Jump to content

Sony Ericsson T100


Guest sex
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κάποιος αν και πώς φορτίζεται πλήρως η μπαταρία του;

οπως και στα περισσοτερα κινητα,αλλα επειδη το κινητο φανταζομαι οτι το εχεις χρησιμοποιησει ηδη αρκετα και η μπαταρια εχει εξαντλησει τα αποθεματα της δεν νομιζω να πετυχεις πληρης φορτιση της μπαταριας.εικονικη θα ειναι.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εξήγησέ μας τι θέλεις να κάνεις για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε. Απλά να την φορτήσεις, βάζεις στο κινητό τον φορτιστή και την φορτίζεις, αλλά προφανώς για κάτι άλλο ψάχνεσαι. Τι όμως?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

:!: Οι μπαταρίες μετά από χρόνια χρήση και εκαντοτάδες φορτίσεις και αποφορτίσεις είναι απόλυτα φυσιολογικό να πέφτει η απόδοση τους και η όποια ένδειξη τους πλέον είναι εικονική οπότε και προβαίνουμε στην αντικατάσταση τους.:!:
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρώσω και εγώ (για να ακριβολογούμε) πως οι μπαταρίες λίθίου (τέτοια έχει και το μικρούλι Τ100) μετά από 500-600 φορτίσεις θέλουν αντικατάσταση!!!

Τώρα το αν το ερώτημά σου είναι θεωρητικό, θα πάρεις και την εξίσου θεωρητική και διόλου απλοϊκή απάντηση. Ναι μπορείς να την φορτίσεις πλήρως. Την βάζεις στον φορτιστή μέχρι να γεμίσει πλήρως!!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σαφέστατος. Θέλω να φορτίζεται πλήρως, όχι ταχέως. Όταν συνδέεται σε φορτιστή, εμφανίζει πάντα το μήνυμα ταχεία φόρτιση.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο, πραγματικά σαφέστατος μέσα σε μισή γραμμή!!

 

Μιας και λοιπόν εγώ τώρα που έγραψες ολόκληρη γραμμή σε κατάλαβα (sorry κιόλας), να σου απαντήσω αυτό που ξέρω. Δεν υπάρχει δυνατότητα για αργή φόρτηση, γιατί αυτό ζητάς. Πρέπει να κάνεις πατέντα με εξωτερικό φορτιστή. Δηλαδή να βγάζεις την μπαταρία από το τηλέφωνο, να την βάζεις σε κάτι που θα έχεις φτιάξει που θα κάνει επαφή με τις επαφές της, και να τη φορτίζεις με κάποιο τροφοδοτικό με περιορισμό (ρύθμιση) ρεύματος.

Αν κάποιος φίλος έχει υπόψιν του να υπάρχει κάτι έτοιμο, ας το πει.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σαφέστατος. Θέλω να φορτίζεται πλήρως, όχι ταχέως. Όταν συνδέεται σε φορτιστή, εμφανίζει πάντα το μήνυμα ταχεία φόρτιση.

 

Ευχαριστώ

 

Να με συγχωρέσεις αλλά δεν ήσουν και τόσο σαφής, ειδικά αν αναλογιστείς πως κανένας δεν σε κατάλαβε για να σου απαντήσει σε αυτό που σε δεύτερο post σου εστίασες. :)

Επι της ουσίας τώρα. Δεν καταλαβαίνω γιατί για εσένα, το ταχέως σημαίνει "μερικώς" και το βραδέως ή δεν ξέρω τι άλλο σημαίνει "πλήρως".

Εδώ και χρόνια όταν συνδέσεις με έναν γνήσιο φορτιστή ένα SE τηλέφωνο (οποιοδήποτε) στην οθόνη εμφανίζεται η ένδειξη της ταχείας φόρτισης δηλαδή το τηλέφωνο φορτίζει με την βέλτιστη ταχύτητα. Να είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος οτι φορτίζει και ΠΛΗΡΩΣ!!! Αρκεί να ακολουθούνται ΠΑΝΤΑ οι κανόνες σωστής χρήσης της μπαταρίας και της φόρτισης. Ένας απο αυτούς (ίσως ο βασικότερος) είναι η σύνδεση για φόρτιση μιας μπαταρίας λιθίου, πριν εξαντληθεί εντελώς!!!

 

Y.Γ.

