Jump to content

Microsoft Office 2007


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

*** Σοβαρό πρόβλημα/bug στο Outlook 2007 ***

 

Για κάποιο λόγο φαίνεται ότι δεν καταφέρνει να διαβάσει σωστά e-mail με UTF-8 encoding. Ουσιαστικά δεν εμφανίζει καθόλου το κείμενο και στη θέση του φαίνεται ένα κενό. Λίγο που έψαξα, δεν φαίνεται να υπάρχει λύση ως τώρα, ελπίζω ότι κάποιο patch θα βγει σύντομα.

 

Τι είναι αυτό φίλε μου;:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 532
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάλι πέρασα το Windows Live Local for Outlook και δεν μπορώ να το βρω που είναι. Είναι σε μη-εμφανές σημείο; Ή υπάρχει πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

To office 2007 θέλει sp2?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Φτού...

 

Κανένα Patchάκι δεν υπάρχει?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

όχι. η άδεια είναι μόνο για τα beta-rc products και λίγει λογικά μέσα στο 7.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο για την Ελληνική ορθογραφία?:(

(Ελληνιστί: Γκρηκ Προύφιν)

 

(Είμαι στο παρά 5 να τα πετάξω όλα και να ξαναβάλω τα 2003:mad: )

 

Επίσης ξέρει κανείς εάν χρειάζεται τελικά αυτό το %@ directory ονόματι "MSOCache" που φτιάχνει το Office στο root?

Oι γνώμες διίστανται, εγώ πάντως το σφάζω!

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

*** Σοβαρό πρόβλημα/bug στο Outlook 2007 ***

 

Για κάποιο λόγο φαίνεται ότι δεν καταφέρνει να διαβάσει σωστά e-mail με UTF-8 encoding. Ουσιαστικά δεν εμφανίζει καθόλου το κείμενο και στη θέση του φαίνεται ένα κενό. Λίγο που έψαξα, δεν φαίνεται να υπάρχει λύση ως τώρα, ελπίζω ότι κάποιο patch θα βγει σύντομα.

*** Workaround ***

 

Ανοίξτε το mail που χρησιμοποιεί UTF-8 encoding και αλλάξτε το encoding σε κάτι άλλο (οτιδήποτε). Αν τώρα ξανα-αλλάξετε το encoding σε UTF-8, το μήνυμα θα εμφανιστεί κανονικά. Άθλιος τρόπος αλλά λειτουργεί.

 

[To encoding αλλάζει από το Actions --> Other actions --> Encoding]

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε πως μου λες οτι δουλεύει; αν είναι να σταματησω το download

Μετά θα μπορώ να το σβήσω; δεν το θελω αν δεν υποστηρίζει αυτο το προγραμματάκι.:mad: :mad: :mad:

 

Παιζει ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!

Το σκεκαρισα με ενα gigabyte G-smart και παιζει μια χαρουλα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ouππςς ναι καταλαβα ποιο λες. Εστειλες SMS ολα κανονικα; και εχεις office 2007; αρα ειναι συμβατο οκ;

:) :) :)

 

Ναι, παιζει μια χαρα φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια εαν μοθ πει καποιος που στα αναθεμα ειναι η επιλογη στο outlook για να βλεπουμε το πληρη header του email που μας ηρθε θα ημουν πολυ ευχαριστημενος.

 

εχω φαει τα λυσσακα μου να το βρω και δεν...

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ανοίγεις το email, στο κουτάκι των options κάτω δεξιά έχει ένα βελάκι πλαγιαστό .... ε κάνεις εκεί κλικ και έχει εκεί μέσα το πλήρη header
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το χρησιμοποιώ αρκετό καιρό τώρα... το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν οτι "ψάχνομαι" όταν κάθομαι πια σε 2k3...

 

Έχει αρκετές διαφορές με το 2k3, οπτικές αλλά και ουσιαστικές...

 

To ribbon, κατά την αποψή μου είναι καλύτερο από το παλίο κλασικό UI με τα pull-down menus... Θαυμάσια η επιλογή για menu να εμφανίζονται μόνο οταν χρειάζονται. Απίστευτα είναι τα νέα keyboard shortcuts... ευτυχώς που άφησαν και τα παλιά στη θέση τους...

 

Το αυτόματο preview επίσης καλο...

 

Το λεγόμενο Office Button με μπέρδεψε λίγο... στην αρχή όμως... τώρα το ψάχνω και στο 2k3...

 

Νέες δυνατότητες, η σημαντικότερη είναι η υποστίριξη για XML (για αυτό προστέθηκε το "x" στο τέλος κάθε προέκτασης ονόματος).Έδώ υπάρχει πολύ "ψητό". Μπορείς να κάνεις πάρα πολλα με XML υποστήριξη, με λιγα λόγια να συνδιάσεις πολλών ειδών πληροφορίες, διαφορετικής προέλευσης (Database, WebPage, Spreadsheet, email κλπ) στό ίδιο έγγραφο. Να αυτοματοποιήσεις διάφορες εργασίες.

Άλλη μια έιναι το μικρότερο μέγεθος αρχείου (εμένα δεν μου κάνει και καμιά εντύπωση... 2 χρόνια τώρα δεν έχω πανω από 100MB έγγραφα).

Τέλος μίλησαν για αυξημένη ασφάλεια. Οπτικές αλλαγές στην ασφάλεια είναι η αλλαγή της προέκτασης ονόματος αρχείου για τα "macro enabled documents (πχ *.docm, *.dotm)".

 

Στην Access μεγάλη αλλαγή είναι ότι σώζονται μέσα στη βάση συνημένα αρχεία (συμπιεσμένα), ή και multivalued πεδία.

 

Για το excel το word κλπ σας αφήνω να ανακαλύψετε και τίποτα μόνοι σας...

 

Tώρα άν κάποιος χρησιμοποιεί το Office σαν όμορφη γραφομηχανή... αυτό είναι δικό του θέμα.

 

Περιμένω με αγωνία το "Οffice Server" σε production enviroment...

 

Και κάτι ακόμα όσον αφορά το OEM Office.

 

Ο περισσότερος κόσμος αγόραζε και αγοράζει OEM (η DSP όπως θελετε πείτε το) λόγω της διαφοράς στην τιμή, γιατί το OEM έχει λιγότερα από τα μισά χρήματα σε σχέση με το FPP (Full Packaged Product).

 

Η αλλαγή ποιά είναι; Το ΟΕΜ προϊόν πιά δεν θα διατείθεται σαν μέσο (CD) αλλά θα βρίσκεται προεγκατεστημένο στο PC που αγοράζουμε.... Πιό συγκεκριμένα.

 

Το PC θα έχει προεγκατεστημένο Office το οποίο μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε δοκιμαστικά. Μετά το πέρας της δοκιμαστικής περιόδου κλειδώνει και γίνεται μόνο view-print. Αγοράζουμε το OEM προϊόν το οποίο είναι ένα άδειο DVD case με το Serial Number!!!!!!!!!!!!!!!

Το Serial number αυτό "ξεκλειδώνει" την έκδοση που έχουμε αγοράσει... Σε περίπτωση που επιθυμούμε τo media (CD) συμπληρώνουμε τα στοιχεία μας και μας αποστέλλεται σπίτι δωρεάν με courier (νομίζω τα έξοδα του courier τα πληρώνουμε εμείς)....

 

Περιμένω σχόλια...

Wherever you go, no matter what the weather, always bring your own sunshine.....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...