο.Π.Χ.

Τα μαζεύει και φεύγει. (Στο καλό και να μας γράφεις).

 

Συμπέρασμα. Αν ο άνθρωπος αυτός που φαινόταν άλλωστε και από τη φάτσα του ότι ήταν παρκαρισμένος γωνία αγαμήτου και απάρτου καιρό πολύ, μου έλεγε πολιτισμένα και ευγενικά ότι τον ενοχλεί το τσιγάρο θα μπορούσα να αλλάξω θέση με κάποιον άλλο από την παρέα μου που δεν κάπνιζε. Αλλά ο τρόπος του με ενόχλησε και αντέδρασα ανάλογα. Δεν το γράφω για μαγκιά, απλά αυτό εννοούσα όταν έλεγα "Η πολιτισμένη συμπεριφορά χρειάζεται από όλους."

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να γίνει η απαγόρευση και στην Ελλάδα (που εννοείτε και ΔΕΝ θα γίνει ποτέ!) ... αλλά όσο ζεις ελπίζεις!

Όσο για το περιστατικό που μας λες φίλε vampyre , έχεις κάποιο δίκιο για την συμπεριφορά του ... αλλά έχε και υπόψιν σου την αγανάκτηση που νιώθουν όλοι οι ΜΗ-καπνιστές από την κατάσταση που επικρατεί... όπου και να πας "ρουφάς" χωρίς την θέληση σου τον καπνό του άλλου, το οποίο δεν είναι και ότι καλύτερο!

Τις προάλλες ταξίδευα σε αεροπορικές θέσεις με καράβι (για Κρήτη) και μερικοί μακάκες άναψαν τα τσιγαράκια τους σαν κύριοι (άσχετα που σε ΟΛΟΥΣ τους τοίχους είχε 3-4 απαγορευτικά)... το τι φασαρία έγινε όταν έφτασε ο καπνός πάνω μου ... δεν λέγεται! Και μην που πεις τώρα πως έπρεπε να πάω με ηρεμία και τάξη να εξηγήσω σε μαντράχαλους παντρεμένους τι σημαίνει αυτό από κάτω... !!!!!!!!!!!!!!!!:blink::X

http://www1.istockphoto.com/file_thumbview_approve/2359897/2/istockphoto_2359897_no_smoking.jpg

 

Και να μην μιλήσω για τις δημόσιες υπηρεσίες , το τι ντουμάνι παίζει στα γραφεία μέσα ... μέχρι να κάνεις την δουλειά σου έχεις καπνίσει 10 τσιγάρα χωρίς να το καταλάβεις και έχουν μυρίσει τα ρούχα σου λες και είσαι μπάρμπας που παίζει χαρτί στο καφενείο...

Είμαι καθαρά της άποψης ότι ο καθένας μπορεί να κάνει στον ίδιο ΟΤΙ γουστάρει ... αλλά δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα να το κάνει και σε άλλους που δεν το κάνουν (ή δεν τους αρέσει)!

Anyway... έχει γίνει άπειρες φορές η ίδια συζήτηση (και θα γίνεται και για πάντα) , χωρίς να βρίσκεται κάποια λύση ή κάτι που να συμφωνούν και οι 2 μεριές ... οπότε....:yawn::happy:

 

Υ.γ. ... άμα ήμουν εγώ από πίσω σου φίλε vampyre , χαλαρά θα :chair::lol::p

Link to comment
Share on other sites

OFF TOPIC MODE ON:

Κώστα φίλε μου ξέρεις ότι σε αγαπώ και σε σέβομαι αλλά αν πραγματικά πιστεύεις αυτό που γράφεις μάλλον δεν έχεις καταλάβει σε ποιά χώρα ζεις. Ειλικρινά πιστεύεις ότι τα παραπάνω λεφτά από τους φόρους θα πάνε στο σύστημα υγείας και όχι στις τσέπες των "δικών" μας ανθρώπων? :blink:

OFF TOPIC MODE OFF.

 

 

Δυστυχώς είμαι απόλυτα βέβαιος ότι τα επιπλέον χρήματα θα πάνε να χρηματοδοτήσουν κάποιον διαγωνισμό εκτός ΑΣΕΠ στο ΥΠ.ΠΟ. :wacko:

Αλλά με ξέρεις…. Είμαι αισιόδοξος… Όσο ζω ελπίζω ότι μπορεί κάτι κάπως κάποτε να αλλάξει σε αυτή τη καημένη χώρα….:)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...