Επειδή ο φίλος πιο πάνω έθεσε και το ερώτημα αν υπάρχει τέτοιος φορτιστής, να πω πως δεν υπάρχει φορτιστής για μπαταρίες λιθίου με χρονοδιακόπτες και αργές και γρήγορες φορτίσεις. Αυτό ΙΣΧΥΕ για τις παλίοτερες μπαταρίες NiCd και ΝiΜΗ που ΔΕΝ είχαν ενσωματωμένο κύκλωμα διακοπής της φόρτισης όταν είχε φτάσει στον επιθυμητό βαθμό.!!!

Link to comment
Share on other sites

Y.Γ.

Επειδή ο φίλος πιο πάνω έθεσε και το ερώτημα αν υπάρχει τέτοιος φορτιστής, να πω πως δεν υπάρχει φορτιστής για μπαταρίες λιθίου με χρονοδιακόπτες και αργές και γρήγορες φορτίσεις. Αυτό ΙΣΧΥΕ για τις παλίοτερες μπαταρίες NiCd και ΝiΜΗ που ΔΕΝ είχαν ενσωματωμένο κύκλωμα διακοπής της φόρτισης όταν είχε φτάσει στον επιθυμητό βαθμό.!!!

 

 

Μάλιστα, άρα εφόσον ο φίλος επιμένει να θέλει αργή φόρτηση (για δικούς του λόγους), θα πρέπει να στραφεί προς πατέντα πλευρά.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος οτι φορτίζει και ΠΛΗΡΩΣ!!! Αρκεί να ακολουθούνται ΠΑΝΤΑ οι κανόνες σωστής χρήσης της μπαταρίας και της φόρτισης. Ένας απο αυτούς (ίσως ο βασικότερος) είναι η σύνδεση για φόρτιση μιας μπαταρίας λιθίου, πριν εξαντληθεί εντελώς!!!

 

 

μια απορία σε παρακαλώ. όταν εννοείς πριν εξαντληθεί τελίως τί εννοείς?? να την βάζω στην φόρτηση πριν δέιξει την ένδειξη low battery και να κλείσει? εγώ πάντα όταν την φορτίσω την αφήνω να τελιώσει και να κλείσει. και την΄βάζω στο φορτιστή

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

@fanatikos

Δεν είμαι battery expert αλλά γνωρίζω πως η μπαταρίες λιθίου είτε αργά τις φορτίζεις είτε γρήγορα αυτές θα φορτίσουν τελείως (αργά ή γρήγορα) :lol:

Με άλλα λόγια τσάμπα χαμένος χρόνος (φόρτισης) και κόπος (αναφέρομαι στην αναζήτηση "πατέντας"). Και μη ξεχνάτε και τον κίδυνο να σκάσει στα χέρια σας αν υπερφορτιστεί !!! Μακρυά λοιπόν απο πατέντες :!:

 

@AngeloDion

Αυτό που εννοώ είναι ακριβώς αυτό που κατάλαβες. Λόγω κατασκευής η μπαταρίες ιόντων λιθίου (τέτοια έχουν τα περισσότερα SE) έχουν , σε αντίθεση με τις παλιότερες ένα χαρακτηριστικό. Δεν πρέπει να συνηθίζουμε να τις αφήνουμε να ξελιγωθούν πριν τις φορτίζουμε γιατί υπάρχει βάσιμος κίνδυνος να τις καταστρέψουμε. Αντίθετα μπορούμε ΟΠΟΤΕ θέλουμε να τις φορτίζουμε δίχως να υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί το φαινόμενο "μνήμης" που παρουσίαζαν οι παλιότερες μπαταρίες Νικελίου Καδμίου (Ni-Cd) και λιγότερο οι Νικελίου Υδριδιού Μετάλλου (Ni-Mh).

Πρόσεξε λοιπόν πως την μεταχειρίζεσαι!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε xamurabi ούτε εγώ είμαι κανένας battery expert. 5-6 πραγματάκια ξέρω. Ο φίλος βέβαια, για δικούς του λόγους, ψάχνει για κάτι συγκεκριμένο και αυτό του είπαμε όλοι (όταν το διευκρίνησε), ότι δεν θα το βρει παρά μόνον σαν πατέντα. Νομίζω ότι απαντήθηκε η ερώτησή του.

 

Τώρα σχολιάζοντας λίγο, (πάντα καλοπροέρετα) τα λεγόμενά σου περί μπαταριών, να πω 2-3 πραγματάκια που ξέρω και εγώ. Οι μπαταρίες πλέων είναι πολυμερούς λυθίου, ενώ οι ιόντων λυθίου είναι σε πιο "φτηνά" κινητά. Στο 100άρι βέβαια είναι όντως ιόντων λυθίου αν θυμάμαι καλά (πέρασε κάποιο φεγγάρι από τα χέρια μου ένα 100άρι). Όντως δεν παρουσιάζουν το φαινόμενο μνήμης και έτσι μπορείς να τις φορτίζεις όποτε και όσο γουστάρεις χωρίς κίνδυνο να τις καταστρέψεις. Επέτρεψέ μου όμως να διαφωνήσω με το θέμα καταστροφής τους αν τις αφείνεις να αποφορτήζονται και να σβήνει το κινητό. Αυτό νομίζω έχει μείνει από παλιές μπαταρίες που έβαζε η Ericsson. Aλήθεια πόσο μπροστά ήταν αυτή η εταιρεία! Όταν όλοι ασχολούνταν και έβαζαν τις NiCd ή στην καλύτερη NiMH, η Ericsson έβαζε πολυμερούς λιθίου!! (Τις super slim που έδεινε με κάποια σειρά Τ κινητά). Αυτές όμως είχαν αυτό το πρόβλημα που νομίζω ότι λες. Αν τις άφεινες να αδειάσουν τελείως μετά δεν ξαναξεκινούσαν. Για να πάρουν μπρος έπρεπε να τις "σοκάρεις". Αυτό όμως δεν μπορούσε να το κάνει ο χρήστης, παρά μόνον τεχνικός και μάλιστα τεχνικός που ξέρει 5 πράγματα. Αποτέλεσμα βέβαια ήταν να βγαίνουν "χαλασμένες" πολλές μπαταρίες αυτού του τύπου. Οι σημερινές όμως δεν έχουν αυτό το πρόβλημα. Και να αδειάσουν και να σβήσει το κινητό, ξαναξεκινάνε μια χαρά.

Και εγώ δεν το αφείνω να σβήσει, παρά 1 άντε 2 φορές τον μήνα (και αν). Θεωρώ ότι καλό της κάνει της μπαταρίας, να την αδειάζεις μια στο τόσο.

Αυτά, και να με συγχωρείτε αν σας κούρασα με το μεγάλο ποστ.;)

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή ανταλλαγή απόψεων δεν κουράζει ποτέ. Η δικιά μου άποψη όπως φαντάζομαι και η δικιά σου είναι μια απλή μεταφορά απόψεων άλλων πιο "expert" από εμάς. Σε αυτό που λες δεν έχω τρόπο να αντιπαρέλθω. Αυτό που όμως έχω διαβάσει και πίστεψέ με έχει ευρέως αναφερθεί σε διεθνή Φόρα, είναι ο κίνδυνος που διατρέχουν ειδικά οι μπαταρίες πολυμερών λιθίου (αυτές ενοούσα και εγώ στο παραπάνω post μου) να καταστραφούν ολοσχερώς (ούτε σόκ δεν τις σώζει) όταν ΜΟΝΙΜΩΣ και ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΩΣ τις αφήνεις να αδειάσουν ΕΝΤΕΛΩΣ, όπως κάναμε για τις παλιού τύπου NiCd και NiMH, πριν τις γεμίσεις.

Επίσης θα ήθελα να συμπληρώσω και το εξής: Η χωρητικότητα της μπαταρίας Li-Polymer, δεν επηρρεάζεται από το αν την αδειάζεις πριν την φορτίσεις αλλά από την γήρανσή της και όταν λέμε γήρανση ενοούμε το συνολικό αριθμό αποφορτίσεων-φορτίσεων που έχει υποβληθεί. Ο αριθμός αυτός για τις μπαταρίες μας είναι δυστυχώς υποτετραπλάσιος των παλιών NiMH και έως και υποοκταπλάσιος των παλιότερων NiCd στα αντίστοιχα μιλιαμπέρ. Το κέρδος βέβαια που έχουμε είναι η μέγιστη πρακτικότητα της φόρτισης, σε σχέση με παλιότερα, η διπλάσια έως και τριπλάσια αυτονομία σε σχέση με τον όγκο και το βάρος της, καθώς και τον πολύ μικρότερο χρόνο πλήρους φόρτισης.

Τώρα με κανά δύο αδειάσματα το μήνα, δεν νομίζω να υπάρχει κανένα πρόβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson T100

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...